Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

είμαι άνεργη και έχω πητ 12-09.περιμένω από το ικα γύρω στον 15αυγουστο το τοκετού.:D

τα επιδόματα κύσης και λοχείας πως και πότε θα τα λάβω?αφού γεννήσω?πρέπει να πάω δικαιολογητικά στο ικα η ίδια ή μπορεί κ ο αντρας μου και αν ναι τι δικαιολογητικα χρειάζονται?:confused:

η βοηθεια σας θα μου ηταν πολύτιμη?ευχαριστώ!:P

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είμαι άνεργη και έχω πητ 12-09.περιμένω από το ικα γύρω στον 15αυγουστο το τοκετού.:D

τα επιδόματα κύσης και λοχείας πως και πότε θα τα λάβω?αφού γεννήσω?πρέπει να πάω δικαιολογητικά στο ικα η ίδια ή μπορεί κ ο αντρας μου και αν ναι τι δικαιολογητικα χρειάζονται?:confused:

η βοηθεια σας θα μου ηταν πολύτιμη?ευχαριστώ!:P

anybody please???

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ένα πριν το τοκετο (κύορίσς) το άλλο μετά, άφού προσκομίσεις βεβαίωση ότι γέννησες.

 

Διαδικασία και δικαιολογητικά : http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας!! ανεργη εγγυος με ταμεί ανεργίας γνωρίζω πως εφόσον εχει 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ δικαιούται επιδομα κυοφορίας λοχίας τοκετού (σωστα??το τοκετυ ειναι απο τον οαεδ???) τα ενσημα οκ τα εχει τα επιδοματα που υπολογίζοντε με βάση το ημερομίσθιο δια 2 επι 119 θα υπολογιστούν σε ποιο ημερομίσθιο??σ αυτο που ειχε τους τελευταίους μήνες εργασίας της ή σ αυτο το ψευτοημερομίσθιο που της αναλογεί απο το επίδομα ανεργίας???γιατι αλλο να υπολογιστουν τα επιδόματα με μικτο μισθο 1150 ευρω και αλλο με τα 500 του ταμείου...αν ξερει κάποια κοπέλα ας βοηθήσει

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι κ εγω

 

συμφωνα με τους υπολογισμους μου γενναω 4 μερες πριν ληξει το ταμειο ανεργιας

 

ξερει καμια κοπελα να μου πει τι δικαιουμε να παρω απο οαεδ και ικα??

και αν δικαιουμε κατι αυτο ισχυει ακομα και αν γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.Θα ήθελα τι βοήθειά σας..:-)

Πλησιάζω στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης μου κι έχω αρχίσει να ανησυχώ σχετικά με το τι οικονομική βοήθεια δικαιούμαστε.Παίρνω επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ αλλά σε 2μήνες λήγει από εκεί κ πέρα υπάρχει κάποιο επίδομα που να μπορώ να πάρω από το ΙΚΑ,από τον ΟΑΕΔ ή οπουδήποτε αλλού?Και αν ναι,γιατί ποσό μιλάμε κ τι δικαιολογητικά χρειάζονται?Ο γιατρός μου είναι στο ΙΚΑ αλλά μας είπε θα γεννήσουμε πρώτα ο Θεός σε ιδιωτικό μαιευτήριο και θα μας κοστίσει συνολικά 3100Ευρώ από αυτά τα χρήματα παίρνουμε κάτι από το ΙΚΑ?..:?:

user_offline.gifquote.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θ΄απαντησω όσο αφορά τον ΟΑΕΔ.

Δικαιουντε το συμπληρωματικό της μητρότητας

Όσοι βρίσκονται σε εργασιακή σχέση κι όχι σ΄ανεργια.

Ούτε το 6 μηνό μπορούν να πάρουν αφού δεν υπάρχει εργοδότης .όσο για το ΙΚΑ δεν γνωρίζω δεν μπορώ Ν΄απαντηαω

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας,επειδη καπου χαθηκα στις σελιδες με τα ερωτηματα θετω το δικο μου

 

ειμαι ανεργη τα τελευταια δυο χρονια αλλα επειδη βγηκα στο επιδομα (ΟΑΕΔ) ενα χρονο (εληξε περυσι) ειμαι ασφαλισμενη εως κ τον φεβρουαριο του 2012.Στην συνεχεια (αφου μεσολαβησει πολιτικος γαμος) θα με ασφαλισει ο αντρας μου σαν μελος (ΙΚΑ) ,οποτε δεν θα μεινω καθολου διχως ασφαλεια

 

 

αυτο που θελω να μαθω ειναι το τι δικαιουμαι με αυτες τις συνθηκες.Απο οτι καταλαβα,δικαιουμε ΜΟΝΟ το επιδομα τοκετου? αυτο εχει να κανει με το αν παω σε ιδιωτικη κλινικη η δημοσιο νοσοκομειο? με τον γιατρο επισης εχει να κανει? πχ αν συνεργαζεται ο γιατρος με το ΙΚΑ η οχι?

 

προσφατα γεννησε μια ξαδερφη μου σε ιδιωτικη κλινικη (η οποια εργαζεται κανονικα βεβαια) και ελαβε πισω ΟΛΑ τα εξοδα.Στεκει αυτο που μου λεει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Δυστηχως μονο το επιδομα γεννας δικαιουσε -ανεξαρτητα που θα γεννησεις η το γιατρο-και αυτο μεσω του μελλοντα συζηγου σου με την προυποθεση οτι θα εισαστε παντρεμενοι την ημερομηνια τοκετου.Εσυ επειδη η ανανεωση του βιβλιαριου σου ειναι μεσω οαεδ δικαιουσε μονο παροχες σε ειδος και οχι σε χρημα.Αν κανω λαθος ας με διορθωση καποια κοπελα αλλα νομιζω ετσι ειναι.

Η ξαδερφη σου επειδη εργαζεται πηρε και επιδομα λοχειας και τοκετου.Τα λεφτα ειναι λιγο πολυ τα λεφτα που δινεις σε ενα ιδιωτικο-εξαρταται και απο τη δωματιο θα διαλεξεις και το μισθο σου-αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τις επιστρεψανε τα λεφτα του μαιετηριου.Αυτα θα τα επερνε οπου και να γεννουσε ακομα και στο σπιτι της.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

Δυστηχως μονο το επιδομα γεννας δικαιουσε -ανεξαρτητα που θα γεννησεις η το γιατρο-και αυτο μεσω του μελλοντα συζηγου σου με την προυποθεση οτι θα εισαστε παντρεμενοι την ημερομηνια τοκετου.Εσυ επειδη η ανανεωση του βιβλιαριου σου ειναι μεσω οαεδ δικαιουσε μονο παροχες σε ειδος και οχι σε χρημα.Αν κανω λαθος ας με διορθωση καποια κοπελα αλλα νομιζω ετσι ειναι.

Η ξαδερφη σου επειδη εργαζεται πηρε και επιδομα λοχειας και τοκετου.Τα λεφτα ειναι λιγο πολυ τα λεφτα που δινεις σε ενα ιδιωτικο-εξαρταται και απο τη δωματιο θα διαλεξεις και το μισθο σου-αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τις επιστρεψανε τα λεφτα του μαιετηριου.Αυτα θα τα επερνε οπου και να γεννουσε ακομα και στο σπιτι της.

 

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση κατ αρχας

 

 

με καλυψες σε οτι εχω ρωτησει.Αν θελει να κανει κανεις καποια διορθωση στα λεγομενα σου (αν και δεν νομιζω πως κανεις καπου λαθος) ας την κανει

 

 

 

ευχαριστω και παλι;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Χρειάζομαι βοήθεια , γιατί είμαι πολυ μπερδεμένη !!!

Ελπίζω να μη σας κουρασω!

 

Απολύθηκα αρχες Νοέμβρη του 2010 (μετα απο 10 ετη στον ίδιο εργοδότη)

Μετά απο 6 μήνες έμεινα εγκυος και έχω ΠΗΤ 16/1/2012

 

1)Νομίζω ότι καλύπτω τα 200 ενσημα για να πάρω τα επιδόματα, αν έχω υπολογίσει σωστά. Συμφωνείτε ή κάνω λάθος?

 

2)Από 12/5 μου γράφει ο γιατρος αναρρωτικη άδεια λογω επαπειλούμενης κυησης και πληρώνομαι από το ικα. Εχω κάνει αναστολή του επιδόματος ανεργίας.

Αυτο που φοβάμαι είναι μήπως δεν μου δώσουν το επίδομα κυοφορίας και λοχείας , λόγω των αναρρωτικων αδειών!!

Πρέπει ο γιατρός να σταματήσει κάποια στιγμη να μου γράφει άδειες για να μη χάσω τα επιδόματα?

Ή αφού έχω σημαντικά προβλήματα εγκυμοσύνης θα αναγκαστεί να μου γραφει εως το τέλος και θα επηρεαστουν τα επιδόματα???

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας μπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Χρειάζομαι βοήθεια , γιατί είμαι πολυ μπερδεμένη !!!

Ελπίζω να μη σας κουρασω!

 

Απολύθηκα αρχες Νοέμβρη του 2010 (μετα απο 10 ετη στον ίδιο εργοδότη)

Μετά απο 6 μήνες έμεινα εγκυος και έχω ΠΗΤ 16/1/2012

 

1)Νομίζω ότι καλύπτω τα 200 ενσημα για να πάρω τα επιδόματα, αν έχω υπολογίσει σωστά. Συμφωνείτε ή κάνω λάθος?

 

2)Από 12/5 μου γράφει ο γιατρος αναρρωτικη άδεια λογω επαπειλούμενης κυησης και πληρώνομαι από το ικα. Εχω κάνει αναστολή του επιδόματος ανεργίας.

Αυτο που φοβάμαι είναι μήπως δεν μου δώσουν το επίδομα κυοφορίας και λοχείας , λόγω των αναρρωτικων αδειών!!

Πρέπει ο γιατρός να σταματήσει κάποια στιγμη να μου γράφει άδειες για να μη χάσω τα επιδόματα?

Ή αφού έχω σημαντικά προβλήματα εγκυμοσύνης θα αναγκαστεί να μου γραφει εως το τέλος και θα επηρεαστουν τα επιδόματα???

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας μπέρδεψα

 

 

δεν ηξερα οτι μπορει καποιος να παρει αναρρωτικη χωρις να δουλευει,πρωτη φορα το ακουω.με δεδομενο οτι ειναι ετσι οπως τα λες,οχι, τα επιδοματα δεν επηρεαζονται.θα σταματησεις την αναρρωτικη 56 μερες πριν την πητ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι με τη γυναικα μου καιθα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε.είναι έμμεσα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ μέσω εμου...όλες αυτές οι εξετάσεις που χρειάζονται..αιματολογικές κλπ κλπ....καλύπτονται από το ΙΚΑ?γίνονται σε συγκεκριμένα υποκαταστήματα?αν θέλουμε να τις κάνουμε σε εργαστήρια όπως βιοκλινική-βιότυπος τα λεφτα που θα πληρώσουμε μπορούμε να τα πάρουμε πίσω από το ΙΚΑ...σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπορεί κάποιος/κάποια να με κατατοπίσει όσον αφορά τα επιδόματα? (για να μην πέσω θύμα της ελληνικής κοροϊδίας)

Είμαι άνεργη από τον μέσα φλεβάρη του 2010. Τώρα παίρνω επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ(μέχρι τον Νοέμβριο)-αλλά μου είπαν πως δικαιούμαι την ασφάλεια ΙΚΑ για 1 χρόνο πάνω από την ανεργία. Γενικά έχω πάνω από 200 ένσημα όμως (αυτό το ξέρω). Γεννάω αρχές φλεβάρη.

Δικαιούμαι επιδόματα? και αν ναι, ποια επιδόματα? (ξέρω είναι νωρίς,αλλά όλοι μου είπαν να ξέρω τι γίνεται-χωρίς να μου λένε όμως αν τα δικαιούμαι ή όχι).:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος/κάποια να με κατατοπίσει όσον αφορά τα επιδόματα? (για να μην πέσω θύμα της ελληνικής κοροϊδίας)

Είμαι άνεργη από τον μέσα φλεβάρη του 2010. Τώρα παίρνω επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ(μέχρι τον Νοέμβριο)-αλλά μου είπαν πως δικαιούμαι την ασφάλεια ΙΚΑ για 1 χρόνο πάνω από την ανεργία. Γενικά έχω πάνω από 200 ένσημα όμως (αυτό το ξέρω). Γεννάω αρχές φλεβάρη.

Δικαιούμαι επιδόματα? και αν ναι, ποια επιδόματα? (ξέρω είναι νωρίς,αλλά όλοι μου είπαν να ξέρω τι γίνεται-χωρίς να μου λένε όμως αν τα δικαιούμαι ή όχι).:confused::confused:

 

 

εφοσν εχεις τα 200 ενσημα δικαιουσαι 3 επιδοματα,κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.το επιδομα κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις και τα αλλα 2 μετα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εφοσν εχεις τα 200 ενσημα δικαιουσαι 3 επιδοματα,κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.το επιδομα κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις και τα αλλα 2 μετα.

 

sofaki δηλαδή στον 7ο να πάω να μαζέψω χαρτιά για το επίδομα κυοφορίας? ή δεν παίζει ρόλο? (συγνώμη μπορεί να φαίνονται χαζές ερωτήσεις :oops: αλλά δεν έχω ιδέα :oops:)

Link to comment
Share on other sites

sofaki δηλαδή στον 7ο να πάω να μαζέψω χαρτιά για το επίδομα κυοφορίας? ή δεν παίζει ρόλο? (συγνώμη μπορεί να φαίνονται χαζές ερωτήσεις :oops: αλλά δεν έχω ιδέα :oops:)

 

 

ναι να πας με τα δικαιολογητικα που θελουν,απλα στο χαρτι που θα σου δωσει ο γυναικολογος και πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης θα μεινει κενο λογω ανεργιας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ναι να πας με τα δικαιολογητικα που θελουν,απλα στο χαρτι που θα σου δωσει ο γυναικολογος και πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης θα μεινει κενο λογω ανεργιας.

 

sofaki ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

για σας.ειμαι καινουργια στο forum ειναι η πρωτη φορα που γραφω.εγω ειμαι ανεγη απο τον απριλιο του2011.τωρα ειμαι εγκυος 3 μηνων στο δευτερο μου νινακι.οταν θα γεννηθει το μωρο πρωτα ο θεος θα ειμαι ακομα επιδοτουμενη απο τον οαεδ.δεν ξερω τη λεφτα θα παρω στο τελος απο το ικα,γιατι αν και ειμουν 6 χρονια στη δουλεια αυτη τα τελευτεα δυο χρονια ειμουν μερικη απασχοληση,δηλαδη 4 ωρα.ξερει κανεις να μου πει???

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ μια απορία. Είμαι έγκυος και άνεργη, δεν έχω πλέον ένσημα από το ΙΚΑ και ασφαλίστηκα στο ταμείο δημοσίου του συζύγου μου σαν έμμεση ασφαλισμένη. Δικαιούμαι κάποιο επίδομα από το δημόσιο ή από τον ΟΑΕΔ; Ή ακόμη και από το ΙΚΑ; Δεν έχω ιδέα, ας με διαφωτίσει κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...