Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

κοριτσια μαλλον μπερδευτικαμε λιγο....

 

επιδομα κυοφοριας - λογιας-τοκετου , απο το ικα

τα περνεις εφοσον εχεις 200 ενσημα στα 2 τελευταια χρονια πριν την πκτ. (ειτε εργαζετε , είτε οχι)

 

ο οαεδ δινει επιδομα μητροτητας κ οικογενειακο επιδομα!!!

το δευτερο το παιρνει σιγουρα!! το πρωτο οχι!!

αλλα ας ρωτησει στον οαεδ , μηπως αλλαξε κατι.

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ όπως και να έχει, σε πρώτη φάση θα ρωτήσω στον ΟΑΕΔ καθώς πρέπει να πάω να πάρω μία βεβαίωση. Στη συνέχεια θα ρωτήσω και στο ΙΚΑ... Ίδωμεν!

Ό,τι μάθω θα το ανακοινώσω μήπως και υπάρχουν κι άλλες ενδιαφερόμενες!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμε κάποιο βοήθημα..Είμαι άνεργη τώρα..το ταμείο ανεργείας μου τελείωσε το Δεκέμβριο αλλά δεν έχω 200 ένσημα τη προηγούμενη διετία.Δικαιούμαι κάτι?Το βιβλιάριο μου είναι θεωρημένο στο ικα ως το 2010.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

δικαιουσε κανονικα ολα τα επιδοματα του ΙΚΑ , κυοφοριας , τοκετου , λοχειας! απο τον οαεδ μονο το οικογενειακο επιδομα...

απο το ικα επισεις μπορεις να παρεις πισω τα χρηματα για την αυχενικη διαφανεια, τον β΄υπερηχο κ το doppler, οπως κ εξαιτασεις πχ pappA , A-test

 

 

θα ζητησεις απο τον οαεδ να σου δωσει μερικα ενσημα για το διαστημα που ειχες ταμειο ανεργειας

Link to comment
Share on other sites

sophia αληθεια μπορουμε να παρουμε πισω τα χρηματα απο αυτές τις εξετάσεις; θα πρεπει να μας τις εχει γραψει γιατρος του Ικα ; μπορεις να μου πεις πως γίνεται;

 

 

Ευχαρστώ

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sophia αληθεια μπορουμε να παρουμε πισω τα χρηματα απο αυτές τις εξετάσεις; θα πρεπει να μας τις εχει γραψει γιατρος του Ικα ; μπορεις να μου πεις πως γίνεται;

 

 

Ευχαρστώ

-στις γραφει ο γιατρος του ικα ,

-τις θεωρεις στον ελεκτη ιατρο κ σου βαζει κ σφραγιδα οτι στερειτε το ιδρυμα

-κανεις την εξεταση

-περνεις αποδειξη για τα χρηματα που εδωσες κ τα αποτελεσματα

-ολα τα παραπανω μαζι με το βιβλιαριο σου τα πας στο ικα στης παροχες

 

ποια ειναι η επομενη εξεταση που θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

δικαιουσε κανονικα ολα τα επιδοματα του ΙΚΑ , κυοφοριας , τοκετου , λοχειας! απο τον οαεδ μονο το οικογενειακο επιδομα...

απο το ικα επισεις μπορεις να παρεις πισω τα χρηματα για την αυχενικη διαφανεια, τον β΄υπερηχο κ το doppler, οπως κ εξαιτασεις πχ pappA , A-test

 

 

θα ζητησεις απο τον οαεδ να σου δωσει μερικα ενσημα για το διαστημα που ειχες ταμειο ανεργειας

 

Σοβαρά?Αχ σε ευχαριστώ πολύ!!Δηλ. θα ζητήσω από τον οαεδ βεβαίωση για το ταμείο που έπαιρνα κι έτσι θα μπορέσω να πάρω τα επιδόματα?

Link to comment
Share on other sites

ναι.. δικαιουσε , καποια ενσημα απο τον οαεδ, για το επιδομα ανεργειας που πηρες, μαζι με τα υπολοιπα που εχεις , θα τα συμπληρωσεις, αν οχι πρεπει να κολλισεις κ μερικα ακομη... δες το ,,, λιγο συντομα

για να μην χασεις τα επιδοματα

Link to comment
Share on other sites

ναι.. δικαιουσε , καποια ενσημα απο τον οαεδ, για το επιδομα ανεργειας που πηρες, μαζι με τα υπολοιπα που εχεις , θα τα συμπληρωσεις, αν οχι πρεπει να κολλισεις κ μερικα ακομη... δες το ,,, λιγο συντομα

για να μην χασεις τα επιδοματα

 

Μήπως γνωρίζεις πόσα ένσημα δικαιούμαι περίπου από το ταμείο?Συμπληρώνω 150 περίπου χωρίς αυτο.Σε ευχαριστώ και πάλι..Αύριο πρωι πρωι θα πάω στο ικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα σήμερα στο ικα..Τελικά δε δικαιούμαι τα επιδοματα κυοφορίας λοχείας γιατί από το ταμείο ανεργίας δεν αναγνωρίζονται τα ένσημα για παροχές.Θα πάρω μόνο το βοήθημα τοκετού μετά τη γέννα που είναι γύρω στα 950 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι άνεργη και εχω συμπληρωσει περιπου 130 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια. Απ οτι καταλαβα δεν δικαιουμαι τα επιδοματα κυοφορειας κ λοχειας του ικα επειδη δεν εχω συμπληρωσει 200 ενσημα...ξερετε αν δικαιουμαι τα επιδοματα απο το ταμειο του αντρα μου? Θα πρεπει να "απαλλαγω" απο το ικα κ να γραφτω στο ταμειο του? Βοηθημα τοκετου(οπου χρειαζονται 50 ενσημα νομιζω..) θα παρω αν και ειμαι ανεργη?

 

Επισης αν ξερει κανεις...παραιτηθηκα τελος ιανουαριου απο τη δουλεια μου....τι επιδοματα δικαιουμαι(δωρο πασχα, επιδομα αδειας κτλ...)

VtHbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το βιβλιάριο σου είναι θεωρημένο την ημερομηνία που θα γεννήσεις δικαιούσαι το βοήθημα τοκετού από το ικα που είναι 950 ευρω..Αν δεν είναι κι έχει ο άντρας σου ασφάλεια ικα θα το πάρει αυτός.Τα άλλα δε τα δικαιούσαι αν δεν έχεις 200 ένσημα στη διετία.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.....Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΕΧΕΙ ΔΛΔ ΑΠΟΛΙΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ.....? ΕΠΕΙΣΕΙΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :shock::shock::shock:

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

florentia_49 από όσο ξερώ πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στο ικα για να πάρεις τα επιδόματα. αν δεν είσαι ασφαλισμένος δεν δικαιούσαι τίποτα. :( τώρα για το ποσά χρήματα θα πάρει ο σύζυγος δεν γνωρίζω με ακρίβεια αλλά είναι περίπου στα 900 με 1000 ευρώ.

Τώρα όσο αφορά την ασφάλιση σίγουρα σε θέματα νοσηλείας είναι καλύτερη η ιδιωτική γιατί στον δημόσιο τομεα έχουμε μείνει αρκετά πίσω και το πιο πιθανό είναι να πάει κανείς για κάτι στο νοσοκομείο και να τον βρουν και μερικά αλλά όπως αυτό το μικρόβιο που κόλλησαν κάποια άτομα που δεν θυμάμαι το όνομα του.

Και εγώ έχω και Ιδιωτική ασφάλιση αλλά και Ικα. για τα ένσημα καλό είναι. αν πάρουμε ποτέ σύνταξη………..

:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

florentia_49 από όσο ξερώ πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στο ικα για να πάρεις τα επιδόματα. αν δεν είσαι ασφαλισμένος δεν δικαιούσαι τίποτα. :( τώρα για το ποσά χρήματα θα πάρει ο σύζυγος δεν γνωρίζω με ακρίβεια αλλά είναι περίπου στα 900 με 1000 ευρώ.

Τώρα όσο αφορά την ασφάλιση σίγουρα σε θέματα νοσηλείας είναι καλύτερη η ιδιωτική γιατί στον δημόσιο τομεα έχουμε μείνει αρκετά πίσω και το πιο πιθανό είναι να πάει κανείς για κάτι στο νοσοκομείο και να τον βρουν και μερικά αλλά όπως αυτό το μικρόβιο που κόλλησαν κάποια άτομα που δεν θυμάμαι το όνομα του.

Και εγώ έχω και Ιδιωτική ασφάλιση αλλά και Ικα. για τα ένσημα καλό είναι. αν πάρουμε ποτέ σύνταξη………..

:shock::shock::shock:

δλδ ειναι ξεχωριστα τα χρήματα που πέρνεις απο το ικα και αλλα απο την ιδωτική ασφάλιση......::: :oops::oops::oops:

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε τι δικαιουται μια μητερα ανεργη και χωρις ενσημα??Σε λιγο θα μπω στο ταμειο του αντρα μου(ΙΚΑ) και δεν ξερω τι δικαιουμαι.ποσα λεφτα παιρνω για την γεννα?ο αντρας μου θα παιρνει επιδομα παιδιου εφοσον δεν θα το παιρνω εγω?γενικα οτι πληροφοριες εχετε πειτε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εχω και εγω μια απορια, λοιπον με τον καλο μου δεν εχουμε παντρευτει ακομα και δεν θα το κανουμε στο αμεσο μελλον θα το κανουμε μετα την γεννα του μωρου μας μαζι με την βαφτιση του, εγω σπουδαζω οποτε εχω την ασφαλεια της μαμας μου ΙΚΑ η οποια μεχρι στιγμης μου εχει καλυψει ολα τα εξοδα που εχω κανει, οι απορες μου ειναι ως εξεις θα μπορει η μαμα μου να μου καληψει τον τοκετο , και αν θα παρει καποιο επιδωμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εχω και εγω μια απορια, λοιπον με τον καλο μου δεν εχουμε παντρευτει ακομα και δεν θα το κανουμε στο αμεσο μελλον θα το κανουμε μετα την γεννα του μωρου μας μαζι με την βαφτιση του, εγω σπουδαζω οποτε εχω την ασφαλεια της μαμας μου ΙΚΑ η οποια μεχρι στιγμης μου εχει καλυψει ολα τα εξοδα που εχω κανει, οι απορες μου ειναι ως εξεις θα μπορει η μαμα μου να μου καληψει τον τοκετο , και αν θα παρει καποιο επιδωμα?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο άντρας σου είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και εσύ δεν έχεις ταμείο ανεργίας το βοήθημα τοκετού το εισπράτει ο άντρας σου από το ΙΚΑ.Το επίδομα παιδιού το εισπράτει ο άντρας σου ή μέσω της δουλειάς του ή μέσω του ΟΑΕΔ κάθε χρόνο.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εχω και εγω μια απορια, λοιπον με τον καλο μου δεν εχουμε παντρευτει ακομα και δεν θα το κανουμε στο αμεσο μελλον θα το κανουμε μετα την γεννα του μωρου μας μαζι με την βαφτιση του, εγω σπουδαζω οποτε εχω την ασφαλεια της μαμας μου ΙΚΑ η οποια μεχρι στιγμης μου εχει καλυψει ολα τα εξοδα που εχω κανει, οι απορες μου ειναι ως εξεις θα μπορει η μαμα μου να μου καληψει τον τοκετο , και αν θα παρει καποιο επιδωμα?

 

ΚΟΙΤΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΤΠΤ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΦΑΣΗ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ Η ΚΑΝΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ΣΤΟ FORUM :lol::lol:

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites

δλδ ειναι ξεχωριστα τα χρήματα που πέρνεις απο το ικα και αλλα απο την ιδωτική ασφάλιση......::: :oops::oops::oops:

 

Ο άντρας σου νομίζω οτι θα πάρει το επίδομα τοκετού που είναι γύρω στα 930 ευρώ και απο την ιδιωτική ασφάλεια θα πάρεις περίπου άλλα τόσα.

Πλέον οι ιδιωτικές ασφάλειες για τη γέννα δεν πληρώνουν όλα τα έξοδα όπως γινόταν παλιά....υπάρχει ένα στάνταρ ποσό που δίνουν και το οποίο, κατά την προσωπική μου γνώμη, είναι σχεδόν χαζό, δεδομένων των χρημάτων που κοστίζει ετησίως μια (καλή) ιδιωτική ασφάλεια.

Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω απο τη δική μου όπου μας κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ το χρόνο το πρόγραμμα που έχουμε κάνει και για τη γέννα θα πάρω αν θυμάμαι καλά 850 ευρώ... :!:

 

Κοίταξε το συμβόλαιο της ιδιωτικής σου ασφάλειας. Αναφέρει το ποσό που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

δλδ ειναι ξεχωριστα τα χρήματα που πέρνεις απο το ικα και αλλα απο την ιδωτική ασφάλιση......::: :oops::oops::oops:

 

Ο άντρας σου νομίζω οτι θα πάρει το επίδομα τοκετού που είναι γύρω στα 930 ευρώ και απο την ιδιωτική ασφάλεια θα πάρεις περίπου άλλα τόσα.

Πλέον οι ιδιωτικές ασφάλειες για τη γέννα δεν πληρώνουν όλα τα έξοδα όπως γινόταν παλιά....υπάρχει ένα στάνταρ ποσό που δίνουν και το οποίο, κατά την προσωπική μου γνώμη, είναι σχεδόν χαζό, δεδομένων των χρημάτων που κοστίζει ετησίως μια (καλή) ιδιωτική ασφάλεια.

Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω απο τη δική μου όπου μας κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ το χρόνο το πρόγραμμα που έχουμε κάνει και για τη γέννα θα πάρω αν θυμάμαι καλά 850 ευρώ... :!:

 

Κοίταξε το συμβόλαιο της ιδιωτικής σου ασφάλειας. Αναφέρει το ποσό που θα πάρεις.

APO DEYTERA THA ARXIZO NA TTO PSAXNO APO OLES TIS PLEURES KAI THA SAS ENIMEROSO AN ENDIAFERESTE...EYXARISTO POLI.....TORA NA ROTISO KATI ALLO AUTO TO XRONODIAGRAMMA ME TO MORO POS TO VAZETE MPAINO KAI EGO STO SITE ALLA DEN MPORO NA TO VALO EDO... :lol:

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites

Floredia_49 ναι είναι αλλά τα χρήματα που παίρνεις από την ιδιωτική ασφάλιση. Εγώ πήρα 1800 ευρώ. Και αν Γεννούσα 15 μέρες αργότερα θα έπαιρνα περίπου τα διπλά. Είναι ανάλογα την Ιδιωτική που έχει κάποιος. Είναι μερικές που δίνουν ένα στανταρ επίδομα εγώ αυτή που έχω με πληρώνει ανάλογα με το χρόνο που θα γεννήσω από την στιγμή που έχω κάνει το ασφαλιστήριο μου .Ασχολούμαι με αυτά λόγω ότι είναι ο Σύζυγος Ασφαλιστής και έψαξα να βρω το καλύτερο να πληρώνουμε αλλά να παίρνουμε κιόλας. :wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...