Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))

Recommended Posts

Ωραία, τώρα ησύχασα Rosangel γιατι με τόσα που διαβάζω άρχισα να αμφιβάλλω ότι θα πάρω και τα 880? :lol:

Πρέπει να ενημερωθώ ακόμη τι άλλα έγγραφα χρειάζομαι.

Μολις μαθω θα σου πω :D

Διαφημίσεις

Μολις μαθω θα σου πω :D

Σ΄ευχαριστώ από τώρα κούκλα μου :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ EXTRA.ΨΕΜΑΤΑ ΕΙΠΑΝ;;;;

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif

SEFI η αληθεια ειναι οτι καμια φορα δεν δεινουν...βλεπουν πχ το ιστορικο σου και κρηνουν οτι ο γιατρος κακος σου εκανε καισαρικη ΄ή οτι θα μπορουσε να την αποφυγει και για αυτο λενε α δεν δεινουμε.....

ετσι εχω ακουσει

Διαφημίσεις

Αχ βοηθείστε με κι εμένα.

ΠΗΤ = 25/4/2007

Τα 200 ένσημα τα έχω! Βιβλιάριο υγείας δικό μου.

Καταθέτω τα χαρτιά στο ΙΚΑ και μετά τι; Περιμένω να γεννήσω; Ποσα δικαιούμαι; Πρεπει να καταθέσω και χαρτιά στον ΟΑΕΔ;

sardelaki δεν εχω ρωτησει ακομα,αλλα βρηκα αναλογο θεμα εδω μεσα σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3355&highlight=

Αν μαθω κατι νεοτερο θα ενημερωσω :D

merciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii κούκλα :lol::lol::lol:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

• 2 weeks later...

γεια σας κοριτσια.εγω εχω περιπου 100 ενσυμα αλλα τωρα δεν δουλευω και δεν εχω καρτα ανεργιας.θελω να βρω λουλεια για να κολλησω αλλα 100.αλλα αν δεν βρω απ'οτι καταλαβα δικαιουμαι μονο τα 800Ε?και απο τον οαεδ τιποτα ε?

νεα ζωη....

Καλησπέρα, με λένε Νίκο και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με την συγκεκριμένη συζήτηση που είχατε. Όσον αφορά το #1 είναι όλα κατανοητά. Στο #2 αν το καταλαβαίνω καλά η γυναίκα μου που παίρνει ?805, θα πάρει: μισθός 805 δια 22 ημερομίσθια δια 2 επί 119 ίσον ?2177; Συν μισό μισθό απο τον εργοδότη κάθε μήνα; Απλά ρωτάω, γιατί μου φαίνονται πολλά για ΙΚΑ. Το #3 πως ακριβώς γίνεται; Για το #4 βλέπουμε. Για το #5 ξέρεις πόσα είναι τα χρήματα; Ελπίζω να μην σε ζαλίζω, απλώς φαίνεται να τα έχεις ψάξει καλά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

1. Δικαιουσε επίδομα τοκετού-881 ευρώ

2. Δικαιουσε επιδομα κυοφορίας - λοχείας εαν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρόνια πριν από την ημερομηνία του τοκετου. (για να το υπολογισεις στο περίπου ειναι διαιρεις το ημερομίσθιο σου με το 2 και το πολλαπλασιαζεις με το 119)

3. Εαν γραψεις εστω προσωρινά το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο δικαιούσε 10% προσαυξηση στο επίδομα κυοφορίας - λοχείας

4. Δικαιουσε επίδομα καισαρικής (κανεις ενσταση μετα για να παρεις παραπάνω)

5.Δεν δικαιούσε τιποτα από τον ΟΑΕΔ επείδη δεν εχεις ενεργό εργασιακή σχεση (ρωτα για καλο και για κακο σε καποιο γραφειο του ΟΑΕΔ μη σε παρω και στο λαιμό μου)

Καλησπέρα, με λένε Νίκο και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με την συγκεκριμένη συζήτηση που είχατε. Όσον αφορά το #1 είναι όλα κατανοητά. Στο #2 αν το καταλαβαίνω καλά η γυναίκα μου που παίρνει ?805, θα πάρει: μισθός 805 δια 22 ημερομίσθια δια 2 επί 119 ίσον ?2177; Συν μισό μισθό απο τον εργοδότη κάθε μήνα; Απλά ρωτάω, γιατί μου φαίνονται πολλά για ΙΚΑ. Το #3 πως ακριβώς γίνεται; Για το #4 βλέπουμε. Για το #5 ξέρεις πόσα είναι τα χρήματα; Ελπίζω να μην σε ζαλίζω, απλώς φαίνεται να τα έχεις ψάξει καλά.

quote]

2. Δεν ξέρω αν διαιρείς με το 22 και ο εργοδότης μάλλον δεν σε πληρώνει κατά τη διάρκεια της αδειας, απλά τη διαφορά σου την πληρώνει ο ΟΑΕΔ. Το ποσό που πληρώνει το ΙΚΑ είναι αρκετά σημαντικό, αν δεν πάρει 2100, θα είναι τουλάχιστον 1600 ευρώ.

3. Πριν πατε να πάρετε τα χρηματα για τη γέννα, εκδίδεται το βιβλιάρειο υγείας του παιδιού στο όνομα της γυναίκας. Στη συνέχεια πηγαίνετε να πληρωθείτε το επίδομα λοχείας και εκει κανουν προσαύξηση 10%.

5. Περίπου 800. Δεν τα πληρώθηκα οπότε δεν ξερωακριβώς πώς το υπολογίζουν.

Διαφημίσεις

• 1 month later...

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ;

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΦΛΕΒΑΡΗ.ΔΟΥΛΕΥΑ 7 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ,ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΑΠΟ 2004.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

• 1 month later...

Μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος και θα γεννησω τον Ιανουαριο 2009 με το καλο. Ειμαι σε ανεργια τωρα και μεχρι τον Οκτωριο 2008 αφου απολυθηκα τον Οκτωβριο 2007. Ειμαι ασφαλισμενη με το ΙΚΑ μεχρι τελος Φεβουαριο 2009 αλλα δεν θα εχω ενσημα καθολου φετος απο εργοδοτη. Μηπως ξερει κανεις τι θα δικαιουμε απο το ΙΚΑ η τον ΟΑΕΔ?

Από όσο ξέρω και από μένα γιατί εργάζομαι ως ωρομίσθια για να δικαιούσαι τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας από το ΙΚΑ θα πρέπει τα τελευταία 2 έτη να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα κολλημένα.Το επίδομα-βοήθημα τοκετού βέβαια θα το πάρεις πιστεύω σίγουρα αφού γεννήσεις θα πας με την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του μπεμπέ σου το βιβλιάριο σου και θα πάρεις 890 ευρώ νομίζω.

Ελπίζω να σε βοήθησα :D:D

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου :lol::lol:

• 3 weeks later...
:lol: γεια σας. κοντευω να γεννησω και θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμε καποιο επιδομα, τοκετου κλπ. δεν εχω εργαστει ποτε, δεν εχω καθολου ενσημα, υπαρχει κατι?

να στε ολοι καλα για την βοηθεια σας!

Διαφημίσεις

δουλευει κανονικα. εχει ικα, εχει βγαλει και σε μενα βιβλιαριο οικογενειακο, εχει ενσημα κανονικα. αρα δικαιουμαστε? σ'ευχαριστω πολυ που μου απαντησες. μηπως ξερεις και ποσο ειναι?

να στε ολοι καλα για την βοηθεια σας!

Τωρα σ αυτο θα σε γελασω....λογικα πρεπει να ειναι περιπου στα 500-800 ευρω (εμεις πριν απο 8 χρονια απ το δημοσιο ειχαμε παρει 500 ευρω και μια φιλη μου απο ΙΚΑ αναλογη περιπτωση μ εσας..περιπου 400 ..εε στα 8 χρονια δεν θα εχουν ανεβει :roll: )

Δεν έχεις καμία σχέση με το δημόσιο (όπου ισχύουν ΑΛΛΟΙ κανόνες). Νομίζω δεν υπάρχει κανένα επίδομα για άνεργη έγκυο. Το είχα ψάξει και εγώ. Αλλά ρώτα καλού κακού.

g4BDp3.pngyCdLp3.png

εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου δε δούλεψα καθόλου. πήρα όμως το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ το οποίο το Γενάρη ήταν 880€ δεν ξέρω αν έχει ανέβει.

εγω ειμαι φοιτητρια ακομα και δεν εχουμε παντρευτει με τον συντροφο μου,εχω ασφαλιση ικα μεσω της

μητερας μου. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

:lol: γεια σας. κοντευω να γεννησω και θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμε καποιο επιδομα, τοκετου κλπ. δεν εχω εργαστει ποτε, δεν εχω καθολου ενσημα, υπαρχει κατι?

όλγα-γιάννης σας έχω απαντήσει σε αλλο ποστ που βάλατε

δικαιούστε μόνο το βοήθημα τοκετού το οποίο θα το πάρετε αφού γεννήσετε (στο εντυπο που επισυνάπτω λέει πως θα το πάρεις) και αυτό λόγω της δικής σου γιάννη εγγραφής στο ΙΚΑ.Γιατι για να δικαούταν και η γυναίκα σου τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια. Το λεει και στο έντυπό τους http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf

΄Άνοιξε το έντυπο και διάβασε το και θα δεις :D:D

Μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος και θα γεννησω τον Ιανουαριο 2009 με το καλο. Ειμαι σε ανεργια τωρα και μεχρι τον Οκτωριο 2008 αφου απολυθηκα τον Οκτωβριο 2007. Ειμαι ασφαλισμενη με το ΙΚΑ μεχρι τελος Φεβουαριο 2009 αλλα δεν θα εχω ενσημα καθολου φετος απο εργοδοτη. Μηπως ξερει κανεις τι θα δικαιουμε απο το ΙΚΑ η τον ΟΑΕΔ?

Καλημέρα

Δικαιούσαι τα πάντα σαν να εργαζοσουνα. Αρκεί να έχεις 200 ενσημα τον τελευταίο χρόνο. Επειδή και εγω ήμουν στην ίδια θέση όπως και εσύ, πήρα επιδομα εγκυμοσύνης, επιδομα λοχείας και επιδομα τοκετού βαση του μικτού τελευταίου μισθου μου. Και επειδη έπαιρνα επιδομα ΟΑΕΔ το τελικό ποσό ήταν πολυ μεγαλύτερο από ότι περιμενα. Το ποσο που πηρα στον γιο μου (που ημουν ανεργη) ηταν πολυ μεγαλυτερο απ'οταν δουλευα (στην κορη μου). Παλι καλα, καπου βοηθησε και η απολυση!!!

• 4 weeks later...

καλησπέρα σε ολους.

ειμαι εγκυος στους εφτά μήνες τώρα και επίσης άνεργη.......

Εχω περσινά ένσημα και προς το παρόν πέρνω επίδομα ανεργίας, εκτος απο το επίδομα του ΙΚΑ δικαιούμε κάτι απο τον ΟΑΕΔ??? και αν ναι που μπορώ να το βρώ γραπτώς??? :roll: