Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Επανέρχομαι γιατί πάνω που πήγα να χαρώ ξανά προβλήματα. Εδώ και δύο βράδια ο μπέμπης ξυπνά και κλαίει σπαρακτικά. Υποθέσαμε ότι είναι δόντι γιατί μόλις έβαλα φυτικό τζελ ηρεμούσε για 1.5 ώρα και μετά πάλι από την αρχή. Χθες το βράδυ έδωσα και ντεπόν και κοιμήθηκε αμέσως. Εκτός αυτού, είχε χτες θερμοκρασία 37,3 που έφτασε ως 37.6 και δυσκοιλιότητα.

Σήμερα τον πήγα σε παιδίατρο του ΙΚΑ που τον εξέτασε, είδε πως δεν πονάει στην κοιλιά και αποφάνθηκε ότι μάλλον είναι το δόντι που τώρα σκίζεται το ούλο. Μου είπε να κόψω το μήλο τώρα γιατί είναι εκτός εποχής. Έτσι, σήμερα έδωσα 1 μπανάνα, 1/2 μήλο και 2 φέτες πεπόνι. Το αποτέλεσμα; Πάλι υδαρείς κενώσεις, σκουρόχρωμες λόγω σιδήρου. Απελπισία. Το χειρότερο; Είδα σε 2 κενώσεις ελάχιστες βλένες με ίχνη αίματος. Δεν έχω ξαναδεί στους 11 μήνες κάτι τέτοιο. Πήρα την παιδογαστρεντερολόγο και μου είπε αν ξαναδώ κάτι τέτοιο να της πάμε την πάνα μα την δει, 'ισως πρόκειται για κάποια λοίμωξη και να κόψω το πεπόνι από την διατροφή του.

Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να διακόψω τον θηλασμό γιατί μάλλον του κάνω κακό. Από την μια δεν παίρνει βάρος, από την άλλη τώρα αυτό. Έχω απελπιστεί. Και από την άλλη, πώς κόβεις απότομα τον θηλασμό σε ένα μωρό στον 12ο μήνα; Λέω να αρχίσω να δίνω συμπλήρωμα, αλλά με μπιμπερό ή με ποτηράκι; Και σήμερα ο μπέμπης ήπιε μια χαρά από το ποτηράκι του ikea. Το κυριότερο όμως είναι ότι εγώ δεν είμαι συναισθηματικά έτοιμη να κάνω κάτι τέτοιο. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να διακόψω τον θηλασμό γιατί μάλλον του κάνω κακό. Από την μια δεν παίρνει βάρος, από την άλλη τώρα αυτό. Έχω απελπιστεί.

 

Δε θέλω να σε πείσω να συνεχίσεις το θηλασμό, ο κόσμος να χαλάσει, αλλά...από πού συνάγεται ότι του "κάνεις κακό"; Αν δεν παίρνει βάρος, λόγω του θηλασμού, μπορείς να δράσεις συμπληρωματικά στο θηλασμό. Αν η δυσφορία του προέρχεται από δόντι ή λοίμωξη ή πεπόνι (όπως πιθανολογούν οι γιατροί που απευθύνθηκες), ο θηλασμός πώς ακριβώς δημιουργεί πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα, αγαπητή Scratee, είναι ότι εγώ θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό γιατί έχω διαπιστώσει ότι κάνει καλό σε εμένα. Με ηρεμεί, με ξεκουράζει, με χαλαρώνει. προφανώς λόγω κάποιων ορμονών φαντάζομαι (Κάπου το είχα διαβάσει, ίσως στο βιβλίο της Πατσούρου). Όμως, μετά την εκδήλωση της διάρροιας στις 12.6 και μέχρι 25.6 που κράτησε, ο μπέμπης έχασε βάρος. Ενώ φάνηκε ότι το αναπλήρωσε και πήρε μάλιστα, τις τελευταίες μέρες τον ζυγίζω και βλέπω ότι κάναμε λάθος: ή ζυγίζαμε λάθος ή έχασε το βάρος που νομίζαμε ότι πήρε. Σήμερα λοιπόν ξεκινήσαμε συμπλήρωμα: λίγο μετά τον θηλασμό ο μπέμπης ήπιε γύρω στα 70ml από το μπιμπερό.

Αυτό εννοείς να δράσω συμπληρωματικά στον θηλασμό;

Είμαι οργισμένη με όλους αυτούς τους παιδιάτρους που μου είπαν να θηλάζω μόνο πρωί-βράδυ, αλλά μήπως τελικά είχαν δίκιο;

Τελικά, αν μια γυναίκα δεν έχει τη σωστή καθοδήγηση στο θέμα αυτό, βασανίζεται αντί να χαίρεται για τον θηλασμό.

Όσο για την δυσφορία: κράτησε δύο βράδια, και ήταν σίγουρα δόντι. Μετά πετάχτηκε η άκρη του δοντιού.

Για την διάρροια που προκάλεσε το πεπόνι: η περίφημη παιδογαστρεντερολόγος (η πόλέμια του θηλασμού) μου είπε να κόψω το πεπόνι, και να συνεχίσω να δίνω γάλα χωρίς λακτόζη. Δεν ξαναασχολούμαι όμως μαζί της γιατί ο μπέμπης έχει πάλι δυσκοιλιότητα και σήμερα αποφάσισα να δώσω δοκιμαστικά κρέμα δημητριακών με κανονικό γάλα.

Καλό σας βράδυ και ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τις σκέψεις μου και ελπίζω να συμπληρώσουν και τα άλλα κορίτσια:

-Τα συναισθήματα που σου προκαλεί ο θηλασμός είναι απολύτως φυσιολογικά.

-Η επιβολή θηλασμού μόνο πρωί-βράδυ είναι κατηγορηματικά λανθασμένη.

-Το ξένο γάλα είναι το τελευταίο συμπληρωματικό, στο θηλασμό, μέτρο. Το πρώτο είναι η χορήγηση αντλημένου γάλακτος. Όμως, για ένα παιδάκι που κοντεύει να χρονισει, δεν κάνουμε ούτε αυτό! Αρκεί η ανεμπόδιστη πρόσβαση στο στήθος και η προσφορά στερεών τροφών με περισσότερες θερμίδες (δεν εννοώ ζάχαρη) . Μπορείς να βάζεις λίγο ελαιόλαδο παραπάνω, να δίνεις λιπαρά ψάρια, να φτιάχνεις σνακ με αλεσμενους ξηρούς καρπούς κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Scratee, σχετικά με τον θηλασμό πρωί-βράδυ: είναι μια αντίληψη ευρέως διαδεδομένη. Δεν ξέρω γιατί οι γιατροί την "επιβάλλουν" τόσο εύκολα. Είναι έλλειψη σχετικής εκπαίδευσης στον θηλασμό ή συμφέροντα οικονομικά;

Μια φίλη μας που θήλασε τα παιδιά της γύρω στον έναν χρόνο έχει την ίδια άποψη. Μου είπε ότι θήλαζε τα παιδιά της πρωί βράδυ μόνο μετά την εισαγωγή των στερεών. Στο δεύτερο παιδάκι της έδωσε μπιμπερό 11 μηνών για πρώτη φορά ως συμπλήρωμα στον πρωινό θηλασμό. Μετά έδωσε και στο βραδινό μέχρι που το μωρό προτίμησε το μπιμπερό και σε ηλικία 13,5 μηνών οδηγήθηκε σε αποθηλασμό, καθώς το μωρό δεν ήθελε πλέον στήθος!!!

Αντλημένο γάλα δεν έχω κουράγιο να δώσω πλέον. Πάνω από 2 μήνες είχα την νοσοκομειακή αντλία, αλλά αυτό ήταν τους πρώτους μήνες. Όταν ο θηλασμός εξελίχτηκε κανονικά την σταμάτησα. Πλέον θηλάζουμε μόνο από το ένα στήθος, κυρίως από δική μου ανασφάλεια, γιατί το ένα στήθος έχει πολύ μικρή ροή, έχει όμως. Για άντληση ούτε θέλω να ακούω.

Ανεμπόδιστη πρόσβαση υπάρχει, καμιά φορά τον πιέζω κιόλας γιατί δεν θέλει, αλλά μετά θηλάζει για 4-5 λεπτά. Όσο για τις στερεές τροφές τρώει μια χαρά, μόνο που τις τελευταίες μέρες είναι ανόρεχτος. Μάλλον είναι κάποια λοίμωξη. Πάντως έφτασα στο σημείο να υποψιάζομαι για κοιλιοκάκη, γιατί υπάρχουν κάποια συμπτώματα: αναιμία, χαμηλός σίδηρος. υποτονία, δυσκοιλιότητα ή διάρροια, καθυστέρηση ανάπτυξης. Απορώ γιατί κανείς δεν το σκέφτηκε μέχρι τώρα με τόσες εξετάσεις.

Καλή μέρα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά και εγω που εχω γυρίσει στην δουλειά θηλαζω πρωί βράδυ μονο περα απο Παρασκευή με Κυριακή που δινω δυο ακομα φορές στην μέρα

Γνώμη μου και με βάση εμπειρίας και του γιατρού μου ειναι τρελλο να μιλάμε για συμπλήρωμα σε παιδια που παει να χρονίσει... Αν υποψιαζόταν αλλεργία η παρόμοιο θα σου ειχαν ζητήσει η να αλλάξεις διατροφή η να το κοψεις... Για να λένε για συμπλήρωμα απλα ανησυχούν για έλλειψη βάρους οποτε όπως ειπε και η Scratee απλα κανεις το φαγητό πιο παχυντικο

Το οτι δεν τρώει πολυ δεν σημαίνει απαραίτητα λοίμωξη απλα εχει βαρεθεί το φαγητό.. Του έδωσες ψωμί με βούτυρο μπροστά του να παιξει; Το φαγητό που του προσφέρεις ειναι ακομα πουρε;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να θηλάζει πρωί-βράδυ επειδή είναι πρακτικά δύσκολο να γίνει διαφορετικά, και άλλο να λέμε ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται έτσι.

 

Οι λόγοι που οι παιδίατροι δίνουν τη συμβουλή αυτή, popi, είναι αυτοί που ανέφερες, αν και θεωρώ (ή ελπίζω) ότι η έλλειψη ενημέρωσης υπερτερεί των συμφερόντων.

 

Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την άντληση. Ανέφερα, απλά, γιατί το ξένο γάλα δεν είναι λύση.

 

Έχεις δίκιο, δεν αποκλείεται η κοιλιοκάκη.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, ξεκινώ από την κοιλιοκάκη. Τυχαία το διάβασα στο ίντερνετ (τα συμπτώματα) και έπαθα πλάκα. Ο μπέμπης τα έχει σχεδόν όλα!!! Δεν θέλω να έχει κάτι τέτοιο, μακάρι να μην του φτάνει το γάλα μου. Δυστυχώς κανένας παιδίατρος δεν το σκέφτηκε να το ψάξουμε. Αν τελικά είναι αυτό, ποιον να εμπιστευτεί κανείς πια; Μακάρι να μην είναι.

Όσο για τον θηλασμό: κοντέυω να έρθω σε σύγκρουση με τον σύζυγο, γιατί μου λέει αυτά που λένε οι γιατροί: καλά, δεν σου λένε όλοι να δίνεις μόνο πρωί-βράδυ; Εσύ γιατί πας κόντρα; Κάνεις κακό στο παιδί!

Σε αυτό το επιχείρημα δεν έχω στοιχεία προς το παρόν για να τον αντικρούσω.

Μες στην εβδομάδα θα πάμε σε παιδογαστρεντερολόγο, ελπίζω πιο ανθρώπινο αυτή την φορά.

Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, ξεκινώ από την κοιλιοκάκη. Τυχαία το διάβασα στο ίντερνετ (τα συμπτώματα) και έπαθα πλάκα. Ο μπέμπης τα έχει σχεδόν όλα!!! Δεν θέλω να έχει κάτι τέτοιο, μακάρι να μην του φτάνει το γάλα μου. Δυστυχώς κανένας παιδίατρος δεν το σκέφτηκε να το ψάξουμε. Αν τελικά είναι αυτό, ποιον να εμπιστευτεί κανείς πια; Μακάρι να μην είναι.

Όσο για τον θηλασμό: κοντέυω να έρθω σε σύγκρουση με τον σύζυγο, γιατί μου λέει αυτά που λένε οι γιατροί: καλά, δεν σου λένε όλοι να δίνεις μόνο πρωί-βράδυ; Εσύ γιατί πας κόντρα; Κάνεις κακό στο παιδί!

Σε αυτό το επιχείρημα δεν έχω στοιχεία προς το παρόν για να τον αντικρούσω.

Μες στην εβδομάδα θα πάμε σε παιδογαστρεντερολόγο, ελπίζω πιο ανθρώπινο αυτή την φορά.

Καλό σας βράδυ.

Απο το να αρχιζεις καινούριο κύκλο εξετάσεων εχεις δοκιμάσει να μην του δώσεις γλουτενη να δεις τι θα γίνει ; Τωρα ποια δεν ειναι τοςό αςχημα τα πράγματα οσο νομίζεις για αυτούς που ειναι ευαίσθητοι στην γλουτενγ αφού υπάρχουν τόσα προϊόντα χωρις γλουτενη - εγω δεν δινω στον μεγάλο μου και δεν έχουμε κανενα προβλημα

Κανε μια δοκιμή να δεις πως παει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute, αυτό ακριβώς κάνω!!!! Πώς συνειδητοποίησα ότι υπάρχει θέμα: όταν ξεκίνησε η διάρροια, άρχισα να δίνω ρύζι. Όταν η διάρροια πέρασε, εγώ συνέχισα να δίνω ρύζι στο μεσημεριανό, ρυζάλευρο υποαλλεργικό και εντελώς τυχαία προϊόντα κρέμα χωρίς γλουτένη. Πήρε γρήγορα βάρος και τρίβαμε τα μάτια μας. Κάποια στιγμή είπα να σταματήσω το ρύζι και να βάλω ζυμαρικά ή ζυμαρικά με πατάτα στο μεσημεριανό. Ε, αυτό ήταν. Άρχισε να χάνει βάρος!!!!! Καταλάβαινα ότι κάτι συμβαίνει, αλλά δεν μπορούσα να εξηγήσω τι. Έτσι από σήμερα έβαλα πάλι ρύζι, και το απόγευμα κρέμα χωρίς γλουτένη. Για να δούμε.... Η απορία μου είναι γιατί αυτό δεν εκδηλώθηκε πιο νωρίς, αλλά ξαφνικά τον Ιούνιο. Μήπως η γαστρεντερίτιδα κινητοποίησε το πρόβλημα;

Εσύ γιατί έκοψες την γλουτένη στο παιδί; Προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο καλα κανεις αλλα δωςε του πατάτα δεν εχει γλουτενη. Περα απο αυτο υπάρχουν και ζυμαρικα και ψωμί χωρις γλουτενη η κανεις και το δικό σου αν θες δεν ειναι τιποτα

Κοιτά την έκοψα στον μεγάλο γιατι επηρέαζε την συμπεριφορά του, δεν ηταν συγκεντρωμένος έτρεχε απο εδω και απο εκεί και είχε και καθυστέρηση λόγου.. Με το που την κόψαμε ο μικρος πετάει , μιλάει πολυ καλυτερα, κάθεται διαβάζει συγκεντρώνεται παίζει κλπ άλλος άνθρωπος

Απο οτι βλέπεις η γλουτενη μονο κακα φέρνει απλα πολύς κόσμος δεν καταλάβει ποςο τον επηρεάζει

Απλα να ξέρεις οτι κατι μπορει να πείραξε τον μικρο σου και να εχει ευαισθησία στην γλουτενη απο το πουθενά, δεν σημαίνει οτι εχει κοιλιοκάκη

Για αυτη σου είπα δωςε του προβιοτικα καλα για να φτιάξει την ευαισθησία αυτη οσο ειναι μωρο

Επίσης ο μεγάλος μου να ξέρεις τρώει μερικες φορέα γλουτενη ειδικα αν βγούμε εξω αλλα του δινω ενζυμο ειδικό με το φαγητό που σπαει την πρωτεΐνη της γλουτενης και ειναι σαν να μην την εφαγε. Οποτε οταν ο μικρος σου μεγαλώσει του δινεις κατι παρόμοιο άρα τα πράγματα δεν ειναι τοςο αςχημα οσο φαίνονται :-)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπεις η γλουτενη μονο κακα φέρνει

 

Εντάξει, αυτή η γενίκευση είναι λίγο υπερβολική, νομίζω.

 

Σίγουρα ευαισθησία στη γλουτένη έχουν αρκετοί άνθρωποι, χωρίς να το γνωρίζουν. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι πρέπει ΟΛΟΙ να την αποφεύγουμε ΕΝΤΕΛΩΣ. Η πλειοψηφία τα πάει μία χαρά με το "παν μέτρον άριστον". Ας μην ξεχνάμε ότι η μοναδική -προς το παρόν, τουλάχιστον- αποδεδειγμένα ευεργετική διατροφή, η Μεσογειακή, έχει ως βάση της τα δημητριακά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον θηλασμό: κοντέυω να έρθω σε σύγκρουση με τον σύζυγο, γιατί μου λέει αυτά που λένε οι γιατροί: καλά, δεν σου λένε όλοι να δίνεις μόνο πρωί-βράδυ; Εσύ γιατί πας κόντρα; Κάνεις κακό στο παιδί!

Σε αυτό το επιχείρημα δεν έχω στοιχεία προς το παρόν για να τον αντικρούσω.

 

"Στην Παγκόσμια Στρατηγική για την Διατροφή Βρεφών και μικρών Παιδιών (5), αλλά και στις κατευθυντήριες γραμμές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για την συμπληρωματική διατροφή σε βρέφη που θηλάζουν (6) αναφέρονται οι δέκα κατευθυντήριες αρχές για την εισαγωγή στερεών τροφών. Ανάμεσά τους συγκαταλέγονται οι εξής:

«2. Συνεχίστε τον συχνό, κατά απαίτηση μητρικό θηλασμό έως την ηλικία των 2 ετών ή και αργότερα».

«10. Αυξήστε την πρόσληψη υγρών κατά την διάρκεια αρρώστιας του παιδιού, συμπεριλαμβανομένου συχνότερου μητρικού θηλασμού..».

Επιπλέον, στην Παγκόσμια Στρατηγική αναφέρεται η σύσταση για όλα τα παιδιά του κόσμου να θηλάζουν για τουλάχιστον 2 χρόνια, ή παραπάνω, για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί."

(Από επιστολή που έστειλε το IBFAN (δίκτυο δράσης για τη βρεφική διατροφή) στο "Έλενα", που έδιναν την ίδια ανυπόστατη οδηγία.)

 

Μπορείς να πάρεις και την Αλκυόνη, να ρωτήσεις, στο 10525. Είναι η εθνική πρωτοβουλία για το θηλασμό, με έδρα το Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού, στο "Αγία Σοφία".

 

Νομίζω ότι ο σύζυγος θα πειστεί...

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με τη γλουτένη είναι εξαιρετικά πολύπλοκο. Οι παραδοσιακές μη γενετικά τροποποιημένες ποικιλίες των δημητριακών και ιδιαίτερα του σιταριού περιείχαν μικρότερα ποσοστά γλουτένης. Επίσης η προετοιμασία των δημητριακών (π.χ. προζύμι, μούλιασμα κλπ) καθιστούν εξαιρετικά πιο εύπεπτα τα δημητριακά. Τέλος στις παραδοσιακές διατροφές καταναλώνονται σε καθημερινή βάση και προβιοτικές τροφές (τουρσί, γιαούρτι, κεφίρ, ανάλογα την περιοχή) που βοηθούσαν το πεπτικό σύστημα να αντεπεξέλθει στις προκλήσεις των γευμάτων (είτε στις πρωτεΐνες, είτε στις φυτικές ίνες κλπ).

 

Η σύγχρονη διατροφή που είναι γεμάτη με υπερβολικά επεξεργασμένα τρόφιμα, μεγάλες ποσότητες ζάχαρης και επιτραπέζιου αλατιού (όχι φυσικού αλατιού) και με βιομηχανοποιημένες διαδικασίες παραγωγής (ποιος ξεραίνει τραχανά στον ήλιο ή χυλοπίτες; ), σε συνδυασμό με την απουσία των προβιοτικών τροφών υποβαθμίζει την ικανότητά μας να πέπτουμε τις τροφές.

 

 

Αν λοιπόν θέλουμε να έχουμε τα οφέλη μιας παραδοσιακής διατροφής θα πρέπει να ενσωματώνουμε όλα τα στοιχεία της και όχι κάποια από αυτά ανάλογα με το πώς μας εξυπηρετεί. Ο θεός κρύβεται στις λεπτομέρειες λένε...

 

Είναι πολύ σημαντική η παρατήρηση της κοπέλας για τη γλουτένη. Ας κάνει μια αποχή για κάποιο καιρό, ας βρει τρόπο να εντάξει τις προβιοτικές τροφές ή/ και προβιοτικά σκευάσματα στο παιδί και στην πορεία επανεισάγει πολύ αργά και σταδιακά τη γλουτένη με παραδοσιακά τρόφιμα (π.χ. προζυμένιο ψωμί ψίχουλο στην αρχή).

 

Προσοχή στο μη βιολογικό ρύζι, έχουν βρεθεί αρκετά δείγματα με αρσενικό αν θυμάμαι καλά...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute τα πεπτικά ένζυμα θέλουν πάρα πολλή προσοχή, καλό θα ήταν να μην τα έχεις πολύ εύκολα (Δε λέω ότι το κάνεις, απλά σκέψου το γενικά και ψαξτο λίγο).

 

Γιατι; Η Παιδιατρος συμφώνησε .. Ειπε τα παίρνουν πολλοί

Τι μπορει να γίνει δηλαδή;

 

Miriki by the way δεν μιλάω για ενζυμο με ζωικά παράγωγα όπως αυτά που αντικαθιστούν την λειτουργία του παγκρεατος.. Μιλάω για 100% vegan απο φρούτα, φυτά ..

Μάλιστα λένε ειναι καλυτερα να τα παίρνεις απο το να ειςαι 100% gluten free και βοηθάνε παρα πολυ να αποροφησει ο οργανισμός τις βιταμίνες! Απλα πρεπει να τα παίρνεις χωριστά απο προβιοτικα

Αλλα αν ξέρεις κατι που δεν ξερω πες μου!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.newyorker.com/magazine/2014/11/03/grain

 

Δυστυχώς τεράστιο, αλλά εξαιρετικό άρθρο για τη σύγχρονη τρέλλα της ευαισθησίας στη γλουτένη. Όπως σε όλες τις "ειδικές δίαιτες " που σκάνε μύτη, κατά καιρούς, έτσι και τώρα, κάποιες μελέτες που είτε καταρρίφθηκαν είτε δεν επαληθεύτηκαν ποτέ, προκάλεσαν παγκόσμια. ..φρενίτιδα που συντηρείται, πια, και από τις βιομηχανίες. Η γλουτένη δεν είναι σατανάς και δεν κάνουμε δίαιτες αποκλεισμού σε ένα μωρό έτσι, στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Scratee κανε μια αποχή απο γλουτενη τρεις μέρες να δεις πως θα νοιώσεις και θα δεις πως θα σου φύγουν τα φούσκωματα (αν τα είχες φυσικά..)

 

Έχουν γίνει εκατοντάδες έρευνες στο θέμα της γλουτενης σε παιδια μεγάλους κλπ και τα ευρήματα τους δεν αμφισβητούνται εύκολα .. Βλέπεις την αλλαγή στον άνθρωπο οταν σταματάει την γλουτενη ειναι απλό!

Οσο για την μεσογειακή δίαιτα ειναι περισσότερο γνωστή για τα ψητά, τις σαλάτες και τα ψάρια παρα για τα ζυμαρικα και τα ψωμιά!

 

Αλλα κατα τα αλλα ναι συμφωνω ενα μικρο ποσοστό γλουτενης καθημερινά δεν θα επηρέαζε τους περισσότερους .. Έλα μου ομως που ειναι δύσκολο να καταναλωσεις μικρο ποσοστό ειδικα αφού η πλειοψηφία ειναι εθισμένη σε κεικ ψωμιά πίτσες κλπ.... Ασε που ειναι η ατιμη παντου μέχρι και σε βιταμίνες!! Καταλαβαινω πως έρχονται τόσοι απο το πουθενά να αρχίσουν gluten free επιχηρησεις - αν και πέφτει πολυ εκμετάλλευση και πολυ χρήμα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορία ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι; Η Παιδιατρος συμφώνησε .. Ειπε τα παίρνουν πολλοί

Τι μπορει να γίνει δηλαδή;

 

Miriki by the way δεν μιλάω για ενζυμο με ζωικά παράγωγα όπως αυτά που αντικαθιστούν την λειτουργία του παγκρεατος.. Μιλάω για 100% vegan απο φρούτα, φυτά ..

Μάλιστα λένε ειναι καλυτερα να τα παίρνεις απο το να ειςαι 100% gluten free και βοηθάνε παρα πολυ να αποροφησει ο οργανισμός τις βιταμίνες! Απλα πρεπει να τα παίρνεις χωριστά απο προβιοτικα

Αλλα αν ξέρεις κατι που δεν ξερω πες μου!!

 

OK τότε. Αυτό που ανησυχούσε στο έβαλα με έντονα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με το τελευταίο που είπε η Babycute. Η υπερέκθεση και ο κακός χειρισμός έχουν προκαλέσει πολλά προβλήματα.

 

Δε δαιμονοποιείται η ίδια η πρωτεΐνη αλλά ο τρόπος που τη χειριζόμαστε.

Ένα ημερολόγιο διατροφής ενδέχεται να είναι εξαιρετικά αποκαλυπτικό πάντως στην ανάδειξη μοτίβων....

 

Όσο για glutenfree προϊόντα, πέραν του ότι εμπεριέχουν γλουτένη, κατά τη γνώμη μου είναι όντως μια καλοστημένη μπίζνα. Γιατί αν οι άνθρωποι συνεχίσουν να καταναλώνουν άλευρα κλπ σε τόσο μεγάλες ποσότητες ακόμη και τα gf δε θα τους λύσουν τα προβλήματα.....

 

Εκείνο το "εμπρός -πίσω" του Πόποτα νομίζω ότι θα ήταν μια καλύτερη προσέγγιση του θέματος. Με την ανάδειξη των παραδοσιακών διατροφών. Όμως έχουν κόπο και είναι χρονοβόρες κι έτσι πρέπει να σταθμίζει κανείς πολύ την καθημερινότητά του κι εμείς δεν είμαστε μαθημένοι έτσι....

 

Άλλωστε οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ήδη προβλήματα με το πεπτικό μας και χρειαζόμαστε μια περισσότερη βοήθεια επούλωσης πρώτα.... Γιατί καλή η μεσογειακή διατροφή, αν όμως τα όσπρια σε εκτοξεύουν σε τροχιά, τι κάνεις;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

OK τότε. Αυτό που ανησυχούσε στο έβαλα με έντονα.

 

Α μάλιστα κατάλαβα, ναι αυτο που παίρνουμε ειναι της enzymedica gluten ease που ειναι απο τα καλυτερα στην αγορά και ειναι απο φρούτα .. Πραγματικά ειναι το κατι άλλο! Απλα ακριβό γμτ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ έτσι, κορίτσια. Με μέτρο και όχι συσκευασμένα (τα λεγόμενα "αρτοσκευάσματα") Αλλά όχι ότι κόβοντας το ψωμί από το φούρνο της γειτονιάς ή τις μακαρονάδες θα δώσουμε λύση σε πάσα νόσο!

 

Επίσης, πολύ βασικό, αν υποψιαζόμαστε κοιλιοκάκη (αφορά το 1% του πληθυσμού) δεν κάνουμε δίαιτα πριν από τον εργαστηριακό έλεγχο, γιατί μπορεί να αλλοιωθούν τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σκρατέ μπορεί να έχεις δυσανεξία αλλά να μην έχει γίνει κοιλιοκάκη. Επίσης μπορεί να έχεις κοιλιοκάκη αλλά οι βλάβες σου να μην έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που να φαίνονται μόνο από εξετάσεις αίματος. Έχεις δίκιο γιαυ΄το που λες για τις εξετάσεις, όμως αν αποφασίσεις να διακόψεις για κάποιο καιρό και δεις μεγάλη βελτίωση, έχεις πάρει απάντηση....

Επίσης ο φούρνος της γειτονιάς δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση. Ούτε τα μακαρόνια.

 

Να μου πεις για ζυμωτό ψωμί με ελεγμένες πρώτες ύλες και για τραχανά ή χυλοπίτες να το καταλάβω (έχουν κι άλλα πράγματα μέσα π.χ. ξινισμένο γάλα που έχει προβιοτικά).

 

Το πιο σημαντικό πράγμα είναι να ακούμε το σώμα μας και να βλέπουμε και το παιδί μας πώς αντιδρά. μερικές φορές οι απαντήσεις είναι μπροστά μας....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...