Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ-ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ


dsk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μήπως κάποιο μέλος του forum γνωριζει τι διακιολογητικά χρειάζονται για τη δήλωση γέννησης του παιδιού στο Ληξιαρχείο Αθηνών ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σου τα δινουν στο μαιευτηριο

 

ενα χαρτι μου εδωσαν μονο..

 

Δεν χρειαζονται ληξιαρχικες πραξεις γαμου, ταυτοτητες και των 2 γονεων ?

 

Προσπαθω να τους πιασω στο Ληξιαρχείο στο τηλεφ, αλλά δεν το σηκώνουν ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

ενα χαρτι μου εδωσαν μονο..

 

Δεν χρειαζονται ληξιαρχικες πραξεις γαμου, ταυτοτητες και των 2 γονεων ?

 

Προσπαθω να τους πιασω στο Ληξιαρχείο στο τηλεφ, αλλά δεν το σηκώνουν ποτέ..

 

Καταρχην το τηλεφωνο το ξεχνας... ειτε δεν το σηκωνουν ποτε ειτε το γυρνανε στο φαξ! Ενα μηνα προσπαθουσα κι αναγκαστηκα να παω ο ιδιος να παρω τα χαρτια γιατι τις αιτησεις απο ΚΕΠ τις εχουν γραμμενες...

 

Τα χαρτια που αναφερεις θα επρεπε να τα εχεις παει την επομενη που γεννησες εκει στο νοσοκομειο, κι αυτοι αναλαμβανουν να τα στειλουν στο Ληξιαρχειο. Ειναι κριμα να μπλεξεις γιατι εχει μεγαλες ουρες καθε πρωι...

 

Αν δεν το εκανες στο νοσοκομειο τοτε ναι πρεπει να πας εσυ στο Ληξιαρχειο.

Απο χαρτια σιγουρα θυμαμαι οτι θελαν φωτοτυπιες ταυτοτητων, πιστοποιητικο γαμου αλλα και οικογενειακης καταστασης του καθε γονεα.

Δεν μου ρχονται αλλα τωρα, αλλα σιγουρα θελει καποιο χαρτι απο το μαιευτηριο, που στη δικια μου περιπτωση το εκαναν απο μονοι τους, οποτε δεν ξερω ποιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ,

 

από το μαιευτηριο μου ειπανε οτι μετα τις 21/6 πρεπει να παω στο ληξιαρχειο. Προφανως κατι εχουν στειλει από το μαιευτηριο για να το λενε αυτό.

Κατά τα άλλα , θα εχω μαζι μου και αυτα που γραφεις και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ με τις ωρες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια αφότου πάρουμε την ληξιαρχική πράξη και το πιστοποιητικό..πρέπει να το δηλώσουμε και κάπου αλλού το όνομα του παιδιού..?έχω σκεφτεί στο ταμείο μας..στο βιβλιάριο υγείας...που αλλού..?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αφότου πάρουμε την ληξιαρχική πράξη και το πιστοποιητικό..πρέπει να το δηλώσουμε και κάπου αλλού το όνομα του παιδιού..?έχω σκεφτεί στο ταμείο μας..στο βιβλιάριο υγείας...που αλλού..?[/quote

 

στο δημο, εγω πήγα προχθες να βγαλω πιστοποιητικό γεννησης και δεν μπορουσα απο τα ΚΕΠ γιατι δεν ειχα δηλωσει το ονομα στο δημοτολογιο!!! οποτε μετα πηγα στο δημαρχειο και δηλωσα το ονομα και αμεσως μου εβγαλαν και πιστοποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε μαιευτήριο έχει δικό του σύστημα; Εγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Πέρα απο φωτοτυπίες ταυτοτήτων και πιστοποιητικό γάμου τί άλλο να πάρω μαζί μου;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δηλαδή κάθε μαιευτήριο έχει δικό του σύστημα; Εγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Πέρα απο φωτοτυπίες ταυτοτήτων και πιστοποιητικό γάμου τί άλλο να πάρω μαζί μου;

 

το μαιευτηριο μητερα που γεννησα εχει μεσα στο κτιριο ληξιαρχειο του δημου αμαρουσιου.πριν φυγουμε απο το μαιευτηριο πηγε στο ληξιαρχειο ο αντρας μου με ληξιαρχικη πραξη γαμου μας τις ταυτοτητες μας κ δηλωσε το παιδι με τα χαρτια του μαιευτηριου.μας εβγαλαν αν θυμαμαι καλα 5 ληξιαρχικες πραξεις κ πληρωσαμε 8 ευρω ! το ληξιαρχειο αναλαμβανει να στειλει ληξιαρχικη πραξη γεννησης στη μεριδα σας στο δημοτολογιο του δημου που ανηκετε γι αυτο το λογο πρεπει να εχετε μαζι κ πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να δουν τη μεριδα κ το δημο που ανηκετε.εγω εκανα ενα τσεκαρισμα μετα απο 4 μηνες να δω αν τελικα ο δημος δηλωσε στη μεριδα μας το παιδι.αν ειναι δημοσιο το νοσοκομειο νομιζω οτι τα πραγματα αλλαζουν.παιρνεις κατα την εξοδο σου τα χαρτια που θα σου δωσουν κ με ληξιαρχ.πραξη γαμου κ πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης κ ταυτοτες πας στο ληξιαρχειο της περιοχης κ δηλωνεις τη γεννηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο νοσοκομείο πας με μια ληξιαρχική πράξη γάμου, ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης(και τα 2 τελευταίου τριμήνου) και τις ταυτότητες των συζύγων τα δίνεις στη γραμματεία του νοσοκομείου και αυτοί τα στέλνουν στο ληξιαρχείο που ανήκεις και μετά από 10 μέρες πας στο Ληξιαρχείο και παίρνεις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως χωρίς κανένα κόστος.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...