Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικός σταθμός σε παιδότοπο


Recommended Posts

Με ενδιαφέρει η γνώμη σας. Είχα συζήτηση με μια φίλη και εκείνη υποστήριζε ότι δεν θα πήγαινε το παιδί της σε παιδικό σταθμό που το απόγευμα λειτουργεί και ως παιδότοπος, γιατί λέει ότι μπαίνει πολύς κόσμος στο χώρο και υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για ιώσεις. Εμένα μου φαίνεται άσχετο αυτό, γιατί αν τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής και ο χώρος αερίζεται σωστά δεν έχει και πολλή σημασία αν το απόγευμα μπαίνει περισσότερος κόσμος. Η συζήτηση έγινε με αφορμή το parachute στα Μελισσια, έναν παιδότοπο που το πρωι λειτουργεί ως παιδικός. Στέλνει κάποια το παιδί της εκεί? Είναι κανονικός παιδικός (με άδεια) ή είναι απλώς δημιουργική απασχόληση το πρωί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ουτε εγω θα εστελνα το παιδι μου σε παιδικο που το απογευμα ειναι παιδοτοπος.

εχουμε και εμεις στη περιοχη μου εναν.

δεν ειναι μονο οι ιωσεις που λεει η φιλη σου και συμφωνω βεβαια.αλλα να στη λογικη μου δε ταιριαζει ενας σταθμος το απογευμα να γινεται παιδοτοπος νομιζω για εμενα χανει και τον εκπαιδευτικο του χαρακτηρα.

ο σταθμος δεν ειναι μονο διασκεδαση και χωρος που αφηνεις το παιδι 8 ωρες,ειναι κατι παραπανω για εμενα.

ασε που στο σταθμο πχ που ειναι ο γιος μου κανουν εργασιες κλπ τα παιδακια εχουν τα πραγματα τους τ ακρεβατακια τους,οι τουαλετες τους για ποιο λογο ολα αυτα να ειναι εκτεθημενα στο κοινο;

εγω δε θα το επελεγα θα με χαλαγε μπορει να το βλεπω εγω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κίολας αλλα΄ποτε προλαβαίνουν να καθαρίσουν τον συγκεκριμένο σταθμό αφου υποτίθεται οτι μέχρι πχ.τις 17:00 θα λειτουργεί σαν παιδικός και μετά σαν παιδότοπος ποτε λοιπόν θα καθαριστούν οι επιφάνειες για να ειναι ξανά ετοιμες για την επομενη ήμερα.:?:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρη. Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Αν δηλαδή ο παιδότοπος είναι δημιουργικής απασχόλησης και οι κτιριακές υποδομές, τα έπιπλα, τα παιχνίδια κλπ. πληρούν τις προδιαγραφές παιδικού σταθμού, θα μπορούσε το πρωί να λειτουργεί ως κανονικός παιδικός σταθμός από άλλο προσωπικό και με εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Σε ό,τι αφορά την καθαριότητα φαντάζομαι ότι τα συνεργεία κάνουν γρήγορη δουλειά, εφόσον είναι πολλά άτομα μαζί... Το σκεφτόμουνα σαν λύση, για να εξοικειωθεί το παιδί με το χώρο σταδιακά. Αν δηλαδή περνάει καλά το απόγευμα στον παιδότοπο που είναι και η μαμά μαζί, ίσως να πάει πιο εύκολα και το πρωί. Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Λενια το εψαξα το θεμα λιγακι οταν ειχα εγω αντιστοιχες σκεψεις...

δες και εδω...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90479

Με προβληματησε η ιδεα των ιωσεων και της χρησης των παιχνιδιων και απο αλλα παιδακια...αλλα κατεληξα στο οτι μονο τα παιχνιδια ερχονται σε επαφη με ολα τα παιδακια (οπως σε μια παιδικη χαρα) το υλικο για τις εργασιες δεν χρησιμοποιητε το απογευμα...

Αν ο χωρος εχει καλο εξαερισμο και πληρει τους κανονες ασφαλειας και καθαριοτητας γιατι οχι...

Εγω το σκεφτηκα το παραπανω για εναν ακομα λογο...οι παιδικοι σταθμοι κλεινουν Χριστουγεννα Πασχα και ολο τον Αυγουστο...μια μαμα που δουλευει και δεν εχει βοηθεια απο φιλους συγγενεις η δυνατοτητα για κοπελα τι κανει????

Ενω ετσι οι ημερες που δεν θα υπαρχει απασχοληση ειναι πολυ λιγοτερες καθως και το κοστος απο οτι υπολογισα πολυ μικροτερο...

Το μονο μειωνεκτημα (σε αυτο που σκεφτηκα εγω δεν ξερω για αυτους που λες) ειναι οτι δεν θα υπαρχουν εγκαταστασεις για υπνο γιατι πρεπει εως τις 3 να φευγουμε για να καθαριζεται ο χωρος για το απογευμα...

Ξερεις καποιον σε Χαρανδρι και γυρω περιοχες που να το κανει ηδη και σε τι τιμη?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, υπαρχουν, ξερω εναν κοντά στο σπίτι μου, αλλά πότε δεν το ειχα δει σαν πρόβλημα. στους οροφους ειναι οι αίθουσες με τα παιδάκια και στο ισόγειο ειναι ο παιδότοπος, που ειναι ανοικτός τις ώρες που ο παιδικός σταθμός ειναι κλειστός.

δεν εχω παει τα παιδιά, αλλά απ' οσο ειδα σε μια επίσκεψη που εκανα, δεν εχει σχεση ο παιδότοπος με τον παιδικό.

εσεις μιλατε για παιδοτοπο/παιδικό σταθμό στον ίδιο χώρο?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουνα παιδότοπο δημιουργικής απασχόλησης, όπου δηλαδή τα παιδιά κάνουν ανάλογες δραστηριότητες με αυτές που κάνουν στους παιδικούς, ο οποίος λειτουργεί το πρωί ως παιδικός στον ίδιο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουνα παιδότοπο δημιουργικής απασχόλησης, όπου δηλαδή τα παιδιά κάνουν ανάλογες δραστηριότητες με αυτές που κάνουν στους παιδικούς, ο οποίος λειτουργεί το πρωί ως παιδικός στον ίδιο χώρο...

 

 

Παιδοτοπος μαζι με παιδικο σταθμο να λειτουργουν ταυτοχρονα απαγορευετααι απο τη νομοθεσια πρεπει να εχουν ξεχωριστους χωρους ή να λειτουργουν αλλες ωρες...

 

Εσυ εννοεις το απογευμα ο παιδοτοπος να κανει τετοιου ειδους δραστηριοτητες?

 

Οι παιδοτοποι δεν κλεινουν τοσο καιρο αντε να κλεισουν λιγο μονο τον Αυγουστο...

Οσο για το οικονομικο κομματι με 10 παιδακια βγαινει μια χαρα... σκοπος δεν ειναι να το κανω σαν δουλεια με κερδος αν καταλαβες απο αυτα που γραφω απλα να περνανε καλα τα παιδια.

Οσο για την αδεια δεν χρειαζετε κατι...απο τη στιγμη που ο χωρος εχει εγκριση για να φιλοξενει παιδακια δεν υπαρχει προβλημα για το αν θα υπαρχει και μια κοπελα που θα τους κανει καποιες εχτρα δραστηριοτητες...

Δες το σαν τα summer, easter κλπ camp που κανουν αντιστοιχα οι παιδοτοποι...αυτοι με ποιο νομικο καθεστως αναλαμβανουν τη φυλαξη...

 

Ουσιαστικα εγω μιλαω για ενα λιγο πιο οργανωμενο playgroup σε σχεση με καποιο που θα γινοταν εναλλαξ στα σπιτια μαμαδων αν εχεις υποψιν σου τον ορο και τη λειτουργια του...

 

Και με λιγοτερα χρηματα σε σχεση με αυτα που ζητανε οι παιδικοι για αντιστοιχες παροχες...

Οσο για τα κρεββατακια εγω να δινω 400€ για να κοιματε το παιδι μου σε ραντζο (επισκεφτηκα 16 παιδικους σταθμους στην περιοχη μου πριν βγαλω συμπερασματα...) δεν το κανω...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετοι παιδοτοποι που κανουν απογευματινα εργαστηρια για παιδια διαφορων ηλικιων αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι με την παρουσια γονεων...δεν ξερω καπου να δεχονται παιδια απο 2 χρονων ας πουμε για συστηματικη απασχοληση τα απογευματα χωρις να ειναι υποχρεωτικη η παρουσια του γονεα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...