Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενεση pregnyl. Πως τη κάνω μόνη μου??


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια! Εχω μπει στη διαδικασία της εξωσωματικής και τη παρασκευή θα κάνω ωοληψία! Απόψε μου είπαν να κάνω ενεση pregnyl, μου εξήγησαν πως να τη κάνω μόνη μου στη κοιλιά...βγάζω τη μεγάλη βελόνα και βάζω μια μικρή απο σύριγγα ινσουλίνης....Πήρα τις σύριγγες άλλα η βελόνα της ινσοουλίνης δεν αφαιρείται!!! Τι θα κάνω...?! Μήπως υπάρχουν άλλες που να βγαίνει η βελόνα?

VtHbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια! Εχω μπει στη διαδικασία της εξωσωματικής και τη παρασκευή θα κάνω ωοληψία! Απόψε μου είπαν να κάνω ενεση pregnyl, μου εξήγησαν πως να τη κάνω μόνη μου στη κοιλιά...βγάζω τη μεγάλη βελόνα και βάζω μια μικρή απο σύριγγα ινσουλίνης....Πήρα τις σύριγγες άλλα η βελόνα της ινσοουλίνης δεν αφαιρείται!!! Τι θα κάνω...?! Μήπως υπάρχουν άλλες που να βγαίνει η βελόνα?

 

 

 

nai yparxoun!!! trekse na pareis alles...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και βελονες που αφαιρουνται.Παντως επειδη η pregnyl ειναι σε αμπουλες και θελει και αναμιξη με το διαλυτη,αν δεν σου ειναι ευκολο να πας ή στο φαρμακειο ή στο γιατρο σου ή σε κανενα μικροβιολογικο αν εχεις κοντα σου να σου την κανουν.Προσεχε γιατι ειναι πολυ σημαντικη για την ωοληψια!Καλη τυχη...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινα στο φαρμακειο της περιοχής μου και οταν έτυχε βραδυ σε εφημερευον φαρμακειο στη κανουν μια χαρα, δεν είναι να παιζουμε με τετοια πραγματα γιατι είναι πολυ σημαντικη ενεση η συγκεκριμενη.Αν δεν θες φαρμακειο παρε τηλ καποια νοσοκομα παίρνουν περίπου 10ε στην ενεση αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν κοιταμαι το κοστος αλλα να την κανουμε σωστα. καλη επιτυχια!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι η πρώτη σου φορά και δεν ξέρεις να τις κάνεις μόνη σου, τότε πήγαινε σε κάποιον που ξέρει. Πρέπει να την κάνεις ακριβώς την ώρα που σου είπε ο γιατρός και να είσαι ήρεμη, να μην πανικοβάλεσαι. Καλή σου επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

kook, μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι. Θα πιάσεις με τον αντίχειρα και τον δείκτη μια "δίπλα" στην κοιλιά κοντά στον αφαλό κι εκεί θα κάνεις την ένεση. Εμένα μου είχαν πει να την κάνω στον πωπό κι επειδή δεν μπορούσα μόνη μου, την έκανε ο άντρας μου εντελώς "λάθος", αλλά παρ' όλ' αυτά την έκανε τη δράση της κι η δουλειά έγινε μια χαρά. Βελόνες υπάρχουν αποσπώμενες, αλλά μπορείς να πεταχτείς σ' ένα φαρμακείο και να σου την κάνουν, δεν είναι τίποτα. Καλή επιτυχία! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ τελικά. Πήρα μια σύριγγα με πιό κοντή βελόνα απο τη κανονική( με αποσπόμενη βελόνα δεν βρήκα) και μου την έριξε ο άντρας μου. Εκανα την δευτέρα εμβρυομεταφορά με τρία άριστα έμβρυα και τώρα είμαι στην αναμονή...Μακάρι να πάνε όλα καλά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

VtHbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...