Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα, καλως σας βρήκα.  Ψαχνοντας απο το πρωίστο διαδίκτυο για παρομοιες εμπειρίες, ο δρόμος με έφερε στην παρέα σας και θα ήθελα να μοιραστώ την ανησυχια μου. 

Με Τελευταία περίοδο 2/5 και επαφες 17/5 και 19/5 και με εκνευριστικα σταθερό κύκλο στις 29 ημερες χτες έκανα τεστ. θετικό! ο γιατρος κλειστος τις τρίτες τα απογευματα, αποφάσισα να παω να κανω μια χοριακη για να εχω κάτι να του πω σημερα. με καλουν το απογευμα απο το εργαστηριο, συγχαρητήρια θετική, με 110 μοναδες. Η  χαρα μου απερίγραπτη.  Κανένα σύμπτωμα μονάχα μια αναθεματισμενη διαισθηση οτι αυτη την φορα πετύχαμε :)

Σηκωνομαι λοιπον ολοχαρη σημερα και πηγαινοντας προς νερου μου, αυτη η αναθεματισμενη καφε ροζ σταγόνα στο χαρτι και με έλουσε κρυος ιδρωτας. 

κάλεσα τον γιατρο κι αφου με συνεχαρη μου ζήτησε να επαναλαβω την Παρασκευή την χοριακη, να παιρνω ενα ουτροτζεσταν πρωι βραδυ μισο χαπακι για τρεις μέρες ηπιας κορτιζονης και μου ζητησε να καβω μια ενεση προγεστερόνης. Κι αν μπορω, οσο μπορώ, ξαπλα. Πήρα στη δουλεια, προφασιστηκα λουμπαγκο και καθομαι πλεον κοιταω ταβανι. 

Και φοβαμαι κορίτσια. Ειναι η τρίτη φορα  που μενω έγκυος, ελπίζω να είναι τελειομηνη και τυχερή. Αλλα εχω μελαγχολησει. τις προηγουμενες δυο φορές αυτα τα υγρα κατεληξαν σε αποβολή.  Ελπιζω πραγματι να μην ειναι τίποτα, η χοριακη της παρασκευης θα είναι μια ένδειξη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έκανες πολύ νωρίς τη χοριακή παρ' ολα αυτα καλη η τιμη της για τοσο νωρις. Κανε υπομονη μεχρι την Παρασκευη και προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα. Η ακινησια και οι ορμονες θα σε βοηθησουν πολυ. Πολλες εχουν αιματακι οταν θα ερχοταν κανονικα η περιοδος. Ευχομαι οτι καλυτερο. Περιμενω νεα!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Οντετ είπε:

Καλημέρα, καλως σας βρήκα.  Ψαχνοντας απο το πρωίστο διαδίκτυο για παρομοιες εμπειρίες, ο δρόμος με έφερε στην παρέα σας και θα ήθελα να μοιραστώ την ανησυχια μου. 

Με Τελευταία περίοδο 2/5 και επαφες 17/5 και 19/5 και με εκνευριστικα σταθερό κύκλο στις 29 ημερες χτες έκανα τεστ. θετικό! ο γιατρος κλειστος τις τρίτες τα απογευματα, αποφάσισα να παω να κανω μια χοριακη για να εχω κάτι να του πω σημερα. με καλουν το απογευμα απο το εργαστηριο, συγχαρητήρια θετική, με 110 μοναδες. Η  χαρα μου απερίγραπτη.  Κανένα σύμπτωμα μονάχα μια αναθεματισμενη διαισθηση οτι αυτη την φορα πετύχαμε :)

Σηκωνομαι λοιπον ολοχαρη σημερα και πηγαινοντας προς νερου μου, αυτη η αναθεματισμενη καφε ροζ σταγόνα στο χαρτι και με έλουσε κρυος ιδρωτας. 

κάλεσα τον γιατρο κι αφου με συνεχαρη μου ζήτησε να επαναλαβω την Παρασκευή την χοριακη, να παιρνω ενα ουτροτζεσταν πρωι βραδυ μισο χαπακι για τρεις μέρες ηπιας κορτιζονης και μου ζητησε να καβω μια ενεση προγεστερόνης. Κι αν μπορω, οσο μπορώ, ξαπλα. Πήρα στη δουλεια, προφασιστηκα λουμπαγκο και καθομαι πλεον κοιταω ταβανι. 

Και φοβαμαι κορίτσια. Ειναι η τρίτη φορα  που μενω έγκυος, ελπίζω να είναι τελειομηνη και τυχερή. Αλλα εχω μελαγχολησει. τις προηγουμενες δυο φορές αυτα τα υγρα κατεληξαν σε αποβολή.  Ελπιζω πραγματι να μην ειναι τίποτα, η χοριακη της παρασκευης θα είναι μια ένδειξη. 

Μήπως κουράστηκες ή τίποτα τέτοιο; ή μήπως είναι της εμφύτευσης; η χοριακή είναι μια χαρά πάντως... 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι οδήγησα χτες σε κάτι παλιοδρομους και κουνήθηκα για τα καλα. Στην δουλειά μου πηγα χτες κανονικά, δεν ειναι φοβερα απαιτητικη, αφορά πνευματική εργασία.  Σήμερα με το που σηκώθηκα όμως να τη η σταγονα. Οχι ικανή να με λερωσει, στο χαρτί. Αλλα αρκετή για να με ρίξει στα τάρταρα.  Θεωρώ ότι ειναι θετικό οτι απο το πρωι που σας έγραψα και μεχρι τωρα ειμαι εντελώς καθαρή, αλλα απο την αλλη σκέφτομαι αυτός δεν ειναι ο ρολος της ενεσης προγεστερόνης; ή αν ειναι να δεις αιμορραγια θα την δεις οπως και να εχει; 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσι δε σου ειπε ο γιατρος να μην οδηγεις και να μην πηγαινεις για δουλεια αφου ειδες εστω και λιγο αιματακι; Κι εγω σε γραφειο δουλευω, αλλα εχω κλεισει 5 εβδομαδες στο κρεβατι και συνεχιζω. Οτι χρειαστει για τα μωρακια μας. Οσο για το αιμα ειναι πολυ νωρις για να βγαλεις ακρη και για να χει ο γιατρος σου μια ξεκαθαρη εικονα γιατι συνεβη. Εγω τις πρωτες 3 εβδομαδες utrogestan και κρεβατι και δε σταματουσε το αιματακι. Αλλες κοπελες που εκαναν την ιδια θεραπεια και ξαπλα εβλεπαν μηνες αιμα. Μην το διακινδυνευεις. Κατσε να δεσει το μωρακι να προχωρησει η εγκυμοσυνη να εχει κι ο γιατρος εικονα απο το υπερηχογραφημα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την @Αναστασία33.. Έχει τεράστια σημασία όσο μπορείς να αποφεύγεις μετακινήσεις... Και εγώ που είχα εκκρίσεις στην 8η εβδομάδα, άρχισαν όταν ήμουν σχολή και έφυγα κατευθείαν για σπίτι. Εννοείται πώς δεν ξαναπήγα...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Οντετ είπε:

Μακάρι να πανε όλα,καλά εχω φοβερη ανησυχία, πόσο χαρουμενη ήμουν χτες και τώρα με έχει λούσει κρύος ιδρώτας. 

Πότε έχεις ραντεβού με το γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

θέλει να επαναλάβω και αύριο την χοριακή και να τον παρω τηλεφωνο.

 

 Με την πρώτη πιστοποιησαμε όπως μου είπε την εγκυμοσύνη, με την δευτερη θέλουμε να πιστοποιησουμε την ομαλή εξέλιξη της.

 

Σηκωθηκα πάντως  (σηκωθηκα σχημα λογου ε, μέχρι προς νερου μου παω) με αισιοδοξες σκέψεις.  Προσπαθω να αποσυνδεσω τις καφες εκκρίσεις με τις προηγουμενες δύο τραυματικές εμπειρίες.  Καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, μπορεί αυτη τη φορά να μην σημαίνει κάτι κακό και να εξελιχθούν όλα ομαλά.  

 

Εχω μπροστα μου 5 ολοκληρες ημέρες να καθομαι στο κρεβάτι αν αυτο χρειαστεί. Και αν χρειαστεί κι άλλο, θα το κανω κι άλλο! Προσπαθώ να το πιστέψω οτι ειμαι εγκυος και ετσι να με αντιμετωπίζω. Κι ελπίζω και εύχομαι ολα να πανε καλά.  Αυριο θα ξερουμε :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

561 η χοριακη μου κοριτσια. Νομιζω είμαστε σε καλο δρομο :) Την τριτη μια τριτη και τελευταία μου ειπε και να ορισουμε ενα ραντεβού για τον πρωτο υπέρηχο.  είμαι χαρουμενη και ανακουφισμένη, αν και τα καφετιά συνεχίζουν, χωρις ροη, στο πρωτο πρωινο σκουπισμα. μου συσταθηκε ξεκούραση και προγεστερόνη, οχι απαραιτητα καθηλωση ειπε, αλλά χαλαρά. Βεβαια εγω σηκώνομαι απο το κρεβάτι μονο για λογους ανωτέρας βιας με τετοια τρομαρα που πηρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Οντετ είπε:

πηγα πουρνο πουρνο! μέχρι τη μια θα τα ξερω προφορικα και μετα τις 6 μπορώ να το έχω και εγγραφως! θα σας κρατησω ενημερες :)

Έχουμε μήπως κάποιο νέο;; :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας ! συγχαρητήρια για τα καλά σας νέα. 

Η ενότητα του parentscafe.gr σας περιμένει - το σημείο όπου οι έγκυες μέλλουσες μητέρες επικοινωνούν μεταξύ τους σε συγκεκριμένα θέματα ανά ΠΗΤ εγκυμοσύνης:

http://www.parentscafe.gr/forum/forum/169-tha-ginoyme-goneis-to-2018/

Κλείνουμε το θέμα για να μεταφερθείτε πλέον εκεί!  

Εδώ το φόρουμ καλύπτεται από το καταστατικό του parents.org.gr/news/a245  και προσπαθούμε να κρατάμε τις δημοσιεύσεις ενημερωτικές για μελλοντικούς αναγνώστες 

 

Εξαιτίας του ότι δημοσιεύσεις των παραπάνω κατηγοριών λαμβάνουν πολύ μεγάλο χώρο στην βάση δεδομένων και κάνουν την αναζήτηση σημαντικών ιατρικών, παιδαγωγικών κλπ θεμάτων χρονοβόρα και δύσκολη, είναι επιτρεπόμενες μόνο στο parentscafe.gr έτσι ώστε να είναι ξεχωριστές οι βάσεις δεδομένων. 

 Συγκεκριμένα 

- το φόρουμ της ΕΕΕΓ δεν έχει δημιουργηθεί για να υποκαθιστά social media (όπως το facebook κλπ)
- η δεκαετής εμπειρία διαχείρισης έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν είναι εφικτή η διατήρηση ενημερωτικού περιεχομένου (όπως το ορίζει το καταστατικό) ταυτόχρονα με την ύπαρξη/διαχείριση πολλών μηνυμάτων καθημερινών ανταλλαγών για θέματα που δεν αφορούν το σύνολο των αναγνωστών  (αλλά μόνο τα εκάστοτε μέλη που συζητούν το συγκεκριμένο διάστημα) στην ίδια βάση δεδομένων. 
[ Αυτός ήταν και ο λόγος διαχωρισμού των δυο ιστοσελίδων το 2009 κ η δημιουργία του parentscafe.gr ]
 
Παράδειγμα και Σύγκριση
Τι επιτρέπεται στο parents.org.gr  vs  Τι επιτρέπεται στο parentscafe.gr  
Ενημερωτικά θέματα vs  Προσωπικά θέματα 
Ιατρικά παιδαγωγικά αναπτυξιολογικά δημιουργικά, Εγκυμοσύνη vs Είμαι έγκυος ή όχι, Περίοδος, Χοριακή, Καθυστέρηση,Υγρά
Παθήσεις, υποστήριξη    vs   Καλημέρα/καληνύχτα, σχέσεις  (θέλω να χωρίσω αλλά δεν ξέρω)
Δεν επιτρέπεται δωρεά φαρμάκων εξωσωματικής vs   (παραπομπή στην ομάδα facebook)
Δημοσιεύσεις δεν θα σβήνονται  vs  Δημοσιεύσεις σβήνονται ανά τακτά διαστήματα 
 
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας & σας ευχόμαστε καλή διαμονή στο Parentscafe.gr εάν επιλέξετε να το χρησιμοποιήσετε για τις σκέψεις και ανησυχίες σας!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...