Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

Παρακαλώ εξηγήστε πώς ΕΞΑΦΑΝΊΣΤΗΚΕ η ευλογιά*, μετά από συστηματικό υποχρεωτικό εμβολιασμό ΟΛΩΝ.

 

 

*η οποία επί 50 χρόνια σκότωνε μέχρι 2.000.000 άτομα σε ετήσια βάση, και άφηνε με σοβαρές αναπηρίες αρκετούς άλλους.

 

Υπάρχουν και άλλες που είναι στα όρια της εξαφάνισης. Η ευλογιά είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ΜΑΖΙΚΗΣ εφαρμογής εμβολιασμού και παρατήρησης των αποτελεσμάτων του.

 

μιλάμε για ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΤΑΤΗ ασθένεια, και πλέον δεν υπάρχει πουθενά, παρά μόνο σε 2 ασφαλέστατα εργαστήρια σε όλο τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το εμβόλιο της ευλογίας ήτανε ίσως το χρησιμότερο και πιο αποτελεσματικό εμβόλιο στην ιστορία της ανθρωπότητας, συμφωνώ.

Βοήθησε τους ανθρώπους να μην νοσούνε παρόλο που ζούσανε σε πολύ άθλιες συνθήκες διαβίωσης, και γι' αυτό σιγά-σιγά εξαφανίστηκε και ο ιος μαζί με την καλυτέρευση των συνθηκών διαβίωσης.

Γιατί κακά τα ψέματα όπου υπάρχει εξαθλίωση υπάρχει και αρρώστια, και είναι τρομακτικό που ανάμεσα μας πια ζούνε εκατομμύρια μετανάστες σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

οπότε η θεωρία είναι οτι ΞΑΦΝΙΚΑ, την περίοδο 1960-1980 παντού στον κόσμο όλοι οι άνθρωποι είχαν τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης ώστε να εξαφανιστεί μια ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΤΑΤΗ ασθένεια; Από το 1980 και μετά δεν υπάρχει ουτε 1 κρούσμα. ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

 

Η ερώτηση αφορά το herd immunity (ανοσία κοπαδιού: η ασθένεια δεν μεταδίδεται γιατί δεν υπάρχουν κατάλληλοι υποψήφιοι φορείς σε ικανό αριθμό) που υποστηρίζετε πιο πάνω ότι δεν δουλεύει, και επιτυγχάνεται μέσω των εμβολίων - τεχνητής ανοσοποίησης στη συγκεκριμένη ασθένεια, σε ποσοστό μικρότερο από 100%.

 

Τα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ σας διαψεύδουν. όχι μόνο η θεωρία που επιδέχεται ερμηνείας, παρερμηνείας, και απαιτεί ειδίκευση στην κατανόηση της κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει ούτε ένα κρούσμα ευλογίας σε κάποια τριτοκοσμική χώρα.

Υπάρχει και μεγάλη κυκλικότητα στις αρρώστιες αν μελετήσεις την ιστορία τους.

Η πανούκλα για παράδειγμα (plague) εξαφανίστηκε σε μεγάλο βαθμό (και πάλι υπάρχει σε κάποιες τριτοκοσμικές χώρες) χωρίς να γίνει μαζικός εμβολιασμός, παρόλο που στις μέρες μας, αν δεν κάνω λάθος υπάρχει εμβόλιο.

 

Τελοσπάντων, δεν έχω το χρόνο να πείσω τον οποιοδήποτε άπιστο και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Ο καθένας φροντίζει να κάνει το καλύτερο για τα παιδιά του, απλά δεν ασπάζομαι ούτε το φασισμό ούτε και τον κομμουνισμό προκειμένου να υποστηρίζω να επιβληθεί υποχρεωτικό πρόγραμμα εμβολιασμού στα δημόσια σχολείο για το "κοινό" καλό.

Υπάρχουνε πολλά συμφέροντα στη μέση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν ασπάζομαι ούτε το φασισμό ούτε και τον κομμουνισμό προκειμένου να υποστηρίζω να επιβληθεί υποχρεωτικό πρόγραμμα εμβολιασμού στα δημόσια σχολείο για το "κοινό" καλό.

Υπάρχουνε πολλά συμφέροντα στη μέση.

Δηλαδή κανεις κάποια εμβόλια, έτσι? απλά , καταλαβαίνω, δεν τα κάνεις όλα. Καλύπτεσαι ας πούμε από τις βασικές και ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ ασθένειες ...

Αν θεωρείς φασισμό τον υποχρεωτικό εμβολιασμό τότε τον καθολικά μη εμβολιασμό δεν θα πρέπει να τον θεωρέις 'κουμουνισμό' :D....μάλλον ως αντεξουσιατές ....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι «δεν είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει ευλογιά». είναι υπεκφυγή κακής ποιότητος. τα δύο μοναδικά δείγματα του ιού φυλάσσονται σε στρατιωτικές εγκαταστάσεις με ασφάλεια βιολογικού όπλου μαζικής καταστροφής, αλλά ο ιός κυκλοφορεί ελεύθερος και δεν τον έχει πάρει κανένας πρέφα, 30 χρόνια τώρα. νομίζω ότι ο ισχυρισμός δεν στέκει.

 

Θα ήθελα μια απάντηση, απλή και σαφή: Δεδομένου του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ παραδείγματος της ευλογιάς, γιατί κάποιοι ακόμα ισχυρίζεστε «δεν γίνεται τεχνητή ανοσοποίηση»;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείτε να είστε τόσο σίγουρες ότι είναι ασφαλή τα εμβόλια; Δηλαδή και εγώ δε ξέρω ακομα τι να πρωτοπιστέψω γιατί δεν είμαι ειδικός αλλά μόνο και μόνο ότι έχει να κάνει με φαρμακευτικές εταιρείες με κάνει να νιώθω μια ανασφάλεια.....

τα εμβόλια ξέρουμε πόσο ασφαλή είναι (δεν το υποθέτουμε είμαστε σίγουροι αν διαβάσουμε το χαρτάκι των παρενεργειών).....

και για τις αρρώστιες είναι γνωστά τα αποτελέσματα (ανάλογα με την αρρωστια)......

από κώφωση, καρδιοπάθεια, πνευμονία, εγκεφαλιτιδα, στείρωση, μέχρι παραπληγεία και θάνατος ......

 

εγώ διαλέγω τις παρενέργειες του εμβολίου...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να φοβάσαι τις παιδικές αρρώστιες και άλλο την φυματίωση ή την ηπατίτιδα.

Τις παιδικές ασθένειες δεν τις φοβόμαστε οι περισσότεροι και έχουμε νοσήσει στα χρόνια μας...παρόλο που είμασταν και εμβολιασμένοι! Το να φοβάμαι την φυματίωση ομως στην σημερινή Αθήνα που ζω ειναι απολύτως λογικό οπότε ζυγίζω τα υπερ και τα κατά και αποφασίζω αν θα εμβολιάσω ή όχι ακόμα και αν ειμαι γενικα κατά των μαζικών εμβολιασμών. Δεν είμαστε στενόμυαλοι αυτό θέλει να πει η rosie ΜΑΡΙΑΛ μου. Αν εγω μένω στη Νικαια που ειναι γκέτο μεταναστών και οι συνθήκες που ζουν άθλιες έτσι ωστε να εξαπλώνονται μεταδοτικές ασθένειες και ο άλλος μένει στην Εκάλη που δεν παίζει να δεις άνθρωπο να ψάχνει στα σκουπίδια τότε ο Εκαλιώτης λογικό ειναι να μην φοβάται τόσο πολυ, αν ομως κατεβεί να μείνει πιο κάτω θα πράξει αναλόγως.

Δηλαδή αν πρέπει να πάω στην Ουγκάντα να εγκατασταθώ δεν το συζητώ οτι θα εμβολιαστώ αλλά αν μένω στην Τήνο γιατι να το κάνω;

 

Το θέμα και πάλι ομως ειναι η επιλογή του γονιού. Αυτό ειναι το σημαντικότερο και κάποιοι δεν το κατανοούν. Αν φτάσεις στο σημείο να μην έχεις για το Α επιλογή, αυριο δεν θα έχεις για το Β κοκ και πάντα στα πλαίσια του κοινού καλού θα σου επιβάλλονται διάφορα....ήδη έχουν αρχίσει αυτά τα πράγματα αλλα γίνονται τόσο σιγά ωστε να μην παίρνεις χαμπάρι αλλα στο τέλος να τα αποζητάς κιόλας. Βγαίνουν και τρομοκρατούν τον κόσμο ωστε να επιλέξει ο ίδιος τις φασιστικές πρακτικές που τον υποδουλώνουν νοητικά και φυσικά. Πράγματα που μας φαινόταν αδιανόητα συμβαίνουν στις μέρες μας οπότε χρειάζεται επαγρυπνιση. Οι κυβερνήσεις που έχουμε θεωρείτε οτι ενδιαφέρονται για το καλό μας;;; αυτό έχετε καταλάβει τόσα χρόνια; εγω βλέπω οτι ενδιαφέρονται μόνο για το συμφέρον τους και δυστυχώς ακόμα και οι ερευνητικοί οργανισμοί ελέγχονται απο συμφέρονται, οσο λοιπόν υπάρχουν συμφέροντα εμπιστοσύνη μηδεν. Αναγκαστικά θα γινεις μέρος του συστήματος ή θα πας με τα νερά κάποιες φορές αλλά τουλάχιστον έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας οτι τα πράγματα μπορεί να μην ειναι οπως φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να φοβάσαι τις παιδικές αρρώστιες και άλλο την φυματίωση ή την ηπατίτιδα.

πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό πως βαφτίζεις επικύνδινη τη φυματιωση και την ηππατίτιδα και "ασφαλεις" την τη μινιγκίτιδα, την πολυομυελίτιδα τις πνευμονοκοκκυκές λοιμώξεις τον τέτανο κτλ....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το MMR περιέχει μέσα στοιχεία που επιβαρύνουν τη κατάσταση διαχείρησης των νευρολογικών διαταραχών σε υπάρχουσες βλάβες. Το ίδιο ισχύει και για την ζάχαρη , για τα όξινα στοιχεία των τροφών καθώς και για το χρώμα στα τρόφιμα και άλλα συντηρητικά. Τα περισσότερα παιδιά με αυτισμό ακολουθούν συγκεκριμένες δίαιτες μέσα στο πρόγραμμα των θεραπειων τους. Είναι πιθανόν ένας λόγος που δεν κάνουν το εμβόλιο. Αυτό βέβαια είναι μέσα στα πειραματικά πλαίσια καθώς τίποτα δεν ισχύει 100% για όλα τα παιδιά. Ξέρω παιδιά με αυτισμό που έχουν κάνει και τη 2η δόση καθώς οι γονείς δεν μπήκαν στη διαδικασία να κατηγορήσουν το εμβόλιο και το παιδι τους δεν εμφάνισε καμία επιπλέον αλλαγή στις συνήθειες του ούτε και απο τα υπόλοιπα ζάχαρη κλπ. Όταν ενας γονιός μπεί στη διαδικασία αμφισβήτησης του εν λόγω εμβολίου είναι εύλογο να μην το κάνει στο παιδί του. Δλδ για παράδειγμα... και εγώ έχω ακούσει τα μύρια για τα γάλατα και τα γιαουρτάκια της Δελτα και κάθε φορά που δεν έβρισκα κάτι άλλο στο σουπερ μαρκετ κολλούσα να το πάρω. Παρόοοολα ταύτα συνεχίζουν και τα αγοράζουν καταναλωτές. Το κακό είναι οτι όσοι γιατροί και να βγούν δημόσια (και το έχουν κάνει σε όλο το κόσμο) και να πουν οτι το εμβόλιο αυτό δεν προκαλεί αυτισμό εμείς θα συνεχίσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας να το αμφισβητούμε. Εδώ όμως δεν παίζω με τις πιθανότητες τροφικής δηλητηρίασης.

 

Ακριβώς, από δικό μου πρόσωπο ξέρω ότι και σε αλλες νευρολογικές διαταραχές μια ''αποψη'' είναι να προσέχεις τα παντα στην διατροφή γιατί ακόμη και ίχνη ουσίας από βαρέα μπορεί να χειροτερέψουν την κατάσταση τους (Είναι μια πεποιθηση των γιατρών - σεβαστή και οι γονείς μην έχοντας και πολλές άλλες ελπίδες ίασης την ασπάζονται - σεβαστό και αυτό - είναι καταστάσεις πολύ δύσκολες ενδεχομένως μή αναστρέψιμες και περιπτώσεις που οι προσπάθειες που κάνεις για βελτίωση είναι δυσανάλογες με το αποτέλεσμα)

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν τρώνε πολλά πράγματα, ούτε ψάρι, ούτε κανονικό ψωμί, η λίστα είναι τεράστια. Όλα αυτά θεωρούνται εξίσου επικίνδυνα ή μη ωφέλιμα με την 2η δόση του εμβολίου. (Ο λόγος που δίνεται στους γονείς είναι ότι αν τα λάβουν θα καθυστερήσει την πρόοδο τους -όχι ότι το προκαλεί)

 

Όσοι πιστεύουν ότι το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει αυτισμό θα πρέπει να αποφεύγουν και όλα αυτά γιατί και αυτά μπορούν να προκαλέσουν αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δε μου απαντήσατε: αφού δε σχετίζεται το ΜΜΡ με τον αυτισμό γιατί δε γίνεται η 2η δόση στα αυτιστικά παιδιά;;;

και τα ογκολογικά παιδιά δεν κάνουν κανένα εμβόλιο όσο είναι εν θεραπεία....

για τα εμβόλια όπως και για τα φάρμακα... υπάρχουν αντενδείξεις.... καταστάστάσεις δηλαδή κατά τις οποίες δεν επιτρέπεται ο εμβολιασμός (και δεν γίνεται φυσικά)

 

δε σημαίνει κάτι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι, στην Ελλάδα που ακόμα συζητάμε τον Wakefield και το αν τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό, έχει μιλήσει κανείς στους ενδιαφερόμενους γονείς για το fragile X syndrome; Εμένα πάντως δεν μου είχε πει κανείς τίποτε...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τι είναι πρώτη φορά το ακούω

 

Είναι η βασικότερη αιτία νοητικής υστέρησης και τελευταία τείνει να παγιωθεί η άποψη ότι αποτελεί και τη γενετική βάση του αυτισμού και πολλών διαταραχών συμπεριφοράς (π.χ. ελλειμματικής προσοχής κλπ κλπ.).

 

Στο πρώτο μου παιδί ποτέ κανένας δεν μου ζήτησε ιστορικό της οικογένειας. Ευτυχώς η κόρη μου δείχνει να είναι μια χαρά, αν και αργότερα μπορεί να εμφανίσει κάποια ήπια συμπτώματα. Αλλά έπρεπε να έρθω εδώ για να με ρωτήσουν 5 βασικά πράγματα, να μου κάνουν μια απλή εξέταση αίματος και να δουν ότι είμαι φορέας. Οπότε το να συζητάμε για το ότι το εμβόλιο προκαλεί αυτισμό μου φαίνεται πλέον αστείο, εννοείται όχι για τους απλούς γονείς που ανησυχούν και δεν έχουν πρόσβαση σε εξειδικευμένη γνώση, αλλά για τους υπεύθυνους που θα έπρεπε να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα και να μην επικρατεί αυτό το τουρλουμπούκι και η παραπληροφόρηση σε θέματα υγείας.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς η κόρη μου δείχνει να είναι μια χαρά, αν και αργότερα μπορεί να εμφανίσει κάποια ήπια συμπτώματα. .

Μπορείς να το μεταφέρεις μόνο σε αγοράκι;)....μην ανησυχείς. Απλά μπορεί και η κόρη σου να είναι φορέας.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το μεταφέρεις μόνο σε αγοράκι;)....μην ανησυχείς. Απλά μπορεί και η κόρη σου να είναι φορέας.

 

Μπορούν να νοσήσουν εξίσου και τα αγοράκια και τα κοριτσάκια, απλά τα κοριτσάκια είναι πιο "τυχερά" κι επειδή έχουν 2 χ χρωμοσώματα, τα συμπτώματά τους είναι πιο ήπια, ενώ στα αγόρια πιο εμφανή και σοβαρά. Άσε, δυστυχώς αναγκάστηκα και το έκανα διατριβή το θέμα, και ευτυχώς μας έστειλαν και στο αντίστοιχο genetics department και μας τα είπαν κι από εκεί.

 

Απλά με στενοχωρεί που ενώ η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ σε αυτό το θέμα, στην Ελλάδα μας αφήνουν ακόμα στην άγνοια και καθόμαστε και σκάμε για τα εμβόλια και τον αυτισμό.

 

Από εκεί και πέρα κάθε πλευρά θεωρεί ότι έχει τα δίκια της, σαφώς και κάθε γονιός πρέπει να έχει το δικαίωμα να επιλέγει τι θα κάνει με το θέμα αυτό και κανείς δεν μπορεί να τον κρίνει, αλλά για μένα η βασικότερη παράμετρος του ζητήματος είναι η τεράστια παραπληροφόρηση που υπάρχει από τη μία και η κακή ενημέρωση που υπάρχει από την άλλη, και σε συνδυασμό δημιουργούν αυτό το υπέροχο μείγμα φόβου και μισαλλοδοξίας από όλες τις πλευρές.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Kinkajoujou δε λέμε ότι τα εμβόλια προκαλούν. ίσως ότι το συνολικό τοξικό φορτίο δίνει αφορμή για να εκδηλωθούν τα διάφορα. Όπως για παράδειγμα μια εγχείρηση σκωληκοειδήτιδας μπορεί να πυροδοτήσει το διαβήτη τύπου Ι. Λειτουργεί ως triggering event (καλά το λέω; ).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επομένως, λοιπόν, ο αυτισμός και οι λοιπές νευρολογικές διαταραχές υπάρχουν εκ γενετής και είναι απλά θέμα χρόνου και συγκυριών, το πότε ακριβώς θα εκδηλωθούν. Αλλά θα εκδηλωθούν σε κάθε περίπτωση, είτε κάνει το παιδί εμβόλια, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να νοσήσουν εξίσου και τα αγοράκια και τα κοριτσάκια, απλά τα κοριτσάκια είναι πιο "τυχερά" κι επειδή έχουν 2 χ χρωμοσώματα, τα συμπτώματά τους είναι πιο ήπια, ενώ στα αγόρια πιο εμφανή και σοβαρά. Άσε, δυστυχώς αναγκάστηκα και το έκανα διατριβή το θέμα, και ευτυχώς μας έστειλαν και στο αντίστοιχο genetics department και μας τα είπαν κι από εκεί.

 

Απλά με στενοχωρεί που ενώ η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ σε αυτό το θέμα, στην Ελλάδα μας αφήνουν ακόμα στην άγνοια και καθόμαστε και σκάμε για τα εμβόλια και τον αυτισμό.

 

Από εκεί και πέρα κάθε πλευρά θεωρεί ότι έχει τα δίκια της, σαφώς και κάθε γονιός πρέπει να έχει το δικαίωμα να επιλέγει τι θα κάνει με το θέμα αυτό και κανείς δεν μπορεί να τον κρίνει, αλλά για μένα η βασικότερη παράμετρος του ζητήματος είναι η τεράστια παραπληροφόρηση που υπάρχει από τη μία και η κακή ενημέρωση που υπάρχει από την άλλη, και σε συνδυασμό δημιουργούν αυτό το υπέροχο μείγμα φόβου και μισαλλοδοξίας από όλες τις πλευρές.

 

kinkajoujou,αν θελεις γραψε μας λιγα παραπανω για το θεμα αυτο και γενικα τι πιστευεις για τα εμβολια.Ευχαριστω εκ των προτερων.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Επομένως, λοιπόν, ο αυτισμός και οι λοιπές νευρολογικές διαταραχές υπάρχουν εκ γενετής και είναι απλά θέμα χρόνου και συγκυριών, το πότε ακριβώς θα εκδηλωθούν. Αλλά θα εκδηλωθούν σε κάθε περίπτωση, είτε κάνει το παιδί εμβόλια, είτε όχι.

 

εδω διαφωνω εγω, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εκδηλωθουν, μπορει και ναι μπορει και οχι, παιζουν και πολλα αλλα πραγματα ρολο

 

προσωπικα ποτε δεν πιστεψα οτι τα εμβολια προκαλουν αυτισμο, εγω απλα παρατηρησα το παιδι μου να εμφανιζει σε εντονο βαθμο ολες τις παρενεργειε που αναγραφονται στο φυλλαδιο,,γι αυτο φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

εδω διαφωνω εγω, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εκδηλωθουν, μπορει και ναι μπορει και οχι, παιζουν και πολλα αλλα πραγματα ρολο

 

Ακριβώς, δεν είναι απαραίτητο ότι θα εκδηλωθεί κάτι. Για τις περισσότερες παθήσεις υπάρχει γενετικό υπόβαθρο, αλλά μπορείς να βρεις δύο ανθρώπους με την ίδια γενετική προδιάθεση και τους ίδιους ακριβώς παράγοντες κινδύνου και να νοσήσει τελικά μόνο ο ένας από τους δύο.

 

Είναι κι αυτός ένας λόγος που δεν μπορούν να αφοριστούν συλλήβδην τα εμβόλια ακόμη και για τα παιδιά που έχουν κάποιο υποκείμενο πρόβλημα, γιατί δεν είναι απαραίτητο ότι ένα ευπαθές παιδί (δεν μιλάω βέβαια για περιπτώσεις ανοσοκαταστολής κλπ, που εκεί οτιδήποτε είναι επικίνδυνο) θα πάθει κάτι από τα εμβόλιά του.

 

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

δέχομαι απόλυτα αυτά που λες κίνκα μου και για εμένα το ενα και σοβαρότερο θέμα με τους εμβολιασμούς ειναι η επιλογή του γονέα. Εκεί βαράω κόκκινα, παθαίνω παράκρουση να μου πουν οτι θα κάνουν οτι γουστάρουν στο παιδί ΜΟΥ. Εφοσον έχεις ενημερωθεί απο εκει και πέρα να μπορείς να κρίνεις μόνος σου, να εχεις το δικαίωμα της επιλογής και οχι να σε αγνοούν σαν να γέννησες απλά ενα στρατιωτάκι και μεγάλωσε το όπως θες αλλά εμεις σαν κράτος θα παρεμβαίνουμε όπως και όποτε γουστάρουμε στην υγεία του. Ας μας βάζουν να διαβάζουμε υποχρεωτικά ενημερωτικά φυλλάδια για τις πιθανές παρενέργειες των ασθενειών αλλά και των εμβολίων και ας υπογράφουμε οτι ενημερωθήκαμε και πράτουμε συνειδητα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταφερει να διαβασω ολα τα ποστ αλλα βλεπω γενικα οτι υπαρχουν διαφωνιες. Η δικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει να εμβολιαζονται τα παιδια και να μη στεκομαστε στις παρενεργειες οι οποιες ειναι μια στο εκατομυριο αλλα να σταθουμε στο τι προκαλει η καθε αρρωστια και τι επιδημιες μπορουν να προκληθουν. Γι αυτο εχουν παλι εξαρση παλιες αρρωστιες, ηπατιτιδες, μηνιγγιτιδες. Επισης, γιατι το παιδι μου να ειναι υποχρεωμενο να συναναστρεφεται με παιδια που δεν εχουν κανει εμβολιο και να του κολλησουν κατι? Σιγουρα αν εχεις εμβολιαστει μπορει να νοσησεις αλλα το πιο πιθανο ειναι να τη γλυτωσεις ή να το περασεις ελαφρα. Δεν θα ηταν πολυ πολυ λιγοτερες οι ασθενειες αυτες αν ολοι εμβολιαζονται? Εχει παει κανεις ταξιδι σε τριτοκοσμικες χωρες ανεμβολιαστος? θα τολμαγε να παει? μην τα ριχνουμε ολα στο βωμο του κερδους οπως εχω διαβασει σε διαφορα ποστ γιατι οπως και να χει η επιστημη προχωραει αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω μπορεις να γλυτωσεις καποια αρρωστια να μην το κανεις? γιατι το παιδι μου να ειναι φορεας καποιας αρρωστιας εξαιτιας ανθρωπων που δεν προνοησαν να προφυλαξουν το δικο τους παιδι? εμεις παλια δεν καναμε για ηπατιτιδες οπως τωρα, γιατι να κολλησω εγω μια αρρωστια τετοια και να παθω κατι σοβαρο? αν ολοι προνοουσαμε σωστα θα ειμασταν σε καλυτερο δρομο απ οτι τωρα

Link to comment
Share on other sites

δέχομαι απόλυτα αυτά που λες κίνκα μου και για εμένα το ενα και σοβαρότερο θέμα με τους εμβολιασμούς ειναι η επιλογή του γονέα. Εκεί βαράω κόκκινα, παθαίνω παράκρουση να μου πουν οτι θα κάνουν οτι γουστάρουν στο παιδί ΜΟΥ. Εφοσον έχεις ενημερωθεί απο εκει και πέρα να μπορείς να κρίνεις μόνος σου, να εχεις το δικαίωμα της επιλογής και οχι να σε αγνοούν σαν να γέννησες απλά ενα στρατιωτάκι και μεγάλωσε το όπως θες αλλά εμεις σαν κράτος θα παρεμβαίνουμε όπως και όποτε γουστάρουμε στην υγεία του. Ας μας βάζουν να διαβάζουμε υποχρεωτικά ενημερωτικά φυλλάδια για τις πιθανές παρενέργειες των ασθενειών αλλά και των εμβολίων και ας υπογράφουμε οτι ενημερωθήκαμε και πράτουμε συνειδητα.

 

Φυλλάδιο υπάρχει σε κάθε κουτί εμβολίου και εννοείται ότι κάθε γονιός είναι υποχρεωμένος να μάθει τα βασικά, τώρα το ποιος το διαβάζει συνειδητά είναι άλλο θέμα. Έχω δει κατά καιρούς κι εδώ μέσα πράγματα εξωφρενικά για ιούς, για αντιβιώσεις και για διάφορα άλλα θέματα που είναι στην καθημερινότητα όταν έχεις παιδιά μιας ηλικίας και αναρωτιέμαι αν τελικά το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να ενημερωθούμε για το τελευταίο μοντέλο καροτσάκι :wink:. Εμένα προσωπικά θα με ενοχλούσε περισσότερο να με βάλουν να υπογράψω δήλωση φρονημάτων για το αν ενημερώθηκα πάντως. Θα έβγαζα σπυριά με τέτοια επίπεδα κρατικού παρεμβατισμού :wink:

 

Από την άλλη το κράτος ξέρει ότι στις τάξεις του υπάρχουν και πολλοί πολίτες (η πλειοψηφία πολλές φορές) που δεν ενημερώνεται είτε γιατί δεν μπορεί είτε γιατί απλά αδιαφορεί. Αυτά τα παιδιά, δεν είναι υποχρεωμένο να τα προστατέψει με κάποιο τρόπο; Είναι. Πώς όμως μπορεί να διαχωρίσει ανάμεσα στα παιδιά αυτά και στα παιδιά που οι γονείς τους είναι πιο ενημερωμένοι, χωρίς να πέσει σε παγίδα διακρίσεων κλπ; Δεν μπορεί. Άρα, θέτει ένα πρόγραμμα κοινό για όλους και ζητά από όλους να το ακολουθήσουν. Αυτή είναι η απλούστερη αλήθεια για το πώς οργανώνονται και "επιβάλλονται" τα προγράμματα εμβολιασμού. Τα υπόλοιπα περί συμφερόντων, πειραματόζωων και προγραμμάτων ευγονικής είναι στην καλύτερη δευτερεύοντα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...