Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts

σου ευχομαι ολα να πανε καλα!

η σπερματεγχυση ειναι πολυ απλη διαδικασια και συνηθως εαν δεν υπαρχει κατι σοβαρο πετυχαινει,αλλα το πιο σοβαρο για μενα ειναι το αγχος!

καλη επιτυχια σε οτι κανεις και σιγουρα αξιζει τον κοπο!

 

 

να σαι καλά! Μέχρι στιγμής όλες οι δικές μου εξετάσεις έχουν βγει καλές. Το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου έχει δείξει αδύναμο σπέρμα και μάλλον μόνο εκεί είναι το πρόβλημα. θα κάνω την επέμβαση για τον πολύποδα την άλλη Τρίτη και μάλλον θα κάνουμε την σπερματεγχυση τον άλλο μήνα.

Το ξέρω ότι το άγχος παίζει μεγάλο ρόλο και προσπαθώ να το ελέγχω - όσο είναι δυνατόν!:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια ... Συγχαρητήρια σε όσες είναι εγκυμονούσες ή ήδη απέκτησαν μωράκι και κουράγιο σε όλες εμάς τις υπολοιπες που είμαστε ακόμη στην προσπάθεια....

Έρχομαι από 2 παλίνδρομες κυήσεις. Την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος, έμεινα φυσιολογικά μετά από 6 μήνες προσπάθειας.Την δεύτερη φορά έμεινα μετά από 7 μήνες αλλά πιστεύω πώς με βοήθησε η υστεροσαλπιγγογραφία που έκανα, γιατί έμεινα απευθείας μετά από έναν κύκλο.Τώρα έχουν περάσει 5 μήνες και ακόμη τίποτα. Και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω και 2η φορά σαλπιγγογραφία, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλά και μόνο μήπως με βοηθήσει να μείνω ξανά γρήγορα έγκυος. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας πρός αυτό? Μήπως είναι λάθος να ξανακάνω υστεροσαλπιγγογραφία λόγω της ραδιενέργειας που εκπέμπει ?

Καλή επιτυχία σε όλες.....

VL

Link to comment
Share on other sites

Γειά .......Τώρα έχουν περάσει 5 μήνες και ακόμη τίποτα. Και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω και 2η φορά σαλπιγγογραφία, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλά και μόνο μήπως με βοηθήσει να μείνω ξανά γρήγορα έγκυος. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας πρός αυτό? Μήπως είναι λάθος να ξανακάνω υστεροσαλπιγγογραφία λόγω της ραδιενέργειας που εκπέμπει ?

Καλή επιτυχία σε όλες.....

 

 

νομίζω ότι ο γιατρός σου είναι ο καταλληλότερος να απαντήσει σε αυτό, όμως κατά τη γνώμη μου καλό είναι να αποφεύγουμε την πολλή ακτινοβολία, ειδικά σε αυτήν την περιοχή που είναι τόσο ευαίσθητη. Δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει στο μέλλον. Κατά τη γνώμη μου αφού δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα καλύτερα να αφήσεις τη φύση να κάνει τη δουλειά της. ΚΑι όπως έιπε και η Λια, το πιο σοβαρό πρόβλημα είναι το άγχος!!! Καλή επιτυχία πάντως ό,τι κι αν κάνεις:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μηπως ξερει καμια στη θεσ/νικη κανενα καλο κεντρο για σαλπιγγογραφια; ή μηπως ξερει για του διαβαλκανικου;

 

Για το Διαβαλκανικο δεν ξερω, εγω και η αδερφη μου την καναμε σε ενα κεντρο στην Εγνατια παρα παρα πολυ καλο!!!!

Δεν πονεσαμε καθολου και μαλιστα το ελεγα στα κοριτσια και δεν με πιστευανε!!!εαν ενδιαφερεσε στηλε μου μηνυμα να το ψαξω!!!

καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις!!:-P

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το Διαβαλκανικο δεν ξερω, εγω και η αδερφη μου την καναμε σε ενα κεντρο στην Εγνατια παρα παρα πολυ καλο!!!!

Δεν πονεσαμε καθολου και μαλιστα το ελεγα στα κοριτσια και δεν με πιστευανε!!!εαν ενδιαφερεσε στηλε μου μηνυμα να το ψαξω!!!

καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις!!:-P

 

Σε ευχαριστω πολύ, αν μπορεις στειλε μου πληροφοριες όνομα τηλ....

να 'σαι καλα.

line_line_typew2_beg_d_typew9_time_1156651200_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μηπως ξερει καμια στη θεσ/νικη κανενα καλο κεντρο για σαλπιγγογραφια; ή μηπως ξερει για του διαβαλκανικου;

 

Καλημέρα.

Στην Εγνατία κοντά στην Καμάρα, ο ΚΕΛΕΜΟΥΡΙΔΗΣ.

Εχω κάνει 2 φορές & δεν ήταν τίποτε.

Λίγος πόνος μετά, αλλά με τα παυσίπονα όλα λύνονται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια...σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο ειδικα στο θεμα σαλπιγγογραφιας γιατι μου ειπε ο γιατρος μου να την κανω και ηθελα να παρω γνωμες....σημερα λοιπον την εκανα μπορω να πω πως δεν ειναι και οτι τραγικο εχω κανει στην ζωη μου... σημειωτεον πως απο το αγχος που ειχα ξεχασα να πιω καποιο παυσιπονο αλλα οκ αυτο που ενιωσα ητανε ενας δυνατος πονος περιοδου για 5 λεπτακια..... το θετικο βεβαια ειναι οτι τα αποτελεσματα μου ητανε πολυ καλα δεν υπηρχε κανενα προβλημα ουτε με της σαλπιγγες ουτε με την μητρα και αυτο μου εδωσε αρκετη δυναμη για να συνεχεισω....σε λιγες μερες περιμενουμε και τα αποτελεσμετα απο το σπερμοδιαγραμμα του αντρουλη μου και ελπιζουμε με θετικες σκεψεις να κρατισουμε συντομα το bebe μας αγγαλιτσα....υπομονη κοριτσια να εχουμε θελει θυσιες η ευτηχια :)

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΛΑΙΠΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ Η ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΞΕΒΟΥΛΩΝΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΕΣ Η ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΥΓΡΟΥ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΗΤΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ...ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΞΟΥΝ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ...ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΛΑΙΠΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ Η ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΞΕΒΟΥΛΩΝΟΥΝ?

 

Καλωσόρισες!!

Ναι με τη σαλπιγγογραφία φαίνεται μόνο εαν οι σάλπιγγες είναι διαβατές και εάν το υγρό βρει κάποια εμπόδια στο πέρασμά του μπορεί να τα παρασύρει και να ανοίξουν καλύτερα.

Τώρα αν υπάρχουν συμφύσεις δε νομίζω οτι διορθώνονται με τη σαλπιγγογραφία.

Είναι απαραίτητη εξέταση αν και λίγο δυσάρεστη.

Βάλε πάνω δεξιά στην αναζήτηση τη λέξη σαλπιγγογραφία και θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΛΑΙΠΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ Η ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΞΕΒΟΥΛΩΝΟΥΝ?

 

Ντίνα με το υγρό που σου χορηγούν φαίνεται άν ειναι βουλωμένες ή όχι ,αν έχεις συμφύσεις που εμποδίζουν και τυχόν μικροπροβλήματα. Υπήρξαν περιπτώσεις που γυναίκες μετά την σαλπιγγογραφία τους έμειναν έγκυες μέσα στο επόμενο τρίμηνο. Αυτό συνεπάγεται βέβαια πως δεν είχαν μέγαλοπροβλήματα στις σάλπιγγες ή άλλου είδους φλεγμονές οι οποίες αντιμετωπίζονται είτε φαρμακευτικά είτε χειρουργικά (λαπαροσκοπικά)

Σήμερα το απόγευμα θα κάνω και εγώ την πρώτη μου σαλπιγγογραφία.

θα χαρώ να τα πούμε ύστερα και απο προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα.

Στην Εγνατία κοντά στην Καμάρα, ο ΚΕΛΕΜΟΥΡΙΔΗΣ.

Εχω κάνει 2 φορές & δεν ήταν τίποτε.

Λίγος πόνος μετά, αλλά με τα παυσίπονα όλα λύνονται...

 

 

Καλησπερα,

ειμαι στη θεσσαλονικη και πρεπει και εγω να μπω δυστυχως στη διαδικασια της σαλπιγγογραφιας:(. ειδα οτι εχεις παει στον κελεμουριδη, μου τον συστησε στη θεσσαλονικη μια κοπελα που εμεινε πολυ ευχαριστημενη σε σχεση με αλλες σαλπιγγογραφιες που ειχε κανει. Δεν πονεσε καθολου.εμεινες ευχαριστημενη?εγω ειμαι απο χαλκιδικη αλλα θα παω θεσσαλονικη για την εξεταση.καθε συμβουλη σας χρησιμη.

ευχαριστω

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι στη θεσσαλονικη και πρεπει και εγω να μπω δυστυχως στη διαδικασια της σαλπιγγογραφιας:-(. ειδα οτι εχεις παει στον κελεμουριδη, μου τον συστησε στη θεσσαλονικη μια κοπελα που εμεινε πολυ ευχαριστημενη σε σχεση με αλλες σαλπιγγογραφιες που ειχε κανει. Δεν πονεσε καθολου.εμεινες ευχαριστημενη?εγω ειμαι απο χαλκιδικη αλλα θα παω θεσσαλονικη για την εξεταση.καθε συμβουλη σας χρησιμη.

ευχαριστω

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sas koritsia!!!!!!!!!

Na sas rwthsw...... Ysterosalpiggografia & Salpiggografia........ einai to idio??????

Ekleisa shmera rantevou gia tis 16 tou mhnos.......... ki exw ena agxos......... Mou eipe h kopela na parw ena Buscopan 1 writsa prin.........

Fovamai kiolas, h alh8eia einai............... alla apo thn allh anypomonw na dw......... "ti ginetai sta endotera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" Ki elpizw na yparxoune mono kopeles ekei.......... ntrepomai....... oso na peis.............

A...... kai kati allo.............. ypo8etw......... pws ean 8eloume....... tsisakia mas............ 8a kanoume meta, e??????????? Oxi tipote allo, apo to spiti mou ws to "MHTERA" einai apostash peripou 2 wrwn..... kai 8a me piasei na 8elw pipi mou.......... apo to agxos mou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Zouzouniara η ίδια εξέταση είναι....για το πιπί μην ανησυχείς, έχουν τουαλέτα δίπλα απο το εξεταστήριο και σου δίνουν και σερβιέτα μόλις τελειώσεις την εξέταση...κι εγώ στο Μητέρα την έκανα...σε μένα ήταν άντρες ακτινολόγοι, πολύ ευγενικοί και πολύ καθησυχαστικοί.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Zouzouniara η ίδια εξέταση είναι....για το πιπί μην ανησυχείς, έχουν τουαλέτα δίπλα απο το εξεταστήριο και σου δίνουν και σερβιέτα μόλις τελειώσεις την εξέταση...κι εγώ στο Μητέρα την έκανα...σε μένα ήταν άντρες ακτινολόγοι, πολύ ευγενικοί και πολύ καθησυχαστικοί.

 

 

Ouf........ de 8elw na einai antres gmt!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dhladh......... ekei sthn perivohth gynecologikh karekla.......... htan antras mprosta????????? Oua......................

To eipa sto thlefwno, alla ki oi kopeles........... ti na kanonisoune........... sto xeri tous einai??????????

Anypomonw ki apo thn allh fovamai.........

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση γίνεται στο ακτινολογικό, δεν σε βάζουν στο γυναικολογικό boom...απλά ξαπλώνεις στο ειδικό "κρεβάτι" του ακτινολογικού....έτσι κι αλλιώς θα κάνουν την έγχυση του σκιαγραφικού υγρού οπότε θα είναι μπροστά, δε γίνεται αλλιώς, μετά πάνε στο θάλαμο δίπλα και τραβάνε τις ακτινογραφίες.

Μετά την εξέταση πήρα για 3-4 μέρες αντιβίωση και μου είχαν πει αποχή για 1-2 μέρες, ξέρω σε άλλες κοπέλες δεν τους είπαν να απέχουν....ακόμα και να μη μου είχαν πει επειδή για 2 μερούλες είχα ενοχλήσεις, σαν πονάκια περίοδου, δεν έιχα διάθεση έτσι κι αλλιώς....θα σε ενημερώσουν και οι ακτινολόγοι εκεί.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση γίνεται στο ακτινολογικό, δεν σε βάζουν στο γυναικολογικό boom...απλά ξαπλώνεις στο ειδικό "κρεβάτι" του ακτινολογικού....έτσι κι αλλιώς θα κάνουν την έγχυση του σκιαγραφικού υγρού οπότε θα είναι μπροστά, δε γίνεται αλλιώς, μετά πάνε στο θάλαμο δίπλα και τραβάνε τις ακτινογραφίες.

Μετά την εξέταση πήρα για 3-4 μέρες αντιβίωση και μου είχαν πει αποχή για 1-2 μέρες, ξέρω σε άλλες κοπέλες δεν τους είπαν να απέχουν....ακόμα και να μη μου είχαν πει επειδή για 2 μερούλες είχα ενοχλήσεις, σαν πονάκια περίοδου, δεν έιχα διάθεση έτσι κι αλλιώς....θα σε ενημερώσουν και οι ακτινολόγοι εκεί.

 

 

Xm...... OK filenada!!!!!!!!! Eyxaristw poly..........

Ki opws leei ki o agaphmenos mou..............

"Oti den mporeis na to apofygeis............ apolayse to!!!!!!!!!!!!!!!"

(Na to parw...... tois metrhtois.......... mias kai milame gia iatrikh exetash?????????)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα σας,

ήθελα τα φώτα σας σε κάτι.

Πριν ένα χρόνο δυστυχώς είχα εξωμήτριο και μου αφαίρεσαν την μια σάλπιγγα και ο γιατρός μου είπε πως πριν αρχίσω νέες προσπάθειες για εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία.

Ερώτηση:

Για να μου αφαιρέσουν τη σάλπιγγα έκανα λαπαροσκόπηση, υπήρχε περίπτωση ο γυναικολόγος μου να ελέγξει την κατάσταση της σάλπιγγας που απέμεινε κατά τη διάρκεια της λαπαροσκόπησης?????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας,

ήθελα τα φώτα σας σε κάτι.

Πριν ένα χρόνο δυστυχώς είχα εξωμήτριο και μου αφαίρεσαν την μια σάλπιγγα και ο γιατρός μου είπε πως πριν αρχίσω νέες προσπάθειες για εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία.

Ερώτηση:

Για να μου αφαιρέσουν τη σάλπιγγα έκανα λαπαροσκόπηση, υπήρχε περίπτωση ο γυναικολόγος μου να ελέγξει την κατάσταση της σάλπιγγας που απέμεινε κατά τη διάρκεια της λαπαροσκόπησης?????

 

καλησπερα,λογικα την ειχε ελεγξει απλα μαλλον θελει να σιγουρευτει οτι ολα ειναι καλα κ εισαι ετοιμη για το μπεμπεδακι σου!!!αλλωστε με την σαλπιγγογ ελεγχετ ολη η μητρα αρα ειναι καλυτερο να το κανεις να ξεμπερδευεις κ με αυτο!!!!συντομα σου ευχομαι με ενα γερο κ δυνατο σπορακι!!!!:)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...