Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεζονετα η διαμερισμα;;


Recommended Posts

Και με τους κλέφτες τι κάνετε?? Δεν αρκεί ο συναγερμός! Αν ανοίξεις να πάρει αέρα το σπίτι δεν μπορείς να απομακρυνθείς από το επίπεδο αυτό..... Εκτός αν έχεις πτυσσόμενη σιδεριά σε όλες τις μπαλκονόπορτες!

 

 

Δεν είναι όλα τόσο τραγικά. Η κατάσταση ειναι λίγο πολύ ελενχόμενη...

 

Προσωπικά απο τώρα και μέχρι τότε που θα τελειώσουν οι ζέστες στον επάνω όροφο είτε λείπουμε είτε ειμαστε εδώ, τα πατζούρια είναι κλειστά και οι σίτες και είναι σταθερά ανοιχτές οι μπαλκονόπορτες. Οπότε τα δωμάτια αερίζονται όλο το 24ωρο. Όταν καθαρίζω τότε ανοίγω και πατζούρια.. Στο ισόγειο ανοίγω καθημερινά και πατζουρια αφού εκεί καθόμαστε....

Και στο ημιυπόγειο δεν έχω παντζούρια αλλά σιδεριές στα παράθυρα.

 

Επίσης έχω σκύλο. Μικρόσωμο μεν, αλλά του επιτρέπω και μπαίνει μέσα στο σπίτι, και ειναι συναγερμός. Οτι και να ακούσει φωνάζει αμέσως.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και με τους κλέφτες τι κάνετε?? Δεν αρκεί ο συναγερμός! Αν ανοίξεις να πάρει αέρα το σπίτι δεν μπορείς να απομακρυνθείς από το επίπεδο αυτό..... Εκτός αν έχεις πτυσσόμενη σιδεριά σε όλες τις μπαλκονόπορτες!

 

Πρέπει να φροντίσω για κάγκελα φυλακής!!! παντού??????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε μεζονέτα μένω τρίπατη και χωρίς ασανσέρ. Το μόνο που θα άλλαζα είναι το ασανσέρ. Αν υπάρχει σε σώνει απο πολλά!

Δεν θα το άλλαζα να ξαναπάω σε διαμέρισμα. Όλη η λάτρα γίνεται στο ισόγειο που είναι σαλόνι και κουζίνα. Μπάνιο υπάρχει σε κάθε όροφο.Εγώ δεν μεταφέρω σκούπες, απορρυπαντικά κλπ. Το κάθε μπάνιο έχει τη χλωρίνη του, τα χαρτιά υγείας, κρεμοσάπουνα και ότι αλλο χρειάζεται...

Στους 2 απο τους 3 ορόφους έχω και απο μια ηλεκτρική σκούπα. Άρα ο μόνος όροφος που μεταφέρω ηλεκτρική είναι απο το ισογειο στο ημιυπόγειο που δεν το πολυχρησιμοποιούμε κιόλας.

Πάντως οταν έχω επισκέψεις, δεν με νοιάζει πως είναι το υπόλοιπο σπίτι (που πάντα καθαρό είναι....) αλλά ειδικά σε γιορτές και τέτοια, μαζεύονται όλοι στο σαλόνι και τέλος. Ούτε πιτσιρίκια σε άλλα δωμάτια ούτε τίποτα. Και μάλιστα επειδή κάποιοι γονείς δεν έχουν διδάξει ούτε καν τα στοιχειώδη της ευγένειας στα παιδιά τους, και εκνευρίζομαι με αυτό, όταν με τρελό θράσσος τα βλέπω να ανεβαίνουν προς τις κρεβατοκάμαρες, τους πατάω και μια φωνή να κατεβούν και τέλος!

 

Θα χρειαστείς σίγουρα συναγερμό, για να μπορείς να ελέχνεις το σπίτι σου ανα πάσα στιγμή. Εμείς έχουμε 19 εισόδους. Παράθυρα, πόρτες και μπαλκονόπορτες. Δεν μπορείς να τα ελέχνεις όλα χωρίς συναγερμό.

 

Όσο για τη θέρμανση παίζει ρόλο τι τύπο θέρμανσης έχεις και πόσο καλή μόνωση έχει το σπίτι. Εμάς που είναι καναδικού τύπου το σπίτι, και υπάρχει αερολέβητας, το ισόγειο είναι πραγματικά φούρνος και ο πάνω όροφος σε πιο φυσιολογική θερμοκρασία. Και να σκεφτείς ότι μένω στην Πάρνηθα και το θερμοστάτη τον έχω συνήθως στους 15-16 βαθμούς. Στα χιόνια το έβαζα στους 18.

 

Όταν λες καναδικού τύπου εννοείς ξύλινο;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης έχω σκύλο. Μικρόσωμο μεν, αλλά του επιτρέπω και μπαίνει μέσα στο σπίτι, και ειναι συναγερμός. Οτι και να ακούσει φωνάζει αμέσως.

 

Αυτό το σκέφτομαι κι εγώ. Αλλά μήπως ενοχλεί τους γύρω και έχουμε άλλα......????? Επίσης αν οι γείτονες έχουν σκύλους που με το παραμικρό γαυγίζουν και ενοχλούν?????

 

Αν επίσης ο γείτονας κάθε Κυριακή θέλει να κάνει μπάρμπεκιου και σου έρχεται όλη η καπνιά μέσα?????

 

Είμαι λίγο υπερβολική, το ξέρω, αλλά προσπαθώ να πιάσω όλα τα ενδεχόμενα για να μην το μετανοιώσουμε που αφήσαμε τέτοιο διαμέρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Με τους γονεις μου εμενα αρχικα σε μονοκατοικια αλλα ηταν ενος επιπεδου ξερεις οι παλιες. Αργοτερα πηγαμε σε διαμερισμα, εχω αλλαξει πολλα σπιτια στην ζωη μου και εχω αρκετη εμπειρια. Καλυτερα θα ηταν μονοκατοικια αλλα ολα σε ενα οροφο. Αυτο βεβαια δεν ειναι παντα εφικτο οποτε ενα οροφοδιαμερισμα σε πολυκατοικια με λιγα διαμερισματα ειναι οτι πρεπει. Η μονοκατοικια εχει πολλα εξοδα συντηρησης στο λεω γιατι εγω μενω στο σπιτι αυτο τα τελευταια 12 χρονια και ξερω. Τωρα οταν μεγαλωσουν τα παιδια τι θα κανω?θα το δωσω στα παιδια μου χωριζοντας το στα 2 γιατι δεν το βλεπω να μπορω να κανω κατι αλλο με την κατασταση που επικρατει οικονομικα και θα παω να μεινω σε κανα μικρουλι!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λες καναδικού τύπου εννοείς ξύλινο;

 

Ναι ξύλινο.

 

Αυτό το σκέφτομαι κι εγώ. Αλλά μήπως ενοχλεί τους γύρω και έχουμε άλλα......????? Επίσης αν οι γείτονες έχουν σκύλους που με το παραμικρό γαυγίζουν και ενοχλούν?????

 

Αν επίσης ο γείτονας κάθε Κυριακή θέλει να κάνει μπάρμπεκιου και σου έρχεται όλη η καπνιά μέσα?????

 

Είμαι λίγο υπερβολική, το ξέρω, αλλά προσπαθώ να πιάσω όλα τα ενδεχόμενα για να μην το μετανοιώσουμε που αφήσαμε τέτοιο διαμέρισμα....

 

Όντως είσαι κάπως υπερβολική. Εδώ όλοι έχουν σκύλο, και οι περισσότεροι όχι έναν αλλά δυο. Και όταν γαυγίζει ένας αρχίζουν όλοι. Όμως δεν γαυγίζουν συνεχώς. Συνήθεια είναι όλα. Εγώ έχω πάψει πια να τουε ακούω. Το θεωρώ πια δεδομένα μέσα στα ακούσματα μου....πως να στο εξηγήσω??

Αν έχεις σκύλο "συναγερμό" θες να γαυγίζει με τα πάντα. Εγώ με ένα σκυλί 9 κιλά, που γαυγίζει τους πάντες, ξέρω οτι δεν επιτρέπει σε κανέναν να μπει στην αυλή μας. Τον ακούνε που γαυγίζει και φοβούνται.

 

Όσο για το μπάρμπεκιου, ο γείτονας που μένει απο πίσω μας έχει μπάμπεκιου ακριβώς στη μεσοτοιχία. Εγώ έχω αυλή και στην πίσω πλευρά του σπιτιού. Στην αρχή που ήρθαμε έψηνε και με ντουμάνιαζε. Μια μέρα του είπα πολύ ευγενικά οτι τον παρακαλώ να επεκτείνει λίγο την καμινάδα του γιατί έχω πρόβλημα. Μου είπε οτι το ειχε ήδη σκεφτεί και 3 μέρες μετά ήρθε μάστορας και του ανέβασε την καμινάδα πολύ ψηλά και δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον. Και ψήνει κάθε Κυριακή, και το καλοκαίρι και καθημερινές....

 

Κοίτα όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν είναι τόσο τέλειο το διαμέρισμα που μένεις γιατί θες να φύγεις και να πας απαραίτητα σε μεζονέτα?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκέφτομαι κι εγώ. Αλλά μήπως ενοχλεί τους γύρω και έχουμε άλλα......????? Επίσης αν οι γείτονες έχουν σκύλους που με το παραμικρό γαυγίζουν και ενοχλούν?????

 

Αν επίσης ο γείτονας κάθε Κυριακή θέλει να κάνει μπάρμπεκιου και σου έρχεται όλη η καπνιά μέσα?????

 

Είμαι λίγο υπερβολική, το ξέρω, αλλά προσπαθώ να πιάσω όλα τα ενδεχόμενα για να μην το μετανοιώσουμε που αφήσαμε τέτοιο διαμέρισμα....

 

 

Ο μονος τροπος για να μην ενοχλεις κανεναν και να μην σε ενοχλει κανεις ειναι μια απομονομενη μονοκατοικια. Παντα καποιος σπαστικος γειτονας υπαρχει οπου και αν μεινεις. Δε θελει να χαλιεσαι και πολυ ευκολα...οσο για την ερωτηση εγω θα ελεγα διαμερισμα γιατι τις σκαλες τις φοβαμαι σαν εγκυος, με τα παιδια ακομα και για μας οταν περασουν λιγο τα χρονια μας.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν είναι τόσο τέλειο το διαμέρισμα που μένεις γιατί θες να φύγεις και να πας απαραίτητα σε μεζονέτα?

 

Bλέπεις και στον παράδεισο υπήρχε το φίδι!!! Οσο τέλεια και να είναι όλα, πάντα θα υπάρχει ένα ή και περισσότερα "φίδια" γείτονες που σου χαλάνε τη ζωή!! Και προτιμάς να αφήσεις το σπίτι σου από το να γίνεις "εγκληματίας"!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εγω σε καθε μπανιο εχω τα απαραιτητα για το καθαρισμα κτλ αλλα γενικα ποτε δεν γλιτωνω κατι να θελω απο πανω κατω κτλ..

 

Επισης να πω οτι το ασανσερ τραβαει αρκετο ρευμα και εχει κι αυτο τη συντηρηση του γενικα εχει εξοδακια η μεζονετα δε λεω...Ωραια ειναι αλλα εγω προσωπικα κουραστηκα αρκετα!!

 

Κι εγω εχω δυο σκυλια και γενικα γυρω μου εχουν ολοι δεν γινεται αλλιως,ναι ειναι λιγο σπαστικο αλλα μαθαινεις και κοιμασαι με αυτα κ γιος μου το ιδιο δεν τα ακουει πια!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα κι εγω σε καθε μπανιο εχω τα απαραιτητα για το καθαρισμα κτλ αλλα γενικα ποτε δεν γλιτωνω κατι να θελω απο πανω κατω κτλ..

 

Επισης να πω οτι το ασανσερ τραβαει αρκετο ρευμα και εχει κι αυτο τη συντηρηση του γενικα εχει εξοδακια η μεζονετα δε λεω...Ωραια ειναι αλλα εγω προσωπικα κουραστηκα αρκετα!!

 

Κι εγω εχω δυο σκυλια και γενικα γυρω μου εχουν ολοι δεν γινεται αλλιως,ναι ειναι λιγο σπαστικο αλλα μαθαινεις και κοιμασαι με αυτα κ γιος μου το ιδιο δεν τα ακουει πια!

 

Mπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά στα έξοδα συντήρησης? Θέρμανση καις ανά επίπεδο και πόση? Συνολικά το μήνα όλα μαζί??

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μεζονέτα το χτίσαμε ωστε να κερδίσουμε τετραγωνικά στον κήπο και δεν το έχω μετανιώσει.

 

Όσον αφορά στα έξοδα του σπιτιού, μικρή διαφορά σε σχέση με το να μην ήταν σε επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι και πόσα έξοδα έχει κάποιο σπίτι το μήνα, δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τον τύπο του σπιτιού. Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Παίζει ρόλο τι χρήση κάνεις.

 

Δεν μπορεί να σου πει κανείς θα πληρώνεις τόσα.... γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες.

Όσο για τη συντήρηση.... μια μονοκατοικία έχει μεγαλύτερη συντήρηση γιατί το κάνεις μόνος σου, και γιατι σε μια πολυκατοικία..... είναι λίγο σπάνιο να δεις να την βάφουν για παράδειγμα.... λόγω μη συννενόησεις των ενοίκων.

 

Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε 4οροφη μεζονέτα, θα πρέπει να σου πω να το ξανασκεφτείς. Ειδικά χωρίς ασανσέρ... με τίποτα! Και να ξέρεις οτι 50 τ.μ. ανά όροφο είναι πολύ λίγα, και θα το δεις στην πράξη.

Για αγορά σκέφτεσαι?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε 4οροφη μεζονέτα, θα πρέπει να σου πω να το ξανασκεφτείς. Ειδικά χωρίς ασανσέρ... με τίποτα! Και να ξέρεις οτι 50 τ.μ. ανά όροφο είναι πολύ λίγα, και θα το δεις στην πράξη.

Για αγορά σκέφτεσαι?

 

 

συμφωνώ είναι πολύ λίγα, αν σκεφτείς ότι περιλαμβάνουν και τη σκάλα και το ασανσέρ. επίσης συνήθως τα 2 επίπεδα (ημιυπόγειο και σοφίτα) είναι παράνομα. δεν ξέρω, βέβαια, αν έτσι είναι κι αυτό που σε ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Το τι και πόσα έξοδα έχει κάποιο σπίτι το μήνα, δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τον τύπο του σπιτιού. Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Παίζει ρόλο τι χρήση κάνεις.

 

Δεν μπορεί να σου πει κανείς θα πληρώνεις τόσα.... γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες.

Όσο για τη συντήρηση.... μια μονοκατοικία έχει μεγαλύτερη συντήρηση γιατί το κάνεις μόνος σου, και γιατι σε μια πολυκατοικία..... είναι λίγο σπάνιο να δεις να την βάφουν για παράδειγμα.... λόγω μη συννενόησεις των ενοίκων.

 

Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε 4οροφη μεζονέτα, θα πρέπει να σου πω να το ξανασκεφτείς. Ειδικά χωρίς ασανσέρ... με τίποτα! Και να ξέρεις οτι 50 τ.μ. ανά όροφο είναι πολύ λίγα, και θα το δεις στην πράξη.

Για αγορά σκέφτεσαι?

 

Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε 4οροφη μεζονέτα, θα πρέπει να σου πω να το ξανασκεφτείς. Ειδικά χωρίς ασανσέρ... με τίποτα! Και να ξέρεις οτι 50 τ.μ. ανά όροφο είναι πολύ λίγα, και θα το δεις στην πράξη.

Για αγορά σκέφτεσαι?

 

 

συμφωνώ είναι πολύ λίγα, αν σκεφτείς ότι περιλαμβάνουν και τη σκάλα και το ασανσέρ. επίσης συνήθως τα 2 επίπεδα (ημιυπόγειο και σοφίτα) είναι παράνομα. δεν ξέρω, βέβαια, αν έτσι είναι κι αυτό που σε ενδιαφέρει...

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς αναλόγως τη χρήση. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τα πάγια π.χ. ασανσέρ, κατανάλωση μεγαλύτερη γενικά από ένα διαμέρισμα σε θέρμανση, ρεύμα πολύ περισσότερο από ένα διαμέρισμα ???

Δηλ. μπορείς να ανάβεις τη θέρμανση σε ένα μόνο επίπεδο και όταν πας για ύπνο στο επόμενο?

Τώρα πια δεν είναι παράνομο κανένα επίπεδο, διότι αλλιώς δεν μπορούν να γίνουν συμβόλαια. Τα έχουν τακτοποιήσει οι κατασκευαστές όλα.

Σοφίτα δεν έχει με την έννοια της ξύλινης σκεπής που κατεβαίνει χαμηλά. Εχει κανονικό 2ο όροφο στα σχέδια νόμιμο.

Προσπαθώ να βρω τις διαφορές με ένα πολύ καλό διαμέρισμα που έχω, αλλά δυστυχώς έχει τρελλούς γείτονες (μέσα στην πολυκατοικία) και άντε να συνεννοηθείς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ είναι πολύ λίγα, αν σκεφτείς ότι περιλαμβάνουν και τη σκάλα και το ασανσέρ. επίσης συνήθως τα 2 επίπεδα (ημιυπόγειο και σοφίτα) είναι παράνομα. δεν ξέρω, βέβαια, αν έτσι είναι κι αυτό που σε ενδιαφέρει...

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς αναλόγως τη χρήση. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τα πάγια π.χ. ασανσέρ, κατανάλωση μεγαλύτερη γενικά από ένα διαμέρισμα σε θέρμανση, ρεύμα πολύ περισσότερο από ένα διαμέρισμα ???

Δηλ. μπορείς να ανάβεις τη θέρμανση σε ένα μόνο επίπεδο και όταν πας για ύπνο στο επόμενο?

Τώρα πια δεν είναι παράνομο κανένα επίπεδο, διότι αλλιώς δεν μπορούν να γίνουν συμβόλαια. Τα έχουν τακτοποιήσει οι κατασκευαστές όλα.

Σοφίτα δεν έχει με την έννοια της ξύλινης σκεπής που κατεβαίνει χαμηλά. Εχει κανονικό 2ο όροφο στα σχέδια νόμιμο.

Προσπαθώ να βρω τις διαφορές με ένα πολύ καλό διαμέρισμα που έχω, αλλά δυστυχώς έχει τρελλούς γείτονες (μέσα στην πολυκατοικία) και άντε να συνεννοηθείς....

όταν λέω παράνομα, εννοώ "τακτοποιημένα". μην ξεχνάς όμως τα πρόστιμα που πληρώνουν κάθε τρεις και λίγο, όσοι έχουν ημιυπαίθριους κλειστούς ή υπόγεια και σοφίτες με αλλαγή χρήσης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω παράνομα, εννοώ "τακτοποιημένα". μην ξεχνάς όμως τα πρόστιμα που πληρώνουν κάθε τρεις και λίγο, όσοι έχουν ημιυπαίθριους κλειστούς ή υπόγεια και σοφίτες με αλλαγή χρήσης κλπ.

 

Mα όλες οι μεζονέτες λίγο ή πολύ έχουν "τακτοποιημένους" χώρους. Το ίδιο και τα διαμερίσματα, σε μικρότερη έκταση, δηλ. ένας συνήθως Η/Θ σε κάθε διαμέρισμα. Επίσης υπάρχει και το μόνιμο χαράτσι της ΔΕΗ που πάει με τα τ.μ., επομένως σε μία μεζονέτα μιλάμε για 200+++ τμ.

Πες μου όμως την άποψή σου τελικά, διαμέρισμα ή μεζονέτα?

Link to comment
Share on other sites

Οροφοδιαμερισμα και παλι οροφοδιαμερισμα. Ξερεις τι ταλαιπωρια ειναι οι μεζονετες ακομα κι αν εχουν ασανσερ; Εδω εγω στο διαμερισμα και πηγαινοερχομαι απο σαλονι στα δωματια την ημερα δεν ξερω ποσες φορες και κουραζομαι...που να ταν και πανω κατω.

Επισης θελεις δυο κουβαδες δυο σφουγγαριστρες, δυο ηλεκτρικες γιατι ειναι πακετο το ανεβοκατεβασμα, απο δυο φορες ΟΛΑ τα απορρυπαντικα (ενα σετ για κατω ενα πανω). Και ασε που αν εχεις μικρα παιδια που θα παιζουν; Πανω στο δωματιο τους και εσυ θα εισαι κατω στο σαλονι;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι γείτονες μπορεί να σου χαλάσουν τη ζωή, και μόνο γι'αυτό αξίζει να μετακομίσεις!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Οροφοδιαμερισμα και παλι οροφοδιαμερισμα. Ξερεις τι ταλαιπωρια ειναι οι μεζονετες ακομα κι αν εχουν ασανσερ; Εδω εγω στο διαμερισμα και πηγαινοερχομαι απο σαλονι στα δωματια την ημερα δεν ξερω ποσες φορες και κουραζομαι...που να ταν και πανω κατω.

Επισης θελεις δυο κουβαδες δυο σφουγγαριστρες, δυο ηλεκτρικες γιατι ειναι πακετο το ανεβοκατεβασμα, απο δυο φορες ΟΛΑ τα απορρυπαντικα (ενα σετ για κατω ενα πανω). Και ασε που αν εχεις μικρα παιδια που θα παιζουν; Πανω στο δωματιο τους και εσυ θα εισαι κατω στο σαλονι;

 

Oλα αυτά που λες τα έχουμε σκεφτεί. Και πολλά άλλα επίσης, όπως το θέμα του τεκμηρίου, του μόνιμου χαρατσιού, της συντήρησης ασανσέρ, ρεύματα κλπ. Η απορία μου είναι η εξής : όταν έχει πρόβλημα με τους συνιδιοκτήτες σε μία πολυκατοικία, οι οποίοι είναι για "δέσιμο"! , τι κάνεις? Πας σε μεζονέτα-μονοκατοικία με όλα τα μείον ή μένεις και υπομένεις στους καιρούς που ζούμε????

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι γείτονες μπορεί να σου χαλάσουν τη ζωή, και μόνο γι'αυτό αξίζει να μετακομίσεις!

 

 

Με πρόλαβες! Γεια στο στόμα σου!!! Βέβαια δεν είναι εύκολη αυτή η απόφαση για τους πιο πάνω λόγους που αναφέρω. Και υπάρχει ο κίνδυνος να το μετανοιώσουμε αλλά θα είναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

Mα όλες οι μεζονέτες λίγο ή πολύ έχουν "τακτοποιημένους" χώρους. Το ίδιο και τα διαμερίσματα, σε μικρότερη έκταση, δηλ. ένας συνήθως Η/Θ σε κάθε διαμέρισμα. Επίσης υπάρχει και το μόνιμο χαράτσι της ΔΕΗ που πάει με τα τ.μ., επομένως σε μία μεζονέτα μιλάμε για 200+++ τμ.

Πες μου όμως την άποψή σου τελικά, διαμέρισμα ή μεζονέτα?

 

τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα στη μεζονέτα, από όλες τις απόψεις.

θα έμενα σε μεζονέτα (όπως σου έγραψα και προηγουμένως) μόνο αν ήταν ανεξάρτητη και σε 2 επίπεδα (τουλάχιστον 80 τμ το καθένα).

θα έμενα σε διαμέρισμα αν ήταν σε μικρή πολυκατοικία, με θέα, κατά προτίμηση οροφοδιαμέρισμα.

αν μας πεις τιμή, περιοχή και πιό λεπτομερή περιγραφή των σπιτιών που σε ενδιαφέρουν, τότε θα σου πω ποιό προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα στη μεζονέτα, από όλες τις απόψεις.

θα έμενα σε μεζονέτα (όπως σου έγραψα και προηγουμένως) μόνο αν ήταν ανεξάρτητη και σε 2 επίπεδα (τουλάχιστον 80 τμ το καθένα).

θα έμενα σε διαμέρισμα αν ήταν σε μικρή πολυκατοικία, με θέα, κατά προτίμηση οροφοδιαμέρισμα.

αν μας πεις τιμή, περιοχή και πιό λεπτομερή περιγραφή των σπιτιών που σε ενδιαφέρουν, τότε θα σου πω ποιό προτιμώ.

 

Και τα δύο βρίσκονται στην ίδια περιοχή Β.Προαστείων. Δεν θέλουμε να φύγουμε από την περιοχή μας, απλά να απαλλαγούμε από τους τρελλούς συνιδιοκτήτες.

Διαμέρισμα : 120 τμ. με 2πλό παρκινγκ και αυτονομία - Μεζονέτα : 210 τμ. σε 4 επίπεδα με ασανσέρ, νεόδμημη.

Και τα δύο ευάερα και ευήλια σε λογικά πλαίσια (δεν βλέπουν όλη την Αθήνα, αλλά δεν τα εμποδίζει κάτι ιδιαίτερα).

Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν τραγικές διαφορές. Και το δίλλημα μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο βρίσκονται στην ίδια περιοχή Β.Προαστείων. Δεν θέλουμε να φύγουμε από την περιοχή μας, απλά να απαλλαγούμε από τους τρελλούς συνιδιοκτήτες.

Διαμέρισμα : 120 τμ. με 2πλό παρκινγκ και αυτονομία - Μεζονέτα : 210 τμ. σε 4 επίπεδα με ασανσέρ, νεόδμημη.

Και τα δύο ευάερα και ευήλια σε λογικά πλαίσια (δεν βλέπουν όλη την Αθήνα, αλλά δεν τα εμποδίζει κάτι ιδιαίτερα).

Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν τραγικές διαφορές. Και το δίλλημα μεγάλο.

 

Θεωρώ ότι η μεζονέτα δεν θα είναι πρακτική( εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί) και το ΄βασικότερο το κόστος συντήρησης.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η μεζονέτα δεν θα είναι πρακτική( εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί) και το ΄βασικότερο το κόστος συντήρησης.

συμφωνώ με τη συντέκνισσα και φαντάζομαι ότι το κόστος αγοράς είναι διαφορετικό, αφού αγοράζεις και οικόπεδο μαζί. οι μεζονέτες 4 επιπέδων είναι εντελώς άβολες και μικρές. τα τετραγωνικά τους δεν "φαίνονται".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...