Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άφαντη η νονά και είναι Μ. Τρίτη...


alepapa

Recommended Posts

Κορίτσια είμαι πολυ στεναχωρημένη με την νονά της κόρης μου....

Η κουμπαριά ξεκίνησε μετά από φιλία του άνδρα μου και του άνδρα της, δούλευαν μαζί. Κάναμε πολύ καλή παρέα, πηγαίναμε σπίτι έρχονταν, πήγαμε μαζί διακοπές 2-3 καλοκαίρια και έδεσε και η κουμπαρια. Μας παντρεψε και μετά βάπτισε την κόρη μας.... Όμως υπήρχε κάτι που πάντα δεν κόλαγε μεταξύ μας σαν σχέση... Πάντα είχε μια άποψη ότι αυτή τα ξέρει όλα. Είχε μια τάση να δείχνεται σε σημείο που είχε πάει στην Βουδαπέστη και το μπουκάλι νερό που αγόρασε εκεί για να πιει το κουβαλαγε στην δουλειά της... Δεν είναι λίγο αστεία όλα αυτα???? Τέλος πάντων ...η ουσία είναι ότι με κάτι έχει στραβώσει και δεν παίρνει τηλέφωνο ούτε για να δει τι κάνει το παιδί πλέον. Οκ έχει 3 παιδιά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να σηκώσεις το ακουστικό σου και να μιλήσεις στο βαφτηστήρι σου. Εγώ παίρνω που και που αλλά έχω ξενερώσει αφού φέτος ούτε στα γενέθλιά τηςπήρε ούτε στην γιορτή της (το θυμήθηκε 1 μήνα μετά που όταν βρεθήκαμε από κοντά άαα εγώ φέτος ούτε στην γιορτή δεν πήρα τηλέφωνο χαχα. "καλά της λέει η μάνα της ούτε στη γιορτή του παιδιού δεν πήρες????"""...δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνω εγώ....και όταν γίνεται καμμιά γιορτή και μας καλεί πάω και στα 3 παιδιά της δώρο και πάντα τυπική απέναντί της. Τώρα που δυσκολεύονται κιόλας του έχουμε βοηθήσει και οικονομικά (οι άνδρες μας βέβαια τα συζητάνε αυτά που είναι και φίλοι, δεν της έχω κάνει κάνει νήξη για να μην αισθανθεί άσχημα). Δεν θέλω τίποτα άλλο από μια λαμπάδα γιατί ξέρω ότι βρίσκονται σε δύσκολη θέση αλλά πρέπει εγώ να πάρω για να τη ζητήσω????

Σκέφτηκα μήπως ντρέπεται αλλά από την άλλη είναι η όλη της συμπεριφορά που με προβληματίζει

Τώρα τι να πω άλλο.

Βασικά στεναχωριέμαι για την κόρη μου που περιμένει δώρο από την Νονά της ......είπαμε με τον άνδρα μου να μην πάρουμε εμείς τηλέφωνο και αν δεν εμφανιστεί μέχρι την Πέμπτη να πάμε να πάρουμε εμείς κάποια πραγματάκια να τα παρουσιάσουμε στην κόρη μας και καλά από την νονά της....τι άλλο να κάνω δεν ξέρω πραγματικά...

Προσπαθώ να καταλάβω αν έχω κάνει κάτι και δεν μπορώ να βρω τι την κάνει να έχει αυτή την συμπεριφορά .....

Νομίζω ότι το να γίνει κάποιος νονός ή νονά πρέπει να το πιστεύει πολύ και να νιώθει συναισθήματα για το παιδί που βαπτίζει αλλιώς μην το κάνεις καθόλου δεν έχει νόημα.

Είμαι και εγώ νονά και ξέρω ότι είναι η δεύτερη κόρη μου...έτσι νιώθω...

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ λέω να την πας με το καλό, γιατί είναι σημαντικό για το παιδί, όχι μόνο για φέτος αλλά και για αργότερα. Εγώ θα την έπαιρνα τηλέφωνο να ευχηθώ και μετά θα τη ρώταγα ευθέως αν θα έρθει ή αν θα της πάρεις εσύ λαμπάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να την πας με το καλό, γιατί είναι σημαντικό για το παιδί, όχι μόνο για φέτος αλλά και για αργότερα. Εγώ θα την έπαιρνα τηλέφωνο να ευχηθώ και μετά θα τη ρώταγα ευθέως αν θα έρθει ή αν θα της πάρεις εσύ λαμπάδα.

Συμφωνώ. Κάποιοι άνθρωποι πρέπει να τους προσβάλεις με το γάντι για να καταλάβουν κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω είχα ανοιξει και γω παρόμοιο θέμα τα χριστούγεννα..

 

ευτυχώς τώρα το πάσχα εμφανιστηκε το ΣΚ που μας πέρασε...

 

αφού οι άνδρες σας είναι φιλοι βαλε τον άντρα σου να κάνει παράπονα στον φίλο του!

 

ψέμματα δεν θα έλεγα στην μικρή ότι δλδ σου έστειλε αυτά τα δώρα η νονά..

 

το πολύ πολύ να την δικαιολογούσα ότι έχει πολλές δουλειές με τα παιδιά!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να την πας με το καλό, γιατί είναι σημαντικό για το παιδί, όχι μόνο για φέτος αλλά και για αργότερα. Εγώ θα την έπαιρνα τηλέφωνο να ευχηθώ και μετά θα τη ρώταγα ευθέως αν θα έρθει ή αν θα της πάρεις εσύ λαμπάδα.

 

Σωστή αντιμετώπιση .....αν δεν με πάρει ως το απόγευμα θα την πάρω εγώ. Η μισή ντροπή δική μου η μισή δική της....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι σχέσει αλλάζουν ανάλογα με τη φάση που περνάμε κάθε φορά, αλλά τι φταίνε τα παιδιά ??? Βέβαια δεν μπορείς να επιβάλεις σε κανένα πως πρέπει να νιώθει!

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν εμφανιστεί μέχρι αύριο να την πάρεις τηλέφωνο και να της πεις, χωρίς ειρωνεία και με ευγενικό τρόπο, ότι να μην αγχώνεται για τη λαμπάδα φέτος που είναι δύσκολα για αυτούς τα πράγματα, ότι της πήρες εσύ τη λαμπάδα και θα τη δώσεις στο παιδί εκ μέρους της και θα την κάλυψες στην κόρη σου που δεν εμφανίστηκε, αλλά θέλεις μόνο να τηλεφωνήσει εκείνη στην κόρη σου για τις ευχές, για να μην νιώσει το παίδι άσχημα, και προσκάλεσέ τη μόλις έχει λίγο κέφι να έρθει να σας δει. Νωμίζω ότι αν δεν την προσβάλεις, θα καταλάβει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον τυπική στο παιδί.

Και μην σκας, όλοι περνάνε τις φάσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

αααχχχ... μια απ'τα ιδια κι εμεις.... να σκεφτεις οτιη νονα της κορης μου ηταν η αγαπημενη μου φιλη για πολλα χρονια, και της ζητησα να βαφτισει το παιδι μου γιατι ενιωθα οτι την ηθελα στη ζωη της κορης μου, σαν "πνευματικη μανα" που λενε.

 

Το κακο ειναι οτι η πολυαγαπημενη μου φιλη στραβωσε με κατι και δεν ξερω καν τι!!!!! Ποτε δε μου ειπε, μονο που αποφασισε οτι η κορη μου δεν αξιζε την προσοχη της. Εγω θεωρω την αναληψη καθηκοντων νονου πολυ μεγαλη ευθυνη, δε μπορεις επειδη ετσι στη βαρεσε να το'χεις το παιδι γραμμενο. Ουτε στα γενεθλια τη θυμαται, τα χριστουγεννα μονο παμε για τα καλαντα και της δινει δωρο... και το πασχα συνηθως ερχεται, αλλα δεν ξερεις τι γινεται φετος. Ακομα δεν εχει παρει καν τηλεφωνο....

 

Εγω ειχα σκεφτει να της μιλησω... τοσα χρονια φιλιας τα διαγραφει ετσι χωρις εξηγηση;;; Και το παιδι;;; Αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα τ'αρνηθει ολα και θα με βγαλει τρελλη και θα μου απλως οτι δεν προλαβαινει...Με πληγωσε πολυ,, κυριως γιαιτ δεν ξερω τι εχει συμβει...

 

Ευτυχως υπαρχει η νονα του γιου μου η οποια, αν και ζει 500χλμ μακρυα, τη βλεπουμε πιο συχνα, και μιλαμε στο τηλεφωνο, και αυτη ξερουν και τα δυο παιδια σα νονα τους. Η κορη μου ξερει οτι αλλη τη βαφτισε, και της λεω παντα οτι η νονα της την αγαπαει πολυ αλλα δεν εχει πολυ χρονο και γι'αυτο τη βλεπουμε χριστουγεννα και πασχα!!! Αλλα οτι εχει την αλλη νονα που ερχεται συχνα απ΄την αλλη ακρη της χωρας και παιζουν μαζι και ους αγαπαει πολυ...Βεβαια μεγαλωνοντας θα καταλαβει κι ετσι θα πρεπει να της εξηγησω καποια πραγματα... Αλλα δε θελω να θεωρησει οτι φταιει αυτη σε κατι, οτι εκανε κατι και δεν τη θελει η νονα..

 

Εγω θα ελεγα να μην κανετε τιποτα, αγοραστε στο παιδι τα απαραιτητα και περιμενετε. Αν εμφανιστει καλως, ειδαλλως της δινετε τα δικα σας και της λετε οτι τα εστειλε η νονα. Και σιγα-σιγα σταματηστε να μιλατε για τη νονα... Του χρονου, αν δεν εχει ακουστει σε γιορτες, γενεθλια και λοιπα εγω θα συνεχιζα το ιδιο βιολι μεχρι να φτασει το παιδι σε ηλικια να καταλαβει οτι δε φταιει αυτη για την αδιαφορια και ανευθυνοτητα της νονας της.

 

Μα πως μπορουν να το κανουν αυτο σε μικρα παιδακια; Δεν το χωραει ο νους μου :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

σε νιωθω σε νιωθω!ολοι λιγο πολυ το χουμε ζησει και το ζουμε!και εμενα ο ενας νονος,κολλητος,ψυχραθηκε,τον πηρα με το καλο,πηγα ξανα πηγα...τιποτα,δεν ερχετε δεν παταει.ενταξει τα δωρα τα στελνει με την μανα του αλλα τι να το κανω,εγω θελω το μωρο να τον βλεπει και να τρεχει και να λεει νονο μου.....οπως κανουν τα δικα μου βαφτιστικα.ευτυχως ο αλλος νονος ειναι ΠΑΡΟΝ οποτε τρεχουν σε αυτον αλλα με στεναχωρει γιατι σε κανα χρονο θα καταλαβαινει και θα ρωταει γιατι ο δικος μου ο νονος δεν ερχετε.τι να πω μαλλον δεν εχουν καταλαβει τι θα πει γινομαι ΝΟΝΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή αντιμετώπιση .....αν δεν με πάρει ως το απόγευμα θα την πάρω εγώ. Η μισή ντροπή δική μου η μισή δική της....

εγώ θα σου έλεγα πως ολόκληρη η ντροπή είναι δική της και όχι δική σου!!!!!

είναι νονά έχει υποχρέωση να είναι σωστή απέναντι στο παιδί.

ανεξάρτητα με τις διαφορές που έχετε μεταξύ σας οφείλει να να είναι δίπλα στο παιδί που επέλεξε να βαφτίσει!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα έπαιρνα για να δω τι κάνει και θα την ρώταγα "πότε θα μας έρθετε?" και ανάλογα με το τι θα απαντούσε θα αποφάσιζα για το αν θα πάρω λαμπάδα στο παιδί μου....

 

πάντως είναι πολύ άσχημο για το παιδάκι να περιμένει λαμπάδα και ποτέ να μην λαμβάνει....εμένα η νονά μου, μου έστελνε λαμπάδα μέχρι τα 5 μου χρόνια και μετά εξαφανίστηκε....χάθηκαν με τους γονείς μου (έτσι απλά δεν είχε γίνει κάτι)...και εγώ πραγματικά κάθε χρόνο περίμενα σε γιορτές να εμφανιστεί και αυτή ποτέ τίποτα....και ξαφνικά ένα πάσχα στα 15 μου έλαβα μια λαμπάδα δώρο και την ξαναείδα στον γάμο μου....πολύ γαιδουριά αυτό. μόνο εγώ ξέρω πως ένιωθα σαν παιδάκι...οπότε σίγουρα να πάρεις λαμπάδα στο παιδί σου αν δεν σου φέρει εκείνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η νονά μου, μου έφερνε πάντα λαμπάδα. Ο νονός της αδερφής μου μόνο την πρώτη χρονιά. Οπότε μετά η μάμα μου της έπαιρνε κρυφά μια λαμπάδα κι ένα αυγό για να μην ζηλεύει, και της έλεγε ότι της τα έφερε ο νονός της.

Νομίζω ότι τα παιδάκια τα πληγώνει πολύ αυτό. Η αδερφή μου 36 χρονών τώρα πια και ακόμα τον κατηγορεί απ' όταν έμαθε την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ειμαστε σε μια παρομοπια κατασταση αλλα φταιω εγω γιατι δεν περνω την νονα του μεγαλου μου τηλεφωνο... Τωρα ντρεπομαι να την παρω.. Μεχρι τωρα ηταν τυπικη, μαλιστα ταξιδεψε για να ερθει στην βαφτιση του μικρου.. Και εδω δεν εχει και λαμπαδες... Πρεπει να φτιαξω την περσινη του ξανα με καινουργιο κερι..

Παντως κατα την κολλητη μου που ειναι νονα (και οχι μαμα) οι μαμαδες πρεπει να παιρνουμε τηλεφωνο και οι νονες να ανταποδιδουν. Το λεει βεβαια για την δικια μου βαφτιστηρα που ειμαστε ξαδελφες με την μαμα της και δεν θυμαμαι απο ποτε ειχαμε να μιλησουμε αλλα και εγω δεν εχω δικαιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Eιπες οτι εχουν οικονομικα προβληματα...μηπως ειναι τοσο σοβραρα και δεν εχουν λεφτα και ντρεπεται???

Βρισκομαστε στην ιδια οικονομικη κατασταση...εχω 2 βαφτηστηρια,πηρα τα δωρα της μικρης 4,5 χρονων,αλλα του μεγαλου δεν ξερω ποτε θα μπορεσω να του στειλω χρηματα(μενει Θεσσαλονικη και ειναι 14χρονωνι).Ντρεπομαι παρα πολυ και δυστυχως δεν τον εχω παρει ακομη τηλεφωνω να του εξηγησω:(

Ξερω οτι δεν θα με παρεξηγησουν,ημουν παντα σωστη σε γιορτες,γενεθλια,στην αρχη καθε σχολικης χρονιας,και γενικοτερα οτι μπορουσα μιας που ηταν και μακρια και δεν μπορουσα να του προσφερω κατι πιο ουσιαστικο.

Ας μιλησετε γιατι αν ειναι κατι τετοιο ειναι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

(Eυτυχώς που άνοιξες το θέμα :lol:

Με απασχολεί κάτι σχετικό.Με κάνεις να μην θέλω 100 φορές περισσότερο την μελλοντική μας νονά!)

Εντάξει,η γαιδουριά έχει τα όρια της.Όσο χάλια και να είναι οικονομικά,5? για μια λαμπάδα μπορεί να τα διαθέσει.Την κατάσταση την ξέρεις,θα ήσουν παράλογη αν το παρεξηγούσες.Αν δεν μπορεί να πάρει τη λαμπάδα ας πάρει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει τι κάνει το βαφτιστήρι της.Δεν καταλαβαίνω πως μερικοί άνθρωποι ξεσπάνε τυχόν διαφωνίες που έχουν με τους ενηλίκους στα παιδιά!Παίζει να ντρέπεται κιόλας που δεν έχει χρήματα να πάρει κάτι πολύ καλό μιας και θέλει να δείχνεται.Να 'χει δηλαδή να καμαρώνει για το δώρο που πήρε στο βαφτιστήρι της.Ή να σε πάρει ένα τηλέφωνο να σου εξηγήσει ότι για τον χ λόγο δεν θα επισκεφτεί φέτος το παιδί,ώστε να τα ''μπαλώσεις'' κάπως κι εσύ μετά.

Μην την πάρετε τηλέφωνο.Μπορεί να έρθει λόγου χάρη Μ.Σάββατο μεσημέρι ή μιά από τις επόμενες μέρες.Πάρε ένα δώρο εσύ στο παιδάκι σου.Κάτι που της αρέσει και το ζητάει έντονα,για να αφοσιωθεί σε αυτό και να ξεχάσει τη νονά.Μετά σαν πολιτισμένος άνθρωπος πάρ'την να της ευχηθείς καλό πάσχα και μην αναφερθείς στη λαμπάδα...Να ''κόψεις'' αντιδράσεις.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε κι εγω θα επαιρνα τηλεφωνο, ειδικα για να αφησω υπονοουμενο. Το ξερει οτι ειναι νονα και δε χρειαζεται να της "υπενθυμισεις" τιποτα .... Εγω θα επαιρνα λαμπαδα και ενα δωρο και θα ελεγα οτι τα εδωσε η νονα....ο,τι ελεγαν και σε εμενα οι γονεις μου.

 

 

Τωρα, αν θες πραγματικ να φτιαξουν οι σχεσεις σας, νομιζω οτι ειναι καλυτερα να την παρεις σε ασχετη φαση τηλεφωνο. Οχι τωρα που ειναι πασχα, γιατι θα φανει οτι το κανεις για το δωρο

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμας εχθες ηρθε ο ενας εκ των δυο και εφερε τα καλυτεροτερα αλλα τι να το κανω το παιδι δεν τον πλησιασε παρολες τις προσπαθειες μου...βρε ο νονος βρε κοιτα τι σου εφερε τιποτα.....αποτελεσμα εκατσε 10 λεπτα με το ρολοι και εφυγε...παρασκευη θα ερθει ο αλλος εκει θα εχουμε γελιο γιατι τον ξερουν και παιζουν μαζι του.τι να πω ρε κοριτσια ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολους μας και να ειμαστε ΓΕΡΟΙ τα υπολοιπα δεν βαριεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω αν ημουν στην θεση της και ξερω οτι συντρεχουν και οικονομικοι λογοι περα απο τα προβληματα συμπεριφορας...θα επερνα μια εγω στο παιδι μου...

τα παιδακια συνηθως θελουν το παιχνιδι και οχι την ιδια την λαμπαδα...αφου τα βλεπεις στην ανασταση με ενα σκετο κερι(αφου εχουν βγαλει το παιχνιδι)

η χαρα τους ειναι στο παιχνιδι

τι να πω...εχει και φτηνες λαμπαδες και νομιζω πριν το βαφτισει ηξερε τις υποχρεωσεις της....μπορει να σας φερει εχεις μερες ακομη!

 

εμας η δικη μας ηθελε να παρει και τωρα που ειναι αβαφτιστω(δεν κανει λενε)

Link to comment
Share on other sites

εμενα η νονα μου κοριτσια παντα οταν μου εστελνε κατι εστελενε και για τον αδερφο μου(μενει μακρυα μας)

μαλλον ειναι στο πως νοιωθει ο καθενας

ενω του αδερφου μου που μενει σχετικα κοντα μας μια στο τοσο επερνε κατι

και δεν μπορεις να κανεις και πολλα....

Link to comment
Share on other sites

μηπως υπερβαλουμε? κι εγω ομολογω οτι με πιανει παντα ενα αγχος να παρουμε - δωσουμε λαμπαδες 2 εβδ πριν το πασχα για να ειμαστε ανετοι και τετοιες βλακειες. τελικα ομως φτανω πολλες φορες στο παρα πεντε. η νονα μου μου την εφερνε παντα μεγαλη τετ ή πεμ.

Link to comment
Share on other sites

Συζητούσα χθες για κάτι σχετικό και η πεθερά μου μου είπε πως παλαιότερα οι νονοί συνήθιζαν να πηγαίνουν Μ. Πέμπτη και έτσι τα αδελφάκια λάμβαναν ταυτόχρονα τα δώρα τους απ τους νονούς τους.

Χθες ξεκίνησα να γράψω αλλά έπρεπε να φύγω. Η κοπέλα ίσως έχει σοβαρά προβλήματα και άφησε στην άκρη τις υποχρεώσεις της ως νονά...

'Η μπορεί να νιώθει άσχημα που δεν μπορεί να ανταποκριθεί...

'Η σου λεει "μα μου έδωσαν δανεικά, εγώ τώρα θα πάω δώρα στο παιδί με τα λεφτά τους?"

 

Άποψή μου, πάρε εσύ λαμπάδα και ένα παιχνιδάκι στο παιδί σου και αν δεν εμφανιστεί δωστα και πες τα έστειλε η νονά...

Όταν περάσουν οι Άγιες μέρες, πάρε τηλέφωνο να δεις τι γίνεται... Αν δε σου κάνει καμία νύξη, είναι αδιάφορη...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω είχα ανοιξει και γω παρόμοιο θέμα τα χριστούγεννα..

 

ευτυχώς τώρα το πάσχα εμφανιστηκε το ΣΚ που μας πέρασε...

 

αφού οι άνδρες σας είναι φιλοι βαλε τον άντρα σου να κάνει παράπονα στον φίλο του!

 

ψέμματα δεν θα έλεγα στην μικρή ότι δλδ σου έστειλε αυτά τα δώρα η νονά..

 

το πολύ πολύ να την δικαιολογούσα ότι έχει πολλές δουλειές με τα παιδιά!

 

Πραγματικά αυτο το θεμα δεν το καταλαβαίνω...αν δεν θέλουν δεν πρέπει να το κανουν,γιατι τα παιδιά περιμένουν και περισσότερο περιμένουν την παρουσία

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συζητούσα χθες για κάτι σχετικό και η πεθερά μου μου είπε πως παλαιότερα οι νονοί συνήθιζαν να πηγαίνουν Μ. Πέμπτη και έτσι τα αδελφάκια λάμβαναν ταυτόχρονα τα δώρα τους απ τους νονούς τους.

και γω σαν νονα παντα μ.πεμπτη πηγαινα τα δωρα αλλα οπως βολευετε ο καθε ενας,τωρα πια με δικα μου παιδια και περιορισμενο χρονο τα παω και πολυ νωριτερα για να μπορω να δεχτω τους νονους μας οποτε βολευονται,βασικα αν υπαρχει καλη διαθεση ολα γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να δίνουμε και εμείς πολύ σημασία στον όρο νονά.

Κι εμένα με πειράζει αν δεν φέρουν στα παιδιά λαμπάδες, αν δεν θυμηθούν γιορτές κτλ, αλλά στην τελική αποφάσισα να μη στεναχωριέμαι.

Και θα μάθω και τα παιδιά μου έτσι. Να μην περιμένουν τίποτα και από κανέναν. Μόνο από εμένα και τον άνδρα μου.

Έτσι θα τα προφυλάξω από το να θλίβονται για τέτοιες καταστάσεις.

Με το ζόρι δεν γίνεσαι "άνθρωπος".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...