Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άφαντη η νονά και είναι Μ. Τρίτη...


alepapa

Recommended Posts

Συμφωνώ!!! Παιδιά όμως απορώ ακόμη γιατί σ' αυτές τις κουμπαριές με φίλους ανδρών μας δεν δένει ποτέ το γλυκό! Στην περίπτωση μου ισχύει το ίδιο. Δε μπορώ με τίποτα να χωνέψω την κουμπάρα μου αυτή...με άλλα λόγια ποτέ δεν θα ήταν δική μου φίλη...κατι στην ατμόσφαιρα πάντα υπάρχει και συγχίζομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Πρώτον, επειδή δυσκολεύεται όπως λες, μπορεί να το καθυστερεί για να εξοικονομήσει τα χρήματα (π.χ. μπορεί να μην έχουν πάρει το δώρο ακόμη). Και ας μην λέμε μωρέ ότι όσο να δυσκολεύεσαι 5ευρώ μπορείς να τα διαθέσεις, γιατί μπορεί η ίδια να θεωρεί ξεφτίλα να πάρει κάτι με μόνο 5 ευρώ και να προσπαθεί για το καλύτερο. Δεύτερον, εγώ επιδιώκω να έρθουν οι νονοί μετά την Μ.Πέμπτη, γιατί τους δίνω το πατροπαράδοτο καλαθάκι με τα κόκκινα αυγά και το τσουρέκι, οπότε αν έρθουν νωρίτερα, δεν είμαι έτοιμη. (καθότι Μ.Πέμπτη βάφω τα αυγά) Και πολλές χρονιές, λόγω υποχρεώσεων του με την δουλειά κλπ έχει τύχει, ο κουμπάρος μου, να μας φέρει την Λαμπάδα την Μ. Παρασκευή ή ακόμα και το Μ.Σάββατο το πρωί. Μπορεί δηλαδή, απλά να το καθυστερεί λίγο και όχι να μην έχει σκοπό να φέρει λαμπάδα εντελώς. :D

 

Προσωπικά θα περίμενα να εμφανιστεί, δεν θα έπαιρνα τηλέφωνο. Και αν δεν εμφανιζόταν μέχρι και το Μ.Σάββατο, τότε θα πήγαινα να πάρω μόνη μου λαμπάδα για το παιδί και ναι, θα του έλεγα ότι την έστειλε ο νονός/νονά, για να μη νιώθει μειονεκτικά σε σχέση με τα άλλα παιδάκια. Δεν θα το έκανα δηλαδή για να καλύψω τον νονό/νονά, αλλά για το παιδί μου. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,εγω εκανα κουμπαρο τον ιδιο τον φιλο του αντρα μου...

 

η φαση ειναι οτι επεμενα να βαλω κ το ονομα της γυναικας του στο προσκλητηριο ...κατι που τελικα δεν εγινε.... ενα μηνα μετα τη βαπτιση ....παντρευτηκαν κ λιγους μηνες μετα χωρισαν....

 

 

τωρα θα δειξει το πραγμα στο μελλον οταν θα ερθει η μελλοντικη μας "νονα" -γυναικα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να γράψω χθες γιατί είχα διάφορα με την δουλειά αλλά τελικά με πήρε τηλέφωνο το βράδυ και είπε ότι θα έρθουν την Πέμπτη το βράδυ... ΄

Η αλήθεια είναι ότι χάρηκα (έχει να πάρει τηλέφωνο από τα χριστούγεννα η ίδια, εγώ την έχω πάρει ή μιλάνε οι άνδρες μας) και λυπήθηκα ταυτόχρονα γι' αυτό το ποστ που έφτιαξα χθες...Μάλλον βιάστηκα να την σχολιάσω τελικά οκ το παραδέχομαι .....βέβαια δεν τα είχα πει όλα αυτά αν έπαιρνε έστω και μία φορά το μήνα να μιλήσει με το παιδί ...

Τέλος πάντων μια χαρά πάντως ακούστηκε στο τηλέφωνο , το είπα στην κόρη μου που χάρηκε ....

Δεν θα ξαναμιλήσω, δεν θα ξαναπώ τίποτα , θα σεβαστώ την θέση που κατέχει στην κόρη μου, θα προσπαθήσω και εγώ με τον καιρό να την πλησιάσω καλύτερα όπως μου πρότεινε μια φίλη από εδώ και όπως της είχα γράψει ένα γράμμα την ημέρα που με πάντρεψε θα σταθώ στο πλάι της όταν με χρειαστεί....ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω, φέτος θα έρθουν για πρώτη φορά οι νονοι των παιδιων μου, ειναι ζευγαρι ελευθερο. Λεω να τους πάρω κ εγω κάτι συμβολικό για το σπιτι τους πχ κάτι πασχαλινο. Εσεις τους παιρνετε κάτι? Πειτε καμια ιδεα για οικονομικό δώρο. Παντως εμένα οι γονεις της βαφτιστηρας μου δεν μου έχουν παρει ποτε τπτ, αφου πηγα με τα μωρα μου να τους παμε το δώρο κ δεν εκανες στις μικρές μου τπτ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτησω, φέτος θα έρθουν για πρώτη φορά οι νονοι των παιδιων μου, ειναι ζευγαρι ελευθερο. Λεω να τους πάρω κ εγω κάτι συμβολικό για το σπιτι τους πχ κάτι πασχαλινο. Εσεις τους παιρνετε κάτι? Πειτε καμια ιδεα για οικονομικό δώρο. Παντως εμένα οι γονεις της βαφτιστηρας μου δεν μου έχουν παρει ποτε τπτ, αφου πηγα με τα μωρα μου να τους παμε το δώρο κ δεν εκανες στις μικρές μου τπτ!

να κάνεις οτι σου βγαίνει φυσικό...αν θες να τους άρεις δώρο πάρε μη συγκρίνεις απο το τι σου κάνουν οι άλλοι

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω, φέτος θα έρθουν για πρώτη φορά οι νονοι των παιδιων μου, ειναι ζευγαρι ελευθερο. Λεω να τους πάρω κ εγω κάτι συμβολικό για το σπιτι τους πχ κάτι πασχαλινο. Εσεις τους παιρνετε κάτι? Πειτε καμια ιδεα για οικονομικό δώρο. Παντως εμένα οι γονεις της βαφτιστηρας μου δεν μου έχουν παρει ποτε τπτ, αφου πηγα με τα μωρα μου να τους παμε το δώρο κ δεν εκανες στις μικρές μου τπτ!

 

 

Εγώ για το Πάσχα δεν της παίρνω τίποτα. Της δίνω όμως πάντα χρήματα στη γιορτή της να πάει να ψωνίσει ότι θέλει. Είναι νέα κοπέλα και προτιμώ να της δώσω λεφτά, παρά να της πάρω κάτι που δεν θα της αρέσει. Έτσι κι αλλιώς δεν παρακολουθώ τώρα πια τι είναι στη μόδα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το να γίνει κάποιος νονός ή νονά πρέπει να το πιστεύει πολύ και να νιώθει συναισθήματα για το παιδί που βαπτίζει αλλιώς μην το κάνεις καθόλου δεν έχει νόημα.

Είμαι και εγώ νονά και ξέρω ότι είναι η δεύτερη κόρη μου...έτσι νιώθω...

κι εγώ έτσι νιώθω. Γι' αυτό δεν πρόκειτα να βαφτίσω άλλο παιδάκι, όχι γιατί δεν έχω αποθέματα αγάπης, αλλά δεν έχω αρκετά χρήματα για να τα έχω όλα ευχαριστημένα............

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

είμαι νονά δύο αγοριών, στα βαφτιστήρια πάω Μ.Τρίτη στον μεγάλο και Μ.Τετάρτη στον μικρό, όταν δίνω τα δώρα των παιδιών και στο τέλος έρχονται και εκείνα με μια σακουλίτσα και μου λένε αυτό είναι για σένα, τα μάτια μου λάμπουν απο χαρά (και είμαι και 32 χρονών γαϊδουρα). Η τσαντούλα πάντα έχει ένα τσουρέκι, και ένα πασχαλινό διακοσμητικό με κουλουράκια. Για μένα δεν έχει σημασία η αξία του δώρου, σημασία έχει η κίνηση. Ακόμα και δύο κουλουράκια για την νονά έχουν αξία ειδικά όταν τα έχουν φτιάξει τα βαφτιστήρια. Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...