Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TO ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ: ΠΕΘΕΡΑ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?


Aquamarine2

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θέλετε να ακούσεται και την απόψη απο έναν νέο πατέρα?

Με την γυναίκα μου τα πηγαίναμε πολύ καλά, ήρθε το μωράκι μας και αναγκαστικά λόγω έλειψης χώρου έπρεπε να μετακομίσουμε σε μια περιοχή κοντα σε πεθερικά μου ( οι γονείς μου μένουν σε άλλη πόλη).Μετά την γέννηση της κόρης μου η όλη συμπεριφορά της πεθεράς μου άλλαξε. Θέλει να κάνει κουμάντο σε όλα .Από το τι ρούχα θα φορέσει σε σχολείο μέχρι το τι θα φάει.Δυστυχώς την έχουμε ανάγκη γιατί η σύζυγος δουλευει με βάρδειες και δεν έχουμε ποιος να την πάρει απο τον παιδικό σταθμό κτλ.Υπάρχουν πολλές φορές που έχω αντιδράσει και της έχω μιλήσει απότομα και άγρια, όταν για πχ με ρωτά αν το παιδί έχει φάει και ενημερώνω οτι θα μαγειρέψω εγω και στο καπάκι πάει και μου φέρνει φαγητό για το παιδί λες και με θεωρεί άχρηστο.όταν επανέλλειμενα της λέμε να μην της δίνει γλυκά και την γεμίζει σοκολάτες κτλ. Εχω μιλήσει πολλές φορές σε γυναίκα μου αλλά στον κόσμο της. Τι να κάνουμε μου λεει ας έρθει η δικιά σου να την κρατήσει.Και όταν τις λέω ναι να έρθει μου πετά ενα άσε μας μωρέ και σταματά η κουβέντα. Η πεθερά μου έχει μεγαλώσει και άλλα 4 εγγόνια με αυτες τις συνθήκες και το ενα έχει πρόβλημα κοινωνικότητας ( δεν βγαίνει έξω να παίζει ολο σε tablet) και τα υπόλοιπα είναι επιθετικά πολύ.Πολύ φοβάμαι όταν μεγαλώσει η Κόρη μου μην έχει τα ίδια προβλήματα. Τα Πιο πολλα σκ όταν δε δουλεύω και την κρατάω εγώ αποφεύγω απο επιλογή μου να τις την πηγαίνω ακόμα και αν έχω δουλιές να κάνω. Και πολλέ φορές όταν πέρνει τηλέφωνο και δε το σηκώνω ξέρω οτι θα είναι για να κάνει ΄΄Ελεγχο " και φεύγω πάμε βόλτες. Οταν γυρνάω βέβαια έχει προλάβει να πάρει την κόρη της σε δουλειά να της κάνει παράπονα ότι δεν της απαντάω και με την σειρά μου να τα ακούω εγώ.Απο την άλλη η δικιά μου μάνα δεν θέλει να έρχεται σπίτι όταν η γυναίκα λείπει γιατι νομίζει ότι θα πουνε ότι ερχεται κρυφά. Γενικά τα πεθερικά μου είναι ''ακοινωνιτοι"" όσες φορές και να τους έχουν καλέσει να πάνε κάπου δεν πάνε. Δεν έχουν φιλικά σπίτια ούτε καλά καλά συγγενείς. και επειδή ο άλλος γαμπρός που έχουνε είναι λίγο στο κόσμο του και δε μιλά, νομίζανε ότι και εγώ θα ήμουν έτσι και όταν βλέπουν οτι αντιδράω κατεβάζουν μούτρα και λένε το κλασικό

 

''ΕγΩ Φταίω που θέλω να σας βοηθήσω και ενδιαφέρομαι για εσάς και όταν σας κρατάω το παιδί είναι καλά?''

 

Σε όλα αυτά βάλτε και το γεγονός οτι πολλές φορές απο δουλειά μου σχολάω αντί για 5 στις 6 η στις 7 και

 

ΑΝΤΕ βγάλε άκρη..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κουνια μπελα μου,στην αρχη δεν μιλας,το παιζεις καλη,σε προσβαλλουν,τα κανεις γαργαριτσα κ πινεις κ σοδα να το χωνεψεις,ανακατευονται σε ολα,μαζευεις..το παιζεις παλι καλη...ξαναμαζευεις...παλι απο την αρχη 5-6 φορες..εκει βγαινουν τα πολλα τα διαζυγια..ρε παιδι μου ενα πραγμα ομοως ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΤΩΝ ΑΝΤΡΩΝ???δεν εχω ακουσει μα τη παναγια τετοια απο αντρα κ η γυναικα να ειναι στο βρακι της μανας της!!ΓΙΑΤΙ??????????

 

 

Καλημέρα,

Διάβασε το post μου απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Διάβασε το post μου απο πάνω

 

Αστο μεγαλε,μειοψηφια εισαι...εγω αυτο που ξερω να λεω ειναι οτι οταν τα πεθερικα η' του ενος η' του αλλου μενουν κοντα στο ζευγαρι,δημιουργουν παντα προβληματα.Λες και τους βαζει ο διαολος να προκαλουν προβληματα....Το 80% φταιει το παιδι τους, που δεν τους βαζει στη θεση τους και το 20% φταινε τα γεροντια που το παιζουν ξερολες και δεν μας αφηνουν να μεγαλωσουμε εμεις τα παιδια μας.Αρα στην περιπτωση σου φταιει η γυναικα σου φιλε μου,που δεν την νοιαζει η γνωμη του πατερα του παιδιου της και σιγονταρει την μανουλα της..Ναι υπαρχουν και αυτες οι γυναικες,οχι πολλες αλλα υπαρχουν...Επιασες το τζοκερ.....

Link to comment
Share on other sites

Αστο μεγαλε,μειοψηφια εισαι...εγω αυτο που ξερω να λεω ειναι οτι οταν τα πεθερικα η' του ενος η' του αλλου μενουν κοντα στο ζευγαρι,δημιουργουν παντα προβληματα.Λες και τους βαζει ο διαολος να προκαλουν προβληματα....Το 80% φταιει το παιδι τους, που δεν τους βαζει στη θεση τους και το 20% φταινε τα γεροντια που το παιζουν ξερολες και δεν μας αφηνουν να μεγαλωσουμε εμεις τα παιδια μας.Αρα στην περιπτωση σου φταιει η γυναικα σου φιλε μου,που δεν την νοιαζει η γνωμη του πατερα του παιδιου της και σιγονταρει την μανουλα της..Ναι υπαρχουν και αυτες οι γυναικες,οχι πολλες αλλα υπαρχουν...Επιασες το τζοκερ.....

 

Συμφωνω!!

Link to comment
Share on other sites

Ως μητέρα που δεν έχω καμία βοήθεια ούτε από γονείς ούτε από πεθερικά, συγχωρέστε με αλλά θα συμφωνήσω με τα πεθερικά ότι: "για να κρατάνε τα παιδιά είναι καλοί, από εκεί και πέρα όμως σας φταίνε σε όλα" .. όταν αποφασίζουμε να κάνουμε ένα παιδί είμαστε και οι μόνοι υπεύθυνοι για το πως θα το μεγαλώσουμε... όταν επιλέξουμε να το κρατάνε γιαγιάδες παππούδες τότε θα λουστούμε και ότι αυτό συνεπάγεται.. εάν κανείς νομίζει ότι θα αλλάξει τις συνήθειες - νοοτροπίες ηλικιωμένων ανθρώπων τότε πλανάται πλάνην οικτρά....υπάρχουν και ωραιότατες νταντάδες - παιδικοί σταθμοί.... αν το θέμα είναι το κόστος τότε συγνώμη αλλά πως αποφασιζει κάποιος να κάνει ένα παιδί εάν δεν έχει συνυπολογίσει το οικονομικό? εάν έχει αποφασίσει να βασιστεί σε ξένες πλάτες τότε θα κάνει την πάπια.... δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως μητέρα που δεν έχω καμία βοήθεια ούτε από γονείς ούτε από πεθερικά, συγχωρέστε με αλλά θα συμφωνήσω με τα πεθερικά ότι: "για να κρατάνε τα παιδιά είναι καλοί, από εκεί και πέρα όμως σας φταίνε σε όλα" .. όταν αποφασίζουμε να κάνουμε ένα παιδί είμαστε και οι μόνοι υπεύθυνοι για το πως θα το μεγαλώσουμε... όταν επιλέξουμε να το κρατάνε γιαγιάδες παππούδες τότε θα λουστούμε και ότι αυτό συνεπάγεται.. εάν κανείς νομίζει ότι θα αλλάξει τις συνήθειες - νοοτροπίες ηλικιωμένων ανθρώπων τότε πλανάται πλάνην οικτρά....υπάρχουν και ωραιότατες νταντάδες - παιδικοί σταθμοί.... αν το θέμα είναι το κόστος τότε συγνώμη αλλά πως αποφασιζει κάποιος να κάνει ένα παιδί εάν δεν έχει συνυπολογίσει το οικονομικό? εάν έχει αποφασίσει να βασιστεί σε ξένες πλάτες τότε θα κάνει την πάπια.... δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση...

 

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, μονο αν εισαι ευκαταστατος, μπορεις ανετα να κανεις παιδια με την ησυχια σου? τοτε μιλαμε μονο για 20-30 % του πληθυσμου. οι υπολοιποι ας προσεχαν που τολμησαν να κανουν παιδι, και να λουστουν τις συνεπειες. πολυ εγωιστικο μου ακουγεται.

η κοπελα ζητουσε τροπους διαχειρισης μιας δυσκολης καταστασης (γιατι το να υπολογιζουμε σε βοηθεια καποιου, δεν σημαινει οτι θα μας κανει και κουμαντο στη ζωη μας η θα μας προσβαλλει). ελπιζω να τους βρηκε.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, μονο αν εισαι ευκαταστατος, μπορεις ανετα να κανεις παιδια με την ησυχια σου? τοτε μιλαμε μονο για 20-30 % του πληθυσμου. οι υπολοιποι ας προσεχαν, και να λουστουν τις συνεπειες.

η κοπελα ζητουσε τροπους διαχειρισης μιας δυσκολης καταστασης (γιατι και να υπολογιζουμε σε βοηθεια καποιου, δεν σημαινει οτι θα μας κανει και κουμαντο στη ζωη μας η θα μας προσβαλλει). ελπιζω να τους βρηκε.

 

όχι, απλώς υπάρχουν άνθρωποι που εκτιμούν την βοήθεια που τους προσφέρεται απλόχερα και κάποιοι άλλοι όχι.. και σε πληροφορώ πως ξέρω πολλούς με οικονομικά προβλήματα που μια χαρά τα βγάζουν πέρα με τα παιδιά τους χωρίς να στηρίζονται πουθενά.... είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν άνθρωποι (γενικά μιλάω) μου καλοβολεύονται με γιαγιάδες παππούδες και το ένα τους ξινίζει το άλλο τους βρωμάει.. αν δεν τους αρέσει ας σκεφτούν ενναλακτικές για τα παιδιά τους... εάν κάποιος μπόρεσε να αλλάξει την νοοτροπία ηλικιωμένου ας μας τον δείξει και εμάς...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, μονο αν εισαι ευκαταστατος, μπορεις ανετα να κανεις παιδια με την ησυχια σου? τοτε μιλαμε μονο για 20-30 % του πληθυσμου. οι υπολοιποι ας προσεχαν που τολμησαν να κανουν παιδι, και να λουστουν τις συνεπειες. πολυ εγωιστικο μου ακουγεται.

η κοπελα ζητουσε τροπους διαχειρισης μιας δυσκολης καταστασης (γιατι το να υπολογιζουμε σε βοηθεια καποιου, δεν σημαινει οτι θα μας κανει και κουμαντο στη ζωη μας η θα μας προσβαλλει). ελπιζω να τους βρηκε.

Oxι απλα δεν ειναι υποχρεωμενοι ουτε οι γονεις μας ουτε τα πεθερικα μας να μας κρατανε τα παιδια μας. Επισης πρεπει τελικα να σκεφτουμε ποιος κανει κουμαντο σε ποιον.. Αφηνοντας τα παιδια μας τουλαχιστον 10 με 12 ωρες την ημερα στους γονεις - πεθερικα μας, εναν χρονο που θα μπορουσαν να τον χειριστουν διαφορετικά και οχι εχοντας την διπλη ευθυνη ενος παιδιου. Δεν μπορουν να πανε πουθενα. Εαν τολμησουν να βγουν με το παιδι στο σουπερ μαρκετ αρχιζει η γκρινια, εαν μιλησουν στο τηλεφωνο ξανα γκρινια... Πολλοι απο αυτες τις γιαγιαδες το κανουν για να βοηθησουν ή για να μην στεναχωρησουν τα παιδια τους καταπιεζοντας τον εαυτο τους. Εμεις θεωρουμε δεδομενο οτι πρεπει να τα κρατησουν. Οχι.. Αντι λοιπον να τους γκρινιαζουμε θα πρεπει να τους δειχνουμε την ευγνωμοσυνη μας. Δεν πειραζει το ενα κομματακι σοκολατα ή μια ταινια που θα δουν στο dvd.. Εαν μας ενοχλουν ολα αυτα απλα δεν αφηνουμε τα παιδια μας εκει και ψαχνουμε για αλλες λυσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα για ακραιες καταστασεις. η αχαριστια και το "παρκαρισμα" των παιδιων χωρις λογο για ολη την ημερα ειναι ακομα χειροτερα. και συμφωνω πρωτη οτι κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει οτιδηποτε. μονο οταν θελει.

το χειροτερο ειναι οταν τα πεθερικα δεν προσφερουν τιποτα (δεν πειραζει), αλλα ανακατευονται με τον χειροτερο τροπο στη ζωη σου, και ακομα χειροτερα, να σε προσβαλλουν η να σε υπονομευουν στον αντρα σου.

εκει θελει πραγματικα κουραγιο και υπομονη στη διαχειριση προβληματων.

η διαφωνια μου ειναι στο "πως αποφασιζει καποιος να κανει ενα παιδι εαν δεν εχει συνυπολογισει τα οικονομικα?". τοτε τι να κανουν οι ανεργοι, οι φτωχοι και αποροι σε ολο τον κοσμο? ομαδικη δωρεαν στειρωση? αφου δεν υπαρχουν και χρηματα για αντισυλληψη.

ξερω οτι δεν μιλαμε για τετοιες καταστασεις, αλλα οσο αφορα το θεμα, πιστευω οτι τα πεθερικα ειναι θεμα τυχης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oxι απλα δεν ειναι υποχρεωμενοι ουτε οι γονεις μας ουτε τα πεθερικα μας να μας κρατανε τα παιδια μας. Επισης πρεπει τελικα να σκεφτουμε ποιος κανει κουμαντο σε ποιον.. Αφηνοντας τα παιδια μας τουλαχιστον 10 με 12 ωρες την ημερα στους γονεις - πεθερικα μας, εναν χρονο που θα μπορουσαν να τον χειριστουν διαφορετικά και οχι εχοντας την διπλη ευθυνη ενος παιδιου. Δεν μπορουν να πανε πουθενα. Εαν τολμησουν να βγουν με το παιδι στο σουπερ μαρκετ αρχιζει η γκρινια, εαν μιλησουν στο τηλεφωνο ξανα γκρινια... Πολλοι απο αυτες τις γιαγιαδες το κανουν για να βοηθησουν ή για να μην στεναχωρησουν τα παιδια τους καταπιεζοντας τον εαυτο τους. Εμεις θεωρουμε δεδομενο οτι πρεπει να τα κρατησουν. Οχι.. Αντι λοιπον να τους γκρινιαζουμε θα πρεπει να τους δειχνουμε την ευγνωμοσυνη μας. Δεν πειραζει το ενα κομματακι σοκολατα ή μια ταινια που θα δουν στο dvd.. Εαν μας ενοχλουν ολα αυτα απλα δεν αφηνουμε τα παιδια μας εκει και ψαχνουμε για αλλες λυσεις ;)

 

Συμφωνώ 100 %. Δεν είναι δυνατόν από τη μία να αφήνουμε τα παιδιά μας με τις ώρες στους παππούδες τους - σαν να είναι δεδομένο και αυτονόητο - και από την άλλη να γκρινιάζουμε για παρεμβατική συμπεριφορά, αντί να τους χιλιοευχαριστούμε και να εκτιμάμε την προσφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα για ακραιες καταστασεις. η αχαριστια και το "παρκαρισμα" των παιδιων χωρις λογο για ολη την ημερα ειναι ακομα χειροτερα. και συμφωνω πρωτη οτι κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει οτιδηποτε. μονο οταν θελει.

το χειροτερο ειναι οταν τα πεθερικα δεν προσφερουν τιποτα (δεν πειραζει), αλλα ανακατευονται με τον χειροτερο τροπο στη ζωη σου, και ακομα χειροτερα, να σε προσβαλλουν η να σε υπονομευουν στον αντρα σου.

εκει θελει πραγματικα κουραγιο και υπομονη στη διαχειριση προβληματων.

η διαφωνια μου ειναι στο "πως αποφασιζει καποιος να κανει ενα παιδι εαν δεν εχει συνυπολογισει τα οικονομικα?". τοτε τι να κανουν οι ανεργοι, οι φτωχοι και αποροι σε ολο τον κοσμο? ομαδικη δωρεαν στειρωση? αφου δεν υπαρχουν και χρηματα για αντισυλληψη.

ξερω οτι δεν μιλαμε για τετοιες καταστασεις, αλλα οσο αφορα το θεμα, πιστευω οτι τα πεθερικα ειναι θεμα τυχης.

 

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι κάποιοι είναι "τυχεροί" και κάποιοι "άτυχοι" με το θέμα των πεθερικών... έχει να κάνει με το κατά πόσο επιτρέπει κάποιος ή όχι να επεμβαίνει και να καθορίζει σε κάποιες περιπτώσεις τι γίνεται στη ζωή του ένα τρίτο πρόσωπο.... εάν όπως λες υπάρχουν πεθερικά που δεν προσφέρουν τίποτε και απλώς προσβάλλουν - υπονομεύουν κλπ τότε κάποιος τους έχει δώσει το δικαίωμα να το κάνουν.... τόσο απλά...

από εκεί και πέρα και οι άνεργοι και οι φτωχοί και οι άποροι σε όλο τον κόσμο κάνουν παιδιά και κάνουν και τα κουμάντα τους στο πως θα τα μεγαλώσουν.. εγώ αναφέρω σε γονείς που φορτώνουν τα παιδιά τους στα πεθερικά γιατί τους βολεύει αλλά όπως είπα και πάνω το ένα τους βρωμάει το άλλο τους ξενίζει.. αφού δεν τους αρέσει τι κάθονται και γκρινιάζουν μόνο? πάρε τα παιδιά και βάλτα σε παιδικό, προσέλαβε μία νταντά.. επειδή όμως η απάντηση εδώ είναι ότι δεν έχουν λεφτά τότε δυστυχώς θα λουστούν την επιλογή τους.. ελπίζω να έγινα κατανοητή.... δεν μιλάω για το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξε όποιος το άνοιξε αλλά γενικά έχω δει πολλούς γύρω μου να αφήνουν τα παιδάκια τους στην γιαγιά παππού για να κάνουν τις δουλειές τους, τις βόλτες τους και μετά δεν τους αρέσει κιόλας πως τα μεγαλώνουν τα παιδιά οι γιαγιάδες - παππούδες... ε τότε σόρρυ αντί να γκρινιάζεις βρες εναλλακτική... άμα δεν σου αρέσει ο τρόπος που τα μεγαλώνουν αλλάζεις τον τρόπο.. τόσο απλά... αλλιώς θα κάθονται μια ζωή να γκρινιάζουν...

Link to comment
Share on other sites

σε ολα συμφωνω μαζι σου, εκτος απο μια προταση σου, που τη θεωρω προσβλητικη.

το να αναλυουμε καταστασεις που υπαρχουν, δεν εχει νοημα.

δεν μπορει κανενας να ειναι απολυτος σ'αυτα, δλδ με ενοχλει κατι - το κανω περα. πολλες φορες δεν μπορεις να το κανεις, και να θελεις. μακαρι να μπορουσαμε ολοι. δες τι γινεται σε τοσα πολλα χωρια της επαρχιας, που ζουν αναγκαστικα ολοι μαζι.

και ναι, ειναι θεμα τυχης, γιατι αν εχω πεθερα μαλαμα, γιατι να μην πω οτι ειμαι τυχερη? αν ειναι κουτοπονηρη, αμορφωτη και κακια, αφου ειναι μανα του αντρα μου και ολοι οι αντρες ειναι μαμακηδες, ποσο πια μπορω να την κανω περα?

 

http://www.aegeanews.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=3029

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου goldenboy7535

Αφού υπάρχουν τόσο κακές ενδείξεις πρέπει να βρείτε με ψυχραιμία έναν τρόπο να μην εξαρτάστε από την «βοήθεια» της πεθεράς σου.

Διαβάζω και άλλα σχόλια και αγανακτώ με αυτά που σου γράφουν (ότι αφού έχεις ανάγκη την πεθερά πρέπει να δεχτείς αδιαμαρτύρητα την κακή της συμπεριφορά και να την υπομείνεις. Δεν είναι έτσι! Δεν είναι τόσο απλό! Δεν είναι βοήθεια η κατάχρηση της ανάγκης του ζευγαριού. Η ανάγκη του ζευγαριού για επίβλεψη του μωρού δεν είναι πρόσχημα για επέμβαση από τους παππούδες στην οικογένεια του παιδιού τους. Δεν είναι σου δίνω βοήθεια και σου παίρνω τον έλεγχο της ζωής σου. Οι παππούδες να μην εξαργυρώνουν τον κόπο της επίβλεψης ενός μωρού με την καταπάτηση της προσωπικής ζωής του παιδιού τους Η βοήθεια για να είναι πραγματική βοήθεια πρέπει να είναι ανιδιοτελής αλλιώς να μην την προσφέρουν. ).

Μην πιέσεις την σύζυγό σου, μην συγκρουστείτε, μην μαλώσετε, βάλτε τα δεδομένα κάτω και αποφασίστε εσείς για εσάς και το παιδάκι σας. Θα βρείτε σίγουρα μία λύση, εσείς ξέρετε τα δεδομένα σας και τις αντοχές σας. Υπάρχει σίγουρα λύση, συζητήστε με φίλους, συναδέλφους με μωρό να δείτε τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπήκα και εγώ να γράψω τον πόνο μου, γιατί ειλικρινά το επόμενο βήμα είναι ο ψυχολόγος. Γράφω πρώτη φορά και ελπίζω να μην κάνω κάτι λάθος ως προς τους κανόνες του forum. Έχω κι εγώ πρόβλημα μεγάλο με την πεθερά μου και την κόρη μου.Το κοριτσάκι μου είναι δύο ετών. Να σημειώσω ότι εργαζόμαστε και οι δύο γονείς, το παιδί πηγαίνει σταθμό και κάποια απογεύματα την κρατάει μία κοπέλα που έχουμε προσλάβει.Τον πρώτο χρόνο τα πεθερικά μου δεν ασχολιόντουσαν καθόλου, σε βαθμό παρεξηγήσεως δλδ, εκτός από κάτι σ/κ που την κράτησαν γιατί είχα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Από ένα σημείο και μετά, όμως, ειδικά το τελευταίο εξάμηνο, έχει αρχίσει μία αρρωστημένη σχέση μεταξύ πεθεράς μου και κόρης μου. Εξηγούμαι. Δεν την βλέπει πολύ συχνά η αλήθεια είναι, γιατί η πεθερά μου είναι εργασιομανής. Είναι ένα γενικά πάρα πολύ προβληματικό άτομο, που λέει ψέμματα, θάβει, προσπαθεί να το παίξει μοντέρνα, να φλερτάρει, να επιδειχθεί όπως και όσο μπορεί. Είναι φοβερά υποκρίτρια, κάνει την άνετη και το θάψιμο πάει σύννεφο, σε μας θάβει το γαμπρό της (τον άντρα της κουνιάδας μου), σε αυτούς εμένα, και όποιον άλλον βρει και συγχρόνως κάνει τη χαμογελαστή, τη φιλόξενη, την άνετη. Γι αυτήν τα παιδιά είναι ένα μέσο επίδειξης, αυτοεπιβεβαίωσης, ίσως γιατί και ο γάμος της έχει προβλήματα. Κάθε φορά όμως που βρίσκονται με το παιδί, γίνεται το εξής σκηνικό: Συμπεριφέρεται σα να είναι εκείνη η μαμά. Θέλει να την ταίσει, να την κοιμίσει, να την φροντίζει αυτή. Αρνείται να ακολουθήσει οποιεσδήποτε οδηγίες της δίνουμε, π.χ, λέω, να μη φάει το παιδί άλλο γλυκό και περιμένει να πάω στο άλλο δωμάτιο να της το δώσει κρυφά, λέω δεν θέλω να ανεβαίνει στο πεζουλάκι του μπαλκονιού, μου λέει, όχι, δεν πρέπει και ταυτοχρόνως την ανεβάζει! Παιδαγωγικά είναι άθλια, παραθέτω μόνο ότι το παιδί έσπαγε κάτι ποτήρια και αυτή καθόταν μπροστά και τσίριζε και χειροκροτούσε σαν παιδάκι με σύνδρομο, "μπράβο που το χάλασες, μπράβο που το χάλασες!", και το χειρότερο μας αγνοεί τελείως. Μιλάω εγώ στο παιδί μου, και μπαίνει μπροστά μου και απευθύνεται αυτή στο παιδί και του λέει πάμε να κάνουμε εκείνο, πάμε μέσα. Όποτε είμαστε με κόσμο την παίρνει και την απομονώνει να παίξουν μόνες τους, την έχει αγκαλιά συνέχεια, σε στενό μαρκάρισμα, και φροντίζει να ακυρώνει οτιδήποτε πούμε εμείς. Όταν είναι μπροστά συμπεριφέρεται σα να έχει το γενικό πρόσταγμα, και σα να μην ακούει καν όταν της μιλάμε. Όταν δε έχει και άλλους μπροστά αφηνιάζει, προσπαθεί να αποδείξει ότι το παιδί θέλει μόνο εκείνη, μάλιστα μια φορά μου είχε πει γελώντας ότι η κόρη μου της είπε ότι δεν αγαπάει το μπαμπά (το γιο της δλδ) αλλά αγαπάει εκείνη. Φαντάσου τι θα λέει για μένα (εννοείται ότι το παιδί δεν έχει πει τέτοιο πράγμα). Τώρα, το παιδί όταν τη βλέπει, καταχαίρεται γιατί κανείς άλλος δεν της συμπεριφέρεται έτσι, και γιατί ομολογουμένως η πεθερά μου έχει ανεξάντλητη ενέργεια. Ο άντρας μου συμφωνεί μαζί μου αλλά δεν θεωρεί ότι πρέπει να τσακωθούμε, μόνο να επεμβαίνουμε όταν δεν συμφωνούμε, με το δεδομένο ότι δεν τη βλέπει και συχνά για να υπάρχει πρόβλημα (μέσο όρο μία φορά την εβδομάδα κάποιες ώρες). Εγώ αρχικά είχα συμφωνήσει μαζί του, όμως πλέον δεν μπορώ να την ανεχθώ ούτε μία ωρα τη βδομάδα. Όταν τη βλέπω ανεβάζω πίεση. Οι πλάγιες κουβέντες δεν αποδίδουν τπτ, μόνος τρόπος είναι είτε να μην τη βλέπω, είτε να βριστώ. Δεν ξέρω ειλικρινά πως να τη χειριστώ, συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, προσπαθώ να σκιαγραφήσω έναν άνθρωπο προβληματικό αλλά συγχρόνως ύπουλο. Είμαι ήδη η κακιά της οικογένειας, δεν με νοιάζει να γίνω περισσότερο κακιά, θέλω όμως να τη χειριστώ σωστά, δίκαια. Θέλω να μη μπαίνω σε αυτόν τον ανταγωνισμό, το καταλαβαίνω, κι εγώ τα ίδια θα συμβούλευα, αλλά δεν μπορώ να είμαι μπροστά και να συμπεριφέρεται σα να μην υπάρχω. Και το τελευταίο φετίχ: Μας λέει συνέχεια ότι όπου πάει, της λένε όλοι ότι αυτή είναι η μαμά του παιδιού (είναι όντως νέα και ντύνεται μοντέρνα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Kalisperaaaaa kai apo mena...exw tin anagki na ta grapsw ...opws kai eseis....enoiwsa megali anakoufisei otan diavasa ta dika sas post kai eida oti den eimai moni mou...:lol: tha sas zalisw...:roll: loipon exoume apoktisei ena panemorfo koritsaki edw kai 4 mines...eixa polu duskoli egkumosini paraligo na ti xasw kai kundunepsa kai egw...epeidi klistika loipon sto spiti molis gennisa mou eipan vges(to eixa kai egw anagki) tlsp....den to pianw apo tin arxi arxi to pianw apo ti mesi giati exoun proigithei arketa....egw exw loipon exw mia glukitati pethera panta tin krataga se apostasi giati etsi eimai san anthrwpos....apo to nosokomeio eixe ginei ligo antagonostiki...afou gennisa me ta xilia zoria loipon otan irthe pianei ti petalouditsa mou kai tis eipa prosexe auto(den thimame akrivws tis eipa kati pantws)kai mou leei exw megalwsei kai egw paidia kserw....ok tlsp....pernane i meres pote tha ti kratisw pote tha ti kratisw arxise(logiko)tin afinw mia mera mazi me tin ksaderfi mou vevaia pou tin eixa spiti kai iksere...ithele na tis dwsei nero (20imerwn prowro)...epeidi eixe loksiga...tha trelathw....2 meres prin milagame gia ena kounaki pou mas eixan parei dwro relax tupou oti epidei einai kathisto den mporei na mpei...ekeini fusika pige na tin valei alla epeidi to iksera eipa sti ksederfi na tis pei na min ti valei oeoooo...(exei megalwsei paidia lai kserei auto mou ti svouraei pio polu...giati to leei kai to peneuete)....ti deuteri fora pou tin afisa moni tis mou elege kai o antras mou astin den tha ginei tipota lew ante ok mana tou einai voihtheia xreiazomai as tin afisw....ti to ithela....pou afise to mwro mou nustiko apo tis 6 kai tin taisa egw stis 23:00 eixe na faei apo tis 6 to apogeuma kai gurisa kai eixe plantaksei sto klama i psuxi mou ponage i kardia mou...opws to vrika...den to taise epeidi i mikri eixe kolikous leei....toses wres....einai entelws aprosekti kai gia mena auto einai aparadektw sun to oti eixame paei kai tis lew mi pas ston anemistira mpla mpla auti ksana prosta ston anemistira 5 fores tis to eipa....xazeuei dwn kserw xanete....piastis to kefali....kserw....to afine to kefali....tlsp kai alla mikropragmata...kala fusika den tin ksana afisa....loipon prin ligo kairo mou leei o antras mou tha erxete kai tha mathei den tha tin afineis gia arxi moni tis kai apo tote konteuw na arrwstisw apla....oute kserw pws na to xeiristw den kserw ti na kanw....entometaksu gia na me ktlv o antras mou exw arxisei i mana sou kai i mana sou...den mporw etsi kso vevaia oute thelw na ti fortofo...den mporw na tin empisteuto oute na tin afisw na mathei sto paidi mou den einai peirama....kai exw arxisei na exw provlimata sti sxesi mou kai kserw eimai sigouri oti tha xeiroterepsoun egw den ekana oikogeneia gia tous pappoudes ekana epeidi to thelame gia mas....einai pappoudes kai pisteuw oti xreiazonte alla mono gia na peksoun gia ena sk(afou megalwsei den tin ksana afinw se ekeini)den mporw na xeiristo tipota arxizw kai kleinome kai kathe fora tou tin koitaw ta matakia tis mpoumpoukas mou i otan klaiei thimame auta kai me poianei panikos tremoulo kai pou grafw twra tremw tin epomeni fora ti tha exw na antimetopisw....den kserw noiothw paniko tupseis den thelw na xalasw ti sxesi mou...me ton antra mou einai goneis tou kai tous sunxwrei auto den allazei alla den prepei na ktlv oti exei dikia tou oikogeneia poia kai prwta prepei na einai kala me emas kai meta me tous allous....den itan mamakias kai me exei apogoiteusi plirws...auta kai mono pou ta lew tremo den mporw na xeiristo ti katastasi kai auto me tromazei kai noiwthw moni mou....as kourasa to kserw alla... gi' auto sumpasxoume toulaxiston mi prizw sunexeia ta idia prosopa(filous mou):-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...