Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας. Έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια (ΠΩΑ) από τα 28 μου. Έως τώρα, δεν με απασχολούσε το θέμα των παιδιών, άρχισα όμως να το σκέφτομαι από τη στιγμή που κατάλαβα πως έτσι όπως ενεργώ, δεν θα έχω κανέναν άνθρωπο δίπλα μου σε λίγα χρόνια. Δεν είμαι εγωΐστρια. Δεν θέλω το παιδί για παρέα, αλλά νοιώθω πως έχω αποθέματα αγάπης μέσα μου τα οποία θα είναι ευεργετικά για ένα παιδί. Πήγα σε γιατρό, και λιγάκι παραξενεύτηκε που για πέντε χρόνια δεν διερεύνησα το θέμα της αμηνόρροιας. Η περίπτωση δωρεάς γονιμοποιημένου ωαρίου, και η κύηση είναι εφικτή σε τέτοια περίπτωση? Αν γνωρίζει κανείς, ας πει όνομα γιατρού και ιατρικό κέντρο, κόστος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,οντως κ μενα μου φαινετε παραξενο που δεν ειχες περιοδο για 5 χρονια κ δεν μπηκες καν στη λογικη να το ψαξεις,οχι μονο για το θεμα παιδιου αλλα κ θεμα υγειας.αν καταλαβα καλα,εισαι μονη σου?οχι σε γαμο,κ θες να κανεις μονη σου παιδι?ποσο χρονων εισαι που σε εχει πιασει τετοιος πανικος?

Link to comment
Share on other sites

γιατι τετοιος πανικος?καταλαβαινω οτι δεν εισαι 25,κ μεχρι να βρεις καποιον,να ταιριαξετε,να θελετε κ οι 2 τα ιδια πραγματα θα εχεις παει 38,αλλα να κανεις με ενα δοτη παιδι,κ να το μεγαλωσεις μονη σου πιστευεις οτι ειναι η λυση στη μοναξια που νιωθεις......?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα κακό να μεγαλώσει ένα παιδί σε μονογονεική οικογένεια(άσχετα που εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω αλλά από την άλλη δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή..)από τη στιγμή που υπάρχει αγάπη.

Η κοπέλα προφανώς θέλει ένα παιδί γιατί έχει πολλά να προσφέρει όπως παραθέτει η ίδια κ όχι για εγωιστικούς λόγους.

Ποιος λέει δλδ πως δε πρέπει να κάνει?Αρκετά παιδιά γεννιούνται σε οικογένειες που δεν έπρεπε καν να έχουν παιδί κ αναγκάζονται να ζήσουν σε ανάδοχες,σε χωριά sos κτλ.

Γιατί δλδ να μη κάνεις εσύ?Κ αν κατάλαβα καλά το έχεις απόφαση να κάνεις κ απλά ψάχνεις γιατρό κτλ.

Επίσης είμαι σίγουρη ότι δε γράφεις για να πεις τα ψυχολογικά σου κ να ακούσεις 'συμβουλές' κ άλλα τέτοια.

Θα σου έλεγα λοιπόν να το ψάξεις μέσω του γυναικολόγου σου που σίγουρα θα έχει κάποιον να σου προτείνει.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ σύντομα να αποκτήσεις αυτό που θες!

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι απαραίτητα κακό να μεγαλώσει ένα παιδί σε μονογονεική οικογένεια(άσχετα που εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω

 

 

νομιζω οτι αυτη η φραση τα λεει ολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα κακό να μεγαλώσει ένα παιδί σε μονογονεική οικογένεια(άσχετα που εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω

 

 

νομιζω οτι αυτη η φραση τα λεει ολα

 

Γιατί δε το έκανες όλο copy paste?Οι λόγοι που δε θα το έκανα δεν αλλάζουν αυτό που πιστεύω.Πρέπει δλδ να το κάνω για να το επιβεβαιώσω?

Αν ήμουν μόνη,ναι θα το σκεφτόμουν περισσότερο αλλά από τη στιγμή που δεν είμαι δε θα μπορούσα κ να το κάνω.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να το εξηγήσω παραπάνω..! :?:?

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί δε το έκανες όλο copy paste?Οι λόγοι που δε θα το έκανα δεν αλλάζουν αυτό που πιστεύω.Πρέπει δλδ να το κάνω για να το επιβεβαιώσω?

Αν ήμουν μόνη,ναι θα το σκεφτόμουν περισσότερο αλλά από τη στιγμή που δεν είμαι δε θα μπορούσα κ να το κάνω.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να το εξηγήσω παραπάνω..! :?:?

 

 

 

δε χρειαζετε να το εξηγησεις παραπανω,δεν ειναι προσωπικο το θεμα,ουτε καν δικο μου θεμα για να ασχοληθω παραπανω,απλα σε αυτη τη φραση σου,συμφωνησα,ουτε εγω θα σκεφτομουν να μεγαλωσω ενα παιδι μονη μου,καταρχην γιατι δεν ειμαι κ δευτερον γιατι δε θεωρω πωε ειναι κ το καλυτερο για ενα παιδι να μεγαλωνει με τον ενα γονιο,οχι γιατι ετσι τα εφερε η ζωη αλλα απο επιλογη

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

δε χρειαζετε να το εξηγησεις παραπανω,δεν ειναι προσωπικο το θεμα,ουτε καν δικο μου θεμα για να ασχοληθω παραπανω,απλα σε αυτη τη φραση σου,συμφωνησα,ουτε εγω θα σκεφτομουν να μεγαλωσω ενα παιδι μονη μου,καταρχην γιατι δεν ειμαι κ δευτερον γιατι δε θεωρω πωε ειναι κ το καλυτερο για ενα παιδι να μεγαλωνει με τον ενα γονιο,οχι γιατι ετσι τα εφερε η ζωη αλλα απο επιλογη

 

Δεν ήθελα να το εξηγήσω γιατί είμαστε οφ τόπικ :)

Ναι,κ συμφωνούμε κάπως..

Πάντως υπάρχουν αρκετά παιδιά που ζούνε καλά κ με τον ένα γονιό.Κ ποιοτικά κ καλά.

Είναι λίγο δύσκολο να μπούμε στην ψυχολογία κάποιας που επιλέγει να το μεγαλώσει μόνη αλλά δε μπορεί να είναι κ κατακριτέο.

Τι να λέμε τώρα,εδώ δίνουν παιδιά σε ομοφυλόφυλους αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :)

Ελπίζω η κοπέλα να βρήκε τη λύση που έψαχνε.Θα ήτανε πολύ σκληρό να της έλεγε κάποιος να μη κάνει παιδιά,έτσι δεν είναι? :)

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που λες παραπανω,μπερδευτηκαμε λιγο πριν αλλα κατα βασην συμφωνουμε,δε θα ελεγα ποτε σε κανεναν να μη κανει παιδια,ουτε θα υποδειξω ποιος κ πως θα κανει συμφωνα με υη δικη μου λογικη,απλα να μη κανει κινησεις πανικου,κ οτι αποφασισει να μη το μετανιωσει για το καλο ολων οσων αφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με αυτα που λες παραπανω,μπερδευτηκαμε λιγο πριν αλλα κατα βασην συμφωνουμε,δε θα ελεγα ποτε σε κανεναν να μη κανει παιδια,ουτε θα υποδειξω ποιος κ πως θα κανει συμφωνα με υη δικη μου λογικη,απλα να μη κανει κινησεις πανικου,κ οτι αποφασισει να μη το μετανιωσει για το καλο ολων οσων αφορα

 

Ετσι ακριβώς!

Οντως μπερδευτήκαμε,τα έχουν αυτά τα φόρουμ,δε ξέρεις ο άλλος με τι τόνο τα λέει κ μπερδεύεσαι :P

Κ πάνω από όλα για το καλό του παιδιού.Υποθέτω ότι είναι κάτι που σκέφτηκε καλά.Οπως κ να έχει να πάνε όλα καλά.

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς!

Οντως μπερδευτήκαμε,τα έχουν αυτά τα φόρουμ,δε ξέρεις ο άλλος με τι τόνο τα λέει κ μπερδεύεσαι :P

Κ πάνω από όλα για το καλό του παιδιού.Υποθέτω ότι είναι κάτι που σκέφτηκε καλά.Οπως κ να έχει να πάνε όλα καλά.

 

Ο γιατρός ζήτησε πλήρη αιματολογικό / ανοσολογικό / βιοχημικό έλεγχο εκτός του ορμονολογικού. Επιπλέον ζητάει μαστογραφία, και μέτρηση οστικής πυκνότητας. Όλα τα παραπάνω για να ξεκινήσω θεραπεία ορμονικής υποκατάστασης. Κύηση μόνο με δωρεά γονιμοποιημένου ωαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός ζήτησε πλήρη αιματολογικό / ανοσολογικό / βιοχημικό έλεγχο εκτός του ορμονολογικού. Επιπλέον ζητάει μαστογραφία, και μέτρηση οστικής πυκνότητας. Όλα τα παραπάνω για να ξεκινήσω θεραπεία ορμονικής υποκατάστασης. Κύηση μόνο με δωρεά γονιμοποιημένου ωαρίου.

 

 

τελικα το αποφασισες,η προς το παρον βλεπεις τι χρειαζετε κ το σκεφτεσε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...