Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Υπάρχει βιολογικό ρυζάλευρο και μούσλι. Αυτά δεν περιέχουν ούτε ζάχαρη, ούτε γάλα. Τους τα δίνεις κάνοντάς τα κρέμα είτε με σκέτο νερό είτε με το δικό σου γάλα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΙ ΕΜΕΙΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.

ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΕ, ΠΗΡΑ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΒΑΝΙΛΙΑ. ΤΑ ΙΔΙΑ.

ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΗ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ, ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΦΡΟΥΤΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΤΡΩΕΙ.

ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ, ΕΚΟΨΕ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΓΑΛΑ, ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΚΙ ΟΧΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ.ΔΗΛ. ΠΡΩΙ ΓΑΛΑ, 11 ΦΡΟΥΤΑ, ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΓΑΛΑ, ΟΣΟ ΠΙΕΙ.

ΟΠΟΤΕ, ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΑΖΑΤΕ ΤΗ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Φρουτακια εχει διαφορα αυτην την εποχη οποτε εχεις πολλες επιλογες!.

Μπορεις να δωσεις βανιλια,πεπονι,ροδακινο,καρπουζι,σταφυλια.

Οσο για το απογευματινο που λες μπορεις να δινεις κιτρινη κολοκυθα που βγαινει αυτην την εποχη και ειναι πλουσια σε θρεπτικα συστατικα!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Ο παιδίατρος μου είπε για απογευματινή κρέμα βανίλια και φαρίν λακτέ μόλις κλείσει τον έκτο. Λέω να μην τον ακούσω :roll: και να μην αντικαταστήσω τον απογευματινό θηλασμό. Σκέφτηκα όμως τη λύση του βιολογικού ρυζάλευρου για τις περιπτώσεις που λείπω από το σπίτι ή που έχει καμία διάρροια ο μικρούλης. Βρήκα λοιπόν ένα ρυζάλευρο της εταιρείας organix. Γνωρίζει ή έχει δοκομάσει κανείς αυτό το ρυζάλευρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο παιδίατρος μου είπε για απογευματινή κρέμα βανίλια και φαρίν λακτέ μόλις κλείσει τον έκτο. Λέω να μην τον ακούσω :roll: και να μην αντικαταστήσω τον απογευματινό θηλασμό. Σκέφτηκα όμως τη λύση του βιολογικού ρυζάλευρου για τις περιπτώσεις που λείπω από το σπίτι ή που έχει καμία διάρροια ο μικρούλης. Βρήκα λοιπόν ένα ρυζάλευρο της εταιρείας organix. Γνωρίζει ή έχει δοκομάσει κανείς αυτό το ρυζάλευρο;

Εγώ πήρα της Holle που είναι χωρίς ζάχαρη και γάλα και την τρώει αρκετά καλά, αν κι εμένα μου φάνηκε τελείως άνοστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα της Holle που είναι χωρίς ζάχαρη και γάλα και την τρώει αρκετά καλά, αν κι εμένα μου φάνηκε τελείως άνοστη.

 

Η organix γράφει στο κουτί χωρίς ζάχαρη και γλουτένη. Τώρα για γάλα, δεν πρέπει να έχει γιατί δεν το γράφει κάπου και γιατί την παρασκευάζεις με νερό ή γάλα. Αν χρειαστεί θα τη δοκιμάσουμε κάποια μέρα. Πάντως, μεγαλύτερη ανοστιά από κρέας χωρίς αλάτι δεν πρέπει να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί και πότε κάνει κακό η γλουτένη?

 

Απ' ό,τι ξέρω μπορεί να κάνει κακό γιατί πολλά παιδιά παρουσιάζουν αλλεργία. Τώρα το πότε, θα σε γελάσω. Νομίζω ότι η γλουτένη επιτρέπεται μετά τους 12 μήνες, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Η organix γράφει στο κουτί χωρίς ζάχαρη και γλουτένη. Τώρα για γάλα, δεν πρέπει να έχει γιατί δεν το γράφει κάπου και γιατί την παρασκευάζεις με νερό ή γάλα. Αν χρειαστεί θα τη δοκιμάσουμε κάποια μέρα. Πάντως, μεγαλύτερη ανοστιά από κρέας χωρίς αλάτι δεν πρέπει να υπάρχει...

Όντως!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

πηραμε το ρυζαλευρο της HOLLE(βιολογικο)

1.ειναι καλο?

2.πηραμε το συγκεκριμενο επειδη δεν περιεχει γαλα,ωστε η γυναικα μου να βαλει το δικο της.

αν αντλησει το γαλα την ιδια στιγμη που θα παρασκευασει το ρυζαλευρο,θελει ζεσταμα (το γαλα) για να διαλυθει η σκονη?

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω κορίτισα . 6 Οκτωμβρίου έγινε 5μηνών και μου είπε να του ξεκινήσω ριζάλευρο και σε 10 μέρες φρουτόκρεμα. Περίπενα πως και πως αυτή την φορά την συνάντηση μαζί του γιατί ήθελα να τον κρίνω τι σόι παιδίατρος είναι. Χαρη σε στο φορουμ είχα διαβάσει ότι ρυζάλευρο και γενικότερα φρουτόκρεμα του δίνουμε αφού κλείσει και τον 6ο μήνα. Έτσι λοιπόν σε συζήτηση που είχα με τον άντρα μου του το λέω και του λέω είμαι περίεργη να δω τώρα που έκλεισε τον 5ο αν μας πει για κρεμα. Τώρα θα δείξει αν ειναι καλός παιδίατρος. Και τελικά μας είπε :( . Ο άντρας μου βιάστηκε και πήγε και αγόρασε ρυζάλευρο ήταν πολυ χαρούμενος ήθελε να του το δώσουμε αμέσως κιολας. Μεγαλώνει ο γιος του και θέλει να τον βλέπει να τρωει. Δεν καταλαβαίνει όμως...... Εγώ δεν του ξεκινάω . Θέλω όμως να μου πείτε και εσεις την γνώμη σας. Μήπως είμαι υπερβολική?

 

ΥΓ: Βανίλια-ρυζαύλερο της Nestle πήραμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σωτηρια μου!!!Κι εμεις οταν κλεισαμε τον πεμπτο ξεκινησαμε φρουτοκρεμα και οταν κλεισαμε τον εκτο χορτοσουπα...τι να πω....εσυ ξερεις καλυτερα!;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε καλή μου! Εμείς ήδη τρώμε 10 μέρες φρουτόκρεμα και σε 10 μέρες θα βάλουμε και ρυζάλευρο (ο μπέμπης έγινε 5 μηνών στις 02/10). Στην κόρη μου είχαμε ξεκινήσει με ρυζάλευρο και μετά την φρουτόκρεμα, τον 5ο μήνα πάλι. Πάντως είναι φοβερό ότι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ξεκινήσαμε ρυζάλευρο στον 5ο μήνα.Αν διαβάσεις και το κουτί της συσκευασίας στο ρυζάλευρο γράφει μετά τον 4ο μήνα!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι πιο θετικά είναι το γεγονός ότι προσωπικά εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη με το βάρος του. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι κανονικός και να μην ανησυχώ. Μου ξυπνάει το βράδυ για να φάει κανα 2 φορές δείχνει το παιδί ότι πεινάει. Τα πρωινά του δίνει η μητέρα μου ξένο γάλα 2 μπουκάλια (αναγκαστικά δεν έχω τώρα πολύ και δεν βγάζω με το θήλαστρο). Απο τις 4 που είμαι σπιτι όμως τον ταίζω αποκλειστά με το δικό μου... .αλλά το καταλαβαίνω δεν χορταίνει και ίσως σκεφτόμουν μόνο τότε την περίπτωση να του έδινα το ρυζάλευρο....... Η μήπως να του έδινα το βράδυ το ξένο γάλα και να καθυστερούσα την κρέμα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν παρατηρήσατε απο το καιρο που τους δώσατε την κρέμα αν το βάρος του ανέβαινε λίγο πιο πολύ σε σχέση με το γάλα που δίνατε

Link to comment
Share on other sites

Τι βαρος εχετε δηλαδη σωτηρια;;;Και αν επιτρπεται γιατι δε θελεις να του δωσεις ρυζαλευρο;οχι δεν ειχα παρατηρησει κατι απο τη στιγμη που το αρχισα....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι 6.950 πήρε μόνο 45ογρμ απο τον προηγούμενο μήνα. Ο γιατρος κοιτώντας την καμπύλη μου είπε οτι ειναι καλός. Είναι μέτριος δηλαδή. Μου είπε λόγο του ότι είναι και λίγο υπερκινητικός (κουνάει μονίμως όλο του το σώμα) είναι καλό το βάρος του......

Τι να πω και εγώ............ είναι τώρα 68εκατοστά. Νοιώθω όμως ότι δεν χορταίνει τουλάχιστον το απόγευμα που τον ταίζω πιο συχνά το νοιώθω ότι δεν έχω πολύ γάλα και για αυτό ισως να μην παίρνει το παιδί. Ο άντρας μου τώρα πριν λίγο μιλάγαμε επιμένει να του ξεκινήσουμε απο σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το ποσο κινητικα ειναι τα μωρα,παιζει μεγαλο ρολο στο ποσα γραμμαρια βαζουν καθε μηνα!Η ανηψια μου ειναι εξημιση μηνων και αν και τρωει και κρεμες και σουπες,παρολα αυτα δεν εβαλε ουτε 500γρ αυτο το μηνα!Αλλα δε σταματαει καθολου κουνιεται συνεχειαααααααα!!!!!!!!!Δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις,δε θυαμαμαι ποσο ητανε ο ο δικος μου σε αυτη την ηλικια αλλα μολις παω σπιτι θα δω το βιβλιαριο και θα μπω να σου πω!!! ;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα σημειο κι επειτα τα παιδακια σταματανε να βαζουν με γρηγορους ρυθμους βαρος. Αν δηλαδη τους πρωτους μηνες παιρνανε π.χ. 800 γραμμαρια το μηνα, τους επομενους μπορει να παρουν 200 γραμμαρια ή και λιγοτερο. Για σκεφτειτε να ειχε μονιμως ραγδαια αυξηση το βαρος τους! Επισης, οπως εχετε ηδη πει, παιζει μεγαλο ρολο και το ποσο υπερκινητικο ειναι το καθε παιδακι. Εμενα ας πουμε οταν ηταν 5 μηνων ηταν 6.800 (βεβαια απο αγορακια σε κοριτσακια σε διαφερει). Θα σου δωσω για παραδειγμα να καταλαβεις πως ο παιδιατρος την ειδε στις 2/9 και ηταν 7.600 και στις 25/9 που την ξαναειδε ηταν 7.800. Ειχε παρει 200 γραμμαρια σε 23 ημερες. Μην ανησυχεις λοιπον γιατι το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης!

Οσο για τη κρεμα βανιλια-ρυζαλευρο κι εμεις την ειχαμε ξεκινησει στον 5ο μηνα. Ο καθε παιδιατρος ακολουθει το δικο του προγραμμα. Εσυ παλι σαν γονιος κανεις αυτο που θεωρεις σωστοτερο. Παντως δεν ειναι το μοναδικο παιδακι που ξεκινησε απο τον 5ο κρεμα βανιλια, οποτε μην αγχωνεσαι. Και τελος, δεν ξερω να σου πω αν πηρε περισσοτερο βαρος απο οταν ξεκινησαμε κρεμες γιατι εμεις ημασταν απο την αρχη με ξενο γαλα, δεν θηλασε. Αν τωρα εννοεις και γενικοτερα κι οχι μονο τις μαμαδες που θηλαζουν, τοτε μπορω να σου απαντησω κι εγω! Αυτο που παρατηρησα στο δικο μου το παιδι ηταν οτι ειχε μια σταθερη αυξηση στο βαρος και οταν την ταϊζα μονο γαλα και τωρα που τρωει φρουτοκρεμα, αλεσμενα, κρεμα ή γιαουρτι και γαλα φυσικα πρωι και βραδυ (με τα χιλια ζορια το γαλα βεβαια). Δηλαδη δεν παρατηρησα να αρχισε ξαφνικα να παιρνει περισσοτερο. Αυτα ομως σε ο,τι αφορα το δικο μου το παιδι! Το δικο σου το παιδακι ειναι διαφορετικο, οποτε μπορει και να βαλει. Παντως αφου ειναι μεσα στις καμπυλες της αναπτυξης και ο παιδιατρος τον βρισκει καλο, μην αγχωνεσαι!

Ελπιζω να βοηθησα! Ευχομαι καλη αρχη με το κουταλι ;) και να σας ζησει ο παιδαρος!! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mε βοήθησες και εσύ πάρα πολύ! Λοιπόν μάλλον αρχίζω και το σκέφτομαι πιο θετικά την βανίλια-ρυζάλευρο ισως και να το δοκιμάσω και απο σήμερα. Άλλη μια ερώτηση επειδή σας κούρασα το ξέρω. Πόσο του δώσατε την πρώτη φορά και πόσο έφαγε το δικό σας παιδάκι? Αν λέω αν δείξει ότι του αρέσει να συνεχίσω να του δίνω κουταλίτσες μέχρι να τελειώσει το πιατάκι του ή δεν κάνει επειδή θα ειναι πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, συνηθως την 1η φορα το κανεις δοκιμαστικα. Πεντε, δεκα κουταλιτσες για να συνηθισει και το κουταλακι κι επειτα αυξανεις. Αν τωρα δεις πως του αρεσει δωστου αλλα με μετρο! Θελω να πω πως εμας μας ειχε πει ο παιδιατρος οτι η μεγιστη ποσοτητα που μπορει να φαει ειναι τα 200 ml. Εμας απο την 1η μερα ομως την ηθελε κι ετσι της εδωσα την 1η ημερα 50 ml, τη 2η 100 ml, την 3η 150 ml και απο εκει κι επειτα δεν χρειαστηκε να αυξησω γιατι στα 120-140 ml χορταινε κι εκεινη και σταματουσε. Αυτο που πρεπει να θυμασαι, ειναι να μην τον πιεσεις γιατι θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα (την εχω πατησει με το γαλα και τωρα μου βγαζει την πιστη για να πιει δυο σταγονες).

Καλη επιτυχια!! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...