Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λοιπον κοριτσια πηρα της Novalac το ρυζαλευρο...τωρα εχω τις εξης ερωτησεις...

1. οταν βγαλω γαλα με το θηλαστρο θα το ζεστανω το γαλα για να κανω το ρυζαλευρο?

2.και αν ναι το βραζω?

 

Αχ βοηθειστε με πελαγωσα....

 

Τι καλα ειμασταν με το απλο γαλατακι της μαμας!!!!

 

:shock::shock::shock:

 

Δεν θα αντλήσεις ξανά για να ετοιμάσεις κρέμα!

Ποιος σε έβαλε σε αυτή τη διαδικασία;;;;;

 

Το παρασκευασμένο γάλα είναι σχεδόν άχρηστο, γιατί να μην το θηλάσεις και να κάνεις όλο αυτό το παλαβό σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

 

Εχω ομως αλλη ερωτηση τωρα..δηλαδη την ωρα που ειναι να του δινω ρυζαλευρο να του δινω φρουτα?

Θα τρωει δηλαδη φρουτα 2 φορες την ημερα?

Μια το πρωι και μια τ'απογευμα?

 

ή φρούτα το απόγευμα ή χορτοσουπα.

εμεις ετσι κανουμε.

στην αρχη ξεκινησαμε με λαχανικα το μεσημερι.

μετα τα φρουτα στο δεκατιανο και επειτα το απογευματινο.

δεν της εδωσα καθολου κρεμες εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξεκινατε πρωτη φορα στερεες ετσι δεν ειναι?Ποσο μηνων ειναι το μωρακι?Γιατι να κανει απο την αρχη δυο γευματα?Οταν ερθει η ωρα αργοτερα να κανει και δευτερο γευμα τοτε ξαναδινεις φρουτο ή χορτοσουπα ή οτι αλλο σε συμβουλεψει ο γιατρος εκτος απο ετοιμες κρεμες που ειναι βιομηχανοποιημενα προιοντα.Ετσι τουλαχιστον θα κανω εγω.

 

Ειμαστε 5 1/2 μηνων...

Η παιδιατρος μας μας συστησε 17-18 να τρωμε ρυζαλευρο και μετα απο 2 βδομαδες το πρωι φρουτα!!!

Τι να κανω?

Να τον ξεκινησω το πρωι με φρουτα ή τ'απογευμα με φρουτα?

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

 

Δεν θα αντλήσεις ξανά για να ετοιμάσεις κρέμα!

Ποιος σε έβαλε σε αυτή τη διαδικασία;;;;;

 

Το παρασκευασμένο γάλα είναι σχεδόν άχρηστο, γιατί να μην το θηλάσεις και να κάνεις όλο αυτό το παλαβό σχέδιο;

 

Στο Novalac γραφει να βαλεις γαλα ή μητρικο γαλα?

Οταν γραφει γαλα τι ποιο γαλα εννοει?

 

Καλα τωρα εχω μπερδευτει ......

Link to comment
Share on other sites

Στο Novalac γραφει να βαλεις γαλα ή μητρικο γαλα?

Οταν γραφει γαλα τι ποιο γαλα εννοει?

 

Καλα τωρα εχω μπερδευτει ......

 

Το μητρικό γάλα, όταν το βράσεις, σκοτώνεις τις βιταμίνες, τα ένζυμα, τα αντισώματα κτλ .. άρα άχρηστο.

Το ξένο γάλα, ακόμη πιο άχρηστο και πιο επικίνδυνο.

Είναι καλή ιδέα να περιμένετε να κλείσετε τους 6 μήνες, για να αρχίσετε τροφές.

Διάβασε και στο τόπικ εδώ και μην αγχώνεσαι:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μητρικό γάλα, όταν το βράσεις, σκοτώνεις τις βιταμίνες, τα ένζυμα, τα αντισώματα κτλ .. άρα άχρηστο.

Το ξένο γάλα, ακόμη πιο άχρηστο και πιο επικίνδυνο.

Είναι καλή ιδέα να περιμένετε να κλείσετε τους 6 μήνες, για να αρχίσετε τροφές.

Διάβασε και στο τόπικ εδώ και μην αγχώνεσαι:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

 

Ευχαριστω πολυ....

Αναρωτιεμαι γιατι η παιδιατρος μας μας συστησε να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο?

Απο την αλλη τι μου συστηνετε να της πω αν μας ρωτησει πως πηγε με το ρυζαλευρο το μωρακι μας ...και γω δεν του εχω καν δοκιμασει να φαει...θα μου πειτε παιδι μου ειναι οτι θελω το κανω..απλα ρωταω για να εχω μια απαντηση προχειρη....

¨Η μηπως πρεπει να αλλαξω παιδιατρο.....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 5 1/2 μηνων...

Η παιδιατρος μας μας συστησε 17-18 να τρωμε ρυζαλευρο και μετα απο 2 βδομαδες το πρωι φρουτα!!!

Τι να κανω?

Να τον ξεκινησω το πρωι με φρουτα ή τ'απογευμα με φρουτα?

 

Να αλλάξεις παιδίατρο!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι γιατι η παιδιατρος μας μας συστησε να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο?

 

Κι αυτή αναρωτιέται γιατί καμία παιδιατρική δεν γράφει ότι τα μωρά πρέπει να φάνε ρυζάλευρο. Αλλά αφού παίρνει τα δωράκια της από την εταιρεία, ξεχασε τις απορίες που είχε και το συστήνει

 

Το συστήνει χωρίς να κάνει διακρίσεις.

 

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ

 

Τα μωρά που δεν θηλάζουν ΠΡΕΠΕΙ να μειώσουν το γάλα που πίνουν γιατί έχει πολύ ασβέστιο και γι αυτό προκαλεί συχνά αναιμία.

 

 

Απο την αλλη τι μου συστηνετε να της πω αν μας ρωτησει πως πηγε με το ρυζαλευρο το μωρακι μας ...και γω δεν του εχω καν δοκιμασει να φαει...θα μου πειτε παιδι μου ειναι οτι θελω το κανω..απλα ρωταω για να εχω μια απαντηση προχειρη....

 

Ούτε να το μυρίσει δεν ήθελε, γυρνούσε αλλού το κεφάλι, έσφιγγε τα χείλια...

 

Αηδίασε και το έφτυσε, μετά έβαλε τα κλάμματα και δεν ήθελε ούτε να την πλησιάσω.

 

 

¨Η μηπως πρεπει να αλλαξω παιδιατρο.....

Αν έχεις δυνατότητα να βρεις κάποιον καλύτερο, είναι καλή ιδέα να έχεις κάποιον με τον οποίο συννενοείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς λέμε "το έδωσα και δεν το ήθελε, το έφτυνε και φυσικά δεν τον πίεσα, είπα να πάω με τον ρυθμό του παιδιού" :mrgreen:

 

αυτο ακριβως απαντησα κ εγω στην δικη μας παιδιατρο. κ σταματησε εκει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ....

Αναρωτιεμαι γιατι η παιδιατρος μας μας συστησε να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο?

Μάλλον είσαι καινούργια στην παρέα μας! Αν ψάξεις λίγο εδώ μέσα θα βρεις και χειρότερες συστάσεις;)

Εμείς λέμε "το έδωσα και δεν το ήθελε, το έφτυνε και φυσικά δεν τον πίεσα, είπα να πάω με τον ρυθμό του παιδιού" :mrgreen:

Κλασική και δοκιμασμένη απάντηση! Πάντα πιάνει!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Και τι μου προτεινετε να του δεινω τ'απογευμα φρουτα?

Και αν ναι και το πρωι....???

 

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας και που κανατε το κοπο να μου απαντησετε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας.

Είμαι και εγώ μια μανούλα που θηλάζω αποκλειστικά τον Πρίγκιπά μου...

Στην προηγούμενη επίσκεψη της παιδιάτρου μου είπε 5 μηνών και 2 εβδομάδες να του δώσω το απόγευμα κρέμα βανίλια(όποια θέλω εγώ σα μαμά).

Εγώ σκοπεύω να θηλάσω τους πρώτους μήνες 6 μήνες αποκλειστικά και μετά να βάλω φρέσκα φρούτα..... Πιστεύω πως με αυτά που διάβασα και εδώ πως είναι το σωστό...

Συμφωνείτε?

Και με ποιό συνδυασμό φρούτων να ξεκινήσω ,ρωτώ σε περίπτωση που κάποιο φρούτο το δίνουμε αργότερα για κάποιο λόγο...Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στεγια, καλα θα κανεις και θα περιμενεις τους 6 μηνες για να αρχισετε φαγητο. Και τα φρουτα ειναι πολυ σωστη επιλογη. Γνωμη μου , οπως και του παιδιατρου μου (πολυ ενημερωμενος) ειναι να δωσεις φρουτα εποχης. Οι περισσοτεροι αρχιζουν με μηλο-αχλαδι αλλα αυτα ειναι φθινοπωρινα φρουτα και δεν υπαρχει λογος να μη δωσεις στο παιδι φρεσκο φρουτακι εποχης. Μπορεις να δωσεις βερικοκο, ροδακινο, νεκταρινι, πεπονι, μπανανιτσα (προσοχη στη υσκοιλιοτητα). Εγω του εδινα και αβοκαντο με μπανανα το οποιο ειναι πολυ θρεπτικο και σουπερ για τη δυσκοιλιοτητα!Αν τυχον σας πιασει δυσκοιλιοτητα δωσε αβοκαντο και θα με θυμηθεις!

Ριξε και μια ματια σ'αυτη τη σελιδα για περισσοτερες ιδεες:http://www.wholesomebabyfood.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

.....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Η μπεμπούλα μου έγινε 5 μηνών και στο τελευταίο ζύγισμα πήρε 640 γρ.(σε διάστημα 35 ημερών). Η παιδίατρος σύστησε ριζάλευρο γιατί θεώρησε πως δεν τα πήγαμε καλά αυτό το μήνα με τον αποκλειστικό θηλασμό. Με όμορφο τρόπο της είπα πως είμαι αντίθετη σε τροφές αυτού του είδους (να είναι καλά το forum, διαφορετικά θα είχα άγνοια!!!) και εν τέλη με άφησε να συνεχίσω για ένα μήνα ακόμη με το θηλασμό.

Την 1η Αυγούστου (κλείνουμε τον 6ο) ξεκινάμε με φρούτα, μου σύστησε μήλο και μπανάνα και λίγο μετά αχλάδι.... Δεν θέλει να ξεκινήσω με ροδάκινα, πεπόνια... Από Σεπτέμβριο μου είπε μπορούμε να δώσουμε τα πάντα, αλλά για τον Αύγουστο τα τρία που προανέφερα... Είναι καλό να δώσω φρούτα εκτός εποχής? Η να περιμένω να ξεκινήσω φρούτα το Σεπτέμβριο που θα κλείσουμε και τον 7ο μήνα? Διάβασα την απάντηση της Aurore, καμία άλλη γνώμη?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

.....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μπεμπούλα μου έγινε 5 μηνών και στο τελευταίο ζύγισμα πήρε 640 γρ.(σε διάστημα 35 ημερών). Η παιδίατρος σύστησε ριζάλευρο γιατί θεώρησε πως δεν τα πήγαμε καλά αυτό το μήνα με τον αποκλειστικό θηλασμό. Με όμορφο τρόπο της είπα πως είμαι αντίθετη σε τροφές αυτού του είδους (να είναι καλά το forum, διαφορετικά θα είχα άγνοια!!!) και εν τέλη με άφησε να συνεχίσω για ένα μήνα ακόμη με το θηλασμό.

Την 1η Αυγούστου (κλείνουμε τον 6ο) ξεκινάμε με φρούτα, μου σύστησε μήλο και μπανάνα και λίγο μετά αχλάδι.... Δεν θέλει να ξεκινήσω με ροδάκινα, πεπόνια... Από Σεπτέμβριο μου είπε μπορούμε να δώσουμε τα πάντα, αλλά για τον Αύγουστο τα τρία που προανέφερα... Είναι καλό να δώσω φρούτα εκτός εποχής? Η να περιμένω να ξεκινήσω φρούτα το Σεπτέμβριο που θα κλείσουμε και τον 7ο μήνα? Διάβασα την απάντηση της Aurore, καμία άλλη γνώμη?

καλησπέρα μάγια μέλισσα (λατρεύω το νικ σου!)

 

αρχικά δεν κρατιέμαι να πω ότι 650γρ σε 35 μέρες είναι 130γρ τη βδομάδα, τα οποία για την ηλικία σας όπως φαίνεται και εδώ http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html είναι εξαιρετικά καλά.

 

 

Σχετικά με τα φρούτα και τις πρώτες τροφές, μπορείς να δεις κι εδώ http://www.kellymom.com/nutrition/solids/first-foods.html

 

Γενικά προτιμάμε τα φρούτα εποχής, αλλά σε σας μήπως το λέει λόγω αλλεργιών; Ίσως τα ροδάκινα και τα πεπόνια θεωρούνται περισσότερο αλλεργιογόνα από τα μήλα, δεν βρήκα όμως κάτι σχετικό.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μπεμπούλα μου έγινε 5 μηνών και στο τελευταίο ζύγισμα πήρε 640 γρ.(σε διάστημα 35 ημερών). Η παιδίατρος σύστησε ριζάλευρο γιατί θεώρησε πως δεν τα πήγαμε καλά αυτό το μήνα με τον αποκλειστικό θηλασμό. Με όμορφο τρόπο της είπα πως είμαι αντίθετη σε τροφές αυτού του είδους (να είναι καλά το forum, διαφορετικά θα είχα άγνοια!!!) και εν τέλη με άφησε να συνεχίσω για ένα μήνα ακόμη με το θηλασμό.

 

Σοβαρά; σου επέτρεψε να συνεχίσει το θηλασμό ενώ το μωρό δεν πήρε αρκετό βάρος;

 

Βρε κοπέλα μου γιατί αφήνεις να σε δουλεύει η γιατρός;

 

Δεν έχεις το βιβλιάριο υγείας του παιδιού; Εκεί μέσα έχει τις καμπύλες ανάπτυξης. Σε αυτή την ηλικία φαίνεται ότι τα μωρά παίρνουν κατά μέσο όρο 350 γρ. το μήνα;

 

Γιατί την αφήνεις να σου λέει κατάμουτρα ψέματα; Γιατί δεν την προσβάλλεις και την αφήνεις να σε κοροϊδεύει;

 

Πέρασε εσύ τις ζυγίσεις στις καμπύλες και ζήτησέ της λογαριασμό για τις ανοησίες που σου λέει.

 

Το υπουργείο προσπαθεί να σας προστατέψει από τέτοιους επιτήδειους και γι αυτό σας δίνει τις καμπύλες στο βιβλιάριο. Δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω. Είστε κι εσείς υπεύθυνες που σας κοροϊδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Aglaia και palladin, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καθυστέρησα διότι έλειπα σε διακοπές! :):):)

 

Λοιπόν, η μικρή μου έκλεισε τον 6ο μήνα και η παιδίατρος (τηλεφωνικά, γιατί ήμουν στη Χαλκιδική) μου είπε πως ξεκινάμε το ρυζάλευρο για μία εβδομάδα και τη δεύτερη εβδομάδα εισάγουμε φρούτα. Τη ρώτησα αν μπορώ να ξεκινήσω από τα φρούτα (για να αποφύγω το ρυζάλευρο και μου είπε "όχι, ξεκινάμε πάντα με ρυζάλευρο τα μωρά".

 

Ωστόσο, πήρα την απόφαση και παρέλειψα το ρυζάλευρο και ξεκίνησα με αχλάδι από δικό μας δέντρο και μπανάνα, εδλω και τρεις μέρες. (Η παιδίατρος μου είχε πει πως για φρούτα θα ξεκινήσουμε με μήλο-μπανάνα-αχλάδι, για αυτό έκανα αυτή την επιλογή).

 

Όλοι τριγύρω μου λένε πως το ρυζάλευρο προετοιμάζει το πεπτικό της σύστημα και το στομαχάκι της να δεχτεί στέρεες τροφές. Αναρωτιέμαι, έκανα το σωστό τελικά? Μήπως της δημιουργήσω πρόβλημα?

Ενοείται πως ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά και μάλιστα τρώει όλο και παραπάνω (από 1 θηλασμό μεταμεσονύκτιο περάσαμε στους 2 αλλά το απολαμβάνω και το χαίρομαι!)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Εγω του εδωσα μια φορα ρυζαλευρο και εκανε δυσκοιλιοτητα και δεν του ξαναεδωσα ποτε. Του εδινα φρουτα και μετα τραχανα. Εχει μεγαλωσει μια χαρα χωρις κονσερβες. Πιστευω πως μια χαρα έκανες και εσυ και δεν του εδωσες ρυζαλευρο!

Link to comment
Share on other sites

Τη ρώτησα αν μπορώ να ξεκινήσω από τα φρούτα (για να αποφύγω το ρυζάλευρο και μου είπε "όχι, ξεκινάμε πάντα με ρυζάλευρο τα μωρά".

 

Αυτή την οδηγία δεν τη συμπεριλαμβάνουν οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιάτρων και καμία παιδιατρική.

 

Κοινώς είναι εκτός ιατρικής!

Τα συμπεράσματα δικά σου...

 

 

Όλοι τριγύρω μου λένε πως το ρυζάλευρο προετοιμάζει το πεπτικό της σύστημα και το στομαχάκι της να δεχτεί στέρεες τροφές.

 

Με ποιον τρόπο το προετοιμάζει;

 

Το πεπτικό σύστημα του ανθρώπου είναι δυνατό να χρειάζεται μια τόσο επεξεργασμένη τροφή για να προετοιμαστεί; Επί ένα εκατομύριο χρόνια που ο άνθρωπος δεν καλλιεργούσε ρύζι και κανένα άλλο δημητριακό, πώς προετοίμαζε το πεπτικό του;

 

Στην Ευρώπη άρχισε να καλλιεργείται μόλις τους τελευταίους 5 αιώνες. Μέχρι τότε πώς προετοιμάζονταν το πεπτικό των παιδιών;

 

Αναρωτιέμαι, έκανα το σωστό τελικά? Μήπως της δημιουργήσω πρόβλημα?

Τι πρόβλημα να δημιουργήσεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κι εγω εχω μια ερωτηση προχθες πηγα στην παιδιατρο μου και μου ειπε να βαλω ψαρι σιγα σιγα σουπα ομως εγω μπηκα σε αυτη τη διευθυνση που εδωσε η paladin για της τροφες της αμερικαν παιδιατρ.ακαδ. και ελεγε οτι το ψαρι μπενει στα 2 με 3 ετη του παιδιου:confused::confused::confused::confused: καταλαβα κατι λαθος?εσεις ποτε δωσατε?οχι τιποτα αλλο εχουμε και παππου ψαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Μανθουλα αν δεν κανω λαθος στα 2-3 ετη μπαινει το ψαρι αν το παιδι εχει αλλεργια σε αυτο,παιδια αν κανω λαθος διορθωστε με.

Εγω το ξεκινησα οταν χρονισε παντως για να εχω το κεφαλι μου υσηχο.

Βασικα μονο μπακαλιαρο της εχω δωσει.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την οδηγία δεν τη συμπεριλαμβάνουν οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιάτρων και καμία παιδιατρική.

 

Κοινώς είναι εκτός ιατρικής!

Τα συμπεράσματα δικά σου...

 

 

 

Aglaia σε ευχαριστώ και πάλι, είχα πάρει την ιδέα διαβάζοντας στο forum για το ρυζάλευρο και τη "χρησιμότητά του", για αυτό και το προσπέρασα και πήγα απ΄ευθείας στο φρούτο, ωστόσο πάλι πιάστηκα εξ απροόπτου, ίσως γιατί η οδηγία της γιατρού μου δόθηκε από το τηλέφωνο, τι να πω, τώρα θα χρειαστεί να την αντιμετωπίσω όταν θα κάνουμε επίσκεψη στο τέλος του μήνα και θα πρέπει να βρω έναν όμορφο τρόπο να της πω γιατί έπραξα διαφορετικά...:wink::wink:

 

Και το θέμα είναι ότι όποια, μα όποια φίλη και γνωστή έχω ρωτήσει, τις ίδιες οδηγίες έχουν από τους γιατρούς τους, οπότε ακόμη και αν έχω στο νου μου την προοπτική να αλλάξω γιατρό, μέχρι στιγμής δεν άκουσα για κάτι το διαφορετικό...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...