Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NA TOY KANΩ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ?


tsixlofouska

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!Το πρόβλημα μου είναι σχετικά με ένα φιλικό ζευγάρι που ζήτησε να μας βαφτίσει το δεύτερο μωρό μας.

Να τα πάρω από την αρχή.

Ο άντρας είναι παιδικός φίλος του συζύγου μου.Έμεναν στην ίδια γειτονιά από παιδιά και είναι αχώριστοι.Το παιδί είναι στρατιωτικός.Έκανε το στρατιωτικό του σε επαρχική πόλη όπου γνώρισε την γυναίκα του.Παντρεύτηκαν σχεδόν αμέσως και είναι τουλάχιστον 10 χρόνια μαζί.Αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα υπογονιμότητας,το πάλεψαν και τελικά κατάφεραν να αποκτήσουν 3 αγοράκια.Ο πρώτος που παντρεύτηκε ήταν εκείνος και μετά από κάποια χρόνια ακολούθησε και ο άντρας μου (μαζί μου!:lol:).Εγώ τους γνώρισα λίγο πριν το γάμο,όταν μετακόμισαν στην Αθήνα.Στην αρχή ήταν μια χαρά.Κάναμε παρέα,πηγαίναμε οι μεν στο σπίτι των δε και το αντίστροφο.Εκείνοι είχαν τότε και τα παιδάκια τους μικρά και κατανοούσα ότι κάποιες φορές δεν μπορούσαν οικονομικά ή και πρακτικά να βγουν.Τους ζήτησε ο άντρας μου να βαφτίσουμε το ένα παιδάκι τους αλλά αρνήθηκαν γιατι το είχαν τάξει νωρίτερα στην αδερφή της κοπέλας.Ο άντρας μου πικράθηκε πολύ με αυτό το περιστατικό.Μετά από κάποιους μήνες παρέες φάνηκε πως δεν ταιριάζαμε.Η κοπέλα είναι η κλασική ελληνίδα νοικοκυρά και τα ενδιαφέροντα της περιορίζονταν στο σπίτι και στα παιδιά της.Κατανοητό.Απ'την άλλη εγώ σχεδίαζα το γάμο μου και γύρναγα από τη δουλειά 9-10 το βράδυ,οπότε καμία σχέση με νοικοκυριό.Στη συνέχεια προέκυψε το διαφορετικό ωράριο,όσο μεγάλωναν τα παιδιά τους.Κόψαμε κάπως.Το πρόβλημα είναι ότι γενικά ποτέ δεν ταιριάξαμε μαζί τους.Κάποτε τόλμησα να ρωτήσω ένα βράδυ γιατι ανάγκαζαν τα παιδιά τους να αναπνέουν καπνό και να ξενυχτάνε και δεν τα άφηναν σε μια γιαγιά.Εκεί η κοπέλα μου επιτέθηκε πάρα πολύ άγρια.Σαν να έψαχνε αφορμή να μου τα χώσει.Με όλη την καλή διάθεση είχα κάνει αυτή την παρατήρηση και ένιωσα ντροπιασμένη γιατι εγώ δεν είχα γεννήσει ακόμα την κόρη μου.Κάπως έτσι συνεχίζεται η ιστορία.Όποτε έρχονταν στο σπίτι μας διέκρινα ζήλεια,ειδικά από την πλευρά της κοπέλας.Έβγαζε μια κακία για τα πάντα.Έχει πει πολλές χοντράδες και σε ένα βαθμό μπορώ να το κατανοήσω γιατι μεγάλωσε σε τόπο όπου μιλούν πιο ελεύθερα ο ένας στον άλλο.Πολλές φορές ''μου την είχε πει''.Δεν μας κατάτασε στην μέση ελληνική οικογένεια μόνο και μόνο επειδή καταφέραμε να αγοράσουμε σπίτι σε μια καλόφημη περιοχή της Αθήνας.Να 'ταν η ζήλεια ψόρα!Κι όμως,εμείς ποτέ δεν κάναμε επίδειξη,δεν υπήρχε λόγος.Δουλέψαμε και συνεχίζουμε να δουλεύουμε και οι δύο πάρα πολύ σκληρά για να αποκτήσουμε όσα έχουμε.Κρατάει περίεργη στάση απέναντι μας και κάποιες φορές επηρεάζει και τον φίλο του άντρα μου.Απο εμένα ξεκινάει ολοφάνερα το πρόβλημα.Διασκεδάζουμε εντελώς διαφορετικά και πλέον συναντιόμαστε μόνο στα σπίτια.Κάποτε τους είχα προτείνει να πάμε θέατρο να δούμε επιθεώρηση να γελάσουμε και λίγο...μόνο απ'τα μούτρα δεν με άρπαξε!Μου λέει ''Αυτά είναι για εσάς τους μορφωμένους και τους ματσό!Εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε το νοίκι!'' :shock: Αφήστε που όοοο,τι κι αν πω σχετικά με το παιδί θα έρθει να το συμπληρώσει.Έλεγα πως αποφεύγω να δίνω στη μικρή μου ανθυγειινό φαγητό και μου λέει ''κι εμείς που δεν μεγαλώσαμε με χόρτα τι πάθαμε;''.Όταν δεν συμφωνεί με κάτι που λέω λέει ειρωνικά ''οι τέλειες μάνες ας το κάνουν!Εμείς οι άχρηστες δεν μπορούμε''.Πάμπολλα τέτοια περιστατικά!Συνέχεια ειρωνία και κακιά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΩ.Έρχεται ένα περιστατικό που με έκανε να χάσω τη γη κάτω από τα πόδια και να επιβεβαιώσω όσα λέω παραπάνω.Χτες είχαν έρθει επίσκεψη και κάποια στιγμή η κοπέλα πήγε τουαλέτα.Ήρθε η ώρα του φαγητού και έλειπε κανένα δεκάλεπτο.Πήγα πάνω να της χτυπήσω να κατέβει για να φάμε και μίλαγε στο κινητό.Φαντάζεστε τι την άκουσα να λέει...Μερικές από τις λέξεις της ήταν ''νεόπλουτη'',''ξιπασμένη'',''δήθεν''.Είχα μείνει!Τα παίρνω άγρια,κατεβαίνω κάτω,τραβάω σε μια γωνία τον άντρα μου και του τα είπα χαρτί και καλαμάρι.Κατέβηκε μετά από λίγο και η κυρία,σινάμενη λυγάμενη...είχε ξαλαφρώσει!

Το πρόβλημα δεν είναι η άποψη της για εμένα.Εργάζομαι σκληρά και προσπαθώ να προσφέρω το καλύτερο στην οικογένεια μου.Ο φίλος όμως μας ζήτησε να μας βαφτίσει το μικρό.Ο άντρας μου που έχει άψογη σχέση μαζί του τρελάθηκε από την χαρά του.Ήταν και εκείνη η παλιά απραγματοποίητη κουμπαριά.Δεν τους θέλω!!!!!Σκέφτομαι τον άντρα μου όμως και λέω να το καταπιώ.Αλλά σε μελλοντικά προβλήματα θα είναι και το παιδί στη μέση;:confused:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακριά και πάλι μακριά!!!

Σε καμία περίπτωση δεν θα τους έδινα να μου βαφτίσουν το παιδί και θα έκοβα και σιγά σιγά τις επαφές.

Απορώ πως μπορείς και την ανέχεσαι, σε βρίσκω πολύ ελαστική και υπομονετική.

Λυπάμαι αλλά δεν σου αξίζει όλο αυτό και βρίσκω πολύ χοντρό, το ότι την άκουσες να λέει άσχημες κουβέντες για σένα.

Μπράβο για την αξιοπρέπεια που έχεις επιδείξει μέχρι τώρα, αλλά μερικοί άνθρωποι αυτό το εκαλαμβάνουν ως ηλιθιομάρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο που δεν θέλεις να κουμπαριάσεις μαζί τους. Αυτό μόνο. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Μην στεναχωριέσαι για τα κόμπλεξ της άλλης. Εσείς να είστε καλά! Και μπράβο σας για αυτά που έχετε καταφέρει με τον κόπο σας!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ!Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!Πως μπορείς να κουμπαρέψεις μαζί τους?Μπορεί όντως ο άντρας της να είναι μια χαρά παιδί και να αγαπάει το παιδί σας αλλά αν έχεις πρόβλημα με τη γυναίκα του τι να το κάνεις??Η άποψη μου είναι να συζητήσεις όλα αυτά με τον άντρα σου και να βρείτε άλλον κουμπάρο για το παιδί σας!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην κάνεις το λάθος και δεχτείς,αν δεν σέβεται το σπίτι που μπαίνει και την οικοδέσποινα δεν θα σεβαστεί ούτε τη κουμπαριά και στο τέλος θα στεναχωρηθεί το παιδί, καλύτερα με κάποιον που υπάρχει αλληλοεκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια....

Ιδια περιπτωση ειχα και εγω, μονο που δεν επεμεινα στην αποψη μου και μου βαφτισε το παιδι...Ο μικρος ειναι 13 ετων και εχουμε να τον δουμε απ οταν ηταν 3....Αν θελει η γυναικα να τον απομακρυνει θα τα καταφερει....

Εμενα μου ειχε πει η αθλια οτι την "πεφτω" στον κουμπαρο....Επειδη οταν τον γνωρισα εγω ημουν 14 χρονων που τα εφτιαξα με τον αντρα μου...Αυτος και ο αντρας μου τοτε ηταν 20 και καναμε πολυ παρεα και φυσικα υπηρχε μεγαλη ανεση μεταξυ μας...Οταν μας βαφτισε το παιδι δεν ειχαν παντρευτει αυτοι ακομα..Η Κυρια ειχε ενα αγορακι απο προηγουμενο γαμο λιγο μεγαλυτερο απο το δικο μου...Οπως λες και συ, εμεις ειμασταν λιγο καλυτερα οικονομικα γιατι δουλευουμε και οι δυο....Η ζηλια ηταν ολοφανερη....Ειπα του συζυγου οτι δεν τον θελω για νονο, ομως αυτος ηταν ανενδοτος...Με τον καιρο αρχισαν να απομακρυνονται και τελικα εκοψαν τελειως...Να φανταστειτε οτι για κανα χρονο ο νονος ερχοταν κρυφα απ αυτην στο σπιτι μας να δει το παιδι....

 

Τελος παντων, η γνωμη μου ειναι να του πεις πως δεν εχεις κανενα προβλημα να κανει παρεα με το φιλο του αλλα για κουμπαρους δε τους θες γιατι δε μπορεις να ταιριαξεις με τη γυναικα του...

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω με το που θα κατεβαινε η κυρατσα κατω θα την εκανα ρομπα θα της ετριβα το τηλεφωνημα στην μουρη κι αμα ελεγε και κατι θα της ελεγα '''τι να κανουμε ετσι φαιρομαστε εμεις οι νεοπλουτες!!!!!!!! κοβε λασπη ουτε γι'αστειο μην τους βαλεις!!!!!!!!!! αυτη δεν εχει να πληρωσει το ενοικιο οπως λεει κουμπαριες ονειρευεται...γιατι για να το προτεινε ο αντρας της το εχουνε συζητησει!!!!!! ακυροσε τους και καλο θα ηταν να σε στοιριξει κι ο συζηγος..αληθεια οταν του το ειπες τι σου ειπε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως αναφεροντας συνεχεια το οικονομικό εμμέσως πλήν σαφώς θελει να το αποφυγουν .Το θέμα δεν είναι οι πλοίσιοι νονοί στα χρήματα αλλα στα αισθηματα και αυτοί εχουν θέμα , τουλαχιστον΄ο ένας

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!Το πρόβλημα μου είναι σχετικά με ένα φιλικό ζευγάρι που ζήτησε να μας βαφτίσει το δεύτερο μωρό μας.

Να τα πάρω από την αρχή.

Ο άντρας είναι παιδικός φίλος του συζύγου μου.Έμεναν στην ίδια γειτονιά από παιδιά και είναι αχώριστοι.Το παιδί είναι στρατιωτικός.Έκανε το στρατιωτικό του σε επαρχική πόλη όπου γνώρισε την γυναίκα του.Παντρεύτηκαν σχεδόν αμέσως και είναι τουλάχιστον 10 χρόνια μαζί.Αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα υπογονιμότητας,το πάλεψαν και τελικά κατάφεραν να αποκτήσουν 3 αγοράκια.Ο πρώτος που παντρεύτηκε ήταν εκείνος και μετά από κάποια χρόνια ακολούθησε και ο άντρας μου (μαζί μου!:lol:).Εγώ τους γνώρισα λίγο πριν το γάμο,όταν μετακόμισαν στην Αθήνα.Στην αρχή ήταν μια χαρά.Κάναμε παρέα,πηγαίναμε οι μεν στο σπίτι των δε και το αντίστροφο.Εκείνοι είχαν τότε και τα παιδάκια τους μικρά και κατανοούσα ότι κάποιες φορές δεν μπορούσαν οικονομικά ή και πρακτικά να βγουν.Τους ζήτησε ο άντρας μου να βαφτίσουμε το ένα παιδάκι τους αλλά αρνήθηκαν γιατι το είχαν τάξει νωρίτερα στην αδερφή της κοπέλας.Ο άντρας μου πικράθηκε πολύ με αυτό το περιστατικό.Μετά από κάποιους μήνες παρέες φάνηκε πως δεν ταιριάζαμε.Η κοπέλα είναι η κλασική ελληνίδα νοικοκυρά και τα ενδιαφέροντα της περιορίζονταν στο σπίτι και στα παιδιά της.Κατανοητό.Απ'την άλλη εγώ σχεδίαζα το γάμο μου και γύρναγα από τη δουλειά 9-10 το βράδυ,οπότε καμία σχέση με νοικοκυριό.Στη συνέχεια προέκυψε το διαφορετικό ωράριο,όσο μεγάλωναν τα παιδιά τους.Κόψαμε κάπως.Το πρόβλημα είναι ότι γενικά ποτέ δεν ταιριάξαμε μαζί τους.Κάποτε τόλμησα να ρωτήσω ένα βράδυ γιατι ανάγκαζαν τα παιδιά τους να αναπνέουν καπνό και να ξενυχτάνε και δεν τα άφηναν σε μια γιαγιά.Εκεί η κοπέλα μου επιτέθηκε πάρα πολύ άγρια.Σαν να έψαχνε αφορμή να μου τα χώσει.Με όλη την καλή διάθεση είχα κάνει αυτή την παρατήρηση και ένιωσα ντροπιασμένη γιατι εγώ δεν είχα γεννήσει ακόμα την κόρη μου.Κάπως έτσι συνεχίζεται η ιστορία.Όποτε έρχονταν στο σπίτι μας διέκρινα ζήλεια,ειδικά από την πλευρά της κοπέλας.Έβγαζε μια κακία για τα πάντα.Έχει πει πολλές χοντράδες και σε ένα βαθμό μπορώ να το κατανοήσω γιατι μεγάλωσε σε τόπο όπου μιλούν πιο ελεύθερα ο ένας στον άλλο.Πολλές φορές ''μου την είχε πει''.Δεν μας κατάτασε στην μέση ελληνική οικογένεια μόνο και μόνο επειδή καταφέραμε να αγοράσουμε σπίτι σε μια καλόφημη περιοχή της Αθήνας.Να 'ταν η ζήλεια ψόρα!Κι όμως,εμείς ποτέ δεν κάναμε επίδειξη,δεν υπήρχε λόγος.Δουλέψαμε και συνεχίζουμε να δουλεύουμε και οι δύο πάρα πολύ σκληρά για να αποκτήσουμε όσα έχουμε.Κρατάει περίεργη στάση απέναντι μας και κάποιες φορές επηρεάζει και τον φίλο του άντρα μου.Απο εμένα ξεκινάει ολοφάνερα το πρόβλημα.Διασκεδάζουμε εντελώς διαφορετικά και πλέον συναντιόμαστε μόνο στα σπίτια.Κάποτε τους είχα προτείνει να πάμε θέατρο να δούμε επιθεώρηση να γελάσουμε και λίγο...μόνο απ'τα μούτρα δεν με άρπαξε!Μου λέει ''Αυτά είναι για εσάς τους μορφωμένους και τους ματσό!Εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε το νοίκι!'' :shock: Αφήστε που όοοο,τι κι αν πω σχετικά με το παιδί θα έρθει να το συμπληρώσει.Έλεγα πως αποφεύγω να δίνω στη μικρή μου ανθυγειινό φαγητό και μου λέει ''κι εμείς που δεν μεγαλώσαμε με χόρτα τι πάθαμε;''.Όταν δεν συμφωνεί με κάτι που λέω λέει ειρωνικά ''οι τέλειες μάνες ας το κάνουν!Εμείς οι άχρηστες δεν μπορούμε''.Πάμπολλα τέτοια περιστατικά!Συνέχεια ειρωνία και κακιά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΩ.Έρχεται ένα περιστατικό που με έκανε να χάσω τη γη κάτω από τα πόδια και να επιβεβαιώσω όσα λέω παραπάνω.Χτες είχαν έρθει επίσκεψη και κάποια στιγμή η κοπέλα πήγε τουαλέτα.Ήρθε η ώρα του φαγητού και έλειπε κανένα δεκάλεπτο.Πήγα πάνω να της χτυπήσω να κατέβει για να φάμε και μίλαγε στο κινητό.Φαντάζεστε τι την άκουσα να λέει...Μερικές από τις λέξεις της ήταν ''νεόπλουτη'',''ξιπασμένη'',''δήθεν''.Είχα μείνει!Τα παίρνω άγρια,κατεβαίνω κάτω,τραβάω σε μια γωνία τον άντρα μου και του τα είπα χαρτί και καλαμάρι.Κατέβηκε μετά από λίγο και η κυρία,σινάμενη λυγάμενη...είχε ξαλαφρώσει!

Το πρόβλημα δεν είναι η άποψη της για εμένα.Εργάζομαι σκληρά και προσπαθώ να προσφέρω το καλύτερο στην οικογένεια μου.Ο φίλος όμως μας ζήτησε να μας βαφτίσει το μικρό.Ο άντρας μου που έχει άψογη σχέση μαζί του τρελάθηκε από την χαρά του.Ήταν και εκείνη η παλιά απραγματοποίητη κουμπαριά.Δεν τους θέλω!!!!!Σκέφτομαι τον άντρα μου όμως και λέω να το καταπιώ.Αλλά σε μελλοντικά προβλήματα θα είναι και το παιδί στη μέση;:confused:

 

σε κ α μ ι α περιπτωση, όμως.... θα το μετανιωσεις χιλιες φορες και δεν θα μπορεις να κανεις και κατι για να το διορθωσεις μετά...μην το κανεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγά θα συμφωνήσω με τα κορίτσια...σε καμία περίπτωση μην δεχτείς!

Η τύπισσα έχει θέμα μαζί σου και στην καλύτερη κάποια στιγμή θα κόψετε τελείως παρτίδες.Για φαντάσου όμως μεθαύριο να βγάλει όλα αυτά τα αποθημένα στο παιδί...κρίμα είναι...Εδώ ξεκινάνε κουμπαριές με τίς καλύτερες συνθήκες και γίνεται μια στραβή και δεν ξαναμιλάνε..πόσο μάλλον να υπάρχει τέτοια εμπάθεια απο την αρχή...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν βρέθηκε μία από όλες εσάς να μου πει να το κάνω,μου αποδεικνύει ότι δεν είμαι εγώ η παράξενη.Δεν ήθελα να της τρίψω το τηλέφωνο στη μούρη και την ανέχομαι τόσο καιρό για χάρη του άντρα μου.Αν και με το φίλο του βγαίνουν συχνά και τα λένε οι δύο τους.Με τον άντρα μου το έχουμε συζητήσει και είναι οργισμένος εδώ και χρόνια με τη στάση της.Η ατάκα του είναι ότι στόχος του δεν είναι να κουμπαριάσει μαζί της αλλά με το φίλο του.Τον αγαπάει πολύ.Την κοπέλα δεν την συμπαθεί ιδιαίτερα,απλά την ανέχεται.Ούτε ο άντρας της εδώ που τα λέμε δεν την ανέχεται...Δεν είναι της παρούσης.Φοβάμαι μην την πληρώσει το παιδί μετά και ξεσπάει πάνω του.Αυτό το κατανοεί -ευτυχώς- και ο μπαμπάς μας...Μάλλον για οχι πάμε και θα αφήσω την κουβέντα να ξεχαστεί.Δεν θέλω να παρεξηγηθεί ο φίλος μας όμως γιατι είναι πραγματικά ένα αξιόλογο παιδί.Καμία σχέση με τη γυναίκα του,αν και τον επηρεάζει κάποιες φορές.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαύρα τα μαντάτα για τη Σερενάτα :|

Μιλήσαμε,ξαναμιλήσαμε,ξαναξαναμιλήσαμε με το σύζυγο αλλά δεν καταλήξαμε.Είναι ανένδοτος.Θα στεναχωρήσει το φίλο του και δεν το θέλει,λέει.Του είπε πάνω στη συζήτηση ότι μπορεί να διαλέξουμε για νονά φίλη που μας το έλεγε από παλιά.Ο φίλος μας γκρίνιαξε και του είπε τα περί φιλίας.Επηρεάστηκε ο δικός μου και μου λέει ότι δεν είναι σοβαρά πράγματα.Δεν θέλει να παρεξηγηθεί με τον φίλο του επειδή η κοπέλα έχει κόμπλεξ.Μα του λέω αυτό θα μεταβιβαστεί στο παιδί.Θα έρχεται να το βλέπει μόνο εκείνος και θα του βάλει λάδι επίσης μόνος του,μου ανταπαντά.Εγώ ανένδοτη.Μετά πέρασε στα βαριά όπλα.Είχα διαλέξει εγώ για τη μεγάλη,τώρα είναι η σειρά του.

 

Η μόνη ''έκπτωση'' που κάνει είναι να συγκουμπαριάσουν με μια φίλη μας.Γνωρίζονται και κάνουν παρέα.Εκείνη μας το έλεγε από παλιά.Του το πρότεινε ο άντρας μου,συμφώνησε εκείνος γιατι την ξέρει την κοπέλα.Τουλάχιστον αυτη η εκδοχή μου εγγυάται ότι στο παιδί δεν θα λείψει η παρουσία του νονού.Σε περίπτωση που κάποτε χάσουμε ή χαλάσουμε τις σχέσεις μας με τον φίλο μας.Αν και δεν νομίζω να επηρεαστεί η φιλία με τον άντρα μου,απλά μπορεί μελλοντικά να μην τον βλέπουμε ''οικογενειακά''.Η κοπέλα που διαλέξαμε για νονά είναι πολύ εντάξει.Ασχολείται με την μεγάλη μας και την αγαπάει ιδιαίτερα.Το ίδιο ελπίζω να ισχύσει και για την μικρή με το καλό.Οι μεταξύ μας σχέσεις,άριστες!Κι ο άντρας πολύ καλό παιδί.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαύρα τα μαντάτα για τη Σερενάτα :|

Μιλήσαμε,ξαναμιλήσαμε,ξαναξαναμιλήσαμε με το σύζυγο αλλά δεν καταλήξαμε.Είναι ανένδοτος.Θα στεναχωρήσει το φίλο του και δεν το θέλει,λέει.Του είπε πάνω στη συζήτηση ότι μπορεί να διαλέξουμε για νονά φίλη που μας το έλεγε από παλιά.Ο φίλος μας γκρίνιαξε και του είπε τα περί φιλίας.Επηρεάστηκε ο δικός μου και μου λέει ότι δεν είναι σοβαρά πράγματα.Δεν θέλει να παρεξηγηθεί με τον φίλο του επειδή η κοπέλα έχει κόμπλεξ.Μα του λέω αυτό θα μεταβιβαστεί στο παιδί.Θα έρχεται να το βλέπει μόνο εκείνος και θα του βάλει λάδι επίσης μόνος του,μου ανταπαντά.Εγώ ανένδοτη.Μετά πέρασε στα βαριά όπλα.Είχα διαλέξει εγώ για τη μεγάλη,τώρα είναι η σειρά του.

 

Η μόνη ''έκπτωση'' που κάνει είναι να συγκουμπαριάσουν με μια φίλη μας.Γνωρίζονται και κάνουν παρέα.Εκείνη μας το έλεγε από παλιά.Του το πρότεινε ο άντρας μου,συμφώνησε εκείνος γιατι την ξέρει την κοπέλα.Τουλάχιστον αυτη η εκδοχή μου εγγυάται ότι στο παιδί δεν θα λείψει η παρουσία του νονού.Σε περίπτωση που κάποτε χάσουμε ή χαλάσουμε τις σχέσεις μας με τον φίλο μας.Αν και δεν νομίζω να επηρεαστεί η φιλία με τον άντρα μου,απλά μπορεί μελλοντικά να μην τον βλέπουμε ''οικογενειακά''.Η κοπέλα που διαλέξαμε για νονά είναι πολύ εντάξει.Ασχολείται με την μεγάλη μας και την αγαπάει ιδιαίτερα.Το ίδιο ελπίζω να ισχύσει και για την μικρή με το καλό.Οι μεταξύ μας σχέσεις,άριστες!Κι ο άντρας πολύ καλό παιδί.

 

κουκλιτσα μου εγω αυτο σου προτεινω... ελπιζω να γινεται να γινει νονος μονο ο φιλος του αντρα σου και η φιλη σου. οχι ομως και η γυναικα του φιλου!

στο κατω κατω κρατατε τυπικες σχεσεις μαζι της και ετσι δεν θα χρειαστει να απομακρυνθειτε απο τον νονο.

Link to comment
Share on other sites

Με την γυναίκα του φιλου ούτως ή άλλως δεν θέλουμε πολλά πολλά,ειδικά μετά τα τελευταία.Το παιδί θα μάθει να φωνάζει νονό το φίλο μας,νονά τη φίλη μας και την γυναίκα του φίλου κυρία τάδε.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με την γυναίκα του φιλου ούτως ή άλλως δεν θέλουμε πολλά πολλά,ειδικά μετά τα τελευταία.Το παιδί θα μάθει να φωνάζει νονό το φίλο μας,νονά τη φίλη μας και την γυναίκα του φίλου κυρία τάδε.

 

 

ετσι!:-D

το θεμα ομως ειναι πως θα το παρει ο φιλος σας αν του πειτε οτι μονο αυτος θα γινει νονος και οχι η γυναικα του?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε frosobal αν και αργεί ακόμα!:-)

 

Ο φίλος μας δεν είναι χαζός.Καταλαβαίνει την άποψη μας για τη γυναίκα του και ξέρει επίσης όσα λέει εκείνη,σίγουρα πολύ περισσότερα σε εκείνον.Η υπόθεση της κουμπαριά θεωρούν ότι είναι μεταξύ τους όπως και η φιλία τους.Αφηνουν απ'έξω γυναίκες και άλλους παράγοντες.Σου λέει εμείς είμαστε φίλοι και άστες αυτές να πλακώνονται.Άλλωστε αμφιβάλλω αν εκείνη θέλει να παίξουμε τις...κουμπάρες :lol:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μακριά....θα βγάζει μετά τα απωθημένα της και στο παιδί...σίγουρα αν εξηγήσεις στον άντρα σου θα καταλάβει!

Συμφωνώ.Προφανώς πρόκειται για πολύ κομπλεξικό άτομο.Και τα μισα να έγραφες απο αυτα που σου είπε,πάλι πολλά είναι,ξου ξου τέτοιες κουμπαριές.Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει οταν θα πρέπει να συνεννοηθείτε για τις λεπτομέρειες της βάπτισης?:shock::shock:

Τώρα,αν δεν γίνεται να το αποφύγεις τελείως τουλάχιστον να έχετε διπλούς νονούς:rolleyes::rolleyes:

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...