Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτα που με τρομαξαν ηταν αυτα που κατειχε κι εχασε..... οπως την ομιλια.

 

Οταν γενικα αργουσε να κανει κατι, δεν φρικαρα.

 

Το πακετο των ενδειξεων ηταν που με φοβιζε, να φανταστεις δεν ειχα ιδεα τι ειναι ο αυτισμος, μεχρι που απλα γκουγκλαρα ολα οσα με φοβιζαν/απασχολουσαν και εβγαινε παντου "αυτισμος".

 

Μετα οσο το εψαχνα εβλεπα κι αλλα, κι αλλα στοιχεια του μικρου, αρχισα να βλεπω βιντεο μωρων στην ιδια ηλικια του δικου μου (που αργοτερα διαγνωστηκαν με αυτισμο) για να συγκρινω συμπεριφορες (γιατι αλλο να διαβαζεις κατι κι αλλο να το βλεπεις).

 

Αν θες στειλε μου προσωπικο μηνυμα με τις ανησυχιες σου, ειναι ακομα φρεσκο για μενα και τα θυμαμαι ολα με λεπτομεριες, οποτε θα μπορεσω να σε βοηθησω!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή μου θα σου πω και εγώ ότι σου έχουν πει και οι άλλες μανούλες ότι ο γιός σου είναι πολύ τυχερός που έχει εσένα μανούλα. Πραγματικά φροντίζεις σωστά το παλικάρι σου σε όλα τα επίπεδα: θυμάμαι που το καλοκαίρι έβλεπα πόσο πολύ ασχολιόσουν με τη σωστή διατροφή του που πραγματικά είχα μείνει άναυδη. Φαίνεται το πόσο πολύ ασχολιέσαι εποικοδομητικά με τον γιό σου και για αυτό διέκρινες απο πολύ νωρίς τα "ανησυχητικά" σημάδια που δυστυχώς μετά επιβεβαιώθηκαν. Για αυτό είμαι βέβαιη ότι θα το παλέψεις και ο μικρός θα επιτύχει τους όποιος στόχους θέτετε κάθε φορά με τον λογοθεραπευτή και τον εργοθεραπευτή.

Ο κάθε ένας μας είναι μοναδικός και ο γιός σου, όπως και όλα τα παιδάκια, είναι μοναδικός. Η διαφορετικότητα, που άλλοι λένε, εγώ την ονομάζω μοναδικότητα και νομίζω ότι απο αυτή την οπτική γωνία πρέπει (και αν καταλαβαίνω καλά απο τη ψυχραιμία που δείχνεις) να έχεις.

Να είστε καλά και οι δυό σας!!!!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

karita τι ωραια που τα εγραψες!

ποιος θα μου το λεγε οτι θα μιλουσα γι αυτο το θεμα στο φορουμ και θα ημουν ολο χαμογελα... με εχετε συγκινησει ολες!!!

 

μα ειναι τελειος! ειναι ενα απιθανο πλασμα που κανει τους παντες να λιωνουν οταν τον γνωριζουν.

εχει μεγαλα ματια, κι οταν αποφασισει να σε κοιταξει στα ματια γεμιζει η ψυχη σου <3

 

αυριο θελω να τον γραψω σε playgroup!! καλυτερα απο τους παιδοτοπους και σιγουρα θα μας φερθουν ομορφοτερα τα παιδακια εκει. :D

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα θεωρω οτι θα ηταν ανευθυνο απο μερους μου να δωσω ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ βαση στη διατροφη του........
Καλησπέρα καταρχάς. Δεν έγραψα "μεγαλύτερη" αλλα "ΜΕΓΑΛΗ" σημασία στη διατροφή. Και μια επισήμανση όσο αφορά στους εμβολιασμούς. Στα παιδάκια με διαγνωσμένο αυτισμό 2η δόση του mmr δεν γίνεται. Αυτό από μόνο του κάτι λεει, σωστά?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το διαβασα 5-6 φορες και διαβαζα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ καθε φορα.

 

Δε φταις εσυ, δεν ξερω τι ειναι και διαβαζω (ή και γραφω) οτι να ναι.

 

Δεν το γνωριζω αυτο, κι αν "προκαλει" το MMR αυτισμο, και φας δευτερη δοση, τι θα γινει? θα αποκτησεις διπλο αυτισμο?

Δεν το εχω ξανακουσει παντως αυτο που λες.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ορος προκαλει αυτισμο ειναι καπως απλοικος αλλα λεγεται ετσι για διευκολυνση. Το ζητημα ειναι πως τα εμβολια περιεχουν πολλα συντηρητικα και βαρεα μεταλλα. Οτι χειροτερο δηλαδη για εναν οργανισμο ηδη επιβαρυμενο οπως ενος αυτιστικου παιδιου. Επισης συμφωνα με μελετες ο αυτισμος συνυπαρχει με προβληματα του εντερου, με αλλεργιες κτλ. Η αυξημενη δοση βαρεων μεταλων πυροδοτει τον αυτισμο ή τον επιδεινωνει.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μια ολοκληρωμενη προσεγγιση και αντιμετωπιση περιλαμβανει εργοθεραπειες/λογοθεραπειες, πλει γκρουπ κτλ παραλληλα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη απομακρυνση τοξινων και βαρεων μεταλλων απο τον οργανισμο του παιδιου. Η διατροφη λοιπον παιζει μεγαλο ρολο καθως και η αλλαγη στις ως τωρα συνηθειες της καθημερινοτητας. Πχ η αντικολλητικη επιστρωση στα μαγειρικα σκευη αποτελει επιβαρυνση στον οργανισμου ενος αυτιστικου.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι στιγμης απο διαθεση τα παει πολυ χειροτερα, αλλα σημερα επικοινωνησε και φωναξε ΜΑΜ αρκετες φορες στην απελπισια του να φαει!!!!!!

 

(ανοιξε η ορεξη του)

 

βεβαια ξεκινησαμε τις ασκησεις τωρα και αρχισε να δειχνει πουυυυυυυυ και πουυυυυυυυ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άλο φιλενάδα!!!!

Τι ασκήσεις κανείς για να τον κανείς να δείχνει ... Μπάς και βοηθήσει και τον δικό μου!

 

χθες σε σκεφτομανε, οτι σε εχω αγνοησει εδω και καιρο!

ηθελα να σου πω τα νεα, εκει που μου ελεγες να τον πλακωνω στο γαλα τα βραδια, διαπιστωσα την επομενη οτι εχει αλλεργια και το κοψαμε!

 

ΚΟΙΜΑΤΑΙ το παιδι!

 

οταν ειναι προφανες το τι θελει και καθεται και κλαιει που το κοιταει κλπ του παιρνεις το δαχτυλακι (του κανεις εσυ το χερακι να δειξει δλδ) και δειχνεις το αντικειμενο του ποθου του.

 

μετα το προσφερεις.

 

εμενα προχθες μου εδειξε μια μασκαρα μου που ηθελε να παιξει :')

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χθες σε σκεφτομανε, οτι σε εχω αγνοησει εδω και καιρο!

ηθελα να σου πω τα νεα, εκει που μου ελεγες να τον πλακωνω στο γαλα τα βραδια, διαπιστωσα την επομενη οτι εχει αλλεργια και το κοψαμε!

 

ΚΟΙΜΑΤΑΙ το παιδι!

 

οταν ειναι προφανες το τι θελει και καθεται και κλαιει που το κοιταει κλπ του παιρνεις το δαχτυλακι (του κανεις εσυ το χερακι να δειξει δλδ) και δειχνεις το αντικειμενο του ποθου του.

 

μετα το προσφερεις.

 

εμενα προχθες μου εδειξε μια μασκαρα μου που ηθελε να παιξει :')

 

Α πολυ καλή συμβουλή!! Θα την ακολουθήσω!!!!

Έκανες τεστ για αλλεργία και βγήκε το γαλα;

Που κατάλαβες οτι ειχε αλλεργία;

 

Και μένα έκανε μια αλλεργία απο το πουθενά!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα παιδια μας να ειναι ολοιδια ωρες ωρες και να περνανε ιδιες φασεις!

 

πως γινεται? :?:

 

Μιλησα σε ενα γκρουπ με εμπειρια σε αλλεργικα παιδακια κλπ και ανεφερα τα συμπτωματα. Πηγα και στον παιδιατρο.

 

μαζι με διαρροιες και εμετο , εβγαλε και δερματικο!

το θεμα ειναι οτι επινε μονο γαλα και ετρωγε μια μπανανα την ημερα και χειροτερευε!

 

του εκοψα το γαλα και το παιδι συνηλθε αμεσως! απιστευτο

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπερβολικά ολόιδια!!! :o

Οκ καταλαβα μάλλον αυτός θα ήταν και ο λόγος που δεν κοιμοτανε το βράδυ

Τώρα που κοιμάται , θα περνάς παραδεισένια φαντάζομαι!!!

 

Τα playgroups καλή ιδέα!! Θα τρελαθεί ο μπεμπης με τα αλλά πιτσιρίκια!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα να το πω αυτο, αλλα οι διπλα μου κανουν απιστευτη φασαρια μεχρι πολυ αργα και κοιμαμαι πολυ λιγο :cry:

 

not sure about that, στον παιδοτοπο τελευταια φορα φρικαρε και αρχισε να κανει κατι περιεργα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κακό με τα διαμερίσματα αθηνα!! Όταν ήρθα ελλαδα τον προηγούμενο μήνα φρικαρα!! Ακούς τα πάντα. Τακουνια κλπ.... Καντους την παρατήρηση :-) τουλάχιστον δεν ξυπνανε τον μπεμπη δεν λες!

 

Θα συνιθησει στο playgroup θα το δεις, ειναι θέμα συνήθειας! Πήγαινε τον οσο συχνά μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

τον ξυπνανε!!

 

εχω κανει παρατηρησεις , απλα με γραφουν.

 

τωρα γινονται εγγραφες για σεπτεμβρη, ειπαμε να διαθεσουμε το ποσο αφου οι παιδοτοποι μας ερχονται πιο ακριβα!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...