Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΩΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...


gefap

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 5 μήνες που ήρθα στην Ολλανδία ακολουθώντας τον φίλο μου, ο οποίος ζει χρόνια εδώ με πάρα πολύ καλή δουλειά.

Το έβλεπα λίγο ρομαντικά το πράγμα κι έτσι αποφάσισα να αφήσω οικογένεια, φίλους, δουλειά και να έρθω.. Λίγο η δύσκολη γλώσσα, λίγο ο καιρός, λόγω του ότι ακόμα ούτε δουλειά έχω αλλά ούτε χόμπυ ουτε προσωπικό κύκλο, η ζωή έχει αρχίσει και μου φαίνεται τρομερά μίζερη.. Έχω αρχίσει στο μυαλό μου και εξιδανικεύω την Ελλάδα..

Δώστε μου καμιά συμβουλή, ξέρω πως η Ελλάδα δεν είναι στην καλύτερή της φάση για να γυρίσεις και να βρεις δουλειά, ούτε για να μεγαλώσεις πλέον τα παιδιά σου, αλλά είναι πάντα το μέρος που αισθάνεσαι οικεία και απόλυτα ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τυχερηηηηηη!!!!!!!

Ενα θα σου πω.....τρεις μηνες χρειαστηκαν για να συνηθισω την Αγγλια στα 17 μου, όταν πηγα να σπουδασω.

Στα 24 που γυρισα χρειαστηκα τρια χρονια για να συνηθισω παλι τη χωρα μου.....τοσο χαλια.

Δεν ηθελα να γυρισω αλλα ηθελε ο αντρας μου, η αδερφη μου και ολοι η παρεα και με επεισαν.....

Το μετανιωσα, αν και εχω δουλιτσα καλη, βοηθεια απο τη μαμα μου, σπιτι........φαντασου δηλαδη...

Συμβουλες:

1) Δεν ξερω αν δουελευεις εκει αλλα σιγουρα η δουλεια θα σε ωφελησει

2) Προσπαθησε να γνωρισεις την πολη σου και τις πολεις που ειναι κοντα σου. σιγουρα θα ειναι ενδιαφερουσα.

3) Προσπαθησε να καταλαβεις την κουλτουρα του λαου που συναναστρεφεσαι. Και διαφορετικη να ειναι απο την δικη σου, δες τα θετικα που εχει.

4) Αν υπαρχει ελληνικη κοινοτητα εκει κοντα, θα σε βοηθουσε νομιζω.

 

Να περασεις καλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ χχχχχχχχχχχ κοριτσια το ιδιο και εδω,ζω στη Γερμανια που οι ανθρωποι ειναι κρυοι,δεν εχω φιλες γιατι απλα εδω δεν εχουν παιδακια οπως εγω οποτε τι να κανουν μαζι μου οι ελευθερες,δεν εχω βοηθεια με τον μικρο δυστυχως και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να παω τον μικρο σε παιδοτοπο για να παιζει το καημενο με παιδακι και αυτο επειδη ο κοντινοτερος ειναι 100χλμ απο εδω,ευτυχως εχω καλο αντρα οποτε με βοηθαει λιγο.ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΣΟΥ ΑΚΡΟΓΥΑΛΙΑ οπως λεει και το αγαπημενο τραγουδακι του υιου μου..φιλια σε ολες τις συμπασχουσες....

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κάτι που έχω ήδη γράψει και δημοσιευσει αλλού αλλά ταιριάζει απόλυτα με τους προβληματισμούς σας....

 

 

 

ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΗΛΙΟ....ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Ακούγοντας τις φτηνές δικαιολογίες του ΚΑΘΕΝΑ «Φταίνε οι κυβερνήσεις» , ή «φταίει η παγκοσμιοποίηση» ή ακόμα και μερικές ομάδες που μιζεριάζουν λέγοντας «έχει ο Θεός», το ξέρω ότι ο Θεός έχει, εμείς όμως δεν έχουμε αλλά αυτό φυσικά δεν φαίνετε να απασχολεί τον Ελληνάρα. Ε?

 

«έλα μωρέ, χαλάααρα, φραπεδιά, άραγμα, τεμπελιά, ήλιο και θάλασσα»

 

Δεν θέλουμε να αλλάξουμε το σύστημα και ας μας πηδάει καθημερινά αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Σου μειώνουν τον μισθό για να ζεις με ψίχουλα αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Τα πτυχία σου εδώ στην Ελλάδα τα έχεις στην κορνίζα και βασιλεύει το επάγγελμα του delivery και των φυλλαδίων ΜΟΝΟ αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Έχουνε φάει τα λεφτά που έχουμε δώσει όλα αυτά τα χρόνια για την συντήρηση των δρόμων, θα έπρεπε οι δρόμοι ας να φυσάνε αλλά εν τέλει έχουμε δρόμους για τον άμοιρο τον καροτσέρη και εμείς συνεχίζουμε να πληρώνουμε κερατιάτικα αλλά δεν πειράζει….είπαμε

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Είσαι 30 χρονών μένεις με τον μπαμπά και την μαμά, δεν μπορείς να κάνεις οικογένεια, να ζήσεις ανεξάρτητος και εργάζεσαι για 592?, γιατί με αυτά τα χρήματα δεν μπορείς πολύ απλά να κάνεις και κάτι άλλο, αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Εσύ μετράς τα κέρματα και ο επιχειρηματίας τα 500ευρα, αλλά ΕΙΠΑΜΕΕΕΕ δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Θα μπορούσα να αναφέρω κατεβατό ολόκληρο για το τι γίνετε (όπου όλοι τα ξέρουμε) αλλά ΜΩΡΕ δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Ζήσε την απόλυτη κοινωνική παρακμή, ζήσε με τον ωχαδερφισμό σου αγκαλιά, ζήσε με την μιζέρια. Δούλευε λοιπόν σαν το σκυλί στην αγαπημένη σου χώρα Ελληνάρα μου, και όταν έρθει η ώρα να ξεκουραστείς, θα διαπιστώσεις ότι τόσα χρόνια σου παίρνουν και το ψωμί από το στόμα για να καλύψουν τα χρήματα που έφαγαν, που έκαναν σπίτια και οικόπεδα, μετρητά στο εξωτερικό, εταιρείες και κότερα. Αυτοί πλουτίζουν κι εσύ υποφέρεις. Έτσι είναι η Ελλάδα μας. Έτσι ήταν πάντα.

Μείνε αγκαλιτσα με τον ήλιο και την θάλασσα....

 

Για όσους δεν γνωρίζουν τι ακριβώς είναι ο Ελληνάρας ας ενημερωθεί εδώ.

 

(Συνεχίζετε ακόμα να θέλετε την Ελλάδα?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 5 μήνες που ήρθα στην Ολλανδία ακολουθώντας τον φίλο μου, ο οποίος ζει χρόνια εδώ με πάρα πολύ καλή δουλειά.

Το έβλεπα λίγο ρομαντικά το πράγμα κι έτσι αποφάσισα να αφήσω οικογένεια, φίλους, δουλειά και να έρθω.. Λίγο η δύσκολη γλώσσα, λίγο ο καιρός, λόγω του ότι ακόμα ούτε δουλειά έχω αλλά ούτε χόμπυ ουτε προσωπικό κύκλο, η ζωή έχει αρχίσει και μου φαίνεται τρομερά μίζερη.. Έχω αρχίσει στο μυαλό μου και εξιδανικεύω την Ελλάδα..

Δώστε μου καμιά συμβουλή, ξέρω πως η Ελλάδα δεν είναι στην καλύτερή της φάση για να γυρίσεις και να βρεις δουλειά, ούτε για να μεγαλώσεις πλέον τα παιδιά σου, αλλά είναι πάντα το μέρος που αισθάνεσαι οικεία και απόλυτα ασφαλής.

Καλησπερα!!

Πριν πολλα χρονια ειχα μεινει 1 μηνα στην Ολλανδια (Driebergen,Utrecht και Amsterdam, αν δεν εχω σκοτωσει την ορθογραφια τους...:D).Την βρηκα εξαιρετικη χωραχωρα φιλελευθερη,συγχρονη και αναλαφρη!! Σιγουρα η γλωσσα ειναι καπως δυσκολη(δε μου ακουγεται παντως πιο δυσκολη απο τα γερμανικα), ο καιρος ειναι βροχερος και η μορφολογια της δεν εχει την ποικιλια της Ελλαδας(βουνα,χαραδρες,νησια κλπ κλπ), καθοτι επιπεδη, αλλα...τα αλλα ειναι πολλα!!

Πρωτα-πρωτα οι ανθρωποι εχουν μεσογειακο ταπεραμεντο (ανθρωποι ζεστοι, φιλικοι και προθυμοι να σου σταθουν).Ομορφες γραφικες πολεις (οχι σαν τη δικη μας αντιπαροχη..),να σηκωνεσαι να πας στη δουλεια σου και να απολαμβανεις τη διαδρομη. Ποδηλατα,ποληλατα παντου (κι οχι σαν εδω που θα μας φανε λαχανο καμμια ωρα στους δρομους τα αυτοκινητα) και υποδομες σε ολα τα επιπεδα(για τα παιδια, για τους αναπηρους, για την υγεια κλπ κλπ)

Εδω...καλα που μας εμεινε και ο ηλιος...:rolleyes:

Οσο για το οτι εξιδανικευεις την Ελλαδα, αν μπορεις, βλεπε καθημερινα ελληνικα δελτια ειδησεων, για να στανιαρεις.....:D:D

Σιγουρα το θεμα της δουλειας ειναι βασικο κομματι, για να σε βοηθησει να ξεκολλησεις τη ζωη σου σε αυτη τη φαση.Θα ερθει καποια στιγμη,λιγο υπομονη μονο. Ανθρωπους θα γνωρισεις σταδιακα σιγουρα αξιολογους (οι φιλοι σου εδω στην Ελλαδα θα παραμεινουν, αλλα, κακα τα ψεματα, οταν κανεις οικογενεια και παιδια κι εδω στην Ελλαδα να ησουν, θα αραιωνατε τα πολλα-πολλα).Χομπι ειναι στο χερι σου να αναζητησεις, απλα εισαι ακομα με το ενα ποδι εδω, γι΄αυτο και δεν αφηνεσαι να γνωρισεις ανθρωπους και να στρωσεις τη νεα σου ζωη.

Εισαι με τον ανθρωπο που αγαπας, απολαυσε τη νεα σου ζωη και ασε την Ελλαδιτσα να βυθιζεται στη μιζερια της και στα χαλια της. Και καποια στιγμη, κανεις δεν αποκλειει το να επιστρεψετε εδω (αν αξιζε να το κανετε)...η ζωη μας χωραει πολλες αλλαγες...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sas euxaristo oles koritsia

Elma exeis apoluto dikio.. eimai akoma me to ena podi.. exei polla kala to xero alla einai toso duskolo na ta arxizeis ola apo tin arxi... akoma k to na milas..

Tha kano upomoni.. to kako einai oti i ellada dustuxos den sou afinei xoro na oneireuteis mia pithani epistrofi... Filia se oles!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ χχχχχχχχχχχ κοριτσια το ιδιο και εδω,ζω στη Γερμανια που οι ανθρωποι ειναι κρυοι,δεν εχω φιλες γιατι απλα εδω δεν εχουν παιδακια οπως εγω οποτε τι να κανουν μαζι μου οι ελευθερες,δεν εχω βοηθεια με τον μικρο δυστυχως και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να παω τον μικρο σε παιδοτοπο για να παιζει το καημενο με παιδακι και αυτο επειδη ο κοντινοτερος ειναι 100χλμ απο εδω,ευτυχως εχω καλο αντρα οποτε με βοηθαει λιγο.ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΣΟΥ ΑΚΡΟΓΥΑΛΙΑ οπως λεει και το αγαπημενο τραγουδακι του υιου μου..φιλια σε ολες τις συμπασχουσες....

αχχχ σε καταλαβενω....και εγω γερμανια ζουσα 15 χρονια....κρυοκολοι ειναι.....ευτυχωσ ειχα φιλους καλους,,,μετα παντρευτικα και μολις καναμε τα παιδακια μας,ειπαμεοτι ειναι πιο καλα ελλαδα!με τον ηλιο με την θαλασσα...και ηρθαμε..ημαστε τωρα 3 χρονια εδω,δεν το μετανιωσα...αν και μετην σπανε λιγο οι ελληνες...αλλα καλυτερα απο τους κρυους τουσ γερμανους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 5 μήνες που ήρθα στην Ολλανδία ακολουθώντας τον φίλο μου, ο οποίος ζει χρόνια εδώ με πάρα πολύ καλή δουλειά.

Το έβλεπα λίγο ρομαντικά το πράγμα κι έτσι αποφάσισα να αφήσω οικογένεια, φίλους, δουλειά και να έρθω.. Λίγο η δύσκολη γλώσσα, λίγο ο καιρός, λόγω του ότι ακόμα ούτε δουλειά έχω αλλά ούτε χόμπυ ουτε προσωπικό κύκλο, η ζωή έχει αρχίσει και μου φαίνεται τρομερά μίζερη.. Έχω αρχίσει στο μυαλό μου και εξιδανικεύω την Ελλάδα..

Δώστε μου καμιά συμβουλή, ξέρω πως η Ελλάδα δεν είναι στην καλύτερή της φάση για να γυρίσεις και να βρεις δουλειά, ούτε για να μεγαλώσεις πλέον τα παιδιά σου, αλλά είναι πάντα το μέρος που αισθάνεσαι οικεία και απόλυτα ασφαλής.

 

Νομιζω πως αυτο που θα κανει τη διαφορα θα ειναι το να βρεις δουλεια. Καπως ετσι ενιωθα τα πρωτα χρονια και εγω και ας εκανα και τα παιδια. Ειδικα αν ειχες στην Ελλαδα παρεες και κοινωνικη ζωη ειναι πολυ δυσκολο να εχεις μονο εναν ανθρωπο οσο ερωτας και να υπαρχει. Τι κανεις οσο λοιπει? Και τι διαθεση εχει ο αλλος οταν γυριζει κουρασμενος ενω εσυ ολη την μερα δεν εχεις πει σχεδον κουβεντα σε ανθρωπο? Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ουτε η Ελλαδα πλεον ειναι παραδεισος αλλα ουτε και εξω ειναι ολα αγγελικα πλασμενα αν δεν υπαρχουν οι αναλογες προυποθεσεις... Και το οικονομικο ειναι βασικη προυποθεση παντου...

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κάτι που έχω ήδη γράψει και δημοσιευσει αλλού αλλά ταιριάζει απόλυτα με τους προβληματισμούς σας....

 

 

 

ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΗΛΙΟ....ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Ακούγοντας τις φτηνές δικαιολογίες του ΚΑΘΕΝΑ «Φταίνε οι κυβερνήσεις» , ή «φταίει η παγκοσμιοποίηση» ή ακόμα και μερικές ομάδες που μιζεριάζουν λέγοντας «έχει ο Θεός», το ξέρω ότι ο Θεός έχει, εμείς όμως δεν έχουμε αλλά αυτό φυσικά δεν φαίνετε να απασχολεί τον Ελληνάρα. Ε?

 

«έλα μωρέ, χαλάααρα, φραπεδιά, άραγμα, τεμπελιά, ήλιο και θάλασσα»

 

Δεν θέλουμε να αλλάξουμε το σύστημα και ας μας πηδάει καθημερινά αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Σου μειώνουν τον μισθό για να ζεις με ψίχουλα αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Τα πτυχία σου εδώ στην Ελλάδα τα έχεις στην κορνίζα και βασιλεύει το επάγγελμα του delivery και των φυλλαδίων ΜΟΝΟ αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Έχουνε φάει τα λεφτά που έχουμε δώσει όλα αυτά τα χρόνια για την συντήρηση των δρόμων, θα έπρεπε οι δρόμοι ας να φυσάνε αλλά εν τέλει έχουμε δρόμους για τον άμοιρο τον καροτσέρη και εμείς συνεχίζουμε να πληρώνουμε κερατιάτικα αλλά δεν πειράζει….είπαμε

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Είσαι 30 χρονών μένεις με τον μπαμπά και την μαμά, δεν μπορείς να κάνεις οικογένεια, να ζήσεις ανεξάρτητος και εργάζεσαι για 592?, γιατί με αυτά τα χρήματα δεν μπορείς πολύ απλά να κάνεις και κάτι άλλο, αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Εσύ μετράς τα κέρματα και ο επιχειρηματίας τα 500ευρα, αλλά ΕΙΠΑΜΕΕΕΕ δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Θα μπορούσα να αναφέρω κατεβατό ολόκληρο για το τι γίνετε (όπου όλοι τα ξέρουμε) αλλά ΜΩΡΕ δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Ζήσε την απόλυτη κοινωνική παρακμή, ζήσε με τον ωχαδερφισμό σου αγκαλιά, ζήσε με την μιζέρια. Δούλευε λοιπόν σαν το σκυλί στην αγαπημένη σου χώρα Ελληνάρα μου, και όταν έρθει η ώρα να ξεκουραστείς, θα διαπιστώσεις ότι τόσα χρόνια σου παίρνουν και το ψωμί από το στόμα για να καλύψουν τα χρήματα που έφαγαν, που έκαναν σπίτια και οικόπεδα, μετρητά στο εξωτερικό, εταιρείες και κότερα. Αυτοί πλουτίζουν κι εσύ υποφέρεις. Έτσι είναι η Ελλάδα μας. Έτσι ήταν πάντα.

Μείνε αγκαλιτσα με τον ήλιο και την θάλασσα....

 

Για όσους δεν γνωρίζουν τι ακριβώς είναι ο Ελληνάρας ας ενημερωθεί εδώ.

 

(Συνεχίζετε ακόμα να θέλετε την Ελλάδα?)

 

 

Γεια σου βρε Στελλινούλα, πολύ γέλασα (πικρά εννοείται...):D:(

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα να πας κάπου να μάθεις την γλώσσα κάτι σε σχολείο εννοώ .... έπειτα ξεκίνα μαζί με τον σύντροφό σου να γραφτείτε σε κανέναν σύλλογο ελληνικό ή κάτι παρόμοιο όπου να βρεις και άλλους σαν εσένα που να μιλούν την γλώσσα σου και να έχουν όρεξη για παρεούλα . Συνήθως οι έλληνες του εξωτερικού ειναι πολύ δεμένοι και κάνουν και πολύ καλή παρέα μεταξύ τους . και μετά να δεις πως θα εκτιμήσεις την ευκαιρία που έχεις. ...... α και να κανεις και πολύ ποδήλατο !!!!!

παντα μου άρεσε το ποδήλατο ..... εκτός απο την γυμναστική σου δίνει μια τόσο όμορφη αίσθηση ελευθερίας .

αφού εχω πάρει και καρεκλάκι παιδικό για να κάνω μαζί με την μικρή όταν πάω στο χωριό μου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 5 μήνες που ήρθα στην Ολλανδία ακολουθώντας τον φίλο μου, ο οποίος ζει χρόνια εδώ με πάρα πολύ καλή δουλειά.

Το έβλεπα λίγο ρομαντικά το πράγμα κι έτσι αποφάσισα να αφήσω οικογένεια, φίλους, δουλειά και να έρθω.. Λίγο η δύσκολη γλώσσα, λίγο ο καιρός, λόγω του ότι ακόμα ούτε δουλειά έχω αλλά ούτε χόμπυ ουτε προσωπικό κύκλο, η ζωή έχει αρχίσει και μου φαίνεται τρομερά μίζερη.. Έχω αρχίσει στο μυαλό μου και εξιδανικεύω την Ελλάδα..

Δώστε μου καμιά συμβουλή, ξέρω πως η Ελλάδα δεν είναι στην καλύτερή της φάση για να γυρίσεις και να βρεις δουλειά, ούτε για να μεγαλώσεις πλέον τα παιδιά σου, αλλά είναι πάντα το μέρος που αισθάνεσαι οικεία και απόλυτα ασφαλής.

Καλημέρα, εμείς ψαχνόμαστε για να φύγουμε και εχουμε καταλήξει στην Ολλανδία. Το εχουμε ψάξει κυρίως ο άντρας μου καναμε και διευρευνητικό ταξίδι πριν 2 εβδομάδες (να το ηξερα θα τα λεγαμε από κοντα). Γνωρισα μια χωρα πράσινη. ηρεμη, χωρίς κόρνες στριγγλιές, άνθρώπους φιλικούς με τα αγγλικά τους προθυμοι να σε βοηθήσουν. Μια χωρα οργανωμένη. Μιληα σε άλλα άτομα εκει που έχουν πάει εδω και 1 χρ΄νο και το ζουν από κοντα και τους ζήλεψα. Δεν αμφισβητώ τη νοσταλγία και τη μοναξιά κάθε άλλο αλλά απλά χρειάζεσαι χρόνο.

Προσπάθησε να βρεις μαθήματα ολλανδικών να κάνεις στη Χάγη π.χ. τα κάνει ο Δημός (εννοείται δωρεάν) για ένα χρόνο ( και αμα λείψεις πάνω από ενα μηνα σε διώχνουν κιόλας). Μη διστάσεις να κάνεις πράγματα. Ο άντρας μου ψάχνει για δουλειά εκεί από εδώ πάνω από 5 μήνες αλλά του ζητάνε καλή γνώση της γλώσσας κάτι που ακόμα δεν έχει. Μακάρι να έφευγα αύριο το πρωι και θα ειχα τη δυναμη να τα αντιμετω΄πίσω όλα.

Μπορείς να μπείς στο παρακάτω φόρουμ το εχει δημιουργήσει έλληνας που ζει εδώ αλλά αφορά άτομα που μένουν εκει. Θα σε βοηθήσει και θα γνωρίσεις και κόσμο. http://www.mofeu.eu/forum/forum.php

Ο,τι θέλεις στη διάθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου gefap. Το βασικότερο εμπόδιό σου για την καθημερινότητά σου αυτή τη στιγμή είναι η γλώσσα, όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω. Πρέπει να γίνει πρωταρχικό σου μέλημα, γιατί ακόμη κι αν δημιουργήσεις κύκλο με ντόπιους αυτή τη στιγμή, δε θα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους. Όσο για τα χόμπυ και τη δουλειά θα έρθουν κι αυτά με τον καιρό, κάνε υπομονή και ψάχνε συνέχεια, όμως κι αυτά απαιτούν την εκμάθηση της γλώσσας πρώτα. Άρα θα πρέπει να επικεντρώσεις εκεί.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις πού βρίσκονται έλληνες πιο κοντά σου. Να επιδιώξεις συναντήσεις και γνωριμίες μέσω πολιτιστικών συλλόγων. Μια καλή ευκαιρία θα είναι να ψάξεις αν υπάρχει κάποιο ελληνικό σχολείο κοντά σας, που πολύ πιθανόν είναι, να διοργανώσει εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου, ώστε να παρευρεθείτε με το αγόρι σου στις εκδηλώσεις και να γνωριστείς με έλληνες. Θα σε βοηθήσουν (ελπίζω) στο Προξενείο για τέτοιου είδους πληροφορίες

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή διαμονή.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπείς στο παρακάτω φόρουμ το εχει δημιουργήσει έλληνας που ζει εδώ αλλά αφορά άτομα που μένουν εκει. Θα σε βοηθήσει και θα γνωρίσεις και κόσμο. http://www.mofeu.eu/forum/forum.php

Ο,τι θέλεις στη διάθεση σου.

 

 

για το συγκεκριμένο site ξέρω κατιτις περισσότερο και συγκεκριμενα για τα ΑΤΟΜΑ που μένουν ήδη έξω και υποτιθετε βοηθούν και δινουν πληροφοριες σε μας εδώ....

Να ενημερώσω λοιπόν οτι οι συγκεκριμένοι ΔΕΝ βοηθούν αλλά αποτρέπουν και δεν ενημερωνουν σωστα τον υποψήφιο μετανάστη.ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ..

Link to comment
Share on other sites

για το συγκεκριμένο site ξέρω κατιτις περισσότερο και συγκεκριμενα για τα ΑΤΟΜΑ που μένουν ήδη έξω και υποτιθετε βοηθούν και δινουν πληροφοριες σε μας εδώ....

 

Να ενημερώσω λοιπόν οτι οι συγκεκριμένοι ΔΕΝ βοηθούν αλλά αποτρέπουν και δεν ενημερωνουν σωστα τον υποψήφιο μετανάστη.ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ..

 

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λιγάκι.

 

1. το να επαναλαμβάνεις πολυ συχνά στον υποψήφιο (και υπερ-ενθουσιώδη) μετανάστη, και νέο μέλος στο σχετικό φόρουμ, οτι "πρόσεξε! εκει που πας ειναι δύσκολα τα πράγματα, ξανασκέψου το"

δεν ειναι αποτροπή. Ειναι προειδοποίηση, και προσπάθεια να τον κάνεις να το μελετήσει καλύτερα το βήμα που παει να κάνει.

 

το να συμβουλέψεις πχ. "προετοιμάσου καλυτερα πριν φυγεις", ή "εχεις σκεφτεί μηπως αλλες χώρες ειναι πιο φιλικές σε εσένα;", ειναι αποτροπή;

 

Αποτροπή θα ηταν να του πεις "Κατσε στην Ελλάδα, εκει ειναι καλύτερα απο εδώ". δεν εχω δει πολλές τέτοιες απόψεις στο mofeu.

 

2. Δεν ειναι ολα τα μελη του mofeu, ίδια, ουτε εχουν όλα μια συγκεκριμένη άποψη και συμπεριφορά. Εχει και τους υπερ-αισιόδοξους, και τους συγκρατημένους. Εχει και κατοικους Ελλάδας, και εξωτερικού. απ όλα έχει ο μπαξές, και το τσουβάλι περισσεύει. :D

 

 

3. Η δική σου προσωπική εμπειρία στην Ολλανδία, που την εχεις δημοσιοποιήσει σε πανω απο 1 σαιτ, δεν πιστεύεις οτι αποτρέπει οταν διαβαζεται απο άτομα που ξεκινάνε τώρα το ψάξιμο;

Ε, ναι. Αν ελαφρα τη καρδία, καποιος ξυπνισει μια μέρα και πεις, "βρε δεν πεταγομαστε Ολλανδια; ωραια ειναι!", και ψαξει στο google, και πεσει ανω στην ιστορία σου, υπάρχει η περίπτωση να κάνει πίσω, και αντι Ολλανδια, να πάει για ψάρεμα. :lol:

Αλλα δεν πιστευω οτι αποτρέπεις τον αποφασισμένο, που θα δει την αποψή σου, αλλα θα ψαξει να βρει και αλλες 50 απόψεις. Αλλα τον πληροφορείς.

 

.. έτσι και οι αλλοι 49. απόψεις.

 

4. το χειρότερο πράγμα που μπορει να κάνει κάποιος ειναι να μεταναστευσει χωρις να προετοιμαστεί, χωρις να ψαξει, για να μειώσει οσο το δυνατόν τις εκπλήξεις που τον περιμέουν εκει.

Οτι θα του συμβουν πολλά απρόοπτα εκει που πάει ειναι δεδομένο, οτι θα φας τις καρπαζιές που αναλογούν σε κάθε μετανάστη ειναι δεδομένο.

αλλα αν μπορεις να αποφύγεις μερικές, με την πληροφόριση, να μην το κάνεις;

λοιπον, οι Ελληνες της Ολλανδίας, δεν ειναι παρα πολλοί. Δεν ειναι παραδοσιακό κέντρο της ομογένειας, οπως πχ Γερμανία, Αυστραλία, κλπ. που εχει κι εναν Κώστα σε κάθε γειτονιά.

Οταν λοιπον βρίσκεις ένα ελληνόφωνο φόρουμ στο οποίο έχουν κάνει στέκι 5-10 άτομα που ξέρουν κατι παραπάνω απο εμάς για αυτη τη χώρα, δεν "το κοιτάς στα δόντια" επειδη ειναι έτσι ο ταδε, και ειναι ξινός ο δίνα....

 

να λέμε κι ενα Δόξα Σοι ...

 

 

 

 

Φιλικά

pabas

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λιγάκι.

 

1. το να επαναλαμβάνεις πολυ συχνά στον υποψήφιο (και υπερ-ενθουσιώδη) μετανάστη, και νέο μέλος στο σχετικό φόρουμ, οτι "πρόσεξε! εκει που πας ειναι δύσκολα τα πράγματα, ξανασκέψου το"

δεν ειναι αποτροπή. Ειναι προειδοποίηση, και προσπάθεια να τον κάνεις να το μελετήσει καλύτερα το βήμα που παει να κάνει.

 

το να συμβουλέψεις πχ. "προετοιμάσου καλυτερα πριν φυγεις", ή "εχεις σκεφτεί μηπως αλλες χώρες ειναι πιο φιλικές σε εσένα;", ειναι αποτροπή;

 

Αποτροπή θα ηταν να του πεις "Κατσε στην Ελλάδα, εκει ειναι καλύτερα απο εδώ". δεν εχω δει πολλές τέτοιες απόψεις στο mofeu.

 

2. Δεν ειναι ολα τα μελη του mofeu, ίδια, ουτε εχουν όλα μια συγκεκριμένη άποψη και συμπεριφορά. Εχει και τους υπερ-αισιόδοξους, και τους συγκρατημένους. Εχει και κατοικους Ελλάδας, και εξωτερικού. απ όλα έχει ο μπαξές, και το τσουβάλι περισσεύει. :D

 

 

3. Η δική σου προσωπική εμπειρία στην Ολλανδία, που την εχεις δημοσιοποιήσει σε πανω απο 1 σαιτ, δεν πιστεύεις οτι αποτρέπει οταν διαβαζεται απο άτομα που ξεκινάνε τώρα το ψάξιμο;

Ε, ναι. Αν ελαφρα τη καρδία, καποιος ξυπνισει μια μέρα και πεις, "βρε δεν πεταγομαστε Ολλανδια; ωραια ειναι!", και ψαξει στο google, και πεσει ανω στην ιστορία σου, υπάρχει η περίπτωση να κάνει πίσω, και αντι Ολλανδια, να πάει για ψάρεμα. :lol:

Αλλα δεν πιστευω οτι αποτρέπεις τον αποφασισμένο, που θα δει την αποψή σου, αλλα θα ψαξει να βρει και αλλες 50 απόψεις. Αλλα τον πληροφορείς.

 

.. έτσι και οι αλλοι 49. απόψεις.

 

4. το χειρότερο πράγμα που μπορει να κάνει κάποιος ειναι να μεταναστευσει χωρις να προετοιμαστεί, χωρις να ψαξει, για να μειώσει οσο το δυνατόν τις εκπλήξεις που τον περιμέουν εκει.

Οτι θα του συμβουν πολλά απρόοπτα εκει που πάει ειναι δεδομένο, οτι θα φας τις καρπαζιές που αναλογούν σε κάθε μετανάστη ειναι δεδομένο.

αλλα αν μπορεις να αποφύγεις μερικές, με την πληροφόριση, να μην το κάνεις;

λοιπον, οι Ελληνες της Ολλανδίας, δεν ειναι παρα πολλοί. Δεν ειναι παραδοσιακό κέντρο της ομογένειας, οπως πχ Γερμανία, Αυστραλία, κλπ. που εχει κι εναν Κώστα σε κάθε γειτονιά.

Οταν λοιπον βρίσκεις ένα ελληνόφωνο φόρουμ στο οποίο έχουν κάνει στέκι 5-10 άτομα που ξέρουν κατι παραπάνω απο εμάς για αυτη τη χώρα, δεν "το κοιτάς στα δόντια" επειδη ειναι έτσι ο ταδε, και ειναι ξινός ο δίνα....

 

να λέμε κι ενα Δόξα Σοι ...

 

 

Φιλικά

pabas

 

 

Ραγκατόνι,

 

Απο μόνοι τους θα καταλάβουν αυτοι που θα μπουν στο σάιτ ποιός βοηθάει και ποιός αποτρέπει..έχουν κρίση ...

 

Επίσης, ΝΑΙ έχω δημοσιευσει στο mofeu (πριν το εγκαταλειψω φυσικά), εδώ και στο blog μου την ιστορία μου με σκοπο την αποφυγη των Τουρκων κυρίως και όχι την αποτροπή απο την μετανάστευση του υποψηφίου.

 

Είναι αλλο να λες την προσωπικη σου ιστορια ΜΟΝΟ για αποφυγη λαθών και άλλο να λες :

 

"Εσυ που θα μεταναστευσεις ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙΣ σε δωμάτιακι για αρχη γιατι ειναι μπαςκλας, να μείνεις σε μεζονετα επιπλωμενη καλυτερα"

 

" Ειναι λίγο πίφ να νοικιάζεις δωμάτιο"

 

"μην πατησεις το πόδι σου γιατι οι παιδικοι σταθμοί κοστίζουν τουλάχιστον17.000 ευρω ετησιως (ασχετα αν εγώ απεδειξα εμπράκτως ότι ξεκινουν απο 8.000 μέχρι 19.000 ευρω)"

 

"Όσοι ειναι νεοι μετανάστες δεν ειναι αγχωμένοι και στρεσαρισμενοι"

 

και άλλα πολλά που δεν τα θυμαμαι αλλά θα τα βρεις στο τοπικ "bla bla bla -μπιρι μπιρι" γιατι ο Θοδωρης τα έκοψε απο το thread " Λόγοι μετανάστευσης" επειδη ο συμβουλάτωρ που έγραφε τα παραπάνω έλεγε και άλλα τέτοια έξυπνα για τον ΝΕΟ μετανάστη και εγώ αποδεικνυα συνεχώς ότι είναι λάθος οι αμπελοφιλοσοφίες αυτες.

 

Επίσης όταν εισαι πλούσιος, ζεις σε βίλα κοντα στο δάσος με τα λεφτά αλουνου και δεν έχεις δουλέψει ΠΟΤΕ στην χώρα που σε φιλοξενει για μια 10ετια στο εξωτερικό και τις ελευθερες ώρες σου τις περνάς στο tennis club με άλλες αργοσχολες πλούσιες ΑΠΛΑ δεν έχεις το δικαίωμα να συμβουλέυεις τον ΝΕΟ μετανάστη για να νοικιάσει μεζονέτες και να μένει σε high class περιοχες γιατι οι άλλες βρωμάνε και ζέχνουν, όταν ο ανθρωπος αυτος μετράει και το τελευταιο ευρουλάκι του για το πως θα το διανυμει σωστά εκει που θα πάει...

Επίσης δεν ξέρεις την ψυχολογια του όταν κάνει αυτο το βήμα ο μεταναστης ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ γιατι ΑΠΛΑ εσυ πήγες με άλλες προοπτικές, πως συμβουλευεις έναν άνθρωπο για το τι θα κάνει όταν εσυ δεν έχεις ιδεα για ΟΛΑ αυτα?

 

Γενικά το κλίμα που επικρατει εκει μέσα απο τους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡΕΣ δεν είναι κλίμα οικονομικών μεταναστων για μια καλυτερη ζωή αλλά των ευκατάστατων τύπων που απλά μπαίνουν εκει μέσα για να αλάξουν παραστάσεις....

 

Στο site εκείνο ερχονται ατομα και φευγουν συνέχεια ΤΥΧΑΙΟ ?? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ. ΜΟΝΟ με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ άτομα τρωγονται και έρχονται σε αντιπαραθέσεις.

 

Ξεκινάω και καταλήγω με την ίδια πρόταση ότι Ο καθένας θα κρίνει και θα καταλάβει ποιός μιλάει σωστα και ποιός όχι, ούτε τα λεγομενα μου ούτε τα δικά σου θα δεχτει ο ΑΛΛΟΣ αν δεν του αρέσουν και δεν του κάνουν..απλά τα πράγματα.

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια ο καθενας φευγει κατω απο αλλες συνθηκες και σιγουρα ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος οποτε εχει κι αλλες αντοχες κι αλλες απαιτησεις. Εγω ηρθα σε καποιον που αγαπω με ολα ετοιμα και παρολαυτα για μενα ειναι πολυ δυσκολο γιατι ειμαι συναισθηματικη και μου λειπουν τα παντα απο τη χωρα μου, με πειραζει που δεν μιλαω ακομα, που δεν δουλευω. Αλλες γυναικες ειναι αλλιως, ισως πιο πεισματαρες η πιο δειλες. Γι αυτο πιστευω οτι αν ενημερωνεις καποιον τον ενημερωνεις σε γενικες γραμμες για τις συνθηκες κι οχι οπως το βιωνεις εσυ. Πχ θα του πεις πως κ που να ψαξει για δουλεια, θα τον ενημερωσεις για τα σπιτια, για το συστημα υγειας. Πχ ενα καλο παραδειγμα για την ολλανδια ειναι οτι για να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα (το οποιο ειναι απαραιτητο για να σε προσλαβουν σε καποια δουλεια) πρεπει να γραφτεις στον δημο, το οποιο με τη σειρα του σημαινει οτι πρεπει να εχεις μονιμη δ/νση. Η να σε δηλωσει καποιος γνωστος σου οτι μενεις σε εκεινον (το οποιο δεν το κανει κανεις γιατι μετα πληρωνεις φορους για τον νεο κατοικο) η να βρεις σπιτι ή δωμάτιο με συμβολαιο (κι οχι μαυρο δηλαδη). Αυτο ειναι πιστευω μια χρησιμη πληροφορια κι οχι ελα η μην ερθεις. Δεν ξερεις σε τι συνθηκες ζει ο αλλος και τι χρειαζεται. Απλα ενημερωνεις για πρακτικα θεματα.. αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

gefap δυστηχως η μαυρη ενοικιαση σπιτιών στην Ολλανδία βασιλευει διότι οπως τα ξέρεις είναι δυσκολη η ενοικιαση κανονικού σπιτιού ή δωματίου με address...

 

γενικώς είναι φαυλος κύκλος (για να βρεις δουλειά πρεπει να εισαι δηλωμένος στο κράτος με address και για να βρεις σπίτι πρέπει να έχεις δουλειά με συμβόλαιο...Δυσκολα τα πράγματα...

 

τα ξέρεις όμως αυτα...εκεί μένεις!!!

 

Η εργασία ειναι ακόμα πιο δύσκολη με ανεβασμένο πιο πολύ τον πύχι στα ζητούμενα τους....Σιγουρα στους περισσοτερους εργασιακους τομείς ζητούν γνώση Ολλανδικής (εννοείτε). Αυτοι εκει έχουν και τον όρο over qualified που έχει αξια και κυρως...Δεν σε πέρνουν στην εργασια αν αξίζεις για ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απο αυτα που κοστίζει και που προσφέρει η συγκεκριμένη θέση...

 

Ας πούμε για την γλώσσα μπορείς να πάς στα πανεπιστημια ROC που έχει εκει στην Ολλανδία και σε 1 χρόνο να πάρεις το πανεπιστημιακό πτυχίο τους με σχετικά οικονομικό πακέτο...Εκει επίσης μπορείς να σπουδάσεις ότι θες και σε 2 χρόνια να πάρεις το αναλογο πτυχιο...Είναι τύπου ελληνικά ΙΕΚ...

 

Μπορείς να κάνεις πολλά στην Ολλανδία...Η ελληνικές κοινότητες (ιδιαιτέρως του Αμστερνταμ) κανει ωραιες μαζώξεις και συνεσθιάσεις. Εκει θα σε ενημερωσουν για διαφορα μαθηματα ψυχαγωγιας που κάνουν οι δήμου (ανθοκομία, πηλού και διαφορα άλλα)...

 

Μπορείς να κάνεις μακρινές ποδηλατάδες μέχρι έξω απο την πολη στην εξοχή να κάνεις χόμπι την φωτογραφία και να βγάζεις απιστευτες φωτογραφιες στις βόλτες σου.

 

αν θυμηθω κιάλλα θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

thanx stellinula!

exeiw dikio se polla alla na sou po tin alitheia auto elega k se mia alli kopela, oti ego gnorisa 4-5 ellines pou irthan ton teleutaio xrono mono milontas agglika kai vrikan douleia mesa se 3 mines oloi. Kai malista sto epipedo tous oxi oti na nai douleia.. kai sto leo me sigouria giati touw xero.. tha mou peis einai k thema tyxis.. SIGOURA alla den einai telika akatorthoto, apla auto pou mou eipan ki ekeinoi einai oti prospathousan apo ellada na vroun douleia k tpt gia mines, genika oi ollandoi theloun na eisai idi edo, k meta einai pio eukolo.

De leo ante sikothite oloi ki ellate edo einai i xora tis epaggelias ki ola einai teleia alla den einai k toso duskola. Oi 2 malista apo autouw epeidi den evriskan spiti sto amsterdam pou ithelan me sumvolaio pigan se ena xorio kai vrikan ftino spiti kai anoixan logariasmo graftikan ktl kai meta apo 3 mines pou vrikan douleia irthan.. thelei tropo ki oxi toso kopo oso nomizeis!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να πω την γνώμη μου στην Στέλλα καθώς είμαι μέλος στο φόρουμ που αναφέρει ότι εγκατέλειψε.

 

Όταν οργανώθηκε το φόρουμ έγιναν μέλη πολλά άτομα που ενδιαφέρθηκαν να μάθουν πληροφορίες για το Βέλγιο και την Ολλανδία καθώς υπήρχαν άτομα που μένουν/έμεναν σε αυτές τις χώρες.

 

Ότι μένει κάποιο άτομο σε μία χώρα σαφώς έχει μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για την χώρα,δεν σημαίνει ότι θα τα πει όλα σωστά και μία γνώμη θετική ή αρνητική είναι πάντα καλοδεχούμενη.

Μένοντας στην Ολλανδία πριν κάποια χρόνια απέκτησα την χειρότερη γνώμη για αυτή την χώρα,δεν σημαίνει όμως ότι μίσησα την χώρα.

Αντιθέτως είμαι παρούσα και ρωτάω σφαιρικά τα μέλη για την παρουσία της , σε αυτή την χώρα σε αυτό το ποστ , οι προσωπικές διαμάχες πάντα θα υπάρχουν και το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας είναι να μην δίνει σημασία σε ότι δεν του αρέσει.

Αν παράδειγμα έχω μία διαμάχη με κάποιο άτομο δεν σημαίνει ότι θα ακυρώσω όλο τον διαδικτυακό τόπο.

Τα λέω όλα αυτά επειδή λες ο καθένας θα κρίνει και θα καταλάβει ποιός μιλάει σωστα και ποιός όχι .

Το καλύτερο θα είναι να μην συνεχιστεί κάποιος διάλογος ειδικά όταν είναι διάλογος σε ένα άλλο φόρουμ για κάποια άλλα άτομα που δεν έχουν σχέση με το παρόν φόρουμ και ίσως αποτελούν δυσφημίση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΕ μου αυτο το ποδήλατο που έβγαλες φωτο είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ....που να τους δεις στους -5 βαθμούς όλη η οικογένεια μετα σκατουλάκια τους μέσα στο αμαξίδιο και να πηγαινουν χαμογελαστοι και αμέριμνοι...Αχ! ωραία πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια το θεμα του ηλιου μην το γελατε...

Αν δειτε τους γιους μου που ειναι πιο χλωμοι απο τους τοιχους και ακουσετε απο την παιδιατρο οτι ειναι απολοιτως φυσιολογικο το χρωματους για τετοια εποχη θα εκτιμεσετε και το κλιμα..

Οσο για τον καιρο εγω τους εβγαζα απο μωρουλια εξω γιατι αν περιμενεις εδω να κανει καλο καιρο... (καλα περισι στο -12 μου ειπε η παιδιατρος τον μικρο που ηταν 5μηνων να μην τον βγαλω αν γινεται)

Link to comment
Share on other sites

είμαι απο τα πρώτα μέλη στο Mofeu , και γνωρίζω πολλά πράγματα όσον αφορα αυτη την οργανωμένη δικτυακή κοινότητα που έχει να δώσει πολλα πραγματα και να πληροφορισει το κοσμο,γνωρίζω πάρα πολλά μέλη του φορουμ απο κοντά καθώς επίσης και τα ιδρυτικά του μέλη.

Τα μέλη που έχουν γνώση και εμπειρία σχετικά με το εξωτερικο προσπαθουν να βοηθησουν και να πληροφορησουν οσο το δυνατο πιο ρεαλιστικα τους ενδιαφερομενους , δεν εχουν κανενα κερδος απο τιποτα.

Η παρεα του mofeu ειναι μια αληθινη και ζεστη δικτυακη κοινοτητα που απαρτιζεται στο συνολο της απο σοβαρα ατομα , με σοβαρα θεματα και ειδησεις.

ολα αυτα που λεω μπορειτε να τα διαπιστωσετε αν γινεται μελη του.

Link to comment
Share on other sites

obereinstimmen.(ετσι λεει το πολυλεξικο)

 

ok αλλα ζαληστηκαμε με το συγκεκριμενο σαϊτ! εδω μιλανε γονεις.

το αλε, αλλα γαλιστι σας λεει τιποτα η" νιεντε?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...