Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΓΙΕΙΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ & Βιολογικά προιόντα


κικη

Recommended Posts

Thiresia, καλώς όρισες.

Σχετικά με τα καλλυντικά, προσωπικά ξεκίνησα, όταν ανακάλυψα τις συνέπειες όλων αυτών των χημικών, με τα weleda, σε ένα όμως προϊόν ο μικρός μου εμφάνισε αλλεργία και τα διέκοψα και από τότε χρησιμοποιώ lavera. Επίσης κάποια στιγμή χρησιμοποιήσα και logona. Όλες οι παραπάνω εταιρίες είναι πάρα πολύ καλές. Σχετικά με τη weleda υπάρχει 16σέλιδη αναφορά στο παρακάτω ποστ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9012&highlight=weleda

Τώρα που μεγάλωσε ο μικρός μου παρήγγειλα πάλι weleda για μια ακόμη δοκιμη. όσον αφορά στην κρέμα αλλαγής πάνας η weleda είναι η καλύτερη όλων, βιολογικών-φυτικών και μη. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

TERY Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλες σου.Η αλήθεια είναι πως επειδή ψάχνω καιρό,αυτές οι εταιρίες βρίσκονται συνεχως μπροστά μου. Απο που τα αγοράζετε? εγω είμαι απο επαρχία και εδω δεν υπάρχει μαγαζί μεβιολογικά.Αλλώστε και να υπήρχε θα ήταν πανακριβο!!

Θα ψάξω e-shops και forum και θα δώ.

Καλημέρα!!

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το ακατέργαστο βιολογικό ρύζι το οποίο αγοράζω συνηθως από το carefour της εταιρειας trofino. Την τελευταια φορά πρόσεξα όμως στη συσκευασία οτι έλεγε οτι εισάγεται συσκευασμένο, αλλά δεν ανέφερε πουθενά τη χωρα προέλευσης και συσκευασίας. Απ΄ οτι ξέρω ρυζι παραγεται στην Ευρωπη εκτος από την Ελλάδα στην Ιταλία και στην Ισπανία. Φοβαμαι ομως οτι η χώρα προέλευσης ειναι η Κινα και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα τροφιμα που παράγονται εκεί. Δεν θα έπρεπε να αναφέρουν τη χωρα προέλευσης;

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μαιλ στο οποίο πηρα την ακόλουθη απάντηση

Η παρατήρησή σας, είναι ενδεικτικό παράδειγμα των προβλημάτων που μας δημιουργεί ή μη επικαιροποιημένη αγορανομική νομοθεσία και η πολυνομία.

 

Τυπικά στο ρύζι δεν προβλέπεται να αναγράφεται τίποτα άλλο πέρα από τα στοιχεία του τελικού παρασκευαστή. Τα τελευταία χρόνια διάφορες κρατικές υπηρεσίες βασιζόμενες σε ερμηνευτική παράγραφο που αφορά μόνο στα Όσπρια, επέβαλαν την αναγραφή της ακόλουθης ένδειξης και επί της συσκευασίας ρυζιού "ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ - ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" , την οποία έχει και το προιόν μας και η οποία βέβαια δεν αντικατροπτίζει την πραγματικότητα.

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εταιρεία μας είναι ο πρώτος και μέχρι σήμερα ο μοναδικός, πιστοποιημένος Βιολογικός, καθετοποιημένος Ορυζόμυλος στην Ελλάδα. Αγοράζουμε το ρύζι ως πρώτη ύλη από παραγωγούς σε Ελλάδα και Ιταλία , το αποφλοιώνουμε, το επεξεργαζόμαστε και το τυποποιούμε. Άρα ούτε απλά συσκευάζουμε, όυτε ακόμα και όταν η Ά ύλη είναι από την Ιταλία εισάγουμε, γιατί τα τελευταία 15 χρόνια μεταξύ των χωρών της Ε.Ε. δεν γίνονται εισαγωγές.

 

Τέλος ακόμα και αν το ρύζι είναι Ελληνικής καλιέργειας, δεν το αναφέρουμε στη συσκευασία , γιατί εμπορικές πρακτικές και κόστη προσαρμογής καθιστούν οικονομικά δυσβάστακτη την συνεχή αλλαγή στοιχείων.

 

Σε σχέση με το ερώτημα σας, αν δεν μου αναφέρεται το κωδικό παραγωγής που αναγράφεται επί της συσκευασίας, δεν μπορώ να σας απαντήσω με ακρίβεια αν είναι Ιταλίας ή Ελλάδας.. Παρόλα αυτά , κατά προσέγγιση , αν έχετε αγοράσει το προιόν τις τελευταίες 45 μέρες, τότε η ά ύλη είναι Ελληνική. Πάντως από όποια χώρα και να προέρχεται η ά ύλη του ρυζιού, η επεξεργασία και η συσκευασία γίνεται από την εταιρεία μας. Βρισκόμαστε πλέον και στην ευχάριστη θέση να έχουμε ξεκινήσει και τις πρώτες εξαγωγές Βιολογικού ρυζιού σε χώρες εκτός Ε.Ε. και πωλήσεις σε χώρες εντός Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

Διάβασα μονομιάς όλο το τόπικ και το βρήκα φοβερά ενδιαφέρον!!

Θα ήθελα να ρωτήσω την medea για τη συσκευή που αναφέρει ότι φτιάχνει γιαούρτι. Ποια είναι;

 

Επίσης. Αγόρασα πρόσφατα ένα βιβλίο για οικολογικά απορρυπαντικά για το σπίτι, που τα φτιάχνεις μόνος σου. Έχει από τα πατώματα, μέχρι... απορρυπαντικά για πιάτα και ρούχα.

Σας ενδιαφέρει να βάλω κάποιες "συνταγές;"

Κι επειδή τώρα θα τα δοκιμάσω, να ρωτήσω το εξής: Αγνό άσπρο σαπούνι Μασσαλίας που είναι συστατικό σε πολλά ξέρετε που θα βρω;

Ευχαριστώ πολύ!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαριλίνα, ναι να μας πεις κάποιες ιδέες!!!

Και γω μεμονομιάς το διάβασα προχθές το βράδυ και με πήρε το ξημέρωμα :D:D:D:D:D

 

Σαπούνι Μασσαλίας θα βρεις στο Καρφούρ. είναι και πάμφθηνο!

Εγώ το έχω και κάθεται, πες καμιά ιδέα να το χρησιμοποιήσω!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης. Αγόρασα πρόσφατα ένα βιβλίο για οικολογικά απορρυπαντικά για το σπίτι, που τα φτιάχνεις μόνος σου. Έχει από τα πατώματα, μέχρι... απορρυπαντικά για πιάτα και ρούχα.

Σας ενδιαφέρει να βάλω κάποιες "συνταγές;"

 

Επιβάλλεται :D

ή αν θες, πες μας ποιο βιβλίο είναι αυτό! :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Πήρα σήμερα το βιβλίο στη δουλειά για να σας γράψω κάποιες συνταγές. Εγώ, με το καλό, θα αρχισω να τις χρησιμοποιώ το ΣΚ, άρα προσωπικές απόψεις από Δευτέρα.

Το βιβλίο είναι το "ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ" του KARYN SIEGEL - MAIER, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΑΛΟΥ.

 

Να πω από την αρχή ότι δεν προτίθεμαι - σε πρώτο στάδιο - να αγοράσω όλα τα αιθέρια έλαια που λέει. Θα ακολουθήσω τη βασική συνταγή (σαπούνι Μασσαλιας, ξύδι, νερό ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο) και θα βάλω προς στιγμήν κάτι της επιλογής μου. Αν δω ότι μου αρέσει... βλέπουμε.

 

Λοιπόν, αρχίζω απο το κεφάλαιο που λεει:

ΚΟΥΖΙΝΑ

1. Δάπεδο κουζίνας

4 λίτρα ζεστο νερό

2 κουταλιές της σούπας υγρό σαπούνι Μασσαλίας

10 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου

5 σταγόνες αιθέριο έλαιο κυπαρισσιού

Αναμείξτε όλα τα υλικά σε έναν μεγάλο κουβά. βουτηξτε μια σφουγγαρίστρα μέσα στον κουβά και στίψτε την. καθαρίστε το πάτωμα τμηματικά, με μικρές κινήσεις και βουτώντας τη σφουγγαρίστρα στον κουβά όσο συχνά χρειάζεται. το ξέπλυμα δεν είναι απαραίτητο.

 

2. Υγρά για το πλύσιμο των πιάτων:

 

α. Υγρό σαπούνι Μασσαλίας

15 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού ή λουίζας

6 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας

5 σταγόνες αιθέριο έλαιο περγαμόντου

Γεμίστε ένα πλαστικό μπουκάλι χωρητικότητας 650 γρ. με ενσωματωμένο ψεκαστήρα με σαπούνι Μασσαλίας (διαλυμένο σύμφωνα με τις οδηγίες αν το χρησιμοποιείτε συνμπυκνωμένο). Προσθέστε τα αιθέρια έλαια. Ανακινείτε καλά το μπουκάλι πριν από κάθε χρήση. Προσθέστε 1 ή 2 κουταλιές σούπας από αυτό το μείγμα στο νερό για το πλύσιμο των πιάτων και πλύντε όπως συνήθως.

 

β. Υγρό σαπούνι Μασσαλίας

20 σταγόνες αιθέριο έλαιο μοσχολέμονου (λάιμ)

10 σταγόνες αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού

5 σταγόνες εκχύλισμα σπόρων εσπεριδοειδών.

Το φτιάχνουμε όπως το προηγούμενο.

 

3. Για τις βρύσες ένα μείγμα απο ίσα μέρη νερού και ξύδι. για συσσωρευμένη βρωμιά, 3 -4 σταγόνες αιθέριο έλαιο εσπεριδοειδών απευθείας πάνω στη βρωμιά και στη συνέχεια καθαρίστε με μία οδοντόβουρτσα.

 

Αυτά προς στιγμήν, με φωνάζει ο Δ/ντης μου!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας!

Είχαμε τη συζήτηση για τα οικολογικά καθαριστικά σε μια άλλη θεματική ενότητα και έψαξα να βρώ ένα σχετικότερο θέμα για να απαντήσω.

Προς μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα πως το θέμα το συζητάτε εδώ και θα συνεχίσω από εδώ.

Αφορμή και για τη δική μου αναφορά στάθηκε το βιβλίο αυτό που ανέφερες Μαριλίνα.

Να προσθέσω λοιπόν στην ερώτηση της ditop ότι δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε σαπούνι Μασσαλίας για τις παραπάνω συνταγές μιας και εμέις έχουμε το Αρκάδι αντ' αυτού.

Για να μη πω πως ακόμη καλύτερο και από αυτό είναι τα σαπούνια που φτιάχνουν στα χωριά...

Εν πάσει περιπτώσει το πράσινο σαπούνι εν γένει αντικαθιστά αυτό της Μασσαλίας (μιας και δε βρισκόμαστε στην Γαλλία)

Το Αρκάδι έχει την ευκολία ότι βγαίνει σε σκόνη και έτσι υγροποιείται ευκολότερα από ολόκληρο κομμάτι.

Για να το υγροποιήσετε αρκει να αραιώσετε 4 μέρη νερού προς 1 σαπουνιού σε κατσαρόλα και να αφήσετε το μείγμα να ζεσταθεί, σχεδόν να πάρει βράση (αλλά να μην βράσει! προσοχή). Στη συνέχεια, το αφήνετε λίγο να κρυώσει και το φυλάτε για κάθε χρήση σε μπουκάλι.

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

summerinxs πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!!!!εγώ χρησιμοποιώ ξύδι στο σφουγγάρισμα,ξεσκονίζω με πανί που το βρέχω...αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι το μπάνιο..απολυμαίνεται με το αρκάδι;ή με κάποια άλλη συνταγή που έχεις;αυτό με καίει...τα αρκάδι αφήνει υπολείμματα λένε στο πλυντήριο..στα ρούχα δηλαδή;της προδέρμ είναι καλό;μια φίλη μου συνέστησε αυτό...

 

staxioforina και εγώ χρησιμοποιώ το ξύδι σχεδόν παντού. Για την υγεινή της τουαλέτας αυτό που εμπιστεύομαι περισσότεροαπό οτιδήποτε άλλο είναι ο ατμός...

Με ατμοκαθαριστή κάνω τη λεκάνη 2 φορές την εβδομάδα (είμαστε 2 άτομα ακόμα... αργότερα ίσως χρειαστεί και συχνότερα...) και για καθημερινό λίγο Dettol που είναι και το μονάδικό χημικό που χρησιμοποιώ ακομα (μόλις τελειώσει θα το γυρίσω και αυτό στα οικολογικά...)

Ο βόρακας πάντως είναι το απολυμαντικό της τουαλέτας γενικά κατά τη προαναφερθείσα "βίβλο" σε συνδυασμό με τα απολυμαντικά αιθέρια έλαια (κέδρος, πέυκο, και τεϊόδεντρο για παράδειγμα...)

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

staxioforina το αρκαδι ειναι γενικης χρησης. Απο πλυσιμο ρουχων μεχρι καθαρισμα σπιτιου.

summerinnxs ευχαριστω για τις συνταγες, ειμαι ηδη βεβαια ενεργη σε αυτο το θεμα. Σκεφτομαι να δοκιμασω αυτα τα καινουργια οικολογικα τα planet. Ξερεις τιποτα?

 

Κασσιανή για μένα τα Planet μυρίζουν «μούφα»....

Αν θες πραγματικά οικολογικά πάρτα από εταιριές που ασχολούνται αποκλείστικά με αυτά, όχι από μια εληνική εταιρία με 40 χρόνια παράδοση στα συμβατικά χημικά που είδε πως τη σήμερον ημέρα η οικολογία «πουλάει» και είπε να μην μείνει κι αυτή έξω από το παιχνίδι....

Εξάλλου τόση διαφήμιση που έχει πληρώσει τόσο καιρό θα την πληρώσεις στη τιμή του προϊόντος, που για να είναι αταγωνιστικό αναγκάζεται να ρίξει τη ποιότητά του....

Γνώμη μου πάντα....

Αν θές οικολογικά θα σου προτείνω όσα έχω δοκιμάσει εγώ...

Sonett, Sodasan (σε βιολογικά καταστήματα) και Lʼ Abre Vert που τα βρίσκεις και σε όλα τα Carrefour νομίζω και στο Σκλαβενίτη

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

summerinxs που να τον βρω τον σκλαβενίτη εδώ;υπάρχει μόνο Μαρινόπουλος-carrefour δηλαδή καμμιά σχέση με τα carrefour...που με έφερε ο άντρας μου..αχχχχχχχ..επίσης αυτό που είπες για το αρκάδι κάνει και πλύσιμο ρούχων στο πλυντήριο;μαλακτικό χρειάζεται;

μάλλον θα αρκεστώ στον βόρακα από τα φαρμακεία ή θα ψάξω σε βιολογικό μαγαζί και αν έχουν γιατί τα πιο πολλά με τρόφιμα είναι...δεν είναι και σε πληθώρα εδώ!!

Μαριλίνα ωραία η συνταγή για το πάτωμα..αλλά μόνο για την κουζίνα;τα λαδάκια αυτά πάλι από βιολογικό κατάστημα ή από φαρμακείο;είναι από αυτά που τα καίμε με νερό για άρωμα;τέτοια παίρνω από body-shop

ευχαριστώ......

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν, staxioforina για νασουαπαντήσω τις ερωτήσεις σου μια μια.

 

Αν έχει (που σίγουρα θα έχει) κατάστημα βιολογικών προΙόντων στη Αλέξανδρούπολη (που μόλις τώρα είδα ότι μένεις), θα έχει σίγουρα κάποια από τα παραπάνω απορρυπαντικά (Sodasan, Sonett, L'Abre Vert) ή ότι άλλο έχει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν όχι ο Μαρινόπουλος νομίζω τα έχει τα L'Abre Vert.

 

Αν ούτε αυτό τότε μπορείς να παραγγείλεις τα απορρυπαντικά από online κατάστημα στο internet.

 

Για τα οικολογικά καθαριστικά που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου, καλύτερα πρώτα αγόρασε το βιβλίο.

Αν δεν το βρεις σε βιβλιοπωλείο (χλώμο), μπορείς και αυτό να το παραγείλεις από κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλέιο στο internet.

 

Βόρακα δε νομίζω να βρεις σε φαρμακείο. Ο βόρακας είναι ένα μια σκόνη που χρησιμοποιούν στην αργυροχρυσοχοϊα. Αν γνωρίζεις κάποιον με κατάστημα κοσμημάτων (που να είναι και τεχνίτης) ρώτησέ τον και θα σου πει οπου θα τον βρεις. Η μπες στη ψύχρα μέσα σε ένα κοσμηματοπωλείο και ζήτα τον τεχνίτη και ρώτησέ τον.

 

Τέλος, (αυτό το είχα διαβάει και κάπου αλλού και παρέλειψα να το απαντήσω, ελπίζω να ήσουν εσύ που το είχες ρωτήσει)

τα αιθέρια έλαια δε είναι τα λαδάκια που βάζουμε για να αρωματίσουμε το χώρο. Στη καλύτερη περίπτωση αυτά να περιέχουν αιθέρια έλαια, αν και τις περισσότερες φορές έχουν τεχνητά αρώματα.

Αιθέριο έλαιο μπορείς να βάλες σε δοχείο για να αρωματίσεις το σπίτι, αλλά αυτό θα το ζητήσεις είτε σε φαρμακείο (συνήθως πουλάνε της γνωστής Apivita, τη σειρά που λέγεται essential oils) ή σε καταστήματα με βιολογικά.

Αν αγοράσεις της APIVITA ζητα να σου δώσουν και το ενημερωτικό βιβλιαράκι που γράφει πολύ σημαντικές πληροφορίες μέσα.

Σε κάθε περίπωση θα ζητήσεις ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ.

Θα σουφανούν λίγο ακριβά ( 9-15 ευρώ, ανάλογα με το έλαιο), αλλά είναι υπερ συμπυκνωμένα και θα σου χρειάζονται μόνο λίγες σταγόνες κάθε φορά. Αν τα αποθηκέυεις όπως πρέπει θα σου κρατήσουν για πολλά χρόνια.

 

Ελπίζω να σε φώτισα λίγο παραπάνω.

Ότι άλλο χρειαστείς πές μου.

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, staxioforina για νασουαπαντήσω τις ερωτήσεις σου μια μια.

 

Αν έχει (που σίγουρα θα έχει) κατάστημα βιολογικών προΙόντων στη Αλέξανδρούπολη (που μόλις τώρα είδα ότι μένεις), θα έχει σίγουρα κάποια από τα παραπάνω απορρυπαντικά (Sodasan, Sonett, L'Abre Vert) ή ότι άλλο έχει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν όχι ο Μαρινόπουλος νομίζω τα έχει τα L'Abre Vert.

 

Αν ούτε αυτό τότε μπορείς να παραγγείλεις τα απορρυπαντικά από online κατάστημα στο internet.

 

Για τα οικολογικά καθαριστικά που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου, καλύτερα πρώτα αγόρασε το βιβλίο.

Αν δεν το βρεις σε βιβλιοπωλείο (χλώμο), μπορείς και αυτό να το παραγείλεις από κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλέιο στο internet.

 

Βόρακα δε νομίζω να βρεις σε φαρμακείο. Ο βόρακας είναι ένα μια σκόνη που χρησιμοποιούν στην αργυροχρυσοχοϊα. Αν γνωρίζεις κάποιον με κατάστημα κοσμημάτων (που να είναι και τεχνίτης) ρώτησέ τον και θα σου πει οπου θα τον βρεις. Η μπες στη ψύχρα μέσα σε ένα κοσμηματοπωλείο και ζήτα τον τεχνίτη και ρώτησέ τον.

 

Τέλος, (αυτό το είχα διαβάει και κάπου αλλού και παρέλειψα να το απαντήσω, ελπίζω να ήσουν εσύ που το είχες ρωτήσει)

τα αιθέρια έλαια δε είναι τα λαδάκια που βάζουμε για να αρωματίσουμε το χώρο. Στη καλύτερη περίπτωση αυτά να περιέχουν αιθέρια έλαια, αν και τις περισσότερες φορές έχουν τεχνητά αρώματα.

Αιθέριο έλαιο μπορείς να βάλες σε δοχείο για να αρωματίσεις το σπίτι, αλλά αυτό θα το ζητήσεις είτε σε φαρμακείο (συνήθως πουλάνε της γνωστής Apivita, τη σειρά που λέγεται essential oils) ή σε καταστήματα με βιολογικά.

Αν αγοράσεις της APIVITA ζητα να σου δώσουν και το ενημερωτικό βιβλιαράκι που γράφει πολύ σημαντικές πληροφορίες μέσα.

Σε κάθε περίπωση θα ζητήσεις ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ.

Θα σουφανούν λίγο ακριβά ( 9-15 ευρώ, ανάλογα με το έλαιο), αλλά είναι υπερ συμπυκνωμένα και θα σου χρειάζονται μόνο λίγες σταγόνες κάθε φορά. Αν τα αποθηκέυεις όπως πρέπει θα σου κρατήσουν για πολλά χρόνια.

 

Ελπίζω να σε φώτισα λίγο παραπάνω.

Ότι άλλο χρειαστείς πές μου.

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, staxioforina για νασουαπαντήσω τις ερωτήσεις σου μια μια.

 

Αν έχει (που σίγουρα θα έχει) κατάστημα βιολογικών προΙόντων στη Αλέξανδρούπολη (που μόλις τώρα είδα ότι μένεις), θα έχει σίγουρα κάποια από τα παραπάνω απορρυπαντικά (Sodasan, Sonett, L'Abre Vert) ή ότι άλλο έχει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν όχι ο Μαρινόπουλος νομίζω τα έχει τα L'Abre Vert.

 

Αν ούτε αυτό τότε μπορείς να παραγγείλεις τα απορρυπαντικά από online κατάστημα στο internet.

 

Για τα οικολογικά καθαριστικά που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου, καλύτερα πρώτα αγόρασε το βιβλίο.

Αν δεν το βρεις σε βιβλιοπωλείο (χλώμο), μπορείς και αυτό να το παραγείλεις από κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλέιο στο internet.

 

Βόρακα δε νομίζω να βρεις σε φαρμακείο. Ο βόρακας είναι ένα μια σκόνη που χρησιμοποιούν στην αργυροχρυσοχοϊα. Αν γνωρίζεις κάποιον με κατάστημα κοσμημάτων (που να είναι και τεχνίτης) ρώτησέ τον και θα σου πει οπου θα τον βρεις. Η μπες στη ψύχρα μέσα σε ένα κοσμηματοπωλείο και ζήτα τον τεχνίτη και ρώτησέ τον.

 

Τέλος, (αυτό το είχα διαβάει και κάπου αλλού και παρέλειψα να το απαντήσω, ελπίζω να ήσουν εσύ που το είχες ρωτήσει)

τα αιθέρια έλαια δε είναι τα λαδάκια που βάζουμε για να αρωματίσουμε το χώρο. Στη καλύτερη περίπτωση αυτά να περιέχουν αιθέρια έλαια, αν και τις περισσότερες φορές έχουν τεχνητά αρώματα.

Αιθέριο έλαιο μπορείς να βάλες σε δοχείο για να αρωματίσεις το σπίτι, αλλά αυτό θα το ζητήσεις είτε σε φαρμακείο (συνήθως πουλάνε της γνωστής Apivita, τη σειρά που λέγεται essential oils) ή σε καταστήματα με βιολογικά.

Αν αγοράσεις της APIVITA ζητα να σου δώσουν και το ενημερωτικό βιβλιαράκι που γράφει πολύ σημαντικές πληροφορίες μέσα.

Σε κάθε περίπωση θα ζητήσεις ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ.

Θα σουφανούν λίγο ακριβά ( 9-15 ευρώ, ανάλογα με το έλαιο), αλλά είναι υπερ συμπυκνωμένα και θα σου χρειάζονται μόνο λίγες σταγόνες κάθε φορά. Αν τα αποθηκέυεις όπως πρέπει θα σου κρατήσουν για πολλά χρόνια.

 

Ελπίζω να σε φώτισα λίγο παραπάνω.

Ότι άλλο χρειαστείς πές μου.

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, staxioforina για νασουαπαντήσω τις ερωτήσεις σου μια μια.

 

Αν έχει (που σίγουρα θα έχει) κατάστημα βιολογικών προΙόντων στη Αλέξανδρούπολη (που μόλις τώρα είδα ότι μένεις), θα έχει σίγουρα κάποια από τα παραπάνω απορρυπαντικά (Sodasan, Sonett, L'Abre Vert) ή ότι άλλο έχει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν όχι ο Μαρινόπουλος νομίζω τα έχει τα L'Abre Vert.

 

Αν ούτε αυτό τότε μπορείς να παραγγείλεις τα απορρυπαντικά από online κατάστημα στο internet.

 

Για τα οικολογικά καθαριστικά που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου, καλύτερα πρώτα αγόρασε το βιβλίο.

Αν δεν το βρεις σε βιβλιοπωλείο (χλώμο), μπορείς και αυτό να το παραγείλεις από κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλέιο στο internet.

 

Βόρακα δε νομίζω να βρεις σε φαρμακείο. Ο βόρακας είναι ένα μια σκόνη που χρησιμοποιούν στην αργυροχρυσοχοϊα. Αν γνωρίζεις κάποιον με κατάστημα κοσμημάτων (που να είναι και τεχνίτης) ρώτησέ τον και θα σου πει οπου θα τον βρεις. Η μπες στη ψύχρα μέσα σε ένα κοσμηματοπωλείο και ζήτα τον τεχνίτη και ρώτησέ τον.

 

Τέλος, (αυτό το είχα διαβάει και κάπου αλλού και παρέλειψα να το απαντήσω, ελπίζω να ήσουν εσύ που το είχες ρωτήσει)

τα αιθέρια έλαια δε είναι τα λαδάκια που βάζουμε για να αρωματίσουμε το χώρο. Στη καλύτερη περίπτωση αυτά να περιέχουν αιθέρια έλαια, αν και τις περισσότερες φορές έχουν τεχνητά αρώματα.

Αιθέριο έλαιο μπορείς να βάλες σε δοχείο για να αρωματίσεις το σπίτι, αλλά αυτό θα το ζητήσεις είτε σε φαρμακείο (συνήθως πουλάνε της γνωστής Apivita, τη σειρά που λέγεται essential oils) ή σε καταστήματα με βιολογικά.

Αν αγοράσεις της APIVITA ζητα να σου δώσουν και το ενημερωτικό βιβλιαράκι που γράφει πολύ σημαντικές πληροφορίες μέσα.

Σε κάθε περίπωση θα ζητήσεις ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ.

Θα σουφανούν λίγο ακριβά ( 9-15 ευρώ, ανάλογα με το έλαιο), αλλά είναι υπερ συμπυκνωμένα και θα σου χρειάζονται μόνο λίγες σταγόνες κάθε φορά. Αν τα αποθηκέυεις όπως πρέπει θα σου κρατήσουν για πολλά χρόνια.

 

Ελπίζω να σε φώτισα λίγο παραπάνω.

Ότι άλλο χρειαστείς πές μου.

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, staxioforina για νασουαπαντήσω τις ερωτήσεις σου μια μια.

 

Αν έχει (που σίγουρα θα έχει) κατάστημα βιολογικών προΙόντων στη Αλέξανδρούπολη (που μόλις τώρα είδα ότι μένεις), θα έχει σίγουρα κάποια από τα παραπάνω απορρυπαντικά (Sodasan, Sonett, L'Abre Vert) ή ότι άλλο έχει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν όχι ο Μαρινόπουλος νομίζω τα έχει τα L'Abre Vert.

 

Αν ούτε αυτό τότε μπορείς να παραγγείλεις τα απορρυπαντικά από online κατάστημα στο internet.

 

Για τα οικολογικά καθαριστικά που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου, καλύτερα πρώτα αγόρασε το βιβλίο.

Αν δεν το βρεις σε βιβλιοπωλείο (χλώμο), μπορείς και αυτό να το παραγείλεις από κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλέιο στο internet.

 

Βόρακα δε νομίζω να βρεις σε φαρμακείο. Ο βόρακας είναι ένα μια σκόνη που χρησιμοποιούν στην αργυροχρυσοχοϊα. Αν γνωρίζεις κάποιον με κατάστημα κοσμημάτων (που να είναι και τεχνίτης) ρώτησέ τον και θα σου πει οπου θα τον βρεις. Η μπες στη ψύχρα μέσα σε ένα κοσμηματοπωλείο και ζήτα τον τεχνίτη και ρώτησέ τον.

 

Τέλος, (αυτό το είχα διαβάει και κάπου αλλού και παρέλειψα να το απαντήσω, ελπίζω να ήσουν εσύ που το είχες ρωτήσει)

τα αιθέρια έλαια δε είναι τα λαδάκια που βάζουμε για να αρωματίσουμε το χώρο. Στη καλύτερη περίπτωση αυτά να περιέχουν αιθέρια έλαια, αν και τις περισσότερες φορές έχουν τεχνητά αρώματα.

Αιθέριο έλαιο μπορείς να βάλες σε δοχείο για να αρωματίσεις το σπίτι, αλλά αυτό θα το ζητήσεις είτε σε φαρμακείο (συνήθως πουλάνε της γνωστής Apivita, τη σειρά που λέγεται essential oils) ή σε καταστήματα με βιολογικά.

Αν αγοράσεις της APIVITA ζητα να σου δώσουν και το ενημερωτικό βιβλιαράκι που γράφει πολύ σημαντικές πληροφορίες μέσα.

Σε κάθε περίπωση θα ζητήσεις ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ.

Θα σουφανούν λίγο ακριβά ( 9-15 ευρώ, ανάλογα με το έλαιο), αλλά είναι υπερ συμπυκνωμένα και θα σου χρειάζονται μόνο λίγες σταγόνες κάθε φορά. Αν τα αποθηκέυεις όπως πρέπει θα σου κρατήσουν για πολλά χρόνια.

 

Ελπίζω να σε φώτισα λίγο παραπάνω.

Ότι άλλο χρειαστείς πές μου.

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

apivita έχω πάρει από φαρμακείο....κάπου θα βρω μωρέ..απλά σε ένα site έγραφε ότι υπάρχει σε φαρμακεία βόρακας

πως λέγεται το βιβλίο;

επίσης αυτό που δεν απάντησες είναι για το αρκάδι αν το χρησιμοποιώ για πλύσιμο ρούχων και αν χρειάζεται μαλακτικό..αυτά και sorry αν σε έκανα πολλές ερωτήσεις

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

sorry εγώ που ανέβασα το ίδιο ποστ 5 φορές...Κόλλησε το φόρουμ....

 

Λοιπόν, το βιβλιο το αναφέραμε και παραπάνω λέγεται "Συνταγές για οικολογικά Καθαριστικά" είνα της Karie Siegel Maier από τις εκδόσεις ΨΥΧΑΛΟΣ.

 

Το αρκάδι είναι πράσινο σαπούνι. Καλυτερα να το διαλύσεις με τον τρόπο που εξήγησα παραπάνω πριν το βάλεις στο πλυντήριο και μετά να το ρίξεις στη θήκη της πλύσης. Επείσης να βάλεις και μια κουταλιά της σούπας σόδα. Μαλακώνει το νερό και καθαρίζει καλύτερα τα ρούχα (είναι και αντιμικροβιακό)

Χρειάζεται βέβαια και μαλακτικό, αλλά το βίβλίο το μόνο φυσικό μαλάκτικό που προτείνει ειναι το ξύδι....τώρα για ταρουχαλάκια του παιδιού δε ξέρω αν πειράζει να μη βάλεις μαλακτικο...

Εγώ χρησιμοποιώ το οικολογικό μαλακτικό L' Abre Vert.

 

Αν υπάρχει στα φαρμακεία βόρακας τόσο το καλύτερο...εγώ τον παίρνω από τοκέντρο της Αθήνας από κατάστημα που πουλάει είδη αργυροχρυσοχοϊας. Είναι τσάμπα εκεί (κάπου ένα ευρώ το κιλό και θα σουχρειαστεί μια κουτλιά περίπου)

 

Αυτά!!!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου βάζει στο πλυντήριο αντί αποσκληρυντικού, 1 κουταλιά σόδα. Το προφυλάσσει άραγε από τα άλατα ή όχι? Η αλήθεια είναι πως το δικό της χάλασε μετά από 40 χρόνια λειτουργίας... Τα σύγχρονα πλυντήρια όμως?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...