Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πριν από 1 μήνα είχα κι εγώ παλίνδρομη κύηση μετά από σπερματέγχυση. Ο γυναικολόγος είπε ότι μόνο κατά 20% είναι "τυχαία" αυτή η απώλεια. Σε έναν ανοσολόγο που πήγα μου είπε ότι δεν υπάρχει "τυχαίο", υπάρχουν λόγοι για τους οποίους γίνεται μια παλίνδρομη, ανιχνεύονται αν τυχόν υπάρχουν και δίδεται αγωγή. Εγώ και λόγω της υποβοηθούμενης μεθόδου δεν πρόκειται να περιμένω και 2 παλίνδρομη για να κάνω εξετάσεις.

Το θέμα μου όμως είναι άλλο... πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μετά την παλίνδρομη ώστε να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς αυτές να βγουν επηρεασμένες? Ο γυναικολόγος λέει 1 γεμάτος μήνας είναι αρκετός ενώ η αιματολόγος που επισκέφτηκα λέει 2 μήνες. Εσείς τι γραμμή είχατε από τους γιατρούς σας? Πόσο διάστημα αφήσατε μετά από παλίνδρομη κύηση? Οι μοριακές εξετάσεις σαφώς δεν επηρεάζονται, προς το παρόν περιμένω για τις βιοχημικές.

 

Καλημέρα, εμένα μου είχανε πει οτι αν εχει γίνει αποξεση πρεπει να περάσουν 3 μήνες διαφορετικά τα αποτελέσματα δεν θα είναι αληθινά. Αν η μήτρα καθάρισε μόνη της να περιμένω μόνο μια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα και εγω θα ήθελα να αναφέρω μία παλίνδρομη που είχα πριν λίγους μήνες

δεν λέω ψαχτηκα πολύ αλλά ο γιατρός μου μου είπε να προσπαθήσω αμέσως εφόσον μου ρύθμισε την περίοδο και η αλήθεια είναι ότι είχε δίκιο ακόμη μία φορά σε όλα

έμεινα έγκυος αμέσως και τον ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εxei ξεκινήσει καποια κοπέλα προληπτικα ηπαρινες τον 6ο μήνα;

 

Μου παν να ξεκινήσω γιατί απο δω και πέρα δεν θα έχω πολλη δραστηριότητα λογω επικινδυνοτητας προωρου τοκετού, παρολο που έχω πολλή ήπιας μορφής θρομβοφιλία (ετεροζυγία ΜΤΗΦΡ) που δεν ξερω αν θεωρειται καν παραγοντας θρομβοφιλιας.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω κανω απο την ημερα που εμεινα εγκυος . Κ εγω ειμαι ετεροζυγη στον MTHFR , αλλα εχω κ αλλο αυτοανοσο . Για σενα το θεωρω λογικοτατο να σου αρχισουν αντιπηκτικα τωρα που θα εισαι σχεδον κλινήρης. Σκεψου οτι θα ηταν σαν να προετοιμαζεσαι για χειρουργειο το οποιο θα σε καθηλωνε για τρεις με τεσσερις μηνες (τοσο περιπου σου απομενει μεχρι να γεννησεις) . Αρα πολυ εξυπνη κινηση την βρισκω απο μεριας των γιατρων σου. Η ηπια θρομβοφιλια , μπορει να μην ειναι κατι "βαρυ" αλλα μια επικινδυνοτητα την κρυβει οσο να πεις. Ουτως η αλλως ο οργανισμός της εγκυου μπαινει σε φαση υπερπηκτικοτητας απο μονος του μολις αντιληφθει την εγκυμουνη. Συν την ηπια θρομβοφιλια συν την μειωμενη κινητικοτητα = προληπτικη ηπαρινη .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες μου

σήμερα διαπιστωσα ότι είμαι έγκυος από ένα τεστ. Δε ξέρω τι θα ακολουθήσει αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας!!

Έχω 3 αποβολές στο ενεργητικό μου και μια εγκυμοσύνη εις πέρας. Τις 2 δύο τις είχα προτού γεννήσω το παιδάκι μου όπου κατά το οποίο έκανα ενέσεις κάθε μέρα αντιπηκτικές από την πρώτη εβδομάδα που το διαπίστωσα μέχρι και μία εβδομάδα πριν γεννήσω. Μαζί με τις ενέσεις φυσικά ακολουθούσε και αγωγη με φάρμακα χάπια αρκετά θα έλεγα την ημέρα τόσα ώστε να έιμαι καθηλωμένη όχι κλινίρης σε ένα κρεβατι από τη ζαλάδα εμετούς και όλα τα συμπτώματα τις εγκυμοσύνης.

Δυστυχώς ο γιατρός αυτός δε έχει πια συνεργασία μαζί μου. Είναι στη καρδιά μου και ίσως του οφείλω και το μωρό μου αλλά για οικονομικούς λόγους τον άλλαξα. Είχα κάνει τα πακέτα θρομβοφιλίας κάποια να σας πω την αήθεια δεν θυμάμαι ποια και από 2 γιατρούς που τα είχαν διαβάσει δεν διαπίστωσαν κάποιο πρόβλημα μέχρι εκεί. Παρόλαυτα όμως ο τελευταίος μου έκανε προληπτικά αγωγη. Δε ξέρω τι πίστευε και τι είχε στο νου του ότι μπορεί να φέρνει τις αποβολές μου πάντως καταφέραμε να φέρουμε ένα υγιέστατο παιδάκι στο κόσμο.

Πριν κάτι μήνες πάλι βίωσα αποβολή. Και σήμερα είμαι παλι στη θέση που σκέφτομαι και τώρα τι κάνουμε??

Οι ερωτήσεις μου και συγνώμη εάν σας κούρασα είναι οι εξής:

Οι εξετάσεις που έκανα το 2010 για θρομβοφιλία ισχύουν ή θα μου ζητήσει ο γιατρός να ξανακάνω??? Δυστυχώς δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα.

Διαβάζω ότι πολλές γυναίκες πάνε σε αιματολόγους. Θα έπρεπε να πάω κι εγώ?? Έχετ να μου σύστήσετε κάποιον?? Μένω Β.Π. Γνωρίζετε κόστος επίσκεψης?? Και τι ακριβώς κάνει ο ειδικός αυτός γιατρός προτείνει στον ήδη υπάρχον γιατρό σου τι φάρμακα να πάρεις ή πχ του λέει η τάδε έχει αυτό??

Τον γιατρό μου (καινούριος ) δεν έχω ξαναπάει θα τον επισκεφτώ σύντομα όμως επειδή δεν με γνωρίζει λοιπόν ούτε το ιστορικό μου φοβάμαι μήπως καθυστερησει να μου δωσει τη σωστή αγωγή εάν είναι αυτό που ευθύνεται για τις αποβολές μου..

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για τόσα που έγραψα...

φιλιά σε όλες

εύχομαι ότι καλύτερο για όλες

T27rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Κοριτσακι.. Λοιπον..

Πρωτον Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου.. να ειναι μια τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη με ενα υγιες μωρακι...1!!

2ων... Δεν χρειαζετε να ξανακανεις τις εξετασεις πηξης.. απο την στιγμη που τις ειχες κανει δεν χρειαζετε.. απλα πρεπει να εξηγησεις απο την αρχη στο γιατρο σου και να μην σου καθηστερησει τα ενεσακια...

3ον.. Εγω λοιπον που εχω θρομβοφιλια.. και εχω και αιμοραγικη ταση.. απο την πρωτη μερα που εκανα το τεστ ξεκινησα και αντιπικτικη Αγωγη..!! Καθε 15-20 μερες κανω μια εξεταση που λεγετε Anti-xa.. ετσι ωστε να δουμε αν με καλυβει το ενεσακι.. Μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 3 ενεσακια.. αν και ειμαι πολυ αδυνατη και θα επρεπε να με καλυβει το πρωτο...

Οσο αφορα τον Αιματολογο.. Απο την αρχη που ειχες κανει τις εξετασεις επρεπει να σε δει αιματολογος..

Καλοι οι γυναικολογοι, αλλα δεν εχουν τοσο καλη γνωση.. εμενα π.χ η γιατρος μου δεν ασχολειτε καθολου με τα ενεσακια μου, με παρακολουθει αιματολογος και μου καθοριζει την δοση μου.. και απλα η γιατρος μου τα γραφει...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια!

θελω να ρωτησω κατι για οσες γνωριζουν!

οι εξετασεις για θρομβοφιλια, αν εχω καταλαβει καλα, δεν προτεινονται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης καθως οι τιμες μεταβαλλονται.

Η δικη μου γιατρος οταν διαπιστωθηκε εγκυμοσυνη μου εγραψε εξετασεις πηκτικοτητας αιματος, συν μια εξεταση για λυκο.

Ηθελα να ρωτησω εαν οι εξετασεις αυτες θα μπορουσαν να ναι ενδεικτικες για υπαρξη θρομβοφιλιας ή εαν ειναι ασχετες τελειως.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα καλημερα!!!ειχες στο ιστορικο σου αποβολη???γιατι και μενα ο γιατρος μου με εβαλε να κανω πικτηκοτητας επειδη προυπηρχε αποβολη.....προληπτικα μαλλον γινεται.....

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα καλημερα!!!ειχες στο ιστορικο σου αποβολη???γιατι και μενα ο γιατρος μου με εβαλε να κανω πικτηκοτητας επειδη προυπηρχε αποβολη.....προληπτικα μαλλον γινεται.....

 

οχι τιποτα. ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ ειμαι 2 μηνων.

ολες βγηκαν καλες, εκτος απ το ινοδογωνο που ναι λιγο τσιμπημενο - φυσιολογικο οπως μου πε η γιατρος για την περιοδο της εγκυμοσυνης- κ η πρωτεινη s που ναι χαμηλη - φυσιολογικο επισης-

αλλα η θρομβοφιλια με σκιαζει, οπως κ να χει!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

τιποτα καλε δεν εχεις ολα καλ θα πανε!!!απλα εισαι επηρεασμενη επειδη απειρες γυναικες το εχουν βιωσει.....βλεπεις οι παλινδρομες ειναι στη "μοδα".....ουφφφφφφφφ!!!!!!!!και εγω ευχομαι επιτελους να μην το ξαναπερασω......και εσυ γρηγορα να εξαφανιστεις απο αυτο το ποστ και να πας σε ενα χαρουμενο.....δεν ανηκεις εδω καλε!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:;);););););););););););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε βρε! σιγα, εδω ολες εχουμε κατι κοινο! εσυ τωρα που επαθες 2 φορες, θα κανεις τις εξετασεις σου για να ξεμπερδευεις με τις βλακειες που σου δημιουργουσαν παλλινδρομηση!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα γεια σου! Όντως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν είναι αξιόπιστες, μπορείς όμως να κάνεις το μοριακό έλεγχο που είναι dna και δεν επηρρεάζεται από την εγκυμοσύνη. Εγώ τον έκανα στην 6η εβδομάδα και τώρα στις 26 περιμένω αποτελέσματα. Πάντως οι δικοί μου γιατροί (αιματολόγος, γυναικολόγος) μου είπαν ότι και αρνητικός σε θρομβοφιλία να βγει ο μοριακός δε θα σταματήσω τις ηπαρίνες και το salospir. Μετά από αποβολή οι περισσότεροι γιατροί κάνουν ηπαρίνες προληπτικά ακόμη κι αν δεν έχουν ένδειξη θρομβοφιλίας.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα γεια σου! Όντως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν είναι αξιόπιστες, μπορείς όμως να κάνεις το μοριακό έλεγχο που είναι dna και δεν επηρρεάζεται από την εγκυμοσύνη. Εγώ τον έκανα στην 6η εβδομάδα και τώρα στις 26 περιμένω αποτελέσματα. Πάντως οι δικοί μου γιατροί (αιματολόγος, γυναικολόγος) μου είπαν ότι και αρνητικός σε θρομβοφιλία να βγει ο μοριακός δε θα σταματήσω τις ηπαρίνες και το salospir. Μετά από αποβολή οι περισσότεροι γιατροί κάνουν ηπαρίνες προληπτικά ακόμη κι αν δεν έχουν ένδειξη θρομβοφιλίας.

 

ευχαριστω για την απαντηση!

ο μοριακος ελεγχος..τι ειναι ακριβως; εξεταση αιματος να φανταστω ε; και τι δειχνει αυτος;; τ αποτελεσματα κανουν τοσο πολυ να βγουν;;?!

εσυ, αν επιτρεπεται, γιατι παιρνεις αγωγη; καθαρα προληπτικα ή ειχες αποβολη;

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!

ο μοριακος ελεγχος..τι ειναι ακριβως; εξεταση αιματος να φανταστω ε; και τι δειχνει αυτος;; τ αποτελεσματα κανουν τοσο πολυ να βγουν;;?!

εσυ, αν επιτρεπεται, γιατι παιρνεις αγωγη; καθαρα προληπτικα ή ειχες αποβολη;

 

ο μοριακός έλεγχος είναι αιματολογική εξέταση που ελέγχουν στην ουσία αν έχεις τάση για θρομβοφιλία. Το έκανα σε Δημόσιο Νοσοκομείο στο Αρεταίειο στα τέλη του Οκτώβρη και θέλει περίπου 25 μέρες για να βγει. Ιδιωτικά κέντρα κάνουν λιγότερο καιρό. Παίρνω αγωγή γιατί έχασα ένα παιδάκι στην 26η εβδομάδα.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο μοριακός έλεγχος είναι αιματολογική εξέταση που ελέγχουν στην ουσία αν έχεις τάση για θρομβοφιλία. Το έκανα σε Δημόσιο Νοσοκομείο στο Αρεταίειο στα τέλη του Οκτώβρη και θέλει περίπου 25 μέρες για να βγει. Ιδιωτικά κέντρα κάνουν λιγότερο καιρό. Παίρνω αγωγή γιατί έχασα ένα παιδάκι στην 26η εβδομάδα.

 

ωχ... πολυ κριμα...αρα δλδ εσυ, δν εχεις ταση για θρομβοφιλια αλλα εξ αιτιας της αποβολης παιρνεις σαλοσπιρ ε; μαλλον θα παω να κανω κ γω μοριακο....

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ... πολυ κριμα...αρα δλδ εσυ, δν εχεις ταση για θρομβοφιλια αλλα εξ αιτιας της αποβολης παιρνεις σαλοσπιρ ε; μαλλον θα παω να κανω κ γω μοριακο....

 

 

δεν ξέρω ακόμη περιμένω τα αποτελέσματα! Σαλοσπίρ παίρνω διότι στο πρώτο μωρό είδαμε αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες, θα το έπαιρνα ούτως η άλλως! Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!θα ηθελα να σας ρωτησω,ποσες απο εδω εχετε ιστορικο αποβολης και τελικα ανακαλυψατε οτι εχετε θρομβοφιλια και σε επομενη εγκυμοσυνη με αντιπηκτικη αγωγη πηγαν ολα καλα???δηλαδη τι ποσοστο επιτυχιας εχει αυτη η αγωγη????και επισης κανατε και καρυοτυπο ζευγους μαζι με τον συντροφο σας???εχω στο ιστορικο μου 2 προσφατες παλινδρομες και μου ειπε να κανω ο γιατρος μου αυτο τον ελεγχο...αν και χαιρομαι που σιγα σιγα καθοδηγουμαι απο την αλλη εχω αγχωθει λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!θα ηθελα να σας ρωτησω,ποσες απο εδω εχετε ιστορικο αποβολης και τελικα ανακαλυψατε οτι εχετε θρομβοφιλια και σε επομενη εγκυμοσυνη με αντιπηκτικη αγωγη πηγαν ολα καλα???δηλαδη τι ποσοστο επιτυχιας εχει αυτη η αγωγη????και επισης κανατε και καρυοτυπο ζευγους μαζι με τον συντροφο σας???εχω στο ιστορικο μου 2 προσφατες παλινδρομες και μου ειπε να κανω ο γιατρος μου αυτο τον ελεγχο...αν και χαιρομαι που σιγα σιγα καθοδηγουμαι απο την αλλη εχω αγχωθει λιγο....

Φουλα μου η αντιπηκτικη αγωγη,ειναι το Α και το Ω οταν η γυναικα εχει θρομβοφιλια. πρεπει να σου συστησει ο γιατρος σου και εναν καλο αιματολογο για να σου μιλησει και ο ιδιος.να κανεις και τον καρυοτυπο ζευγους για να δειτε τα χρωμοσωματα σας! αν δεν εχεις αιματολογο,εχω εγω μια παρα πολυ καλη γιατρο! :P:p

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Βουλα μου που με στηριζεις στις οποιες αποριες μου....!!!!!!!για τον καρυοτυπο θα παω σε εναν γενετιστη και για τον ελεγχο θρομβοφιλιας αναγκαστικα σε τοπικο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου λογω του οτι ειναι και ακριβες.....υπολογιζω οι εξετασεις να γινουν Φλεβαρη η Μαρτιο....ελπιζω να πανε ολα καλα και το οτιδηποτε να αντιμετωπιστει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Βουλα μου που με στηριζεις στις οποιες αποριες μου....!!!!!!!για τον καρυοτυπο θα παω σε εναν γενετιστη και για τον ελεγχο θρομβοφιλιας αναγκαστικα σε τοπικο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου λογω του οτι ειναι και ακριβες.....υπολογιζω οι εξετασεις να γινουν Φλεβαρη η Μαρτιο....ελπιζω να πανε ολα καλα και το οτιδηποτε να αντιμετωπιστει!!!!!!!!

στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!! θα τα καταφερουμε!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Εσυ Βουλα μου εχεις κανει ολο τον ελεγχο????σε τι φαση εισαι?συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη.....:?:?:?:?:?:?:?:?

εχω κανει ολο το πακετο θρομβοφιλιας. προσεξε γιατι ο προηγουμενος γιατρος που ειχα μου ειχε δωσει να κανω καποιες εξετασεις για θρομβοφιλια. ειχαν δειξει οτι δεν εχω.αλλαξα γιατρο και οταν με ρωτησε εχεις κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια; του λεω ναι! και τις βλεπει και μου λεει: τι ειναι αυτες; οι υπολοιπες; και μενουμε καγκελο με τον αντρα μου. οχι κοριτσι μου μου λεει,αυτες πρεπει να κανεις.και μου βγαζει ενα κατεβατο! και φυσικα ειχα! εμεις συνεχιζουμε να προσπαθουμε με προγραματισμενες επαφες.:P:p

Link to comment
Share on other sites

Φουλα μου η αντιπηκτικη αγωγη,ειναι το Α και το Ω οταν η γυναικα εχει θρομβοφιλια. πρεπει να σου συστησει ο γιατρος σου και εναν καλο αιματολογο για να σου μιλησει και ο ιδιος.να κανεις και τον καρυοτυπο ζευγους για να δειτε τα χρωμοσωματα σας! αν δεν εχεις αιματολογο,εχω εγω μια παρα πολυ καλη γιατρο! :P:p

 

Voula71 δυστυχώς πριν ενα μήνα είχα κι εγω παλλινδρομη κύηση και έκανα απόξεση(ούτε ήξερα τι είναι, ούτε η παλλινδρομη ούτε η απόξεση, μέχρι που τα βίωσα). Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ γιατί είμαι σε κακή ψυχολογική κατάσταση και είμαι πολύ μπερδεμένη. Ο γιατρός μου είπε πως πρόκειτε για "τυχαίο" γεγονός και απλώς να ξαναπροσπαθήσω. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Μπορείς να μου πείς τον αιματολόγο σου ώστε να τον συμβουλευτώ? Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σουλα μου καλησπερα!!!!εγω εχω στο ιστορικο μου 2 παλινδρομες και στην πρωτη ο γιατρος δεν με αφησε να τις κανω διοτι συμφωνα με το "νομο" απο 3 και πανω αρχιζουν να ψαχνουν και καλυπτοναι απο το ταμειο...διαφορετικα τις κανεις εξω και ειναι πανακριβες...

Link to comment
Share on other sites

Voula71 δυστυχώς πριν ενα μήνα είχα κι εγω παλλινδρομη κύηση και έκανα απόξεση(ούτε ήξερα τι είναι, ούτε η παλλινδρομη ούτε η απόξεση, μέχρι που τα βίωσα). Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ γιατί είμαι σε κακή ψυχολογική κατάσταση και είμαι πολύ μπερδεμένη. Ο γιατρός μου είπε πως πρόκειτε για "τυχαίο" γεγονός και απλώς να ξαναπροσπαθήσω. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Μπορείς να μου πείς τον αιματολόγο σου ώστε να τον συμβουλευτώ? Σε ευχαριστώ πολύ.

γεια σου Σισσι! εχω και εγω μια αποβολη και μια παλλινδρομη στο ιστορικο μου. αστα...:-(. λοιπον η αιματολογος λεγεται:Κατερινα Φοιφα. το γιατρειο της ειναι:λεωφορος κηφισιας 154 στο μαρουσι. τηλ: 2108056633. μην απελπιζεσαι... σηκω ορθια και συνεχισε τον στοχο σου!! φιλια!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...