Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

καλησπέρα και από εμένα!

πραγματικά έχω μπερδευτεί με την κατάσταση του ΙΚΑ.:confused:

εχω επαπειλούμενη άδεια αυτή την στιγμή. η ΠΗΤ μου είναι 29/11.

Πότε πρέπει να ξεκινήσει η άδεια τοκετού που δικαιούμαι;

Πώς να μετρήσω τις ημέρες;;;

Θέλει κάποια δικαιολογητικά από την γιατρό μου το ΙΚΑ;

και αν ναι, ποια;

ξέρει καμία σας την διαδικασία που ακολουθείται;;;

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

Γειά σου Ιλιάνα και με το καλό το μωράκι σου. Εμένα ο γιατρός στο ΙΚΑ μου ζήτησε μια γραπτή βεβαίωση απο τον προσωπικό μου γιατρό για την ΠΗΤ μου και τον τελευταίο υπέρηχο ή έστω την εξέταση Β΄ επιπέδου όπου θα έγραφε πόσων εβδομάδων έιμαι και να αναφέρεται και στον υπέρηχο η ΠΗΤ.

[ANAME=Μπουμπούκα!!!][/ANAME]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου Ιλιάνα και με το καλό το μωράκι σου. Εμένα ο γιατρός στο ΙΚΑ μου ζήτησε μια γραπτή βεβαίωση απο τον προσωπικό μου γιατρό για την ΠΗΤ μου και τον τελευταίο υπέρηχο ή έστω την εξέταση Β΄ επιπέδου όπου θα έγραφε πόσων εβδομάδων έιμαι και να αναφέρεται και στον υπέρηχο η ΠΗΤ.

καλησπέρα!

σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!

πριν την άδεια τοκετού είχες πάρει επαπειλούμενη;

πώς να ξέρω πότε να σταματήσω την επαπειλούμενη και να πάρω την άδεια τοκετού;

μπορεί να ρωτάω βλακεία τώρα, αλλά με το ΙΚΑ δεν μπορώ με κανέναν να βγάλω άκρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κατέθεσα χθες τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ για επίδομα τοκετού και λοχείας και μου έδωσαν ένα χαρτί για τον ΟΑΕΔ. Ξέρετε τι άλλο δικαιολογητικό πρέπει να καταθέσω στον ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπορείτε να με ενημερώσετε πότε πρέπει να πάω στο ικα και στον οαεδ τα δικαιολογητικά για να πάρω τα επιδόματα?

έχω ΠΗΤ 2/11/2011.Μήπως να ξεκινήσω να μαζεύω χαρτιά??

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

 

Έχω μια απορία..

Αν έχω ΠΗΤ 12/12 θα πρέπει λογικά να σταματήσω να εργάζομαι μέσα Οκτώβρη. Έχω ακούσει από συναδέλφους και φίλες ότι κάποιες συνεχίζουν να εργάζονται και στον 7ο και στον 8ο, αν αντέχουν, για να τις πάρουν αυτές τις ημέρες μετά τη γέννα έτσι ώστε να κάτσουν πιο πολλές μέρες μετά τη γέννηση του παιδιού παρά πριν.

 

Εγώ ρώτησα στην Υπ. Ανθρώπινου Δυναμικού στην εταιρεία που εργάζομαι και μου είπαν ότι πρέπει 56 ημέρες αυστηρά πριν την ΠΗΤ να σταματήσω.

 

Σε περίπτωση που μπορώ να εργαστώ και στον 7ο και 8ο μήνα τι πρέπει να κάνω για "γλιτώσω" κι εγώ αυτές τις ημέρες και να τις πάρω μετά τη γέννα? Πως το κάνουν όλες?!?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά υπομονή και καλή τύχη σε όλες τις μέλλουσες και μη μαμάδες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος ήδη, αλλά να έχετε υπόψιν σας ότι υπάρχει πλαφόν σε αυτά που δίνει το ΙΚΑ. Αν ο μεικτός μισθός υπερβαίνει το ανώτατο Τ.Η. (94ευρώ περίπου) τότε τα επιδόματα είναι κατά πολύ λιγότερα από το 50% του πραγματικού μισθού! Το ίδιο ισχύει και για το επίδομα ασθενείας και για το επίδομα λοχείας. Δεν ξέρω τι θα μου δώσει αργότερα ο ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπορείτε να με ενημερώσετε πότε πρέπει να πάω στο ικα και στον οαεδ τα δικαιολογητικά για να πάρω τα επιδόματα?

έχω ΠΗΤ 2/11/2011.Μήπως να ξεκινήσω να μαζεύω χαρτιά??

σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα maria_3 έχουμε πητ με διαφορά 2 ημέρες εγώ έχω 04-11-2011.Πήγα στην 27 εβδομάδα στο ΙΚΑ για να μου δώσουν το χαρτί με την άδεια των 56 ημερών που δικαιούμαστε πριν την γέννα και κύριος γιατρός του ΙΚΑ μου έδωσε "τα παπούτσια στο χέρι" λεγοντάς μου οτι στο ΙΚΑ το χαρτί αυτο το δίνουν στην 31 εβδομάδα.Στην δική μου περίπτωση η μέρα που μου είπε ότι μπορούσα να πάω είναι μετά τις 02-09 δλδ ημέρα Παρασκευή και 2 μέρες πριν μπω στον 8ο μήνα.

Τώρα χωρίς το συγκεκριμένο χαρτί νομίζω ότι δεν θα μπορέσεις να ξεκινήσεις κάποια απο τις διαδικασίες.

Εύχομαι να πέσεις σε πιο συνεργάσιμο γιατρό και εξυπηρετηθείς πιο άμεσα από μένα.

Με το καλό τα νινάκια μας:-)

cwxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ louloudenia!

κατάφερα και εγώ να επικοινωνήσω με το ικα και μου είπαν αρχές Σεπτεμβρίου να πάω σε γιατρό του ικα και μετά για τα υπόλοιπα χαρτιά..οπότε έχουμε ακόμη καιρό!

καλή συνέχεια και με το καλό τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τώρα λοιπόν την άλλη βδομάδα που ξεκινάει η άδεια μου θα πάω στις Παροχές για να κάνω τα χαρτιά για το επίδομα κυήσεως..Ας ανακεφαλεώσω λοιπόν να δούμε αν τα έχω σωστά για το τι χρειάζομαι:

- Βιβλιάριο υγείας

-Φωτοτυπία ταυτότητας

-Φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης

-χαρτι γιατρού του ΙΚΑ με την ΠΗΤ συμπληρωμένο και από τον εργοδότη μου και από εμένα

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο?Υποθέτω ότι τα ένσημα θα τα δούνε από το σύστημα έτσι δεν είναι?

 

Όσον αφορά το επίδομα τοκετού-λοχείας πρέπει να κάνω εξουσιοδότηση στο ΙΚΑ στον σύζυγο μου για να πάει να κάνει χαρτία κλπ έτσι?Γιατί κάπου διάβασα ότι δεν δέχονται από τα ΚΕΠ.. icon_rolleyes.gificon_rolleyes.gif Τέλος το συμπληρωμάτικό επίδομα του ΟΑΕΔ πότε πάω για να κάνω χαρτιά? Μετά τα επιδόματα κυήσεως-λοχείας? confused.pngconfused.png

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, όποια γνωρίζει ας βοηθήσει. Μια φίλη μου είναι έγκυος με ΠΗΤ 1η Μαρτίου '11. Εχει σύμβαση ορισμένου χρόνου σαν ιδιωτικός υπάλληλος που λήγει τέλη Δεκεμβρίου. Μετά μπορεί να γραφτεί στο ταμείο ανεργίας; Δικαιούται κάτι από όλα αυτά τα επιδόματα που αναφέρετε; Πρόβλημα ενσήμων δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια! Είμαι καινούρια εδώ. Προσπαθώ να καταλάβω τι δικαιούνται οι ωρομίσθιοι. Είδα ότι μια κοπέλα είχε ρωτήσει κάπου στην αρχή, αλλά δεν βρήκα την απάντση στην ερώτησή της. Δηλ. δουλεύω ωρομίσθια σε ένα φροντηστίριο από τον Οκτώμβριο 2008 και τώρα το Σεπτέβριο επιτέλους θα συμπληρώσω τα 200 ένσημα. Η ΠΗΤ είναι 15/12.

Ξέρετε τι μπορώ να περιμένω από το ΙΚΑ; Πόσα λεφτά θα μου δώσουν;

Και πότε; Τους πήρα τηλ. αλλά ξέρετε πως γίνεται μ'αυτούς. Μου είπε "ε, καταθέστε εσείς τα δικαιολογητικά και όταν οριστικοποιηθούν τα ένσημα, τότε θα πληρωθείτε." επίσης, μου είπαν ότι χρειάζεται βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ, αλλά η δική μου η γιατρός είναι συμβεβλημένη με το ΤΕΒΕ και μου είπε ότι θα μου δώσει αυτή την βεβαίωση, αλλά θα πρέπει να πάω και στο ΙΚΑ (λογικά να την επικυρώσω).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια! Είμαι καινούρια εδώ. Προσπαθώ να καταλάβω τι δικαιούνται οι ωρομίσθιοι. Είδα ότι μια κοπέλα είχε ρωτήσει κάπου στην αρχή, αλλά δεν βρήκα την απάντση στην ερώτησή της. Δηλ. δουλεύω ωρομίσθια σε ένα φροντηστίριο από τον Οκτώμβριο 2008 και τώρα το Σεπτέβριο επιτέλους θα συμπληρώσω τα 200 ένσημα. Η ΠΗΤ είναι 15/12.

Ξέρετε τι μπορώ να περιμένω από το ΙΚΑ; Πόσα λεφτά θα μου δώσουν;

Και πότε; Τους πήρα τηλ. αλλά ξέρετε πως γίνεται μ'αυτούς. Μου είπε "ε, καταθέστε εσείς τα δικαιολογητικά και όταν οριστικοποιηθούν τα ένσημα, τότε θα πληρωθείτε." επίσης, μου είπαν ότι χρειάζεται βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ, αλλά η δική μου η γιατρός είναι συμβεβλημένη με το ΤΕΒΕ και μου είπε ότι θα μου δώσει αυτή την βεβαίωση, αλλά θα πρέπει να πάω και στο ΙΚΑ (λογικά να την επικυρώσω).

 

Καταρχήν για να πάρεις την άδεια κυήσεως από το ΙΚΑ χρειάζεται μόλις κλείσεις την 28η βδομάδα κύησης να πας στο Κέντρο Μάνας & Παιδιού στον γυναικολόγο εκεί να σου γράψει πότε ξεκινάει η άδεια κυήσεως. Χρειάζεται να του προσκομίσεις μία βεβαιωση από την γιατρό σου (δεν πειράζει που είναι συμβεβλημένη με το ΤΕΒΕ-εσύ ασφάλιση ΙΚΑ δεν έχεις?) και τον υπέρηχο του β επιπέδου. Εξαρτάται και σε τι γιατρό (του ΙΚΑ) θα πέσεις γιατί πχ κάποιοι δεν ζητάνε τίποτα από τα δύο και απλώς σε ρωτάνε την ΠΗΤ. Μετά μόλις ξεκινήσει η άδεια σου ,μπορείς να πας στο ΙΚΑ να τους καταθέσεις τα χαρτιά για το επίδομα το οποίο πλέον μπαίνει σε λογαριασμό τραπέζης που πρέπει να είσαι πρώτος δικαιούχος και δεν καταβάλλεται εφάπαξ. Αυτό που χρειάζεται να τους πας για το επίδομα είναι:

  • Το χαρτί του γιατρού του ΙΚΑ με το πότε ξεκίνησε η άδεια σου ,το οποίο πρέπει να έχεις πάει και στον εργοδότη σου για να το συμπληρώσει και συμπληρώνεις και εσύ από κάτω κάτι σαν υπέυθυνη δήλωση
  • Το βιβλιάριο σου
  • Τα ένσημα σου εκτυπωμένα -σε μερικές περιπτώσεις μπορούν να τα δουν και απευθείας από το σύστημα αλλά αν πχ δεν έχεις συμπληρώσει τα 200 ίσως γι'αυτο να σου λένε ότι θα αργήσεις να το πάρεις
  • Φωτοτυπία ταυτότητα και
  • φωτοτυπία τον λογαριασμό τραπέζης που να φαίνεσαι εσύ πρώτη δικαιούχος.

Μετά για επιδόματα τοκετού και λοχείας σε δεύτερη φάση:) Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην ξέχασα κάτι!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ, ονειράκι! Εγώ τώρα είμαι 27 + 4. Και η γιατρός μου είναι σ' εκείνη τη λίστα γιατρών συμβεβλημένων με το ΤΕΒΕ που μπορούν να εξυπηρετούν και τους ασφαλισμένους στο ΙΚΑ, δηλ. αυτή μου γράφει και τις συνταγές, και μου είχε γράψει και παραπεμπτικό για αιμοληψία απλά χρειάστηκε να το πάω και στον ελεγκή.

Μήπως γνωρίζεις πως υπολογίζουν το ποσό που θα πάρω, δηλ. πώς υπολογίζουν για ωρομίσθιους?

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ, ονειράκι! Εγώ τώρα είμαι 27 + 4. Και η γιατρός μου είναι σ' εκείνη τη λίστα γιατρών συμβεβλημένων με το ΤΕΒΕ που μπορούν να εξυπηρετούν και τους ασφαλισμένους στο ΙΚΑ, δηλ. αυτή μου γράφει και τις συνταγές, και μου είχε γράψει και παραπεμπτικό για αιμοληψία απλά χρειάστηκε να το πάω και στον ελεγκή.

Μήπως γνωρίζεις πως υπολογίζουν το ποσό που θα πάρω, δηλ. πώς υπολογίζουν για ωρομίσθιους?

 

Ναι κατάλαβα τι λες όμως για την άδεια πρέπει να κλείσεις ραντεβού στο κέντρο μάνας και παιδιού σε γυναικολόγο εκεί..Γιατί εκεί πηγαίνεις αν είσαι σε κύηση πχ για να σου γράψουν αναρρωτικές κλπ,δεν πας σε απλό γυναικολόγο του ΙΚΑ. Τώρα όσον αφορά το ποσό δεν είμαι σίγουρη..ξέρω πως υπολογίζεται με βάση τον μισθό που έπαιρνες πέρυσι τον Δεκέμβριο και με βάση του πόσο είναι το ωρομίσθιο ,σε ποια κλίμακα ανήκεις.Υπάρχουν κάτι πίνακες στη σελίδα του ΙΚΑ.Πάντως εγώ τους είχα στείλει mail από την σελίδα τους και μου απαντήσανε σε 1 μέρα:) Δεν το δοκιμάζεις??Δεν χάνεις τίποτα!Μην τους τηλεφωνήσεις, στείλε μαιλ στις παροχές και θα σε πάρουν εκείνοι!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ρίξε και μία ματιά εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=65702

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Euharisto kai pali! Leo na pao kai prosopika stis parohes aurio i methaurio. Sto manas kai paidiou den eho xanapaei kai sti diki mou giatro tha pao se treis evdomades. Poso pio prin prepei na paro gia na kleiso randevou sto manas kai paidiou?

Oson gia tous klimakes, den mporo na vgalo akri, tha to afiso s' autous na ipologizoun. Ase pou gia mas pou eimaste se frontistiria einai ligo adiko na pairnoun ipopsi to Dekemvrio giati douleueoume mono mehri tis 20 - 22. Dekemvriiou.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εγώ επειδή ήξερα πάνω κάτω πότε θέλω να πάω πήρα και έκλεισα 3-4 βδομάδες νωρίτερα γιατί ήθελα και πρωί πρωί οπότε ήθελα να βρώ. Νομίζω όμως ότι δεν θα έχεις πρόβλημα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση εάν γνωρίζετε... Απο τη στιγμή που κάνατε τα χαρτιά σας και ήταν όλα εντάξη Πότε πληρωθήκατε την άδεια Τοκετού. Το ρωτάω αυτό γιατί σε υπάλληλο των παροχών του ΙΚΑ Ν. ΚΟΣΜΟΥ που απευθυνα την ίδια ερώτηση μου απάντησε δείχνοντάς μου μια ντάνα με έγγραφα...

Link to comment
Share on other sites

vikid, ta lefta sou ta katathetoun ston logariasmo kai auto nomizo kanoun 2 fores to mina. ego p.h. ekana ton iounio ta hartia na mou dosoun piso lefta gia to PappA kai mpikan sto logariasmo mou 1/9 (me eihan parei kai tilefono pio prin na mou poun oti tha mpoun ta lefta kai to poso)

Link to comment
Share on other sites

για τις εξετάσεις αν και αναφέρει 1 και 15 κάνουν σχεδόν 2 μήνες αυτό έμαθα εμπειρικά. Και για τις άδειες τοκετού και λοχείας ισχύει το ίδιο? Εάν καθυστερούν 2 μήνες για κάτι τόσο σημαντικό όπως οι πληρωμές των αδειών ε είναι μεγάλοι καραγκιόζηδες...

Link to comment
Share on other sites

nai, auto eipa kai ego, 2 mines akrivos eihan perasei apo ti stigmi pou katethesa ta hartia mehri tin imera pou me pirane na me enimerosoun.

e, esto kai meta apo 2 mines na ta paroume, kala tha einai. arkei na min einai parapano. o andras mou leei etsi opos einai i katastasi kala tha einai an mas plirosoun katholou (entelos apaisiodoxa).

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να κάνουν τόσο πολύ..Απλώς όσες έκαναν χαρτιά τώρα το καλοκαίρι πχ έπεσαν στις άδειες και ίσως γι'αυτό να τους άργησαν!Ελπίζω να μην πληρωθώ τα Χριστούγεννα γιατί μες τη βδομάδα λέω να πάω να κάνω και εγώ τα χαρτιά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερωτηση..αλλά ξέρετε τι ώρα εξυπηρετούν το κοινό οι παροχές??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...