Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μανουλες κ μελουσες...

εχω μια νεα απορια κ ελπιζω να μπορει να με βοηθησει καποιος με καποια πληροφορια!

Στις 1/6 ξεκινησε η αδεια κυοφοριας μου οπου πηγα με ολα τα δικαιολογητικα στο ικα (κ την βεβαιωση εργοδοτη οπου μου δινει αδεια 56 μερες πριν τον τοκετο κ 63 μετα) κ πληρωθηκα απο το ικα το ποσο που αναλογουσε για τις 56 αυτες μερες...

Εχω πητ 27/7...προχθες η επειχηρηση στην οποια εργαζομουν εκλεισε κ οπως με ενημερωσαν δεν μπορουν να κανουν απολυση σε προσωπικο που ειναι σε αδεια παρα μονο να υπογραψω παραιτηση οπως κ μετα απο πολυ συζητηση ετσι κ εγινε!

Τωρα φοβαμαι μηπως εχω προβλημα που παραιτηθηκα πανω στην αδεια μου (αν κ ετσι μου ειπαν πως αναγκαστικα επρεπε να γινει) κ χασω κ το επιδομα λοχειας... το 6μηνο απο τον οαεδ σιγουρα το χανω μιας κ δεν θα εργαζομαι (θα προσληφθω σε νεα επειχηρηση τον αυγουστο αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο) αλλα δεν ξερω αν δικαιουμαι καποιο βοηθημα απο τον οαεδ στην περιπτωση μου,...αν γνωριζεται κατι θα με διευκολυνατε...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μισο του ημερομισθιου παιρνεις και στο κυοφοριας και στο λοχειας(το λοχειας μπορεις να το παρεις λιγο παραπανω εαν γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο).οταν θα παρεις τα χρηματα και απο τον οαεδ τοτε θα δεις οτι το συνολο των κυοφοριας-λοχειας-οαεδ θα πρεπει να βγαινουν σε συνολο μισθοι 4 μηνων.

 

πηρες καθολου αναρρωτικη?εαν οχι θα παρεις και ενα ποσο απο τον εργοδοτη σου.

 

 

Σοφακι αυτο εγινε τωρα? Γιατι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου είχα πληρωθει τις 56 μερες με ολοκληρο το ημερομισθιο ενω σήμερα που πηγα τραπεζα βρηκα κι εγω τα μισα και τα εχω πάρει! Εντομεταξυ δεν μου έχουν έρθει ακομα ταχυδρομικως οι αποφάσεις και δεν ξέρω τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι αυτο εγινε τωρα? Γιατι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου είχα πληρωθει τις 56 μερες με ολοκληρο το ημερομισθιο ενω σήμερα που πηγα τραπεζα βρηκα κι εγω τα μισα και τα εχω πάρει! Εντομεταξυ δεν μου έχουν έρθει ακομα ταχυδρομικως οι αποφάσεις και δεν ξέρω τι γίνεται..

 

 

αυτο ηταν απο παντα,εαν διαβασεις την πρωτη σελιδα το μηνυμα 11 του θεματος που γραφουμε τωρα θα δεις οτι ετσι βγαινει.ετσι πληρωθηκα και το 2009.γι"αυτο υπαρχει και το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας του οαεδ για να καλυψει την διαφορα μεταξυ των επιδοματων του ικα και των μισθων σου γι"αυτες τις 119 μερες.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... τελικα γνωριζει καποιος να μου απαντησει τι γινετε στην περιπτωση που βγεις σε αδεια κυοφοριας πληρωθεις απο το ικα κ μετα απο 6 μερες δηλωσεις παραιτηση απο την εργασια σου?? χανεις το λοχειας κ σου ζητανε κ το κυοφοριας να το επιστρεψεις? συγγνωμη βρε κοριτσια αλλα πελαγωσα :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... τελικα γνωριζει καποιος να μου απαντησει τι γινετε στην περιπτωση που βγεις σε αδεια κυοφοριας πληρωθεις απο το ικα κ μετα απο 6 μερες δηλωσεις παραιτηση απο την εργασια σου?? χανεις το λοχειας κ σου ζητανε κ το κυοφοριας να το επιστρεψεις? συγγνωμη βρε κοριτσια αλλα πελαγωσα :(

 

 

οχι δεν χανεις τα επιδοματα του ικα,μονο το συμπληρωματικο του οαεδ χανεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομα κ αν μετα την αδεια λοχειας μου προσληφθω απο νεο εργοδοτη ο οποιος αναλαβει οτι χρειαζεται σχετικα με την εγκυμοσυνη ακομα κ τοτε ειναι αργα για να βγωσε 6μηνη αδεια αν γνωριζεις??

παντως σε ευχαριστω πολυ γι αυτο καιγομουν ποιο πολυ μην γεννησω κ μετα τον τοκετο αντι να πληρωθω χρωσταω κ στο ικα κ απο πανω...χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι για να κανεις χρηση της 6μηνης αδειας απο τον οαεδ θα πρεπει να εχεις ενεργη σχεση εργασιας,εσενα τελειωνει η συμβαση σου οποτε κ δεν θα εργαζεσαι συνεπως κ δεν το δικαιουσαι...η απορια η δικη μου ειναι αν μετα την αδεια λοχειας γινει σε αλλη επειχηρηση προσληψη κ εφοσον ο εργοδοτης συμφωνει να κανω χρηση της 6μηνης αδειας αν τοτε το δικαιουμαι η οχι επειδη ημουν χωρις δουλεια στην αδεια κυοφοριας κ λοχειας... :(

τεσπα οτι θελεις ρωτα κ εγω σε αδεια κυοφοριας ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Μπορειτε παρακαλω να μου πειτε αν τα δικαιολογητικα για το επιδομα λοχειας και για το βοηθημα τοκετου ειναι τα ιδια?? Και μεχρι ποτε πρεπει να τα καταθεσουμε?? Επίσης το 6μηνο του οαεδ ποτε πρεπει να ξεκινησει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, μπηκα στη σελιδα του οαεδ και δεν αναφερει πουθενα στα δικαιολογητικα οτι χρειαζονται να τους παμε τα ενσημα. Σε περιπτωση που ισχυει οτι πρεπει να προσκομισουμε ενσημα θα πρεπει να ζητησουμε απο τον εργοδοτη να μας βγαλει 2 καταστασεις ενσημων?? 1 για το ικα και μια για τον οαεδ??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς μην τρελαίνεσαι :) Επειδή και εγώ δεν τα θυμάμαι πολύ καλά, θυμάμαι ότι είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου είχαν δώσει μία λίστα που ανέφερε όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για το επίδομα λοχείας και βοήθημα τοκετού... τα ένσημα τα δινει το ΙΚΑ (σου τυπώνουν επιτοπου κατάσταση τελευταίου εξαμήνου νομίζω χρειάζονται) δεν τα παίρνεις από τον εργοδότη.. ξεκίνα με ΙΚΑ πάντως .. αν καμία κοπέλα τα έχει πιο πρόσφατα και τα θυμάται καλύτερα ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

από την πρόσφατη εμπειρία μου με το ΙΚΑ (ακόμα παιδεύομαι)

 

ΚΥΟΦΟΡΙΑ

1.βιβλιάριο (με ανανεωμένο αυτοκόλλητο)

2.βεβαίωση κυοφορίας (με υπογραφή ΙΚΑ, εργοδότη και δική σου που αφορά την ΠΗΤ και τη διακοπή της εργασίας)

 

ΛΟΧΕΙΑ

1.ληξιαρχική πράξη γέννησης (δύο μου ζητήσανε)

2.βιβλιάριο δικό σου και του πατέρα του μωρού

3. θεωρητικά βεβαίωση μαιευτηρίου (εμένα μου έδωσε το ΛΗΤΩ αλλά στο ΙΚΑ μου την αγνόησαν)

 

Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί και βιβλιάριο τραπέζης (πρωτότυπο και φωτοτυπία) με λογαριασμό που είσαι πρώτος δικαιούχος. Επίσης έχε μαζί όχι μόνο ταυτότητα αλλά και φωτοτυπία της και τέλος ένα επίσημο έγγραφο με τη διεύθυνση σου (ΔΕΗ, ΟΤΕ, εφορία, κινητό κλπ). Αυτά τα τελευταία τα θέλουν γιατι πλέον πιστώνουν μόνο λογαριασμούς τραπέζης και πρέπει να δηλώσεις κάποιον. Αν δεν έχεις βιβλιάριο (πολλές τράπεζες δεν δίνουν) μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζα σου να σου δώσει μια επιστολή που θα αναφέρει το ΙΒΑΝ και τους δικαιούχους του λογ/μου.

 

Από ότι έχω καταλάβει βέβαια, κάθε ΙΚΑ και κάθε υπάλληλος έχει τα δικά του κολλήματα, να πας προετοιμασμένη να σου ζητήσουν κάτι επιπλέον ή κάτι λιγότερο...:?

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ που απαντατε στην τρελή γιατί όντως τρελλαινομαι οταν σκεφτομαι οτι πρεπει να μαζεψω ολο αυτο το χαρτομανι και με πιανει αγχος:(

Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις πως οτιδηποτε χρειαστεις υπαρχουν ατομα να σε βοηθησουν και να βοηθησεις και εσυ οποιον εχει αναγκη.

Κοριτσακια μου γλυκα!:P

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι και εγώ τα φώτα σας.

Λοιπόν, εγώ έχω 200 ένσημα, αλλά η σύμβαση μου λήγει στις 31/7. Η ΠΗΤ μου είναι 10/4. Δηλ. 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ δε θα εργάζομαι. Δικαιούμε επιδοματα λοχείας κ.ο.κ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρειάζομαι και εγώ τα φώτα σας.

Λοιπόν, εγώ έχω 200 ένσημα, αλλά η σύμβαση μου λήγει στις 31/7. Η ΠΗΤ μου είναι 10/4. Δηλ. 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ δε θα εργάζομαι. Δικαιούμε επιδοματα λοχείας κ.ο.κ?

 

 

δικαιουσαι 3 επιδοματα

 

κυοφοριας-λοχειας και τοκετου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

από την πρόσφατη εμπειρία μου με το ΙΚΑ (ακόμα παιδεύομαι)

 

ΚΥΟΦΟΡΙΑ

1.βιβλιάριο (με ανανεωμένο αυτοκόλλητο)

2.βεβαίωση κυοφορίας (με υπογραφή ΙΚΑ, εργοδότη και δική σου που αφορά την ΠΗΤ και τη διακοπή της εργασίας)

 

ΛΟΧΕΙΑ

1.ληξιαρχική πράξη γέννησης (δύο μου ζητήσανε)

2.βιβλιάριο δικό σου και του πατέρα του μωρού

3. θεωρητικά βεβαίωση μαιευτηρίου (εμένα μου έδωσε το ΛΗΤΩ αλλά στο ΙΚΑ μου την αγνόησαν)

 

Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί και βιβλιάριο τραπέζης (πρωτότυπο και φωτοτυπία) με λογαριασμό που είσαι πρώτος δικαιούχος. Επίσης έχε μαζί όχι μόνο ταυτότητα αλλά και φωτοτυπία της και τέλος ένα επίσημο έγγραφο με τη διεύθυνση σου (ΔΕΗ, ΟΤΕ, εφορία, κινητό κλπ). Αυτά τα τελευταία τα θέλουν γιατι πλέον πιστώνουν μόνο λογαριασμούς τραπέζης και πρέπει να δηλώσεις κάποιον. Αν δεν έχεις βιβλιάριο (πολλές τράπεζες δεν δίνουν) μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζα σου να σου δώσει μια επιστολή που θα αναφέρει το ΙΒΑΝ και τους δικαιούχους του λογ/μου.

 

Από ότι έχω καταλάβει βέβαια, κάθε ΙΚΑ και κάθε υπάλληλος έχει τα δικά του κολλήματα, να πας προετοιμασμένη να σου ζητήσουν κάτι επιπλέον ή κάτι λιγότερο...:?

 

 

Εγώ που δεν έχω κάτι στο όνομά μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εχω χασει την ησυχια μου εδω και λικο καιρο.γιατι;;γιατι εληξε το βιβλιαριο μου στο ικα και επειδη ειχα παρει ανευ αποδοχων 2,5 μηνες θα μου το ανανεωσουν 1 οκτωβριου μου ειπαν.το ωραιο ειναι τωρα..εχω πητ 11 οκτωβριου...αυτο που ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος ειναι..μπορω να παρω ποσες μερες αδειας τοκετου;;αν προλαβω και δεν τα χασω ολα δηλαδη.μπορω να παρω και μια μονο και μετα θα μου δωσουν την λοχεια;;;;βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν έχω κάτι στο όνομά μου?

 

Πάρε ένα αντίγραφο της φορολογικής σου δήλωσης, έχει επάνω και τη δ/ση σου.

Κι εγω δεν είχα κάτι στο όνομα μου αλλα τελικά οκ, δεν μου ζήτησαν κάτι. ΕξαρτΤαι σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Ηθελα να σας ρωτησω κατι εαν ξερετε να με βοηθησετε.

 

ειμαι σε αδεια τοκετου.στις 10 Αυγουστου ληγει και μετα εχω 1 μηνα αδεια καλοκαιρινη και μετα θα πάρω εξαμηνο μαλλον.Λοιπον ο λογιστης μου ζητησε ενα χαρτι λεει που λεει οτι εχω αδεια αυτες τις 63 μερες απο το ΙΚΑ.οπως ακριβως του ειχα παει για τις 56 μερες πριν.εγω του ειχα παει την βεβαιωση του γιατρου..τι εννοει?τι χαρτι ειναι αυτο?παω στο Ικα και το παιρνω?επιδοματα πηρα ολα οκ.

επισης για το εξαμηνο..ποσες μερες πριν πρεπει να το δηλώσωγια να μην το χασω??

ευχαριστωωωωωωωωωωωω πολυ!!!

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να κάνω κι μια ερώτηση Είμαι εποχιακός υπάλληλος - δικαιούμαι να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ ?? Η ΠΗΤ είναι 15 Οκτώβριος Στης 20 Αυγούστου θα πρέπει να βγω σε άδεια κυοφορίας. Η επιχείρηση όμως που δουλεύω θα κλείσει :(για χειμώνα 31οκτωβριου.Και τι κάνω τότε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στα 1.007 ευρώ από 991,20, που ήταν μέχρι σήμερα, αυξάνεται αναδρομικά από την 1η Ιουλίου το εφάπαξ του επιδόματος τοκετού, σύμφωνα με εγκύκλιο του ΙΚΑ.

Στην εγκύκλιο αρ. 50/28/07/2011 του ΙΚΑ, διευκρινίζεται ότι η αύξηση ακολουθεί τη νέα τιμή του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη σε 33,57 ευρώ, που ισχύει από την 1/7/2011 έως τις 30/6/2012 με βάση την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.

Επίσης διευκρινίζεται ότι για τους τοκετούς που έχουν πραγματοποιηθεί από την 1η Ιουλίου μέχρι την έκδοση της εγκυκλίου και έχει ήδη καταβληθεί το επίδομα, θα καταβάλλεται η διαφορά, εφόσον ζητηθεί.

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=298294

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!Σε ό,τι αφορά τις συνεργαζόμενες τράπεζες, βρήκα το εξής:

http://www.e-boss.gr/eboss/business-advice/content/tax.jsp?chambercd=eboss&categoryid=14926&articleid=17759

V. ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ DIAS PAY

 

 

 

ΕΘΝΙΚΗΑΤΤΙΚΑ BANK Α.Τ.ΕEUROBANK- ΕΡΓΑΣΙΑΣPROTON BANKPROBANKCITIBANKΕΜΠΟΡΙΚΗΠΕΙΡΑΙΩΣMΑRFIN- ΕΓΝΑΤΙΑMILLENNIUM BANKΣΥΝΕΤ. ΧΑΝΙΩΝΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΣΥΝ/ΚΗALPHA BANKΤ. BANKHSBCΑΓΡΟΤΙΚΗΣΥΝ/ΚΗ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟΓΕΝΙΚΗΚΥΠΡΟΥΕΛΛΗΝΙΚΗΣΥΝ/ΙΚΗΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥΣΥΝ/ΚΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣΤΑΜΕΙΟΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝΚΑΙ & ΔΑΝΕΙΩΝΑΧΑΪΚΗ ΣΥΝ/ΚΗΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗΚΑΡΔΙΤΣΑΣΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟΥFBBΣΥΝ/ΚΗ ΕΒΡΟΥΣΥΝ/ΚΗ ΛΑΜΙΑΣΣΥΝ/ΚΗ ΕΥΒΟΙΑΣΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗΛΕΣΒΟΥΕΛΤΑ

 

Τα ίδια γράφει κι εδώ:

 

http://ika-forum.blogspot.com/2011/05/blog-post_09.html

 

Καλό μας κουράγιο και τρέξιμο!

dev245pb___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες!!! Πήγα χτές στο ΙΚΑ Καλλιθέας, κατέθεσα όλα τα χαρτιά μου (και ευτυχώς που είχα ενημερωθεί απο εδώ για λογαριασμό τραπέζης και φωτοτυπίες αλλιώς τσάμπα θα πήγαινα) και μου είπαν οτι τα χρήματα θα μπουν στον λογαριασμό μου σε ενάμιση μήνα περίπου...:| Γιατί θα αργήσουν τόσο πολύ ρε κορίτσια? Και σε εσάς έτσι έγινε?

6ePcp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!

πραγματικά έχω μπερδευτεί με την κατάσταση του ΙΚΑ.:confused:

εχω επαπειλούμενη άδεια αυτή την στιγμή. η ΠΗΤ μου είναι 29/11.

Πότε πρέπει να ξεκινήσει η άδεια τοκετού που δικαιούμαι;

Πώς να μετρήσω τις ημέρες;;;

Θέλει κάποια δικαιολογητικά από την γιατρό μου το ΙΚΑ;

και αν ναι, ποια;

ξέρει καμία σας την διαδικασία που ακολουθείται;;;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...