Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

καλησπερα...καταρχην χιλια ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες που μου δωσατε!

Στις 5/6 οπου κ ξεκινησε η αδεια μου πηγα απο το ικα με τα δικαιολογητικα (τελικα αν κ τα ειχα μαζι μου δεν μου ζητησαν τα ενσιμα μου τα βλεπουν απευθειας οπως με ενημερωσαν) κ πληρωθηκα για τις 56 μερες αδειας που πηρα μεχρι την πητ μου,με πληρωσαν στο ικα κ οχι μεσω λογαριασμου τραπεζης αλλα οπως ειπα πηγα στις 5/6 κ οπως βλεπω την επομενη μερα προφανως εφαρμοστηκε αυτο με τις τραπεζες...

μετα την γεννα μου ειπαν να παω για να παρω το επιδομα τοκετου κ τις 63 μερες που θα κατσω δηλαδη το λοχειας... κ ολα καλα μεχρι εδω...

μου ειπαν μετα την γεννα να παω κ απο τον οαεδ, αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τα εξης...τι ειναι το βοηθημα του οαεδ κ τι ειναι το 6μηνο?? ειναι 2 διαφορετικα επιδοματα?επισης κατι ασχετο,μετα την γεννα θελω να παραιτηθω απο την εργασια μου μιας κ θα εχω αμεση προσληψη σε μια καλητερη δουλεια που με περιμενει,επειρεαζει καθολου αυτη η ενεργεια μου στα επιδοματα αυτα?

συγγνωμη για τις τοσες αποριες αλλα μιας κ ειμαι ανυπαντρη μητερα πρεπει μονη μου να τρεξω για ολα κ εχω αμεση αναγκη οπως ολοι φανταζομαι για αυτα τα χρηματα για να μπορεσω να κατσω λιγο σπιτι με το αγγελουδι μου μολις με το καλο ερθει!ευχαριστω κ παλι!

 

Λοιπον εγω που γεννησα πριν 3 μηνες και πηγα στον ΟΑΕΔ τωρα το Μαιο, μπορω με σιγουρια να σου πω οτι το 6μηνο και το βοηθητικο επιδομα μητροτητας ειναι 2 διαφορετικα πραγματα. Το 2ο ειναι συμπληρωματικο και στο υπολογιζουν εκει αναλογα με αυτα που σου εδωσε το ΙΚΑ και αυτα που πληρωνοσουν και βγαινε μια αποφαση που αργει λιγο ειναι η αληθεια, να φανταστεις εγω πηγα αρχες Μαη και θα παρω την απαντηση και το επιδομα 15 Ιουνιου.

Το 6μηνο για να το παρεις πρεπει να συνεχισεις να δουλευεις, εγω ας πουμε δεν το δικαιουμαι γιατι δουλευω σε δουλεια ορισμενης συμβασης που απολυομαι καθε καλοκαιρι, οποτε αν σκεφτεσαι να φυγεις δεν θα το δικαιουσαι, και αν δεν κανω λαθος το 6μηνο το παιρνεις αν συμφωνησει και ο εργοδοτης σου σε αυτο αλλιως γυρνας στη δουλέια με μειωμενο αλλα δεν ειμαι σιγουρη. ελπιζω να βοηθησα, καλη τυχη

YAU0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spiribarce καλη σου μερα κ ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση..

η αληθεια ειναι πως θα συνεχισω να δουλευω μιας κ μετα την παραιτηση μου θα γινει αμεση προσληψη κ ο νεος εργοδοτης μου ειναι διατεθιμενος να αναλαβει τα παντα σχετικα με την εγκυμοσυνη μου(αδειες κτλ κ οτι αλλο δικαιουμαι) αυτο που δεν ξερω ειναι αν παιζει ρολο η παραιτηση μου σε αυτο το διαστημα κ η αλλαγη εργοδοτη μου ως προς τον οαεδ...προφανως θα πρεπει να περασω απο τον οαεδ κ ελπιζω να μου το εξηγησουν ...ευχαριστω οπως κ ναχει :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!

ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

ΟΛΟ ΤΟ 2008 ΚΑΙ ΤΟ 2009 ΔΟΥΛΕΥΑ,ΕΧΩ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ

ΤΟ 2010 ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ.

ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝΕ ΜΕ 6ΑΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΣΤΙΣ 17-6-2011.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΠΛΗΡΩ ΤΙΣ ΠΡΟΗΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?

ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΩΝ 2 ΕΤΩΝ?

ΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΕΦΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 7-12-2011.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pane ston ika kai pare ta ensima ta lefteia 2 xronia. kai metra .ama exis ΠΗΤ 7-12-2011 tote apo 7.10.2011 mexri 7.102009 prepi na exis 200 ensima ama exis paernis ta epidomata apo ika oaed kai ton 6 mines apo oaed

 

 

 

αν εχει τα 200 ενσημα παιρνει χρηματα μονο απο το ικα και οχι απο τον οαεδ.για να παρει χρηματα απο τον οαεδ και το 6μηνο πρεπει να δουλευει.αλλα η ευδοκια σταματαει 17-6.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα.αυτο που θελω να αναφερω ειναι οτι σημερα το πρωι κατεθεσα τα χαρτια για το επιδομα κυοφοριας,κατεθεσα επισηςσημερα τα χαρτια δηλωσης τραπεζικου λογαριασμου μου ειπαν οτι τα χρηματα θα τα παρω την πρωτη του ιουλιου.δεν ειναι αμεση η πληρωμη..επισης αν δειξεις λιγη καλη διαθεση μπορει να σου πουν ατυπα την κλιμακα στην οποια ανηκεις και να μαθεις και το ποσο που θα παρεις.σε οτι αφορα τα αλλα επιδοματα(εγω εχω π.η.τ 3/8/11) ας ειμαστε αισιοδοξες οτι θα τα παρουμε.........καλη μας δύναμη..........

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχην πρεπει να μας γραψεις ποσο καιρο δουλευεις.εαν εχεις 200 ενσημα δικαιουσαι απο το ικα

 

επιδομα κυοφοριας

επιδομα λοχειας

επιδομα τοκετου

 

και απο τον οαεδ

 

το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας + το 6μηνο του οαεδ.τα δικαιουσαι ολα κανονικα ασχετα απο την αναρρωτικη σου,η αναρρωτικη δεν επηρεαζει καπου.

ΣΟΦΑΚΙ ΕΧΩ 198 ΕΝΣΗΜΑ,ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ 2 ΕΝΣΗΜΑ;ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ 200 Η ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ 10 ΑΚΟΜΑ;

Link to comment
Share on other sites

pane ston ika kai pare ta ensima ta lefteia 2 xronia. kai metra .ama exis ΠΗΤ 7-12-2011 tote apo 7.10.2011 mexri 7.102009 prepi na exis 200 ensima ama exis paernis ta epidomata apo ika oaed kai ton 6 mines apo oaed

eilikrina se eyxaristw polu!!! fantasou oti phga sto ika kai kamia tous den mporese na mou to eksigisei!dhladh apo 7-10-09 ews 7-10-11 na exw 200 enshma! dyo mhnes prin apo pht.ayto den katalava mono!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν εχει τα 200 ενσημα παιρνει χρηματα μονο απο το ικα και οχι απο τον οαεδ.για να παρει χρηματα απο τον οαεδ και το 6μηνο πρεπει να δουλευει.αλλα η ευδοκια σταματαει 17-6.

nai nai to kserw ayto!! mhpws ksereis na me boh8hseis kai se kati allo?stis 1-7-11 kai mexri 6-10-11 8a mou kanei enas filos proslhpsi!!! gia na parw kai to epidoma kai to 6amhno apo ton oaed prepei na exw sygkkrimena enshma h kapoious mhnes ergasias syfkekrimena? eyxaristw gia to xrono sou!!!!

Link to comment
Share on other sites

1)εμενα ο συζυγος ειναι ασφαλισμενος του οαεε πρεπει να εχω και δικη του δηλωση οτι δεν θα ασφαλισει το παιδι η χρειαζεται μονο οταν ειναι και οι 2 γονεις στο ικα? και αν χρειαζεται ειναι καποια ειδικη δηλωση με συγκεκριμενο περιοχομενο που πρεπει να την παρω απο το ικα η μια απλη υπευθυνη δηλωση που κανουμε σε ενα κεπ?

Πρεπει να παει στον Οαεε κ να ζητησει μια βεβαιωση οτι δεν θα ασφαλισει αυτος το παιδι στα παροστατευομενα μελη του βιβλιαριου.Εαν εχετε αποφασισει οτι το παιδι θα εχει το Ικα για ασφαλεια κ οχι τον Οαεε

2) αυτα που γραφεις για οαεδ αφορουν τα δικαιολογιτικα της 6μηνης η του βοηθηματος? αιτηση για το βοηθημα ποτε κανουμε πριν η μετα τη γεννα?

οτι εχει να κανει με οαεδ ειναι μετα την γεννα

 

αααα και κατι τελευταιο πηρατε τιποτα απο το ικα πισω απο αυτα που δωσατε στο μαιευτηρειο??? εμεις γεναμε σε δημοσιο θα παρουμε κατι?????

Το Ικα δεν δινει τιποτα (μονο σε περιπτωση καισαρικης παιρνεις ενα επιδομα) Υποτιθεται τα 990ε που παιρνεις το επιδομα τοκετου ειναι για να σου καλυψει τα εξοδα της γεννας κ η αληθεια ειναι οτι για Δημοσιο νοσοκομειο φτανουν κ περισσευουν!!

Link to comment
Share on other sites

nai nai to kserw ayto!! mhpws ksereis na me boh8hseis kai se kati allo?stis 1-7-11 kai mexri 6-10-11 8a mou kanei enas filos proslhpsi!!! gia na parw kai to epidoma kai to 6amhno apo ton oaed prepei na exw sygkkrimena enshma h kapoious mhnes ergasias syfkekrimena? eyxaristw gia to xrono sou!!!!

 

 

για να παρεις αυτα τα 2 επιδοματα πρεπει να εχεις 200 ενσημα και να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.την ημερα δηλαδη που θα ξεκινησει το 6μηνο σου θα πρεπει να εχεις σχεση εργασιας συνεπως δεν μπορεις να σταματησεις 6-10-11,να σε απολυσει δηλαδη.αυτα ξερω,εαν ξερει καμια κοπελα κατι παραπανω......:rolleyes:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΑΚΙ ΕΧΩ 198 ΕΝΣΗΜΑ,ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ 2 ΕΝΣΗΜΑ;ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ 200 Η ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ 10 ΑΚΟΜΑ;

 

 

σιγουρα θελει 200 αλλα διακοπη αδειας η μεταφορα δεν μπορεις να κανεις.θα πρεπει 56 μερες πριν την πητ σου να σταματησεις.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις στον γιατρο σου να σου γραψει πητ 5 μερες αργοτερα για να μπορεσεις να δουλεψεις 5 μερες παραπανω για τα ενσημα.αλλα ΟΧΙ παραπανω απο 5 μερες,μετα δημιουργουνται αλλα προβληματα.

βεβαια υπαρχει και αλλο θεμα,οταν θα πας να σου γραψουν την αδεια κυοφοριας στο ικα εκτος απο τον χαρτι του γιατρου με την πητ αρκετοι γιατροι σου ζητανε και αυχενικη-β επιπεδου,τα οποια γραφουν επανω ποτε εχεις πητ.και εκει θα φανει η διαφορα των 5 ημερων.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις απλα οτι δεν εκανες αυτες τις 2 εξετασεις,υποχρεωτικες δεν ειναι στο κατω-κατω.......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ke ego simera piga IKA ke moy ipan oti den perno ta epidomata exo 194 ensima ti mporo na kano???? kai allo erotisi exo pmt 29.07.2011 alla fa kano kesariki 11.07 an metrame 2 xronia piso ta ensima den moy bazoyn mesa ta ensima ton 7.2009 ksekinane apo abgysto... sosta? den mporoyn nametrane apo 11.07.2009?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ke ego simera piga IKA ke moy ipan oti den perno ta epidomata exo 194 ensima ti mporo na kano???? kai allo erotisi exo pmt 29.07.2011 alla fa kano kesariki 11.07 an metrame 2 xronia piso ta ensima den moy bazoyn mesa ta ensima ton 7.2009 ksekinane apo abgysto... sosta? den mporoyn nametrane apo 11.07.2009?

 

κι εμενα με πητ 17/7/11 μετραγανε απο 17/8/09!!!!!πηρα στα κεντρικα και μου ειπαν οτι τα 200 ενσημα πρεπει να ειναι απο 16/7/09 και βαλανε μυαλο και τα μετρησανε σωστα......αρα εσυ μετρας απο 28/7/09 εκτοσ κι αν βαλεισ πητ την 11/7 τοτε μετρασ απο 10/7/09.

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ke ego simera piga IKA ke moy ipan oti den perno ta epidomata exo 194 ensima ti mporo na kano???? kai allo erotisi exo pmt 29.07.2011 alla fa kano kesariki 11.07 an metrame 2 xronia piso ta ensima den moy bazoyn mesa ta ensima ton 7.2009 ksekinane apo abgysto... sosta? den mporoyn nametrane apo 11.07.2009?

 

 

δεν εχει σημασια ποτε θα κανεις καισαρικη,αλλωστε κανεις δεν ξερει οτι θα κανεις.οποτε σαν πητ θεωρεις την 29/7.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

xristinio to problima ine oti den metrane to iylio oyte apo 29.07.2009 a metrane apo 1.08 ke hano kai eki 3 meres... ax fe moy fa trelafo!! se tetia katastasi na mi moy dosoyn ke avta.. ti fa kano.. andras moy den doylevi edo ke 5 mines... meta sto Ika moy ipan pti tora prepi na peremeno ta hartia, farfoyne taxidromika ke otan fa ta paro mporo ksana na kano ta xartia ke o yaitros ipe oti mpori na grapsi pmt11.07 2011 alla fa metrisoy i oxi opa 11.07.2009 i pali apo proto avgysto?...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ερωτηση... Τι γινεται αν ΔΕΝ καθησω τις 53 μερες πριν και δουλεψω κάποιες μερες ωστε να καθισω μετα πιο πολύ με το μωρο? Η στην περιπτωση που παρω 1-2 μήνες την αδεια για τον θηλασμο, τα χρηματα που παιρνω απο τον ΟΑΕΔ ειναι αντιστοιχα του μισθού μου? Η ειναι λιγοτερα? Σας ευχαριστώ :))))

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ερωτηση... Τι γινεται αν ΔΕΝ καθησω τις 53 μερες πριν και δουλεψω κάποιες μερες ωστε να καθισω μετα πιο πολύ με το μωρο? Η στην περιπτωση που παρω 1-2 μήνες την αδεια για τον θηλασμο, τα χρηματα που παιρνω απο τον ΟΑΕΔ ειναι αντιστοιχα του μισθού μου? Η ειναι λιγοτερα? Σας ευχαριστώ :))))

 

 

εαν το κανεις αυτο θα ειναι μονο σε συνεννοηση με τον εργοδοτη σου,για το ικα θα εισαι σε αδεια κυοφοριας επισημως.συνεπως τα χρηματα σου απο ικα και οαεδ δεν επηρεαζονται.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

για να παρεις αυτα τα 2 επιδοματα πρεπει να εχεις 200 ενσημα και να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.την ημερα δηλαδη που θα ξεκινησει το 6μηνο σου θα πρεπει να εχεις σχεση εργασιας συνεπως δεν μπορεις να σταματησεις 6-10-11,να σε απολυσει δηλαδη.αυτα ξερω,εαν ξερει καμια κοπελα κατι παραπανω......:rolleyes:

ΑΠΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ !! ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 100 ΕΝΣΗΜΑ? ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...