Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

σιγουρα θελει 200 αλλα διακοπη αδειας η μεταφορα δεν μπορεις να κανεις.θα πρεπει 56 μερες πριν την πητ σου να σταματησεις.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις στον γιατρο σου να σου γραψει πητ 5 μερες αργοτερα για να μπορεσεις να δουλεψεις 5 μερες παραπανω για τα ενσημα.αλλα ΟΧΙ παραπανω απο 5 μερες,μετα δημιουργουνται αλλα προβληματα.

βεβαια υπαρχει και αλλο θεμα,οταν θα πας να σου γραψουν την αδεια κυοφοριας στο ικα εκτος απο τον χαρτι του γιατρου με την πητ αρκετοι γιατροι σου ζητανε και αυχενικη-β επιπεδου,τα οποια γραφουν επανω ποτε εχεις πητ.και εκει θα φανει η διαφορα των 5 ημερων.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις απλα οτι δεν εκανες αυτες τις 2 εξετασεις,υποχρεωτικες δεν ειναι στο κατω-κατω.......

 

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις σε τι άλλα προβλήματα αναφέρεσαι;

Αν γεννήσω πριν την ΠΗΤ αρκετές μέρες θα χάσω λεφτά; Βασικά από τη μέρα που μπαίνω στον ένατο δεν υπάρχει πιθανότητα να γεννήσω; Τι γίνεται τότε με τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις σε τι άλλα προβλήματα αναφέρεσαι;

Αν γεννήσω πριν την ΠΗΤ αρκετές μέρες θα χάσω λεφτά; Βασικά από τη μέρα που μπαίνω στον ένατο δεν υπάρχει πιθανότητα να γεννήσω; Τι γίνεται τότε με τα χρήματα;

 

 

εαν η πραγματικη σου πητ ειναι π.χ 10 ιουλιου και εσυ προκειμενου ειτε να καθησεις πιο πολυ με το παιδι σου ειτε για τα ενσημα δηλωσεις πητ πιο μετα (ας πουμε 2 εβδομαδες,25 ιουλιου)υπαρχει παντα η πιθανοτητα να γεννησεις πιο νωρις απο την πραγματικη σου πητ και να θεωρηθει βαση ημερομηνιας που εδωσες στο ικα, το μωρο σου προωρο.εαν θεωρηθει προωρο θα σου ζητηθει και να το αποδειξεις με χαρτι απο την κλινικη-νοσοκομειο.πως ομως θα παρεις τετοιο χαρτι εφοσον γεννησες κανονικα???

 

δηλαδη εαν γεννησεις για παραδειγμα 20 ιουνιου ουσιαστικα εχεις γεννησει στον μηνα σου και δεν θεωρειται προωρο.

 

εαν ομως εχεις δηλωσει στο ικα πητ 25 ιουλιου θεωρειται προωρο και πολυ πιθανο να μην παρεις τα επιδοματα σου.και επειδη σε ζαλισα :rolleyes:,διαβασε εδω που ειναι η απαντηση σε αυτο που ρωτας(μηνυμα 6,μελος elenasteraki)

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48546

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ !! ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 100 ΕΝΣΗΜΑ? ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ!

 

 

δεν φτανει μονο να δουλευεις,πρεπει να εχεις και 200 ενσημα.εαν δουλευεις για παραδειγμα 4 μηνες και πριν δεν ειχες καθολου ενσημα δεν παιρνεις ουτε τα επιδοματα ουτε το 6μηνο του οαεδ.και ας εισαι εκεινη την στιγμη σε ενεργο σχεση εργασιας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

1)εμενα ο συζυγος ειναι ασφαλισμενος του οαεε πρεπει να εχω και δικη του δηλωση οτι δεν θα ασφαλισει το παιδι η χρειαζεται μονο οταν ειναι και οι 2 γονεις στο ικα? και αν χρειαζεται ειναι καποια ειδικη δηλωση με συγκεκριμενο περιοχομενο που πρεπει να την παρω απο το ικα η μια απλη υπευθυνη δηλωση που κανουμε σε ενα κεπ?

Πρεπει να παει στον Οαεε κ να ζητησει μια βεβαιωση οτι δεν θα ασφαλισει αυτος το παιδι στα παροστατευομενα μελη του βιβλιαριου.Εαν εχετε αποφασισει οτι το παιδι θα εχει το Ικα για ασφαλεια κ οχι τον Οαεε

 

2) αυτα που γραφεις για οαεδ αφορουν τα δικαιολογιτικα της 6μηνης η του βοηθηματος? αιτηση για το βοηθημα ποτε κανουμε πριν η μετα τη γεννα?

οτι εχει να κανει με οαεδ ειναι μετα την γεννα

 

αααα και κατι τελευταιο πηρατε τιποτα απο το ικα πισω απο αυτα που δωσατε στο μαιευτηρειο??? εμεις γεναμε σε δημοσιο θα παρουμε κατι?????

Το Ικα δεν δινει τιποτα (μονο σε περιπτωση καισαρικης παιρνεις ενα επιδομα) Υποτιθεται τα 990ε που παιρνεις το επιδομα τοκετου ειναι για να σου καλυψει τα εξοδα της γεννας κ η αληθεια ειναι οτι για Δημοσιο νοσοκομειο φτανουν κ περισσευουν!!

σε ευχαριστω παρα πολυ. αυτα ολα τα παιρνουμε απο ικα και οαεδ ο εργοδοτης δινει τιποτα? και αν γνωριζεις επειδη σκεφτομαι να ζητησω την ισοχρονη αδεια (94 μερες), αυτη τηνπαιρνουμε μετα τη λοχεια και πριν την 6μηνη του οαεδ και αν ναι σε αυτη την περιπτωση ποτε καταθετουμε χαρτια στον οαεδ πριν την ισοχρονη η μετα??

Link to comment
Share on other sites

sofaki1978 τι είναι αυτά που λες ότι με ζάλισες;;; Χίλια ευχαριστώ κοπέλα μου!

 

Επειδή πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για άδεια κυοφορίας. Δεν ξέρω αν το έχει γράψει πάλι άλλη κοπέλα αλλά απο 6/6 πληρώνουν μέσω τραπέζης και χρειάζεται να δηλώσεις τραπεζικό λογαριασμό. Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι φωτοτυπία την ταυτότητα και ην πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου και αποδεικτικό κατοικίας. Επίσης λεφτά το ΙΚΑ βάζει κάθε 15 και 30 του μήνα και τα παίρνεις την επόμενη. Εγώ δηλαδή που κατέθεσα σήμερα τα χαρτιά μου θα τα πιστώσει το ΙΚΑ 30/6 και θα μπορώ να τα πάρω 1/7...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ. αυτα ολα τα παιρνουμε απο ικα και οαεδ ο εργοδοτης δινει τιποτα? και αν γνωριζεις επειδη σκεφτομαι να ζητησω την ισοχρονη αδεια (94 μερες), αυτη τηνπαιρνουμε μετα τη λοχεια και πριν την 6μηνη του οαεδ και αν ναι σε αυτη την περιπτωση ποτε καταθετουμε χαρτια στον οαεδ πριν την ισοχρονη η μετα??

 

Νομιζω οτι την παιρνεις πριν.Εγω οταν κατεθεσα τα χαρτια στον οαεδ για το εξαμηνο μου ζητησανε βεβαιωση απο τον εργοδοτη η οποια ελεγε αναλυτικα εαν ειχα παρει ή οχι την ισοχρονη αδεια,εαν δεν την παρεις πριν το εξαμηνο μετα μαλλον δεν την δικαιουσαι.Οταν θα πας να ζητησεις το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ(οσο θα εισαι σε αδεια λοχειας θα το κανεις αυτο) θα ρωτησεις κ για την ισοχρονη αδεια;)

Η εργοδοτης μου ειναι φιλη κ δεν το εψαξα κ πολυ.Γεννησα Δεκεμβρη,την δουλεια την σταματησα αρχες Νοεμβρη και μου εδωσε εναν μισθο κ δωρο Χριστουγενων,δεν ξερω ομως τι ισχυει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια. πιρα τα χαρτια μου που γραφιε οτι δεν δικιουμε τα επιδομα εχο 196.... και μου ιεπε κιρια οτι μπορο να κανο εντασι ... δεν κσερο ποσ μετρανε.. εγο μετρισα και εχο 200 τα λεφτεια 2 χρονια. ποσ κανουν ενταασι? μπορι καπια κοπελλα να μου εκσεγισι? ο γιατροσ ιπιε οταν φα γεννισω ,11,07, φα παρη ο ανδρασ μου το χαρτι απο νοσοκομιο οτι τοτε γεννιφικε το παιδι και στον ικα φα μετρανε τα ενσιμα αλλα δεν καταλαβα τιποτα... βοιθιστε ςας παρακαλο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλιμερα σε ολους... ποσω και μετρισα τα ενσιμα μου δεν μου βτανουτ τα 2.... και τι κανο τορα??? εχο ενσιμα και τον ιυνιο... δεν μπενουν αωτα? διαβαζο αωτο ,,, Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.,,, διλαδη δεν μπορο να δουλεψο μεχρι τελοσ ενγιμοσσινι?? οταμ πρεπι να ιμε στιν αδια κυοφ. δεν μπορο να παω στιν δουλια μου? ΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΚΕ ΔΟΥΛΕΒΟ ΤΑ ΕΝΣΙΜΑ ΔΕΝ ΦΑ ΜΕΤΡΙΣΟΥΝΕ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...

Δουλεύω από 1/3/2010 εώς 31/8/2011 (18μηνη σύμβαση σε δήμο) με μερική απασχόληση και με 22 ένσημα το μήνα.

Έχω ΠΗΤ 14/9/2011.

Μπορεί κάποιος να μου πεί πόσα χρήματα θα πάρω και ποια διαδικασία πρέπει ακριβώς να ακολουθήσω?

Το μόνο που έχω κάνει ως τώρα ήταν να πάρω μια βεβαίωση από τη γυναικολόγο που με παρακολουθεί.

Τώρα μου είπανε ότι πρέπει να πάω στο Κέντρο Προστασίας Μάνας και Παιδιού και μετά σε γυμαικολόγο του ΙΚΑ.

Σας ευχαριστώ πολύ..

Με εκτίμηση Ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα...

Δουλεύω από 1/3/2010 εώς 31/8/2011 (18μηνη σύμβαση σε δήμο) με μερική απασχόληση και με 22 ένσημα το μήνα.

Έχω ΠΗΤ 14/9/2011.

Μπορεί κάποιος να μου πεί πόσα χρήματα θα πάρω και ποια διαδικασία πρέπει ακριβώς να ακολουθήσω?

Το μόνο που έχω κάνει ως τώρα ήταν να πάρω μια βεβαίωση από τη γυναικολόγο που με παρακολουθεί.

Τώρα μου είπανε ότι πρέπει να πάω στο Κέντρο Προστασίας Μάνας και Παιδιού και μετά σε γυμαικολόγο του ΙΚΑ.

Σας ευχαριστώ πολύ..

Με εκτίμηση Ζωή.

 

 

σε καποια απο αυτα σου απαντησα στο θεμα που ανοιξες εχθες.....

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=93207

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

.εαν εχεις 200 ενσημα δικαιουσαι απο το ικα

 

επιδομα κυοφοριας

επιδομα λοχειας

επιδομα τοκετου

 

και απο τον οαεδ

 

το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας + το 6μηνο του οαεδ.

Link to comment
Share on other sites

πασ στον γενικολογο ικα σουυ δινε αωτοσ ενα χαρτη που γραφη ΠΜΤ μετα πασ στον εργοδοτι στον ιδιο χαρτι φα σε γραψι ποτε σταματισεισ εργασια κια μετα στιν ΙΚΑ-ΠΑΡΟΧΕΣ δηνεσ αωτο χαρτι κια σε βγαζουν αδια κυοφοριασ. φα παρισ λεφτα 56 μερεσ πρην τιν ΠΜΤ και 63 μετα αωτο το ποσω μετρανε απο αποδοχεσ σου οταν φα πλιροφισ απο τον ΙΚΑ φα πασ στον ΟΑΕΔ για σιμπληρωματικο επιδομα. οταν φα γεννισησ με το καλο. απο ικα φα παρισ επιδομα τοκετου ινε σταφερο περιπου 900 εςρο και φα κανης χαρτια για επιδομα λοχεασ. οταν φα τελεοσιε ι αδια λοχεασ δηλ 63 ερεσ μετα την γεννιση παιδι, φα παρησ απο ΟΑΕΔ 6 μινεσ αδια ινε περιπου 650 εωρο τον μινα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως γνωρίζει κάποια να μου πει από τον εργοδότη τι δικαιούμαστε;Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ για το επίδομα κύησης την Παρασκευή. Δυστυχώς δεν ήξεραν εκεί να μου πουν κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποια να μου πει από τον εργοδότη τι δικαιούμαστε;Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ για το επίδομα κύησης την Παρασκευή. Δυστυχώς δεν ήξεραν εκεί να μου πουν κάτι!

 

Καλημέρα!!!

Πάλι καλά που έφτασες ως το ΙΚΑ...

Μας λες και τη διαδικασία που ακολούθησες?????????

Πήρες χρήματα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα ότι ο εργοδότης μας πληρώνει τις πρώτες 25 ημέρες της αδειας.Τώρα αλήθεια ψέματα δεν ξέρω.Εγω σταματάω κανονικά αρχες Αυγούστου άρα θα αρχίσω να ψάχνομαι τον άλλο μήνα προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πληρώθηκα το επίδομα κύησης. Γιατί πήρα μόνο το 50% του ημερομισθίου μου; Γιατί ενώ είμαι 8ωρη και η κολλητή μου 4ωρη, αυτή πριν 2 μήνες πήρε σχεδόν όσα πήρα και εγώ;;; Με χτύπησε η κρίση λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

έχω διαβάσει πολλά και διάφορα στο φόρουμ ωστόσο έχω συγκεκριμένες ερωτήσεις γιατί απαντήσεις δεν βρήκα: έχω ΠΗΤ 30 Οκτωβρίου, που σημαίνει ότι σταματάω αρχές Σεπτέμβρη. Δεν μπορώ να βρω άκρη πότε πρέπει να πάω στον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου δώσει το χαρτί για τον εργοδότη. Πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού και με παραπέμψανε όχι στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου αλλά σε ένα κέντρο Μητέρας και Παιδιού, εκεί λέει πρέπει να πηγαίνουμε για αυτές τις δουλειές. Μου είπανε ότι μπορώ από τώρα να πάω στο γιατρό και να πάρω το χαρτί για να το υπογράψει ο εργοδότης ( πράγμα που με βολεύει γιατί λόγω καλοκαιρινών διακοπών θα είναι δύσκολο να πάρω τις υπογραφές μετά). Εδώ στο φόρουμ όμως διαβάζω ότι πρέπει να πάμε λίγο πριν την έναρξη της άδειας. Και φοβάμαι μήπως τρέχω άδικα και πρέπει να ξαναπάω αργότερα. Έχω κάνει Β΄ επιπέδου οπότε έχω εξετάσεις να τους δείξω. Για πείτε καμια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

έχω διαβάσει πολλά και διάφορα στο φόρουμ ωστόσο έχω συγκεκριμένες ερωτήσεις γιατί απαντήσεις δεν βρήκα: έχω ΠΗΤ 30 Οκτωβρίου, που σημαίνει ότι σταματάω αρχές Σεπτέμβρη. Δεν μπορώ να βρω άκρη πότε πρέπει να πάω στον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου δώσει το χαρτί για τον εργοδότη. Πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού και με παραπέμψανε όχι στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου αλλά σε ένα κέντρο Μητέρας και Παιδιού, εκεί λέει πρέπει να πηγαίνουμε για αυτές τις δουλειές. Μου είπανε ότι μπορώ από τώρα να πάω στο γιατρό και να πάρω το χαρτί για να το υπογράψει ο εργοδότης ( πράγμα που με βολεύει γιατί λόγω καλοκαιρινών διακοπών θα είναι δύσκολο να πάρω τις υπογραφές μετά). Εδώ στο φόρουμ όμως διαβάζω ότι πρέπει να πάμε λίγο πριν την έναρξη της άδειας. Και φοβάμαι μήπως τρέχω άδικα και πρέπει να ξαναπάω αργότερα. Έχω κάνει Β΄ επιπέδου οπότε έχω εξετάσεις να τους δείξω. Για πείτε καμια ιδέα.

 

 

Θα πας λίγες μέρες πριν σταματήσεις την δουλειά σου. Κλείσε απο τώρα ραντεβού στο κέντρο μάνας κ παιδιού. Είναι πολύ νωρίς για να πας τώρα. Δεν θα κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πληρώθηκα το επίδομα κύησης. Γιατί πήρα μόνο το 50% του ημερομισθίου μου; Γιατί ενώ είμαι 8ωρη και η κολλητή μου 4ωρη, αυτή πριν 2 μήνες πήρε σχεδόν όσα πήρα και εγώ;;; Με χτύπησε η κρίση λέτε;

 

 

το μισο του ημερομισθιου παιρνεις και στο κυοφοριας και στο λοχειας(το λοχειας μπορεις να το παρεις λιγο παραπανω εαν γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο).οταν θα παρεις τα χρηματα και απο τον οαεδ τοτε θα δεις οτι το συνολο των κυοφοριας-λοχειας-οαεδ θα πρεπει να βγαινουν σε συνολο μισθοι 4 μηνων.

 

πηρες καθολου αναρρωτικη?εαν οχι θα παρεις και ενα ποσο απο τον εργοδοτη σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...