Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

Ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι σχετίζεται με πρόβλημα σε καρδιά ή νεφρα. Όμως όλες οι εξετάσεις μας, δεν έδειχναν τίποτε. Μου είπε μόνο ότι μπορεί να προκαλεσουμε τεχνίτες οδυνες, σε περιπτώσει που δεν παίρνει βάρος. Προς το τελος μπορεί να σε παρακολουθεί πιο συχνά. Να παρακολουθεί το βάρος του μπεμπης.

Μην ψάξεις στο Ίντερνετ, θα τρελλαθεις. Γράφουν ότι θέλεις.

Μην ανυσηχεις. Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά. Απλά έτυχε η μονυρης.

Επίσης, στις περισσότερες περιπτώσεις με μονυρης, η αρτηρια που υπάρχει, μεγαλώνει περισσότερο σε σχέση με το φυσιολογικό, ώστε να αντισταθμίσει την έλλειψη.

Πριν 29 χρόνια, δεν βλεπαν τίποτα σε σχέση με σήμερα. Και εμένα η μητέρα μου, μου έλεγε ότι δεν επαιρνε βάρος από τον 7 και μετά στον αδελφό μου και γεννηθηκε 3300.Μπορεί να είχε και εκείνη το ίδιο θέμα. Κανείς δεν το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το link είναι από αρθρθ της wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Single_umbilical_artery

 

Αν θες μπορείς να διαβάσεις το πρώτο άρθρο που παραθέτει. Έχει κάποια στατιστικά πολύ ενθαρρυντικά.

Link to comment
Share on other sites

mafalda διάβασα το κείμενο και σε ευχαριστώ. Πάντως συνεχίζω να είμαι μπερδεμένη. Απο τη μια αρχίζω να πιστεύω οτι δεν είναι κάτι τόσο πολύ τραγικό, αλλά απο την άλλη με πιάνει πάλι ο φόβος. Τι να πώ, δύσκολα θα ησυχάσω, όχι τουλάχιστον πριν δω και τον γιατρό μου. Να' σαι καλά πάντως για την υποστήριξη:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ανθή μου λεπτομέρειες με τα ιατρικά δεν γνωρίζω αλλά ξέρω 2 κοπέλες -η μία πολύ φίλη μου η οποία δεν είχε αγχωθεί ιδιαίτερα- που είχαν το ίδιο πρόβλημα και γέννησαν 2 κούκλες υγιέστατες! Το ενα μωράκι ήταν 2.600 (τώρα 2 μηνών έχει παει 4.500) και το άλλο 3.200. Όλα καλά δηλαδή!!! Απλώς θέλει παρακολούθηση λογικό είναι, εσύ να ακούς τι σου λέει ο γιατρός σου και να είσαι ήρεμη. Είναι το καλύτερο που μπορέις να κάνεις αυτή τη στιγμή! Και -γνώμη μου παντα- μερικες φορες είναι καλύτερο για την ψυχολογία σου να μην το ψάχνεις πάρα πολυ γιατί όσο περισσότερα μαθαίνεις από ιντερνετ κλπ. τόσο περισσότερο αγχώνεσαι!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και ό,τι καλύτερο εύχομαι!! Φιλιά :) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι γίνονται και εξετάσεις για θρομβοφιλία σε έμβρυα με μονήρη. Αληθεύει; Επίσης θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία, αν φυσικά γνωρίζετε, επειδή δεν έχω κάνει υπέρηχο καρδιάς εμβρύου, έχουμε δει την καρδιά μόνο στον υπέρηχο της β επιπέδου. Εκεί η καρδιά ήταν φυσιολογική. Ο υπέρηχος καρδιάς εμβρύου δείχνει κάτι περισσότερο; Αν υπήρχε κάτι στην καρδιά δεν θα είχε φανεί στην β επιπέδου; marigoula σε ευχαριστώ και όλες εσάς για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανθή δε μας ειπαν κατι για θρομβοφιλια. μονο υπερηχο καρδιας και νεφρων αφου γεννηθει. εμεις της καρδιας την καναμε και μετα μας ειπε ο γιατρος αν θελουμε να κανουμε εμβωρυοκαρδιογραφημα να μας φυγει η ιδεα πως κατι τρεχει... εγω παντως ειχα προαισθημα πως ολα ειναι καλα οπως και ηταν. η μικρη εφτασε σχεδον τα 4 κιλα! 700 περιπου γραμμαρια πιο μεγαλη απο τη 1η κορη μου που δεν ειχε μονηρη και ειχα περασει και ενα κολικο 1 βδομαδα που οτι ετρωγα δεν εμενε στο στομαχι, και μια γαστρεντεριτιδα που παλι εχασα κιλα...αμα ολα τα αλλα ευρηματα ειναι κανονικα δεν νομιζω πως εχεις λογους να ανησυχεις. εγω το ξεχασα σχεδον και το θυμηθηκα μετα τη γεννα!
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα και έκανα εμβρυοκαρδιογραφημα για να ξεαγχοθω. Ο γιατρός μου το θεωρούσε περιττό. Όταν έδειξαν στον εμβρυοκαρδιολογο την β-επιπέδου, μου είπε "γιατί ήρθες, οι 'εικονες' είναι μια χαρά".

Από φίλη που είναι εγγυος, ξέρω ότι κάποια νοσοκομεία στην β-επιπέδου δεν κάνουν εγχρωμο υπερυχο για τη ροή.

Αφού στην β-επιπέδου, φαίνεται η καρδούλα, δεν χρειάζεται να κανείς εμβρυοκαρδιογραφημα.

Κοστίζει κιόλας λίγο ακριβουτσικα. Εγώ πλήρωσα 110? από ότι θυμαμαι. Αλλά το κόστος είναι το λιγότερο.

Για θρομβοφιλια πρώτη φορά το ακούω. Κανείς δεν είχε αναφερθεί.

Ο γιατρός εμένα θεώρησε πολύ σημαντικό το Doppler. Γίνεται λίγο πιο μετά (32 εβδομάδα νομίζω).

Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να είσαι ήρεμη. Αν ήταν κάτι ανυσηχητικο, θα είχες ενδείξεις και από άλλες εξετάσεις. Εγώ τότε δεν ήθελα να το καταλάβω. Πολύ άγχος και πολύ στεναχώρια.

Αφού δεν έχεις αλλά ανησυχιτικα αποτελέσματα και είναι το μόνο που έδειξαν οι εξετάσεις, μην φοβάσαι. Όλα θα πανε καλά.

Και μη διαβαζεις στο ιντερνετ τίποτε. Θα τρελλαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Και μη διαβαζεις στο ιντερνετ τίποτε. Θα τρελλαθεις.

συμφωνω. μη το κανεις. εγω το κανα και πριν κανω το εμβρυοκαρδιογραφημα ανησυχησα. αλλα επειδη ειχα το καλο προαισθημα δεν εδωσα ιδιεταιρη βαση!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ανθή, και σε μένα τα ίδια με τη mafalda και τη v&a. Μην ανησυχεις... Όλα μια χαρά θα πάνε...

 

Mafalda, μην μη ευχαριστείς για τίποτα... Κοίτα να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς γιατί τα ωραία έρχονται! Όσο για το βάρος του μπεμπούλη μια χαούλα είναι, στα φυσιολογικά πλαίσια...Έξάλλου το παιδί δεν είναι αρνί για να το πουλήσεις με το κιλό! (Αυτό το έλεγα πέρσι σε όποιον με ρώταγε πόσο γεννήθηκε η μπέμπα μου και όταν έλεγα 2780 - στην 38+4 χωρίς να έχει μονήρη- ακολουθούσε το σχόλιο... μικρούλα ε;;;) Με το καλό κορίτσι μου... στο εύχομαι ολόψυχα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Νέα στο club της μονήρης ομφαλικής αρτηρίας.

Καταρχάς να σας τα πιάσω από την αρχή. Στην 18η εβδομάδα έκανα αμνιοπαρακέντηση λόγω αυξημένης αυχενικής διαφάνειας. (3mm και είμαι 27 χρονών)

Με την άμνιο όλα καλά.

Την Τρίτη στις 9/11/2010 έκανα τρίπλεξ καρδιάς λόγω της αυχενικής που είχε βγει. Όλα καλά με αυτό.

Πάμε την Παρασκευή στις 12/11/2010 για β επιπέδου (23+2) και μου λένε ότι έχει 2 αγγεία ο ομφάλιος λώρος και ότι είναι χαρακτηριστικό της τρισωμίας 18. παρόλα αυτά δεν φαίνεται κάτι άλλο που να προδιαθέτει κάτι τέτοιο. Όμως έχει αυξημένη πιθανότητα να μην τροφοδοτείτε το μωρό καλά μέχρι το τέλος.

 

Και δεν ξέρω για ποιο πράγμα να πρωτοφοβηθώ....

Με την τροφοδοσία του μωρού? Με την τρισωμία 18 ? (που από ότι διάβασα έχει και πιο ελαφριά μορφή που ονομάζεται μωσαικισμός με 2 χρωμοσώματα 18 και η άμνιο έχει μεγάλο ποσοστό να μην τον διαγνώσει?)

Ή που ξανά που πάνω που είχαμε ηρεμίσει αρχίζουν οι φοβίες?

 

Σας παρακαλώ. Πείτε μου τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτό.

 

Το μυαλό μου πάει στο κακό. Και αν όντως το παιδί έχει τρισωμία 18 και δεν φάνηκε στην άμνιο? (σύμφωνα πάντα με τον μωσαικισμό) δεν ξερω. Πάω να τρελαθώ.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάμε την Παρασκευή στις 12/11/2010 για β επιπέδου (23+2) και μου λένε ότι έχει 2 αγγεία ο ομφάλιος λώρος και ότι είναι χαρακτηριστικό της τρισωμίας 18. παρόλα αυτά δεν φαίνεται κάτι άλλο που να προδιαθέτει κάτι τέτοιο. Όμως έχει αυξημένη πιθανότητα να μην τροφοδοτείτε το μωρό καλά μέχρι το τέλος.

συγνωμη, ποιος ακριβως σε φοβισε τοσο πολυ και σου πε αυτο το πραγμα? δε πιστευω να το κανε κανενας γιατρος!!!! Κι αμα το διαβασες στο ιντερνετ διαγραψε το απο το μυαλο σου ετσι απλα. αμα διαβασεις τι λεει ο καθενας απλα θα τρελαθεις, ολο τις εξτριμ περιπτωσεις θα διαβασεις. Εμας ας πουμε δε μας ειχανε πει καν το γεγονος με την τρισωμια αλλα με το οτι αυτο το ευρημα συνδεεται με καρδιακο προβλημα ή προβλημα στα νεφρα. Εν τελει σε μενα ουτε καν το " πιθανότητα να μην τροφοδοτείτε το μωρό καλά μέχρι το τέλος" δεν ισχυσε! Πρωτα απολα εχεις κανει ηδη αμνιο (εγω δεν εκανα κ παλι ησυχη ημουνα). μονο εμβρυοκαρδιογραφημα...το καταλαβαινω το αγχος αλλα μην ακους-διαβαζεις απο δω κ απο κει. θα φρικαρεις.

Το κυριοτερο ειναι: εσυ τι προαισθημα εχεις? Αντε μωρε ολα καλα θα πανε οπως με ολες μας σαυτο το θεμα! τι καθεσαι κ σκεφτεσαι!!!!:shock:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, ποιος ακριβως σε φοβισε τοσο πολυ και σου πε αυτο το πραγμα? δε πιστευω να το κανε κανενας γιατρος!!!! Κι αμα το διαβασες στο ιντερνετ διαγραψε το απο το μυαλο σου ετσι απλα. αμα διαβασεις τι λεει ο καθενας απλα θα τρελαθεις, ολο τις εξτριμ περιπτωσεις θα διαβασεις. Εμας ας πουμε δε μας ειχανε πει καν το γεγονος με την τρισωμια αλλα με το οτι αυτο το ευρημα συνδεεται με καρδιακο προβλημα ή προβλημα στα νεφρα. Εν τελει σε μενα ουτε καν το " πιθανότητα να μην τροφοδοτείτε το μωρό καλά μέχρι το τέλος" δεν ισχυσε! Πρωτα απολα εχεις κανει ηδη αμνιο (εγω δεν εκανα κ παλι ησυχη ημουνα). μονο εμβρυοκαρδιογραφημα...το καταλαβαινω το αγχος αλλα μην ακους-διαβαζεις απο δω κ απο κει. θα φρικαρεις.

Το κυριοτερο ειναι: εσυ τι προαισθημα εχεις? Αντε μωρε ολα καλα θα πανε οπως με ολες μας σαυτο το θεμα! τι καθεσαι κ σκεφτεσαι!!!!:shock:

 

αυτά ακριβώς που έχεις κρατήει από την παράθεση για την τρισωμία 18 το γράφουν στα σχόλια του υπερήχου. το άλλο ότι έχει αυξημένη πιθανότητα να μην τροφοδοτείτε καλά μέχρι το τέλος μου το είπε προφορικά ο υπερηχολόγος . Τι να σας πω.....

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα! Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και όπως θα δείς και πιο πάνω αν διαβάσεις έχω πάθει πανικό. Τα κορίτσια όμως με καθησύχασαν κάπως. Αυτό που λες για "μωσαϊκισμό" στο αναφέρει στα σχόλια του ο γιατρός; Σε εμένα το μόνο που γράφει στα σχόλια είναι οτι συνίσταται συγχνότερος έλεγχος κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου. Βέβαια δεν έχω δει και τον γιατρό μου ακόμη, αλλά με βάση όσων έχω διαβάσει απο τις υπόλοιπες κοπέλες, θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι και τόσο τραγικό!! Εσύ Αλίκη που έκανες τον υπέρηχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα! Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και όπως θα δείς και πιο πάνω αν διαβάσεις έχω πάθει πανικό. Τα κορίτσια όμως με καθησύχασαν κάπως. Αυτό που λες για "μωσαϊκισμό" στο αναφέρει στα σχόλια του ο γιατρός; Σε εμένα το μόνο που γράφει στα σχόλια είναι οτι συνίσταται συγχνότερος έλεγχος κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου. Βέβαια δεν έχω δει και τον γιατρό μου ακόμη, αλλά με βάση όσων έχω διαβάσει απο τις υπόλοιπες κοπέλες, θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι και τόσο τραγικό!! Εσύ Αλίκη που έκανες τον υπέρηχο;

 

αυτο για τον μωσαικισμό το διάβασα από το internet. ξερώ ότι το να ενημερώνομαι από το internet είναι ότι χειρότερο μπορώ να κάνω. Αυτό που γράφει στον υπέρηχο είναι αυτό για την τρισωμία 18 που έγραψα παραπάνω και ότι χρειάζεται συχνότερος έλεγχος λόγω ομφάλιου λώρου. Το αυξημένη πιθανότητα να μην τρεφεται σωστά στο τέλος μου το είπε προφορικά.

Όμως έχω περάσει τόσο άγχος από την αρχή της εγκυμοσύνης: αυξημενη αυχενικη, αμνιοπαρακέντηση και τώρα αυτό.

Πάει το μυαλό μου στο κακό και στο πιο τραβηγμένο.

Ο Θεός ειναι μεγάλος και ελπίζω να είναι καλά. Αλλά φοβάμαι.

 

Την β επιπεδου την εκανα στο γαια

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά αφού έχεις κάνει και αμνιοπαρακέντηση μην φοβάσαι. Έχεις δίκιο που ανησυχείς και εγώ το ίδιο αισθάνομαι, όμως αν δεις όλες τις άλλες περιπτώσεις των κοριτσιών, είχαν αίσια κατάληξη. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι αρνητικά και ελπίζω σε λίγες ημέρες που θα δω και τον γιατρό μου, να μου πεί θετικά πράγματα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

!!!!!!!!!!!! Γεννήθηκε ο Μπάμπης μας!!!!!!!!!!!!

Ήρθε στη ζωή την Παρασκευη 12/11/10.

Μέχρι και την Τεταρτη, είχα διαστολη αλλά ο Μπάμπης ήταν ψιλά. Την Παρασκευη μπήκα για πρόκληση. Ήμουν 40 εβδομάδων και δεν ήθελε να βγει!

Μετά από πολύ πόνο, γεννήθηκε. 2800gr και 51cm.

Κάναμε και εξετάσεις στο μαιευτήριο και είναι όλα καλά!

 

Κορίτσια μην αγχωνεσται.

Aliki1983, μην αγχωνεσαι, μην διαβάζεις στο Internet. Αφού έχεις κάνει και αμνιο, δεν νομίζω ότι συντρέχει χρωμοσωματικη.

Μόνο το γιατρό σας να ακούτε.

 

Εύχομαι σε όλες να πανε όλα καλά.

Και να μην ξεχνάτε ότι το καλύτερο που μπορειται να κανεται, είναι να είστε ψυχρεμες. Είναι το σημαντικότερο για τα μωρακια σας.

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!! Γεννήθηκε ο Μπάμπης μας!!!!!!!!!!!!

Ήρθε στη ζωή την Παρασκευη 12/11/10.

ΓΙΟΥΠΙ!!!! ΝΑ ΖΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΟΠΕΛΙΑ!!!:)its_a_boy.gif

Είδατε, όλα καλα πηγαν!!!! Να μεγαλωσει γερος κ δυνατος!;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Νέα στο club της μονήρης ομφαλικής αρτηρίας.

Καταρχάς να σας τα πιάσω από την αρχή. Στην 18η εβδομάδα έκανα αμνιοπαρακέντηση λόγω αυξημένης αυχενικής διαφάνειας. (3mm και είμαι 27 χρονών)

Με την άμνιο όλα καλά.

Την Τρίτη στις 9/11/2010 έκανα τρίπλεξ καρδιάς λόγω της αυχενικής που είχε βγει. Όλα καλά με αυτό.

Πάμε την Παρασκευή στις 12/11/2010 για β επιπέδου (23+2) και μου λένε ότι έχει 2 αγγεία ο ομφάλιος λώρος και ότι είναι χαρακτηριστικό της τρισωμίας 18. παρόλα αυτά δεν φαίνεται κάτι άλλο που να προδιαθέτει κάτι τέτοιο. Όμως έχει αυξημένη πιθανότητα να μην τροφοδοτείτε το μωρό καλά μέχρι το τέλος.

 

Και δεν ξέρω για ποιο πράγμα να πρωτοφοβηθώ....

Με την τροφοδοσία του μωρού? Με την τρισωμία 18 ? (που από ότι διάβασα έχει και πιο ελαφριά μορφή που ονομάζεται μωσαικισμός με 2 χρωμοσώματα 18 και η άμνιο έχει μεγάλο ποσοστό να μην τον διαγνώσει?)

Ή που ξανά που πάνω που είχαμε ηρεμίσει αρχίζουν οι φοβίες?

 

Σας παρακαλώ. Πείτε μου τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτό.

 

Το μυαλό μου πάει στο κακό. Και αν όντως το παιδί έχει τρισωμία 18 και δεν φάνηκε στην άμνιο? (σύμφωνα πάντα με τον μωσαικισμό) δεν ξερω. Πάω να τρελαθώ.

 

Κοριτσάκι μου με το καλο να ερθει το μωράκι σου... Αυτο για την τρισωμια 18 μου το ειχε αναφερει κι εμένα η γιατρός που μου εκανε τον υπέρηχο αλλά μου τόνισε οτι η τρισωμία 18 είναι πολύ σοβαρή τρισωμία και θα υπήρχαν και άλλα ευρηματα μαζι την μονηρη αρτηρία. Ενα μεγαλο ποσοστο εμβρυων με τρισωμια 18 έχουν εκτός των άλλων και μονήρη ομφαλική αρτηρία όμως αυτό δε λειτουργεί και αντιστροφα! Δηλ, ενα μεγάλο ποσοστο εμβρυων με μονήρη είναι απολυτως φυσιολογικά και δεν έχουν κανένα άλλο πρ'οβλημα. Κάποιες φορές μπορεί να συνυπάρχουν συγγενεις καρδιοπάθειες ( γιαυτό και συνστηνεται εμβρυικός υπέρηχος καδιάς ) κάποιες φορές μπορεί προς το τελος να μην πάιρνει αρκετό βαρος το μωρο (γιαυτό και παρακολουθούν πιο στενά την ανάπτυξη με doppler). Στη δική μου περίπτωση δε συνεβη τιποτα απο τα παραπάνω και ο μπεμπούλης αν και βιαστικος (37+2 μερες) γεννηθηκε 3300γρ.

 

Μην αγχωνεσαι εφοσον εχεις κανει και αμνιο και να δεις που όλα θα πανε καλά. Μη διαβ'αζεις και μην ψάχνεις στο internet και απολαυσε την εγκυμοσύνη σου... Σε φιλω...

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!! Γεννήθηκε ο Μπάμπης μας!!!!!!!!!!!!

Ήρθε στη ζωή την Παρασκευη 12/11/10.

Μέχρι και την Τεταρτη, είχα διαστολη αλλά ο Μπάμπης ήταν ψιλά. Την Παρασκευη μπήκα για πρόκληση. Ήμουν 40 εβδομάδων και δεν ήθελε να βγει!

Μετά από πολύ πόνο, γεννήθηκε. 2800gr και 51cm.

Κάναμε και εξετάσεις στο μαιευτήριο και είναι όλα καλά!

 

Κορίτσια μην αγχωνεσται.

Aliki1983, μην αγχωνεσαι, μην διαβάζεις στο Internet. Αφού έχεις κάνει και αμνιο, δεν νομίζω ότι συντρέχει χρωμοσωματικη.

Μόνο το γιατρό σας να ακούτε.

 

Εύχομαι σε όλες να πανε όλα καλά.

Και να μην ξεχνάτε ότι το καλύτερο που μπορειται να κανεται, είναι να είστε ψυχρεμες. Είναι το σημαντικότερο για τα μωρακια σας.

 

Κοριτσι μου γλυκό να σου ζησει!!!!!!!!!!!

 

Καλότυχο και ευτυχισμενο να ειναι πάντα το αντράκι σου κι εσύ σιδερενια... Καλη δυναμη στο νέο σου ρόλο...

 

Σας στέλνω την αγαπη μου...

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!! Γεννήθηκε ο Μπάμπης μας!!!!!!!!!!!!

Ήρθε στη ζωή την Παρασκευη 12/11/10.

Μέχρι και την Τεταρτη, είχα διαστολη αλλά ο Μπάμπης ήταν ψιλά. Την Παρασκευη μπήκα για πρόκληση. Ήμουν 40 εβδομάδων και δεν ήθελε να βγει!

Μετά από πολύ πόνο, γεννήθηκε. 2800gr και 51cm.

Κάναμε και εξετάσεις στο μαιευτήριο και είναι όλα καλά!

 

Κορίτσια μην αγχωνεσται.

Aliki1983, μην αγχωνεσαι, μην διαβάζεις στο Internet. Αφού έχεις κάνει και αμνιο, δεν νομίζω ότι συντρέχει χρωμοσωματικη.

Μόνο το γιατρό σας να ακούτε.

 

Εύχομαι σε όλες να πανε όλα καλά.

Και να μην ξεχνάτε ότι το καλύτερο που μπορειται να κανεται, είναι να είστε ψυχρεμες. Είναι το σημαντικότερο για τα μωρακια σας.

 

Κοπελάρα μου να σου ζήσει! Εύχομαι να το δεις όπως επιθυμείς και πάνω από όλα να έχει υγεία. Να σου ζήσει ο Μπάμπης σου!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά/

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου με το καλο να ερθει το μωράκι σου... Αυτο για την τρισωμια 18 μου το ειχε αναφερει κι εμένα η γιατρός που μου εκανε τον υπέρηχο αλλά μου τόνισε οτι η τρισωμία 18 είναι πολύ σοβαρή τρισωμία και θα υπήρχαν και άλλα ευρηματα μαζι την μονηρη αρτηρία. Ενα μεγαλο ποσοστο εμβρυων με τρισωμια 18 έχουν εκτός των άλλων και μονήρη ομφαλική αρτηρία όμως αυτό δε λειτουργεί και αντιστροφα! Δηλ, ενα μεγάλο ποσοστο εμβρυων με μονήρη είναι απολυτως φυσιολογικά και δεν έχουν κανένα άλλο πρ'οβλημα. Κάποιες φορές μπορεί να συνυπάρχουν συγγενεις καρδιοπάθειες ( γιαυτό και συνστηνεται εμβρυικός υπέρηχος καδιάς ) κάποιες φορές μπορεί προς το τελος να μην πάιρνει αρκετό βαρος το μωρο (γιαυτό και παρακολουθούν πιο στενά την ανάπτυξη με doppler). Στη δική μου περίπτωση δε συνεβη τιποτα απο τα παραπάνω και ο μπεμπούλης αν και βιαστικος (37+2 μερες) γεννηθηκε 3300γρ.

 

Μην αγχωνεσαι εφοσον εχεις κανει και αμνιο και να δεις που όλα θα πανε καλά. Μη διαβ'αζεις και μην ψάχνεις στο internet και απολαυσε την εγκυμοσύνη σου... Σε φιλω...

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θέλω να πιστεύω ότι αν ήταν κάτι κακό θα φαινόταν και κάτι ακόμα.

Μακάρι να είναι όλα καλά και να μην έχει πρόβλημα ο μπέμπης μου.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!! Γεννήθηκε ο Μπάμπης μας!!!!!!!!!!!!

Ήρθε στη ζωή την Παρασκευη 12/11/10.

Μέχρι και την Τεταρτη, είχα διαστολη αλλά ο Μπάμπης ήταν ψιλά. Την Παρασκευη μπήκα για πρόκληση. Ήμουν 40 εβδομάδων και δεν ήθελε να βγει!

Μετά από πολύ πόνο, γεννήθηκε. 2800gr και 51cm.

Κάναμε και εξετάσεις στο μαιευτήριο και είναι όλα καλά!

 

Κορίτσια μην αγχωνεσται.

Aliki1983, μην αγχωνεσαι, μην διαβάζεις στο Internet. Αφού έχεις κάνει και αμνιο, δεν νομίζω ότι συντρέχει χρωμοσωματικη.

Μόνο το γιατρό σας να ακούτε.

 

Εύχομαι σε όλες να πανε όλα καλά.

Και να μην ξεχνάτε ότι το καλύτερο που μπορειται να κανεται, είναι να είστε ψυχρεμες. Είναι το σημαντικότερο για τα μωρακια σας.

 

 

Γεννήθηκε ο μπεμπης μας!!!!!!!

Άτιμο Τ9!!!!!!!!

Αντί για μπεμπης έγραψα Μπαμπης.

Τώρα διαπιστώνω ποσά τέτοια μου έχουν φύγει σε κάποια μηνύματα μου.

 

Σας ευχαριστώ όλες, παρά πολύ!

Έχει περάσει μια εβδομάδα και ακόμα να μου φύγει το χαμόγελο!!!

Χαζομαμα τελείως!!!!!

Εύχομαι σε ολες μας τα καλύτερα!

Γερά και δυνατά πάνω από όλα τα μωρακια μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες μας.

Βρε κορίτσια πείτε μου αν και εσείς νιώθατε το ίδιο.

Ενώ έχω κάνει άμνιο και δεν δείχνει τρισωμία, η β επιπέδου πέρα από την μονήρη δεν έχει δείξει κάτι άλλο, ο υπέρηχος καρδιάς εμβρύου μια χαρά, εγω γιατί φοβάμαι και λέω ότι κάποιος θα έχει κάνει λάθος και δεν θα έχει δει κάτι?

Πείτε μου. Το νιώθατε και εσείς αυτό ή εγώ ειμαι υπερβολική?

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...