Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

Η περίμτερος κεφαλής πάντως είναι στα φυσιολογικά πλαίσια για 32η εβδομάδα. Πάντως μην ανησυχείς... Αφού ο γιατρός σου δεν ανησυχεί τότε χαλάρωσε κι εσύ!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χθες κάναμε επαναληπτικο Doppler. Το αμνιακο αυξήθηκε και ο μικρός μεγάλωσε! Δεν ξέρω πως έγινε αυτό. Αν ήταν λάθος η προηγούμενη μέτρηση, ή αν τελικά «επισε» το «κόλπο» που διάβασε ο άντρας μου σε ένα paper.

Η έρευνα έλεγε πως γυναίκες με χαμηλό αμνιακο υγρό για 2 εβδομάδες έπιναν καθημερινά 2 λίτρα νερό. Και το αμνιακο τους αυξήθηκε.

Τέλος καλά Όλα καλά.

Τα ραντεβού με το γιατρό μας θα είναι πιο συχνά, λόγω του προβλήματος με τον ομφάλιο.

Link to comment
Share on other sites

μαφαλντα ειδες που ανησυχουσεεεες??? Μπορει και το μωρο να μην ειχε κανει τα τσισακια του ακομα!!!! κι εμενα μου χε συμβει κ μου το πε αμεσως η γιατρος να μην ανησυχω ισως απο αυτο ειναι αφου δεν ειχαμε αλλα ευρηματα(ναι το ξερω πως ακουγεται σιχαμενο αλλα πινουνε το αμνιακο, το κατουρανε και μετα παλι το ιδιο!) αντε ολα καλα θα ειναι!!!!!:P:p:p:p

 

mpoumpoula εσυ γεννησες????καπου σε πηρε το ματι μου η λαθος κανω?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μαφαλντα ειδες που ανησυχουσεεεες??? Μπορει και το μωρο να μην ειχε κανει τα τσισακια του ακομα!!!! κι εμενα μου χε συμβει κ μου το πε αμεσως η γιατρος να μην ανησυχω ισως απο αυτο ειναι αφου δεν ειχαμε αλλα ευρηματα(ναι το ξερω πως ακουγεται σιχαμενο αλλα πινουνε το αμνιακο, το κατουρανε και μετα παλι το ιδιο!) αντε ολα καλα θα ειναι!!!!!:P:p:p:p

 

mpoumpoula εσυ γεννησες????καπου σε πηρε το ματι μου η λαθος κανω?

 

Αχ βρε συ, αν κοιτάξεις στην προηγούμενη σελίδα θα δεις ότι μου ευχήθηκες κιόλας!!!!!! Την άλλη εβδομάδα σαραντίζουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες κάναμε επαναληπτικο Doppler. Το αμνιακο αυξήθηκε και ο μικρός μεγάλωσε! Δεν ξέρω πως έγινε αυτό. Αν ήταν λάθος η προηγούμενη μέτρηση, ή αν τελικά «επισε» το «κόλπο» που διάβασε ο άντρας μου σε ένα paper.

Η έρευνα έλεγε πως γυναίκες με χαμηλό αμνιακο υγρό για 2 εβδομάδες έπιναν καθημερινά 2 λίτρα νερό. Και το αμνιακο τους αυξήθηκε.

Τέλος καλά Όλα καλά.

Τα ραντεβού με το γιατρό μας θα είναι πιο συχνά, λόγω του προβλήματος με τον ομφάλιο.

 

 

Είδες που όλα είναι καλά;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ ναι.

Πριν μείνω έγκυος δεν είχα ιδέα. Νόμιζα ότι το μόνο άγχος ήταν να μείνεις εγγυος. Και μετά από 9 μήνες γεννας!

Που να ήξερα ότι έχει τόσο αγωνία.

Ευτυχώς είχαμε καλά αποτελέσματα αυτή τη φορά. Ηρεμησα παρά πολύ. Από ότι φαίνεται είμαι και εγώ υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ναι.

Πριν μείνω έγκυος δεν είχα ιδέα. Νόμιζα ότι το μόνο άγχος ήταν να μείνεις εγγυος. Και μετά από 9 μήνες γεννας!

Που να ήξερα ότι έχει τόσο αγωνία.

Ευτυχώς είχαμε καλά αποτελέσματα αυτή τη φορά. Ηρεμησα παρά πολύ. Από ότι φαίνεται είμαι και εγώ υπερβολική.

 

 

Αυτό με την αγωνία ξαναπές το!!!!!!! Και στις τρεις εγκυμοσύνες μου είχα πάντα κάποιο θέμα να με απασχολεί... Καμία δεν ήταν τελείως ξέγνοιαστη! Και τώρα έχω ένα γιο 8 ετών που με αγνοεί παντελώς όταν του ζητάω κάτι που δεν θέλει να το κάνει, μια κόρη 15 μηνών που επίσης κάνει του κεφαλιού της και είναι διαολάκι και τον μπεμπάκο μου με τους κολικούς του!!!! Ένα ράκος έχω γίνει με λίγα λόγια αλλά όταν κοιμούνται είμαι η πιο ετυχισμένη μαμά του κόσμου:mrgreen:! Με το καλό σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγω είμαι στην 21 εβδομάδα και στο β επιπέδου που έκανα μου βρήκαν μονηρης ομφαλική αρτηρία στο ένα μπεμπάκη μου,γιατι έχω δίδυμα. Δεν μου είπε να κάνω κάποια εξέταση στην καρδουλα του ή κάτι άλλο απλα να ξεκουράζομαι. Αγχωθηκα αρκετα γιατι έχω ήδη ένα θεμα ότι τα διδυμάκια μου έχουν ενα πλακουντα και είμαι σε συνεχή έλεγχο για υποκλοπή,τωρα μου ζήτησε να ξανακάνω β επιπέδου σε 20 ημερες. Απλα ανησυχώ ο μικρούλης όντως είναι λίγα γραμμαρια πιο μικρός,και δεν έιναι τόσο ζωηρός στην κοιλιά μου,αυτο΄το είχα πει στην γυναικολόγο μου πριν καν κάνω την β επιπέδου αλλα μου είχε πει να μην ανησυχώ αρκει να το ακουω κάθε μερα. Εσας βρε κορίτσια σας συμβουλεψαν κάτι άλλο?:confused:

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε συ, αν κοιτάξεις στην προηγούμενη σελίδα θα δεις ότι μου ευχήθηκες κιόλας!!!!!! Την άλλη εβδομάδα σαραντίζουμε!!!!

ααα ναι, εκει σε ειχε παρει το ματι μου!!!!! εμμμ 1 μυαλο το χουμε!!!:P

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Mpoumpoula σε ευχαριστώ πολύ!

Zitamar, στην περίπτωση δυδιμων δεν ξέρω τι γίνεται. Και εμένα ο γιατρός δεν μου είχε πει να κάνω έξτρα εξαιτασεις, γιατί είχαμε κάνει στη β-επιπέδου έλεγχο λειτουργίας της καρδιάς. Βέβαια εγώ έκανα και υπερηχο καρδιάς στο μωρό.

Δεν μου είχε πει να επαναλαυω τη β-επιπέδου. Μπορεί να θέλει να δει κάτι. Είναι και δυδιμακια τα δικά σου.

Παντω αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση θα πάρεις κουράγιο. Το πιο πρόσφατο μωρακι, της mpoumpoulaς.

Εγώ πήρα πολύ κουράγιο. Και η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα ειναι τα χθεσινα νεα μας:

Πριν ενα δυωρο γυρισαμε σπιτι απο το Β επιπεδου στον καλο μας κυριο Κουρτη και μπορω να πω οτι ειμαστε και οι δυο πολυ μουδιασμενοι σε οτι εχει να κανει με την 100% μαιμουδιτσα μας.......

 

Ξεκινησαμε με την αναφωνηση του Κουρτη "Κοριτσακι ειναι 100%" κι εμας να χαζογελαμε με τον αντρα μου.........στη συνεχεια ξεκινησε να κανει τις μετρησεις του και ολες μας οι μετρησεις ηταν καλες μεχρι που καποια στιγμη σταματησε, σηκωθηκε και πηγε και μας εφερε ενα βιβλιο.......και αρχισε να μας λεει πως........παρατηρησε πως ενω φυσιολογικα ο ομφαλιος λωρος που συνδεει τη μαμα με το μωρο πρεπει να εχει 3 αγγεια, εμενα εχει μονο 2..... Εγω βουρκωσα αλλα συγκρατησα τα δακρυα μου αφου το μυαλο μου πηγε πως δεν θα τροφοδοτειται καλα η μαιμουδιτσα μας.......Μας ειπε πως αυτο συμβαινει 1/100 κυησεις....συνεχισε λεγοντας μας οτι το ενα απο τα 2 αυτα αγγεια ειναι πιο μεγαλο και γι'αυτο δεν υπαρχει προβλημα στην τροφοδοτηση με αιμα του μωρου......και γι'αυτο και ολες οι μετρησεις βγαινουν φυσιολογικες...........Ομως μας ειπε πως η βιβλιογραφια αναφερει πως αυτο μπορει να ειναι ενδειξη διαφορων προβληματων χωρις ομως να υπαρχουν καποια ποσοστα.........Εγω ειχα μπηξει τα κλαμματα κι εκει σταματησαμε τη συζητηση για το συγκεκριμενο ευρημα και συνεχισε να κανει τις μετρησεις του, και μας ειπε πως θα τα πουμε αναλυτικα στο τελος............Απο εκεινη την ωρα και μετα το μυαλο μου ειχε σταματησει και ειχα μουδιασει ολοκληρη........... Ολες οι μετρησεις που εκανε μετα ηταν και αυτες φυσιολογικες.........ολες μεσα στις φυσιολογικες τιμες.................

 

Οταν τελειωσαμε την εξεταση μας ειπε πως με βαση και τα αποτελεσματα της αυχενικης που ειχαμε ειναι κατι το πολυ ενθαρρυντικο, και ναι μεν αυτο το ευρημα αλλαζει τα ποσοστα αυτα αλλα επειδη ηταν ηδη πολυ καλα ειναι κατι που τον κανει να πιστευει πως δεν ειναι τιποτα...........

 

Αυτος μας ειπε πως δεν πιστευει οτι ειναι τιποτα αλλα πως η αποφαση ειναι δικη μας και πως δεν μπορει να μας εγγυηθει 100% πως η μαιμουδιτσα μας δεν θα εχει τιποτα.......Μας ειπε πως μπορουμε αρχικα να παμε σε εναν εμβρυοκαρδιολογο να κανουμε εναν ελεγχο γιατι τα αγγεια και η καρδια ειναι αλληλενδετα.......και αναλογως αν θα δειξει και τι δειξει...το επομενο βημα που μπορει να μας διαφωτισει ειναι η αμνιοπαρακεντηση η οποια ομως εχει 1/200 να το χασουμε το μωρακι μας..........

Βεβαια μας ειπε πως μεχρι τη Δευτερα καλο ειναι να εχουμε παρει τις αποφασεις μας για το τι θα κανουμε.......

 

Μιλησαμε με τον γιατρο μου και αυριο το πρωι θα παμε απο το ΙΑΣΩ να τα πουμε και απο κοντα και να κανονισουμε να με δει εμβρυοκαρδιολογος...........Με τον αντρα μου που το συζητησαμε αρκετα, τεινουμε να κανουμε και την αμνιοπαρακεντηση για να δουμε αν ολα ειναι καλα με τη μαιμουδιτσα μας..........

 

Δεν σας κρυβω πως απο την ωρα που μας το ειπε ο Κουρτης μου κοπηκαν τα φτερα.........φοβαμαι πολυ..........φοβαμαι αν θα ειναι καλα η μικρη μας.........το τι κλαμα εχω ριξει μετα που φυγαμε απο το ιατρειο δε λεγεται.........ο αντρας μου προσπαθει να με ενθαρυνει, αλλα εγω...............

 

Α! Μου ειπε επισης πως απο ενα ευρημα "κομβοι αμφω" το γραφει στο χαρτι δειχνει πως μπορει να εχω αυξημενη πιεση για αυτο να την παρακολουθω......

 

Ο πλακουντας μας εχει ανεβει και η ωριμανση του ειναι 0.....

Το αμνιακο μας υγρο ειναι φυσιολογικο, 11,5cm......

Και ζυγιζουμε 418γραμ.....

 

 

 

Και αυτα ειναι τη σημερινα νεα μας:

Τα νεοτερα μας εχουν ως εξης: πήγαμε στο ΙΑΣΩ σημερα και μιλησαμε με τον γιατρο μου....Ειδε τα αποτελεσματα μας, και μας ειπε πως απο τη στιγμη που δεν βρεθηκε κανενα αλλο ευρημα ειναι κατι ενθαρρυντικο. Βεβαια καλο ειναι να κανουμε τον καρδιολογικο υπερηχο του εμβρυου, μιας και συνηθως η μονηρης ομφαλικη αρτηρια σχετιζεται πρωτα με καρδιολογικα προβληματα...Πήγαμε μαζι με το γιατρο να κλεισουμε ραντεβου κι ενω μας εκλειναν για την ερχομενη Τεταρτη τους πιεσε ο γιατρος και δεχτηκε η γιατρος που κανει αυτους τους υπερηχους να μας δει την Παρασκευη στις 13:00...Μας ειπε επισης ο γιατρος πως συνηθως η μονηρης ομφαλικη αρτηρια συνανταται στη τρισωμια 18 χωρις αυτο απο μονο του να ειναι απαραιτητο....δηλαδη δεν ειναι οτι σωνει και ντε λογω αυτου του ευρηματος οτι το παιδι εχει τρισωμια 18....Αυτο μονο με την αμνιο μας ειπε μπορουμε να το ελεγξουμε....Αν κι εκεινος οπως και ο Κουρτης πιστευει πως με βαση τα πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης+PappA συν το γεγονος οτι δεν υπηρξε τιποτα αλλο ανησυχητικο, πως το μωρο θα ειναι μια χαρα.....Εκεινος μας ειπε, οπως κι ο Κουρτης επισης πως δεν μας συστηνει να κανουμε αμνιο λογω αυτου που προανεφερα, και λογω του οτι οι πιθανοτητες να γινει κατι απο την αμνιο ειναι πιο πολλες απο το να εχει κατι το μωρακι μας.....Εμεις ειμαστε πολυ σκεπτικοι ως προς την αμνιο..............

Μας ειπε επισης ο γιατρος πως εφ'οσον οι τιμες ειναι μεσα στα φυσιολογικα ειναι πολυ καλο αυτο αφου δειχνει πως αναπτυσσεται σωστα η μαιμουδιτσα μας......

 

Δεν μπορω να πω οτι ηρεμησα, ομως καπως λιγο ησυχασα αφου και οι δυο μας ειπαν πως δεν πιστευουν οτι θα ειναι τιποτα, και πως η μαιμουδιτσα μας θα ειναι μια χαρα......

Εχουμε πολυ αγχος και οι δυο, αν και ο αντρας μου προσπαθει να μην μου το δειχνει για να με κανει να νοιωθω καλυτερα, αλλα το βλεπω στα ματια του..........φοβαται πολυ..........

Μεχρι τη Παρασκευη μου φαινεται αιωνας........να δω πως θα περασουν οι ωρες μεχρι τοτε....................

 

 

 

 

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα........που σιγουρα θα ειναι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγω είμαι στην 21 εβδομάδα και στο β επιπέδου που έκανα μου βρήκαν μονηρης ομφαλική αρτηρία στο ένα μπεμπάκη μου,γιατι έχω δίδυμα. Δεν μου είπε να κάνω κάποια εξέταση στην καρδουλα του ή κάτι άλλο απλα να ξεκουράζομαι. Αγχωθηκα αρκετα γιατι έχω ήδη ένα θεμα ότι τα διδυμάκια μου έχουν ενα πλακουντα και είμαι σε συνεχή έλεγχο για υποκλοπή,τωρα μου ζήτησε να ξανακάνω β επιπέδου σε 20 ημερες. Απλα ανησυχώ ο μικρούλης όντως είναι λίγα γραμμαρια πιο μικρός,και δεν έιναι τόσο ζωηρός στην κοιλιά μου,αυτο΄το είχα πει στην γυναικολόγο μου πριν καν κάνω την β επιπέδου αλλα μου είχε πει να μην ανησυχώ αρκει να το ακουω κάθε μερα. Εσας βρε κορίτσια σας συμβουλεψαν κάτι άλλο?:confused:

 

Κορίτσι μου με το καλό να έρθουν τα μπεμπάκια σου! Όπως και στη mafalda, έτσι και σε μένα δε μου ζήτησαν να κάνω έξτρα εξετάσεις, επειδή δεν υπήρχαν άλλα ευρήματα πέραν της μονής ομφαλικής αρτηρίας. Εγώ επέλεξα και εκανα στο μωρό υπέρηχο καρδιάς σε εξειδικευμένο εμβρυοκαρδιολόγο για να μου φύγει το άγχος, επειδή πολλές φορές η μονήρης συνδέεται με συγγενείς καρδιοπάθειες. Επίσης επειδή συνδέεται και με περιορισμένη πρόσληψη βάρους ο γιατρός μου με έβαλε και έκανα σε 20 μέρες από τη β επιπέδου ένα ακόμα υπερηχογράφημα ανάπτυξης (κι εσύ μάλλον αυτό θα κάνεις, γιατί μετά την 24η εβδομάδα δε γίνεται β επιπέδου) για να βεβαιωθούμε ότι το μπεμπάκι μεγαλώνει καλά. Τελικά, ο μπέμπης γεννήθηκε 3300 στην 37η εβδομάδα!!!!!!!! Όλα εντάξει θα είναι με το μπεμπάκι, μην ανησυχείς. Ξεκουράσου για να αιματώνεται καλύτερα ο πλακούντας μιας κι έχεις διδυμάκια και πάρε δυναμεις για το μετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες! Χθές έκανα Β επιπέδου και ο γιατρός διέγνωσε μονήρη ομφάλιο λώρο. Το μωρό΄στις υπόλοιπες μετρήσεις, βρέθηκε φυσιολογικό. Ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση, μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό και πως το χειρότερο που μπορεί να συμβεί, είναι να μην παίρνεις βάρος το παιδί αργότερα. Δεν μου σύστησε κάποια άλλη εξέταση. Το θέμα είναι πως εγώ έχω αγχωθεί τρομερά και με τον γυναικολόγο που μίλησα, μπορώ να πώ οτι αγχώθηκα περισσότερο. Και έχω μέρες ακόμη μέχρι να δω τον γιατρό μου και να συζητήσουμε απο κοντά. Εσείς που έχετε παρόμοια εμπειρία, έχετε να μου πείτε κάτι; Έχει σχέση με σύνδρομο down;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε παρόμοια εμπειρία, έχετε να μου πείτε κάτι;
διαβασε αν θες τις προηγουμενες σελιδες που τα εχουμε συζητησει... δεν εχω εγω τουλαχιστον να σου πω κατι παραπανω τα ειπα ολα σε προηγ. σελιδες
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα, καθώς επίσης και τις δικές σου απαντήσεις και μπορώ να πω οτι πήρα λίγο κουράγιο. Σίγουρα όμως το άγχος παραμένει. Λογικό δεν είναι; Τώρα θα περιμένω με αγωνία να περάσουν οι 2 εβδομάδες για να μιλήσω με τον γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Άνθη 1, καλησπέρα και από εμένα. Όπως θα είδες είμαι και εγώ μια μελλοντική μανούλα, με μπεμπουλη ο οποίος έχει μονηρη ομφαλικη αρτηρία. Ήταν 17 Ιουλιου όταν κάναμε τη β-επιπέδου και διαπιστώσαμε τη μονυρη. Μέχρι τότε όλα πήγαιναν τέλεια.

Και εμένα ο γιατρός μου, μου είχε πει ακριβώς τα ίδια. Και αυτό γιατί οι υπόλοιπες εξετάσεις, όπως και εσένα, ήταν οκ.

Είχα αγχωθει παρά πολύ. Και από το άγχος μου, πήγα και έκανα υπερηχο καρδιάς του μπεμπη, αν και ο γιατρός μου τη θεωρούσε περιττή εξέταση. Τη θεωρούσε περιττή, γιατί στη β-επιπέδου είχε δει τη ροή (εχγρωμο υπερηχο) και δεν είχε διαπιστωθεί κανένα πρόβλημα.

Επειδή ήμουν «τρελλαμενη» μου κανόνισε υπερηχο καρδιάς. Η εξέταση δεν έδειξε τίποτα.

Το μόνο που θα σου πω, είναι, να κρατήσεις την ψυχρεμια σου και να ηρεμησεις. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά για το καλό του μωρού σου προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς.

Και εγώ αγχονομουν και είχα απογοητευτεί, αλλά μετά από τόσο καιρό διαπιστώνω τι λάθος έκανα.

Τώρα μόνο σαν ανάμνηση υπάρχει.

Είμαι 38 εβδομάδων και 2 ημερών.Περιμένουμε τον μπεμπη μας να έρθει. Τη Δευτερα, 38 εβδομάδων ακριβώς, ο γιατρός τον μέτρησε 2900gr. Βάρος μέσα στις μέσες φυσιολογικές τιμές.

Προσπάθησε να μην στεναχωριεσαι. Και θα δεις ότι κάθε μέρα που θα περνάει, θα είσαι και εσυ, αλλά και το μωρακι σου μια χαρά.

Μην ακούς τι λένε οι γύρω σου. Μόνο ο γιατρός σου. Εκείνος ξέρει. Μην κανείς τις υστερίας τις δικές μου.

Αν δεις και η μπουμπουλα από εδώ, μια χαρά πήγε.

Link to comment
Share on other sites

Και σε παρακαλώ, ΜΗΝ ψάξεις στο Ίντερνετ. Θα τρελλαθεις. Το είχα κάνει και εγώ και είχα πάθει πανικό.

Εφόσον οι άλλες εξετάσεις είναι οκ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Και εμένα μου είχε πει, ότι αν δεν παίρνει βάρος θα προκαλεσουνε τεχνίτες οδυνες και θα γεννηθεί λίγο πιο νωρίς. Αλλά να, ούτε αυτό έγινε τελικά.

Είμαι 38 εβδομάδα!

Εμπιστευσου το γιατρό σου.

Εγώ είχα πάρει γνώμη και άλλων γυναικολογων. Που δεν με παρακολουθούσαν. Όλοι μου είπαν το ίδιο πραγμα όταν είδαν όλες τις εξετάσεις.

Μόνο ένας στο ΙΚΑ, χωρίς να δει εξετάσεις, μου έλεγε να κάνω αμνιο για σύνδρομο down. Χωρίς να ενδιαφερθεί για τις εξετάσεις. Έτσι επάνω στη συζήτηση όταν μου έγραφε το σίδηρο!

Είχα πάρει γνώμη από 1 ακόμα γυναικολογο (μια φίλη πήρε τις εξετάσεις και τις πήγε στο γυναικολογο της) αλλά και από 2 παθολογους και από τον εμβρυοκαρδιολογο.

Με είχε πιάσει τρελλη παρανια.

Σε παρακαλώ, προσπάθησε να μην αγχωθεις. Και εγώ τότε τον γιατρό μου τον είχα πάρει ποσά τηλέφωνα. Αν είναι να ηρεμησεις, μίλησε του πιο νωρίς από το ραντεβού σας. Και αυτός θα θέλει να είσαι ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι. Όταν η μονήρης ομφαλικη είναι το μόνο εύρημα, δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια παραλλαγή του φυσιολογικού! Τα ίδια είχα κι εγώ και τελικά το μωρό μου γεννήθηκευγιέσατο, 3300γρ και μάλιστα στην 37η εβδομάδα! Συμβουλέψου το γιατρό σου και ξεκουράσου όσο μπορείς. Σου εύχομαι ολόψυχα με το καλό...

mafalda... κοντευεις κορίτσι μου ε;;;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και εσένα mafalda. Είναι σημαντικό να ξέρεις οτι το πρόβλημα που έχεις το αντιμετωπίζουν και άλλες γυναίκες και τελικά είναι όλα μια χαρά. Βαθιά μέσα μου πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά, όπως και στην δική σου περίπτωση, όμως μου ήρθε τόσο ξαφνικό και πανικοβλήθηκα. Έυχομαι τα καλύτερα για όλες!!! Θα σας πω τα νέα μου όταν μιλήσω με τον γιατρό μου πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Άνθη προσπάθησε να μένεις ψύχραιμη. Περιμένουμε τα νέα σου!

Είμαστε ένα μικρό ποσοστό εμείς με τη μονηρη. Αλλά αν δεις συμβαίνει αρκετά συχνά. Φενεται πως παλαιότερα η τεχνολογια δεν ηταν σε θέση να δε με τόσο λεπτομέρεια τα πράγματα. Διάβαζα σε ενα paper που υπάρχει στη wikipedia, ότι ακόμα και στις μέρες μας διαπιστωθηκαν μανουλες με μονηρη, αμεσωςμετα τη γέννα. Και όχι κατα την διάρκεια της εγγυμοσυνης.

Σου εύχομαι και εγώ τα καλύτερα και με το καλό το μωρακι σου.

Αλήθεια, εχεις μάθει αν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι;

 

Mpoumpoula, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για όλη τη συμπαράσταση πουμου έδωσες μέσα από αυτό το forum. Πραγματικα με βοήθησε παρά πολύ. Με ηρεμησες σε περιόδους που είχα τρελλο άγχος. Σε ευχαριστώ.

Ναι, κοντευουμε. Τον περιμενουμε από μέρα σε μέρα. Οπως θα είδες, βγαίνει λίγο αδυνατουλης, αλλά μέσα στις μέσες τιμές. Αρχές 38 εβδομάδας 2900gr. Μπορεί να έπαιξε ρόλο που έχασα και εγώ η χαζη καποια κιλά. Από τον 8μηνα δεν μπορω να φαω τίποτα χωρίς να μεπηραξει στο στομάχι.

Τον περιμένουμε!

Σε ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Άνθη προσπάθησε να μένεις ψύχραιμη. Περιμένουμε τα νέα σου!

Είμαστε ένα μικρό ποσοστό εμείς με τη μονηρη. Αλλά αν δεις συμβαίνει αρκετά συχνά. Φενεται πως παλαιότερα η τεχνολογια δεν ηταν σε θέση να δε με τόσο λεπτομέρεια τα πράγματα. Διάβαζα σε ενα paper που υπάρχει στη wikipedia, ότι ακόμα και στις μέρες μας διαπιστωθηκαν μανουλες με μονηρη, αμεσωςμετα τη γέννα. Και όχι κατα την διάρκεια της εγγυμοσυνης.

Σου εύχομαι και εγώ τα καλύτερα και με το καλό το μωρακι σου.

Αλήθεια, εχεις μάθει αν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι;

 

Mpoumpoula, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για όλη τη συμπαράσταση πουμου έδωσες μέσα από αυτό το forum. Πραγματικα με βοήθησε παρά πολύ. Με ηρεμησες σε περιόδους που είχα τρελλο άγχος. Σε ευχαριστώ.

Ναι, κοντευουμε. Τον περιμενουμε από μέρα σε μέρα. Οπως θα είδες, βγαίνει λίγο αδυνατουλης, αλλά μέσα στις μέσες τιμές. Αρχές 38 εβδομάδας 2900gr. Μπορεί να έπαιξε ρόλο που έχασα και εγώ η χαζη καποια κιλά. Από τον 8μηνα δεν μπορω να φαω τίποτα χωρίς να μεπηραξει στο στομάχι.

Τον περιμένουμε!

Σε ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι είναι. Σαν το δικό σου. Και εγώ mafalda πριν 29 χρόνια που γεννήθηκα και δεν υπήρχαν καν υπέρηχοι, αυχενικές και τα λοίπα, ζύγιζα 2.200 και η μητέρα μου είχε κλείσει όλο τον 9ο να φανταστείς. Τι να υποθέσω οτι είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον ομφάλιο; ΄Θα ήθελα να μου πεις εαν γνωρίζεις, τα έμβρυα με μονήρη ομφάλιο κινδυνεύουν σε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...