Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

καλημέρα κοριτσάκια!

εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στην κόρη μου μαζί βέβαια με υδρονέφρωση!έκανα επειγόντως αμνιο γιατί 2 ευρύματα αύξηναν πολύ τις πιθανότητες για πολλά άλλα!!

το αποτέλεσμα είναι ότι μπαίνοντας στον μήνα μου το μωρό ήταν μόλις 2 κιλά και κάτι. ευτηχώς η φύση όμως φρόντισε για όλα!!!γέννησα με πρόκληση 41 εβδομάδων. η μικρή γεννήθηκε με βάρος 3070. κάναμε και υπέρηχους για την υδρο και όλα καλά!έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι και τώρα περιμένω και το αδερφάκι της!

θυμάμαι ότι τους 2 τελευταίους μήνες ήμουν συνέχεια στο αλεξάνδρας!πότε για υπέρηχο πότε για doppler και πότε για την άλλη εξέταση που πατάς το κουμπάκι κάθε φορά που κινείται το μωρό δεν θυμάμαι πώς την λένε!!!

ξαναλέω η φύση φροντίζει για όλα!είναι πάρα πάρα πάρα πολύ σπάνιο να συμβεί κατι σε εμβρυα με μονήρη γιατί πάντα ΄το ένα από τα δυο σωληνάκια είναι μεγαλύτερα!μην αγχώνεστε γιατί δεν βοηθάτε το μωρό σας!!!δεν μπορείτε να κάντετε κάτι γιατί είναι θέμα "κατασκευαστικο" του παιδιού το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να του χαρίσετε μια ήρεμη παραμονή στην κοιλίτσα σας!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε, αυτό με το φαί το γνωρίζω μετά από τρεις εγκυμοσύνες! Εξάλλου πέρσι είχα πάρει 20 κιλά και η μπέμπα βγήκε 2770! Τώρα έχω πάρει 11 και ο μπέμπης είναι ήδη 2600 σήμερα που πήγαμε για υπέρηχο! Άσε που σκάω έτσι κι αλλιώς λόγω κοιλιάς! Το φαί με μάρανε! Εξάλλου είναι το δεύτερο καλοκαίρι που είμαι 'εγκυος και η ψυχολογία μου έχει πιάσει πάτο......:(

 

 

αχχχχ σε καταλαβαινω, κι εγω 2 εγκυμοσυνες καλοκαιρι τις περασα, γεννησα μεσα δεκεμβρη και τελος σεπτεμβρη. αλλα αφησα ενδιαμεσα τους ενα καλοκαιρο Free;)...η δευτερη που με δυσκολεψε κιολας γενικοτερα με φρικαρε τελειως αλλα ηταν κι αυτη (με τη μονηρη) που δεν ελεγε να τελειωσει! μεχρι τελευταια στιγμη δεν ηθελε να βγει η σκ@τουλα!

 

july χαιρομαι που ειναι καλα το παιδακι σου αντε φερε την αδελφουλα γρηγορα! εχεις δικιο κι εμενα μου το ειχαν πει αυτο που λες, οταν ειναι μονηρη, εχουν μεγαλυτερο σωληνακι...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα μονηρης στο γιο μου . Εκανα κ εγω τα υπερυχα στον Κουρτη κ δεν μου ανεφερε καν για αμνιο.. μονο για υπερυχοκαρδιογραφημα..

Καναμε ενα μετα τη β επιπεδου κ η καρδιολογος μου προτεινε να ξανακανω στην 33 (κ εκανα) ..

Ο μικρος γεννηθηκε 3.380 και υγιεστατος .

και δεν καθισα στο κρεβατι ουτε μιση ωρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύ άγχος και πολλές συζητήσεις με το γιατρό μου, έκανα και εγώ την εξαίταση.

Ο γιατρός μου, μου είπε οτι είναι περιττή η εξαίταση και οτι δεν πρέπει να ανησυχώ.

Ωστόσο, ήμουν αρκετά αγχωμένη.

Ο γιατρός μου έκλεισε ραντεβού με παιδοκαρδιολόγο στο νοσοκομείο.

 

Πήγα και αρχικά του έδειξα τη β επιπέδου. Μου είπε οτι δεν φαίνεται κάτι άσχημο και οτι ήταν όλα καλά. Ξεκίνησε την εξαιταση.

Μετά απο 35΄μας είπε οτι όλα ήταν καλά και να μην ξανασυζητήσουμε καν το θέμα.

Απλά όταν γεννηθεί το παιδί, θα κάνουμε έναν έλεγχο.

 

Τελικά είχε δίκαιο ο γιατρός μου.

Αλλά εγώ μετά απο τα θετικά αυτά αποτελέσματα, πετάω!!!

 

Πήρα τόσο αέρα που κοιτάω για καρότσι και κρεβατάκι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε μας βρηκαν μονηρης ομφαλικη αρτηρια. καναμε υπερηχο καρδιας στη μπεμπα και επειδη κατι ειδαν στην καρδουλα της ελαφρος ανησυχητικο μας ζητησαν να κανουμε επανελενχο σε 4-6 εβδομαδες. τωρα μας εχουν μεινει 2 βδομαδες αγωνιας ακομα. αυριο κλεινω 24 εβδομαδες για την καρδουλα του μας ειπαν οτι μπορει μεγαλωνοντας το προβλημα να φυγει αλλα δεν παυουμε να ανησυχουμε για το αν θα παραμεινει γιατι σε αυτη την περιπτωση μαλλον θα χρειαστει ενχειρηση μετα τη γεννηση. για αμνιο ο γιατρος μας ειπε καλυτερα οχι τωρα για το βαρος στο τελος δεν ξερω αλλα ελπιζω να αναπτυχθουν ολα φυσιολογικα. στο ανχος φουλ ειμαι 20 χρονων και ειναι το πρωτο μου παιδι.

Link to comment
Share on other sites

και σε μας βρηκαν μονηρης ομφαλικη αρτηρια. καναμε υπερηχο καρδιας στη μπεμπα και επειδη κατι ειδαν στην καρδουλα της ελαφρος ανησυχητικο μας ζητησαν να κανουμε επανελενχο σε 4-6 εβδομαδες. τωρα μας εχουν μεινει 2 βδομαδες αγωνιας ακομα. αυριο κλεινω 24 εβδομαδες για την καρδουλα του μας ειπαν οτι μπορει μεγαλωνοντας το προβλημα να φυγει αλλα δεν παυουμε να ανησυχουμε για το αν θα παραμεινει γιατι σε αυτη την περιπτωση μαλλον θα χρειαστει ενχειρηση μετα τη γεννηση. για αμνιο ο γιατρος μας ειπε καλυτερα οχι τωρα για το βαρος στο τελος δεν ξερω αλλα ελπιζω να αναπτυχθουν ολα φυσιολογικα. στο ανχος φουλ ειμαι 20 χρονων και ειναι το πρωτο μου παιδι.

 

 

Σου εύχομαι να είναι όλα καλά κοριτσάκι... Τί βρήκαν στην καρδούλα;;; Γιατί πολλά όντως υποχωρούν όσο μεγαλώνει το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι ακριβως πως μας το ειπαν παντως προκειτε για στενωση σε καποιο σημειο της αορτης, στον ισθμο, επισεις βρηκαν ασβεστιο στην καρδια της αλλα αυτο μας ειπαν οτι δημιουργηθηκε επειδη καποια στιγμη χρειαστηκε να λειτουργησει πιο εντονα η καρδια και θα φυγει σιγουρα, μια παραμενουσα αρτηρια οπου αυτο δεν ειναι κατι κακο και σε καποιο αλλο σημειο της καρδιας γινεται επιστροφη του αιματος. 12 μερες μεινανε για να τα ξαναδουμε προσευχομαι καθε μερα να μην εχει τιποτα αυτη τη φορα γιατι η δικια μου καρδια νομιζω πως θα σταματησει απο την αγωνια. εχω και εγω πολυ χαμηλο αιματοκριτη λογω του στιγματος της αναιμιας και φοβαμαι μην το κληρονομισει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι ακριβως πως μας το ειπαν παντως προκειτε για στενωση σε καποιο σημειο της αορτης, στον ισθμο, επισεις βρηκαν ασβεστιο στην καρδια της αλλα αυτο μας ειπαν οτι δημιουργηθηκε επειδη καποια στιγμη χρειαστηκε να λειτουργησει πιο εντονα η καρδια και θα φυγει σιγουρα, μια παραμενουσα αρτηρια οπου αυτο δεν ειναι κατι κακο και σε καποιο αλλο σημειο της καρδιας γινεται επιστροφη του αιματος. 12 μερες μεινανε για να τα ξαναδουμε προσευχομαι καθε μερα να μην εχει τιποτα αυτη τη φορα γιατι η δικια μου καρδια νομιζω πως θα σταματησει απο την αγωνια. εχω και εγω πολυ χαμηλο αιματοκριτη λογω του στιγματος της αναιμιας και φοβαμαι μην το κληρονομισει και αυτο.

 

Για το ασβέστωμα ξέρω ότι το έχουν πολλά εμβρυάκια και φεύγει. Για τα υπόλοιπα έχω διαβάσει διάφορα αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι με σιγουριά. Εύχομαι πάντως στον επόμενο έλεγχο να είναι όλα καλά... Σε καταλαβαίνω γιατί μη νομίζεις ΄ότι κ εγώ είμαι ήρεμη... Παρόλο που στο υπεηχογράφημα καρδιάς ήταν όλα καλά, ξέρω ότι πολλά καρδιακά προβλήματα δεν ανιχνεύονται υπερηχογραφικά οπότε είμαι με το άγχος... Να μας ενημερώσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την mafalda@!

το μόνο που μπορείτε να προσφέρετε στα μωράκια σας είναι ηρεμία και αγάπη τίποτα άλλο!αυτό θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός!!είχε πει είναι κατασκευαστικό το θέμα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από μια καλή "διαμονή στο ξενοδοχείο της κοιλιάς σου"!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κοριτσάκια... Εγώ τελικά γέννησα στις 2/09 στις 1:35 τα ξημερώματα με καισαρική έναν υγιέστατο μπεμπούλη, 3280γρ και 53εκ. Ήταν να κάνω προγραμματισμένη καισαρική αργότερα (η ΠΗΤ ήταν 20/09 βάσει ΤΕΡ και 14/09 βάσει ημερομηνίας σύλληψης) αλλά άρχισαν οι συσπάσεις στις 1/9 το απόγευμα οπότε γέννησα την 37+2 και ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Εύχομαι το ίδιο σε όλες σας και με το καλό να κρατήσετε τα μπεμπάκια σας αγκαλίτσα...

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoula Πολυ χαιρομαι!o μπεμπης σου βγηκε στις ιδιες βδομαδες με τη μεγαλη μου κορη, η οποια δεν ειχε μονηρη ομφ. αρτηρια και ειναι και βαρυτερος απο οσο ηταν αυτη....

Μυθος το βαρος μου φαινεται κ εμενα. ολα ειναι μαλλον σχετικα και αλληλοσυνδεομενα!!!!

Να σου ζησει!!!!ολα καλα ;):o:p:p:p:p:p:p:p

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

χθες γυρίσαμε από το γιατρό. Το Doppler το έκανα αλλού. Είμαι 32 εβδομάδα και ο μπεμπουλης πήρε μόνο 313gr στις 20 ημέρες.

Τα αποτελέσματα:1684gr εκτιμομενο βάρος. Ηλικία βάση υπερηχου:33+4ημερες.

Αμνιακο υγρό:μέτρια ποσότητα. Δείκτης AFI:10

ο γιατρός μου είπε να με δει σε 2 εβδομάδες πάλι για να τσεκαρουμε το αμνιακο.

Επίσης να αναφέρω ότι έχασα και δυο κιλά από την τελευταία φορά.

Είμαι πάλι απογοητευμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

χθες γυρίσαμε από το γιατρό. Το Doppler το έκανα αλλού. Είμαι 32 εβδομάδα και ο μπεμπουλης πήρε μόνο 313gr στις 20 ημέρες.

Τα αποτελέσματα:1684gr εκτιμομενο βάρος. Ηλικία βάση υπερηχου:33+4ημερες.

Αμνιακο υγρό:μέτρια ποσότητα. Δείκτης AFI:10

ο γιατρός μου είπε να με δει σε 2 εβδομάδες πάλι για να τσεκαρουμε το αμνιακο.

Επίσης να αναφέρω ότι έχασα και δυο κιλά από την τελευταία φορά.

Είμαι πάλι απογοητευμενη...

Mην απογοητευεσαι!!!πρωτα απολα τωρα ειναι ο καιρος που θαρχισει το μωρο σου να "Φορτωνει βαρος" δεν εχει ξεκινησει ακομα. Ασε που μπορει να εχει το εκτιμωμενο με το πραγματικο βαρος και 200-300 γραμμαρια μπορει κ περισσοτερα διαφορα.

Το αμνιακο μπορει να ειναι μειωμενο γιατι το μωρο δεν ειχε κανει τα τσισα του ακομα. Αυτο μου ειχε τυχει κ εμενα κ ήτανε οριακα, τα ψιλοχρειαστηκα , αλλα η γυναικολογος με καθησυχασε λεγοντας μου αυτο, κ τελικα την επομενη φορα που πηγα ητανε κανονικο. Τωρα εσυ γιατι εχασες κιλα δε μπορω να το καταλαβω. και η αληθεια ειναι τωρα πρεπει να τρως γιατι τωρα θα το χρειαστεις. Μη μου πεις οτι τρως και χανεις γιατι θα σε ρωτησω πως το κανεις για να το κανω τωρα!!!! (στην εγκυμοσυνη βεβαια κι εγω ειχα χασει κιλα γιατι ειχα παθει γαστρεντεριτιδα και στον 8ο κολυκο νεφρου και δεν ειχα φαει τιποτα μια βδομαδα.) αυτο το ΑFI μονο που λες δε ξερω τι ειναι:cool:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μακαρυ να έχει απόκλιση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως βγάζει ηλικία εμβρυου, με βάση τον υπερηχο, 33+4 εβδομάδες, ενώ είμαι στην 32, και το βάρος του, το οποι νομίζω πάλι από τις ίδιες μετρήσεις βγαίνει, είναι τόσο λίγο.

Έχασα κιλά γιατί οι προηγούμενες εβδομάδες ήταν πολύ δύσκολες. Ότι και αν ετρωγα είχα καουρες και αναγουλες. Πολύ χάλια. Περιορησα την ποσοτητα του φαγητού και κάπως ηρεμησα. Το μόνο που δεν με πηραζε ήταν οι σούπες. Με τέτοια ζέστη ετρωγα σούπες!

Τώρα θα προσεξω για να πάρω. Δεν είναι φυσιολογικό να χσνω, ενώ το μωρό μεγαλώνει μέσα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι για τη μονήρη ομφαλική αρτηρία... Όλα καλά θα πάνε. Να ξεκουράζεσαι για να παίρνει βάρος το μωρό και μια χαρά θα γεννηθεί! Εξάλλου έχεις ακόμα 8 εβδομάδες μπροστά σου! Επίσης έχω την ίδια απορία με σένα! Πώς είναι δυνατόν να είναι το μωρό μικρό και να βγαίνει μια εβδομάδα μεγαλύτερο από ότι είναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Την ηλικία βάση υπερηχου την γράφει επάνω στη φωτογραφία του υπερήχου. Όπως κάνει τις μετρήσεις βγαίνει αυτόματα. Το βάρος το έχει γράψει στο χαρτί με τα πορίσματα. Τι να πω δεν ξέρω.

Δεν θελω να ξαναπαω σε αυτή τη γιατρό για υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

Στον υπέρηχο δεν το γράφει. Συνήθως το γράφουν μετά στο χαρτί και είναι στην ουσία καμπύλη ανάπτυξης. Ανάμεσα στο 3% και στο 97% είναι φυσιολογικό. Επίσης πάνω κάτω πρέπει να είναι στην ίδια εκατοστιαία θέση σε κάθε υπέρηχο. Το βάρος του εμβρύου υπολογίζεται με συγκεκριμένο τρόπο βάσει μηριαίου, κοιλιάς και κεφαλιού, οπότε πως είναι δυνατόν να σου λέέι ότι το βάρος είναι λίγο και στις φωτό να αναγράφεται μια εβδομάδα μεγαλύτερο;;;;;; Την περίμετρο κεφαλιού πόσο τη βρήκε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω ότι το βάρος συνήθως έχει απόκλιση. Μια εβδομάδα πριν γεννήσω το βάρος στον υπέρηχο έβγαινε 2800 και τελικά ο μπέμπης γεννήθηκε 3280! και στην 37η εβδομάδα παρακαλώ. Το αμνιάκό σου έχει πρόβλημα;;; Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Περίμετρο κεφαλής γράφει 296 χιλιοστά.

Αυτή που μου έκανε τον υπερηχο ρώταγε αν έχω πίεση αν το μωρό είναι δραστήριο και τέτοια.

Ο γιατρός μου δεν ανυσηχησε. Με είδε τρελλαμενη και πέρα από τη πίεση, με εξέτασε για οιδηματα στα πόδια και ψυλαφησε την κοιλιά.

Δεν βρήκε τίποτα.

Απλά μου είπε να ξανακανω εναν υπερηχο μετά από 15 ημέρες.

Θα με είδε τρελλαμενη. Και την προηγούμενη φορά που μάθαμε τα άσχημα με τη μονηρη, είχα μεγάλο άγχος και πήγα και έκανα όλες τις εξαιτασεις.

Τι να πω; Δεν ξέρω.

Τη Δευτερα θα κάνουμε επαναληπτική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...