Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

Αυτα ειναι τα χθεσινα νεα μας:

Πριν ενα δυωρο γυρισαμε σπιτι απο το Β επιπεδου στον καλο μας κυριο Κουρτη και μπορω να πω οτι ειμαστε και οι δυο πολυ μουδιασμενοι σε οτι εχει να κανει με την 100% μαιμουδιτσα μας.......

 

Ξεκινησαμε με την αναφωνηση του Κουρτη "Κοριτσακι ειναι 100%" κι εμας να χαζογελαμε με τον αντρα μου.........στη συνεχεια ξεκινησε να κανει τις μετρησεις του και ολες μας οι μετρησεις ηταν καλες μεχρι που καποια στιγμη σταματησε, σηκωθηκε και πηγε και μας εφερε ενα βιβλιο.......και αρχισε να μας λεει πως........παρατηρησε πως ενω φυσιολογικα ο ομφαλιος λωρος που συνδεει τη μαμα με το μωρο πρεπει να εχει 3 αγγεια, εμενα εχει μονο 2..... Εγω βουρκωσα αλλα συγκρατησα τα δακρυα μου αφου το μυαλο μου πηγε πως δεν θα τροφοδοτειται καλα η μαιμουδιτσα μας.......Μας ειπε πως αυτο συμβαινει 1/100 κυησεις....συνεχισε λεγοντας μας οτι το ενα απο τα 2 αυτα αγγεια ειναι πιο μεγαλο και γι'αυτο δεν υπαρχει προβλημα στην τροφοδοτηση με αιμα του μωρου......και γι'αυτο και ολες οι μετρησεις βγαινουν φυσιολογικες...........Ομως μας ειπε πως η βιβλιογραφια αναφερει πως αυτο μπορει να ειναι ενδειξη διαφορων προβληματων χωρις ομως να υπαρχουν καποια ποσοστα.........Εγω ειχα μπηξει τα κλαμματα κι εκει σταματησαμε τη συζητηση για το συγκεκριμενο ευρημα και συνεχισε να κανει τις μετρησεις του, και μας ειπε πως θα τα πουμε αναλυτικα στο τελος............Απο εκεινη την ωρα και μετα το μυαλο μου ειχε σταματησει και ειχα μουδιασει ολοκληρη........... Ολες οι μετρησεις που εκανε μετα ηταν και αυτες φυσιολογικες.........ολες μεσα στις φυσιολογικες τιμες.................

 

Οταν τελειωσαμε την εξεταση μας ειπε πως με βαση και τα αποτελεσματα της αυχενικης που ειχαμε ειναι κατι το πολυ ενθαρρυντικο, και ναι μεν αυτο το ευρημα αλλαζει τα ποσοστα αυτα αλλα επειδη ηταν ηδη πολυ καλα ειναι κατι που τον κανει να πιστευει πως δεν ειναι τιποτα...........

 

Αυτος μας ειπε πως δεν πιστευει οτι ειναι τιποτα αλλα πως η αποφαση ειναι δικη μας και πως δεν μπορει να μας εγγυηθει 100% πως η μαιμουδιτσα μας δεν θα εχει τιποτα.......Μας ειπε πως μπορουμε αρχικα να παμε σε εναν εμβρυοκαρδιολογο να κανουμε εναν ελεγχο γιατι τα αγγεια και η καρδια ειναι αλληλενδετα.......και αναλογως αν θα δειξει και τι δειξει...το επομενο βημα που μπορει να μας διαφωτισει ειναι η αμνιοπαρακεντηση η οποια ομως εχει 1/200 να το χασουμε το μωρακι μας..........

Βεβαια μας ειπε πως μεχρι τη Δευτερα καλο ειναι να εχουμε παρει τις αποφασεις μας για το τι θα κανουμε.......

 

Μιλησαμε με τον γιατρο μου και αυριο το πρωι θα παμε απο το ΙΑΣΩ να τα πουμε και απο κοντα και να κανονισουμε να με δει εμβρυοκαρδιολογος...........Με τον αντρα μου που το συζητησαμε αρκετα, τεινουμε να κανουμε και την αμνιοπαρακεντηση για να δουμε αν ολα ειναι καλα με τη μαιμουδιτσα μας..........

 

Δεν σας κρυβω πως απο την ωρα που μας το ειπε ο Κουρτης μου κοπηκαν τα φτερα.........φοβαμαι πολυ..........φοβαμαι αν θα ειναι καλα η μικρη μας.........το τι κλαμα εχω ριξει μετα που φυγαμε απο το ιατρειο δε λεγεται.........ο αντρας μου προσπαθει να με ενθαρυνει, αλλα εγω...............

 

Α! Μου ειπε επισης πως απο ενα ευρημα "κομβοι αμφω" το γραφει στο χαρτι δειχνει πως μπορει να εχω αυξημενη πιεση για αυτο να την παρακολουθω......

 

Ο πλακουντας μας εχει ανεβει και η ωριμανση του ειναι 0.....

Το αμνιακο μας υγρο ειναι φυσιολογικο, 11,5cm......

Και ζυγιζουμε 418γραμ.....

 

 

 

Και αυτα ειναι τη σημερινα νεα μας:

Τα νεοτερα μας εχουν ως εξης: πήγαμε στο ΙΑΣΩ σημερα και μιλησαμε με τον γιατρο μου....Ειδε τα αποτελεσματα μας, και μας ειπε πως απο τη στιγμη που δεν βρεθηκε κανενα αλλο ευρημα ειναι κατι ενθαρρυντικο. Βεβαια καλο ειναι να κανουμε τον καρδιολογικο υπερηχο του εμβρυου, μιας και συνηθως η μονηρης ομφαλικη αρτηρια σχετιζεται πρωτα με καρδιολογικα προβληματα...Πήγαμε μαζι με το γιατρο να κλεισουμε ραντεβου κι ενω μας εκλειναν για την ερχομενη Τεταρτη τους πιεσε ο γιατρος και δεχτηκε η γιατρος που κανει αυτους τους υπερηχους να μας δει την Παρασκευη στις 13:00...Μας ειπε επισης ο γιατρος πως συνηθως η μονηρης ομφαλικη αρτηρια συνανταται στη τρισωμια 18 χωρις αυτο απο μονο του να ειναι απαραιτητο....δηλαδη δεν ειναι οτι σωνει και ντε λογω αυτου του ευρηματος οτι το παιδι εχει τρισωμια 18....Αυτο μονο με την αμνιο μας ειπε μπορουμε να το ελεγξουμε....Αν κι εκεινος οπως και ο Κουρτης πιστευει πως με βαση τα πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης+PappA συν το γεγονος οτι δεν υπηρξε τιποτα αλλο ανησυχητικο, πως το μωρο θα ειναι μια χαρα.....Εκεινος μας ειπε, οπως κι ο Κουρτης επισης πως δεν μας συστηνει να κανουμε αμνιο λογω αυτου που προανεφερα, και λογω του οτι οι πιθανοτητες να γινει κατι απο την αμνιο ειναι πιο πολλες απο το να εχει κατι το μωρακι μας.....Εμεις ειμαστε πολυ σκεπτικοι ως προς την αμνιο..............

Μας ειπε επισης ο γιατρος πως εφ'οσον οι τιμες ειναι μεσα στα φυσιολογικα ειναι πολυ καλο αυτο αφου δειχνει πως αναπτυσσεται σωστα η μαιμουδιτσα μας......

 

Δεν μπορω να πω οτι ηρεμησα, ομως καπως λιγο ησυχασα αφου και οι δυο μας ειπαν πως δεν πιστευουν οτι θα ειναι τιποτα, και πως η μαιμουδιτσα μας θα ειναι μια χαρα......

Εχουμε πολυ αγχος και οι δυο, αν και ο αντρας μου προσπαθει να μην μου το δειχνει για να με κανει να νοιωθω καλυτερα, αλλα το βλεπω στα ματια του..........φοβαται πολυ..........

Μεχρι τη Παρασκευη μου φαινεται αιωνας........να δω πως θα περασουν οι ωρες μεχρι τοτε....................

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου εύχομαι (και το πιστεύω) να πάνε όλα καλά. Πάντως αν χρειαστεί να κάνεις αμνιοκέντηση, μην φοβηθείς. Είναι απλό και ησυχάζεις για τα καλά. Έχε στο νού σου, ότι, όταν οι γιατροί βλέπουν κάτι κακό, το λένε πρώτο πρώτο. Δεν έχουν κανέναν λόγο να σε καθησυχάζουν, το αντίθετο μάλιστα, τα λένε πάντα λίγο χειρότερα. Οπότε στην περίπτωσή σου, μην ανησυχείς περισσότερο από όσο σου λένε οι γιατροί. Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε οτι σε συμβουλέψει ο γιατρός σου και προσπάθησε να μην στενοχωριέσαι... Δεν κάνει καλό ούτε σε σένα ούτε στο μωράκι σου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Η σκέψη μου θα είναι μαζί σας :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ εδώ,

υπάρχει θέμα σχετικό με μέλος που είχε το ίδιο ακριβώς εύρημα με σένα και έχει ήδη γεννήσει.

 

Πριν αποφασίσετε για την αμνιοπαρακέντηση

και δεδομένης της προχωρημένης κύησης,

σκεφτείτε πως θα δράσετε αν το μωράκι έχει όντως σοβαρό πρόβλημα.

 

Στον 5ο που έκανα τον β επιπέδου ένιωθα τόσο πολύ το μωρό μέσα μου

και είχα αρχίσει να το φαντάζομαι στη ζωή μου

που θα μου ήταν αδύνατο να το ρίξω οτι κι έβρισκαν.

Προσωπική γνώμη βέβαια και χωρίς παρεξήγηση,

η επιλογή είναι διαφορετική και πολύ προσωπική για τον καθένα.

 

Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά

κι όταν κρατήσεις στα χέρια σου την κούκλα σου

θα θυμάσαι το κλάμα σου το χθεσινό

σαν μια πολύυυυ μακρινή ανάμνηση!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ!!!!

ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ..

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ!!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ :D:D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε καλά. Αν χρειαστεί να κάνεις αμνιοπαρακέντηση μη φοβηθείς. Σου γράφω εγώ που έτρεμα με την ιδέα και τελικά δεν ήταν τίποτα.

 

Θα σε σκεφτόμαστε! Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκειά μου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!Αν και είμαι σίγουρη ότι μια χαρά θα είναι η μαϊμουδίτσα σου, αφού σου το λένε και οι γιατροί!Να μην στεναχωριέστε και να είστε αισιόδοξοι και χαμογελαστοί και εσύ και ο άντρας σου. Και περισσότερο εσύ γιατί μετά θα στεναχωριέται και η κουκλίτσα σου!!Φιλάκια πολλά και περιμένουμε νέα σου!

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάντα κάτι βρίσκουν να πουν............ :evil::evil:

 

Κι αυτό για να μην έχουν κάμια μα καμία ευθύνη αργότερα. Σου ρίχνουν το μπαλάκι σε γεμίζουν με άγχος και μετά σου λένε πως δεν είναι μεγάλες οι πιθανότητες............. :mad:

 

Κι εγώ την τρίτη που έκανα Β επιπέδου όλα καλά αλλά.............μολίς το άκουσα αγχώθηκα.φοφήθηκα............ πωπω λέω τι θα μου πει τώρα... και μου λέει πως στο ένα νεφράκι του η μία κοιλότητα είναι κάπως μεγαλύτερη απο την άλλη (τσίσα) αλλά να μην ανυσηχούμε καθόλου γιατί αυτό συμβαίνει πολύ συχνά στα αγοράκια........ουφ!!!!!!!!!!

 

Βέβαι έριξε το ποσοστό στο 1/533 αλλά μετά που ηρέμισα λίγο πήρα τηλ. τον γιατρό μου που ευτυχώς με καθυσήχασε και μου είπε να μην φοβάμαι για τίποτα.......

 

Αλλά την ιδέα μας την έβαλε αυτό θέλω να πω και δεν μπορώ να πω ότι το έχω βγάλει εντελώς απο το μυαλό μου αλλά και πάλι οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές σε σχέση με το ποσοστό αποβολής απο την αμνιο.......και δεν πρόκειται να την κάνω για να ηρεμίσω μόνο εγώ αφού δεν μου είπε κανένας να την κάνω..............

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Snoopy πριν 1 μήνα που έκανα το Β'επιπέδου μου βρήκαν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Μονήρης ομφαλική αρτηρία και όλα τ'άλλα φυσιολογικά. Αποφασίσαμε να μην κάνω άμνιο, επίσης τελικά δεν μας έστειλε ούτε σε εμβρυοκαρδιολόγο, αν και αρχικά είχε πει ότι ισως θα χρειαζόταν. Το μόνο που μου είπε είναι ότι θα κάνουν έναν υπέρηχο στα νεφράκια της μπουμπούκας αμέσως μόλις γεννηθεί.

 

Κατα τ'άλλα προσπαθώ να είμαι ήρεμη, αν και περασα αρκετές ώρες διαβάζοντας στα ελληνικά και στ' αγγλικά (Single Umbilical Artery) για αυτό το θέμα.

 

Προχθές που είχα ραντεβού πάλι για υπέρηχο η αναπτυξή μικρούλας μας είναι φυσιολογική, αλλα φυσικά ανησυχώ περισσότερο απ'ότι αν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Γενικά ανησυχώ για την εξελιξη από τον επόμενο υπέρηχο, που θα γίνει σ'ένα μήνα και μετα, γιατι απο αυτά που διάβασα σχημάτισα την εντύπωση ότι από 'κει και πέρα αυξανεται η πιθανότητα επιπλοκών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι όταν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για κάποιο πιθανό πρόβλημα καλό είναι να κάνει κανείς την αμνιο. Απ'οτι φαίνεται χιλιάδες γυναίκες κάνουν εδω και χρόνια χωρίς πρόβλημα. Η κολλητή μιας φίλης μου αγνόησε τη συμβουλή του γιατρού ότι το παιδί ίσως έχει πρόβλημα, πήγε την εξέτασε σε άλλον γιατρό που της είπε να μην ανυσηχεί και ότι όλα θα πάνε καλά και τελικά το παιδάκι της έχει πρόβλημα και τρέχουν στό εξωτερικό για εγχειρίσεις κτλ. Ισως λοιπόν να πρέπει να σκεφτόυμε και πόσο επώδυνο μπορεί να είναι για το παιδί μας μεθαύριο κάποια πιθανή ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

snoopy μην αγχωνεσαι καθολου και εγω ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα μονηρης ομφαλικη αρτηρια περασα μαυρα Χριστουγεννα με τους γιατρους που μου ειχαν πει ενα σωρο βλακειες αυτα που λενε τωρα και σε εσενα

Καταρχην εκανα αμνιο και τελικα ηταν ολα καλα εκανα αναλυτικο υπερηχο καρδιας εμβρυου και παλι ηταν ολα καλα.ολα γινονται για το χρημα μου εφυγαν 800 ευρω και βεβαια χαλαλι δεν το συζητω !!!

 

μονο ενας γιατρος να ειναι καλα ο ανθρωπος μου ειχε πει να μην κανω τιποτα απο ολα αυτα γιατι απο τη στιγμη που ηταν καλες ολες οι μετρησεις

και η αυχενικη με το papp-a τοτε το πολυ πολυ να εβγενε το βρεφος λιγο μικρουλη ολοι οι αλλοι μου ελεγαν οτι ισως να εχει προβληματα στην καρδια και για συνδρομο και προβληματα γενικα ειχα σκασει απο αγωνια και ετσι μπηκα στην διαδικασια να κανω ολες τις εξετασεις για να μου φυγει το αγχος.

 

ολα πηγεναν καλα μεχρι που στην 34η εβδομαδα ειχε σταματησει η ενδομητρια αναπτηξη του μικρουλη μου δεν επερνε βαρος(αυτο το ξεραμε) και γενικα δεν μεγαλωνε αλλο, κλαμαααααααααααααα :cry::cry::cry:

τελικα γεννησα με προκληση στην 37 εβομαδα ενα υγιεστατο αγορακι 2280γρ. λιγο μικρουλη αλλα ουτε υποστηρηξη χρειαστηκε ουτε τιποτα καναμε και το υπερηχο νεφρων που μου ειχαν πει προληπτηκα και ειναι ολα καλα.

Γι αυτο το λογο μην στεναχωριεσαι το πολυ πολυ να βγει λιγο μικρουλη που αυτο δεν συμβενει παντα!!!η κορουλα σου ειναι μια χαρα!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

snoopy μην αγχωνεσαι καθολου και εγω ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα μονηρης ομφαλικη αρτηρια περασα μαυρα Χριστουγεννα με τους γιατρους που μου ειχαν πει ενα σωρο βλακειες αυτα που λενε τωρα και σε εσενα

Καταρχην εκανα αμνιο και τελικα ηταν ολα καλα εκανα αναλυτικο υπερηχο καρδιας εμβρυου και παλι ηταν ολα καλα.ολα γινονται για το χρημα μου εφυγαν 800 ευρω και βεβαια χαλαλι δεν το συζητω !!!

 

μονο ενας γιατρος να ειναι καλα ο ανθρωπος μου ειχε πει να μην κανω τιποτα απο ολα αυτα γιατι απο τη στιγμη που ηταν καλες ολες οι μετρησεις

και η αυχενικη με το papp-a τοτε το πολυ πολυ να εβγενε το βρεφος λιγο μικρουλη ολοι οι αλλοι μου ελεγαν οτι ισως να εχει προβληματα στην καρδια και για συνδρομο και προβληματα γενικα ειχα σκασει απο αγωνια και ετσι μπηκα στην διαδικασια να κανω ολες τις εξετασεις για να μου φυγει το αγχος.

 

ολα πηγεναν καλα μεχρι που στην 34η εβδομαδα ειχε σταματησει η ενδομητρια αναπτηξη του μικρουλη μου δεν επερνε βαρος(αυτο το ξεραμε) και γενικα δεν μεγαλωνε αλλο, κλαμαααααααααααααα :cry::cry::cry:

τελικα γεννησα με προκληση στην 37 εβομαδα ενα υγιεστατο αγορακι 2280γρ. λιγο μικρουλη αλλα ουτε υποστηρηξη χρειαστηκε ουτε τιποτα καναμε και το υπερηχο νεφρων που μου ειχαν πει προληπτηκα και ειναι ολα καλα.

Γι αυτο το λογο μην στεναχωριεσαι το πολυ πολυ να βγει λιγο μικρουλη που αυτο δεν συμβενει παντα!!!η κορουλα σου ειναι μια χαρα!!!! :D:D:D

 

Καταρχην θελω να σε ευχαριστησω πολυ που μου εγραψες τη δικη σου πορεια....

Και ο γενετιστης που μας εκανε τον υπερηχο, αλλα και ο γυναικολογος μου και οι δυο μας ειπαν πως δεν πιστευουν με βαση μονο αυτο το ευρημα, οτι θα εχει κατι η μαιμουδιτσα μας.....Ομως καλο θα ηταν να καναμε εναν καρδιολογικο ελεγχο της μικρης.....Για την αμνιο και οι δυο ειναι αρνητικοι, αφου με βαση τα παρα πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης και Papp-A και με το κατα ατα αλλα φυσιολογικοτατο Β επιπεδου θεωρουν πως δεν συντρεχει καποιος λογος περαιτερω......

Αυριο εχουμε το ραντεβου για τον καρδιολογικο ελεγχο..........ακομη ομως ειμαστε σκεπτικοι ως προς την αμνιο........μετα και τα αυριανα αποτελεσματα θα παρουμε λογικα την οριστικη μας αποφαση για το αν θα κανουμε αμνιο ή οχι....

Σου ειχε πει ο γιατρος να κανεις κατι ιδιαιτερο? Καποιους ελεγχους παραπανω? Εμενα μου ειπε εχθες ο γιατρος να ξεκουραζομαι οσο πιο πολυ μπορω ετσι ωστε να αιματωνεται το καλυτερο δυνατο ο πλακουντας (παρολο που μας ειπαν οτι η μια αρτηρια που εχουμε ειναι μεγαλυτερη και τροφοδοτειται κανονικα το μωρακι μας).....και πως θα κανουμε πιο συχνους ελεγχους για να βλεπουμε την αναπτυξη του....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανοτητες που ειχαμε απο την αυχενικη και το Papp-A ήταν:

 

Ελεύθερη β-HCG: 20,72 IU/I ισοδυναμο με 0,577 MoM

PAPP-A: 2,390 IU/I ισοδυναμο με 0,582 MoM

 

Προυπαρχουσα στατιστικα πιθανοτητα για τρισωμια 21 (Σύνδρομο Down) 1:1013

για τις τρισωμιες 18+13 1:1863

 

Πιθανότητα από το Υ/Γ για τρισωμια 21 (Σύνδρομο Down) 1:12035

για τις τρισωμιες 18+13 1:16973

 

Πιθανότητα από PAPPA-βHCG για τρισωμια 21 (Σύνδρομο Down) 1:7232

για τις τρισωμιες 18+13 1:4952

 

Τελική πιθανότητα μετά τον έλεγχο για τρισωμια 21 (Σύνδρομο Down) 1:20248

για τις τρισωμιες 18+13 1:37244

 

 

Ενω ο κινδυνος κανοντας την αμνιο ειναι 1:200...... :roll:

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου ειχε πει ο γιατρος να κανεις κατι ιδιαιτερο? Καποιους ελεγχους παραπανω? Εμενα μου ειπε εχθες ο γιατρος να ξεκουραζομαι οσο πιο πολυ μπορω ετσι ωστε να αιματωνεται το καλυτερο δυνατο ο πλακουντας (παρολο που μας ειπαν οτι η μια αρτηρια που εχουμε ειναι μεγαλυτερη και τροφοδοτειται κανονικα το μωρακι μας).....και πως θα κανουμε πιο συχνους ελεγχους για να βλεπουμε την αναπτυξη του....

 

το μονο που μου ειχε πει ηταν να με βλεπει λιγο πιο συχνα οπως σου ειπε και εσενα αλλα σου ξαναλεω ολα θα πανε καλα καταλαβενω την αγωνια σου γιατι τα ιδια περασα περιμενω νεα σου την Παρασκευη!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μου ειχε πει ηταν να με βλεπει λιγο πιο συχνα οπως σου ειπε και εσενα αλλα σου ξαναλεω ολα θα πανε καλα καταλαβενω την αγωνια σου γιατι τα ιδια περασα περιμενω νεα σου την Παρασκευη!!! :D:D

 

Δεν ξερεις ποσο κουραγιο μου δινεις......Και αυτες τις μερες το χρειαζομαι πολυ κι εγω και ο αντρας μου.....

Σε ευχαριστω πολυ....

Αυριο θα σας γραψω τα νεοτερα μας.....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον.........πριν λιγο γυρισαμε απο το εμβρυικο ηχοκραδιογραφημα της μαιμουδιτσας μας.....Η γιατρος που μας το εκανε ηταν πολυ επεξηγηματικη και πολυ καθησυχαστικη.....Και ναι κοριτσια μπορω να πω πως μετα απο τη στεναχωρια των τελευταιων ημερων το χαμογελο βγηκε ξανα στα χειλη μας...... Η καρδουλα μας ειναι καθ'όλα της φυσιολογικοτατη και δεν εχει κανενα απολυτως παθολογικο ευρημα.....δεν εχει κανενα προβλημα......

 

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ μας ηρεμησε αυτη η εξεταση.......Και η παιδοκαρδιολογος μας ειπε πως με βαση τις πιθανοτητες μας απο την αυχενικη δεν μας συστηνει να προχωρησουμε σε αμνιοπαρακεντηση, αφου ο κινδυνος της εξετασης ειναι πολυ μεγαλυτερος......

 

Μετα βρηκαμε και τον γιατρο μας και μιλησαμε ξανα μαζι του δειχνοντας του τα αποτελεσματα.....Και μας ειπε πως ολα προχωρανε μια χαρα.....να μην ανησυχουμε.......δεν κρινει σκοπιμο να θεσουμε σε κινδυνο το μωρακι μας κανοντας αμνιο......Απλα θα προσεξουμε αρκετα παραπανω.........θα κανω αρκετη, αρκετη ξαπλοθεραπεια ετσι ωστε να γινεται η καλυτερη δυνατον αιματωση της μαιμουδιτσας μας......Σε 2 βδομαδες θα κανουμε εξετασεις αιματολογικες-ουρων και την καμπυλη μας......Θα παρακολουθουμε πιο συχνα την αναπτυξη της μαιμουδιτσας μας για να ειμαστε σιγουροι πως αναπτυσσεται σωστα......Θα μετραω την πιεση μου καθημερινα, αφου ειπε και ο Κουρτης πως φαινεται οτι μπορει να ανεβασω πιεση στη πορεια............

 

Ετσι αμνιοπαρακεντηση δεν θα κανουμε.....αποφασισαμε μετα την συμφωνη γνωμη Κουρτη, γιατρου και παιδοκαρδιολογου να μην θεσουμε την μαιμουδιτσα μας στον κινδυνο της αμνιο......και να συνεχισουμε με μεγαλυτερη προσοχη απλα αλλα ηρεμα και πολυ αισιοδοξα.....

 

Ο δρομος μας ειναι μακρυς ακομη και θα παρακολουθουμε την μαιμουδιτσα μας πιο συχνα...........ομως με πολλη θετικη σκεψη ολα θα πανε καλα για την μικρουλα μας και σε λιγους μηνες θα την κραταμε στην αγκαλια μας......

 

Θελω να σας ευχαριστησω παρα πολυ ολες σας για τη θετικη σας σκεψη....για τις αισιοδοξες κουβεντες σας...........Και απλα θα ηθελα να μην μας ξεχνατε στις προσευχες σας για να μεγαλωνουμε σωστα και καλα ολο τον υπολοιπο καιρο......

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εύη απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και την ξαπλοθεραπεία και μην αγχώνεσαι. :D Κράτα δυνάμεις γιατί όταν έρθει με το καλό η μαϊμουδίτσα σου θα τις χρειαστείς... Και τότε η ξαπλοθεραπεία θα είναι πολυτέλεια! :wink:

Όλε αυτές οι εξετάσεις και οι δυνατότητες που προσφέρει σήμερα η τεχνολογία για καλό είναι και ευτυχώς που υπάρχουν αλλά είναι μερικές φορές στο πρόγραμμα να προβληματίζουν γιατρούς και κυρίως γονείς χωρίς να υφίσταται τελικά λόγος...

Εγώ και με το Θάνο αλλά κυρίως με τα δίδυμα πέρασα από 40 κύματα με τέτοιου είδους θέματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για να γεννήσω τελικά υγιέστατα παιδάκια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

 

208395m4vn07urow.jpg

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Snoopy γεια σου. Είδα κι εγώ το θέμα σου και είπα να σου γράψω και τη δική μου εμπειρία, αφού κι εγώ έχω μονήρη ομφαλική αρτηρία. Εγώ βέβαια είχα κάνει άμνιο από τη 17η εβδομάδα, όχι γιατί με φόβισε ο γιατρός, αλλά γιατί ήθελα να μη ρισκάρω λόγω ηλικίας(ο γιατρός δεν την είχε συστήσει, αλλά εγώ έβλεπα εφιάλτες ότι το μωρό έχει κάτι και είχα και πολύ άσχημο προαίσθημα, γι'αυτό και την έκανα με δική μου ευθύνη) Εμένα μάλιστα μου βρήκαν και μια κύστη στο κεφαλάκι του μωρού, που σε συνδυασμό με την αρτηρία συνιστά συνήθως τρισωμία 18. Απλά επειδή η άμνιο ήταν φυσιολογική κάναμε εμβρυοκαρδιογράφημα μόνο για να αποκλείσουμε και το ενδεχόμενο κάποιου προβλήματος στην καρδιά. Μπορώ να σου πω ότι σκεφτόμουν να κάνω και δεύτερο υπέρηχο β΄επιπέδου, για να είμαι σίγουρη. Μόνο ο γιατρός μου δεν ανησυχούσε. Με καθησύχαζε λέγοντας πως η αρτηρία είναι συνήθως ένδειξη χρωμοσωματικής ανωμαλίας, την οποία είχαμε ήδη αποκλείσει. Τελικά το μωρό μου έχει φτάσει 3100 μέχρι τώρα και δεν ξέρω που θα φτάσει μέχρι να γεννηθεί...Και υπόψη ότι δεν ξεκουραζόμουν, σήκωνα τη μικρή αγκαλιά (14 κιλά), δούλευα, μέχρι που στις 32 εβδομάδες με έπιασαν πόνοι και συσπάσεις και έμεινα 10 μέρες στο κρεββάτι. Να δεις που θα πάνε όλα καλά.

Και κάτι άλλο : αυτά που διάβασα στο internet για την περίπτωση αυτή δε με καθησύχασαν, το αντίθετο θα έλεγα...

 

.png.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας κι απο εμένα ..

Βρίσκομαι κι εγώ στη θέση σας καθώς διανύω την 23η εβδομάδα και στο Β' επιπέδου διαγνώστηκε στο μαγκάκο μου μονήρης ομφαλική αρτηρία. Στην 19η έκανα άμνιο λόγω πιθανότητας τρισωμιών στο PappA 1/325 η οποία βγήκε μια χαρά!

Αλλά λόγω της 1 αρτηρίας πρέπει να κάνω και echo καρδιας εμβρύου .. μήπως ξέρετε να μου πείτε πάνω κάτω το κόστος ?? Διότι γενικά έχουμε ξετιναχτεί και με την άμνιο και με τις όλες εξετάσεις που μου έχει βάλει η γιατρός μου να κάνω .. :?

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι απο εμένα ..

Βρίσκομαι κι εγώ στη θέση σας καθώς διανύω την 23η εβδομάδα και στο Β' επιπέδου διαγνώστηκε στο μαγκάκο μου μονήρης ομφαλική αρτηρία. Στην 19η έκανα άμνιο λόγω πιθανότητας τρισωμιών στο PappA 1/325 η οποία βγήκε μια χαρά!

Αλλά λόγω της 1 αρτηρίας πρέπει να κάνω και echo καρδιας εμβρύου .. μήπως ξέρετε να μου πείτε πάνω κάτω το κόστος ?? Διότι γενικά έχουμε ξετιναχτεί και με την άμνιο και με τις όλες εξετάσεις που μου έχει βάλει η γιατρός μου να κάνω .. :?

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

 

Λοιπόν αν θυμαμαι καλα το κοστος του εμβρυικου υπερηχοκαρδιγραφηματος ηταν γυρω στα 150 ευρω στο ΙΑΣΩ το Μαιο που το καναμε.....για σιγουρια θα σου πω τη Δευτερα που θα ειμαι σπιτι και θα δω την αποδειξη......

Ελπιζω και αυτη η εξεταση σας να ειναι καλη και ολα να προχωρησουν καλα για εσενα και το μπεμπακι σου...... :cool: όπως κυλανε για εμενα και τη μαιμουδιτσα μου ως τωρα....... :wink:

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

.. ευχαριστώ πολύ .. μακάρι ρε κορίτσια .. μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι πάρα πολύ .. :(

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...