Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έτσι θα πάει ο γάμος μου από 'δω και πέρα;


betty_

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι η Μπέτυ και έχω ένα γλυκό κοριτσάκι 23 ημερών.Δυστυχώς το μωράκι ταλαιπωρείται από κολικούς και είναι πολύ ανήσυχη.Το βράδυ κοιμάμαι ελάχιστα γιατι ή θα τη θηλάζω ή θα την ηρεμώ ή θα τη νανουρίζω.Εγκαταστάθηκε από την πρώτη μέρα στο σπίτι η μητέρα μου και αποτελεί πολύτιμη βοήθεια.Με στηρίζει όχι μόνο πρακτικά αλλά και ηθικά.Το πρόβλημα είναι με το σύζυγο μου...

 

Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή ποτέ δεν ενθουσιαζόταν ιδιαίτερα στην ιδέα του παιδιού,ούτε κρύο ούτε ζέστη για την ακρίβεια, αλλά όταν αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε ήταν όλα ok.Χάρηκε με την εγκυμοσύνη,με φρόντιζε πολύ και όλα μέλι γάλα.Τώρα που ήρθε στο σπίτι το παιδί παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά.Επιδιώκει (?) να λείπει πολλές ώρες απ' το σπίτι.Παραδείγματος χάρη,γυρίζοντας από τη δουλειά κάπου θα θέλει να πάει,σε κανένα φίλο του,στη μαμά του,ακόμα και super.Όταν μένει σπίτι ενώ παλιά βοηθούσε με τις δουλειές,τώρα που τον χρειάζομαι είναι πέρα βρέχει.Tv,pc,play...Ντάξει στην αρχή είπα ότι θα νιώθει άβολα με τη μαμά μου αλλά ρε μαμώτο ούτε με το μωρό μας ασχολείται.Την παίρνει καμιά αγκαλιά,άντε το πολύ να την κάνει μπάνιο,κι αυτό 5-6 φορές συνολικά.Καμία σχέση με άλλους μπαμπάδες.Τα βράδια ενοχλείται ο κύριος από το κλάμα της μπέμπας και κατεβαίνει να κοιμηθεί στη μαμά του.

Ξαφνικά γίναμε δύο ξένοι.Εγώ όλη μέρα με το μωρό και τη μάνα μου κι εκείνος κάπου αλλού.

Έτσι θα πάει από 'δω και πέρα;Θα μεγαλώνω μόνη μου το παιδί (γιατι κάποια στιγμή η μαμά μου θα φύγει) κι εκείνος δεν θα μας δίνει σημασία; :(

ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ ..........

Η συμπεριφορα του αντρα σου απολυτός φυσιολογική μου ακούγεται ....για έλα λίγο στην θέση του ..........

ηρθε ένα καινουργιο μέλος στη οικογένεια του το οποιο ο άντρα το αντιλαμβάνεται τελειος διαφορετικά απο οτι η μάνα ....

Εσύ όλο σου το είναι ,το έχεις δώση στο μωρό , όλο ο κόσμος σου κινήται γύρω απο αυτό και βέβαια, είναι απόλητο φυσιολογικό το ίδιο θα έκανε κάθε μάνα .....

Ομως για τον άντρα σου είναι διαφορετικά η γυναίκα του τώρα έχει μάτια μόνο για το μωρό .......φυσιολογικο μεν αλλα ....δεν σημαίνει ότι του αρέση

Αυτός δεν έχει δεθεί ακόμα με το μωρό ...όπως εσύ και δεν νομίζω να του δίνεται και η δυνατότητα με 2 γυναικες μέσα στο σπίτι....εννοήτε θα λείπει απο το σπίτι πολές ωρες ,νιώθει ότι είναι περιττος αφου είναι η μάνα σου εκει, δεν έχει κανένα λόγο να σε βοηθήση

Η μάνα δένετε μετο παιδί με το που μεινει εγκυος ,ο πατερας θέλει χρόνο μετα που θα γεννηθεί το παιδί για να δεθεί μαζί του και να καταλάβει ότι είναι κομάτι του ..........και στην προκειμενη περιπτωση δεν βοηθαει ΚΑΘΟΛΟΥ η παρουσια της μαμα σου όσο σημαντικη ειναι για σένα τώρα ..................:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

;

ένας απειρος πατερας δεν θα της δωσει την ιδια στηριξη και βοηθεια που θα της δωσει η μαμα της και μιλαω για το πρακτικο του θεματος.....Το αν δεν του δινει την δυνατοτητα να το κανει βεβαια, για εμενα δεν εχει να κανει με την αφιξη της μαμας αλλα με την συμμετοχη του πατερα.

Δεν ειναι απαραιτητο κατα τη γνωμη μου το ενα (γιαγια) να αναιρει το αλλο (μπαμπας), αν το ζευγαρι εχει λυσει τα 'ψυχολογικα' του....Και τα λεω αυτα παρ' ολο που η δικη μου η μαμα δεν ηρθε οταν γεννησα. Δεν τη χρειαζομουν....αλλα αυτο δεν κανει εμενα καλυτερη μαμα η ανθρωπο απο την κοπελια που εχει το θεμα....;). Και για εμενα αφου τη χρειαζεται το θεωρω λογικο να ειναι εκει....

Για τον μπαμπα δεν θεωρω λογικο να φευγει απο το σπιτι ....εκεινος δεν κουραστηκε σωματικα εννεα μηνες, δεν κουραστηκε απο καμια γεννα, δεν εχει τα 'ορμονικα' του....καλο θα ηταν να μην κοιταει να ξεκουραζεται αυτος αλλα να ξεκουραζει τη μαμα του παιδιου του που οντως περασε τα παραπανω!

Βεβαια δεχομαι ότι ψυχολογικα μπορει να εχει πιεστει....και να μην μπορει ο ιδιος να ειναι καλο στηριγμα.....αλλα δεν νομιζω να προσπαθει να ειναι μια που χρησιμοποιει τη φυγη.

Εννοειτε οτι δεν θεωρω δικαιολογια τη φυγη , ουτε θα το ανεχομουνα , αλλα οπως ειπες και εσυ και ο πατερας απειρος ειναι η μητερα απειρη ειναι , οποτε μαζι θα τα βρουνε ολα γιατι μαζι ειναι γονεις , μαζι θα τα μαθουνε ολα . Και αυτο πιστευω θα τους δεσει πολυυυ περισσοτερο . Σιγουρα κανενας αντρας δεν κουραστικε 9 μηνες ουτε περασε τον πονο της γεννας ομως αυτο δεν τον κανει λιγοτερο πατερα , δεν μιλαω για αντρες που ξεκουραζονται και κοιτανε πως να μην συμμετεχουνε στην ανατροφη και στο μεγαλωμα των παιδιων τους , αυτοι ουτως η αλλως ανηκουνε σε αλλη κατηγορια αντρων καθολου αρεστους σε μενα .Μιλαω μονο για την κοπελα που πιστευω οτι ο αντρας της του την εδωσε επειδη μαλλον νοιωθει οτι δεν αρκει για εκεινη και το παιδι τους .

Εχει ενα συναδελφο ο αντρας μου , ειναι ενα πολυ καλο παιδι εχει 2 παιδια τα οποια λατρευει , οπως και τη γυναικα του , και εκεινος οπως και ο αντρας μου μονο που δεν θηλασε τα παιδια του ,και 3ενυχτησε , και 3εσκατισε , και τα εβγαλε μονος του βολτες και ολα , και στο σπιτι μισες μισες δουλειες με τη γυναικα του , οι γονεις της γυναικας του μενουνε Γερμανια , ηρθανε μετα τη γεννα του 2ου παιδιου και εγκασταθηκανε στο σπιτι για καποιο χ διαστημα , ε λοιπον το παλικαρι εχει πολυ καλες σχεσεις μαζι τους , τους αγαπαει ,ομως δεν 3εχναω οτι προσπαθουσε καθε απογεθμα να περνει τη μεγαλη του κορη και να φευγει απο το σπιτι ή ακομα και μονος αμα η μικρη δεν ηθελε να βγει γιατι θα εσκαγε με τοσο κοσμο μεσα στο σπιτι του . Δουλειες δεν τον αφηνανε να κανει , να πολυασχοληθει με το νεογενητο επισης επειδη ητανε η μαμα της γυναικας του εκει . Αρα ο Κωστας επερνε το καπελακι του και εφευγε και εδειχνε αδιαφορος χωρις φυσικα να ειναι . Δεν ηθελε ομως να πει κατι στη γυναικα του για να μην την στεναχωρεσει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι της άποψης να μη βιαζόμαστε να δίνουμε στην κοπέλα συμβουλές του τύπου "διώξε τη μάνα σου και όλα θα γίνουν μέλι γάλα με τον άντρα σου". Πώς το ξέρουμε ότι θα γίνει έτσι? Αν φύγει η γυναίκα, ο άντρας της συνεχίσει τα ίδια κι εκείνη μείνει με ένα δύσκολο μωρό, να προσπαθεί να θηλάσει και να προλάβει ταυτόχρονα όλα τα άλλα? Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα ήταν (ο άντρας της), αν λειτουργούσε έτσι. Και είναι εύκολο να λέμε "άσε το σπίτι να γίνει χάλια", αλλά εδώ δεν μιλάμε για το αν θα σφουγγαρίσει 5 φορές την εβδομάδα ή 1. Τα πλυντήρια με τα μωρουδιακά πρέπει να μπουν και να απλωθούν και να σιδερωθούν και η θηλάζουσα να τρέφεται σωστά και να ξεκουράζεται. Κι αφού η μητέρα της κοπέλας είναι από άλλη πόλη, ούτε να έρχεται για λίγες ώρες μπορεί - αν φύγει, θα φύγει for good.

 

Το γεγονός ότι οι περισσότερες από μας τα καταφέραμε ουσιαστικά χωρίς βοήθεια από μαμά-πεθερά (εμού συμπεριλαμβανομένης), δεν σημαίνει ότι μπορούν να τα καταφέρουν όλες, χωρίς να πάθουν στο τέλος κατάθλιψη ή να τους κατσικωθεί η πεθερά στο σπίτι, αντί για τη μάνα. Γι' αυτό πιστεύω ότι το κλειδί βρίσκετε στην ειλικρινή συζήτηση με τον άντρα της. Να ξεκαθαρίσει δηλαδή, αν τον ενοχλεί η παρουσία τρίτου μες στο σπίτι και γι' αυτό έχει αποστασιοποιηθεί, και να συμφωνήσουνε ότι, αν είναι να φύγει η μητέρα της κοπέλας, θα πρέπει και ο ιδιος να αναλάβει το μερίδιο των ευθυνών του.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί θεωρώ πολύ κακή ένδειξη το ότι, με την πρώτη δυσκολία, δηλ. το κλαμα του μωρού από τους κολικούς, ο σύζυγος κοίταξε κατευθείαν τη βολή του. Αυτό τουλάχιστον Μπέττυ, είναι αντικειμενικά απαράδεκτο και πρέπει να σταματήσει πάραυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι της άποψης να μη βιαζόμαστε να δίνουμε στην κοπέλα συμβουλές του τύπου "διώξε τη μάνα σου και όλα θα γίνουν μέλι γάλα με τον άντρα σου". Πώς το ξέρουμε ότι θα γίνει έτσι? Αν φύγει η γυναίκα, ο άντρας της συνεχίσει τα ίδια κι εκείνη μείνει με ένα δύσκολο μωρό, να προσπαθεί να θηλάσει και να προλάβει ταυτόχρονα όλα τα άλλα? Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα ήταν (ο άντρας της), αν λειτουργούσε έτσι. Και είναι εύκολο να λέμε "άσε το σπίτι να γίνει χάλια", αλλά εδώ δεν μιλάμε για το αν θα σφουγγαρίσει 5 φορές την εβδομάδα ή 1. Τα πλυντήρια με τα μωρουδιακά πρέπει να μπουν και να απλωθούν και να σιδερωθούν και η θηλάζουσα να τρέφεται σωστά και να ξεκουράζεται. Κι αφού η μητέρα της κοπέλας είναι από άλλη πόλη, ούτε να έρχεται για λίγες ώρες μπορεί - αν φύγει, θα φύγει for good.

 

Το γεγονός ότι οι περισσότερες από μας τα καταφέραμε ουσιαστικά χωρίς βοήθεια από μαμά-πεθερά (εμού συμπεριλαμβανομένης), δεν σημαίνει ότι μπορούν να τα καταφέρουν όλες, χωρίς να πάθουν στο τέλος κατάθλιψη ή να τους κατσικωθεί η πεθερά στο σπίτι, αντί για τη μάνα. Γι' αυτό πιστεύω ότι το κλειδί βρίσκετε στην ειλικρινή συζήτηση με τον άντρα της. Να ξεκαθαρίσει δηλαδή, αν τον ενοχλεί η παρουσία τρίτου μες στο σπίτι και γι' αυτό έχει αποστασιοποιηθεί, και να συμφωνήσουνε ότι, αν είναι να φύγει η μητέρα της κοπέλας, θα πρέπει και ο ιδιος να αναλάβει το μερίδιο των ευθυνών του.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί θεωρώ πολύ κακή ένδειξη το ότι, με την πρώτη δυσκολία, δηλ. το κλαμα του μωρού από τους κολικούς, ο σύζυγος κοίταξε κατευθείαν τη βολή του. Αυτό τουλάχιστον Μπέττυ, είναι αντικειμενικά απαράδεκτο και πρέπει να σταματήσει πάραυτα.

 

Συμφωνω απολυτα σε ολα οσα γραφεις!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια νομιζω οτι δεν γραφει πουθενα οτι η μαμα της μενει σε αλλη πολη!

Καπου γραφει ομως οτι η μαμα της εχει στραβωσει κι αυτη με την συμπεριφορα του γαμπρου της!!Αυτο εμενα δεν μου κανει και πολυ διακριτικο ανθρωπο!Οταν εισαι σε ξενο σπιτι με λεχωνα καλο ειναι να μην την τσιτωνεις περισσοτερο απο οσο μπορει να ειναι απο μονη της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΕΤΤΥ να σε ρωτησω κατι?Το ειχες συζητησει με τον αντρα σου πριν γεννησεις οτι θα ερθει η μαμα σου σπιτι σας για βοηθεια?Η απλα του το θεσες ως δεδομενο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι της άποψης να μη βιαζόμαστε να δίνουμε στην κοπέλα συμβουλές του τύπου "διώξε τη μάνα σου και όλα θα γίνουν μέλι γάλα με τον άντρα σου". Πώς το ξέρουμε ότι θα γίνει έτσι? Αν φύγει η γυναίκα, ο άντρας της συνεχίσει τα ίδια κι εκείνη μείνει με ένα δύσκολο μωρό, να προσπαθεί να θηλάσει και να προλάβει ταυτόχρονα όλα τα άλλα? Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα ήταν (ο άντρας της), αν λειτουργούσε έτσι. Και είναι εύκολο να λέμε "άσε το σπίτι να γίνει χάλια", αλλά εδώ δεν μιλάμε για το αν θα σφουγγαρίσει 5 φορές την εβδομάδα ή 1. Τα πλυντήρια με τα μωρουδιακά πρέπει να μπουν και να απλωθούν και να σιδερωθούν και η θηλάζουσα να τρέφεται σωστά και να ξεκουράζεται. Κι αφού η μητέρα της κοπέλας είναι από άλλη πόλη, ούτε να έρχεται για λίγες ώρες μπορεί - αν φύγει, θα φύγει for good.

 

Το γεγονός ότι οι περισσότερες από μας τα καταφέραμε ουσιαστικά χωρίς βοήθεια από μαμά-πεθερά (εμού συμπεριλαμβανομένης), δεν σημαίνει ότι μπορούν να τα καταφέρουν όλες, χωρίς να πάθουν στο τέλος κατάθλιψη ή να τους κατσικωθεί η πεθερά στο σπίτι, αντί για τη μάνα. Γι' αυτό πιστεύω ότι το κλειδί βρίσκετε στην ειλικρινή συζήτηση με τον άντρα της. Να ξεκαθαρίσει δηλαδή, αν τον ενοχλεί η παρουσία τρίτου μες στο σπίτι και γι' αυτό έχει αποστασιοποιηθεί, και να συμφωνήσουνε ότι, αν είναι να φύγει η μητέρα της κοπέλας, θα πρέπει και ο ιδιος να αναλάβει το μερίδιο των ευθυνών του.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί θεωρώ πολύ κακή ένδειξη το ότι, με την πρώτη δυσκολία, δηλ. το κλαμα του μωρού από τους κολικούς, ο σύζυγος κοίταξε κατευθείαν τη βολή του. Αυτό τουλάχιστον Μπέττυ, είναι αντικειμενικά απαράδεκτο και πρέπει να σταματήσει πάραυτα.

 

μπορει να έχεις δικιο ότι το πρόβλημα τελικά μπορει να μην ειναι η μαμά της κοπέλας...αλλά όπως και να χει....οικογενεια ειναι οι 3 τους....πως θα δεθουν αυτοι μεταξυ τους....πως θα αγαπηθουν....ως οικογένεια πλεον....

όπως και να χει σκεψου το λιγο διαφορετικά.....και για μενα συγνωμη κιολας αλλά ειναι δικαιολογια ειμαι όλη μερα με την μπέμπα.....και εννοω πως ως συνηθως τα νεογ/τα κοιμουνται πολλές ώρες...οκ έχει τον θηλασμο....αλλά της μενει χρονος και να πλύνει και να σιδερωσει....όταν δηλαδη το μωρό θα είναι έτοιμο να περπατησει τι θα κάνει?θα πάει να φουντάρει...?όχι βεβαια...κατανοω πως κάθε γυναικα έχει τους ρυθμους της....έχει τις συνηθειες της και όλα τα σχετικά.....αν βλέπει και ο συζηγος το σπιτι χάλια μπορει να βοηθήσει.....

η συμπαράσταση της μαμάς ποια ειναι να θεωρεί πως επειδη γέννησε η κορη της δεν πρεπει να κουράζεται?οκ αν έχεις τετοιο θέμα πάρε μια κοπέλα να σε βοηθάει στις δουλειές.....εγω έκανα καισαρικη και την 5 μερα μετα την γέννα ήμουν όρθια και μαγειρευα και μάζευα....και δεν ήθελα να κάτσω γιατι ήθελα να απασχολώ το μυαλό μου.....οκ συμφωνω οτι η επιλοχια καταθλιψη χτυπάει πολλές κοπέλες...αλλά δεν ζουμε και στο 50.....

έχεις αφησει τον άντρα σου να ειναι διπλά σου την ώρα που θηλάζεις....?

και στην τελική οι μανάδες μας ποιον ειχαν δίπλα τους.....εγω προσωπικά δεμ μπορώ να το διανοειθω ότι θα χρειαζόμουν ντάντεμα απο την μάνα μου διοτι η μάνα μου γέννησε στα 19 και εγω στα 29.....τι να λέμε τώρα.....δηλαδη αυτες οι μάνες ήταν από άλλο πλανητη....

δεν κατηγορω την κοπέλα ίσα ισα θέλω να πω πολυ απλά να μην το βάζει κάτω......όλα ειναι στο κεφαλι....και δεν υπάρχει δεν μπορώ.....υπάρχει δεν θέλω......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια νομιζω οτι δεν γραφει πουθενα οτι η μαμα της μενει σε αλλη πολη!

Καπου γραφει ομως οτι η μαμα της εχει στραβωσει κι αυτη με την συμπεριφορα του γαμπρου της!!Αυτο εμενα δεν μου κανει και πολυ διακριτικο ανθρωπο!Οταν εισαι σε ξενο σπιτι με λεχωνα καλο ειναι να μην την τσιτωνεις περισσοτερο απο οσο μπορει να ειναι απο μονη της...

 

συμφωνώ.....πρωτα απο όλα ότι προβλημα έχεις με τον άντρα σου δεν το συζητάς με την μανα σου.....η μάνα δεν ξεχνάει....όταν θα τα ξαναβρειτε θα έρθει η στιγμη που θα σοθ θυμίσει το περιστατικο.....

δεν ξέρω αν ειναι διακριτική ή όχι αλλά στο ζευγάρι φωτιές δεν βάζεις.....δεν ειναι παντρεμένος με την μάμα σου.........εσυ τον ξέρεις καλυτερα απο τον καθένα.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

μπορει να έχεις δικιο ότι το πρόβλημα τελικά μπορει να μην ειναι η μαμά της κοπέλας...αλλά όπως και να χει....οικογενεια ειναι οι 3 τους....πως θα δεθουν αυτοι μεταξυ τους....πως θα αγαπηθουν....ως οικογένεια πλεον....

όπως και να χει σκεψου το λιγο διαφορετικά.....και για μενα συγνωμη κιολας αλλά ειναι δικαιολογια ειμαι όλη μερα με την μπέμπα.....και εννοω πως ως συνηθως τα νεογ/τα κοιμουνται πολλές ώρες...οκ έχει τον θηλασμο....αλλά της μενει χρονος και να πλύνει και να σιδερωσει....όταν δηλαδη το μωρό θα είναι έτοιμο να περπατησει τι θα κάνει?θα πάει να φουντάρει...?όχι βεβαια...κατανοω πως κάθε γυναικα έχει τους ρυθμους της....έχει τις συνηθειες της και όλα τα σχετικά.....αν βλέπει και ο συζηγος το σπιτι χάλια μπορει να βοηθήσει.....

η συμπαράσταση της μαμάς ποια ειναι να θεωρεί πως επειδη γέννησε η κορη της δεν πρεπει να κουράζεται?οκ αν έχεις τετοιο θέμα πάρε μια κοπέλα να σε βοηθάει στις δουλειές.....εγω έκανα καισαρικη και την 5 μερα μετα την γέννα ήμουν όρθια και μαγειρευα και μάζευα....και δεν ήθελα να κάτσω γιατι ήθελα να απασχολώ το μυαλό μου.....οκ συμφωνω οτι η επιλοχια καταθλιψη χτυπάει πολλές κοπέλες...αλλά δεν ζουμε και στο 50.....

έχεις αφησει τον άντρα σου να ειναι διπλά σου την ώρα που θηλάζεις....?

και στην τελική οι μανάδες μας ποιον ειχαν δίπλα τους.....εγω προσωπικά δεμ μπορώ να το διανοειθω ότι θα χρειαζόμουν ντάντεμα απο την μάνα μου διοτι η μάνα μου γέννησε στα 19 και εγω στα 29.....τι να λέμε τώρα.....δηλαδη αυτες οι μάνες ήταν από άλλο πλανητη....

δεν κατηγορω την κοπέλα ίσα ισα θέλω να πω πολυ απλά να μην το βάζει κάτω......όλα ειναι στο κεφαλι....και δεν υπάρχει δεν μπορώ.....υπάρχει δεν θέλω......

εντάξει 23 μέρες είναι εκεί η μητέρα της δεν θα πάθει τίποτα ο γάμος τους (αρκεί να μην μείνει 23 μήνες) δεν τους εμποδίζει να δεθούν ως ζευγάρι. Δεν είναι κακό να έχει δίπλα της μια πιο έμπειρη μαμά όχι για να της κάνει εκείνη τις δουλειές αλλά για να της δείξει πώς να τις κάνει. Δεν είναι μια οποιαδήποτε περίπτωση. Εμένα η μητέρα μου πχ με βοήθησε και στον θηλασμό, και στο άλλαγμα και στο μπάνιο. Και ξέρω και συνάδελφο που η πεθερά του έμεινε κοντά έναν μήνα και το θεώρησε απόλυτα φυσιολογικό. Όσο για τις μαμάδες μας πιστεύω πως είχαν βοήθεια γιατί όσο πιο παλια πάμε τόσο πιο δεμένες ήταν οι οικογένειες και οι σχέσεις με τους γείτονες κλπ (Εντάξει η δικιά μου πχ δεν είχε γιατί έχασε την μητέρα της αλλά δεν είναι ο κανόνας). Συμφωνώ περισσότερο με τις κοπέλες που λένε πως κάποιο άλλο πρόβλημα έχει ο άντρας της

Link to comment
Share on other sites

Διώξε τη μάνα σου κούκλα μου. Μια χαρά θα τα καταφέρεις και μόνη σου με το παιδί και επίσης θα είστε στο σπίτι μόνο η οικογένεια. Τώρα είναι περίεργα τα πράγματα γι'αυτό και ο άντρας σου φέρεται περίεργα. Μόλις φύγει η μαμά σου, να δεις που τότε θα "νιώσει" τι θα πει οικογένεια και θα δεις θαύματα!;)

Αυτό πιστεύω κι εγώ!

Τί δουλειές να σού κάνει, από τη στιγμή που είναι η μητέρα σου μαζί σας και σας βοηθάει; Λογικό είναι νιώθει ''παρίσσακτος''. Σκέψου να ήταν η πεθερά σου όλη μέρα στα πόδια σας, το ίδιο δε θα ένιωθες κι εσύ;

Απ'ότι κατάλαβα η πεθερά σου μένει από κάτω σας, συνεπώς έχεις μία άμεση βοήθεια ανά πάσα στιγμή....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και sorry για την καθυστέρηση.Καταλαβαίνετε.

Η μαμά μου μένει σε περιοχή που ναι μεν είναι κοντά στην Αθήνα αλλά είναι δύσκολο να πηγαινοέρχεται καθημερινά.Όχι μόνο για το οικονομικό θέμα (καύσιμα,διόδια) αλλά και για την ταλαιπωρία.Τεσπα.

Με τον άντρα μου είχαμε συμφωνήσει πριν γεννήσω ότι θα χρειαστούμε μια βοήθεια για αρχή.Λέγαμε να προσλάβουμε κοπέλα για να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού,πράγμα που δεν έγινε πάλι λόγω οικονομικών λόγων.Εγώ εργαζόμουν σε ένα φροντιστήριο και τώρα είμαι άνεργη.Πρόβλημα υγείας ευτυχώς δεν έχω.

Με κάνατε να σκεφτώ αν τελικά χρειάζομαι όντως βοήθεια.Ρε κορίτσια μου φαίνεται τεράστιο βουνό.Σήμερα όλη τη μέρα ήμουν με το παιδί,τη θηλάζω συνέχεια,κάνουμε χαδάκια,έχει κολικούς και την ηρεμώ.Τα μόνα πράγματα που έκανα ήταν ένα μπάνιο,δυο μπουκιές φαγητό και ύπνος.Αν δεν είχα βοήθεια θα δυσκολεύομουν 10 φορές περισσότερο

 

Σκέφτομαι να αποδεσμεύσω τη μητέρα μου μέχρι το τέλος της εβδομάδας.Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή πρέπει να φύγει και το επισπεύδω.Δυστυχώς από το πρωί δεν έχω δει τον άντρα μου γιατι είναι στη δουλειά.Μόνο στο τηλέφωνο μιλήσαμε και τι να του λέω απο 'κει.Έχετε δίκιο ότι πρέπει να τα αναλάβουμε όλα μόνοι μας.Είχα σκοπώ να μείνω χωρίς βοήθεια μόλις 40ντιζε το παιδί για να προσαρμοστούμε.Προφανώς είναι αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα ο σχεδόν 1,5 μήνας για να μάθω να χειρίζομαι σπίτι και μωρό.

Κάπου έγραφε μια κοπέλα ότι τα προβλήματα προυπήρχαν.Δε μπορώ να πω ότι είχαμε ποτέ σοβαρά προβλήματα επικοινωνίας απλά αλλιώς είναι να είναι το ζευγάρι μόνο του,αλλιώς να έχει την ευθύνη ενός μωρού.

 

Τεσπα κορίτσια διάβασα πολλές διαφορετικές γνώμες από επίσης διαφορετικές οπτικές γωνίες.Οι περισσότερες είστε μανούλες και όπως λέτε περάσατε τη φάση.Καταλαβαίνω ότι ίσως για όλα ευθύνεται η παρουσία της μητέρας μου(σ.σ:είναι αρκετά διακριτικός άνθρωπος).Θέλω πολύ να του μιλήσω και να βρούμε μια σειρά.Να μεγαλώσουμε σε μια υγιή οικογένεια το κοριτσάκι μας.Λέω να κάνω μια απόπειρα να του μιλήσω σημερα-όχι να τον στήσω απέναντι και να του αραδιάσω τα παράπονα μου.Ευθυνόμαστε και οι δύο για τη συμπεριφορά του.Διατίθομαι να του δώσω όσο χρόνο θέλει για να δεθεί με τη μικρή και να τον βάλω να κάνει και καμιά δουλειά.Το μόνο που με φοβίζει είναι το ενδεχόμενο να φύγει η μαμά μου και να μείνει αυτή η κατάσταση.Τον αγαπάω και δεν θέλω να απομακρυνθούμε τώρα που γίναμε οικογένεια

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, ιδιαίτερα με την τελευταία φράση σου. Να του δώσεις χρόνο. Και να του αναθέσεις με ωραίο τρόπο κάποιες δουλειές, πχ να βοηθάει στο μπάνιο του μωρού επειδή έχει μεγαλύτερα χέρια, ώστε να νιώθει ότι συμμετέχει. Για το ενδεχόμενο να συνεχίσει η περίεργη συμπεριφορά του και αφού φύγει η μητέρα σου μόνο αν φύγει θα μπορέσεις να βεβαιωθείς. Αλλά και πάλι δώστου λίγο χρόνο, όπως και εσύ ήθελες βοήθεια για να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα έτσι θέλει και αυτός ;)

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακι μην στεναχωριεσαι! δεν πιστευω να μεινει ετσι η κατασταση αφου εχετε καλες βασεις. υπομονη! οπως ειδες δεν εισαι η μονη που το περασες αυτο! κατσε να ξεπεταχτει λιγο η ζουζουνα σου κ θα τον τρελανει τον μπαμπα. να δεις πως ολα θα βρουν τους ρυθμους τους. οχι οπως πριν.... διαφορετικα πιο κουραστικα ισως αλλα καλυτερα! περιμενε κ θα δεις........

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που έβγαλες άκρη απο τις τόσες διαφορετικές απόψεις που ακούστηκαν!!! Με ήρεμο τρόπο νομίζω οτι θα καταφέρεις αυτά που επιθυμείς. Μην διστάσεις να του μιλήσεις ηλικρινά και να ζητήσεις την βοήθειά του. Πες του οτι τον έχεις ανάγκη και σου κακοφάνηκε αυτές τις μέρες που κοιμήθηκε στην μαμα του γιατί σου έλειψε!! Εγώ έτσι θα το φερνα δηλαδή.....

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι!ολες περασαμε περιοδο προσαρμογης(και οι αντρες μας επισης)...ειτε με βοηθεια απο την μαμα ειτε οχι!!!Θα βρειτε τους ρυθμους σας και θα δεις τι ωραια που θα ειναι!Μην φοβασαι ΚΑΘΟΛΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ανακουφίζετε.

Έχω έντονο φόβο και άγχος.Ο νέος μου ρόλος δεν μου είναι ακόμα γνώριμος,πόσο μάλλον σε εκείνον που δεν είναι συνέχεια με το μωρό.Αφού τα καταφέρατε όλες εσείς με μωρά,μεγαλύτερα παιδάκια και χωρίς εξωτερική βοήθεια,θα τα καταφέρω κι εγώ!

 

Να προσθέσω κάτι σημαντικό.Την άφιξη της μαμάς μου δεν την είδα σαν διακοπές στο Hilton,ούτε είπα ωραία κάθομαι εγώ ας τα κάνει άλλος.Όταν το αποφασίσαμε και με δεδομένο ότι βοήθεια από αλλού δεν έπαιζε, είπα ότι κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε.Δεν προσπαθώ να αποφύγω τις ευθύνες που έχω στο σπίτι μου.Έχω συνειδητοποιήσει πως πλέον έχω παιδί,ευθύνες και μια οικογένεια.Ξέρω τι μου αναλογεί.Ομως κάθε αρχή και δύκολη,που λένε :-(

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με φοβίζει είναι το ενδεχόμενο να φύγει η μαμά μου και να μείνει αυτή η κατάσταση.Τον αγαπάω και δεν θέλω να απομακρυνθούμε τώρα που γίναμε οικογένεια[/quote

 

 

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν απο τη μια μέρα στην άλλη.Μην περιμένεις δηλαδή να φύγει σήμερα η μαμά σου απο το σπίτι και αύριο ο άντρας σου να κρατάει το μωρό για να μαγειρέψεις,να κάνεις ένα μπάνιο κ.τ.λ Δεν είναι όλοι οι άντρες ίδιοι..οι πιο πολλοί θέλουν τον χρόνο τους.Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να οπλιστείς με πολλή υπομονή και να περιμένεις απο τον άντρα σου οτι θα συμμετέχει στο μεγάλωμα του παιδιού σιγά-σιγά.Και εντάσεις θα υπάρξουν και νεύρα και όλα.Όλες τα περάσαμε!Δεν σου λέω οτι αυτή η κατάσταση που μας περιγράφεις θα παραμείνει έτσι αλλά δεν θα αλλάξει και αμέσως.Όλοι σας θέλετε το χρόνο σας για να προσαρμοστείτε!ΥΠΟΜΟΝΗ

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με ανακουφίζετε.

Έχω έντονο φόβο και άγχος.Ο νέος μου ρόλος δεν μου είναι ακόμα γνώριμος,πόσο μάλλον σε εκείνον που δεν είναι συνέχεια με το μωρό.Αφού τα καταφέρατε όλες εσείς με μωρά,μεγαλύτερα παιδάκια και χωρίς εξωτερική βοήθεια,θα τα καταφέρω κι εγώ!

 

Να προσθέσω κάτι σημαντικό.Την άφιξη της μαμάς μου δεν την είδα σαν διακοπές στο Hilton,ούτε είπα ωραία κάθομαι εγώ ας τα κάνει άλλος.Όταν το αποφασίσαμε και με δεδομένο ότι βοήθεια από αλλού δεν έπαιζε, είπα ότι κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε.Δεν προσπαθώ να αποφύγω τις ευθύνες που έχω στο σπίτι μου.Έχω συνειδητοποιήσει πως πλέον έχω παιδί,ευθύνες και μια οικογένεια.Ξέρω τι μου αναλογεί.Ομως κάθε αρχή και δύκολη,που λένε :-(

 

 

να ρωτησω εγω κατι; Για να μπορω να εκφερω και γνωμη... Η πεθερα σου, αφου ειναι απο κατω, δεν προσφερθηκε η ιδια να σε βοηθησει, ειπε οχι οταν της το ζητησατε, ή δεν της το ζητησατε ποτε; Μηπως παρεξηγηθηκε λιγο κι αυτη κι ο αντρας σου;

Εγω οταν γεννησα ημουν στο κρεββατι τρεις εβδομαδες, τι περασε ο καημενος ο αντρουλης μου, ολη μερα στη δουλεια, το βραδυ να μαζευει το σπιτι κι ολη νυχτα με το μωρο να κανει βολτες... Ασχετο, απλα το θυμηθηκα..

Οι πρωτες μερες της ζωης του μωρου ειναι πολυ σημαντικες, ας τις θυμαστε ολοι με χαρα, κι οχι με γκρινιες.... Ας παει η μαμα σου σπιτι της και πεσ'τε τα οι δυο σας. Να δεις που ολα θα πανε καλα.

Επειτα, αφου η μαμα σου ειναι κοντα, μπορεις να πηγαινεις μια φορα το μηνα για κανα δυο μερες να ξεκουραζεσαι, αν σε κουρασει το μωρο. Αλλα να δεις που συντομα δε θα θελεις.

Καλη τυχη :P

Link to comment
Share on other sites

Με την πεθερά μου έχουμε τελείως τυπικές επαφές.Δεν ταιριάζουν τα χνώτα μας.Μπορεί να μένουμε πάνω-κάτω αλλά δεν είμαστε όλη μέρα μαζί.Ο άντρας μου κατεβαίνει σχεδόν καθημερινά,εγώ 1-2 φορές την εβδομάδα σίγουρα.Εκείνη ποτέ δεν έρχεται.Έχει τύχει να έχουμε τραπέζι σε φίλους,να τους λέμε να ανέβουν για να φάμε όλοι μαζί και να έρχεται μόνο ο πεθερός μου :? Δεν διατίθεται να βοηθήσει και δεν διατίθομαι να της το ζητήσω.Το μόνο που έκανε ήταν στην εγκυμοσύνη να μου χτυπάει το θυροτηλέφωνο αν ήθελα να μου φέρει κάτι απ'έξω.Δεν παραπονιέμαι γιατι δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει κάτι για εμάς απ τη στιγμή που δείχνει να μη θέλει.Και τώρα με το παιδί πάλι δεν έχει πει κάτι.

Καλύτερα όποιος μας βοηθάει να το κάνει πρόθυμα

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που λένε πως ευθύνεται η παρουσία της μητέρας σου για τη στάση του άντρα σου.Αν παράδειγμα η μαμά σου για κάποιο άλλο λόγο (πχ πλημμύρισε το σπίτι της και δεν είχε που να μείνει) έπρεπε να μείνει μαζί σας κανα δίμηνο εκείνος δεν θα βοηθούσε με την κόρη του ή με τις δουλειές του δικού του σπιτιού για δυο μήνες; Τί σχέση έχει η βοήθεια της μητέρας σου με το οτι εκείνος όταν κλαίει η μικρή κατεβαίνει να κοιμηθεί στους γονείς του αντί να πάρει αγκαλιά και να παρηγορήσει το παιδί του; Συγνώμη αν γίνομαι λίγο σκληρή αλλά αυτό μου φαίνεται μόνο σαν δικαιολογία.Εγώ νομίζω οτι η παρουσία της μαμάς σου τον βόλεψε.Μακάρι να είναι αλλιώς τα πράγματα και άμα μείνετε οι τρείς σας χωρίς τη μητέρα σου να αλλάξει και να αρχίσει να συμμετέχει αλλά προσωπικά δεν το νομίζω.Νομίζω οτι είναι θέμα χαρακτήρα.

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που λένε πως ευθύνεται η παρουσία της μητέρας σου για τη στάση του άντρα σου.Αν παράδειγμα η μαμά σου για κάποιο άλλο λόγο (πχ πλημμύρισε το σπίτι της και δεν είχε που να μείνει) έπρεπε να μείνει μαζί σας κανα δίμηνο εκείνος δεν θα βοηθούσε με την κόρη του ή με τις δουλειές του δικού του σπιτιού για δυο μήνες; Τί σχέση έχει η βοήθεια της μητέρας σου με το οτι εκείνος όταν κλαίει η μικρή κατεβαίνει να κοιμηθεί στους γονείς του αντί να πάρει αγκαλιά και να παρηγορήσει το παιδί του; Συγνώμη αν γίνομαι λίγο σκληρή αλλά αυτό μου φαίνεται μόνο σαν δικαιολογία.Εγώ νομίζω οτι η παρουσία της μαμάς σου τον βόλεψε.Μακάρι να είναι αλλιώς τα πράγματα και άμα μείνετε οι τρείς σας χωρίς τη μητέρα σου να αλλάξει και να αρχίσει να συμμετέχει αλλά προσωπικά δεν το νομίζω.Νομίζω οτι είναι θέμα χαρακτήρα.

Γιατί νομίζω πως έχεις δίκιο? Μακάρι να κάνω λάθος και απλά ο σύζυγος να θέλει χρόνο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα της ζωής του

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω πως έχεις δίκιο? Μακάρι να κάνω λάθος και απλά ο σύζυγος να θέλει χρόνο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα της ζωής του

 

Έχω και άλλες δυο απορίες.Αν ο άντρας της τη βοηθούσε με το παιδί θα χρειαζόταν η μαμά της στο σπιτι απο τη πρώτη μέρα; Και δεύτερον πως γινεται στην εγκυμοσύνη να τη φροντίζει ο άντρας της χωρίς να χρειάζεται η συνεισφορά κανενός και τώρα εκείνος δεν μπορεί και πρέπει να βοηθήσει η μαμά της κοπέλας; Δεν θέλω να σκέφτομαι τα χειρότερα αλλά για μια στιγμή μου πέρασε απο το μυαλό μήπως απο τη μερια του έχει μεσολαβήσει κάτι άλλο:confused:

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλες δυο απορίες.Αν ο άντρας της τη βοηθούσε με το παιδί θα χρειαζόταν η μαμά της στο σπιτι απο τη πρώτη μέρα; Και δεύτερον πως γινεται στην εγκυμοσύνη να τη φροντίζει ο άντρας της χωρίς να χρειάζεται η συνεισφορά κανενός και τώρα εκείνος δεν μπορεί και πρέπει να βοηθήσει η μαμά της κοπέλας; Δεν θέλω να σκέφτομαι τα χειρότερα αλλά για μια στιγμή μου πέρασε απο το μυαλό μήπως απο τη μερια του έχει μεσολαβήσει κάτι άλλο:confused:

Εντάξει ο άντρας της μπορεί να την φρόντιζε στην εγκυμοσύνη αλλά δεν ξέρει πώς να φροντίζει ένα μωρό :P Αντίθετα η μητέρα της έχει προηγούμενη εμπειρία και είναι η μητέρα ΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παρατα το σπιτι και ασχολησου με το παιδι. Οχι 1.5 μηνας ΔΕΝ ειναι αρκετος για να τα βαλεις σε σειρα. Δεν ειναι τπτ. Γιαυτο λεγεται μαραθωνιος του πρωτου χρονου. μην ασχολεισε με τπτ αλλο περαν του παιδιου. Δεν πα να γινει ρημαδιο? θα φτιαξει μετα. Δωσε ευθυνες στον αντρα σου.....και κανε υπομονη.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Παρατα το σπιτι και ασχολησου με το παιδι. Οχι 1.5 μηνας ΔΕΝ ειναι αρκετος για να τα βαλεις σε σειρα. Δεν ειναι τπτ. Γιαυτο λεγεται μαραθωνιος του πρωτου χρονου. μην ασχολεισε με τπτ αλλο περαν του παιδιου. Δεν πα να γινει ρημαδιο? θα φτιαξει μετα. Δωσε ευθυνες στον αντρα σου.....και κανε υπομονη.......

 

συμφωνω με ελλη.μη περιμενεις να εισαι λεχωνα κ να εχεις σπιτι τζιτζιλονι.κ ασιδερωτα θα εχεις κ κανενα απλυτο ποτηρι παραπανω κλπ.δε θα ειναι για παντα ετσι!μονο τον πρωτο καιρο!μετα θα εχεις παρει το κολλαι κ θα τα κανεις ολα στο πιτς φυτιλι!εγω οταν εκανα το πρωτο ειχα γυρω μου στιβες ασιδερωτα στιβες απλυτα κ σκονη με το τσουβαλι.τωρα που εχω και 3 σε πληροφορω οτι εχω εκπαιδευτει :rolleyes: να φανταστεις οτι κανω γενικη καθε κυριακη κ εχω κ 3 κουτσουβελα μαζι.σε 3 ωρες εχω τελειωσει.οσο για το καθημερινο συμμαζεμα το κανω πλεον μηχανικα.με λιγα λογια κανω δουλειες που ενω πχ παλια θα ηθελα 2 ωρες τωρα χρειαζομαι μιση:rolleyes: θα δεις πως εχω δικιο κ ετσι θα γινει κ με εσενα.κ ενα τιπ

θα κανεις οσο μπορεις φαγητο για 2 μερες.εγω εκανα πχ φακες για 6 μεριδες.τρωγαμε 2 μερες κ το υπολοιπο στην καταψυξη.την αλλη εβδομαδα το εβγαζα.

η φασολακια ας πουμε.θα κανεις πχ 6 μεριδες.θα φατε 2 μερες.κρατα κ 2 μεριδες στην καταψυξη.θα σωθεις πραγματικα!

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...