Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μούτρα


kLiMt

Recommended Posts

Σας κρατάει μούτρα ο άντρας / η γυναίκα σας ή σύντροφός σας όταν τσακώνεστε; Τι κάνετε σ' αυτήν την περίπτωση; Κρατάτε εσείς μούτρα όταν σας πει ο άλλος κάτι που δε σας αρέσει ή άμα έχετε τσακωθεί;

Εμένα ο άντρας μου όταν πω κάτι λίγο πιο απότομο ή που νομίζει ότι θίγεται, μου κρατάει μούτρα, τα οποία αν δεν αντιμετωπιστούν άμεσα μπορεί να κρατήσουν και μέρες...Δεν το αντέχω άλλο αυτό το πράγμα! :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απαπαπα.....! Το χειρότερο μου όμως....! Αυτό το πράγμα μου δείχνει κάτι του στιλ: Τα έχω πάρει για κάτι, το οποίο δεν σου λέω, πρέπει να το μαντέψεις κι αν δεν το κάνεις θα συνεχίσω μέχρι να σου σπάσω τα νεύρα! Απαράδεκτη συμπεριφορά για μένα και άκρως εγωκεντρική από όποιον κι αν υιοθετήται, άντρα ή γυναίκα. Όταν κάτι με ενοχλεί τόσο πολύ ώστε να μην μιλάω στον σύντροφο μου για ώρες ή για μέρες τότε οφείλω να το συζητήσω όχι να σιωπώ. Αλλά αυτοί που συμπεριφέρονται έτσι το κάνουν γιατί θέλουν παρακάλια μου φαίνεται...

 

Έχεις δοκιμάσει να του μιλήσεις και να του εξηγήσεις πόσο κακό κάνει στη σχέση αυτή η συμπεριφορά; Κάτι που σε ενοχλεί τόσο πολύ καλό είναι να το συζητάς και να το λύνεις. Δυστυχώς αν δεν δεις ανταπόκριση κι αν θες να το κόψει, ίσως να γίνεται μόνο αν τον πληρώσεις με το ίδιο νόμισμα... Αν λουστεί μια τόσο άσχημη συμπεριφορά κι από μέρους σου (χωρίς να υποχωρήσεις όμως, σπαστικό το ξέρω αλλά μπορεί και να χρειάζεται) ίσως να αναθεωρήσει τη στάση του στο μέλλον.... Τι να πω... :?

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα χρονια γαμου ναι μου κραταγε μουτρα και εγω ψαχνωμουν να βρω τι κακο ειπα και εκανα δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα να σου κραταει ο αλλος μουτρα.Περνωντας τα χρονια σιγα σιγα το εκοψε,αφου εβλεπε εμενα οτιδηποτε με ενοχλουσε επιτοπου το συζηταγαμε αρχισε και το εκανε και αυτος.Μαθαινουν και αυτοι σιγα σιγα.:D

Link to comment
Share on other sites

Μούτρα μπορεί να κάνουμε και οι δύο σε μεγάλο καυγά όμως που έχουν ειπωθεί πράγματα που δεν λέγονται! Μούτρα για μικροπράγματα μου κράταγε κάποια εποχή μέχρι που του ξεκαθάρισα ότι δεν είμαι mendalist και δεν μπορώ να μαντεύω τι τον πειράζι και τι όχι και ότι αν θέλει να αποφύγω ή να μην κάνω κάποια πράγματα που τον ενοχλούν θα πρέπει να μου το λέει... είναι ψυχοφθόρα τα μούτρα και γι' αυτόν που τα κρατάει και γι' αυτον που τα αντιμετωπίζει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Mούτρα κάνω εγώ...αλλα πάντα ξέρει το γιατί!!Όταν έχεις λερωμένη την φωλιά σου ξέρεις... Εκείνη την ώρα πραγματικά δεν μπορώ να μιλήσω ρε παιδιά.Δεν το κάνω επίτηδες.Μιλάω όμως μετά. αφού μου περάσει. Καλώς ή κακώς πάντωςξεχνάω εύκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας κρατάει μούτρα ο άντρας / η γυναίκα σας ή σύντροφός σας όταν τσακώνεστε; Τι κάνετε σ' αυτήν την περίπτωση; Κρατάτε εσείς μούτρα όταν σας πει ο άλλος κάτι που δε σας αρέσει ή άμα έχετε τσακωθεί;

Εμένα ο άντρας μου όταν πω κάτι λίγο πιο απότομο ή που νομίζει ότι θίγεται, μου κρατάει μούτρα, τα οποία αν δεν αντιμετωπιστούν άμεσα μπορεί να κρατήσουν και μέρες...Δεν το αντέχω άλλο αυτό το πράγμα! :confused:

 

Ω ναι εγω ειμαι αυτη. Αυτος ποτε δεν κραταει μουτρα. Μετα τον τσακωμο με ρωατει κιολας αν πειναω :mrgreen: Εγω κραταω μουτρα για μερες..

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα ξέρω πού οφείλονται τα μούτρα που κάνει, σε κάτι που έχω πει εγώ δηλαδή. Γνωρίζει ότι δε μου αρέσει αυτή η στάση και στην ουσία καταλαβαίνω ότι εκείνη την ώρα ταλαιπωρείται μέσα του. Είναι ο τρόπος του για να με τιμωρήσει, να δείξει την οργή του και ενίοτε να περάσει και το δικό του. Όταν τον προσεγγίσω άμεσα, ζητήσω και συγνώμη και το συζητήσουμε, περνάει εύκολα το θέμα. Υπάρχουν όμως φορές που εγώ θεωρώ ότι δεν έχω κάνει λάθος ή το παίρνω εγωιστικά και δεν θέλω να ζητήσω συγνώμη ή τέλος πάντων θεωρώ ότι αυτό που είπα δεν ήταν δα και τόσο βαρύ, κι έτσι αδιαφορώ, δεν του μιλάω κι εγώ και τα μούτρα κρατάνε περισσότερο από μία μέρα. Υπάρχουν φορές που έχουν κρατήσει 3 μέρες ας πούμε. Τότε τριγυρίζει γύρω μου και κάποια στιγμή ξεσπάει, μου τα λεει χύμα και με κατηγορεί που δεν τον πλησιάζω εγώ για να λήξει το θέμα, κάνουμε καβγά και μετά ηρεμούμε. Πιστεύω ότι επειδή ζούμε μαζί λιγότερο από 2 χρόνια ακόμα γνωριζόμαστε και κάποια στιγμή θα βρούμε τον τρόπο. Αλλά μέχρι τότε ελπίζω να μην έχω πάθει νευρική κρίση!! Εκείνο που με απασχολεί είναι μήπως με αυτήν την ετσιθελική στάση, δοκιμάζει τα όριά μου - όπως κάνουν τα μικρά παιδάκια - και σιγά-σιγά καταντήσω να μη μιλάω για να μην κανουμε καβγά.

Link to comment
Share on other sites

Mούτρα κάνω εγώ...αλλα πάντα ξέρει το γιατί!!Όταν έχεις λερωμένη την φωλιά σου ξέρεις... Εκείνη την ώρα πραγματικά δεν μπορώ να μιλήσω ρε παιδιά.Δεν το κάνω επίτηδες.Μιλάω όμως μετά. αφού μου περάσει. Καλώς ή κακώς πάντωςξεχνάω εύκολα.

 

Αυτό νομίζω είναι διαφορετικό... Θέλω να πω ότι κι εγώ αν έχω νευριάσει πολύ με κάτι δεν θα το συζητήσω εκείνη την ώρα πάνω στα νεύρα μου γιατί θα τσακωθούμε - είναι 100% σίγουρο! Αλλά όταν ηρεμήσω θα το συζητήσω, όπως επίσης και αν με ρωτήσει ο άντρας μου τι έχω δεν θα αποφύγω να του απαντήσω αλλά θα του πω ότι θα το συζητήσουμε όταν ηρεμήσω.... Κι επειδή ξέρει ότι όταν "τα παίρνω" μπορεί να γίνει πανικός, δεν μου κολλάει, μέχρι να μου περάσει.

 

Εδώ νομίζω ότι μιλάμε για ανθρώπους που δεν μιλάνε για αυτό που τους ενοχλεί ακόμα κι όταν παρακινούνται να το κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα ξέρω πού οφείλονται τα μούτρα που κάνει, σε κάτι που έχω πει εγώ δηλαδή. Γνωρίζει ότι δε μου αρέσει αυτή η στάση και στην ουσία καταλαβαίνω ότι εκείνη την ώρα ταλαιπωρείται μέσα του. Είναι ο τρόπος του για να με τιμωρήσει, να δείξει την οργή του και ενίοτε να περάσει και το δικό του. Όταν τον προσεγγίσω άμεσα, ζητήσω και συγνώμη και το συζητήσουμε, περνάει εύκολα το θέμα. Υπάρχουν όμως φορές που εγώ θεωρώ ότι δεν έχω κάνει λάθος ή το παίρνω εγωιστικά και δεν θέλω να ζητήσω συγνώμη ή τέλος πάντων θεωρώ ότι αυτό που είπα δεν ήταν δα και τόσο βαρύ, κι έτσι αδιαφορώ, δεν του μιλάω κι εγώ και τα μούτρα κρατάνε περισσότερο από μία μέρα. Υπάρχουν φορές που έχουν κρατήσει 3 μέρες ας πούμε. Τότε τριγυρίζει γύρω μου και κάποια στιγμή ξεσπάει, μου τα λεει χύμα και με κατηγορεί που δεν τον πλησιάζω εγώ για να λήξει το θέμα, κάνουμε καβγά και μετά ηρεμούμε. Πιστεύω ότι επειδή ζούμε μαζί λιγότερο από 2 χρόνια ακόμα γνωριζόμαστε και κάποια στιγμή θα βρούμε τον τρόπο. Αλλά μέχρι τότε ελπίζω να μην έχω πάθει νευρική κρίση!! Εκείνο που με απασχολεί είναι μήπως με αυτήν την ετσιθελική στάση, δοκιμάζει τα όριά μου - όπως κάνουν τα μικρά παιδάκια - και σιγά-σιγά καταντήσω να μη μιλάω για να μην κανουμε καβγά.

 

Σε κατηγορεί που δεν του ζητάς συγγνώμη ακόμα και όταν δεν φταις;;; Που δεν τον παρακαλάς να σου μιλήσει;;; Πολύ καλά κατάλαβες... Όπως κάνουν τα μικρά - κακομαθημένα - παιδιά. Προσωπικά, αν μου έκανε τέτοια γυμνάσια, την επόμενη φορά που θα τον άφηνα να βράσει στο ζουμί του, όταν θα άρχιζε να με κατηγορεί κλπ θα του έλεγα το εξής απλό: "Το πρόβλημα το έχεις εσύ. Εσένα σε πείραξε αυτό που είπα/έκανα και δικαιολογημένα ή μη είναι δική σου δουλειά να μου το πεις αν κάτι σε πείραξε. Αν δεν θες να το κάνεις, λυπάμαι αλλά δεν θα γίνω μέντιουμ, ούτε και θα ζητήσω συγγνώμη για κάτι για το οποίο ΔΕΝ φταίω." Ορθά κοφτά. Όχι και να σε συγχίζει κι άνευ λόγου στην κατάσταση σου.... Συγγνώμη, αλλά αύριο θα γίνει πατέρας, δεν πρέπει να ωριμάσει λίγο σ'αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, το "δεν φταις" είναι υποκειμενικό, μπορεί να το νομίζουμε εσύ κι εγώ, αλλά εκείνος θεωρεί ότι εκείνος έχει δίκιο κι ότι εγώ που είπα ό,τι ειπα έχω το φταίξιμο...άσε, τι να πεις...αν δεν το ρίξω στην παλαβή - ειδικά τώρα που είμαι έγκυος - δε γίνεται αλλιώς! Ευτυχώς που μου περνάνε γρήγορα εμένα. Είναι πολύ ευθικτος και το ξέρει το πρόβλημά του αλλά προφανώς περιμένει από εμένα να του το λύσω!

Απλά ήθελα να δω μπας και κάνας άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο κι έχει να μου πει καμιά καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι κ μενα μου κραταει μουτρα οχι απλα μουτρα αλλα με αγνοει επιδεικτικα σε καθε μας τσακωμο.θεωρει οτι παντα κ μονο αυτος εχει δικιο κ τελειωσε...κ με κοιταει με ενα υποτιμητικο βλεμμα του στυλ"εσυ εισαι γυναικα εσυ θα ζητησεις συγνωμη"σπααανια θα κανει αυτος τη 1η κινηση εκτος φυσικα αν εχει καποιο σκοπο..τον μ@@@@α

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου το κάνει θέλω να του ορμήξω και να τον κατασπαράξω! Το μισωωωωωωωω απαπαπαπααααα.

Πριν το μωρό, έριχνα τα μούτρα μου και του έκανα γλύκες και του περνούσαν. Από το μωρό και μετά δε μού καίγεται καρφάκι! Ας μου μιλήσει εκείνος πρώτος....:twisted:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ ο δικος μου το κανει αυτο.κραταει μουτρα για μερες αλλα εγω τοσα χρονια ποτε δεν εχω κανει την πρωτη κινηση κ στο τελος σκαει κ την κανει πρωτος αυτος:twisted::twisted: πραγματικα το σιχαινομαι αυτο το πραγμα!κ περπαταει μεσα στο σπιτι με το στυλακι ''ειμαι αδικιμενος κ δε σου μιλαω για να σκασεις:evil::evil::evil:'':evil::evil:

δε μου μιλαει καθολου κ οποτε αναγκαζεται να μου μιλησει τοτε μιλαει μεσα απο τα δοντια του που με δυσκολια ακους τι λεει κ ο τονος του ειναι εντελος ΑΤΟΝΟΣ!

ΠΟΤΕ δεν εχω υποκυψει κ σκαει αυτος παραπανω απο μενα κ στο τελος αλλαζει σταση.αλλα απορο αφου ξερει τι θα γινει στο τελος...αφου 10 χρονια γινεται αυτο...γιατι το κανει?ελπιζει οτι θα αλλαξω?με τιποτα ομως δε θα γινει αυτο:twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι πολυ σπαστικο μεχρι εκει που δε παει.Το μισω απιστευτα αυτο.Και ο δικος μου κραταει μουτρα και αν δε μιλησω εγω πρωτη και το ριξω στην πλακα,μπορει να κρατησει και μερες!Ευτυχως εχω βρει τα κουμπια του και τωρα εχει ελαττωθει καπως!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...