Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να προβληματιστώ (δεν το έχω θίξει ακόμη στην παιδίατρο ,θα την δούμε αύριο) είπα να γράψω. Έχουμε περίπου ένα μήνα που κάνουμε κακά μας μία φορά στις 3 μέρες. Για δύο μέρες επανήλθε και έκανε καθημερινά αλλά μετά πάλι τα ίδια. Και όταν κάνει κακά του είναι εντελώς νερουλά,θεωρώ πως είναι διάρροια γιατί διαφέρουν στην υφή από όταν έκανα καθημερινά που ήτανε πιο ρευστά.Επίσης να τονίσω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. Ανέφερα απλώς στην παιδίατρο ότι κάνει μία φορά στις 3 μέρες αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και πως τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και μία φορά την βδομαδα..Μήπως όμως πρέπει να ανησυχήσω για την διάρροια?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να προβληματιστώ (δεν το έχω θίξει ακόμη στην παιδίατρο ,θα την δούμε αύριο) είπα να γράψω. Έχουμε περίπου ένα μήνα που κάνουμε κακά μας μία φορά στις 3 μέρες. Για δύο μέρες επανήλθε και έκανε καθημερινά αλλά μετά πάλι τα ίδια. Και όταν κάνει κακά του είναι εντελώς νερουλά,θεωρώ πως είναι διάρροια γιατί διαφέρουν στην υφή από όταν έκανα καθημερινά που ήτανε πιο ρευστά.Επίσης να τονίσω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. Ανέφερα απλώς στην παιδίατρο ότι κάνει μία φορά στις 3 μέρες αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και πως τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και μία φορά την βδομαδα..Μήπως όμως πρέπει να ανησυχήσω για την διάρροια?:confused::confused:

 

Χρώμα? Βλέννες έχουν?

 

Εσύ μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφή σου?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα? Βλέννες έχουν?

 

Εσύ μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφή σου?

 

Είναι αυτό το μουσταρδί.Όχι δεν έχουν βλέννες ούτε αίμα ή κάτι τέτοιο. Γενικότερα δεν άλλαξα κάτι..Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό το μουσταρδί.Όχι δεν έχουν βλέννες ούτε αίμα ή κάτι τέτοιο. Γενικότερα δεν άλλαξα κάτι..Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία?:confused::confused:

 

Αν ειναι μόνο αυτο το σύμπτωμα δεν νομίζω.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!!! Η μπέμπα μας είναι 3,5 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Οι κενώσεις της σε γενικές γραμμές ποικίλουν από 3 τη μέρα έως και 1 ανά 2 μέρες.Σήμερα το πρωί όμως τα κακάκια της ήταν πολύ πηχτά, σαν κρέμα συγκάματος ενα πράγμα, και το χρώμα τους κιτρινοκαφέ. Επίσης μύριζαν άσχημα. Η παιδίατρος με την οποία μίλησα μου είπε αφενός πως το παιδί μεγαλώνει και η σύσταση αλλάζει, αφετέρου πως δεν έχει αρκετά υγρά και να την βοηθήσω με λίγο χαμομήλι.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάτησα καταλάθος καταχώρηση πριν! Είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφω η να ανησυχήσω για κάτι άλλο; Να δώσω χαμομήλι όπως μου πρότεινε η παιδίατρος ή δεν έχει νόημα μιας και θηλάζει αποκλειστικά; Έχει και αυτό το χαμομήλι της Μιλούπα που μου πρότεινε μια όψη σα χαλίκια και καθόλου δεν με εμπνέει.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ειναι φυσιολογικό να αλλάζουν υφή ΑΛΛΑ θα σου πρότεινα να μην δώσεις χαμομήλι,εγώ τουλάχιστον δεν έδωσα ακόμη & 6+ οταν είχαμε ξεκινήσει στερεές και είχε πολύ δυσκοιλιότητα.Μπορείς να κάνεις εναλλακτικά εσύ λίγο διαφορετική διατροφή και επίσης αν πιείς εσύ χαμομήλι θα βοηθήσει,θα δεις άμεσα αποτέλεσμα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες έφαγα πολλά παστέλια! Έκοψα πάλι τα γαλακτοκομικά επειδή τις προκαλούν πολλά αέρια και δεν κοιμάται το βράδυ καλά και το ριξα στα παστέλια! Λες να επηρέασε αυτό; Μήπως να πιω εγώ την παλιομιλούπα :P;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Η μπέμπα μας είναι 3,5 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Οι κενώσεις της σε γενικές γραμμές ποικίλουν από 3 τη μέρα έως και 1 ανά 2 μέρες.Σήμερα το πρωί όμως τα κακάκια της ήταν πολύ πηχτά, σαν κρέμα συγκάματος ενα πράγμα, και το χρώμα τους κιτρινοκαφέ. Επίσης μύριζαν άσχημα. Η παιδίατρος με την οποία μίλησα μου είπε αφενός πως το παιδί μεγαλώνει και η σύσταση αλλάζει, αφετέρου πως δεν έχει αρκετά υγρά και να την βοηθήσω με λίγο χαμομήλι.

 

Πόσους θηλασμους κανετε το 24ωρο;

Οι βρεγμενες πάνες πόσες είναι;

Ιδρώνει πολυ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε τουλάχιστον 10. Τη μέρα δεν περνάει καν 2ωρο, είτε θα ζητήσει η μικρή είτε θα της προσφέρω εγώ στήθος. Πάνες σίγουρα σήμερα έβρεξε 6, μόνο όμως οι 2 πρωινές ήταν βαριές. Να κάνω αύριο αυτό με τη χαρτοπετσέτα να ξέρω σίγουρα; Πάντως ιδρώνει πάρα πολύ, κυρίως στο κεφάλι που έχει πολλά μαλλιά, μέχρι και οι πατούσες της ιδρωμένες είναι.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουμε τουλάχιστον 10. Τη μέρα δεν περνάει καν 2ωρο, είτε θα ζητήσει η μικρή είτε θα της προσφέρω εγώ στήθος. Πάνες σίγουρα σήμερα έβρεξε 6, μόνο όμως οι 2 πρωινές ήταν βαριές. Να κάνω αύριο αυτό με τη χαρτοπετσέτα να ξέρω σίγουρα; Πάντως ιδρώνει πάρα πολύ, κυρίως στο κεφάλι που έχει πολλά μαλλιά, μέχρι και οι πατούσες της ιδρωμένες είναι.

 

Με τόσα γεύματα σίγουρα δεν χρειάζεται χαμομηλι.

Χρησιμοποίησε ανεμιστηρα να δροσίσεις το χώρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Απο αυριο ξεκινα η επιχειρηση εντατικου δροσισματος, ελπιζοντας να επανελθουμε στα γνωστα μας αγαπημενα μουσταρδι κακακια!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ηταν πιο ρευστή, βέβαια δεν είναι σαν τις συνηθισμένες, αλλά καμία σχέση με τη χτεσινή. Και ξέρετε τι συνειδητοποίησα; Ότι τα κακάκια της είναι διαφορετικά από τότε που έκανε εμβόλιο, δλδ την προηγούμενη Τρίτη. Λέτε να έπαιξε και αυτό το ρόλο του ή να είναι συμπτωματικό;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
A further problem may also result from this unintentional mismanagement. Foremilk is high in lactose, a normal and necessary milk sugar that in large volumes causes gassiness and discomfort, frequently with green, watery or foamy stools. Over a period of time, undigested lactose can irritate the lining of the intestines, causing temporary secondary lactose intolerance and possibly small amounts of bleeding into stools that can be misdiagnosed as a food allergy. Adjusting breastfeeding to increase the amount of fat the baby receives ("finishing" the breast before switching) usually corrects the problem. For a more thorough discussion of foremilk, hindmilk, and lactose, see our Foremilk, Hindmilk, and Lactose FAQ.

http://www.llli.org/FAQ/oversupply.html

 

μάλλον αυτό πάθαμε, σήμερα για πρώτη φορά.

 

έχω πάνω από μία ώρα που ψάχνω. :(

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το μωράκι μου είναι τώρα 3,5 μηνών και 7.5 κιλά περίπου. θηλάζω αποκλειστικά.

 

λίγες μέρες πριν το πρώτο εμβόλιο είχε 2 φορές διάρροια για 1 μέρα. 7 μέρες μετά το πρώτο εμβόλιο δηλαδή μόλις έγινε 2 μηνών εμφάνισε βλέννα και μαύρα κουκιδάκια στα κακά και αμέσως μετά άρχισε η διάρροια και η βλέννη (1-4 κενώσεις ημερησίως) με ήχο βουλωμένης βρύσης την ώρα που τα κάνει και συνοδευόμενη από ήχο αερίων:) Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και βρήκαμε Klebsiela Oxytoca και πήρε Zinadol αντιβίωση για 10 μέρες. Μου είπαν ότι μάλλον την κόλλησε από την καισαρική και τα δικά μου έντερα. Το μικρόβιο αυτό το έχουμε λέει στα έντερά μας σε αποικίες.

Πέρασε το μικρόβιο με την αντιβίωση αλλά όχι και η διάρροια. Κατά την διάρκεια που πέρναμε την αντιβίωση τα κακά ήταν πράσινα κανά 2 φορές στην αρχή και μετά την 8η μέρα της αντιβίωσης εμφάνισε ελάχιστα αίμα σε μορφή τριχωιδών 2 φορές και 2-3 σταγονίτσες κόκκινες τις άλλες 2. Χάλασε η χλωρίδα με την αντιβίωση προφανώς και του έδωσα το bio gaia και το παίρνει τώρα 5 μέρες αλλά τίποτα....

Μου λένε να κόψω το θηλασμό για 10-15 μέρες γιατί το μητρικό γάλα έχει λακτόζη που ερεθίζει το έντερο χειρότερα, να πάρω ειδικό γάλα χωρίς λακτόζη για να να επανέλθει η χλωρίδα στο φυσιολογικό και μετά να συνεχίσω τον θηλασμό και πάλι. Αν δεν φτιάξει με το ξένο γάλα μου είπαν να μπω στο νοσοκομείο μετά για περαιτέρω διερεύνηση. Τί να κάνω;;;;;; έχω απελπιστεί. Μήπως υπάρχει δυνατότητα η Αγλαία ή η κα Πατσούρου να με συμβουλέψει;

Εγώ είμαι μία χαρά και το μωρό επίσης. ευδιάθετο και παίρνει βάρος. έχω κόψει τελείως τα γαλακτοκομικά, από φρούτα τρώω μόνο μπανάνα και μήλο, ντομάτες καθόλου και λαχανικά και επίσης όχι όσπρια. αλλά δεν βλέπω βελτίωση...γενικά εδώ και 10 μέρες τρώω μόνο ρύζι, πατάτα και κρέας...χάλια και ανησυχώ γιατί με τόση έλλειψη βιταμινών το μωρό δεν θα παίρνει καλά στοιχεία από τον θηλασμό...

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωράκι μου είναι τώρα 3,5 μηνών και 7.5 κιλά περίπου. θηλάζω αποκλειστικά.

 

λίγες μέρες πριν το πρώτο εμβόλιο είχε 2 φορές διάρροια για 1 μέρα. 7 μέρες μετά το πρώτο εμβόλιο δηλαδή μόλις έγινε 2 μηνών εμφάνισε βλέννα και μαύρα κουκιδάκια στα κακά και αμέσως μετά άρχισε η διάρροια και η βλέννη (1-4 κενώσεις ημερησίως) με ήχο βουλωμένης βρύσης την ώρα που τα κάνει και συνοδευόμενη από ήχο αερίων:) Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και βρήκαμε Klebsiela Oxytoca και πήρε Zinadol αντιβίωση για 10 μέρες. Μου είπαν ότι μάλλον την κόλλησε από την καισαρική και τα δικά μου έντερα. Το μικρόβιο αυτό το έχουμε λέει στα έντερά μας σε αποικίες.

Πέρασε το μικρόβιο με την αντιβίωση αλλά όχι και η διάρροια. Κατά την διάρκεια που πέρναμε την αντιβίωση τα κακά ήταν πράσινα κανά 2 φορές στην αρχή και μετά την 8η μέρα της αντιβίωσης εμφάνισε ελάχιστα αίμα σε μορφή τριχωιδών 2 φορές και 2-3 σταγονίτσες κόκκινες τις άλλες 2. Χάλασε η χλωρίδα με την αντιβίωση προφανώς και του έδωσα το bio gaia και το παίρνει τώρα 5 μέρες αλλά τίποτα....

Μου λένε να κόψω το θηλασμό για 10-15 μέρες γιατί το μητρικό γάλα έχει λακτόζη που ερεθίζει το έντερο χειρότερα, να πάρω ειδικό γάλα χωρίς λακτόζη για να να επανέλθει η χλωρίδα στο φυσιολογικό και μετά να συνεχίσω τον θηλασμό και πάλι. Αν δεν φτιάξει με το ξένο γάλα μου είπαν να μπω στο νοσοκομείο μετά για περαιτέρω διερεύνηση. Τί να κάνω;;;;;; έχω απελπιστεί. Μήπως υπάρχει δυνατότητα η Αγλαία ή η κα Πατσούρου να με συμβουλέψει;

Εγώ είμαι μία χαρά και το μωρό επίσης. ευδιάθετο και παίρνει βάρος. έχω κόψει τελείως τα γαλακτοκομικά, από φρούτα τρώω μόνο μπανάνα και μήλο, ντομάτες καθόλου και λαχανικά και επίσης όχι όσπρια. αλλά δεν βλέπω βελτίωση...γενικά εδώ και 10 μέρες τρώω μόνο ρύζι, πατάτα και κρέας...χάλια και ανησυχώ γιατί με τόση έλλειψη βιταμινών το μωρό δεν θα παίρνει καλά στοιχεία από τον θηλασμό...

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

 

 

Ο,τι κι αν τρως το μωρο παίρνει τα οφέλη του θηλασμου!

 

Ποιος σου είπε για διακοπη του θηλασμου; Καταρχάς το οτι φταίει η λακτοζη ειναι εικασία.

Χρειάζεσαι καθοδήγηση απο παιδογαστρεντερολογο φιλικο προς το θηλασμο! Που μένεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η αντιβιωση προκαλει απο μονη της διαρροιες μερικες φορες, καλα κανεις και δινεις προβιοτικα. Επισης το μητρικο γαλα περιεχει απο μονο του προβιοτικα που βοηθουν την χλωριδα του μωρου να επανελθει, το ξενο γαλα οχι...

Το αιμα το βλεπεις γιατι ταλαιπωρηθηκε το εντερακι της απο τις συνεχεις κενωσεις. Θα πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο μεχρι να περασει αλλα στην περιπτωση σας δεν χρειαζεται να κοψεις τιποτα απο τις τροφες που τρως. Αυτο που λες για την ελλειψη βιταμινων δεν ισχυει, μονο τον δικο σου οργανισμο ταλαιπωρεις με αυτη την τακτικη.

 

Σημ.

Μπραβο σας!:shock:Το μωρο μου ειναι 13 μηνων και ειναι 7,5 κιλα...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδογαστρεντερολόγο συμβουλεύτηκα και μου είπε για προσωρινή διακοπή του θηλασμού και λήψη του Aptamyl Alergy Digest ως επόμενο βήμα αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση με τα προβιοτικά για να δούμε μπας και είναι αλεργία. Πόσο να πάρω τα προβιοτικά ακόμα; Πόσο να περιμένω; Τα έχει πάρει καμία σας; Δεν μου είπε ότι φταίει η λακτόζη αλλά ότι η λακτόζη δεν αφήνει το έντερο να φτιάξει και για λίγο καιρό θα πρέπει να την σταματήσω. τι να πει και αυτός τόσο καιρό που την έχουμε την παλιοδιάρροια. Σου λέει μπας και φτιάξει η χλωρίδα. Μένω Χαλάνδρι στην Αθήνα. Ο παιδίατρός μου μου είπε να νοσηλευτούμε για περαιτέρω διερεύνηση αλλά δεν θέλω να ξεσκίσουν το μωράκι σε ορθοσκοπήσεις και βιοψίες και δεν συμμαζεύεται. Υπάρχει κανένα τεστ αλεργίας στην λακτόζη; Ούτε που να το σκέφτομαι να βγάζω με το θήλαστρο για να μην σταματήσει ο θηλασμός και να του δίνω και ξένο από την άλλη...θα ξαναρχίσω να τρώω τα πάντα. ούτως ή άλλως δεν βλέπω βελτίωση. Μόνο το αγελαδινό θα συνεχίσω. Πήρα και μία σύμβουλο θηλασμού και το ψάχνει μπας και μπορεί να με βοηθήσει. προς το παρόν μου είπε να πίνω κεφίρ.

σήμερα τον ξαναζύγισα και πήγε 7.7 και είναι 3 μηνών και 24 ημερών και παίρνει βάρος κανονικά. Ανησυχώ όμως μπας και από έξω είναι όλα καλά και από μέσα υπάρχει κανένα σαράκι που το τρώει το εντεράκι...εντωμεταξύ και άλλη κοπέλα εκεί που παραθέριζα έχει το ίδιο πρόβλημα: από 2 μηνών ο γιός της έχει διάρροια και σήμερα είναι 5 μηνών!

είδα και το site http://www.breastfeedingmaterials.com/products/diaperdiary

και τα δικά μου μοιάζουν με την 2η σειρά τα μεσαία σαν υφή αλλά με βλέννα και μικρά κουκιδάκια που και που στεγνό καφέ αιματάκι ή σε μορφή τριχωιδών, καμία σχέση με το αίμα που δείχνει δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ηρεμησε.

Ειναι οντως τοσο ρευστα οπως της φωτογραφιας; γιατι μερικοι λενε διαρροιες και εννοουν τα κανονικα κακα του μωρου που ειναι ρευστα ουτως ή αλλως.

Προβιοτικα παιρνεις εσυ και δινεις και στο μωρο;καλο ειναι να παιρνει απευθειας και το μωρο τα βιογαια.

Οι διαρροιες μπορει να οφειλονται:

-στο εμβολιο (εως και 2 εβδ μετα)

-στην αντιβιωση (γι αυτο την δινουμε παντα μαζι με προβιοτικα)

-σε παρασιτο (κανατε επαναλληπτικη παρασιτολογικη;)

 

Αν υπηρχε θεμα αλλεργιας λογικα θα σου ειχε δωσει καποιες ενδειξεις απο πριν. Πριν πως ηταν τα κακα του;

Η λακτοζη ταλαιπορει το εντερο αλλα το μητρικο γαλα περιεχει:

-προβιοτικα

-αντιφλεγμονωδη

-αντιβιωτικα κτλ

που βοηθουν στην ιαση του εντερου.

Ουτε κι εγω θα επερνα το ρισκο να διακοψω τον θηλασμο που μπορει να δημιουργησει 1002 προβληματα μετα.

 

Το αιμα αν οφειλεται σε ραγαδα θα το βλεπεις για καιρο ακομα, αργει να κλεισει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ηρεμησε.

Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω και η κατάσταση χειροτερεύει μέρα με την μέρα και ο καιρός περνάει και απόφαση δεν παίρνω.

 

Ειναι οντως τοσο ρευστα οπως της φωτογραφιας; γιατι μερικοι λενε διαρροιες και εννοουν τα κανονικα κακα του μωρου που ειναι ρευστα ουτως ή αλλως.

 

Σήμερα ήταν πιο νερουλά από όλες τις φορές...αφού στην πάνα το υγρό πηγαίνει πέρα-δώθε λες και έχεις νερό στην χούφτα σου.

 

Προβιοτικα παιρνεις εσυ και δινεις και στο μωρο;καλο ειναι να παιρνει απευθειας και το μωρο τα βιογαια.

Τα παίρνει απευθείας.

 

Οι διαρροιες μπορει να οφειλονται:

-στο εμβολιο (εως και 2 εβδ μετα)

-στην αντιβιωση (γι αυτο την δινουμε παντα μαζι με προβιοτικα)

-σε παρασιτο (κανατε επαναλληπτικη παρασιτολογικη;) Ναι, περιμένω αποτελέσματα την Τετάρτη.

 

Αν υπηρχε θεμα αλλεργιας λογικα θα σου ειχε δωσει καποιες ενδειξεις απο πριν. Δηλαδή;

Πριν πως ηταν τα κακα του; Μια χαρά, όπως της πρώτης φώτο:υδαρή μουσταρδί με κομματάκια.

 

Η λακτοζη ταλαιπορει το εντερο αλλα το μητρικο γαλα περιεχει:

-προβιοτικα

-αντιφλεγμονωδη

-αντιβιωτικα κτλ

που βοηθουν στην ιαση του εντερου.

Ουτε κι εγω θα επερνα το ρισκο να διακοψω τον θηλασμο που μπορει να δημιουργησει 1002 προβληματα μετα.

Έστω και για λίγες μέρες;Αν μου πει κάποιος με σιγουριά ότι σε 5-10 μέρες θα φτιάξει το έντερο να τον κόψω για λίγο αλλά δεν έχει κανείς από ό,τι βλέπω παρόμοια εμπειρία.

 

Το αιμα αν οφειλεται σε ραγαδα θα το βλεπεις για καιρο ακομα, αργει να κλεισει.

Τί είναι η ραγάδα;Μου είπαν ότι ο ερεθισμός στο έντερο προκαλεί το λιγοστό αυτό αιματάκι. εντωμεταξύ έκανα Μάγιερ κορπάνων και βγήκε θετική.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα αποτελέσματα της επαναληπτικής καλλιέργειας κοπράνων ήταν αρνητικά!!!Βέβαια η κατάσταση είναι ίδια...

Διάβασα πολύ αυτές τις μέρες και- ελλείψη παρόμοιας εμπειρίας από κάποια κοπέλα εδώ στο φόρουμ- θα βασιστώ στο ένστικτό μου που μου λέει ότι αυτό που έχει πειραχθεί είναι η χλωρίδα από την αντιβίωση και ότι, όπως ακούω, παίρνει 2-3 εβδομάδες να επανέλθει (εφόσον έφυγε το μικρόβιο). Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόψω το θηλασμό. Με μεγάλη ευκολία λένε όλοι κόψτον και δοκίμασε υποαλεργικά γάλατα, γάλατα χωρίς λακτόζη αλλά δεν είναι εύκολο...ίσως να διευκόλυνα την κατάσταση κόβοντας την λακτόζη, ίσως και όχι όμως και να γίνονταν χειρότερα τα πράγματα. Θα σας πω τι θα γίνει. Παρεπιπτόντως, είναι αξιοπερίεργο ότι κάποιοι παιδίατροι δεν δίνουν προβιοτικά ταυτόχρονα με την αντιβίωση και δημιουργούνται διάρροιες. Και καλά, ο δικός μου πίστευε ότι δεν χρειάζεται επειδή θηλάζω (λάθος του γιατί η καλλιέργεια κοπράνων μετά την αντιβίωση έγραφε "φτωχή φυσιολογική χλωρίδα" και πιστεύω ότι χρειαζόταν ενίσχυση) αλλά και άλλες μανούλες που δίνουν ξένο μου το είπαν ότι δεν τους έδωσαν οι γιατροί τους...

 

ελπίζω να κάνω το σωστό...αλλά το μανάρι μου απορροφά το γαλατάκι μου και παίρνει βάρος, οπότε θεωρώ ότι κάνω το σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι η ραγάδα;Μου είπαν ότι ο ερεθισμός στο έντερο προκαλεί το λιγοστό αυτό αιματάκι. εντωμεταξύ έκανα Μάγιερ κορπάνων και βγήκε θετική.

Ακριβως, απο τον ερεθισμο το εντερο σκιζεται ελαφρα σε καποιο σημειο, αυτο ειναι η ραγαδα. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ανησυχητικο, θα κλεισει με τον καιρο, οι διαρροιες ειναι το θεμα σου. Η μαγερ βεβαια θα εβγαινε θετικη, αφου ανιχνευει το αιμα που εσυ το βλεπεις και με γυμνο ματι.

Αν τα κακα του πριν ηταν φυσιολογικα, χωρις βλεννες,δεν ειχατε θεμα με το βαρος,εκζεματα, εντονους κολικους, κι αλλα συμπτωματα αλλεργιας, το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα ειναι αλλου κι οχι αλλεργια.

Τα προβιοτικα κι εγω τα ζητησα και μου τα εδωσαν εκ των υστερων οταν υπηρξε προβλημα, μαλλον οι γιατροι δεν εχουν συνηθισει να τα συνταγογραφουν ακομα:?

Πιστευω οτι ολα θα πανε καλα και σε λιγο καιρο θα ειστε ενταξει!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρ σε ευχαριστώ!λες δηλαδή το αίμα να είναι από ραγάδα/ερεθισμό και όχι αλλεργία. Εγώ διάβαζα μόλις το topic "αλλεργία σε μωρό που θηλάζει" και ήμουν έτοιμη να ζητήσω τεστ αλεργίας από τον παιδίατρο.

 

Να σε ρωτήσω: Η ραγάδα φαίνεται με κάποια εξέταση; Να ζητήσω από τον παιδίατρο να μου γράψει κάποια συγκεκριμένη εξέταση;Υπέρηχο ας πούμε;Γιατί αυτός θέλει να ξανακάνω mayer...τι να το κάνει; αφού πάλι θετικό θα βγει...αυτήν την εβδομάδα θα πάω στον παιδογαστρεντερολόγο. Η διάρροια έχω την εντύπωση ότι είναι "κατάλοιπο" της αντιβίωσης αλλά και εκεί θέλω να δω αν υπάρχει κάποια άλλη εξέταση να κάνουμε...γιατροί έχουμε γίνει...

 

εντωμεταξύ το πράγμα περιπλέκει γιατί στην εξέταση αίματος που έκανε ο μικρός του βγήκε 26 αιματοκρίτης και χαμηλή αιμοσφαιρίνη και ερυθρά ενώ τα αιμοπετάλια ανεβασμένα και ο παιδίατρος μου είπε ότι κανονικά πρέπει να πάρει σίδηρο αλλά με την διάρροια είναι επίφοβο και θα το σκεφτεί και θα μου πει...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;

 

Έχω απογοητευτεί...όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρ σε ευχαριστώ!λες δηλαδή το αίμα να είναι από ραγάδα/ερεθισμό και όχι αλλεργία. Εγώ διάβαζα μόλις το topic "αλλεργία σε μωρό που θηλάζει" και ήμουν έτοιμη να ζητήσω τεστ αλεργίας από τον παιδίατρο.

 

Να σε ρωτήσω: Η ραγάδα φαίνεται με κάποια εξέταση; Να ζητήσω από τον παιδίατρο να μου γράψει κάποια συγκεκριμένη εξέταση;Υπέρηχο ας πούμε;Γιατί αυτός θέλει να ξανακάνω mayer...τι να το κάνει; αφού πάλι θετικό θα βγει...αυτήν την εβδομάδα θα πάω στον παιδογαστρεντερολόγο. Η διάρροια έχω την εντύπωση ότι είναι "κατάλοιπο" της αντιβίωσης αλλά και εκεί θέλω να δω αν υπάρχει κάποια άλλη εξέταση να κάνουμε...γιατροί έχουμε γίνει...

 

εντωμεταξύ το πράγμα περιπλέκει γιατί στην εξέταση αίματος που έκανε ο μικρός του βγήκε 26 αιματοκρίτης και χαμηλή αιμοσφαιρίνη και ερυθρά ενώ τα αιμοπετάλια ανεβασμένα και ο παιδίατρος μου είπε ότι κανονικά πρέπει να πάρει σίδηρο αλλά με την διάρροια είναι επίφοβο και θα το σκεφτεί και θα μου πει...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;

 

Έχω απογοητευτεί...όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

 

Πρέπει να σας δει Παιδίατρος ή παιδογαστρεντερολογος ΦΙΛΙΚΟΣ προς το θηλασμο! Ξέρω 2-3 θέλεις να σου γράψω σε πμ τα στοιχεία τους;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...