Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Κορίτσια, θηλάζω αποκλειστικά, και το μωράκι μου είναι ένα ήρεμο και ευδιάθετο αγοράκι. Σήμερα είχε δύο κενώσεις και πριν νόμιζα πως ξαναέκανε, γιατί ζοριζόταν λίγο. Όμως τελικά ήταν μια πρασινωπή βλένα. Είχε κάτι παρόμοιο πριν κανα-δυο εβδομάδες μέσα στα κακά του, αλλά μετά δεν είχε κάτι και δεν ασχολήθηκα. Τότε ήταν σαν να είχε και ίνες. Τώρα όχι. Και τώρα δεν ήταν κακά με βλένα.Μόνο βλένα.Είχε κάνει κακά λίγο πιο πριν. Τί μπορεί να είναι;;Η παιδίατρος μου δεν ξέρει και πολλά για θηλασμό και φοβάμαι πως αν την πάρω θα με στέλνει πάλι στο Διαβαλκανικό, όπως την άλλη φορά που μείναμε 2 μέρες μέσα χωρίς τίποτα!Θα της το πω, αλλά να έχω και μια ιδέα από εσάς. Σας έτυχε κάτι ανάλογο;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

Σ΄ευχαριστώ πολύ amaretto!Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό.Μπορεί δηλαδή να είναι ίωση και ας μην έχει πυρετό ή άλλο σύμπτωμα,ε;;Τώρα το πρωί ήταν αρκετά υδαρή και πρασινοκίτρινα. Θα δω και μετά και αν ξανακάνει τα ίδια θα πάρω τη γατρό.Πάντως είναι μια χαρά από διάθεση και πολύ ήρεμο το φουρφουράκι μου!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, την βοηθεια σας Αγλαια,amaretto,pipi και κοπελες,

θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου 6 1/2 μηνων .

 

αρχες του μηνα αρχισαμε τις στερεες: μηλο-αχλαδι και πατατα, κολοκυθι, καροτο-μαρουλι.

 

3/9 καναμε το infarix hexa (εμβολιο) και σε 2 μερες αρχισε ενα ¨κοφτο" βηχα το μωρο και απο 10/9 μεχρι σημερα (περιπου 10 μερες) το μωρο εχει διάρροια περιπου 8-9 φορες την μερα, πρασινα κακα με κοκκους και αρκετα υδαρη, που και που εξανθηματα κοκκινα στο λαιμο και προσωπο που γρηγορα εξαφανιζονται με φαγουρα πισω απο τα αυτια, πυρετο καθολου και αυξημενη ορεξη για θηλασμο (αφου εκοψα τις τροφες αμεσως μετα την διαρροια).

γενικα ειναι ευδιαθετη και δεν ζοριζεται στις κενωσεις της, οι οποιες ειναι μετα απο καθε θηλασμο απαραιτητως.της δινω ριζονερο τις τελευταιες 4 μερες.

 

η παιδιατρος επιμενει για γαστρεντεριτιδα και με μια μικρη υποψια για ουρολοιμωξη (οπου κατοπιν καλλιεργειας ουρων εδειξε μικροβιο,κολοβακτηριδιο, (αλλα μαλλον ειναι απο τα διαρροικα επεισοδια μου ειπε η μικροβιολογος και δεν μπορουμε να εχουμε ορθο αποτελεσμα).

 

απο τα παρακατω συμπτωματα αλλεργιας εχουμε:

Ποια είναι τα συμπτώματα;

 

Πράσινα κακά, μαύροι κύκλοι, εξανθήματα, αίμα στα κακά, σφύριγμα στην αναπνοή, σύγκαμα, βλέννες, φαγούρα, φτάρνισμα, δακρύρροια, βήχας, ωτίτιδες, επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα.

Συνήθως συνυπάρχουν δυο ή περισσότερα συμπτώματα.

Στην περίπτωση του αποκλειστικού θηλασμού, όταν έχουμε πράσινα κακά, εκρηκτικές κενώσεις και πολλά αέρια, η μαμά πρέπει να αποκλείσει πρώτα την υπερπαραγωγή.

 

να ειναι ΑΛΛΕΡΓΙΑ? εχω πελαγωσει. η αληθεια χθες σκεφτηκα την περιπτωση της αλλεργιας, αφου κανενας γιατρος, ουτε ο παιδιατρος, ουτε στο νοσοκομειο ανεφερε το ενδεχομενο αυτο.

τι μου προτεινετε? (αγελαδινα γαλακτοκομικα δεν τρωω, μονο κατσικισια και προβεια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας! ήθελα τα φώτα σας

 

χτες ο μικρός έφαγε αχλάδι και μπανάνα, κρεμούλα δηλαδή για πρώτη φορά, 5 6 κουταλιές..όλη τη μέρα δεν είχε κάνει κακά, και το βράδυ έκανε όλα της ημερας περιττό να σας πω...ήταν όμως πράσινα, με τους συνηθισμένους βέβαιο κόκοκους, αλλά και κάτι στιγματάκια μάυρα, σαν αυτά από αχλάδι..και μύριζαν έντονα διαφορετικά από τη συνηθισμένγ μυρωδιά του...είναι φυσιολογικό αυτό από την είσοδο των φρούτων?? μήπως είναι ανησυχητικό?να σημειώσω ότι πίνει μόνο γαλατάκι της μαμάς του

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, την βοηθεια σας Αγλαια,amaretto,pipi και κοπελες,

θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου 6 1/2 μηνων .

 

αρχες του μηνα αρχισαμε τις στερεες: μηλο-αχλαδι και πατατα, κολοκυθι, καροτο-μαρουλι.

 

3/9 καναμε το infarix hexa (εμβολιο) και σε 2 μερες αρχισε ενα ¨κοφτο" βηχα το μωρο και απο 10/9 μεχρι σημερα (περιπου 10 μερες) το μωρο εχει διάρροια περιπου 8-9 φορες την μερα, πρασινα κακα με κοκκους και αρκετα υδαρη, που και που εξανθηματα κοκκινα στο λαιμο και προσωπο που γρηγορα εξαφανιζονται με φαγουρα πισω απο τα αυτια, πυρετο καθολου και αυξημενη ορεξη για θηλασμο (αφου εκοψα τις τροφες αμεσως μετα την διαρροια).

γενικα ειναι ευδιαθετη και δεν ζοριζεται στις κενωσεις της, οι οποιες ειναι μετα απο καθε θηλασμο απαραιτητως.της δινω ριζονερο τις τελευταιες 4 μερες.

 

η παιδιατρος επιμενει για γαστρεντεριτιδα και με μια μικρη υποψια για ουρολοιμωξη (οπου κατοπιν καλλιεργειας ουρων εδειξε μικροβιο,κολοβακτηριδιο, (αλλα μαλλον ειναι απο τα διαρροικα επεισοδια μου ειπε η μικροβιολογος και δεν μπορουμε να εχουμε ορθο αποτελεσμα).

 

απο τα παρακατω συμπτωματα αλλεργιας εχουμε:

Ποια είναι τα συμπτώματα;

 

Πράσινα κακά, μαύροι κύκλοι, εξανθήματα, αίμα στα κακά, σφύριγμα στην αναπνοή, σύγκαμα, βλέννες, φαγούρα, φτάρνισμα, δακρύρροια, βήχας, ωτίτιδες, επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα.

Συνήθως συνυπάρχουν δυο ή περισσότερα συμπτώματα.

Στην περίπτωση του αποκλειστικού θηλασμού, όταν έχουμε πράσινα κακά, εκρηκτικές κενώσεις και πολλά αέρια, η μαμά πρέπει να αποκλείσει πρώτα την υπερπαραγωγή.

 

να ειναι ΑΛΛΕΡΓΙΑ? εχω πελαγωσει. η αληθεια χθες σκεφτηκα την περιπτωση της αλλεργιας, αφου κανενας γιατρος, ουτε ο παιδιατρος, ουτε στο νοσοκομειο ανεφερε το ενδεχομενο αυτο.

τι μου προτεινετε? (αγελαδινα γαλακτοκομικα δεν τρωω, μονο κατσικισια και προβεια)

 

Πιθανόν τα συμπτώματα να οφείλονται στο εμβόλιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Αν διαβάσεις στις παρενέργειες του εμβολίου θα δεις όλα αυτά τα συμπτώματα. Συμβαίνει ακόμα; Ενημέρωσε μας.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! ήθελα τα φώτα σας

 

χτες ο μικρός έφαγε αχλάδι και μπανάνα, κρεμούλα δηλαδή για πρώτη φορά, 5 6 κουταλιές..όλη τη μέρα δεν είχε κάνει κακά, και το βράδυ έκανε όλα της ημερας περιττό να σας πω...ήταν όμως πράσινα, με τους συνηθισμένους βέβαιο κόκοκους, αλλά και κάτι στιγματάκια μάυρα, σαν αυτά από αχλάδι..και μύριζαν έντονα διαφορετικά από τη συνηθισμένγ μυρωδιά του...είναι φυσιολογικό αυτό από την είσοδο των φρούτων?? μήπως είναι ανησυχητικό?να σημειώσω ότι πίνει μόνο γαλατάκι της μαμάς του

 

Τα μαύρα στιγματάκια είναι από τη μπανάνα, φυσιολογικό.

Έβαλες και τα 2 φρούτα για πρώτη φορά ή έδινες αχλάδι για λίγες μέρες κι ύστερα έβαλες και τη μπανάνα;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα στιγματάκια είναι από τη μπανάνα, φυσιολογικό.

Έβαλες και τα 2 φρούτα για πρώτη φορά ή έδινες αχλάδι για λίγες μέρες κι ύστερα έβαλες και τη μπανάνα;

 

έδινα το αχλάδι 2 μέρες, αλλά επειδή του ξίνιζε έτρωγε 1 2 κουταλιές..έβαλα και την μπανάνα για να γίνει πιο γλυκια χτες...και έγινε μια πολύ ωραία κρέμα και έφαγε 5 6 κουταλιές χτες για πρώτη φορά..δηλαδή 2 μέρεςαχλάδι λίγο και χτες αχλάδι και μπανάνα...μήπως έπρεπε να βάλω πρώτα το μήλο??πάντως πήγα μόλις τώρα στη γιατρό και μου είπε από τα φρούτα είναι, τίποτα ανησυχητικό.η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν τα συμπτώματα να οφείλονται στο εμβόλιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Αν διαβάσεις στις παρενέργειες του εμβολίου θα δεις όλα αυτά τα συμπτώματα. Συμβαίνει ακόμα; Ενημέρωσε μας.

εχουμε ακομα διαρροια με πρασινα κακα,αλλα η συχνοτητα και η ποσοτητα εχει περιοριστει λιγο. και οι παρενεργειες απο τα εμβολια κρατανε τοσο πολυ(15 μερες)?

η αληθεια ειναι πως οι γιατροι δεν απεκλεισαν την πιθανοτητα απο τα εμβολια:shock:.

θα αναθεωρησω τις αποψεις μου,μου φαινεται:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα σας θα ηθελα κι εγω την βοηθεια σας κι εγω.Η μικρη μου που ειναι 11 μηνων με εξακριβωμενη αλλεργια απο 48 ημερων που παρουσιαστηκε με αιμα στα κακα και ενω πηγαιναμε μια χαρα και ειχα αρχισει να εισαγω καινουριγιες τροφες στην διατροφη μου μετα απο 10 ημερες που ειχα εισαγει το κρεμμυδι ξεκινησε απο 1-2 φορες που εκανε κακα την μερα να κανει 4 και να ειναι πιο υδαρη.οταν το ειπα του γιατρου μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο αλλα αυτο γινεται 2 εβδομαδες τωρα και σημερα εκανε 4-5 φορες διαρροια με βλεννη η εκανε λιγη ποσοτητα υδαρων κοπρανων με βλεννη.χτες που ειχαμε παει στον γιατρο ειδαμε οτι πηρε μονο 70 γρμ.λετε να την πειραξε το κρεμμυδι?η τα φασολια η οι πιπεριες η τελος παντων κατι που δοκιμασα?η μαμα μου μου ειπε οτι μπορει αν ειναι λογω δοντιων και γενικα εχει ανησυχια και τα ουλα της ειναι πολυ πρησμενα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Από τα δόντια μπορεί να κάνει πολλά σάλια και αυτά να κάνουν υδαρή κακά αλλά για τη βλέννα δεν ξέρω. Αν έχεις υποψίες για το κρεμμύδι ή κάτι άλλο, μη δίνεις για λίγο καιρό. Στα μωρά που έχουν αλλεργίες ή δυσανεξίες καλύτερα να αργούμε λίγο από το τυπικό πρόγραμμα εισαγωγής πχ φασολια και πιπεριές, αν όλα τα παιδιά αρχίζουν στους 10 μήνες, ας αρχίσουμε εμείς στους 12 κτλ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι φασολια πιπεριες κρεμμυδι και οτι αλλο δοκιμαζα εγω δεν εδινα στην μικρη.και αφηνα να περασει καθε φορα πανω απο 1 εβδομαδα.τα δοντια εκτος απο υδαρη κακα δικαιολογουν και διαρροια?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να λέμε για διάρροια, πρέπει να κάνει πολύ περισσότερες φορές από 4-5 και να είναι πράσινα ...

Μπορεί να συνυπάρχει καμιά ίωση ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να λέμε για διάρροια, πρέπει να κάνει πολύ περισσότερες φορές από 4-5 και να είναι πράσινα ...

Μπορεί να συνυπάρχει καμιά ίωση ...

 

Η αληθεια ειναι οτι κανει 1 εδω 1 εκει,τι στο καλο ειναι υπαρχει περιπτωση να ξαναχτυπησε η αλλεργια?πρασινα ειναι μερικες φορες παντως αλλα οχι συνεχεια δεν ξερω τι να κανω...υποπτευομαι τα δοντια αλλα ελεος!!!τοσο βαρια τα περναει?τον προηγουμενο μηνα δεν πηρε και βαρος,πηρε μονο 70 γρμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα, εύλογη η απορία σου, όπως το έγραψα. Λοιπόν, εννοούσα μήπως κάποια γεύματα απέχουν το ένα με το άλλο πολύ, με αποτέλεσμα το μωρό να παίρνει αρκετό αραιό γάλα στον επόμενο θηλασμό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Χα, εύλογη η απορία σου, όπως το έγραψα. Λοιπόν, εννοούσα μήπως κάποια γεύματα απέχουν το ένα με το άλλο πολύ, με αποτέλεσμα το μωρό να παίρνει αρκετό αραιό γάλα στον επόμενο θηλασμό.

 

Επειδη εχουμε μπει στις στερεες απεχουν μερικα γευματα αλλα οχι και παρα πολυ.τωρα που το σκεφτομαι μπορει και να ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια βοήθεια!!! ο μπέμπης μου είναι 5 μηνών, τρέφεται με αποκλειστικο θηλασμό και εδώ και μια βδομάδα περίπου έχουμε αρχίσει σίδηρο ( ferrum hausman 10 σταγόνες).οι κενώσεις του μέχρι χτες ήταν καθημερινές χρώματος πρασινοκίτρινο και αρκετά νερουλές. σήμερα όμως ήταν κίτρινες σκούρες αλλα υπήρχαν κάποια μεγάλα κομμάτια χρώματος πράσινο σκούρο των οποίων η υφή ήταν πολυ πηχτή( σαν κρέμα συγκάματος να φανταστείτε.)παίρνω τον παιδίατρο και δεν το σηκώνει και έχω φρικάρει!!!!

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βοήθεια!!! ο μπέμπης μου είναι 5 μηνών, τρέφεται με αποκλειστικο θηλασμό και εδώ και μια βδομάδα περίπου έχουμε αρχίσει σίδηρο ( ferrum hausman 10 σταγόνες).οι κενώσεις του μέχρι χτες ήταν καθημερινές χρώματος πρασινοκίτρινο και αρκετά νερουλές. σήμερα όμως ήταν κίτρινες σκούρες αλλα υπήρχαν κάποια μεγάλα κομμάτια χρώματος πράσινο σκούρο των οποίων η υφή ήταν πολυ πηχτή( σαν κρέμα συγκάματος να φανταστείτε.)παίρνω τον παιδίατρο και δεν το σηκώνει και έχω φρικάρει!!!!

 

χαλάρωσε σε παρακαλώ...

το χρώμα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Μην τρελένεσαι θα βρεις τον παιδίατρό σου και όλα θα δεις ότι είναι καλα. Μπορεί κάτι να το ενόχλησε το μωρό αν και εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι και τα κίτρινα και τα πράσινα κακάκια σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι φυσιολογικά...Η υφή αλλάζει, το μωρό μεγαλώνει...

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο χρώμα στα κακά μωρών που θηλάζουν δεν είναι φυσιολογικό. Δείχνει είτε υπερπαραγωγή της μαμάς, είτε αλλεργία σε κάτι που τρώει η μαμά, είτε ίωση (το τελευταίο, φαντάζομαι, ισχύει και στα μωρά που δεν θηλάζουν). Οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει από αυτά, πρέπει να αντιμετωπίζεται.

 

Το ότι άλλαξε η υφή στα κακά με το συμπλήρωμα μάλλον σημαίνει ότι του έφερε δυσκοιλιότητα, όμως επειδή το μωρό ήδη είχε νερουλές και πρασινοκίτρινες κενώσεις, απλά "έσφιξαν" κάπως. Αν το μωρό είχε κανονικές κενώσεις, τότε τα κακά θα ήταν ακόμη πιο σκληρά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο χρώμα στα κακά μωρών που θηλάζουν δεν είναι φυσιολογικό. Δείχνει είτε υπερπαραγωγή της μαμάς, είτε αλλεργία σε κάτι που τρώει η μαμά, είτε ίωση (το τελευταίο, φαντάζομαι, ισχύει και στα μωρά που δεν θηλάζουν). Οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει από αυτά, πρέπει να αντιμετωπίζεται.

 

amaretto καλημέρα!

πιστεύεις ότι το πράσινο χρώμα θα μπορούσε να είναι κάποια νέα τροφή που έβαλε η μητέρα στη διατροφή της και προκάλεσε αντίδραση στο μωρό και όχι κάποια αλλεργία ή ίωση;

όταν λες υπερπαραγωγή της μαμάς τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα μπορεί να χρωματίζεται από κάποιες τροφές αλλά δεν είναι τόσο έντονο. Εδώ και 3 χρόνια δεν έχω δει ποτέ πράσινα κακά, παρά μόνο αν η ίδια η κόρη μου έχει φάει κάτι πράσινο.

Για την Υπερπαραγωγή δες μια καλη περιγραφή εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=315872&postcount=102

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ηθελα να ρωτησω και γω με τη σειρά μου κάτι για τα κακά της μπέμπας μου.

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά και τις τελευταίες 3 ημέρες παρατηρησα οτι 1-3 φορες την ημέρα τα κακά της ειναι πράσινα,κυπαρισσί δηλαδη..πολυ σκουρα πράσινα και με πολλές βλέννες ενω τις υπολοιπες φορες του 24ωρου ειναι φυσιολογικά κιτρινα σα φάβα.. (συνηθως τα κάνει 5-8 φορες την ημέρα).

Σημερα το πρωι εφαγα κατι τυροπιτάκια..δε νομιζω οτι φταίνε αυτά διότι γενικά απο την αρχή τρώω αρκετά γαλακτοκομικά και ποτέ δεν την έχουν πειράξει.

Απο χθες ομως ξεκίνησα να παίρνω μαγιά μπύρας.

 

Εαν καθεται στο στήθος 10 λεπτά π.χ. παίρνει μονο το ελαφρυ γάλα? ΚΑι εαν μετά απο 1 ωρα την ξαναβάλω στο ιδιο στήθος πάλι θα πάρει το ελαφρυ?

Ποση ωρα κανει να κατέβει το λιπαρο? Δεν παίζει ρόλο και η ένταση που τραβάει το μωρο?

 

Εχετε καμιά ιδεά του τι μπορεί να συμβαίνει??

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...