Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα κ απο μένα!Είμαι νέο μέλος κ πραγματικά είμαι καλυμμένη κατα μεγάλο ποσοστό σε οτιδήποτε χρειάζομαι για την φροντίδα του 2 μηνών μωρού μου.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής, ο μικρούλης μου απο χτές συνεχώς κάνει κακάκια του σαν διαρροια κατακίτρινα νερουλά με βλέννες κ χωρίς τα συνηθισμένα σποράκια.Το θέμα μου δεν είναι αν είναι όντως διάρροια κ τι να κάνω γιατί με έχετε καλύψει, όμως άυριο είναι να του κάνουμε το 1ο εμβόλιο κ λίγο με εχει ψιλοανχώση αυτό μήπως δεν πρέπει να του το κάνω τώρα...Αν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε άμεσα γιατί ο χρόνος μου είναι ελάχιστος μέχρι αύριο....πάντως η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ απο τη στιγμή που δεν είναι τα κακάκια του μάυρα ή να έχουν αίμα.Μπορεί να περνάει κ κάποια ιωσούλα δεν το αμφισβητώ..

Ευχαριστώ

 

 

Ναι μπορεί να περνάει ιωσούλα.....το εμβόλιο όμως μπορείτε να το αναβάλετε δεν χρειάζεται να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του παιδιού με έναν ή περισσότερους εισβολείς τώρα.....προσωπικά δεν έκανα εμβόλιο στο παιδί ούτε με συνάχι και η παιδίατρός μου είναι σύμφωνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

πειτε μου σας παρακαλω πως πρεπει να ειναι τα κακα του μωρου που θηλαζει αποκλειστηκα;

 

εμενα απο την ημερα που γεννηθηκε ο μικρος ποτε δεν εκανε στερεα κακα ολο νερουλα ειναι καποια στγμη ηταν και πρασσινα αλλα τελικα δεν ειχα καταλαβει αν ηταν απο ιωση η απο υπερπαραγωγη!

βαρος περνουμε κανονικα.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλη χρονια σε ολους.......

ηθελα να ρωτησω τι ειναι οι κενωσεις πεινας και πως τις καταλαβαινετε?????

εμεις οπως βλεπετε ειμαστε 20 μηνων και απο 13 μηνων σταματησαμε τον θηλασμο..... την Τριτη ξεκινησε διαρροιες και την Πεμπτη σταματησε. εκανε γυρω στις 6-7 διαρροιες συνολικα και σταματησε δοξα το θεο.....

το θεμα μου ομως ειναι αλλο..... ορισμενες ξερουν οτι εχουμε ενα θεμα με το βαρος μας και φυσικα ειμαστε πολυ μα παρα πολυ κακοφαγες.:(:(:( λοιπον σημερα εχει κανει τρεις φορες κακα της και ειναι σχεδον ασπρα......

ελειψα 4 μερες διακοπες και μαλλον απο αντιδραση δεν ετρωγε σχεδον τιποτα....:(:( σημερα λοιπον εφαγε 100 γραμμ περιπου φρουτοκρεμα τυρι και ταχινι που ειναι το αγαπημενο της και το τσακιζει:-P:-P.... γενικα λογο γαστρεντεριτιδας (που νομιζα οτι ειχε την Τριτη ) την ειχα ταραξει στο ρυζι την πατατα, το ασπρο ψωμι κτλ κτλ κτλ..... λετε να ειναι επειδη ολα που τρωει ειναι ασπρα ή συμβαινει κατι αλλο οπως αλλεργιες και πρεπει να το ψαξω????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

Εννοείς σαν κεφάλι καρφίτσας?

 

Πόσο είναι το μωρό?

Θηλάζει?

Τρώει στερεές τροφές?

Οι κενώσεις τι χρώμα έχουν?

 

Είναι 5 μηνών, έχει αλλεργία, θηλάζει αποκλειστικά, δεν τρώει τίποτα άλλο, και οι κενώσεις είναι μουσταρδί με καφέ κομματάκια και κάποτε είναι πολύ νερουλές και βέβαια λόγω αλλεργίας έχουν και βλένα πολύ. Αλλά τα καφέ κομματάκιαα σα νιφάδες ή σα σποράκια τι να είναι;

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μικρουλα μου εδω κ τρεις μέρες εχει υπερπαραγωγή στις κενώσεις (προχτές 6 φορές, χτες 4, σημερα 5 μεχρι στιγμης) ενώ κάνει κανονικά 1 κ σπάνια 2 φορές!!

οι πρώτες κενώσεις είναι μαλακιες σκούρο καφέ ή προς μουσταρδι αλλά όσο βραδιάζει γίνονται ολό κ πιό υδαρεις. Εχει κ 37.5 πυρετάκο. Η παιδιατρος μας είπε να κάνουμε αυριο καλλιεργειες ούρων κ κοπρανων.Το πρόβλημα ειναι οτι όπως έχω ξαναπεί θηλάζει παρα πολλές φορες την ημέρα κ η γιατρος μου απαγόρεψε το θηλασμό κ είπε να πιεί γάλα χωρις λακτόζη!!!! Τί θα κανω? Δεν θέλει το ξένο καθόλου!!!Αν δεν θηλάζει κλαίει απαρηγόρητη!!! Τι λέτε εσείς?? Υπάρχει 'οντως πρόβλημα με το θηλασμό????

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καποιος????:-(:(

Κοριτσια δεν ξέρω τι θα κάνω χωρίς τον θηλασμό το βράδυ!!!! Please αν κάποιος ξέρει ...:-(

 

Η οδηγία του παιδίατρου μου φαίνεται παράλογη! Το μητρικό γάλα είναι η καταλληλότερη τροφή, όταν το μωρό είναι άρρωστο!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο πιθανό είναι το μωρό να έχει κάποια ίωση, το γάλα σου δεν έχει τίποτε! Αφού θα κάνετε αύριο καλλιέργειες, περίμενε τα αποτελέσματα.

Κοίτα, όταν το μωρό είναι άρρωστο, δεν μπορεί να χωνέψει καλά και κάνει διάρροιες. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αφήσουμε να λιμοκτονήσει, ειδικά αν θηλάζει. Το ένστικτο τους τα οδηγεί να μην τρώνε, αν αυτό είναι απαραίτητο. Το γάλα σου με όλα τα αντισώματα και τους ανοσολογικούς παράγοντες (δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγονται) βοηθάει το μωρό να αντιμετωπίσει την απειλή καλύτερα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά οντως πρέπει να την ενοχλεί ο θηλασμος γιατι καθε φορά που την θηλάζω ακούω την κοιλιτσα της....

Μήπως κάποιος ΄ξερει να μου πεί κατι περισσότερο,πως να κινηθώ απο δω κ πέρα μέχρι να της περάσουν τα συμπτώματα??

 

Αγλαία επειδή είσαι ειδική αν ξέρεις να με συμβουλέψεις???

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου.. Εάν δεν σε καλύπτει μέσω τηλεφώνου καλό είναι να πάς άμεσα στο ιατρείο του ώστε να την δεί από κοντά ή σε κάποιο νοσοκομείο εάν χειροτερέψει.. καμιά κοπέλα εδώ δεν είναι ειδική, όλες μιλάμε με βάση τις εμπειρίες μας αλλά κάθε πέρίπτωση είναι διαφορετική.. Υπομονή και εύχομαι περαστικά σύντομα..

:P
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε σήμερα εξετάσεις για τα αίτια της διαρροιας κ θα έχουμε μια πρωτη εικόνα αύριο... Αυτο που με απασχολεί πέρα από τα συμπτώματα ειναι τι κανουμε τώρα με τον θηλασμό!!!!! Αυτό είναι το θέμα γιατί είναι ένα παιδάκι πολύ "απαιτητικό" σ΄αυτό τον τομέα!!! Γι άυτό ρωτάω στο forum γιατί η παιδίατρος δεν είναι υπερ του θηλασμού πέραν του χρόνου (ενώ ηταν πραγματικά φανατική μέχρι 11 μηνών) κ δεν "ξέρει" να μου πει τι να κάνω παρα μόνο "μην δεινεις" αλλά οσες θηλάζουμε, ξέρουμε οτι πρακτικά είναι αδύνατον αυτο!!!!!:rolleyes:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα συμπτώματα ακόμα δεν υποχωρουν!!!! Κ μόλις την θηλάζω κανει διαρροια μήπως κάνω κακό που της δίνω!??! Κ δεν το αφήνω να περάσει?? Σας παρακαλώ βοηθειστε με δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω!!! Απο τη άλλη πχ δεν κοιμαται χωρίς θηλασμο αχ τι να κάνω??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σας!!Θα ηθελα τη συμβουλη σας αλλη μια φορα...

Πριν μια βδομαδα περιπου για ολοκληρο το βραδυ η μικρη εκανε συνεχεια εμετο(οχι γουλιτσες ποσοτητα)Απο τη μια θηλαζε κι απο την αλλη τα εβγαζε..αυτο κρατησε μεχρι τις 11 το πρωι και απο τοτε ποτε ξανα...Εκτοτε ομως κανει μια φορα τη μερα κακα της αλλα διαρροια...παντα ειναι κιτρινα με σπορακια(εκτος απο μια φορα που ηταν πρασινωπα σαν αφρος) αλλα νερο αποροφιουνται τελειως απο την πανα και ενιοτε εχουν κατι σαν βλεννες...Να πω οτι απο την ημερα που αρχισε ολο αυτο της βαζουμε το physiomer σπρευ γτ ειχε βουλωμενη μυτη και δυσκολευοταν να θηλασει και να κοιμηθει και ετσι μας ειπε ο παιδιατρος..Τον ρωτησα μηπως ειχε καποια σχεση και μου πε οχι αποκλειεται...στο τηλ προχτες μου πε για τη διαρροια να βρασω ρυζι και να της φτιαχνω γαλα σκονη με το νερο απο το ρυζι...του πα για χιλιοστη φορα οτι θηλαζω αποκλειστικα και μου πε να περιμενω αλλες 2 μερες και να τον ξαναπαρω...Δλδ σημερα..

Τη ζυγιζω εγω πλεον μια φορα τη βδομαδα και απο βαρος παμε μια χαρα...περιπου 35-40 γρ τη μερα αρα τρεφεται καλα..Ποιο μπορει να ναι το προβλημα?ΑΑ Επισης πλεον τρωει σχεδον παντα απο το ενα μονο στηθος τη φορα δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!Θα ηθελα τη συμβουλη σας αλλη μια φορα...

Πριν μια βδομαδα περιπου για ολοκληρο το βραδυ η μικρη εκανε συνεχεια εμετο(οχι γουλιτσες ποσοτητα)Απο τη μια θηλαζε κι απο την αλλη τα εβγαζε..αυτο κρατησε μεχρι τις 11 το πρωι και απο τοτε ποτε ξανα...Εκτοτε ομως κανει μια φορα τη μερα κακα της αλλα διαρροια...παντα ειναι κιτρινα με σπορακια(εκτος απο μια φορα που ηταν πρασινωπα σαν αφρος) αλλα νερο αποροφιουνται τελειως απο την πανα και ενιοτε εχουν κατι σαν βλεννες...Να πω οτι απο την ημερα που αρχισε ολο αυτο της βαζουμε το physiomer σπρευ γτ ειχε βουλωμενη μυτη και δυσκολευοταν να θηλασει και να κοιμηθει και ετσι μας ειπε ο παιδιατρος..Τον ρωτησα μηπως ειχε καποια σχεση και μου πε οχι αποκλειεται...στο τηλ προχτες μου πε για τη διαρροια να βρασω ρυζι και να της φτιαχνω γαλα σκονη με το νερο απο το ρυζι...του πα για χιλιοστη φορα οτι θηλαζω αποκλειστικα και μου πε να περιμενω αλλες 2 μερες και να τον ξαναπαρω...Δλδ σημερα..

Τη ζυγιζω εγω πλεον μια φορα τη βδομαδα και απο βαρος παμε μια χαρα...περιπου 35-40 γρ τη μερα αρα τρεφεται καλα..Ποιο μπορει να ναι το προβλημα?ΑΑ Επισης πλεον τρωει σχεδον παντα απο το ενα μονο στηθος τη φορα δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο

 

Φαίνεται σαν να πέρασε το μωρό μια ιωσούλα στα γρήγορα ... χρειάζονται λίγες μέρες, για να συνέλθει το πεπτικό, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα, τα κίτρινα κακά θεωρούνται φυσιολογικά, έστω και υδαρή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και νομίζω ότι μπορείς να σταματήσεις τις εβδομαδιαίες ζυγίσεις, μια φορά το μήνα αρκεί.

 

οκ σε ευχαριστω πολυ πολυ...γτ ο γιατρος επιμενει και σημερα που τον πηρα να της δωσω συμπληρωμα με νερο απο ρυζι...και δεν προτιθεμαι να διακινδινευσω κατι τετοιο για κανενα λογο..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ πολυ...γτ ο γιατρος επιμενει και σημερα που τον πηρα να της δωσω συμπληρωμα με νερο απο ρυζι...και δεν προτιθεμαι να διακινδινευσω κατι τετοιο για κανενα λογο..

 

αυτό που σου προτείνει, ευνοεί τα "κακά" βακτήρια και εμποδίζει τα καλά :?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου προτείνει, ευνοεί τα "κακά" βακτήρια και εμποδίζει τα καλά :?

 

Το θεμα ειναι οτι εχουν λυσεις για ολα αρκει το παιδι να πινει ξενο....Αν θηλαζει κατηγορουν το θηλασμο...Ευτυχως που αποφασισα να το ριξω σην τρελλα γτ βαρεθηκα να αμφιβαλλω...:-D

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...