Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Η ΟΧΙ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8759&start=0

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=560&start=0

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κοριτσια εμενα κατι αλλο με προβληματιζει σχετικα με την εξοδο μας..Ο μικρος μου ειναι κοντα 30 ημερων.Δεν τον εχω βγαλει καθολου παρολο που πηραμε μιση ευχη,κι εγω επισης ζητημα να εχω βγει για λιγο(για δουλειες) κανα 2 φορες,και ο λογος δεν ειναι τοσο λογω της ευχης αλλα λογω του θηλασμου.Δεν μπορω να ειμαι ηρεμη οτι θα βγω με το νινι μου και θα ειναι ηρεμο γιατι και μετα τον θηλασμο να το βγαλω,μπορει να πεινασει στις 3 ωρες,μπορει ομως και στην μιση..Θελω πολυ να παω βολτουλα με το μωρακι μου,εχω παρει κι ενα ωραιο ring sling αλλα..Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πεινασει στις 3 ωρες,μπορει ομως και στην μιση..Θελω πολυ να παω βολτουλα με το μωρακι μου,εχω παρει κι ενα ωραιο ring sling αλλα..Τι μπορω να κανω?

 

Δεν έχω ακόμα τον μπεμπούλη μου.... αλλά εγώ στη θέση σου θα τον έβγαζα και αυτό σκοπευω να κάνω μόλις γεννησω ( υπο προυποθεσεις βέβαια.. να είναι γερός πανω απ ολα!!!) ενα πολυ καλό μέρος για να ταϊσεις το μωράκι σου αν χρειαστεί είναι η εκκλησία.. κανεις δεν θα σε ενοχλήσει......

ήρεμα, όμορφα και ωραία... Φίλες μου που το έχουν δοκιμάσει λένε ότι είναι η καλυτερη λύση...

 

Καλές βόλτες!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εμενα κατι αλλο με προβληματιζει σχετικα με την εξοδο μας..Ο μικρος μου ειναι κοντα 30 ημερων.Δεν τον εχω βγαλει καθολου παρολο που πηραμε μιση ευχη,κι εγω επισης ζητημα να εχω βγει για λιγο(για δουλειες) κανα 2 φορες,και ο λογος δεν ειναι τοσο λογω της ευχης αλλα λογω του θηλασμου.Δεν μπορω να ειμαι ηρεμη οτι θα βγω με το νινι μου και θα ειναι ηρεμο γιατι και μετα τον θηλασμο να το βγαλω,μπορει να πεινασει στις 3 ωρες,μπορει ομως και στην μιση..Θελω πολυ να παω βολτουλα με το μωρακι μου,εχω παρει κι ενα ωραιο ring sling αλλα..Τι μπορω να κανω?

 

Να φορέσεις το μωρό σου ή να το βάλεις στο καρότσι και να πας βολτα ! Αν πεινάσει μπορεις να το φορέσεις και να θηλάσεις , με το σλινγκ δεν φαινετε τιποτα (ριχνεις και την ουρά απο πανω ) . Αν δεν θελεις να το φορέσεις θα θηλάσεις κανονικά , εγω τωρα τον χειμώνα την τυλιγω με το πανωφορι μου και δεν κρυώνει κιολας :wink:

Που θα ρωτησεις ... Οπου βρεις ! Εχω θηλάσει στο πισω μερος μια λαικης πανω σε ενα καφάσι ...αδειο ... :lol:

 

Υπάρχει περιπτωση το μωράκι σου να το κοψει στον υπνο και να μην χρειαστει τιποτα απο ολα αυτα ! Μην μενεις σπιτι κανεις καλο στον εαυτο σου και στο μωρό σου πηγαινοντας μια βολτίτσα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πότε βγάλατε για πρώτη φορά τα μωράκια σας βόλτα?

Πόσο μακρία έχει φτάσει η χάρη σας? (με τα μωρά φυσικά)

Περιμένατε την ευχή του παπά για να βγήτε βόλτα ή όχι?

Για να κάνουμε ένα τεστ για το πόσο τολμηρές και θαρραλέες είναι οι σύγχρονες μανούλες!

:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που ειχε πολυ καλο καιρο βγηκαμε βολτα με το καροτσι. Το ευχαριστηθηκε και ο Βασιλης αλλα ο μπεμπης ηταν κυριος. Μολις βγηκαμε απο την πορτα σταματησε τη γκρινια. Ειχαμε βγει και αλλη μια φορα πρεπει να ηταν μεταξυ 40 και 50 ημερων αλλα ηταν στη γειτονια πανω κατω. Σημερα καλυψαμε αρκετη αποσταση.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εγω την ευχη του παπα περιμενα για να βγω αλλα καμια σχεση :) .Στη πρωτη μου κορη πηγα να την δει ο παιδιατρος την δευτερη εδομαδα γιατι δεν μπορουσε να ερθει σπιτι αλλα ηταν κοντα 10 λεπτα απο το σπιτι μας. Στη δευτερη εκανα αναγκαστικο ταξιδι 20ημερων το μωρο ξημερωματα σαββατου με πολυ βροχη στο παιδων και ειμαι απο κορινθο.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον πρωτο αργησαμε να κυκλοφορησουμε μες το καταχειμωνο πανω απο μηνα

στα αλλα δυο ομως πολυ γρηγορα,ο μικροτερος 8 ημερων εκανε την πρωτη του μεγαλη βολτα :P

4

Link to comment
Share on other sites

Στις 7 μερες ηρθε ο παιδιατρος σπιτι και την επομενη την βγαλαμε βολτα!! Ευχη παπα??? Μπα!! 20 ημερων την πηγαμε στο εξοχικο μας 130 χλμ απο Αθηνα. Απο τοτε καθε μερα παμε βολτιτσα να μας δει ο ηλιος οποτε εχει καλο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρώτο που το γέννησα Οκτώβριο το έβγαλα βόλτα πρώτη φορά γύρω τις 20 ημέρες γιατί τότε είχε καλό καιρό. Το δεύτερο που με το καλό θα γεννηθεί Απρίλιο, θα το βγάλω σίγουρα πιο γρήγορα (αν έχει καλό καιρό βέβαια.)

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα 1η Ιουνίου και την πρώτη βόλτα με το μωρό βγήκαμε γυρω στις 15 Ιουνίου που πήγαμε σε μία εκθεση βιβλίου.

Εχουμε πάει σε διάφορα μερη με το sling πάντα, και γενικώς σε τόσο μικρή ηλικία είμασταν πολύ ελεύθεροι, φευγαμε πρωί και γυρνάγαμε βραδυ μια και το μωρό είχε μόνο 3 ανάγκες, μαμ κακά και νάνι που εκπληρώνονταν όλες στο "πόδι" χωρις να εχουμε να κουβλάμε τίποτα παρα μόνο πάνες!! αχ τί μου θύμισες

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε καθε μερα παμε βολτιτσα να μας δει ο ηλιος οποτε εχει καλο καιρο!

 

Και εμείς βγαίνουμε κάθε μέρα για τουλάχιστον 2-3 ώρες.....μου είπε ο γιατρός οτι είναι πολύ σημαντικό το μωρό να παίρνει φρέσκο αέρα....μένουμε Ραφήνα, και τον πάω βόλτα σε μια προβλήτα με φάρο και ψαράδες, μέσα στη θάλασσα είναι σαν να είσαι σε καράβι!!! Οταν θα πάω δουλειά να δω τι θα γίνει :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=560&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8759&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2763&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11396&postdays=0&postorder=asc&start=0 μόνο για ανάγνωση

 

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες

στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ το θήλαζα στο αμάξι (αλλά έχω φιμέ μεμβράνες και απέξω σε φαίνεται τίποτα) επίσης αγόρασα ένα θήλαστρο και είχα πάντα γάλα σε περίπτωση που δεν μπορούσα να πάω στο αμάξι...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μην κανουμε θεμα τωρα τον θηλασμο! Θηλασε οπου θελεις, οποτε θελεις, τι πιο φυσιολογικο αλλωστε απο μια μαμα να ταΐζει το μωρο της. Ασε που με το σλινγκ οντως δε σε παιρνει χαμπαρι κανενας!

 

Τωρα σχετικα με το σαραντισμο, οντως μιση ευχη δεν υπαρχει αλλα θεωρω οτι αυτο δεν το εφτιαξαν οι ιερεις αλλα εμεις. Και εξηγουμαι: Παλιοτερα οι γυναικες ασχολουνταν με τη γεωργια και την κτηνοτροφια. Ετσι η λεχωνα ηταν καλο να μη βγαινει εξω και εργαζεται (τι αλλο μπορουσε να κανει εξω τοτε) για να μην ειναι εκτεθειμενη σε μικροβια αυτη και το μικρο της και επειδη ειναι κουρασμενη με τον τοκετο και με τη φροντιδα του νεογεννητου, κατι που σε γενικες γραμμες ισχυει και σημερα. Οταν εμας ομως μας πιπιλανε το μυαλο μαμαδες, γιαγιαδες και λοιποι προκατειλημμενοι να μη βγουμε εξω γιατι ...ουτε κι αυτοι ξερουν γιατι, τοτε μια "πανουργα " μαμα σκεφτηκε το παραμυθι της μισης ευχης για να ησυχασει το συναφι και καπως ετσι καθιερωθηκε. Το οτι πηγαινουμε τα μωρα 40 ημερων στη εκκλησια γινεται επειδη η Παναγια πηγε στο ναο τον Χριστο στην ιδια ηλικια. Χρηματα δεν αναγκαζεται να δωσει κανενας κι αν υπαινιχθει κατι τετοιο απο τον ιερεα (παντου υπαρχουν φιλαργυροι ανθρωποι) μπορει καποιος να παει σε αλλον ιερεα, υπαρχει πληθωρα αλλωστε. Οσο για την ευχη, γινεται μια "παρακληση" να γινει το βρεφος γερος, δυνατος και καλος ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια στις 20 ημερρες ενω μου ειχαν πει ότι μπορω να πάρω μιση -λεει- ευχή για να βγαινω εξω... σε 4 εκκλησιες πηγα και με διωξανε....

ολοι μου ελεγαν να παω στις 40 ημερες και οχι στις 20...

 

στην αρχη τα ειχα οάρει κρανιο μιας και ολες οι φιλες το ειχαν κ'ανει και μου ελεγαν να το κανω κια εγω αλλά με ΔΙΩΧΝΑΝΕ..... καλά τι να πώ πιά ??? τελικά πηγα σε μια τελευταια εκκλησια κοντά στο σπίτι μου και μου εδωσε ο παπας την ευχή πασύχαρος... και εγω εφυγα μετα πασύχαρη........

 

αλλά μεχρι να το κάνω ....... ε, στις 40 ημερες πήγα κυρια και τελειωσα τακα τάκα!!!!

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχειται καθολου. εγω παλι την ευχη την πηρα οταν το μωρο εγινε 8 μηνων γιατι ολο κατι τυχαινε (τουλαχιστον ειχα παρει ευχη στο σπιτι). Ασε που το μωρο το εβγαλα βραδυ απο το μαιευτηριο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μην κανουμε θεμα τωρα τον θηλασμο! Θηλασε οπου θελεις, οποτε θελεις, τι πιο φυσιολογικο αλλωστε απο μια μαμα να ταΐζει το μωρο της. Ασε που με το σλινγκ οντως δε σε παιρνει χαμπαρι κανενας!

 

Τωρα σχετικα με το σαραντισμο, οντως μιση ευχη δεν υπαρχει αλλα θεωρω οτι αυτο δεν το εφτιαξαν οι ιερεις αλλα εμεις. Και εξηγουμαι: Παλιοτερα οι γυναικες ασχολουνταν με τη γεωργια και την κτηνοτροφια. Ετσι η λεχωνα ηταν καλο να μη βγαινει εξω και εργαζεται (τι αλλο μπορουσε να κανει εξω τοτε) για να μην ειναι εκτεθειμενη σε μικροβια αυτη και το μικρο της και επειδη ειναι κουρασμενη με τον τοκετο και με τη φροντιδα του νεογεννητου, κατι που σε γενικες γραμμες ισχυει και σημερα. Οταν εμας ομως μας πιπιλανε το μυαλο μαμαδες, γιαγιαδες και λοιποι προκατειλημμενοι να μη βγουμε εξω γιατι ...ουτε κι αυτοι ξερουν γιατι, τοτε μια "πανουργα " μαμα σκεφτηκε το παραμυθι της μισης ευχης για να ησυχασει το συναφι και καπως ετσι καθιερωθηκε. Το οτι πηγαινουμε τα μωρα 40 ημερων στη εκκλησια γινεται επειδη η Παναγια πηγε στο ναο τον Χριστο στην ιδια ηλικια. Χρηματα δεν αναγκαζεται να δωσει κανενας κι αν υπαινιχθει κατι τετοιο απο τον ιερεα (παντου υπαρχουν φιλαργυροι ανθρωποι) μπορει καποιος να παει σε αλλον ιερεα, υπαρχει πληθωρα αλλωστε. Οσο για την ευχη, γινεται μια "παρακληση" να γινει το βρεφος γερος, δυνατος και καλος ανθρωπος.

 

Με κάλυψες απόλυτα! Και εγώ τα ίδια ξέρω!

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα το παιδι για βολτα στις 20 μερες -με τις ευλογιες της παιδιατρου που οταν την ρωτησα ποτε να παω βολτα με το μωρο μου ειπε ''οποτε θελεις''-, μετα τις 11 το βραδυ γιατι την ημερα ειχε καυσωνα και δεν επρεπε.Ο συζηγος τελειωνε τη δουλεια εκεινη την ωρα και πηγαιναμε να χαλαρωσουμε.Ουτως η αλλως επειδη το παιδι παρεμεινε στο μαιευτηριο και πηγαινα πρωι να το δω και εφευγα βραδυ, τι νοημα θα ειχε να μεινω σπιτι μετα? Ευχη πηρα στις 40 ημερες.Αν θελετε να βγητε καντε μια ερωτηση στην παιδιατρο (λογω εποχης) και πραξτε αναλογως.Η πρωτη εξοδος ειναι η δυσκολη,μετα τον πηρες τον αερα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου γεννήθηκε ξημερώματα Τρίτης και Κυριακή πρωί ταξιδεύαμε. Τι έπρεπε να κάνω - να περιμένω να σαραντήσω και μετά να γυρίσω στο σπίτι μου; Τη μισή ευχή δεν την πήραμε και όσο για το σαραντισμό την άλλη εβδομάδα δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω. Αν θα πάω θα το κάνω όχι για λόγους προκατάληψης ή θρησκοληψίας (άλλωστε δεν είμαι καθόλου της εκκλησίας) αλλά γιατί μια ευχούλα δεν κάνει κακό...

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...