Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Εγώ δεν ξέρω ακριβώς η εκκλησία τι πιστεύει, αν και η ευχή μόνο για καλό είναι.

Θεωρώ πως ο σαραντισμός που ξεκίνησε από πολύ πολύ παλιά έχει τη λογική πως μάνα και νεογνό πρέπει να προστατεύονται από μικρόβια και να εισέλθουν σιγά σιγά στον κόσμο καθώς αναπτύσεται το ανοσοποιητικό σύστημα.'Ετσι λοιπόν το περιβάλλον του σπιτιού είναι ασφαλές και καθαρό γι'αυτό δέχονται επισκέψεις με μέτρο και δεν πηγαίνουν επισκέψεις.

Όλα τα υπόλοιπα είναι στην κρίση του καθενός.

Θα ήθελα πάντως να μάθω η εκκλησία τι πιστεύει γι 'αυτό, δηλαδή πέρα από την ευχή τι συμβολίζει... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχει πρέπει, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Γέννησα με καισαρική. Πέντε μέρες μετά την επιστροφή από το μαιευτήριο κυκλοφορούσα κανονικά. Ο μικρός λόγω καιρού βγήκε αργότερα. Εκτός από τη μητέρα μου επισκέψεις δεν είχα για 40 ημέρες αλλά δεν είπα εγώ να μην έρθουν μόνοι το λέγανε καθώς ήταν περίοδος που είχαν έξαρση οι ιώσεις και όλο και κάποιον άρρωστο είχαν στο σπίτι. Στις 40 μέρες πήγα τον μικρό στην εκκλησία, όμως εγώ όπως είπα δεν ήμουν κλεισμένη στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι ότι 40 μέρες μετά τη γέννηση του Χριστού, η Παναγία τον πήγε στο ναό. Αυτή η ημέρα γιορτάζεται από τη θρησκεία μας, είναι η Υπαπαντή.

 

Γι' αυτό υπάρχει ο σαραντισμός, τον οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό.

 

Παραθέτω το παρακάτω άρθρο γαι περισσότερες λεπτομέρειες:

 

"Ο Νόμος όριζε, ότι η γυναίκα πού γεννούσε αρσενικό παιδί ήταν γιά επτά μέρες, μέχρι τήν περιτομή αυστηρά ακάθαρτη, καί παρέμενε ακόμη ακάθαρτη, (όχι αυστηρά) γιά άλλες τριάντα τρείς ημέρες. Στό διάστημα αυτό δέν έπρεπε νά πλησιάσει κάτι πού ήταν ιερό, αλλά ούτε καί τής ήταν επιτρεπτό νά μπεί στό χώρο τού Ναού. Μετά τήν τεσσαρακοστή μέρα έπρεπε νά προσέλθει στό Ναό καί νά προσφέρει "αμνόν ενιαύσιον άμωμον εις ολοκαύτωμα καί νεοσσόν περιστεράς ή τρυγόνα περί αμαρτίας επί τήν θύραν τής Σκηνής τού Μαρτυρίου πρός τόν ιερέα" (Λευιτ. 12, 7-:cool:. Ο ιερέας μέσα από τήν πράξη τής ιερουργίας προέβαινε σέ εξιλεωτική θυσία γιά τόν καθαρισμό της καί τήν αφιέρωση τού παιδιού της στό Θεό."

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Σαραντισμός ειναι καθαρά θρησκευτικό θέμα και υπάρχει κάπου χωμένο ανάλογο τοπικ οπου μια κοπέλα εχει βάλει και λινκ με την θέση της εκκλησίας.

Δεν ειναι επιστημονικά τεκμηριωμένος και φυσικά στο εξωτερικό δεν υπάρχει...παίρνουν τα παιδάκια τους και έξω απ'την πόρτα.

 

Στην Ελλάδα επειδή οι παραδόσεις ειναι γερά ριζωμένες συνήθως λένε και οι γιατροί έλα να με δεις μετά τις 40 ημέρες κτλ, εαν ρωτήσεις όμως αν πραγματικά υφίσταται κάτι τέτοιο θα σου πουν οχι απλα το λένε απο συνήθεια.

 

Εγω φυσικά δεν θα τηρήσω κάποιο τέτοιο έθιμο μιας και τα θεωρώ όλα αυτά, προσωπικά αναφέρομαι πάντα, χαζομάρες και δυσειδαιμονίες όπως και ολα τα παρελκόμενα τους. Ας έρθει όποιος θέλει να μας δει αρκεί να μην εχει περασει κάποια ίωση και για λίγη ώρα τις πρώτες ημέρες. Αν ειναι καλός ο καιρός μόλις μπορω΄να βγω εγω έξω θα βγάλω και το μωρό....εξάλλου το κρύο ειναι πιο υγεινο απο τη ζέστη και την υγρασία (με την κατάλληλη αμφίεση πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Ο σαραντισμος ειναι αυτο που λεει η λεξη δηλαδη διαρκει 40 ημερες.

Δεν ειναι απαραιτητο να τις τηρησεις , ειναι θεμα δικο σου!!!

Μπορεις να παρεις και τη μιση ευχη δηλαδη στις 20 ημερες.Παιρνεις τηλ το παπα και ερχεται σπιτι διαφορετικα πας εσυ στις 40 μερες για να ευλογησει το παιδακι..

Δεν ειναι θεμα θρησκειας απλα εχει καθιερωθει και καλο ειναι να το ευλογησει ο παπουλης....Μπορεις να βγαινεις και κατευθειαν...

Ισως να εχει να κανει και μετο παιδακι οτι δεν κανει να βγει μη κολλησει τιποτα και αυτο ισχυει και στους συγγενεις...

Οχι πολλα ατομα και ειδικα παιδακια να ερχονται σε επαφη με το μωρακι σου γιατι δεν εχει αντισωματα και κολλαει ευκολα αρρωσιες....

Ελπιζω να σε κατατοποπισα...

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.. :D

 

για να μην επαναλαβω τα παραπανω απλα πατωντας σε καποια απο αυτα απλα να διαχωρισω οτι το θεμα μαλλον ειναι πρωτα ιατρικο και μετα θρησκευτικο..το ιατρικο ειναι προφανες τοσο για το μωρο (συμφωνω με οσο γραφηκαν προηγουμενως..αλλωστε εμβολιασμοι γινονται αν ξερω μετα το δευτερο μηνα και προτιμαται η επισκεψη του παιδιατρου στο σπιτι μεχρι τοτε) και για τη μανα για την καλη αναρρωση της (αλλωστε και οι ερωτικες σχεσεις επιτρεπονται μετα απο τετοιο διαστημα..συνηθως)..βεβαια πολλες κοπελες επιστρεφουν νωριτερα στις δουλειες τους αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιον..

οσον αφορα το θρησκευτικο υπαρχει και εκει αιτιολογια την οποια ακριβως δεν θυμαμαι να πω αλλα δενει μια χαρα με το ιατρικο θεμα..συνεπως πραττεις οπως νομιζεις για τον εαυτο σου αλλα για το μωρο σου καλυτερα να συμβουλευτεις και τον παιδιατρο σου γιατι ειναι χειμωνας και ειναι ευκολο να την αρπαξει και τοσο μικρο δεν θα ναι και η πιο ευκολη υποθεση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΙΣ 20ΜΕΡΕΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΕΥΧΗ.ΔΕΝ ΑΦΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΛΙΝ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΤΗΣ .ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΓΙΑ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ 40 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΩ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΕ Ο ΗΛΙΟΣ.ΕΒΓΑΙΝΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΟΤΑΝ 40 ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΤΟΝ ΜΑΡΣΙΠΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ 19-10-04 ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΑΓ.ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΤΡΑΠΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΡΩΣΤΟΣ.ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 3ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΠΥΡΕΤΟ.ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ .ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανα ΕΓΩ που ως γνωστό ΔΕΝ είμαι και της εκκλησίας ( το αντίθετο).Βγήκα από την πρώτη μέρα και την Νίνα την έβγαλα μόλις βγήκαμε από το Παίδων(στις 10 ημέρες).Στο Ιατρείο πήγα στις 15 ημέρες μαζί με τη Νίνα.Όσο για το σεξ?Μόλις τελείωσε η αιμοραγεία (στις 20 ημερες).Βόλτες κάναμε κάθε μέρα πότε στην μια μας γιαγιά και πότε στην άλλη,πήγαμε για ψώνια και γενικότερα κάναμε με τον άντρα μου οτι κάναμε και πριν γεννηθεί η ζουζούνα μας...Από ιατρικής άποψης μόνο τις Ιώσεις καλό είναι να τις αποφεύγετε και αυτό μέχρι το μωρό να κάνει το πρώτο του εμβόλιο...

Link to comment
Share on other sites

Έγω μετά απο τις πρώτες 5 μέρες άρχισα να βγαίνω έξω και να έχω κόσμο σπίτι. Ένα απόγευμα περάσαμε απο την εκκλησία και διάβασε ο παππάς μια ευχή. Αυτό που μου έμεινε είναι οτι μπηκα σε ένα μαγαζί με ρουχα μιας γνωστης η οποια θυμωσε γιατι θα της εφερνα γρουσουζια λεει γιατι δεν ειχα σαραντησει! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει ξανατεθει τετειο θεμα αλλα δεν το βρηκα τωρα.Ολα αυτα ειναι χαζα.Οταν γεννησα ηρθε στο σπιτι μου παπας για να μου δωσει την ευχη που δινουν την ογδοη μερα μετα την γεννηση του παιδιου.Ο πατερ μου ειπε οτι απο την γεννησει του παιδιου η εκκλησια δινει 3ευχες.Η πρωτη ειναι την μερα που γεννιεται το παιδι,η δευτερη την ογδοη μερα που κανονικα τοτε παιρνει κ το ονομα κ η τρτη μετα απο σαραντα μερες.Τωρα οσον αφορα αν μπορεις να βγαινεις απο το σπιτι ο πατερ κατα λεξη με ειπε οτι αν ο γυναικολογος κ ο παιδιατρος απο ιατρικης αποψης σου επιτρεπουν η εκκλησια δενθα σου σταθει εμποδιο.Κατι τετεια η εκκλησια δεν τα αναγνωριζει ουτε κ τα υποστηριζει οπως επισης κ τα περι επισκεψεων σπιτι κ ολα οσα λενε οι παλιοι.Τωρα ο καθενας πρατει οπως αυτος αισθανεται.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που νιώθει. Στην δική μου περίπτωση, βγήκα από το σπίτι μετά τις 20 ημέρες και αναγκαστικά έβγαλα και το μωρό γιατί έπρεπε να το κάνουμε μια εξέταση στο νοσοκομείο.Και μετά από αυτό ακολούθησαν και βόλτες στην μαμά μου. Η αλήθεια είναι ότι πήγα να πάρω την ευχή από τον παπά ο οποίος αν και νέος στην ηλικία, αρνήθηκε να μου δώσει την ευχή του και μου λέει:"Θα ρθεις όταν σαραντήσεις κανονικά. όλες έτσι κάνετε, παίρνετε την ευχή για να μπορείτε να τρέχετε στα κλαμπ!!!!" Αν είναι δυνατόν βρε κορίτσια!! Εγώ δεν είχα χρόνο να κοιμηθώ 1 ώρα και θα έτρεχα στα κλαμπ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω όσοι τον κρατάνε, πιο πολύ το κάνουν για το μωρό. Ειδικά μέσα στο χειμώνα που οι ιώσεις δίνουν και παίρνουν καλύτερα να προσέχεις.

Άσε που ανάλογα την πορεία που θα έχει και η μητέρα, λόχεια, πόνοι κλπ με ξενύχτια για τάισμα κλπ δεν έχει καμία όρεξη να δέχεται επισκέψεις όποτε θέλει και μπορεί ο καθένας από το σόι να δει το μωρό. Τον πρώτο καιρό μέχρι να μπεις σε μια σειρά θα είσαι σαν ζόμπι όυτως ή άλλως, οπότε μόνο όρεξη για βόλτες δεν θά 'χεις. Θα ψάχνεις να βρεις χρόνο να φας, να κάνεις ένα μπάνιο, να κοιμηθειιιιιιιιιις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω όσοι τον κρατάνε, πιο πολύ το κάνουν για το μωρό. Ειδικά μέσα στο χειμώνα που οι ιώσεις δίνουν και παίρνουν καλύτερα να προσέχεις.

Άσε που ανάλογα την πορεία που θα έχει και η μητέρα, λόχεια, πόνοι κλπ με ξενύχτια για τάισμα κλπ δεν έχει καμία όρεξη να δέχεται επισκέψεις όποτε θέλει και μπορεί ο καθένας από το σόι να δει το μωρό. Τον πρώτο καιρό μέχρι να μπεις σε μια σειρά θα είσαι σαν ζόμπι όυτως ή άλλως, οπότε μόνο όρεξη για βόλτες δεν θά 'χεις. Θα ψάχνεις να βρεις χρόνο να φας, να κάνεις ένα μπάνιο, να κοιμηθειιιιιιιιιις.[/

Καλημέρα! Και εγώ κάπως έτσι σκέφτομαι για το σαραντισμό. Εγώ πρώτα ο Θεός θα γεννήσω τελη Νοεμβρίου, οπότε και οι ιώσεις θα ειναι στο pick τους. Είναι κρίμα να κολλήσει το μωράκι κάτι και να ταλαιπωρηθεί για καιρό. Θα δω βέβαια το πόσο θα αντέξω μέσα, μιάς και είμαι στην "ξεκούραση" εδω και 1,5 μήνα και έχω πραγματικά βαρεθεί!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

....Θεωρώ πως ο σαραντισμός που ξεκίνησε από πολύ πολύ παλιά έχει τη λογική πως μάνα και νεογνό πρέπει να προστατεύονται από μικρόβια και να εισέλθουν σιγά σιγά στον κόσμο καθώς αναπτύσεται το ανοσοποιητικό σύστημα.'Ετσι λοιπόν το περιβάλλον του σπιτιού είναι ασφαλές και καθαρό γι'αυτό δέχονται επισκέψεις με μέτρο και δεν πηγαίνουν επισκέψεις.

Όλα τα υπόλοιπα είναι στην κρίση του καθενός.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

Στον γιο μου, δεν άφησα κανέναν εκτός από τους γονείς μου και τα πεθερικά μου να έρθουν για το φόβο των μικροβίων, και έκανα και όλες τις μπούρδες ~κατ'εμέ~ δηλαδή να μη βγω, να μην απλώνω νύχτα και να μην αφήνω τα ρούχα του μωρού έξω και τέτοια. Στις σαράντα ημέρες πήγα και πήρα ευχή και με είχε ο βλάκας ο παπάς (να μην τον χαρακτηρίσω διαφορετικά) ΕΞΩ από την εκκλησία επί μισή ώρα να περιμένω με το μωρό αγκαλιά!!! Την επόμενη ημέρα τον πήγα στον παιδίατρο και δεν ξέρω τελικά από που κόλλησε το μικρόβιο αλλά 43 ημερών εισήχθη στο Μητέρα με Οξεία Βρογχίτιδα!!!!!!!! Στα μωρά πρώτα ο Θεός, θα μιλήσω σε άλλον παπά πρώτα στο τηλέφωνο για να κανονίσω ραντεβού και προς Θεού δεν θα περιμένω έξω λες και ήμουν ΛΕΠΡΗ!

 

ʼσχετο, όταν έχασα το 2ο μωρό με παλίνδρομη, θεώρησα σωστό στις 40 ημέρες να πάω να πάρω ευχή και μου διαβάζει ο παπάς "ΣΕ ΦΟΝΟ ΠΕΡΙΠΕΣΟΥΣΑ" ΕΚΟΥΣΙΩΣ Ή ΑΚΟΥΣΙΩΣ, κοινώς με είπε και Δολοφόνο!!! Έτσι για να μην αγχώνεστε με τα της εκκλησίας παρόλο που πιστεύω πολύ και νηστεύω και σαρακοστή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπούρδες είναι όλα αυτά...

Κάνε ό,τι νομίζεις εσύ...

 

Εγώ βγήκα κάνα δυο φορές έξω πριν σαραντίσω. Δεν βγήκα παραπάνω γιατί ήμουν πολύ κουρασμένη από συνεχή θηλασμό και πόναγα ακόμα από την καισαρική. Πάντως είναι απίστευτο που ακόμα και νέα παιδιά σε πρήζουν με τις αηδίες περί ευχών κτλ... Και κανείς δεν ξέρει να σου πει ακριβώς για ποιο λόγο δεν πρέπει να βγεις έξω. Στον Μεσαίωνα ζούμε δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

και μετά σου λέει γιατί μελαγχολούν οι λεχώνες...

 

εμ κάτσε κλείσμενη σε ένα σπίτι 40 μέρες.. και θα δεις γιατί..

 

μιας γνωστής μου η πεθερά της δεν την άφηνε να βγει στο μπαλκόνι...

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανα ΕΓΩ που ως γνωστό ΔΕΝ είμαι και της εκκλησίας ( το αντίθετο).Βγήκα από την πρώτη μέρα και την Νίνα την έβγαλα μόλις βγήκαμε από το Παίδων(στις 10 ημέρες).Στο Ιατρείο πήγα στις 15 ημέρες μαζί με τη Νίνα.Όσο για το σεξ?Μόλις τελείωσε η αιμοραγεία (στις 20 ημερες).Βόλτες κάναμε κάθε μέρα πότε στην μια μας γιαγιά και πότε στην άλλη,πήγαμε για ψώνια και γενικότερα κάναμε με τον άντρα μου οτι κάναμε και πριν γεννηθεί η ζουζούνα μας...Από ιατρικής άποψης μόνο τις Ιώσεις καλό είναι να τις αποφεύγετε και αυτό μέχρι το μωρό να κάνει το πρώτο του εμβόλιο...

 

Πάλι καλά που υπάρχεις κι εσυ και δεν νομίζω οτι ειμαι απο άλλον πλανήτη!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και μετά σου λέει γιατί μελαγχολούν οι λεχώνες...

 

εμ κάτσε κλείσμενη σε ένα σπίτι 40 μέρες.. και θα δεις γιατί..

 

μιας γνωστής μου η πεθερά της δεν την άφηνε να βγει στο μπαλκόνι...

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

 

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω ακριβώς η εκκλησία τι πιστεύει, αν και η ευχή μόνο για καλό είναι.

Θεωρώ πως ο σαραντισμός που ξεκίνησε από πολύ πολύ παλιά έχει τη λογική πως μάνα και νεογνό πρέπει να προστατεύονται από μικρόβια και να εισέλθουν σιγά σιγά στον κόσμο καθώς αναπτύσεται το ανοσοποιητικό σύστημα.'Ετσι λοιπόν το περιβάλλον του σπιτιού είναι ασφαλές και καθαρό γι'αυτό δέχονται επισκέψεις με μέτρο και δεν πηγαίνουν επισκέψεις.

Όλα τα υπόλοιπα είναι στην κρίση του καθενός.

Θα ήθελα πάντως να μάθω η εκκλησία τι πιστεύει γι 'αυτό, δηλαδή πέρα από την ευχή τι συμβολίζει... :roll:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...ΟΧΙ ΓΙΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου οι "παλιές" είχαν "εφεύρει" διάφορα για να προστατευθούν και εμείς τα τηρούμε για τους ίδιους λόγους... Η εκκλησία σε πολλά πράγματα έχει προσπαθήσει να μας προστατέψει αλλά η αμορφωσιά μερικών ανδρών και γυναικών έχουν δημιουργήσει μια ολόκληρη παραφιλολογία γύρω απο το ζήτημα.

Εννοείται οτι οι περισσότερες γυναίκες τον 1ο μήνα απο την γέννα είναι χάλια και γιατί μια γέννα δεν είναι και οτι πιο εύκολο, όπως επίσης και το να φροντίζεις ένα νεογέννητο. Εγώ δεν ήθελα επισκέψεις και γι'αυτό δεν άφηνα κανέναν πριν "σαραντίσω".... Αστε τα φτου φτου στο παιδι....! Δεν μας χρειάζετε! Τώρα όσον αφορά στην ευχή για εμένα και το παιδί εννοείται οτι απο θέμα πίστης και για προσωπικούς λόγους τα τήρησα. Αλλά το να μένεις μέσα, να μην απλώνεις ρούχα, να βάζεις λιβάνια κάποιες συγκεκριμένες ώρες και το χειρότερο οτι είμαι ακάθαρτη (μια μάνα!!! για όνομα!! :evil: ) απλά δεν τα δέχομαι! Αλλά γενικά είμαι σε πολλά αμφισβητίας και όπως είπε ένας ξάδερφός μου παπας το ζήτημα είναι πως τα βλέπει ο καθένας και μου έδωσε το εξής παράδειγμα:

"Γιατι λέμε πίστευε και μή ερεύνα?" και συνεχίζει "Εγώ το ερμήνεψα μετά απο την αναγνωση σχετικών συγγραμμάτων ως Πίστευε και μη, ερεύνα!"

Δηλαδή είτε πιστεύεις είτε όχι, ερεύνησε για αυτά που σου λένε!

 

Οπότε αμφισβητίστε κάνει καλό!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘ'ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ(2 ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΕΙΣ, ΤΥΛΙΓΜΑ ΜΕ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ, ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ,ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ) ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΝΤΕΧΩ 40 ΜΕΡΕΣ. 20 ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΟΛΤΙΤΣΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΙΑ :shock::shock::shock::shock: :shockΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ :?: ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :?: ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

.png
Link to comment
Share on other sites

ΩΣΤΟΣΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΙΑ :shock::shock::shock::shock: :shockΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ :?: ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :?: ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

 

Oι βρεφοκόμοι στο μαιευτήριο που περιποιούνται τα μωρά μπορεί να έχουν περίοδο. Συνεπώς θα έπρεπε όλα τα νεογνα στο μαιευτήριο να είναι γεμάτο σπυριά

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με την περίοδο ειναι απλά ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

 

Μα καλά που ζούνε μερικοί άνθρωποι;;;;;;;;;;;;;;;

 

Ζήτα σε όποιον στο είπε να σου το στηρίξει επιστημονικά και άμα όντως ισχύει κάτι τέτοιο εγω θα πάω στην εκκλησία και θα ανάψω μια λαμπάδα στο μπόι μου :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΩΣΤΟΣΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΙΑ :shock::shock::shock::shock: :shockΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ :?: ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :?: ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

 

Oι βρεφοκόμοι στο μαιευτήριο που περιποιούνται τα μωρά μπορεί να έχουν περίοδο. Συνεπώς θα έπρεπε όλα τα νεογνα στο μαιευτήριο να είναι γεμάτο σπυριά

 

συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...