Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

σας ευχαριστω για τις συμβουλες!θα περιμενω να κλεισει ενα μηνα τουλαχιστον.πιστευω οτι μετα τις 25 φεβρουαριου θα ανεβει η θερμοκρασια!!και θα ειναι και πιο δυνατος ο ταρζανουλης μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ την πήγα βόλτα 3 μέρες αφού γυρίσαμε από το μαιευτήριο (ήταν 7 ημερών) και αυτό γιατί πριν ήμουν κουρασμένη....Βέβαια ήταν καλοκαίρι...

15 ημερών πήγαμε σε νησί όπου την βγάλαμε έξω όλο το καλοκαίρι (μέσα μόνο για βραδυνό ύπνο)

Δεν συμφωνώ ούτε εγώ με τις 40 ημέρες που περιμένουν, είναι περισσότερο προκαταλήψεις...

Και συμφωνώ με τη Μαριλένα, όχι σε κλειστούς χώρους, έξω !!!! :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με τις κοπέλες πιο πάνω που λένε ότι οι 40 μέρες είναι περισσότερο προκατάληψη (βλ. παράδοση, θρησκεία κτλ) παρά ανάγκη.

 

Το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος.

 

Δεν τέθηκε ποτέ θέμα για το πότε θα βγει η Μάγια από το σπίτι. Την έβγαλα απο την πρώτη εβδομάδα που γυρισαμε (γέννησα Νοέμβριο). Και μάλιστα σχεδόν κάθε μέρα βόλτα στο πάρκο.

Η παιδίατρος μου είπε να μην φοβάμαι το έξω καθόλου (δεν το φοβόμουν έτσι κι άλλιώς) αλλά αντίθετα να φοβάμαι τους κλειστούς χώρους και την πολυκοσμία. Τα παιδιά δεν "κρυώνουν" από το κρύο! Το κοινό "κρύωμα" που λέμε είναι ιός και κολλάει κυρίως από τα χέρια. Δεν έχει να κάνει με τον καιρό....

 

Με εκνευρίζει όταν λένει "..ε, βγήκε στο κρύο το παιδί και κρύωσε..." ή "...δε θα σε κολλήσω, κρυωμένος είμαι μόνο...". Πόσες φορές πρέπει να το ακούσουμε από γιατρούς ότι το κρυολόγημα δεν κολλάει από το κρύο, αλλά από άλλους ανθρώπους και ότι είναι η πλέον μεταδοτική ίωση (ίσως λόγω ρης άγνοιάς μας γι'αυτή)??? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά δεν κρυώνουν από το κρύο, θα αρρωστήσουν αν τα κολλήσει κάποιος. Η δικιά μου είναι πρόωρο και τώρα μπήκαμε στον 7ο μήνα. Από τη δεύτερη μέρα που την πήραμε σπίτι (20 ημερών) την πήγαμε και βόλτα και από τότε βγαίνουμε για βόλτα 20λεπτη και πρωί και απόγευμα. Να σας πω και τι έχει πάθει; Σύγκαμα, αυτό είναι το μόνο που έπαθε γιατί κοιμάται από τις 10 μμ ως τις 9πμ...Ακόμα και οι παιδίατροι το λένε, πρέπει να παίρνει αέρα και όχι βαριά ντυμένο. :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνώ με τη desdemona.

 

Κι εμείς από 20 ημερών πρωί απόγευμα και το γιο μου και τα δίδυμα. Και για αρκετά περισσότερη ώρα αφού και τα 3 λατρεύουν το έξω... Άσε που όταν ήταν πιο μικρά πολλούς από τους υπνάκους τους έπαιρναν στο καρότσι και εμείς κάναμε και τη βόλτα μας.

 

Είμαστε δε παντός καιρού, μόνο τα καρεκλοπόδαρα μας σταματάνε...!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω εβγαλα το μπεμπη 9 ημερων και πηγαμε παιδιατρο και μετα βολτα με το αμαξι , σε 20 μερες που ητανε Μ.Σαββατο πηγαμε στο χωριο και γυρησαμε το βραδυ και απο εκει και περα πολλες βολτες . Αμα τα μωρακια επρεπε να μεινουνε μεσα 40 μερες τοτε θα εμεναν στη μητρα αλλες 40 μερες . Λετε να ειπε η φυση 9 μηνες κοιλια και 2 μηνες σπιτι ? αρκει να μην εχει παγωνιες και υπο μηδεν .

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα μωρακια επρεπε να μεινουνε μεσα 40 μερες τοτε θα εμεναν στη μητρα αλλες 40 μερες . Λετε να ειπε η φυση 9 μηνες κοιλια και 2 μηνες σπιτι ? αρκει να μην εχει παγωνιες και υπο μηδεν .

 

ΧΑΧΑΧΑ!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 17 ημερων κ σχεδον καθε μερα ειμαστε για καφε ή βολτα:P "ο καθαρος αερας δεν εβλαψε ποτε κανενα αλλα μη την πηγαινεις σε κλειστους χωρους ακομα γιατι μπορει να κολλησει οτιδιποτε κ ειναι πολυ μικρο επισης οχι σε χωρουσ με καπνα" ειπε η γιατρος..λογικο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα Νοέμβριο και βγήκαμε απ' το μαιευτήριο τη 2η μέρα. Την 3η μέρα πήγαμε με τη Ρέα (με τα πόδια) στο ΚΕΠ της γειτονιάς μας (και ήταν η πρώτη μας βόλτα)!

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=rhea094.jpg

Από εκείνη τη μέρα βγαίνουμε σχεδόν κάθε μέρα και περπατάμε, τουλάχιστον λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως, ιδιαίτερα με το Θανούλη πήγαμε πολλές φορές σε καταστήματα (κυρίως στο Λητώ και άλλα τέτοια) απλώς αποφεύγαμε το στρίμωγμα και την πολυκοσμία. Εγώ δε, με το Θάνο στο μάρσιμο, πήγαινα και πλήρωνα όλους τους λογαριασμούς σε τράπεζες και ταχυδρομεία...

Βέβαια -να' ναι καλά οι άνθρωποι- μου έδιναν πάντα προεραιότητα και έτσι δεν μέναμε εκεί παρά ελάχιστα. Και οι διδυμούλες βέβαια δεν πήγαν πίσω.

 

Η Εύα και η Χριστίνα άλλωστε πήγαν τις πρώτες τους διακοπές πολύ πριν σαραντήσουν. Χριστέ μου τί έιχα κουβαλήσει τότε...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ακουσα σήμερα οτι μπορώ να διαβάσω την ευχή των 40 ημερών νωρίτερα?

Σκέφτομαι να πάω την Τετάρτη που είναι η γιορτή μου, 8 μέρες νωρίτερα

Ξέρετε αν ισχύει κατι τέτοιο και αν είναι σωστό?

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακουσα σήμερα οτι μπορώ να διαβάσω την ευχή των 40 ημερών νωρίτερα?

Σκέφτομαι να πάω την Τετάρτη που είναι η γιορτή μου, 8 μέρες νωρίτερα

Ξέρετε αν ισχύει κατι τέτοιο και αν είναι σωστό?

 

ελα ,ΦΡΟΥΦΡΟΥ μου.ναι μπορεις να πας να σε διαβασει ο παππας ευχουλα.εμενα ηρθε στο σπιτι στις 20 μερες τον φωναξα ναρθει.μπορεις και νωρητερα απο τις 20 μερες πληροφοριακα σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια παιζει ρολο και λιγο ο παππας.επειδη εμενα μου ειπε για μισο σαραντησμο οποτε θες αλλα για τον κανονικο σαραντισμο θα σε σαραντησω ακριβως στις 40 μερες οχι νωρητερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μας ήρθε ο παπάς στο σπίτι στις 20 ημέρες και μας διάβασε μια ευχή.Η φράση μισός σαρταντησμός δεν του είχε αρέσει καθόλου γιατί μου είπε οτι ο σαραντησμός είναι ένας ούτε μισός ούτε 1/4.Και στις 40 ημέρες ακριβώς πήγαμε στην εκκλησία για να σαραντήσουμε όμως ούτε μία μέρα νωρίτερα αφού έβγαλε το ημερολόγιο από τη τσέπη του και υπολόγισε ο ίδιος ποια ημέρα ήταν η 40η :lol:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H ευχη που δινουν νωριτερα....ειναι η ευχη γεννησεως.Δεν υπαρχει μιση ευχη .

Στις 40 μερες πας στην εκκλησια και μονο εκει...στο σπιτι ειναι αλλη η ευχη που λενε.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις διαβασαμε ευχη 3 μερες μετα που γυρησαμε σπιτι απο το μαιευτηριο και επειτα στις 40 μερες . στην πρωτη περιπτωση ηρθε παπας στο σπιτι μας και στις 40 πηγαμε εμεις στην Εκκλησια . Εννοειτε οτι δεν μειναμε καθολου μεσα ή τιποτα τετοιο , βγαιναμε κανονικα απο την 3-4 μερα και μετα .

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα σήμερα οτι μπορώ να διαβάσω την ευχή των 40 ημερών νωρίτερα?

Σκέφτομαι να πάω την Τετάρτη που είναι η γιορτή μου, 8 μέρες νωρίτερα

Ξέρετε αν ισχύει κατι τέτοιο και αν είναι σωστό?

 

 

εγω 10 μερες νωριτερα λογω του οτι φυγαμε διακοπες επειτα...βγαιναμε απο την πρωτη μερα σπιτι βολτουλες λογω του οτι πηραμε μιση ευχη μολις μπηκαμε σπιτι...

froufrou συνονοματες ειμαστε γιορταζουμε μαζι ασε που στο σχολειο με φωναζαν froufrou!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ κορίτσια δεν πρόκειται να μείνω μέσα με το μωρό 40 μέρες...έλεος! Μες το καλοκαίρι θα γεννήσω και θα κλειστώ στο σπίτι; Είδη είμαστε σχεδόν 3 μήνες κλεισμένοι μέσα και δεν παλεύεται άλλο. :?:?

Θα τον πάω στις 20μέρες στην εκκλησία να του διαβάσουν ευχούλα και μετά θα πάμε να σαραντίσουμε :wink: αλλά σπίτι δεν μένουμε 40 μέρες :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Την 6η μέρα ήρθε ο παπάς στο σπίτι διάβασε μία ευχή και μας είπε ότι μπορούμε να πάμε όπου θέλουμε εκτός από εκκλησία όπου θα έπρεπε να περάσουν οι 40 μέρες.......

Από την 6η μέρα και μετά δεν νομίζω να μείναμε ποτέ μέσα στο σπίτι.......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Οποτε νιωσεις εσύ έτοιμη βγαίνεις!!!

Αυτά με τα σαρανταήμερα και τις άλλες δεισιδεμονίες είναι μπούρδες για μένα!!!

Εγώ πήρα στις 20 ήμέρες την μισή γιατί έπρεπε να ταξιδεψουμε και με πίεσαν οι γιαγιαδες για αυτό. Μετά βγαίναμε έξω κανονικά και στις 40 ημέρες ακριβώς περάσαμε και μια βόλτα από την εκκλησία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την 6η μέρα ήρθε ο παπάς στο σπίτι διάβασε μία ευχή και μας είπε ότι μπορούμε να πάμε όπου θέλουμε εκτός από εκκλησία όπου θα έπρεπε να περάσουν οι 40 μέρες.......

Από την 6η μέρα και μετά δεν νομίζω να μείναμε ποτέ μέσα στο σπίτι.......

 

:wink::wink::wink:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Μιση ευχή έχω πάρει ήδη!Ηρθε ο παπάς στο σπίτι!Αν είναι σήμερα που είναι να πάει στην παιδίατρο να την κάνω και βολτούλα και στις 40 ημέρες να πάω στην εκκλησία.Η αλήθεια είναι οτί και εγώ δεν τα καταλαβαίνω αυτά

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω 10 μερες νωριτερα λογω του οτι φυγαμε διακοπες επειτα...βγαιναμε απο την πρωτη μερα σπιτι βολτουλες λογω του οτι πηραμε μιση ευχη μολις μπηκαμε σπιτι...

froufrou συνονοματες ειμαστε γιορταζουμε μαζι ασε που στο σχολειο με φωναζαν froufrou!!!!!!!!!!

 

γιατι σε φωνάζανε froufrou? δεν πιστεύω να έχεις και εσύ κοκκινα φουντωτά μαλλιά?

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...