Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Κορίτσια αυτό με τα ρούχα του παιδιού που δεν τα απλώνανε βράδυ ήταν επειδή χρειάζονταν το φως του ήλιου για απολύμανση. Εμείς έχουμε πλυντήρια ρούχων που πλένουν σε υψηλές θερμοκρασίες, απορρυπαντικά, σίδερα... και μέσα στο σπίτι να τα στεγνώσουμε τα ρούχα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Είναι άλλο πράγμα να πλένεις βρώμικες πάνες στη σκάφη με χλιαρό νερό και σαπούνι και άλλο να πλένεις ζιπουνάκια στο πλυντήριο με απορρυπαντικό και μετά να τα σιδερώνεις.

 

Το σούρουπο βγαίνουν τα μάου μάου :P :p

 

Ρηνιώ, στην αρχή τα περισσότερα μωράκια κοιμούνται πολλές ώρες. Αν κοιμάσαι κι εσύ όταν κοιμάται το μωρό δεν θα έχεις πρόβλημα. Άλλωστε δεν θα βγαίνετε πολλές ώρες έξω, μια βολτίτσα θα πηγαίνετε να το βλέπει ο ήλιος. 10-15 λεπτά στην αρχή. Όσο άυπνη και να είσαι, θα τα καταφέρεις. Θα δεις ;)

 

Επίσης να πω ότι ο παιδίατρος στο νοσοκομείο μας είχε πει εγώ αν δεν θέλω να μην βγαίνω έξω, αλλά το μωρό να βγαίνει καθημερινά με τον μπαμπά του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια αυτό με τα ρούχα του παιδιού που δεν τα απλώνανε βράδυ ήταν επειδή χρειάζονταν το φως του ήλιου για απολύμανση. Εμείς έχουμε πλυντήρια ρούχων που πλένουν σε υψηλές θερμοκρασίες, απορρυπαντικά, σίδερα... και μέσα στο σπίτι να τα στεγνώσουμε τα ρούχα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Είναι άλλο πράγμα να πλένεις βρώμικες πάνες στη σκάφη με χλιαρό νερό και σαπούνι και άλλο να πλένεις ζιπουνάκια στο πλυντήριο με απορρυπαντικό και μετά να τα σιδερώνεις.

 

Το σούρουπο βγαίνουν τα μάου μάου :P :p

 

Ρηνιώ, στην αρχή τα περισσότερα μωράκια κοιμούνται πολλές ώρες. Αν κοιμάσαι κι εσύ όταν κοιμάται το μωρό δεν θα έχεις πρόβλημα. Άλλωστε δεν θα βγαίνετε πολλές ώρες έξω, μια βολτίτσα θα πηγαίνετε να το βλέπει ο ήλιος. 10-15 λεπτά στην αρχή. Όσο άυπνη και να είσαι, θα τα καταφέρεις. Θα δεις ;)

 

Επίσης να πω ότι ο παιδίατρος στο νοσοκομείο μας είχε πει εγώ αν δεν θέλω να μην βγαίνω έξω, αλλά το μωρό να βγαίνει καθημερινά με τον μπαμπά του!

 

 

αχχχχ...εμάς ο μπαμπάς μας βράδυ φεύγει και συνήθως βράδυ έρχεται!!!

κοίτα εφ'οσον λέτε οτι δεν πειράζει εγω προτιμώ την εμπειρία απο την θεωρία...δεν είμαι καμια τρελλαμένη αλλά το άγχος καταλαβαίνεις οτι είναι φυσιολογικό!!την ευχή του παππά πάντως θα την πάρω γιατί το νιώθω κι ας έχω βγάλει το μωρό νωίτερα..ή πρέπει να διαβάσει πρώτα την ευχή και μετα να βολτάουμε;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ...εμάς ο μπαμπάς μας βράδυ φεύγει και συνήθως βράδυ έρχεται!!!

κοίτα εφ'οσον λέτε οτι δεν πειράζει εγω προτιμώ την εμπειρία απο την θεωρία...δεν είμαι καμια τρελλαμένη αλλά το άγχος καταλαβαίνεις οτι είναι φυσιολογικό!!την ευχή του παππά πάντως θα την πάρω γιατί το νιώθω κι ας έχω βγάλει το μωρό νωίτερα..ή πρέπει να διαβάσει πρώτα την ευχή και μετα να βολτάουμε;

Δεν υπαρχουνε πρεπει κοπελα μου καλη , κανεις οτι θελεις και ευχη αμα δεν θελεις να παρεις να μην παρεις , πραγματικα και ειλικρινα κανε οτι νοιωθεις εσυ σωστο , δεν υπαρχουνε πρεπει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουνε πρεπει κοπελα μου καλη , κανεις οτι θελεις και ευχη αμα δεν θελεις να παρεις να μην παρεις , πραγματικα και ειλικρινα κανε οτι νοιωθεις εσυ σωστο , δεν υπαρχουνε πρεπει .

 

ναι λίγο στα διαδικαστικά δεν το έχω!!!

ας μας κάνει ωραίες μέρες λοιπόν να μπορούμε και να έχω την όρεξη!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι λίγο στα διαδικαστικά δεν το έχω!!!

ας μας κάνει ωραίες μέρες λοιπόν να μπορούμε και να έχω την όρεξη!!!

Δεν υπαρχουνε διαδικαστικα , οπως ειπα οτι θες κανεις . Αμα θες και με κρυα βγαλτο ε3ω , δεν θα παθει τπτ , καλο ντυσιμο και βολτες , ειναι οτι καλυτερο και το κραταει ηρεμο .Τα δικα μοθ παιδια τα εβγαζα και νεογεννητα με χιονια και βροχες.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγώ βγήκα κανονικά έξω λίγες μέρες μετά που γέννησα. Τη μικρή την εβγαλα πριν περάσουν σαράντα μέρες και πριν πάρουμε την ευχή, απλά για μικρά διαστήματα μονο και μόνο επειδή εκανε κρυο..την ευχή την πήραμε βεβαια αρκετα αργοτερα όταν η μικρή ήταν 2,5 μηνών. όσο για λεφτά δεν έδωσα τίποτα στον παπά ούτε και ζήτησε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορείς να το βγάλεις κ την πρώτη μέρα!Εγώ τον είχα βγάλει σχεδόν μετά από 3 μήνες γιατί είχα πέσει σε περίοδο που έριξε μέχρι κ χιόνια.Ήταν ο μικρός μου αδύναμος,ήμουν κ εγώ λίγο φοβιτσιάρα ε κ δεν τον έβγαζα έξω στα χιόνια,αλλά με το που έκανε καλό καιρό βγήκαμε!Αν κ δεν ήταν τόσο ειδυλιακά τις πρώτες φορές σιγά σιγά μάθαμε.Όσο για τον παπά μπορείς να πάρεις κ την μισή ευχή στις 20 μέρες που σου "επιτρέπει" να βγαίνεις μέρα.Αλλά δε σε υποχρεώνει να κάτσεις μέσα επειδή δεν έχεις πάρει την ευχή.Εσύ ότι θέλεις κάνεις κ πόσο τα πιστεύεις αυτά!Εγώ είχα κρατήσει τις 40 μέρες γιατί δεν αισθανόμουν καλά σωματικά.Επέτρεπα μόνο σε πολύ κοντινούς συγγενείς να έρθουν σπίτι.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα σαραντίζω αλλά δεν ξέρω αν θα πάω για την ευχή. Βγήκα ήδη 3 φορές μέχρι τώρα και για δουλειά και για διασκέδαση, το μωρό όμως πριν το βγάλω ρώτησα τον γιατρό γιατί δεν πιστεύω στα της εκκλησίας. Εκείνο που με ενοχλεί στην όλη υπόθεση με την ευχή είναι πως το βλέπει η εκκλησία.

Δεν ήμουν ποτέ της θρησκείας, αλλά θεωρώ ότι πριν αποφασίσω και απορρίψω θα πρέπει να σκεφτώ και τον άντρα μου που πιστεύει περισσότερο από εμένα (λίγο παραπάνω δλδ;)) και να το ψάξω. Βρήκα λοιπόν πως σαν λεχώνα θεωρούμε ακάθαρτη (όχι αμαρτωλή) αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως, από την στιγμή που ο Θεός υποτίθεται με έφτιαξε έτσι ώστε να γεννάω, πως το μωρό στην ουσία με την έλευσή του στον Ναό αφιερώνεται στον Θεό (δεν θέλω να την αφιερώσω πουθενά!!!!) και άλλα που μου φάνηκαν από αδιάφορα έως τραγικά. Πχ Σαν ασαράντιστα τα μωρά μπαίνουν αγόρια/κορίτσια στο ιερό γιατί θεωρούνται δώρα προς/από τον Θεό και γιατί σε αυτό το σημείο η εκκλησία δεν κάνει διακρίσεις στο φύλο. Σε ποιο σημείο αρχίζουν οι διακρίσεις αν ένα αγόρι και ένα κορίτσι ακολουθούν την ίδια χριστιανική ζωή;

Μπορεί κάποιος να πει...Κολλάς στα τυπικά...αλλά επειδή ακριβώς όλα αυτά ακούγονται τυπικά και εμένα δεν με καλύπτουν σε θέμα πίστης ή να με ανακουφίζουν σε κάτι, δεν πιστεύω λοιπόν, δεν θεωρώ σωστό να πάω μόνο για τους τύπους στην εκκλησία....

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν θελεις μην πηγαινεις δεν καταλαβαινω το προβλημα σου απο την μια λες δεν πιστευω και απο την αλλη λες δεν ξερω αν θα παω για τον σαραντισμο αφου βγηκα ηδη 3 φορες....

Αν δεν πιστευες και δεν σε ενδιεφερε ο σαραντισμος δεν θα αναφερεις πως εχεις βγει 3 φορες....τα χεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου νομιζω:rolleyes::rolleyes::rolleyes:!!

 

Αν δεν θελεις να το κανεις μην το κανεις....για να κανουμε το παιδι μας χριστιανο πρεπει πανω απο ολα να ειμαστε οι ιδιοι και να πιστευουμε!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Επισης υπαρχει ηδη edit admin[ άκυρο link λόγω συγχώνευσης http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19758&highlight=%F3%E1%F1%E1%ED%F4%E9%F3%EC%EF%F2&page=14 ]δες και εκει! Να σου ζησει!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τις σκέψεις σου. όταν είχα το γιο μου τον πήγα για την ευχή επειδή με είχε πρήξει η μάνα μου. τώρα στο επόμενο, που διάβασα το νόημα που δίνει η εκκλησία για τον σαραντισμό, δεν θα πάω να πάρω ευχή. αν όμως για τον άντρα σου είναι σημαντικό να πας ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς από την άποψη να του κάνεις το χατήρι... αν πάλι σε ενοχλεί πολύ σαν ιδέα μη το κάνεις. για μένα είναι καθαρά τυπικό το θέμα όπως και η βάφτιση...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εβγαινα πριν τις 20 ημερες-μονο εγω,οχι το μωρο-αλλιως θα ειχα τρελαθει μεσα στο σπιτι...ηταν κ κατακαλοκαιρο....στις 20 ημερες πηρα την μιση ευχη-χαζομαρες δηλαδη,αλλα εχε χαρη που επεσαν να με φανε μανα κ πεθερα-το μωρο βγηκε για πρωτη φορα στις 40 ημερες που πηγαμε στην εκκλησια...τα θεωρω χαζομαρες για τη μανα να μη βγαινει κλπ...θα τρελαθουμε τοσες μερες στο σπιτι κλεισμενες..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

στο 1ο παιδακι πηραμε μιση ευχη,23 ημερων πηγαμε διακοπες στο χωριο και σαραντησαμε εκει.τωρα στο 2ο βγηκα χωρις ευχη 2-3 φορες.1 για εξετασεις και μετα στο παρκο να μας δει ο ηλιος γιατι ειχε ικτερο.πηγα και σαραντησα κανονικα στην εκκλησια.δε με ρωτησε κανεις αν εχω βγαλει το μωρο εξω.αλλωστε η ουσια της ευχης δεν νομιζω να ειναι να κλεισεις το μωρο 40 μερες μεσα χωρις ουσιαστικο λογο.

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν θελεις μην πηγαινεις δεν καταλαβαινω το προβλημα σου απο την μια λες δεν πιστευω και απο την αλλη λες δεν ξερω αν θα παω για τον σαραντισμο αφου βγηκα ηδη 3 φορες....

Αν δεν πιστευες και δεν σε ενδιεφερε ο σαραντισμος δεν θα αναφερεις πως εχεις βγει 3 φορες....τα χεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου νομιζω:rolleyes::rolleyes::rolleyes:!!

 

Αν δεν θελεις να το κανεις μην το κανεις....για να κανουμε το παιδι μας χριστιανο πρεπει πανω απο ολα να ειμαστε οι ιδιοι και να πιστευουμε!

 

Ευχαριστώ για την προσπάθεια κατατοπισμού, αλλά ο σαραντισμός δεν είναι μονάχα για την εκκλησία...Ως προς το ιατρικό κομμάτι (το οποίο και σέβομαι) ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω κάποια πράγματα μέχρι να σαραντίσω, περίοδος που απαιτείται για να επανέλθει ο οργανισμός. Το ότι δεν πιστεύω στην εκκλησία έχει να κάνει με την ευχή και όχι με τον σαραντισμό. Θα το έκανα από σεβασμό στις απόψεις του άντρα μου (όπως αν ήταν μουσουλμάνος πχ θα σεβόμουν και θα τον στήριζα σε κάτι αντίστοιχο) αλλά θεωρώ ότι αν δεν πιστεύει κάποιος δεν θα έπρεπε να το κάνει για τους τύπους μονάχα. Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μάθω και τις απόψεις άλλων γυναικών πάνω στο θέμα της ευχής γι'αυτό και δημοσίευσα την άποψή μου εδώ!:)

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσπάθεια κατατοπισμού, αλλά ο σαραντισμός δεν είναι μονάχα για την εκκλησία...Ως προς το ιατρικό κομμάτι (το οποίο και σέβομαι) ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω κάποια πράγματα μέχρι να σαραντίσω, περίοδος που απαιτείται για να επανέλθει ο οργανισμός. Το ότι δεν πιστεύω στην εκκλησία έχει να κάνει με την ευχή και όχι με τον σαραντισμό. Θα το έκανα από σεβασμό στις απόψεις του άντρα μου (όπως αν ήταν μουσουλμάνος πχ θα σεβόμουν και θα τον στήριζα σε κάτι αντίστοιχο) αλλά θεωρώ ότι αν δεν πιστεύει κάποιος δεν θα έπρεπε να το κάνει για τους τύπους μονάχα. Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μάθω και τις απόψεις άλλων γυναικών πάνω στο θέμα της ευχής γι'αυτό και δημοσίευσα την άποψή μου εδώ!:)

 

Εγω παντως με τον παππα εδω που μιλησα που ειναι απο τους λιγοστους σωστους παπαδες π εχω γνωρισει για τον σαραντισμο μου ειπε πως δεν ισχυουν οοοοολα αυτα που ακουμε για το απλωμα ρουχων νυχτα κτλ κτλ....μου ειπε πως το 40ημερο καλο ειναι να μην ερχεται το μωρο και η λεχωνα σε επαφη με πολυ κοσμο γιατι ειναι ευαισθητοι ευαλωτοι ακομα και ο κοσμος εινια κακος ετσι ακριβως μου το ειπε το οποιο ειναι κατι που πιστευω και εγω!

 

Επειδη δεν καταλαβα μαλλον εγω δεν εξηγειτε αλλιως λες πως θα το εκανες απο σεβασμο στην αποψη του αντρα σου...αλλα επειδη δεν πιστευεις στον σαραντισμο σαν ευχη καποιος που δεν πιστευει δεν θα πρεπε να το κανει μονο για τους τυπους αυτο ειπα και εγω.... αν δεν θελεις να το κανεις εινια δικαιωμα σου θα μπορουσες να το συζητησεις με τον συζυγο σου αυτος τι γνωμη εχει??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, ειμαι κι εγω λεχωιδα και εχω τα ιδια κολληματα και υφισταμαι τις ιδιες πιεσεις με πολλες γυναικες που βασανιζονται απο οπισθοδρομικες μαμαδες και πεθερες- συγχωρειστε μου τον ορο. Δεν διαβασα ολα τα ποστ αλλα καποια τελευταια. Δεν αντεχω ολα αυτα τα εθιμα που αφορουν λεχωνες και μωρα γιατι δεν εχουν πραγματικη βαση αλλα ειναι εθιμα αλλων εποχων που σκοπο ειχαν να οδηγησουν τις μαμαδες να βαλουν ενα προγραμα σε σχεση με τη νεα τους ζωη. Περνουσαν τα παντα μεσα απο τη θρησκεια γιατι ετσι θα επειθαν τον κοσμο. Ειναι τυχαιο που κανεις δεν ξερει γιατι δεν πρεπει π.χ. να μαζευεις τα ρουχα μωρου και της λεχωνας μεσα οταν νυχτωσει; Σε ολα η απαντηση ειναι "ετσι". Εγω τσακωθηκα πρωτη μερα με τη μαμα μου γι'αυτα, μη σας πω οτι το βραδυ που σπασαν τα νερα ειχαμε μολις τελειωσει μια συζητηση περι τετοιων δοξασιων και συγχιστηκα.:mad:

Αυριο θελω να παω να κοψω τα ραματα το απογευμα και να δω πως δεν θα παθει εγκεφαλικο.

Οσο για την ευχουλα του παπα, εγω την πηρα ηδη. Θα παω και τον μπεμπη στην εκκλησια για σαραντισμο βεβαια! Στο μαιευτηριο, εφεραν μια κοπελα που ο μπαμπας της ηταν ιερεας. Οταν ηρθαν στο δωματιο μαμα και μωρο ο παππους τους διαβασε ευχη και μου ειπε αν θελω να μου διαβασει κι εμενα. Ηταν ανελπιστο δωρο, νιωθω ευγνωμων για την ευτυχη συγκυρια. Μαλιστα ειχα μεγαλο προβλημα με το ταισμα του μωρου και εκεινη την ημερα ημουν υπο εκπαιδευση να μαθω να ταιζω, μου φαινοταν βουνο. Η παιδιατρος με απειλησε οτι θα με κρατουσε οσες μερες χρειαζοταν για να εξασκηθω γιατι το μωρο μου ειναι μικρο και χρειαζεται καλο ταισμα για να μεγαλωσει. Τριγυρνουσα λοιπον στους διαδρομους του μαιευτηριου κλαιγοντας απο απελπισια και μετα εγινε αυτο. Απο το μεσημερι και μετα ηταν σαν να εγινε θαυμα, τα πραγματα βελτιωθηκαν τοσο πολυ που παιδιατρος και μαιες δεν με αναγνωριζαν, χαμογελουσαν και τ'αυτια μου γιατι πραγματικα βελτιωθηκα σ'αυτο που μου φαινοταν βουνο. (Ξερω οτι πολλες θα γελατε αλλα εγω δεν ειχα ιδεα απο μωρα, ποτε δεν φροντισα ουτε για 1 ωρα ενα μωρο και δεν ηξερα ουτε το μπουκαλι να πιανω, τοσο δυσκολο ηταν). Βεβαια εγω δινω μεγαλη σημασια στη θρησκεια και προσευχομαι πολυ ιδιαιτερα στα δυσκολα και βρισκω μεγαλη παρηγορια στα λογια της εκκλησιας.

Δεν θελω να επιβαλλω τη γνωμη μου, αλλα η ευχουλα του παπα ειναι κατι διαφορετικο απο τις δοξασιες που πιστευουν οι μαμαδες μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τον παππα εδω που μιλησα που ειναι απο τους λιγοστους σωστους παπαδες π εχω γνωρισει για τον σαραντισμο μου ειπε πως δεν ισχυουν οοοοολα αυτα που ακουμε για το απλωμα ρουχων νυχτα κτλ κτλ....μου ειπε πως το 40ημερο καλο ειναι να μην ερχεται το μωρο και η λεχωνα σε επαφη με πολυ κοσμο γιατι ειναι ευαισθητοι ευαλωτοι ακομα και ο κοσμος εινια κακος ετσι ακριβως μου το ειπε το οποιο ειναι κατι που πιστευω και εγω!

 

Επειδη δεν καταλαβα μαλλον εγω δεν εξηγειτε αλλιως λες πως θα το εκανες απο σεβασμο στην αποψη του αντρα σου...αλλα επειδη δεν πιστευεις στον σαραντισμο σαν ευχη καποιος που δεν πιστευει δεν θα πρεπε να το κανει μονο για τους τυπους αυτο ειπα και εγω.... αν δεν θελεις να το κανεις εινια δικαιωμα σου θα μπορουσες να το συζητησεις με τον συζυγο σου αυτος τι γνωμη εχει??

 

Α, καλά με αυτά για το άπλωμα των ρούχων ή το κόψιμο των νυχιών γέλαγα κι εγώ.

 

Με τον άντρα μου που μίλησα (όπως είπα εκείνος είναι λιιιιιιιγο παραπάνω πιστός) θεωρεί όπως κι εσύ πως αν δεν το πιστεύω πραγματικά, δεν θα έπρεπε να το κάνω. Μακάρι να πίστευε το ίδιο και για την βάφτιση...Και σίγουρα είναι δικαίωμά μας τέτοιες αποφάσεις, αλλά καλό θα ήταν πάντα να σκεφτόμαστε και τον άλλον. Αν το ήθελε πολύ, γιατί το πίστευε βαθιά και τον κάλυπτε συναισθηματικά θα στεκόμουν πλάι του...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά επειδή και γω δεν είμαι από αυτούς που τηρούν πιστά τους κανόνες που έχει θέσει η εκκλησία, ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που λένε ότι έμειναν μέσα 40 μέρες και δεν βγήκαν καθόλου ούτε αυτές ούτε τα μωρά τους, ο γυναικολόγος και ο παιδίατρος πως τις παρακολουθούσε?

 

Και να ήθελα να μείνω μέσα έπρεπε να πάω για τα ράμματα και για να με δει ο γιατρός ότι όλα πάνε καλά. Το παιδί, αφού το πήραμε από τη ΜΕΝΝ μετά από 2 βδομάδες, το πήγαμε πόσες φορές παιδίατρο μέχρι τις 40 μέρες...

 

Δηλαδή τα μωράκια που γεννιούνται πρόωρα και μένουν μέσα στο νοσοκομείο, πολλές φορές για πάνω από 40 μέρες, και μαζί οι μανάδες που πηγαινοέρχονται κάθε μέρα να δουν τα βλαστάρια τους, τι έπρεπε να κάνουν? Να επικοινωνούν πνευματικά με τα μωρά τους και να κάτσει ο καθένας στον τόπο του μέχρι τις 40 μέρες? Ή να βάλουν τον παπά τότε μέσα στο θάλαμο να το "διαβάσει"?

 

Πιστεύω στο Θεό. Προσεύχομαι..Αλλά κάποιους κανόνες της εκκλησίας δεν μπορώ να τους ενστερνιστώ...Γιατί θεωρώ ότι είναι καθαρά ανθρώπινοι που εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς και όχι το θέλημα του Θεού...

 

Για τα πιο πάνω θα μπορούσε κανείς να με πει άπιστη και δε ξέρω και γω τι?

 

Το ένα εκ των δυο ονομάτων που έδωσα στο παιδί μου είναι της Παναγίας. Όταν καταφέραμε και πήγαμε τελικά και μεις στην εκκλησία για την ευχή και για να τηρήσουμε το έθιμο, ο παπάς μας ρώτησε το όνομα του παιδιού και όταν του είπαμε και τα δυο μας είπε ένα θα διαβάσουμε. Ένα όνομα πρέπει να έχει το παιδί.

 

Το βαφτίσαμε τελικά σε άλλη εκκλησία μετά από κάμποσες γύρες ψαξίματος ώστε να του δώσουμε όλο το όνομά του όπως το θέλαμε...Άραγε ο κάθε παπάς πράττει με την λογική του? Ο ένας μπορεί να το βαφτίσει με δυο ονόματα και ο άλλος όχι? Είναι θέμα του τι πιστεύει αυτός ή του τι πιστεύει η εκκλησία στην οποία ανήκουν?

 

Δε μπορώ να καταλάβω...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...

 

Οπότε κάνω και γω αυτό που νιώθω μέσα μου σωστό και όταν έρθει η ώρα ας με κρίνει ο Θεός και όχι οι άνθρωποι...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Εγω βγήκα στις 25 μέρες γιατί πονούσε φριχτά δοντάκι και έπρεπε να πάω οδοντίατρο..δεν πήγα να πάρω καμία ευχή..

Το μωρό σαραντίζει ημερολογιακά αύριο..εγω το πήγα την Κυριακή και σαραντισε..ΔΕΝ με ρώτησε όνομα ούτε και πήγε τη μικρή μες στο Ιερό απλά μας έβαλε και προσκυνήσαμε εμένα και το σύζυγο στην Ωραία Πύλη τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας...

 

Πάντως Τρελενάκι εγω το ήθελα και αν και δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας ένιωσα μεγάλη συγκίνηση που σαραντίσαμε και πήγαμε τη μικρή να πάρει την ευχή..όλα τα υπόλοιπα που λένε οι παλιές τα λένε γιατί τότε όπως είπε και η vasfa περνούσαν τα πάντα μέσω θρησκείας/εκκλησίας για να πείθουν τον κόσμο..δεν έχουν καμία βάση παρά μόνο αναχρονιστική..εγω και ρούχα της άπλωσα βράδυ και την έβγαλα πριν τις 40 μέρες έξω (κι ας ήταν για λίγο!!)

 

Να κάνεις όπως αισθάνεσαι!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ εχω ακούσει αρκέτα, κυρίως στο πρώτο παιδί από τη μαμα μου, εχω καταλήξει ότι όλα αυτα που μας λενε μπορεί να έχουν μια βαση αν τα δούμε από αλλη σκοπιά.

αν σκεφτούμε δηλαδή πως οι κανονες της εκκλησίας θεσπίστηκαν πριν από αιώνες κατω από διαφορετικές συνθήκες.

Το γεγονος ότι η λεχώνα δεν έπρεπε να βγει έξω ή το μωρό είχαν νόημα για την προστασία τους. Εξάλλου η παιδική θνησιμότητα ήταν στα ύψη. επίσης η γυναίκα που τότε δούλευε μεχρι τελευταία στιγμη και μπορεί να γεναγε στα χωράφια χρειαζόταν ένα χρονικό διαστημα για να αναρρώσει.

Ακόμα και σε δυτικούς πολιτισμούς που δεν υπάρχει η περίοδος των σαραντα ημερών, οι πρώτες εξι εβδομάδες θεωρούνται σημαντικές για την αναρρωση της γυναικας από τον τοκετό.

 

Τωρα τα υπόλοιπα όπως τα ρούχα, τα νύχια, οι επισκέψεις από αδιάθετη γυναίκα κ.λπ. είναι υπερβολικά αλλα σίγουρα θα είχαν καποια βάση.

 

Φυσικά στις μερες μας όλα αυτά δεν έχουν νόημα. και εγώ βγηκα και το μωρό πριν σαραντίσουμε. Η ζωή πλεον έχει αλλους ρυθμούς.

 

Οσο για τον σαραντισμό στην εκκλησία, για εμένα είναι μια ευχή. καλό είναι το παιδί να την πάρει. Αν αφορούσε μονο εμένα μπορέι και να μην το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Εγω βγήκα στις 25 μέρες γιατί πονούσε φριχτά δοντάκι και έπρεπε να πάω οδοντίατρο..δεν πήγα να πάρω καμία ευχή..

Το μωρό σαραντίζει ημερολογιακά αύριο..εγω το πήγα την Κυριακή και σαραντισε..ΔΕΝ με ρώτησε όνομα ούτε και πήγε τη μικρή μες στο Ιερό απλά μας έβαλε και προσκυνήσαμε εμένα και το σύζυγο στην Ωραία Πύλη τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας...

 

Πάντως Τρελενάκι εγω το ήθελα και αν και δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας ένιωσα μεγάλη συγκίνηση που σαραντίσαμε και πήγαμε τη μικρή να πάρει την ευχή..όλα τα υπόλοιπα που λένε οι παλιές τα λένε γιατί τότε όπως είπε και η vasfa περνούσαν τα πάντα μέσω θρησκείας/εκκλησίας για να πείθουν τον κόσμο..δεν έχουν καμία βάση παρά μόνο αναχρονιστική..εγω και ρούχα της άπλωσα βράδυ και την έβγαλα πριν τις 40 μέρες έξω (κι ας ήταν για λίγο!!)

 

Να κάνεις όπως αισθάνεσαι!!

 

Να σου ζήσει, να την χαίρεσαι και να την καμαρώνεις πάντα. Αφού έτσι ένιωθες (όπως παροτρύνεις κι εσύ) καλά έκανες. Γενικά είμαι του να αφήνουμε τον άλλον να κάνει όπως πιστεύει, ακόμα και αν πιστεύει στους Ελοχίμ...Απλά όπως λέω, εμένα δεν με καλύπτει συναισθηματικά ή ψυχικά σε κάτι, έχω που έχω και την προκατάληψή μου για την θρησκεία, θα το έκανα μόνο για να σταθώ στο πλευρό του άντρα μου...αν και απ'ότι συζητήσαμε τελικά, ούτε εκείνος καίγεται...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

.μου ειπε πως το 40ημερο καλο ειναι να μην ερχεται το μωρο και η λεχωνα σε επαφη με πολυ κοσμο γιατι ειναι ευαισθητοι ευαλωτοι ακομα και ο κοσμος εινια κακος ετσι ακριβως μου το ειπε το οποιο ειναι κατι που πιστευω και εγω!

 

παρα πολυ σωστα! κ αστην τελικη δεν καταλαβα εχω εχω νυκτερινο. δεν θα απλωσω στις 12,30 το βραδυ που τελειωνειτο πλυντηριο γτ ειναι γρουσουζια;;:mad: μην τρελαθουμε. εμενα ο αντρας μου ηθελε να κατσω σπιτι και εγω νευριαζα. τελικα μεχρι να βρω ρυθμους με το θηλασμο κλπ εκατσα απο μονη σπιτι μερες. βεβαια επειδη ειναι τεραστια αλλαγη να βρεθεις ξαφνικα μονη μερες σπιτι απο το να τρελαθεις κ να θες να βαρας κουτουλιες δεν νομιζω οτι ειναι τοοοσο τραγικο να παρει η λεχωνα το μωρο και να βγει εξω μια βολτα να περπατησει

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ σωστα! κ αστην τελικη δεν καταλαβα εχω εχω νυκτερινο. δεν θα απλωσω στις 12,30 το βραδυ που τελειωνειτο πλυντηριο γτ ειναι γρουσουζια;;:mad: μην τρελαθουμε. εμενα ο αντρας μου ηθελε να κατσω σπιτι και εγω νευριαζα. τελικα μεχρι να βρω ρυθμους με το θηλασμο κλπ εκατσα απο μονη σπιτι μερες. βεβαια επειδη ειναι τεραστια αλλαγη να βρεθεις ξαφνικα μονη μερες σπιτι απο το να τρελαθεις κ να θες να βαρας κουτουλιες δεν νομιζω οτι ειναι τοοοσο τραγικο να παρει η λεχωνα το μωρο και να βγει εξω μια βολτα να περπατησει

 

 

αυτά τα έλεγαν παλιά για να απλώνουν οι μανάδες τα ρούχα την ημέρα που γίνεται αποστείρωση με τον ήλιο...τώρα που έχουμε πλυντήριο και σίδερο δε χρειάζεται!

κι εγω όπως κι εσυ...μέχρι να βρούμε ρυθμό δεν έβγαινα,πέσαμε και πάνω στην αλλαγή της ώρας και νύχτωνει απο τις 6 και δεν είναι και ο καιρός πολύ ευνοϊκός...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

κ εγω στον πρωτο μ που κονταψε να φλιπαρω βγηκα στις 6 μερες, την επομενη ηρθε ο οπαπας κ μ εδωσε μιση ευχη κ βγαιναμε καθε μερα σχεδον, ειχε βεβαια κ αρκετα καλες μερες.

τωρα στον 2ο μπορω να πω οτι καθομαι περισσοτερο σπιτι καθοτι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.οσο για τον σαραντισμο εμενα μ αρεσε πολυ σαν εμπειρια κ επειδη ακριβως ειναι μια ευχη για το παιδι θελω να την κανω.

οπως το νιωθει ο καθενας..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάλι πιστεύω πως το "σαράντισμα" είναι παράδοση της θρησκείας μας και σίγουρα το εφαρμόζουν ακόμη.

Εγώ πήρα ευχή και στα 2 μου παιδιά.

Πήγα κανονικά στην εκκλησία.

Δεν ξέρω αν πιστεύω ή δεν πιστεύω σε όλο αυτό.

Πάντως η αδελφή μου που δεν τήρησε το σαράντισμα και έβγαλε και τα 2 της παιδιά έξω αμέσως, όλο άρρωστα ήταν και όλο γκρίνια είχαν.

Έκανα και κάτι άλλο που τώρα πιά το θεωρώ χαζομάρα...

Μέχρι να σαραντήσουν, δεν άπλωνα νύχτα τα ρουχαλάκια τους...

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...