Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Εχετε ακούσει για το διπλοσαράντισμα?

Καινούριο κόλπο αυτό!:P

 

Ειναι οι 80 μέρες από τη γέννα, οπότε υποθέτω ότι είναι το τρίμηνο, που οριοθετεί το μεγάλωμα του παιδιού, τουλάχιστον εγώ το φοβόμουν γιατί ξέρω ότι αν αρρωστήσει το παιδί δεν αρκειται σε αντιβίωση, αλλά πρέπει να νασηλευτεί στη μονάδα.

 

Οπότε μαλλον τίποτα δεν είναι τυχαίο...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις πηραμε το 23 ημερων μωρο μας και πηγαμε στο χωριο!!!σημερα γυρισαμε!!πηγαιναμε καθημερινα στην παραλια, το μωρο παντα με αντιηλιακο και μεσα στο πορτ μπεμπε. τπτ δεν επαθε ισα ισα που το χωριο νομιζω οτι του πηγε πολυ!αν καθομουν κλεισμενη στο σπιτι θα τρελαινομουν. βεβαια πηραμε μιση ευχη πριν φυγουμε και σαραντισαμε 15αυγουστο στο χωριο!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε το 23 ημερων μωρο μας και πηγαμε στο χωριο!!!σημερα γυρισαμε!!πηγαιναμε καθημερινα στην παραλια, το μωρο παντα με αντιηλιακο και μεσα στο πορτ μπεμπε. τπτ δεν επαθε ισα ισα που το χωριο νομιζω οτι του πηγε πολυ!αν καθομουν κλεισμενη στο σπιτι θα τρελαινομουν. βεβαια πηραμε μιση ευχη πριν φυγουμε και σαραντισαμε 15αυγουστο στο χωριο!

 

Και πολύ καλά κάνατε!!! Εγώ κόντεψα να σκοτώσω άνθρωπο 40 μέρες που κλείστηκα στο σπίτι!!! Δε το ξανακάνω σε επόμενη εγκυμοσύνη γιατί κάποιος θα πεθάνει!

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνατε!!! Εγώ κόντεψα να σκοτώσω άνθρωπο 40 μέρες που κλείστηκα στο σπίτι!!! Δε το ξανακάνω σε επόμενη εγκυμοσύνη γιατί κάποιος θα πεθάνει!

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!!!

 

σημασια εχει να ειναι το μωρο καλα αλλα και η μαμα του... αν κλεινομαστε σπιτι ειδικα το καλοκαιρι ειναι τρελλα!!και μια μαμα με καταθλιψη δεν ειναι σωστη φροντιδα για το μωρο

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανένας γιατρός ούτε γυναικολόγος, ούτε παιδίατρος δε μου σύστησε να σαραντίσω τα παιδιά μου...

Ο μεγάλος μου , που μόλις γεννήθηκε νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝ για 14 μέρες, όταν πήρε εξιτήριο, οι οδηγίες ήταν να αποφεύγουμε τα πολυσύχναστα μέρη κλπ αλλά όχι να μείνουμε σπίτι...

Τον μικρό τον έβγαλα μόλις βγήκαμε από την κλινική....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως κοριτσια, στο 20ημερα πηρα τηλεφωνικα απο τον παππα την μιση ευχη (ναι..ναι..καινουργια κολπα αυτα!) για να μπορεσουμε να βγουμε γιατι ηταν Πασχα, αλλα να σας πω την αληθεια, δεν το ειχα και απολυτη αναγκη...20 μερες για μενα δεν περασαν δυσκολα απο την αποψη οτι ημουν κλειμενη στο σπιτι.. Κατι τα ραμματα..κατι η ολη αλλαγη της ζωης μου, μονο για εξω δεν ημουν! Πριν γεννησω το σκεφτομουν δε σας το κρυβω! Ελεγα.. 40 μερες τι θα κανω κλεισμενη στο σπιτι??? Δεν ηξερα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά !!!!!!! Καλά και τα κοκόρια και οι παλιές δοξασίες και η μισή ευχή και το σαράντισμα και το ογδοντάρισμα και όλα !!!!!!! Και συγκινήθηκα πολύ με τις ευχές, αυτές καθεαυτές αλλά .....

 

Στην μικρή βγήκα μετά τις 10 μέρες, στην μισή ευχή την πήγα στην εκκλησία και μου την είπε λίγο ο παπάς αλλά δεν έδωσα σημασία. .....

 

Στον πιτσιρίκο, στην εβδομάδα έξω και οι δυό μας .....

 

Εντάξει, δεν πήγα μπαρότσαρκα αλλά και μέσα συνέχεια στο σπίτι, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!!!!!!!!!!!

 

Θα φούνταρα από το μπαλκόνι λέμεεεεεεεεε!!!!!!

 

Και η μαμά μου μου έλεγε να βγώ.

 

Αφήστε που με είχε πιάσει και μια σπαστικομάρα, γιατί να μείνω μέσα, παιδιά κάνουμε, δεν είμαστε μιάσματα !!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά εκεί που έπρεπε να γονατίσω να πάρω το μωρό από το πάτωμα αφού τον προσκυνήσω πρώτα μόνο τα κλάμματα που δεν έβαλα...

Γίνεται τέτοιο πράγμα στην ευχή του σαραντίσματος; Εγώ το μωρό το πήρα από τα χέρια του παπά, χωρίς να γονατίσω.

 

Το 40ήμερο δεν το κράτησα, άρχισα να σουλατσάρω με το που επέστρεψα στο σπίτι και το μωρό το έβγαλα πρώτη φορά έξω όταν ήταν 2 εβδομάδων. Νόμιζα ότι πρωτοτύπησα, αλλά προχθές που είχαμε βγει την κλασική απογευματινή μας βόλτα, συνάντησα ένα άλλο ζευγάρι με μωρό στο καρότσι και όταν τους ρώτησα πόσο είναι, μου είπαν 10 ημερών :cool:

 

εσάς βρε κορίτσια τη νύχτα δεν ξυπνουσαν τα μωρά σας όταν ήταν ασαράντιστα?πως αντέχατε μετα να πάτε βόλτες?

Εμένα ναι, ξυπνούσε συνεχώς, αλλά κάποια στιγμή το πρωί ή το μεσημέρι, όταν ένιωθα μεγάλη κούραση, το αναλάμβανε για 2 ωρίτσες κάποιος άλλος, ο άντρας μου ή η μητέρα μου, κι εγώ έριχνα έναν υπνάκο. Αν πεινούσε το τάιζαν με μπιμπερό ή μου το έφερναν στο κρεβάτι να το θηλάσω. Έτσι ξεκουραζόμουν και είχα όρεξη για βολτίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακούσει για το διπλοσαράντισμα?

Καινούριο κόλπο αυτό!:P

 

Ειναι οι 80 μέρες από τη γέννα, οπότε υποθέτω ότι είναι το τρίμηνο, που οριοθετεί το μεγάλωμα του παιδιού, τουλάχιστον εγώ το φοβόμουν γιατί ξέρω ότι αν αρρωστήσει το παιδί δεν αρκειται σε αντιβίωση, αλλά πρέπει να νασηλευτεί στη μονάδα.

 

Οπότε μαλλον τίποτα δεν είναι τυχαίο...!

 

Το 40ισμα και το 3μηνο δεν οριοθετουν κανενα 'μεγαλωμα' του παιδιου. Απλα μια 'σχετικη' ωριμανση του 'αρχικου΄ανοσοποιητικου την οποια καλο θα ηταν να την προσεχουμε. Αναλογα την εποχη της γεννας πρατουμε. Αν γεννησετε κατακαλοκαιρο μειωμενες οι πιθανοτητες να κολλησει κατι το παιδι. Φθινωπωρο και ανοιξη αυξημενες και ΝΑΙ καλο θα ηταν σε τετοιες εποχες να προσεχετε τις εξοδους οχι για να μην σας φανε τα ξωτικα το μωρο αλλα γιατι μια οποιαδηποτε ιωση ελαφρας μορφης μπορει να σας καταληξει το νεογεννητο σε μοναδα ενταντικης........Παιδι που εξελιξε ιωση σε βροχιολιτιδα στον πρωτο χρονο της ζωης του εχει μεγαλες πιθανοτητες να ταλαιπωρειτε απο πιθανο ασθμα και ασθενειες του αναπνευστικου μεχρι ηλικια 13-14 χρονων.............40 μερες σε εποχες υψηλου κινδυνου θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν οχι ως 'αμαν τι θα κανω κλεισμενη στο σπιτι', αλλα ως κανω το καλυτερο δυνατο για την αμυντικο συστημα του νεογεννητου..........

 

Οσο για την ευχη δεν ασχοληθηκα ποτε. Το θεμα ειναι ΠΟΛΥ πιο πρακτικο απο οσο νομιζετε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

40 μερες σε εποχες υψηλου κινδυνου θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν οχι ως 'αμαν τι θα κανω κλεισμενη στο σπιτι', αλλα ως κανω το καλυτερο δυνατο για την αμυντικο συστημα του νεογεννητου..........

Αν ήταν έτσι, δεν θα συνέστηναν (και) οι παιδίατροι να μην βγάλεις το παιδί έξω, αντί να το συστήνουν (μόνο) οι παπάδες;

 

Στην τελική, ας πούμε ότι το παιδί πρέπει να μένει μέσα για να μην κολλήσει ίωση (αν και δεν έχω καταλάβει πώς κολλάς ίωση από μια βόλτα, πιο πιθανό είναι να την κολλήσεις από τους 1001 επισκέπτες στο σπίτι)... η μητέρα γιατί να μείνει κλεισμένη μέσα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άποψη μου είναι ότι όσο περισσότερο κλείνεις ένα παιδί, τόσο πιο εύκολα κολλάει μετά.

 

Στο εξωτερικό δηλαδή, γιατί τα βγάζουν τα μωρά ? Είναι τόσο ανεύθυνοι ?

 

Έχω δεί και με κρύο ΠΟΛΥ, στο καρότσι, με στρωματάκι γούνινο, κουβέρτα, γάντια, κασκόλ κλπ και το πλαστικό σκέπασμα της βροχής μπροστά και έξω !!!! Βόλτα !!!!

 

Παρόμοιο και με βροχή.

 

Στην βροχή, φοβόμουν λίγο, δεν μου ήταν και εμένα εύκολο.

 

Αλλά στις άλλες καιρικές συνθήκες, γιατί όχι ?

 

Η πολύ ζέστη είναι χειρότερη νομίζω, όχι το κρύο.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ellemphriem παιδες..

Γεννησα 20/02 και το παιδι το εβγαλα απο το σπιτι 01/04 για να παμε να παρουμε την ευχη απο την εκκλησια.. Και φυσικα μετα ξεκινησαμε τις βολτες εξω με φειδω γιατι ηταν Ανοιξη και ειχε εξαρση ιωσεων.. Οσο προσεκτικη κι αν ημουν ομως, η μικρη περασε 2 απανωτα κρουσματα μηνιγγιτιδας (το 2ο λογικα ηταν υπολειμματα απο το 1ο κρουσμα, δεν ειχε γιατρευτει πληρως και οταν γυρισαμε σπιτι, πανω στην εβδομαδα ξανανεβασε πυρετο η μικρη, οποτε ξαναμπηκαμε νοσοκομειο). Γι' αυτο προσοχη.. Δεν λεω να τα μαντρωσετε στο σπιτι, ισα - ισα ξελαμπικαρει και το μυαλο οταν βγαινεις εξω αλλα και το μωρακι ηρεμει.. Απλα προσοχη στους μηνες που εχουν εξαρση οι ιωσεις..

Δυστυχως εμαθα με το χειροτερο δυνατο τροπο πως θελει μεγαλη προσοχη! :(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα 06/02 και αρχίσαμε να βγαίνουμε από αρχές Μαρτίου,μιας και έκανε πολύ ωραίο καιρό και ευτυχώς δεν αρρωστήσαμε ποτέ ως τώρα!!Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ο θηλασμός.Και η μαμά μου που με γέννησε στην Σιβηρία,με έβγαζε έξω με θερμοκρασία -30 από τις πρώτες μέρες που γεννήθηκα και δεν αρρώστησα καθόλου μέχρι να πάω παιδικό!Παίζει ρόλο και η εποχή που γεννάς και οι καιρικές συνθήκες αλλά η άποψή μου είναι να μην περιμένουμε 40 μέρες για να βγάλουμε το μωρό έξω.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ellemphriem παιδες..

Γεννησα 20/02 και το παιδι το εβγαλα απο το σπιτι 01/04 για να παμε να παρουμε την ευχη απο την εκκλησια.. Και φυσικα μετα ξεκινησαμε τις βολτες εξω με φειδω γιατι ηταν Ανοιξη και ειχε εξαρση ιωσεων.. Οσο προσεκτικη κι αν ημουν ομως, η μικρη περασε 2 απανωτα κρουσματα μηνιγγιτιδας (το 2ο λογικα ηταν υπολειμματα απο το 1ο κρουσμα, δεν ειχε γιατρευτει πληρως και οταν γυρισαμε σπιτι, πανω στην εβδομαδα ξανανεβασε πυρετο η μικρη, οποτε ξαναμπηκαμε νοσοκομειο). Γι' αυτο προσοχη.. Δεν λεω να τα μαντρωσετε στο σπιτι, ισα - ισα ξελαμπικαρει και το μυαλο οταν βγαινεις εξω αλλα και το μωρακι ηρεμει.. Απλα προσοχη στους μηνες που εχουν εξαρση οι ιωσεις..

Δυστυχως εμαθα με το χειροτερο δυνατο τροπο πως θελει μεγαλη προσοχη! :(

 

δεν εχει σχεση ο εξωτερικος χωρος αντιθετως το κρυο και ο καθαρος αερας επιβαλλεται..απλα απαγορευονται οι κλειστοι χωροι και οι χώροι συναθροισης πολλων ατομων..που ειναι και το ιδιο πραγμα αν εισαι κλεισμενος στο σπιτι και σου ερχεται η καθε κυρα μαγδαλω για να σου ευχηθει για το μωρο...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σχεση ο εξωτερικος χωρος αντιθετως το κρυο και ο καθαρος αερας επιβαλλεται..απλα απαγορευονται οι κλειστοι χωροι και οι χώροι συναθροισης πολλων ατομων..που ειναι και το ιδιο πραγμα αν εισαι κλεισμενος στο σπιτι και σου ερχεται η καθε κυρα μαγδαλω για να σου ευχηθει για το μωρο...

Έτσι είναι. Δεν κολλάς ίωση επειδή κάνει κρύο..... αυτό είναι μύθος. Κολλάς όταν έρθεις σε επαφή με κάποιον που νοσεί. Πιο πιθανό είναι να κολλήσει κάτι το μωρό από επισκέψεις στο σπίτι ή όταν το πηγαίνεις σε κλειστούς χώρους, παρά από βόλτες στον καθαρό αέρα - είτε κρύο κάνει, είτε ζέστη.

 

Κι εγώ άνοιξη γέννησα και το μωρό το έβγαλα βόλτα αμέσως. Τίποτα δεν πάθαμε. Τις επισκέψεις όμως τις είχα με περιορισμό μέχρι να κάνει τα πρώτα εμβόλια. Όποιος ερχόταν σπίτι, το μωρό το έβλεπε από μακριά, γιατί εκείνη την εποχή είχαν έξαρση οι ιώσεις και οι γαστρεντερίτιδες. Ειδικά όσοι είχαν μικρά παιδιά το μωρό το είδαν αφού έκλεισε 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει σχεση ο εξωτερικος χωρος αντιθετως το κρυο και ο καθαρος αερας επιβαλλεται..απλα απαγορευονται οι κλειστοι χωροι και οι χώροι συναθροισης πολλων ατομων..που ειναι και το ιδιο πραγμα αν εισαι κλεισμενος στο σπιτι και σου ερχεται η καθε κυρα μαγδαλω για να σου ευχηθει για το μωρο...

 

 

αυτό ακριβώς... τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν απο το κρύο και τον καθαρό αέρα αλλά απο τους φορείς μικροβίων σε κλειστούς χώρους... αν αποφασίσεις να μείνεις σπίτι καλό είναι να μην δέχεσαι επισκέψεις... αλλιώς δώρο άδωρο

Link to comment
Share on other sites

Φθινωπωρο και ανοιξη αυξημενες και ΝΑΙ καλο θα ηταν σε τετοιες εποχες να προσεχετε τις εξοδους οχι για να μην σας φανε τα ξωτικα το μωρο αλλα γιατι μια οποιαδηποτε ιωση ελαφρας μορφης μπορει να σας καταληξει το νεογεννητο σε μοναδα ενταντικης........

 

Η ειρωνία δεν είναι ωραίο πράγμα

 

0 μερες σε εποχες υψηλου κινδυνου θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν οχι ως 'αμαν τι θα κανω κλεισμενη στο σπιτι', αλλα ως κανω το καλυτερο δυνατο για την αμυντικο συστημα του νεογεννητου..........

 

Δεν νομίζω ότι καμιά μητέρα εδώ σκέφτεται έτσι.

Απλά αφού λυθούν τα σχετικά με το μωρό και ο καιρός είναι καλός, ρωτάνε αν είναι θεμιτό να βγουν πριν σαραντίσουν. Δεν είναι ντροπή.

 

Οσο για την ευχη δεν ασχοληθηκα ποτε. Το θεμα ειναι ΠΟΛΥ πιο πρακτικο απο οσο νομιζετε.......

 

Ούτε εγώ ασχολήθηκα - είμαι αθρησκη εξάλλου. Ομως κάποιοι άνθρωποι νιώθουν ότι είναι καθοριστικό και πρέπει να το σεβαστούμε. Κανείς δεν είπε ότι δεν είναι πρακτικό ζήτημα - ισα ισα το αναποδο. Απλά για ορισμένους, η θρησκεία πρεσβεύει τους κανόνες που για άλλους εκφράζουν οι γιατροί. Δεν βλέπω που το κακό αφού οι δύο απόψεις συγκλίνουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς... τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν απο το κρύο και τον καθαρό αέρα αλλά απο τους φορείς μικροβίων σε κλειστούς χώρους... αν αποφασίσεις να μείνεις σπίτι καλό είναι να μην δέχεσαι επισκέψεις... αλλιώς δώρο άδωρο

 

Ξερεις κάπου διάβασα κάτι πολύ ενδιαφέρον. Οτι καλό ειναιναι να μην δέχεσαι πολλές πολλές επισκέψεις από ξένους αλλά τα αδέρφια πρέπει να επισκέπτονται το μωρό, φυσικά αν είναι υγιή, γιατί μεταφέρουν τα "οικογενειακά" μικρόβια στα οποία το μωρό πρέπει να εκτείθεται σιγά σιγά για αν συνηθίζει το ανοσοποιητικό του. Τι να πω οι απόψεις διίστανται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά για ορισμένους, η θρησκεία πρεσβεύει τους κανόνες που για άλλους εκφράζουν οι γιατροί. Δεν βλέπω που το κακό αφού οι δύο απόψεις συγκλίνουν.

Ποιες απόψεις συγκλίνουν; Εγώ βλέπω πλήρη απόκληση: άλλα λένε οι παπάδες, κι άλλα συμβουλεύουν οι γιατροί. Βεβαίως μπορείς να επιλέξεις να ακούσεις τους παπάδες, αλλά όχι ότι τα ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς...

Link to comment
Share on other sites

Ποιες απόψεις συγκλίνουν; Εγώ βλέπω πλήρη απόκληση: άλλα λένε οι παπάδες, κι άλλα συμβουλεύουν οι γιατροί. Βεβαίως μπορείς να επιλέξεις να ακούσεις τους παπάδες, αλλά όχι ότι τα ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς...

 

Φυσικά και συγκλίνουν..αφού και οι παιδίατροι συμβουλεύουν ωσπου να πάει το μωρο 3 μηνών να μην πολυβγαίνει έξω..εμένα τουλάχιστόν και οι παιδιατροι του ιασω,και η ομοιπαθητικός μας παιδίατρος και ο παιδίατρος εδώ του νησιού το ίδιο μας είπε.. για τον λόγο που είπε παραπάνω η ελλεμιφρεμ.μια απλή ίωση στέλνει το μωρό στην εντατική.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κάπου διάβασα κάτι πολύ ενδιαφέρον. Οτι καλό ειναιναι να μην δέχεσαι πολλές πολλές επισκέψεις από ξένους αλλά τα αδέρφια πρέπει να επισκέπτονται το μωρό, φυσικά αν είναι υγιή, γιατί μεταφέρουν τα "οικογενειακά" μικρόβια στα οποία το μωρό πρέπει να εκτείθεται σιγά σιγά για αν συνηθίζει το ανοσοποιητικό του. Τι να πω οι απόψεις διίστανται!!!!

 

αν εννοείς τα αδερφάκια... εννοείται... τι θα το κάνουμε καλέ το άλλο? θα το εξορίσουμε? :Dαπλώς το δικό σου παιδί ξέρεις αν είναι κρυωμένο και παίρνεις κάποια σχετικά μέτρα προφύλαξης... αν και εμείς δεν την γλιτώσαμε:oops:.

 

πάντως δεν συγκρίνω σε καμία περίπτωση τα οφέλη απο την επαφή που έχουν τα αδερφάκια με αυτά που έχεις αν έρθει μια γρια θεία και στο φτύνει κι απο πάνω:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς τα αδερφάκια... εννοείται... τι θα το κάνουμε καλέ το άλλο? θα το εξορίσουμε? :Dαπλώς το δικό σου παιδί ξέρεις αν είναι κρυωμένο και παίρνεις κάποια σχετικά μέτρα προφύλαξης... αν και εμείς δεν την γλιτώσαμε:oops:.

 

πάντως δεν συγκρίνω σε καμία περίπτωση τα οφέλη απο την επαφή που έχουν τα αδερφάκια με αυτά που έχεις αν έρθει μια γρια θεία και στο φτύνει κι απο πάνω:rolleyes:...

 

Καλά δεν το συζητάω!!!!!!!!!!!Μπλιαχ!!!!!!!!!

Παντως τον μεγάλο μου δεν τον πολυαφήναμε να μπαίνει μεσα, ξέρεις πήγαινε παιδικο, αλλά για κανα μήνα. Το τι τραβήξαμε βέβαια δεν λέγεται!:evil:

Αυτό όμως για κανά μήνα. Μετά, ίσως επειδή θήλαζα, ένιωθα ενστικτωδώς πιο σίγουρη.

Εντάξει δεν πάθαμε τίποτα τελικά, παρόλο που ήταν Φλεβάρης μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες απόψεις συγκλίνουν; Εγώ βλέπω πλήρη απόκληση: άλλα λένε οι παπάδες, κι άλλα συμβουλεύουν οι γιατροί. Βεβαίως μπορείς να επιλέξεις να ακούσεις τους παπάδες, αλλά όχι ότι τα ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς...

 

Σ΄όλη τη διαρκεια των 33 χρόνων της ζωής μου η μόνες διαφορές που έχω δει ανάμεσα σε παπάδες και γιατρούς είναι ηθικής κυριώς φύσεως - δηλ. οι μεν πιστεύουν οτι ο Θεός σώζει, οι δε πιστεύουν ότι συν Αθηνά και χείρα κίνει. Το λέω απλοϊκά, αλλά κάπως έτσι νιώθω. Συν κάτι δοξασίες που δεν ασχολούμαι καθόλου.

Αλλά δεν ισχυρίστηκα ότι τα ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς. Αυτό που λέω είναι ότι συνήθως στα θέματα υγείας, η παράδοση και η θρησκεία συγκλίνουν με τους γιατρούς, και είναι λογικό, αφού η θρησκεία υιοθετει κανόνες που πηγάζουν απ΄ την πραγματική ζωή.

 

Βασικά, πριν 100 χρόνια, που η ιατρική ήταν σε πιο χαμηλό επίπεδο, προφανώς έπρεπε να θεωρήσουν θρησκευτικό κανόνα το σαράντισμα, ώστες να "γλυτώσουν" από έκθεση σε μικρόβια και ταλαιπωρίες της λεχώνας. Ουσιαστικά το ίδιο λένε και οι δύο, αλλά με άλλο τρόπο.

Τωρα ο κάθε ένας το εισπράττει αλλιώς, ανάλογα με τις πεποιθήσεις του και το πως έχει συνηθίσει να σκέφτεται. Πάντως αυτού του είδους οι εκκλησιαστικές δοξασίες δεν έχουν κάνει και κακό σε κανένα ισα ισα.....

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω δε τα πιστευω αυτα περι ευχων κλπ. το 1ο μου παιδι στις 15 μερες αρχισα να το βγαζω καθημερινα εξω.το 2ο που γεννηθηκε και καταχειμωνο βγηκε απο το σπιτι 7 ημερων και το 3ο την 10 μερα.

τα 2 πρωτα παιδια τα πηγα για ευχη μολις 40ντησσαν γιατι μου ειχε φαει τα αυτια ο αντρας μου .στο 3ο δεν ηθελα να παω και τελικα το πηγα 2 μηνων+ για ευχη γιατι παλι μου ειχε φαει τα αυτια ο αντρας μου.:rolleyes: και καλα οτι εκανε κατι γκριματσες το μωρο στον υπνο οτι ηταν επειδη δεν ειχε παρει ευχη(του το πε η μανα του, με διαγνωση εκ του τηλεφωνου, και το πιστεψε) εντωμεταξυ ακομα τις κανει αυτες τις γκριματσες.τωρα του λενε οτι το κανει επειδη δεν βαφτιστηκε:rolleyes: θα κανω και τα βαφτισια ΠΑΛΙ για να μη με πριζει αλλα αυτη τη φορα του ειπα δεν εχει τραπεζωματα νταβαντουρια και ιστοριες.10 το πολυ 15 ατομα θα ειναι στη βαφτιση .

α εγω ρωτησα τον παπα μας αν ισχυουν ολες οι μπουρδες περι 40 ημερων και πνευματων και οτι δε κανει να βγει εξω το μωρο και τετοια και μου ειπε οτι ειναι χαζα ολα αυτα.τα λεγανε τα παλια χρονια που κυκλοφορουσαν πολλες επικυνδινες ασθενειες και δεν ειχαν βγει τοσα εμβολια.τα λεγανε επειδη ηταν αμορφωτες οι περισσοτερες γυναικες και δε μπορουσαν να καταλαβουν κατι αλλο εκτος απο το οτι αν βγει εξω ενα κακο πνευμα θα ερθει πανω απο το μωρο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια διαβάζω τις απόψεις σας και συμφωνώ κι εγώ μαζί σας. Έμεινα μέσα 40 μέρες καθαρά από επιλογή και επειδή δεν αισθανόμουν και δυνατή λόγω καισαρικής (και το μωρό επειδή μου το συνέστησε ο γιατρός για προστασία). Πήγα και πήρα την ευχή γιατί καλώς ή κακώς πιστεύω στο μάτι και τη γλωσσοφαγιά και εν πάσει περιπτώσει αν μη τί άλλο μια ευχή είναι μια ευχή και πάντα καλοδεχούμενη. Ξέρετε τί είναι αυτό που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες???? πόλεμο από την μητέρα μου επειδή δεν έχω πάει το παιδί να κοινωνήσει... έφτασε δε σε σημείο να μου λεέι οτι έτσι θα ηρεμήσει (τί ακριβώς εννοεί δεν μου κοψε να την ρωτήσω) και να με κατηγορεί οτι το αφήνω "απροστάτευτο" ....!!!!! Μα για όνομα του Θεού δηλαδή πρέπει να επιδεικνύω το οτι πιστεύω ακολουθώντας το πρωτόκολλο?????

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...