Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Οι 40 μερες δεν ειναι τυχαιες.

 

Ειναι οι μερες που θελει να σταθεροποιηθει (σε ενα μεγαλο ποσοστο ο θηλασμος), να επαναλθει η μητρα στο φυσιολογικο της μεγεθος, να παρει το μεγαλυτερο μερος των αντισωματων το μωρο (αυτο με επιφυλαξη το λεω) και γενικως να επανελθει η μητερα στην αρχικη της κατασταση (Εδω εννοουμε και να χασει τα κιλα της εγκυμοσυνης ,αλλα δε μας συμφερει αυτο και δε το λεω ...χεχε)...

 

Οι γυναικες οι παλιες δουλευαν πολυ! Και εννοω σωματικα. Στα χωραφια κυριως. Και ηταν μια καλη δικαιολογια να το ριξουν στο θρησκευτικο που ηταν ανεγγιχτο απο ΟΛΟΥΣ! Οποτε, ποιος να τους πει αντε σηκω να πας στα χωραφια? Δε το θελει ουτε ο Θεος! :)

 

Π.χ. H γιαγια μου (παρα παρα πολυ θρησκα) εκανε 10 παιδια (και 7 αποβολες παρακαλω!) Αγροτισσα στο επαγγελμα. Τυχαινε φασεις που θηλαζε 3 παιδια ταυτοχρονα. Αντε πες της σηκω για δουλεια....Μπαααααααααα! Σου λεει δεν εχω παρει ευχη.... μια χαρα!

 

Εγω παντως Πεμπτη γεννησα, Δευτερα βγηκα απο το μαιευτηριο, Τεταρτη με το πορτ μπεμπε για καφε. Δεν ηταν το θεου θελοντος! Ηταν το καιρου επιτρεποντος! ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Βασικα το 40ημερο για το σπιτι εγω το κρατησα 3 μηνες χωρις επαφη με κοσμο κα8ολου γιατι ηταν εποχη ιωσεων φ8ινοπωρο προς χειμωνα και οταν μου ειπε η γιατρος αν το νεογεννητο αρρωστησει εφυγες για νοσοκομειο μου κοπηκε η μαγκια και δεν αφησα κανενα να μπει στο σπιτι. Ουτε βγηκα και ε3ω. Εχουν καιρο να βγουν ουυυυυυυ. Μετα απο ενα σημειο δεν κα8ονται μεσα και να 8ες. Εγω ετσι πρακτικα το βλεπω αυτο με το 40ημερο και τα νεογεννητα. Οσο για την ευχη του παππα. Ποτε δεν την πηραμε.....και επισης ποτε δεν κοινωνησε. Και ουτε 8α κοινωνισει. Οσο πρακτικα βλεπω το πρωτο αλλο τοσο και αυτο. Δεν προκειτε να πιει απο κουταλι που εχουν πιει αλλοι 300 πριν απο αυτη.....

 

συμφωνω απολυτα με το θεμα της μεταλαβιας, ειδικα οσον αφορα τα μωρα. οταν κοντευα να σαραντισω μου ειπε η πεθερα μου να παμε για ευχη κ της ειπα: τι ειναι αυτο? οταν καταλαβα οτι δεν εχει να κανει με μεταλαβια ή με κατι αλλο επικινδυνο για την υγεια των μωρων συμφωνησα. σαραντησαμε κ πηγα στην εκκλησια, οπου με εβαλε ο παπας ορθια να κρατησω κ τα 2 μωρα ταυτοχρονα (διδυμα). και δεν φτανει αυτο, οχι μονο δεν αφησε τον αντρα μου να βοηθησει αλλα μου ειπε κ τις ευχες που δινουν πριν τις σαραντα μερες. εν ολιγοις τα επαιξα! γυρω στα 10-15 λεπτα κοντευα να μου πεσουν τα παιδια.

για την μεταλαβια ειμαι απολυτη κ αν μου λενε να τα παω, θα τους λεω ψεματα οτι τα πηγα, για να μην εχουμε παρεξηγησεις με τα πεθερικα. αν αρρωστησουν ποιος τους πειθει οτι ηταν απο κει?

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι και στα 3 μου παιδιά, ήρθε σπίτι ο πνευματικός μου μόλις γύρισα από το μαιευτήριο και μας διάβασε την ευχή. Από τότε έβγαινα όποτε ήθελα και νόμιζα ότι ωφελούσε και εμένα και το πιτσιρίκι. Στις 40 μέρες πήραμε την ευχή του σαραντισμού στην εκκλησία και στους 3 μήνες από την γέννησή τους βαφτίστηκαν χριστιανοί ορθόδοξοι και κοινωνάνε από τότε.! Ποτέ δεν έπαθαν απολύτως τίποτα.! Το θέμα είναι όμως ότι εμείς θέλουμε να ζούμε την Ορθοδοξία και το πιστεύουμε.

Αν όμως είχα κάποιες άλλες απόψεις και δεν πίστευα, προσωπικά δεν θα πέρναγα ούτε έξω από την εκκλησία..... τι να την κάνεις την ευχή άμα δεν πιστεύεις???????? Δεν έχει νόημα......

Ανεξάρτητα όμως από τις θεολογικές αναζητήσεις του καθενός η αλήθεια είναι πως οι 40 μέρες όσο αφορά την υγεία του παιδιού και της μαμάς είναι χρήσιμες. Ειδικά μετά από καισαρική. Πάντως νόμίζω ότι είναι και στο παιδί.... το πρώτο μου παιδί το έβγαλα στις 20 μέρες με χιόνι και πήγαμε Κηφισιά και δεν αρρώστησε ποτέ μέχρι τα 2 του χρόνια.......!!!!!!! Την δεύτερη κόρη μου δεν την πήγα πουθενά και 10 ημερών βρεθήκαμε στο Παίδων με υψηλό πυρετό....... είναι να μη σου τύχει η ασθένεια.........!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι και στα 3 μου παιδιά, ήρθε σπίτι ο πνευματικός μου μόλις γύρισα από το μαιευτήριο και μας διάβασε την ευχή. Από τότε έβγαινα όποτε ήθελα και νόμιζα ότι ωφελούσε και εμένα και το πιτσιρίκι. Στις 40 μέρες πήραμε την ευχή του σαραντισμού στην εκκλησία και στους 3 μήνες από την γέννησή τους βαφτίστηκαν χριστιανοί ορθόδοξοι και κοινωνάνε από τότε.! Ποτέ δεν έπαθαν απολύτως τίποτα.! Το θέμα είναι όμως ότι εμείς θέλουμε να ζούμε την Ορθοδοξία και το πιστεύουμε.

Αν όμως είχα κάποιες άλλες απόψεις και δεν πίστευα, προσωπικά δεν θα πέρναγα ούτε έξω από την εκκλησία..... τι να την κάνεις την ευχή άμα δεν πιστεύεις???????? Δεν έχει νόημα......

Ανεξάρτητα όμως από τις θεολογικές αναζητήσεις του καθενός η αλήθεια είναι πως οι 40 μέρες όσο αφορά την υγεία του παιδιού και της μαμάς είναι χρήσιμες. Ειδικά μετά από καισαρική. Πάντως νόμίζω ότι είναι και στο παιδί.... το πρώτο μου παιδί το έβγαλα στις 20 μέρες με χιόνι και πήγαμε Κηφισιά και δεν αρρώστησε ποτέ μέχρι τα 2 του χρόνια.......!!!!!!! Την δεύτερη κόρη μου δεν την πήγα πουθενά και 10 ημερών βρεθήκαμε στο Παίδων με υψηλό πυρετό....... είναι να μη σου τύχει η ασθένεια.........!

 

ναι ........δικιο εχετε στο θεμα της ευχης.........μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.........εαν δεν πας ή στη καλητερη ο πατερ dilevery wish product στο σπιτι τοτε θα μαζεψεις ολες τις (( καταρες)) των βαθια θρυσκευομενων ελληνων πολιτων (βαρυ πυροβολικο τα πεθερικα) και η μαμα του γαμπρου να καταριεται την ωρα και την στιγμη που ο γιος τησ δεν την ακουσε πωσ η κοπελα δεν εκανε για σπιτι .και ιδου η αποδειξης.........αρα αμα αγαπας την μαμα σου (προς κανακαρηδες) μην πατρευεσε οποια νανε.......

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν ειναι τυχαιο το διαστημα των 40 ημερων. καμια σχεση με παραδοση, αλλα καθαρα σε σχεση με την υγεια της μαμας κ του μωρου. καταρχην το μωρο δεν εχει καμια ανοσία οποτε ειναι πολυ ευκολο να κολλησει διαφορα, αλλα κ η μαμα ειναι ακομη ευαλωτη κ μπορει να αρρωστησει ευκολα κ να το μεταφερει κ στο μωρο. επισης μετα τις 40 ημερες τα βλεπεις οτι "ξεπεταγονται". παντως εγω βολτα τα εβγαλα αφου κλεισαμε τους 2 μηνες.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως πηρα το αιμα μου πισω.πριν γεννησω επειδη ο γιατροσ ειναι γνωστος πανω στν παρεα κ η πεθερα μου μπροστα λεει "αντε θα γεννησεις κ σε 20 μερες θα παρεις το μωρο κ θα βγεις" πεταγεται η πεθερα μου κ λεει ναι αμα θελει να της κοψω τα ποδια.αλλα επειδη αγαπαει ο θεος τον κλεφτη...δυστυχως πριν βγω απο την κλινικη παθαινω γαστρεντεριτιδα απο καποιον που με κολλησε γτ δεν πηγαν κ ηρθαν κ λιγοι.τα παιρνω στο κρανιο κ λεω στην πεθερα μου μην τυχον κ ππατησει κανενας απο τπυς συγγενεις μεχρι να 40ντησω. εγω αν ημουν καλα θα εβγαινα πιο νωρις κ θα πηγαινα κ στις 40 μερες να παρω ευχη. αλλα αυτο που οταν εισαι στο σπιτι ερχονται ολοι απο 2χρονα μεχρι την γιαγια 100 χρονων κ ματσα μουτσα το μωρο και πιασε το μωρο και ζουλα αυτο μου την δινει κ απο αυτο κινδυνευουν κ η μανα κ το μωρο οχι απο τον αερα αμα θα βγουν εξω.γι'αυτο κ γω εδω και 25 μερες ειμαι μεσα κ το απολαμβανω γτ ειχα να κατσω κ πολυ καιρο κ αμα φρικαρω θα παρω το μωρο μου κ θα βγω πριν σαραντησω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κρατήσαμε το 40ήμερο, όχι από σεβασμό προς την παράδοση, αλλά όπως είπαν και πολλές μανούλες για να μην γίνεται κατάχρηση επισκέψεων τις πρώτες ημέρες όταν και η μαμά είναι κουρασμένη και το μωρό πιο ευάλωτο. Βέβαια έξω βολτούλα βγήκαμε 14 ημερών στο δεύτερο γιο μου που ήταν καλοκαίρι και διακοπές πήγαμε σε ξενοδοχείο ενάμιση μηνών. Τον πρώτο τον βγάλαμε στις 20 ημέρες, γιατί ήταν καταχείμωνο. Ο παπούλης (ένας νέος ιερέας σωστός άγγελος) ήρθε σπίτι στις 20 ημέρες για τη μισή ευχούλα και στις 40 μέρες τα πήγαμε εκκλησία για την υπόλοιπη ευλογία, γιατί τυχαίνει να πιστεύω.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με το θεμα της μεταλαβιας, ειδικα οσον αφορα τα μωρα. οταν κοντευα να σαραντισω μου ειπε η πεθερα μου να παμε για ευχη κ της ειπα: τι ειναι αυτο? οταν καταλαβα οτι δεν εχει να κανει με μεταλαβια ή με κατι αλλο επικινδυνο για την υγεια των μωρων συμφωνησα. σαραντησαμε κ πηγα στην εκκλησια, οπου με εβαλε ο παπας ορθια να κρατησω κ τα 2 μωρα ταυτοχρονα (διδυμα). και δεν φτανει αυτο, οχι μονο δεν αφησε τον αντρα μου να βοηθησει αλλα μου ειπε κ τις ευχες που δινουν πριν τις σαραντα μερες. εν ολιγοις τα επαιξα! γυρω στα 10-15 λεπτα κοντευα να μου πεσουν τα παιδια.

για την μεταλαβια ειμαι απολυτη κ αν μου λενε να τα παω, θα τους λεω ψεματα οτι τα πηγα, για να μην εχουμε παρεξηγησεις με τα πεθερικα. αν αρρωστησουν ποιος τους πειθει οτι ηταν απο κει?

 

Δε θελω να φανω επικριτικη, μη με παρεξηγησετε...

Κανενας και ποτε μα ποτε μα ποτε δεν επαθε τιποτα απο το Αγιο Δισκοποτηρο και τη Θεια Κοινωνια. Ουτε μικρος, ουτε μεγαλος. Δεν ειναι υπερβολη αυτο που λεω, ειναι αληθεια πραγματικη.

Link to comment
Share on other sites

ναι ........δικιο εχετε στο θεμα της ευχης.........μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.........εαν δεν πας ή στη καλητερη ο πατερ dilevery wish product στο σπιτι τοτε θα μαζεψεις ολες τις (( καταρες)) των βαθια θρυσκευομενων ελληνων πολιτων (βαρυ πυροβολικο τα πεθερικα) και η μαμα του γαμπρου να καταριεται την ωρα και την στιγμη που ο γιος τησ δεν την ακουσε πωσ η κοπελα δεν εκανε για σπιτι .και ιδου η αποδειξης.........αρα αμα αγαπας την μαμα σου (προς κανακαρηδες) μην πατρευεσε οποια νανε.......

πατρίδα, να σε ξενερώσω λίγο...

μου συνέβη το ακριβώς αντίθετο.

η πεθερά ήθελε να βγω νωρίτερα (δεν ήθελε να θηλάζω, στράβωνε όσο ήμουν με το μωρό). αν γινόταν θα με πήγαινε σηκωτή στη δουλειά από την πρώτη μέρα.

τα πήρε κρανίο όταν έμαθε ότι πήγα στις 40 μέρες στην εκκλησία με την κόρη μου και τη μάνα μου για βοήθεια.

άσε το βλέμμα αγελάδας κάθε φορά που της διάβαζα προσευχή ή της έκανα το σχήμα του σταυρού.

πώς αντιδρά ο έξω από δω με το σκόρδο και το λιβάνι;;;;;;;; αυτό!!!!!!!

στ' αρ.. μας και μας Κωστής Παλαμάς!:cool:

 

άσχετο, αλλά κόσμο στο σπίτι δέχτηκα μετά το τρίμηνο λόγω καιρού και ιώσεων.

βγήκα ελάχιστες φορές για γιατρό και ρούχα, ήμουν κάπως χοντρούλα:roll:

 

τα περί θρησκευτικών παραδόσεων... θέμα θρησκευτικής παιδείας και συνείδησης.

τίποτα δεν είναι τυχαίο.

όπως και όλα είναι προσεγμένα στην ορθόδοξη παράδοση από επιστήμονες ανθρώπους.

π.χ. ο Μέγας Βασίλειος ήταν νομικός, γιατρός, .............

αλλά αυτά είναι θέμα παιδείας, όπως είπα. ο καθένας τις επιλογές του.

επίσης, ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει και το συνδέει με το πλησιέστερο καθήκον.

αυτό όμως δεν τον κάνει και .....

θου φυλακείν...

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να φανω επικριτικη, μη με παρεξηγησετε...

Κανενας και ποτε μα ποτε μα ποτε δεν επαθε τιποτα απο το Αγιο Δισκοποτηρο και τη Θεια Κοινωνια. Ουτε μικρος, ουτε μεγαλος. Δεν ειναι υπερβολη αυτο που λεω, ειναι αληθεια πραγματικη.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Οι παπάδες δηλαδή που μετά από κάθε Θεία Λειτουργία κάνουνε κατάλυση και πίνουνε όλα τα απομεινάρια, τι θα έπρεπε να έχουν πάθει όλα τα χρόνια?

Για όσους όμως είναι εντελώς αδιαμφισβήτητα κατά, έχω κάνει σήμερα (μάλλον χθες) μια ανάρτηση με μια, ειλικρινά, εντελώς φιλική πρακτική συμβουλή στο σχετικό θέμα "Μωρά και Θεία Κοινωνία".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στα δυο μου παιδακια μολις συμπληρωσα 8 μερες πηρα τη μιση ευχη και βουρ εξω απο το σπιτι.Ειδικα στο πρωτο μου γιο που μεναμε Σπαρτη φευγαμε το πρωι απο το σπιτι μας και επιστρεφαμε το απογευμα.Στις 40 μερες πηρα ολοκληρη ευχη κανονικα.Τα παιδακια μου φτου φτου ειναι μια χαρα.ο γιος μου ο μεγαλος αρρωστησε στα 3 πρωτη φορα.ο μικρος ειναι 2 και ουτε καν εχει τρεξει η μυτουλα του ποτε.Ελπιζω και ο φετινος χειμωνας να΄ναι τοσο καλος για μας.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera.... to nini mas einai enamisi minwn, stis 8 meres pigame ston Pater mas (pou einai kai o pneumatikos mou kai einai kai giatros) gia tin prwti euxi.

egw entwmetaxi mia epiloxeia tin psiloperasa kai imoun kapws, goneis kai petherika na mou lene , "lexwna den prepei na se vlepei o kosmos" kai na mai ena vima prin tin autoktonia. Opote stis 8 pou pigame ekklisia rwtisa ton pater kai mou apantise " kori mou, einai toso kalos o kairos, vgale to mwro exw, na pate mia volta, tha sou kanei kalo ki esena kai tou mwrou, ftanei na mi tou fusane oi aerides kai na min anapneei o kathe enas mesa sta moutra tou"

Apo tote olo voltes!!! kai na xtipisw xilo mexri twra ola kala!!!

Stis 40 pigame kai gia ti defteri euxoula ki apo tote voltaroume kai episima!!!


 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα!!!να σας πω εγω τι εκανα!!

την 3η μερα αφου γεννησα κ ημουν μεσα στην κλινικη φυσικα,φεραμε παππουλη να μας διαβασει ευχη!!του ζητησαμε να διαβασει κ μια ευχουλα επειδη την 6η μερα επρεπε να γυρισουμε στο νησι κ θα ταξιδευαμε νυχτα!την μιση ευχη στις 20 ημερες δεν την πιστευω καθολου...κανω σαν να μην υπαρχει!!δεν μπορω να τη στηριξω πουθενα!δεν ξερω καν ποτε κ πως εμφανιστηκε αυτη η περιβοητη ''μιση σαραντηση''...:roll:επισης πιστευω στο οτι πρεπει οι λεχωνες να μενουν 40 μερες μεσα,ειδικα τη νυχτα,επειδη οπως με συμβουλεψε ο πνευματικος μου,η λεχωνα ειναι πιο ευαισθητη σε πειρασμους κ στα ''κακα πνευματα''!!θα με περασετε για τρελη τωρα!!χιχι!!:mrgreen:την ημερα εβγαινα μπορω να πω,αν κ σπανια ειχα διαθεση!τη νυχτα ομως...μπρρρρρ...ουτε συζητηση!!μολις εβλεπα τον ηλιο να δυει ετρεχα πανικοβλητη,μαζευα τα ρουχα των μωρων κ κλειδομπαρονομουν!!:-Pκ φυσικα ποτεεεε μονηηη τη νυχτα!!φοβομουν!!καλα ειχα ακουσει κ χιλιες δυο ιστοριες!!χαχαχα!!!γενικα τις 40 μερες ενιωθα μια ανασφαλεια!δεν ξερω γιατι!!ανυπομονουσα να σαραντησω για να ηρεμησω μεσα μου,να γαληνεψω!:oops:

ενταξει δεν λεω,καποια πραγματα ισως τα εχουν πλασει οι ανθρωποι,αλλα οταν καποια μου τα αναφερει ο πνευματικος μου δεν μπορω να μην τα πιστεψω!!

 

επισης για το κουταλακι της θειας κοινωνιας που αναφερθηκε!!κοινωνουμε τα παιδια μας απο 5 μηνων περιπου κ ουδεποτε επαθαν τιποτα!!βεβαια σχεδον παντα αφηνουν τα μωρακια να περασουν πρωτα κ μετα οι ηλικιωμενοι!!εχει τυχει να ειναι μπροστα απο μενα κρυωμενη κοπελα,αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να πω να περασω πρωτη η' να φυγω!!κοινωνησε εκεινη κ μετα τα παιδια μας!!κ οχι δεν κρυωσαν!!επισης εχει τυχει να ειναι μπροστα μου γιαγιουλα...το ιδιο ακριβως εγινε!!δεν οπισθοχωρησα!δεν παθαινει κανεις τιποτα απ'το κουταλακι της θ.κοινωνιας!!ειναι η ιδια η χαρη του θεου εκει...δεν προκειται να συμβει κατι!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ,

 

αν ηξερες οτι ο μπροστινος σου εχει χολερα ή πανουκλα ή aids ή δε ξερω κι εγω τι ..... με την ιδια σιγουρια οτι δε θα κολλησει τιποτα θα εβαζες το μωρο σου να κοινωνησει ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν στο θαύμα της Θείας Κοινωνίας που το κρασί γίνεται Αίμα Χριστού και το πρόσφορο-ψωμί γίνεται Σώμα Χριστού δεν βλέπεις θαύμα, τότε καλά κάνεις και δεν μεταλαμβάνεις. χάρη μας κάνεις!

όλες οι άλλες σκέψεις περί aids... είναι εκ του περισσού. αρκεί ότι δεν πιστεύεις. υπεραρκεί!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ,

 

αν ηξερες οτι ο μπροστινος σου εχει χολερα ή πανουκλα ή aids ή δε ξερω κι εγω τι ..... με την ιδια σιγουρια οτι δε θα κολλησει τιποτα θα εβαζες το μωρο σου να κοινωνησει ?

 

Και παλι με ολη μου την καλη διαθεση θα πω το εξης: Ειμαι το ζωντανο παραδειγμα αυτου που λες. Συχνα πυκνα οταν ημουν μωρο επισκεπτομασταν οικογενειακως το εκκλησακι που υπαρχει στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος, των δερματικων και αφροδισιων παθησεων, και βεβαια κοινωνουσαμε οικογενειακως, και εγω ουσα μωρο. Απολυτως τιποτα δε μας συνεβει, ουτε κολλησαμε κατι απο αυτα που αναφερεις αλλα ουτε και συφιλλη ή λεπρα που υπαρχουν κατα πολυ εκει μεσα. Βεβαια, δε σου λεω να το κανεις κι εσυ ή καποιος αλλος εφοσον δεν το πιστευεις, με το ζορι δε γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ,

 

αν ηξερες οτι ο μπροστινος σου εχει χολερα ή πανουκλα ή aids ή δε ξερω κι εγω τι ..... με την ιδια σιγουρια οτι δε θα κολλησει τιποτα θα εβαζες το μωρο σου να κοινωνησει ?

 

ραννια μου κοιτα!αν παμε να κοινωνησουμε με πιστη δεν φοβομαστε τιποτα!!αν παμε κ μεσα μας βραζουμε ωχ τι εχει ο μπροστινος,ωχ τι θα κολλησω,ωχ ποσα δοντι εχει....τοτε.....δεν κοινωναμε!αμα ειναι τις επομενες 2 μερες μετα την κονωνια να κολλησει ιωση το παιδακι μας κ να λεμε να το το λεγα εγω απ'την κοινωνια κολλησε..τοτε ειναι ελλειψη πιστης για μενα!!εχει τυχει να αρρωστησουν τα παιδακια μου 3-4 μερες μετα την κοινωνια,αλλα το μυαλο μου δεν πηγε εκει...δεν γινεται ν'αφησει ο θεος να κολλησεις κατι απο κατι τοσο ιερο!!γιατι να λεμε αμεσως να κολλησε απ'την κοινωνια κ δεν ψαχνουμε να βρουμε που πηγαμε τελευταια κ κολλησε??παιδοτοπο,παρτυ...κ.α.????

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης ας μην ξεχναμε οτι μετα απο την κοινωνια οι ιερεις πρεπει να πιουν οση θ.κοινωνια εμεινε γιατι δεν κανει να μεινει!!σε τοσα χρονια κ με τοσες αρρωστιες που περασαν οι ανθρωποι....δεν ειδα κανεναν παπα να παθαινει κατι!!!τυχαιο???:mrgreen:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ,

 

αν ηξερες οτι ο μπροστινος σου εχει χολερα ή πανουκλα ή aids ή δε ξερω κι εγω τι ..... με την ιδια σιγουρια οτι δε θα κολλησει τιποτα θα εβαζες το μωρο σου να κοινωνησει ?

 

Στις περισσοτερες αν οχι ολες τις εκκλησιες που εχει τυχει να επισκευτω κοινωνουν πρωτα τα μωρακια μετα τα παιδακια μετα τα παιδια και μετα οι μεγαλοι...

Επισης το τι και απο που θα κολλησουν ειναι σχετικο. Εμενα ο μεγαλος περασε ανεμοβλογια. Μεχρι να εκδηλωθει, που ηταν και επικυνδινο για να μεταδοθει, ανταλλασαν πιπιλες με τον μικρο αλλα ο μικρος δεν κολλησε. Ουτε την μονοπυρηνωση που περασε ο μεγαλος και ακουσα απο γνωστους οτι εστειλαν τα υγεει παιδια τους σε αλλο σπιτι μακρια απο το αρρωστο.

 

Ομως η Θεια Κοινωνια οπως και το αν θα παμε στον παιδοτοπο οταν οι ιωσεις εχουν εξαρση ειναι προσωπικες μας αποφασεις καθε φορα...

Link to comment
Share on other sites

Και παλι με ολη μου την καλη διαθεση θα πω το εξης: Ειμαι το ζωντανο παραδειγμα αυτου που λες. Συχνα πυκνα οταν ημουν μωρο επισκεπτομασταν οικογενειακως το εκκλησακι που υπαρχει στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος, των δερματικων και αφροδισιων παθησεων, και βεβαια κοινωνουσαμε οικογενειακως, και εγω ουσα μωρο. Απολυτως τιποτα δε μας συνεβει, ουτε κολλησαμε κατι απο αυτα που αναφερεις αλλα ουτε και συφιλλη ή λεπρα που υπαρχουν κατα πολυ εκει μεσα. Βεβαια, δε σου λεω να το κανεις κι εσυ ή καποιος αλλος εφοσον δεν το πιστευεις, με το ζορι δε γινεται.

 

εγω βαζω την υγεια των μωρων μου πανω απ'ολα. δεν θα την ρισκαρα για να αποδειξω ανα ειμαι καλη χριστιανη. το ανοσοποιητικο των μωρων δεν συγκρινεται με το ανοσοποιητικο των παπαδων που ειναι μεσηλικοι - υπερηλικοι. αλλωστε εκεινοι ειναι οι πρωτοι που πρεπει να επιδεικνυουν την πιστη τους γι'αυτο κ πινουν στο τελος την υπολοιπη μεταλαβια. στο κατω κατω το Βατικανο δεν πηρε τυχαια την αποφαση, περυσι με την γριπη Η1Ν1, να χρησιμοποιουν μιας χρησης σκευη για τον καθενα. παντως ο φανατισμος ειναι οτι χειροτερο..........;)

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

μα τον φανατισμο που τον βλεπετε ?ουτε στην πυρα σας εστειλε κανεις ουτε σας κοινωνισε με το ετσι θελω.πιστευετε στο θαυμα του μυστηριου η δεν πιστευετε απλα.πολυ μεγαλο θεμα το καναμε ολοι

Link to comment
Share on other sites

επισης πιστευω στο οτι πρεπει οι λεχωνες να μενουν 40 μερες μεσα,ειδικα τη νυχτα,επειδη οπως με συμβουλεψε ο πνευματικος μου,η λεχωνα ειναι πιο ευαισθητη σε πειρασμους κ στα ''κακα πνευματα''!!θα με περασετε για τρελη τωρα!!χιχι!!:mrgreen:ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ,ΑΝ Κ ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΟΜΩΣ...ΜΠΡΡΡΡΡ...ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!ΜΟΛΙΣ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΝΑ ΔΥΕΙ ΕΤΡΕΧΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ,ΜΑΖΕΥΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ Κ ΚΛΕΙΔΟΜΠΑΡΟΝΟΜΟΥΝ!!:-PΚ Φυσικα Ποτεεεε Μονηηη Τη Νυχτα!!Φοβομουν!!καλα ειχα ακουσει κ χιλιες δυο ιστοριες!!χαχαχα!!!γενικα τις 40 μερες ενιωθα μια ανασφαλεια!δεν ξερω γιατι!!ανυπομονουσα να σαραντησω για να ηρεμησω μεσα μου,να γαληνεψω!:oops:

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, για ποιο λόγο φοβόσουν ακριβώς;;; Ποιους πειρασμούς εννοείς και ποια κακά πνευματα;; Συγνώμη αλλά δε βρίσκω καμία λογική σε όλο αυτό, χωρις παρεξήγηση είναι δυνατόν να πιστευεις σε τετοια πράγματα...νομίζω ότι ήσουν απλά προκατειλημμένη λόγω αυτών που σου είπε ο πνευματικός σου....

Στο θέμα μας τώρα, την ευχή την πήρα λίγο μετά τις 40 μέρες επειδή με φάγανε μάνα και πεθερά, εντάξει κι εγώ δεν ήμουν κατά μια ευχούλα κακό δεν κανει. Αλλά βγήκα νωρίτερα κι εγώ και το μωρό γιατί επρεπε να ξανακάνει εξέταση για τον ίκτερο λίγες μέρες μετά τη γέννα. Στις 20 μέρες βγήκα και για ψώνια. Το μωρό το έβγαλα αν θυμάμαι καλά μετά το μήνα κυρίως λόγω πολύ κρύου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω την υγεια των μωρων μου πανω απ'ολα. δεν θα την ρισκαρα για να αποδειξω ανα ειμαι καλη χριστιανη. το ανοσοποιητικο των μωρων δεν συγκρινεται με το ανοσοποιητικο των παπαδων που ειναι μεσηλικοι - υπερηλικοι. αλλωστε εκεινοι ειναι οι πρωτοι που πρεπει να επιδεικνυουν την πιστη τους γι'αυτο κ πινουν στο τελος την υπολοιπη μεταλαβια. στο κατω κατω το Βατικανο δεν πηρε τυχαια την αποφαση, περυσι με την γριπη Η1Ν1, να χρησιμοποιουν μιας χρησης σκευη για τον καθενα. παντως ο φανατισμος ειναι οτι χειροτερο..........;)

 

Και ποιος σου ειπε οτι καποιος προσπαθει να αποδειξει κατι? Λες οι γονεις μου να ρισκαραν την υγεια μου, την υγεια τους ή των αδερφων μου για να κερδισουν κανενα βραβειο? Αν ειναι καλοι χριστιανοι τοτε σιγουρα δεν εχουν να αποδειξουν τπτ και σιγουρα δε ρισκαραν τπτ.

Οι ιερεις ετσι κι αλλιως μεταλαμβανουν την υπολοιπη Θεια Κοινωνια και σιγουρα οχι για να αποδειξουν ουτε και για να επιδειξουν την πιστη τους.

Δεν ξερω τι συμβαινει στο Βατικανο ή στην Ιαπωνια, δε με αφορα αλλωστε, αλλα εκτος απο το οτι εχουμε διαφορές στην πιστη μας εχουμε διαφορές και στο τελετουργικο της μεταληψεως.

Οσο για τον φανατισμο που αναφερεις, ειναι συμπερασμα δικο σου και μαλιστα αυθαιρετο...:wink:

Link to comment
Share on other sites

επισης πιστευω στο οτι πρεπει οι λεχωνες να μενουν 40 μερες μεσα' date='ειδικα τη νυχτα,επειδη οπως με συμβουλεψε ο πνευματικος μου,η λεχωνα ειναι πιο ευαισθητη σε πειρασμους κ στα ''κακα πνευματα''!!θα με περασετε για τρελη τωρα!!χιχι!!:mrgreen:ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ,ΑΝ Κ ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΟΜΩΣ...ΜΠΡΡΡΡΡ...ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!ΜΟΛΙΣ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΝΑ ΔΥΕΙ ΕΤΡΕΧΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ,ΜΑΖΕΥΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ Κ ΚΛΕΙΔΟΜΠΑΡΟΝΟΜΟΥΝ!!:-PΚ Φυσικα Ποτεεεε Μονηηη Τη Νυχτα!!Φοβομουν!!καλα ειχα ακουσει κ χιλιες δυο ιστοριες!!χαχαχα!!!γενικα τις 40 μερες ενιωθα μια ανασφαλεια!δεν ξερω γιατι!!ανυπομονουσα να σαραντησω για να ηρεμησω μεσα μου,να γαληνεψω!:oops:

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, για ποιο λόγο φοβόσουν ακριβώς;;; Ποιους πειρασμούς εννοείς και ποια κακά πνευματα;; Συγνώμη αλλά δε βρίσκω καμία λογική σε όλο αυτό, χωρις παρεξήγηση είναι δυνατόν να πιστευεις σε τετοια πράγματα...νομίζω ότι ήσουν απλά προκατειλημμένη λόγω αυτών που σου είπε ο πνευματικός σου....

Στο θέμα μας τώρα, την ευχή την πήρα λίγο μετά τις 40 μέρες επειδή με φάγανε μάνα και πεθερά, εντάξει κι εγώ δεν ήμουν κατά μια ευχούλα κακό δεν κανει. Αλλά βγήκα νωρίτερα κι εγώ και το μωρό γιατί επρεπε να ξανακάνει εξέταση για τον ίκτερο λίγες μέρες μετά τη γέννα. Στις 20 μέρες βγήκα και για ψώνια. Το μωρό το έβγαλα αν θυμάμαι καλά μετά το μήνα κυρίως λόγω πολύ κρύου.[/quote']

 

Προκαταληψεις δυστυχως. Τα κακα πνευματα ειναι οι νεραιδες που σταμπαρουν τα παιδια ή τα ρουχα τους (γι΄αυτο και δεν κανει να απλωνεις τα ρουχα του ασαραντιστου μωρου εξω τη νυχτα...!!) και μετα τα κλεβουν. Α, οι νεραιδες βγαινουν τη νυχτα, βεβαια, γι'αυτο και δεν τις βλεπουμε. Λογικο δεν ειναι?!!!:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

o μύθος των ασαράντηστων μητερων

 

η γυνάικα κατα την έμμηνο ρήση είναι ΑΚΑΘΑΡΤΗ

μια γυναίκα που γεννά κατα μέσο όρο έχει 40 ημερες περίοδο= 40 μερες ακαθαρσία

 

 

Αν διατηρούσαμε όλο το how to του Λευϊτικόν και να μην τρώγαμε και το γουρουνάκι , να μην τρώγαμε θαλασσινά να μην να μην να μη....

 

:-)

απλα ρηχτηκε και θεμα ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕ ΤΟ ΣΚΕΥΤΕΣΑΙ που τσιμπάνε οι λεχώνες , χωθηκε και ο μυθος της ευχής ...(οχι για σενα οοοοοοοοοοχι για το παιδι ....και γκόσαμε)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...