Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

γιατι ...βαριουνται ισως???

εμ ετσι πως το καναμε το θεμα, θελεις και σοβαρη απαντηση?

 

 

Δε το εκανα εγω ετσι...εγω εξηγω τους λογους που δε γινονται αυτα τα πραγματα...οχι οτι δε γινονται αλλα απλος δεν ειναι σωστο να γινονται.Ξερω σχολειο ιδιοτικο που εχει μια νηπιαγωγο κ μια βοηθο κ εχει 4ο παιδια ολα μαζι ολων των ηλικιων κ ολα μαζι αναμεικτα.Ε και?Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε...δε βαριεσαι!!!Λογο αυτης της λογικης ο ενας κανει τη δουλεια του αλλου...αλλα και παλι δε βαριεσαι.....Ας τα βαλουμε τα παιδια ολα μαζι στο ιδιο καζανι,και η ζωη συνεχιζεται!!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απάντησα, αλλά πάλι χάθηκε

προσωπικά πιστευω ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΝΑ!!!!! Κoινή λογική και ευαισθησία χρειάζεται!

Συμφωνώ με το "το ξε@#@#$@ μαλλον ειναι αντικειμενο κοινο!!!!!!!"

Και πάμε πάλι

Ας έχουμε ένα κοινό ορισμό

πχ παιδιά παιδιά ηλικίας 2.5 -3.8 που πηγαίνουν σε Παιδικό Σταθμό = Λιονταράκια

1. Πολλές από εμάς έχουν τα Λιονταράκια τους σε Δημόσιους σταθμούς που δεν έχουν πρόβλημα να αλλάξουν πάνα αν χρειαστούν ή να τα σκουπίσουν ή να τα μάθουν να το κάνει.

2. Η παιδαγωγός που φροντίζει τα Λιονταράκια μπορεί να είναι νηπιαγωγός και πάλι οφείλει να τα φροντίσει και να τα βοηθήσει στην αυτοεξυπηρέτηση

άρα αν δεν υπάρχει βοηθος στην τάξη υπάρχει πρόβλημα

3. Όπου υπάρχει θέληση όλα γίνονται

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ litlle peanuts sorry που σου ξεπαστρέψαμε το thread! Δεν ήταν στις προθέσεις μας!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τα τυπικα του νομου (λεμε τωρα) η μανα εργαζεται

γυρναει σπιτι και φτιαχνει το σπιτι κλπ κλπ

ε ισως δε το εμαθε!!!

πειραζει????

εσυ μπορεις (η βρεφο-νηπια-παιδαγωγος) να το μαθεις?????

εκει ολα μαζι μαθαινουν εν ριπη οφθαλμου!

 

 

Εγω οφειλω να το μαθω να την αλλαζει οχι ομως η νηπιαγωγος κ η παιδαγωγος....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

κοπελια? αμα σου μιλαμε για βρεφη, λες ειμαστε εκτος θεματος

 

ε ασε και εσυ τα νηπια αποξω!

 

2,5-4,5 μιλαμε αντε να το οριοθετισουμε

 

γιατι αλλιως δεεεεε ειμαστε εκτος θεματος

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=ΛΕΝΑ148;

 

Λενα, στη σελιδα 6 ελεγες οτι εκει που δουλευεις αλλαζεις πανω απο 20 παιδακια την ημερα γιατι εκτος απ τα δικα σου σου φερνουν κι αλλονων....μηπως γιαυτο τα χεις παρει τοσο πολυ και φωναζεις, απ το πολυ αλλαγμα?? κι εμεις φωναζουμε κι απο πανω???? παντως δυσκολευομαι να το πιστεψω οτι αλλαζεις μωρα...δε ξερω ρε παιδι μου, απ τα υπολοιπα λογια σου δηλαδη...φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

κοπελια? αμα σου μιλαμε για βρεφη, λες ειμαστε εκτος θεματος

 

ε ασε και εσυ τα νηπια αποξω!

 

2,5-4,5 μιλαμε αντε να το οριοθετισουμε

 

γιατι αλλιως δεεεεε ειμαστε εκτος θεματος

 

Συμφωνώ

συμφωνείτε να τα λέμε Λιονταράκια??

Link to comment
Share on other sites

απάντησα, αλλά πάλι χάθηκε

προσωπικά πιστευω ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΝΑ!!!!! Κoινή λογική και ευαισθησία χρειάζεται!

Συμφωνώ με το "το ξε@#@#$@ μαλλον ειναι αντικειμενο κοινο!!!!!!!"

Και πάμε πάλι

Ας έχουμε ένα κοινό ορισμό

πχ παιδιά παιδιά ηλικίας 2.5 -3.8 που πηγαίνουν σε Παιδικό Σταθμό = Λιονταράκια

1. Πολλές από εμάς έχουν τα Λιονταράκια τους σε Δημόσιους σταθμούς που δεν έχουν πρόβλημα να αλλάξουν πάνα αν χρειαστούν ή να τα σκουπίσουν ή να τα μάθουν να το κάνει.

2. Η παιδαγωγός που φροντίζει τα Λιονταράκια μπορεί να είναι νηπιαγωγός και πάλι οφείλει να τα φροντίσει και να τα βοηθήσει στην αυτοεξυπηρέτηση

άρα αν δεν υπάρχει βοηθος στην τάξη υπάρχει πρόβλημα

3. Όπου υπάρχει θέληση όλα γίνονται

 

 

Αντε παλι....βρε Γιαννη αυτοεξυπηρετηση εννοεις το να φοραει πανα?Αυτο το παιδι αυτοεξυπηρετειται?Μαλλον δε γνωριζω καλα την ελληνικη...τι να πω?Αυτοεξυπηρετειται ενα παιδι που μπορει να κανει την αναγκη του μονο του απλα μπορει να επιδεχεται κ βοηθεια της δασκαλας.Δυστυχως σπανια θα βρεις βοηθους....ειναι μια...τα κανει ολα...συμφερει .....και τα ακουει κιολλας για το οτι δε κανει στη δουλεια της...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως...αμα μου ερχοταν και 10χρονο να μου πει κυρια...χε@@@## θα το βοηθαγα

ΑΥΤΑ

 

και το μονο που πρεπει να ξερεις (το ξερεις ε) τα σκουπιζουμε πιπι ποπο ! με αυτη τη σειρα! φιλικα!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλη του παιδαγωγικου γιατι δε μπορεις να διοριστεις σε θεση βρεφικου τμηματος αφου εχεις διδαχθει τα αναλογα?Κ γιατι εγω δε μπορω να διοριστω σε νηπιαγωγειο?

 

Εδώ έχεις λάθος!

Οι νηπιαγωγοί μπορούν να εργαστούν σε παιδικούς σταθμούς. Σου το είπα και παραπάνω! Δες και το ΦΕΚ 546 Β/1988

Το κακό είναι ότι δεν πληρώνονται ως νηπιαγωγοί (λάθος τους που δεν το διεκδικούν κατά τη γνώμη μου).

 

Εξακολουθείς όμως να μην αναφέρεις τη νομοθεσία που απαγορεύει το άλλαγμα παιδιών και το παράνομο της πράξης.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται και στο τελευταίο image που παρέθεσα emmaki ότι μπορούν οι νηπιαγωγοί να εργαστούν στους ΠΣ.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

[quote name=ΛΕΝΑ148;

 

Λενα' date=' στη σελιδα 6 ελεγες οτι εκει που δουλευεις αλλαζεις πανω απο 20 παιδακια την ημερα γιατι εκτος απ τα δικα σου σου φερνουν κι αλλονων....μηπως γιαυτο τα χεις παρει τοσο πολυ και φωναζεις, απ το πολυ αλλαγμα?? κι εμεις φωναζουμε κι απο πανω???? παντως δυσκολευομαι να το πιστεψω οτι αλλαζεις μωρα...δε ξερω ρε παιδι μου, απ τα υπολοιπα λογια σου δηλαδη...φιλικα παντα[/quote]

 

Εγω το κανω και το χαιρομαι...το προβλημα το εχουν οι νηπιαγωγοι κ οι παιδαγωγοι που μου φερνουν καθε τρεις κ λιγο τα παιδια τους να τα αλλαξω που σιχαινονται.Αν θες να ξερεις απαντω γιατι απλα τις κατανοοω...Δε μπορουν να τα κανουν ολα...Αλλα αυτο ενοχλει πολλους...Δε φωναζω ουτε κατι τετοιο κ δε καταλαβαινω γιατι λετε τετοια πραγματα.Κ οταν λες τετοια πραγματα δε τα λες φιλικα...καθε αλλο....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

περσυ λεπον....ειχαμε βρεφη Α + Β (εμεις ειμασταν Β)

2+2 οι υπευθυνες

δε μπορω να πω αγκαλιτσα τα επαιρναν αλλα

να το πω να μη το πω.....οι 2 τις εβλεπες ..αστερια......γυαλιζε το ματι τους

η μια απο τις αλλες.....αραχτη σε καθισματακι με καποιο μωρακι αγκαλια

θα λεγα εξεπιτουτου για να καθεται!!!!

ισως γλιτωνε και μερικα ξε@@####$ ετσι

 

 

χαιρετω!!! τα λιονταρια να με αποζητουν αραγε???? μπαααααα παιρνανε καλα!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ έχεις λάθος!

Οι νηπιαγωγοί μπορούν να εργαστούν σε παιδικούς σταθμούς. Σου το είπα και παραπάνω! Δες και το ΦΕΚ 546 Β/1988

Το κακό είναι ότι δεν πληρώνονται ως νηπιαγωγοί (λάθος τους που δεν το διεκδικούν κατά τη γνώμη μου).

 

Εξακολουθείς όμως να μην αναφέρεις τη νομοθεσία που απαγορεύει το άλλαγμα παιδιών και το παράνομο της πράξης.

 

 

Διαβαζεις τι γραφω?Ρωτησα γιατι δε μπορει να διοριστει σε βρεφικο τμημα αφου εχει διδαχθει τα αναλογα....Γιατι δε μπορει να κανει τη δουλεια της βρεφοκομου?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

γιαννη εσυ εισαι που εχεις διδυμα η οχι?

Ναι έχω και εγώ διδυμάκια!!!

Ευτυχώς έπεσα σε καλά χέρια στους σταθμούς

κορίτσια δεν είμαι Γιάννης

ειμαι η "jannis" ;)

Φυστικάκι, να την πας, να μιλήσεις με τα άτομα και να "τα κόψεις", εγώ όταν διάλεγα σταθμούς πήγα σε ένα που μου παραπονιούνταν ότι είναι λίγες, δεν προλαμβαίνουν (και φυσικά δεν τα πήγα) και μετα τα πήγα σε ένα άλλο του ίδιου Δήμου (!!!) που ήταν με το χαμόγελο στο στόμα. Όλη την διαφορά την κάνει το προσωπικό, οι υποδομές βοηθάνε αλλά πάνω από όλα οι άνθρωποι κάνουν την διαφορά. Και να δεις αν μπορείς να συνεργάζεσαι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις λάθος!

Οι νηπιαγωγοί μπορούν να εργαστούν σε παιδικούς σταθμούς. Σου το είπα και παραπάνω! Δες και το ΦΕΚ 546 Β/1988

Το κακό είναι ότι δεν πληρώνονται ως νηπιαγωγοί (λάθος τους που δεν το διεκδικούν κατά τη γνώμη μου).

 

Εξακολουθείς όμως να μην αναφέρεις τη νομοθεσία που απαγορεύει το άλλαγμα παιδιών και το παράνομο της πράξης.

Παραθεσε μου εσυ που υποχρεωνει σε μεταβρεφικη ηλικια,προνηπιακη να υποχεωνει το αλλαγμα πανας.Και πες μου γιατι στα προνηπια δε δεχονται παιδια με πανα?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω το κανω και το χαιρομαι...το προβλημα το εχουν οι νηπιαγωγοι κ οι παιδαγωγοι που μου φερνουν καθε τρεις κ λιγο τα παιδια τους να τα αλλαξω που σιχαινονται.Αν θες να ξερεις απαντω γιατι απλα τις κατανοοω...Δε μπορουν να τα κανουν ολα...Αλλα αυτο ενοχλει πολλους...Δε φωναζω ουτε κατι τετοιο κ δε καταλαβαινω γιατι λετε τετοια πραγματα.Κ οταν λες τετοια πραγματα δε τα λες φιλικα...καθε αλλο....

 

μην βλεπεις παντου εχθρους Λενα σου μιλαω πολυ ευγενικα εξ αρχης και τοσα χρονια εδω μεσα δεν εχω προσβαλλει ουτε διαπληκτιστει με κανεναν... απλα θυμηθηκα που ελεγες οτι αλλαζεις τοσα παιδακια, εκατσα το ξαναεψαξα, το βρηκα, και λεω με το μικρο και λιγο μυαλο μου "αφου αυτη η κοπελα η ιδια αλλαζει παιδακια και μαλιστα τοσα περισσοτερα απ αυτα που της αναλογουν τι φωναζουμε τοσες ωρες" γιατι εγω καπου το εχασα και νομιζα οτι εισαι απ αυτες που αρνιουνται και νομιζω και πολλοι αλλοι αυτο καταλαβαν- και το εγραψα οπως το ενιωσα....ναι φιλικα....ΠΑΝΤΑ! συγνωμη κιολας, δε ξαναμιλαω και τελος

Link to comment
Share on other sites

emmaki μισό λεπτό γιατι άρχισα και εγώ να μπερδεύομαι...Ναι εργαζόμαστε σε παιδικούς αλλά όχι και για φροντίζουμε βρέφη...υποθέτω στα μεγαλύτερης ηλικίας νήπια θα βάζουν νηπιαγωγούς...

Κ θα συμφωνήσω με την ΛΕΝΑ οτι ναι είναι σοβαρό να φροντίσεις ένα μωρό...και ως προς το φαγητό και την καθαριότητα ναι, πρέπει να είναι το αντικείμενο σου! Ειναι επικίνδυνα πράγματα αυτά, και κανένας που έχει βγάλει παιδαγωγικό δεν τα έχει διδαχθεί. Εγω τουλάχιστον δεν ξέρω κανένα τμήμα που να έχει μαθήματα παραιατρικά/φροντίδας! Επίσης καλό ειναι ο καθένας να ασχολείται με το αντικείμενο που έχει σπουδάσει...

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι....βρε Γιαννη αυτοεξυπηρετηση εννοεις το να φοραει πανα?Αυτο το παιδι αυτοεξυπηρετειται?Μαλλον δε γνωριζω καλα την ελληνικη...τι να πω?Αυτοεξυπηρετειται ενα παιδι που μπορει να κανει την αναγκη του μονο του απλα μπορει να επιδεχεται κ βοηθεια της δασκαλας.Δυστυχως σπανια θα βρεις βοηθους....ειναι μια...τα κανει ολα...συμφερει .....και τα ακουει κιολλας για το οτι δε κανει στη δουλεια της...

 

Ο ρόλος του παιδικού σταθμού είναι να βοηθήσει το παιδί στην αυτοεξυπηρέτηση.

Σε απλά Ελληνικά αυτό σημαίνει να το μάθει ΚΑΙ τον τρόπο να αυτοεξυπηρετείται! Να του δείξει πρακτικά πράγματα (πώς κατεβάζουμε το παντελόνι και το βρακί, πώς καθόμαστε, πώς πιάνουμε το χαρτί, πώς σκουπιζόμαστε, με ποια φορά, με ποιά σειρά, πώς πετάμε το χαρτί, πώς ξαναντυνόμαστε, πώς πλένουμε τα χέρια μας).¨

Όλα αυτά ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπορεί να τα κάνει μόνη της η βρεφονηπιοκόμος/νηπιαγωγός/παιδαγωγός (όπως θέλετ πείτε την), αλλά ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ η συνεργασία με το σπίτι. Δεν νπορεί δηλαδή η μαμά στο σπίτι να φοράει πάνα στο παιδί και να έχει την απαίτηση όλη η "δουλειά" να γίνεται στον παιδικό.

Αν τώρα δεν υπάρχει το κατάλληλο ρποσωπικό στους παιδικούς (το τι προσωπικο πρέπει να υπάρχει ορίζεται με νόμο, άρα είναι παράνομο να μην υπάρχει)....όπως είπα και πιο μπορστά όλοι κάνουμε τις επιλογές μας και υφιστάμεθα τις συνέπειες....(ας το πάερι ο καθένα ςόπως θέλει)

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδελφούλα μου τελειώνει την παιδαγωγική φέτος... Αν της πω άλλαξε μου το παιδί και μου απαντήσει "μπλιάχ" θα τα ακούσει απ την καλή και απ την ανάποδη. Για να γίνεις παιδαγωγός, σημαίνει ότι ζεις και αναπνέεις για τα παιδιά. Και λοιπόν τι? Σιχαίνεσαι να τα αλλάξεις? Ε, μπορώ να φανταστώ λοιπόν πόσο τα αγαπάς... Πάντως ΛΕΝΑ από τα γραφόμενά σου, δε θα θελα να ήσουν αυτή που θα μου διαπαιδαγωγούσε το μωρό μου.

 

Υ.Γ. Λέτε εδώ να μη βρω από Σεπτέμβρη καμιά που να της αρέσει το άλλαγμα να μου την κάνουν δεκτή? Μαμώτο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

emmaki μισό λεπτό γιατι άρχισα και εγώ να μπερδεύομαι...Ναι εργαζόμαστε σε παιδικούς αλλά όχι και για φροντίζουμε βρέφη...υποθέτω στα μεγαλύτερης ηλικίας νήπια θα βάζουν νηπιαγωγούς...

Κ θα συμφωνήσω με την ΛΕΝΑ οτι ναι είναι σοβαρό να φροντίσεις ένα μωρό...και ως προς το φαγητό και την καθαριότητα ναι, πρέπει να είναι το αντικείμενο σου! Ειναι επικίνδυνα πράγματα αυτά, και κανένας που έχει βγάλει παιδαγωγικό δεν τα έχει διδαχθεί. Εγω τουλάχιστον δεν ξέρω κανένα τμήμα που να έχει μαθήματα παραιατρικά/φροντίδας! Επίσης καλό ειναι ο καθένας να ασχολείται με το αντικείμενο που έχει σπουδάσει...

 

Μιλάμε για 2,5 και πάνω (νομίζω αν δεν έχω μπερδευτεί με τις ηλικίες). Τέτοιες ηλικίες (για μένα κακώς) αναλαμβάνουν νηπιαγωγοί, ή μάλλον ΚΑΙ νηπιαγωγοί......

Link to comment
Share on other sites

 

μην βλεπεις παντου εχθρους Λενα σου μιλαω πολυ ευγενικα εξ αρχης και τοσα χρονια εδω μεσα δεν εχω προσβαλλει ουτε διαπληκτιστει με κανεναν... απλα θυμηθηκα που ελεγες οτι αλλαζεις τοσα παιδακια, εκατσα το ξαναεψαξα, το βρηκα, και λεω με το μικρο και λιγο μυαλο μου "αφου αυτη η κοπελα η ιδια αλλαζει παιδακια και μαλιστα τοσα περισσοτερα απ αυτα που της αναλογουν τι φωναζουμε τοσες ωρες" γιατι εγω καπου το εχασα και νομιζα οτι εισαι απ αυτες που αρνιουνται και νομιζω και πολλοι αλλοι αυτο καταλαβαν- και το εγραψα οπως το ενιωσα....ναι φιλικα....ΠΑΝΤΑ! συγνωμη κιολας, δε ξαναμιλαω και τελος

 

 

Δε φταις εσυ κ το καταννοω....απλα αλλα ελεγα εγω αλλα λεγανε αλλοι που διαβαζανε μια προταση χωρις να καταλαβαινουν τι λεω τοση ωρα....Απλος δε μου αρεσε αυτο που ειπες ...Εγω δεν βλεπω εχθρους ουτε αντιτεθηκα....αλλοι το κανανε γιατι τολμησα να εκφρασω διαφορετικη αποψη...Παντως δε σε προσβαλα απλως ειπα οτι κανω τη δουλεια μου κ το χαιρομαι.Τελος παντων!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...