Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παράδειγμα σπάνιο η culte, σπάνιο η Γατούλα, σπάνιο η φίλη της Γατούλας, σπάνιο εγώ... πέσαμε πολλές σπάνιες ρε παιδιά!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ομιλουμε για τη διαφορα παιδικου κ νηπιαγωγιου αλλα για τις υποχρεωσεις της παιδαγωγου,νηπιαγωγου,βρεφοκομου κ.λ.π

Κι εφοσον οι παιδικοι ανηκουν στο υπουργειο υγειας,τι δουλεια εχουν οι νηπιαγωγοι στους παιδικους σταθμους?Ανοιγω καινουριο θεμα αλλα....

 

Αν π΄ροσεξες καλά δεν μίλησα πουθενά για ομοιότητες ή διαφορές παιδικού και νηπιαγωγείου. Μίλησα για αποσαφήνιση όρων. Άλλο προ-νήπια (ηλικία 4 και πάνω) και άλλο όλες οι υπόλοιπες ηλικίες. Τώρα αν κάποιοι ΠΣ χρησιμοποιούν αυτούς τους όρους για δικούς τους λόγους....άλλου παπά ευαγγέλιο!

Όσο για τους νηπιαγωγούς στους ΠΣ.....μάλλον δεν έχεις γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας! Το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαζομένων σε ιδιωτικούς ΠΣ είναι αδιόριστοι νηπιαγωγοί (κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη) που εργάζονται με πολύ λιγότερα χρήματα από ότι κανονικά θα έπρεπε, που κάνουν τη δουλειά των βρεφονηπιοκόμων, που κάνουν τους συνοδούς στα λεωφορεία κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα σπάνιο η culte, σπάνιο η Γατούλα, σπάνιο η φίλη της Γατούλας, σπάνιο εγώ... πέσαμε πολλές σπάνιες ρε παιδιά!

Θελω κι εγω να γινω σπανια απο Σεπτεμβρη! Κλαψ, λυγμ!

:lol::lol::lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεώσεις δεν ορίζονται από τα πτυχία αλλά από την θέση που αναλαμβάνεις και τις υποχρεώσεις της.

Μια νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο που έχει νήπια / προνήπια (Δημόσιο ή Ιδιωτικό) δεν υποχρεούτε να τα αλλάζει πάνα αλλά μια νηπιαγωγός που δουλεύει σε παιδικό σταθμό και έχει παιδάκια από 2χρονών 8 μηνών - 3χρονών 8 μηνών (εννοώ την τάξη πριν τα προνήπια) έχει υποχρέωση να τα φροντίσει όπως λέει ο νόμος για τους παιδικούς για να μην σου πω ότι την έχει και στην τάξη των προνηπίων αν δουλεύει σε "παιδικό" και όχι σε νηπιαγωγείο. Αυτή είναι και μια βασική διαφορά του παιδικού απο το νηπιαγωγείο, στον παιδικό τα "φροντίζουν" τα παιδιά και τα μαθαίνουν να αυτοεξυπηρετούνται ενώ στο νηπιαγωγείο θα πρέπει ήδη να μπορούν να τα κάνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν π΄ροσεξες καλά δεν μίλησα πουθενά για ομοιότητες ή διαφορές παιδικού και νηπιαγωγείου. Μίλησα για αποσαφήνιση όρων. Άλλο προ-νήπια (ηλικία 4 και πάνω) και άλλο όλες οι υπόλοιπες ηλικίες. Τώρα αν κάποιοι ΠΣ χρησιμοποιούν αυτούς τους όρους για δικούς τους λόγους....άλλου παπά ευαγγέλιο!

Όσο για τους νηπιαγωγούς στους ΠΣ.....μάλλον δεν έχεις γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας! Το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαζομένων σε ιδιωτικούς ΠΣ είναι αδιόριστοι νηπιαγωγοί (κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη) που εργάζονται με πολύ λιγότερα χρήματα από ότι κανονικά θα έπρεπε, που κάνουν τη δουλειά των βρεφονηπιοκόμων, που κάνουν τους συνοδούς στα λεωφορεία κλπ κλπ κλπ

 

Αερικο ακους?Αυτο ειναι παρανομο......αν βρεις μια τετοια να της πεις να διαμαρτηρηθει γιατι τη πληρωνουν τα παιδακια......

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεώσεις δεν ορίζονται από τα πτυχία αλλά από την θέση που αναλαμβάνεις και τις υποχρεώσεις της.

Μια νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο που έχει νήπια / προνήπια (Δημόσιο ή Ιδιωτικό) δεν υποχρεούτε να τα αλλάζει πάνα αλλά μια νηπιαγωγός που δουλεύει σε παιδικό σταθμό και έχει παιδάκια από 2χρονών 8 μηνών - 3χρονών 8 μηνών (εννοώ την τάξη πριν τα προνήπια) έχει υποχρέωση να τα φροντίσει όπως λέει ο νόμος για τους παιδικούς για να μην σου πω ότι την έχει και στην τάξη των προνηπίων αν δουλεύει σε "παιδικό" και όχι σε νηπιαγωγείο. Αυτή είναι και μια βασική διαφορά του παιδικού απο το νηπιαγωγείο, στον παιδικό τα "φροντίζουν" τα παιδιά και τα μαθαίνουν να αυτοεξυπηρετούνται ενώ στο νηπιαγωγείο θα πρέπει ήδη να μπορούν να τα κάνουν αυτά.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Στον παιδικό σταθμό γίνεται, σε συνεργασία με το σπίτι πάντα, η εκπάιδευση για την καταργηση της πάνας. Σκοπός του παιδικού είναι η φροντίδα των απιδιών, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Αν είναι ευθύνη της νηπαιγωγού/βρεφονηπιοκόμου ή του βοηθητικού προσωπικού δεν το γνωρίζω, όπως και δεν γνωρίζω αν υποχρεούται ο ΠΣ να διαθέτει βοηθητικό προσωπικό. Αν υποχρεούται και δεν διαθέτει, τότε ο εργαζόμενος μαζί με τους γονείς οφείλει να διεκδικήσει την υπαρξη του. Αν τώρα δεν το κάνουν γιατί φοβούνται την αντίδραση του υπέυθυνου/ιδιοκτήτη...ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αναλαμβάνει τις ευθύνες του και τις συνέπειες των πράξεων του!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαμαρτυρηθώ που οι άλλες δέχονται να εργαστούν με λιγότερα χρήματα; Δηλαδή επειδή δέχονται να δουλέψουν με λιγότερα χρήματα θα την πληρώσει το δικό μου παιδί! Τι λες βρε Λένα; Έχεις επίγνωση του τι διαβάζεις και τι λες; Και είσαι και μητέρα;

 

Ειλικρινά σου εύχομαι να βρεθεί στο δρόμο σου μια παιδαγωγός με τις δικές σου απόψεις να δω τι θα κάνεις αν και είναι κρίμα για το παιδάκι σου και για κάθε παιδάκι αυτού του κόσμου να υπάρχουν άνθρωποι που σπούδασαν υποτίθεται για να κάνουν με αγάπη ό,τι σημαντικότερο υπάρχει μετά τη μητρότητα και να λένε αυτά που λες εσύ!

 

Σας είπα πόσο ευχαριστημένη είμαι από τις κοπέλες στο Παιδικό μας; Δεν σας το είπα ε; Μάλλον πρέπει να το πω και σε εκείνες γιατί τελικά δεν είναι αυτονόητο ότι αυτό που κάνεις με παιδιά πρέπει να το κάνεις ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ με ΑΓΑΠΗ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεώσεις δεν ορίζονται από τα πτυχία αλλά από την θέση που αναλαμβάνεις και τις υποχρεώσεις της.

Μια νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο που έχει νήπια / προνήπια (Δημόσιο ή Ιδιωτικό) δεν υποχρεούτε να τα αλλάζει πάνα αλλά μια νηπιαγωγός που δουλεύει σε παιδικό σταθμό και έχει παιδάκια από 2χρονών 8 μηνών - 3χρονών 8 μηνών (εννοώ την τάξη πριν τα προνήπια) έχει υποχρέωση να τα φροντίσει όπως λέει ο νόμος για τους παιδικούς για να μην σου πω ότι την έχει και στην τάξη των προνηπίων αν δουλεύει σε "παιδικό" και όχι σε νηπιαγωγείο. Αυτή είναι και μια βασική διαφορά του παιδικού απο το νηπιαγωγείο, στον παιδικό τα "φροντίζουν" τα παιδιά και τα μαθαίνουν να αυτοεξυπηρετούνται ενώ στο νηπιαγωγείο θα πρέπει ήδη να μπορούν να τα κάνουν αυτά.

 

 

Βρε Γιαννη ο νομος λεει να τα παει στη τουαλετα εν ολιγης οχι αν ειναι 2,5 και πανε προνηπια,φορανε πανα-πραγμα που δε γινεται δεκτο παραμονο σε ιδιωτικους λογο συμφεροντος-κι εχουν νηπιαγωγο οτι αυτη θα τα αλλαξει πανα.Τι ξερει αυτη απο βρεφοκομεια γιατι αυτο ειναι μαθημα βρεφικομιας κ κανεις ολες τις παθησεις του ευαισθητου σημειου κ αλλα πολλα τα οποια η νηπιαγωγος δε τα εχει διδαχθει.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!

Στον παιδικό σταθμό γίνεται, σε συνεργασία με το σπίτι πάντα, η εκπάιδευση για την καταργηση της πάνας. Σκοπός του παιδικού είναι η φροντίδα των απιδιών, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Αν είναι ευθύνη της νηπαιγωγού/βρεφονηπιοκόμου ή του βοηθητικού προσωπικού δεν το γνωρίζω, όπως και δεν γνωρίζω αν υποχρεούται ο ΠΣ να διαθέτει βοηθητικό προσωπικό. Αν υποχρεούται και δεν διαθέτει, τότε ο εργαζόμενος μαζί με τους γονείς οφείλει να διεκδικήσει την υπαρξη του. Αν τώρα δεν το κάνουν γιατί φοβούνται την αντίδραση του υπέυθυνου/ιδιοκτήτη...ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αναλαμβάνει τις ευθύνες του και τις συνέπειες των πράξεων του!

 

 

Α να αγιάσει το στόμα σου (το χέρι σου εν προκειμένω)! Αυτό λέω εξαρχής και προσπαθεί να με βγάλει την τρελλή του χωριού :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αερικο ακους?Αυτο ειναι παρανομο......αν βρεις μια τετοια να της πεις να διαμαρτηρηθει γιατι τη πληρωνουν τα παιδακια......

 

Παράνομο δεν είναι να εργάζεται νηπιαγωγός σε ΠΣ. Παράνομο είναι να μην πληρώνετραι ως νηπιαγωγός!

Τα παιδάκια δεν πληρώνουν τίποτα! Το αν θα ασχοληθεί κάποιος σωστά με τα παιδιά είναι καθαρά θέμα προσωπικότητας!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιαννη ο νομος λεει να τα παει στη τουαλετα εν ολιγης οχι αν ειναι 2,5 και πανε προνηπια,φορανε πανα-πραγμα που δε γινεται δεκτο παραμονο σε ιδιωτικους λογο συμφεροντος-κι εχουν νηπιαγωγο οτι αυτη θα τα αλλαξει πανα.Τι ξερει αυτη απο βρεφοκομεια γιατι αυτο ειναι μαθημα βρεφικομιας κ κανεις ολες τις παθησεις του ευαισθητου σημειου κ αλλα πολλα τα οποια η νηπιαγωγος δε τα εχει διδαχθει.

 

O νόμος δεν αναφέρει πουθενά το πως και το που! Αναφέρει γενικά φροντίδα υγιεινής!

 

Μ' αρέσει που συμφώνησες με αυτό που είπε το emmaki αλλά πάλι μιλάς για νηπιαγωγό! Επανέρχομαι με φωτό από το νόμο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενα παιδι παθει μολυνση κ οι γονεις κανουν μηνυση κατα την αλλαγη πανας που την εχει κανει μια νηπιαγωγος η παιδαγωγος κ οι γονεις κανουν μηνυση η ευθυνη παει αυτοματα στη βρεφοκομο,καθως δε νοειται οτι καποια απο τις παραπανω το κανει.Αλλα αυτο ειναι αδιαφορο....ας τα αλλξει καποια οποια να ναι αρκει να μη με ζαλιζουν...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με jannis και emmaki. Βάλατε τα πράγματα στη σωστή βάση. Και σε σχέση με τη φύση της κάθε εργασίας και σε σχέση με τους παιδικούς σταθμούς και τα Νηπιαγωγεία που εκ του πονηρού συγχέονται στον ιδιωτικό τομέα.

 

'Εχω μια απορία όμως: ποιοί είναι τελικά οι "παιδαγωγοί" ΛΕΝΑ 148;

Επίσης πως είναι δυνατόν μια βρεφονηπιοκόμος (πιθανόν αυτό εννοείς με το "παιδαγωγός") να μην είναι "υποχρεωμένη" στα πλαίσια της δουλειάς της σε παιδικό σταθμό-Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ- να μην φροντίσει (αλλάξει) ένα παιδί 2,5 ετών; Μάλλον ξεχνάμε βασικά αναπτυξιακά δεδομένα: οτι ένα παιδί στα 2,5 αποκτά έλεγχο των σφυκτήρων οπότε και τα "ατυχήματα" είναι μέσα στο πρόγραμμα. Τωρα αν μ' αυτές τις ηλικίες εργάζεται νηπιαγωγός(ΚΑΚΩΣ), τότε είναι υποχρωμένη (λόγω της θέσης βρεφονηπικόμου που αναλαμβάνει) να κάνει και την ανάλογη δουλεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε παιδια, δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενας ανθρωπος που εχει επιλεξει να εργαζεται με παιδια, να αφησει εστω και ενα απο αυτα λερωμενο...

οκ υπαρχουν υποχρεωσεις, υπαρχουν νομοι... υπαρχει ομως και σωστο και λαθος, μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βοήθεια στην αυτοεξυπηρέτηση σημαίνει (και Ελληνικά γνωρίζω πολύ καλά) κάνω ότ,ι μπορώ προκειμένου τα παιδιά να μάθουν να ικανοποιούν τις ανάγκες τους μόνα τους. Δεν θεωρείται δεδομένο ότι τα παιδιά σε οποιαδήποτε ηλικία πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται, αλλά, σε συνεργασία με το σπίτι, συντελώ εγώ ως παιδαγωγός/νηπιαγωγός/βρεφονηπιοκόμος/βοηθητικό προσωπικό/καθαρίστρια/μαγέιρισσα στο να μπορέσουν σε κάποια στιγμή μέσα τση χρονία (το καλύτερο) να φάνει μόνα τους, να πάνε στην τουαλέτα, να σκουπιστούν, να ντυθούν, να βάλουν τα παπούτσια τους κλπ... Αν δεν τα καταφέρνουν, τους δείχνω τον τρόπο για να το κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενα παιδι παθει μολυνση κ οι γονεις κανουν μηνυση κατα την αλλαγη πανας που την εχει κανει μια νηπιαγωγος η παιδαγωγος κ οι γονεις κανουν μηνυση η ευθυνη παει αυτοματα στη βρεφοκομο,καθως δε νοειται οτι καποια απο τις παραπανω το κανει.Αλλα αυτο ειναι αδιαφορο....ας τα αλλξει καποια οποια να ναι αρκει να μη με ζαλιζουν...

 

ε αφού αυτό είναι το θέμα σου εσένα μην σε ζαλισουν ή τυχόν πάρεις καμμιά ευθύνη, εμάς γιατί μας ζαλίζεις?

 

τι να σου πω, θέλεις να λέγεσαι και παιδαγωγός???

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

6proswpiko.jpg

 

Από τον http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=1842&item_id=7363

 

Και αποχωρώ καθώς έχω να πάρω το παιδάκι μου από την τέλεια φροντίδα των παιδαγωγών του καθαρό, ταϊσμένο και έτοιμο για παιχνίδια και ζουζουνιές... και κυρίως ευτυχισμένο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Και για να καταλαβουν ολοι τι λεμε....το θεμα ητανε καποια γυναικα η οποια εχει παιδακι στα προνηπια κα το παιδι φοραει πανα,οποτε την υποχρεωνουν να παει να το αλλαζει.Κι εγω υποστηριζω οτι αυτο ειναι σωστο καθως μια παιδαγωγος δεν υποχρεουται να αλλαζει πανα η νηπιαγωγος καθως αυτο αποτελει κινδυνο για παιδι κ δασκαλα.Η αλλαγη πανας ειναι μαθημα των σχολων βρεφοκομειας κ κανενος αλλο οπου διδασκονται τα παντα ακομη κ παθησεις του ευαισθητου σημειου.Οι υπολοιποι δε πρεπει να το κανουν γιατι ειναι επικυνδινο για το παιδι

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενα παιδι παθει μολυνση κ οι γονεις κανουν μηνυση κατα την αλλαγη πανας που την εχει κανει μια νηπιαγωγος η παιδαγωγος κ οι γονεις κανουν μηνυση η ευθυνη παει αυτοματα στη βρεφοκομο,καθως δε νοειται οτι καποια απο τις παραπανω το κανει.Αλλα αυτο ειναι αδιαφορο....ας τα αλλξει καποια οποια να ναι αρκει να μη με ζαλιζουν...

 

 

Για να γίνει μια παρόμοια μήνυση θα πρέπει να υπάρχει κάποιος νόμος πάνω τσον οποίο να στηρίζεται....

Εγώ ρποσωπικά δεν γνωρίζω νόμο που να λέει κάτι τέτοιο....

Αν γνωρίζει σε παρακαλώ παράθεσε τον, για να τον δώσω σε φίλες μου νηπιαγωγούς που επέλεξαν να είναι σε ΠΣ και αλλάζουν παιδιά. Να τις προστατεύσω από πιθανά προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλες οι μανάδες είμαστε εν δυνάμει παράνομες! Καθώς καμία μας δεν σπούδασε και φυσικά θέτουμε σε κίνδυνο το παιδί μας κάθε φορά που του αλλάζουμε πάνα μιας και θέλει ειδικό πτυχίο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ε αφού αυτό είναι το θέμα σου εσένα μην σε ζαλισουν ή τυχόν πάρεις καμμιά ευθύνη, εμάς γιατί μας ζαλίζεις?

 

τι να σου πω, θέλεις να λέγεσαι και παιδαγωγός???

 

 

Εσυ μου λες να επιτρεπεται να αλλαζουν κ οι παιδαγωγοι ασχετος εαν εγω παρω την ευθυνη για ενα παιδι που δεν αλλαξα εγω αλλα μια ασχετη.Αυτο μου λες?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

6proswpiko.jpg

 

Από τον http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=1842&item_id=7363

 

Και αποχωρώ καθώς έχω να πάρω το παιδάκι μου από την τέλεια φροντίδα των παιδαγωγών του καθαρό, ταϊσμένο και έτοιμο για παιχνίδια και ζουζουνιές... και κυρίως ευτυχισμένο!

 

 

Μία διόρθωση μόνο!

Δεν υπάρχουν πλέον νηπιακά τμήματα. Από τότε που η προσχολική αγωγή έχει γίνει υποχρεωτική (νομίζω πριν από 4-5 χρόνια επί υπουργείας Γιαννάκου) τα παιδιά που στις 31/12 του τρ΄πεχοντος έτουσ κλέινουν τα 5 πηγαίνουν σε νηπιαγωγεία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...