Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Στην ονοματοδοσία δηλώσαμε τα ονόματα όπως τα επιθυμούμε εμείς. Η βάφτιση είναι τέλη Αυγούστου, οπότε αν η πεθερά επιμείνει θα ακουστούν τα ονόματα ανάποδα. Προς το παρόν δεν μιλάει με τον άνδρα μου, μ' εμένα είναι συγκρατημένα ευγενική και μου ζήτησε να της πηγαίνω το παιδί να το βλέπει μια φορά την μέρα γιατί μέχρι τώρα το πήγαινε ο άνδρας μου. Άντε να δούμε τι θα γίνει. Αυτά που κορόιδευα λούστηκα...

Kallisto σ' ευχαριστώ πολύ για το pm. Είμαι πολύ πιο ήρεμη ξέροντας ότι στην χειρότερη περίπτωση υπάρχει μια κάποια λύση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην ονοματοδοσία δηλώσαμε τα ονόματα όπως τα επιθυμούμε εμείς. Η βάφτιση είναι τέλη Αυγούστου, οπότε αν η πεθερά επιμείνει θα ακουστούν τα ονόματα ανάποδα. Προς το παρόν δεν μιλάει με τον άνδρα μου, μ' εμένα είναι συγκρατημένα ευγενική και μου ζήτησε να της πηγαίνω το παιδί να το βλέπει μια φορά την μέρα γιατί μέχρι τώρα το πήγαινε ο άνδρας μου. Άντε να δούμε τι θα γίνει. Αυτά που κορόιδευα λούστηκα...

Kallisto σ' ευχαριστώ πολύ για το pm. Είμαι πολύ πιο ήρεμη ξέροντας ότι στην χειρότερη περίπτωση υπάρχει μια κάποια λύση....

 

 

 

Μα ειναι τοσο αδικο να αποφασιζει καποιος αλλος για το ονομα του δικου σου του παιδιου.. ετσι δεν ειναι?? Τελοσπαντων, παλι καλα που υπαρχει και αυτη η λυση..

Εμενα παντως η πεθερα μου τον λεει με το ονομα του παππου αλλα κανεις μας δε δινει σημασια... Ευχομαι να πανε ολα καλα στη βαφτιση σας!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι τοσο αδικο να αποφασιζει καποιος αλλος για το ονομα του δικου σου του παιδιου.. ετσι δεν ειναι?? Τελοσπαντων, παλι καλα που υπαρχει και αυτη η λυση..

Εμενα παντως η πεθερα μου τον λεει με το ονομα του παππου αλλα κανεις μας δε δινει σημασια... Ευχομαι να πανε ολα καλα στη βαφτιση σας!!

Λυπηρότατο, πράγματι... Κι εγώ είμαι σίγουρη ότι θα χρησιμοποιεί το δεύτερο όνομα η πεθερά μου αλλά τι να γίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι τοσο αδικο να αποφασιζει καποιος αλλος για το ονομα του δικου σου του παιδιου.. ετσι δεν ειναι??

Κοίτα, το δίκαιο και το άδικο είναι σχετικά. Εσύ βλέπεις το δίκιο του γονιού που θέλει να αποφασίσει για το παιδί του και οι γονείς/πεθερικά βλέπουν το δίκιο του παππού που θέλει να ακουστεί το όνομά του - κάτι το οποίο πιστεύει ότι είναι δικαίωμά του, επειδή έτσι μεγάλωσε.

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής καταλαβαίνω και τους παππούδες που ενώ πίστευαν ότι κάτι ήταν δεδομένο, ξαφνικά γυρνάνε τα παιδιά τους και τους το αρνιούνται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια! Εχω το εξης θεμα: αποφασισαμε με τον αντρα μου να δωσουμε στην κορη μας με ονοματοδοσια δυο ονοματα, το πρωτο της πεθερας μου και το δευτερο ενα ονοματακι που μας αρεσει. Παρ'ολα αυτα και για λογους με τους οποιους δε συμφωνω ωστοσο δε μπορω να κανω αλλιως στην εκκλησια που θα γινει η βαφτιση θελουμε να ακουστει μονο το ονομα της πεθερας μου. Απο οσο διαβασα εδω και εψαξα γενικως κατι τετοιο ειναι δυνατο να γινει. Ομως φοβαμαι μηπως μου κανει κανενα προβλημα ο ιερεας στην εκκλησια, ξερετε απο αυτα που συνηθιζονται χωρις λογο μονο και μονο επειδη κατι τους καθεται στραβα. Επιπλεον ειμαστε και παντρεμενοι μονο με πολιτικο γαμο οποτε καταλαβαινετε πως ειμαι σε φαση να παω... οπλισμενη σαν αστακος στην εκκλησια. Εχει καποια απο εσας ισως παρομοια εμπειρια; Πιστευετε πως ειναι πιθανο να μου δημιουργησουν προβλημα; Μηπως εχετε υποψη σας καποιον ιερεα που να ειναι συνεννοησιμος να το ψαξω; Ευχαριστω πολυ! :-) :-)

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου bambina.

γιατί δεν θα ακουστούν και τα δύο ονόματα στην εκκλησία?έχεις μιλήσει με τον ιερέα που θα κάνει τη βάφτιση?μπορεί να μην έχει κάποιο πρόβλημα.γνώμη μου είναι να του πείτε πρώτα τι θέλετε και αν φέρει αντίρρηση,μπορείς να του μεταφέρεις αυτά που έχεις διαβάσει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ειρηνη! Δεν θα ακουστουν και τα 2 ονοματα για να μην παρεξηγηθουμε με τις οικογενειες... Μπλεξαμε εν ολιγοις..

Δεν εχω μιλησει με καποιον ιερεα ακομα και οντως μπορει να μην υπαρξει προβλημα απλα εχω αγχωθει λιγο γιατι ακουω διαφορα περιεργα απο εμπειριες γνωστων μου..

Κυριως φοβαμαι μη μας κανουν προβλημα τελευταια στιγμη. Δεν ξερω και πολλα για τη διαδικασια, ειναι η πρωτη μου φορα βλεπεις..

Ειδα πως καποιοι εδω εχουν ξανακανει κατι παρομοιο παντως και σκεφτηκα μηπως καποιος θα μπορουσε να με βοηθησει με αντιστοιχη εμπειρια.

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε,για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, η Εκκλησία δεν είναι ο μπαμπούλας. Είναι η οικογένεια μας, κεφαλή ο ίδιος ο Χριστός της αγάπης, είμαστε εμείς και ας μην το νοιώθουμε αυτό μερικοί από εμάς. Αλλά πάντοτε υπάρχει αιτία για κάθε ενέργεια που πραγματοποιείται στους κόλπους της.

Αν εμείς δεν τους γνωρίζουμε γιατί δεν το ψάξαμε (στο ίντερνετ πλέον είναι το μόνο εύκολο από έγκυρες όμως πηγές), δεν μπορούμε να στηρίζουμε τον ισχυρισμό ότι χωρίς λόγο η Εκκλησία και ''οι παπάδες'' δεν επιτρέπουν την ενέργεια που εμείς επιθυμούμε, γιατί τότε εμείς είμαστε μόνο με ένα θέλημα και επιθυμία χωρίς βάση και υπόσταση.

 

Τώρα, στο θέμα μας, αν η Μητρόπολη που ανήκει η Εκκλησία που θα πας, έχει βγάλει σχετική εγκύκλιο, η οποία βέβαια κάπου στηρίζεται, τότε ίσως δυσκολευτείς με τα δύο ονόματα αλλά και πάλι πιστεύω ότι θα σε κάνουν το χατήρι κάποιοι ιερείς και αυτό προς ανάπαυση σου.

 

Αν όμως δεν έχει βγάλει εγκύκλιο, απλά θα ρωτήσεις σε μία Εκκλησία και μετά σε μία άλλη. Καμιά φορά οι ίδιοι οι ιερείς είναι πιο αυστηροί γιατί κρατάνε το ορθό και τις παραδόσεις, αλλά άλλοι, είναι πιο ελαστικοί προς οικονομία των πιστών.

 

Με το καλό η βάπτιση, καλοφώτιστο το παιδί σου και εύχομαι το καλύτερο!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να κάνω την εξής παρέμβαση. Ως νομικός, σας συμβουλέυω να ΜΗ δίνετε δύο ονόματα στα μωρά σας γιατί συναντούν καθημερινά ως ενήλικες χιλιάδες προβλήματα. Εχουν δει τα μάτια μου στα δικαστήρια πάρα πολλές υποθέσεις με διπλωνυμίες και συνωνυμίες να τρέχουν και να μη φτάνουν σε χρονοβόρες εκδικάσεις που πρέπει συχνά να ποδεικνύουν πως δεν είναι ελέφαντες (βλ εφορία, τράπεζες κλπ). Αυτό σα συμβουλή. Επίσης εμείς ως άθεη οικογένεια κάναμε ονοματοδοσία και περάσαμε όλοι φανταστικά και ξεκούραστα. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

koritsia na dinete τα ονοματα που θελετε εσεις και οχι οι δικοι σας, το ονομα ειναιχαρακτηριστικο,σε σημαδευει καισε ακολουθειο σε ολη τη ζωη σου, εγω εδωσα ασχετα και ολα μια χαρα,αντι να ευχονται ποι παππουδες να ειναι γερα τα παιδια μαλωνουν για το ονομα???δεν το καταλαβαινω αυτο!αν ηταν ετσι ολοι θα επρπεπε να κανουν απο 4 παιδια για να μη μεινει καποιος δυσαρεστημενος

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να κάνω την εξής παρέμβαση. Ως νομικός, σας συμβουλέυω να ΜΗ δίνετε δύο ονόματα στα μωρά σας γιατί συναντούν καθημερινά ως ενήλικες χιλιάδες προβλήματα. Εχουν δει τα μάτια μου στα δικαστήρια πάρα πολλές υποθέσεις με διπλωνυμίες και συνωνυμίες να τρέχουν και να μη φτάνουν σε χρονοβόρες εκδικάσεις που πρέπει συχνά να ποδεικνύουν πως δεν είναι ελέφαντες (βλ εφορία, τράπεζες κλπ). Αυτό σα συμβουλή. Επίσης εμείς ως άθεη οικογένεια κάναμε ονοματοδοσία και περάσαμε όλοι φανταστικά και ξεκούραστα. Καλό βράδυ!

 

Ξέρεις, κι εγώ δύο ονόματα έχω (όχι λόγω σογιών) και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα...όχι ότι μου ακούγεται περίεργο αυτό που λες.

Γενικά δεν έχω καταλάβει γιατί η Εκκλησία δεν θέλει 2 ονόματα...

 

Πάντως στα παιδιά μου έδωσα μόνο ένα γιατί τελικά (από την πείρα μου) το ένα εκ των δύο δεν χρησιμοποιείται και οι περισσότεροι το αγνοούν. Ελπίζω να μην μου κακιώσουν που δεν τους έδωσα τη δυνατότητα να επιλέξουν μεγαλώνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε κοριτσια, ο καθενας κανει τις επιλογες του σε αυτη τη ζωη.. Πολλες φορες χρειαζεται να συμβιβαστουμε με πραγματα που δε μας αρεσουν γιατι απλα δεν εχουμε αλλη επιλογη. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Καλημερα!

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς Peony

 

 

Καλημέρα καλή μου! Κοίταξε, δεν είπα πως όλοι οσοι έχουν δύο ονόματα έχουν γραφειοκρατικά προβλήματα αλλά συμβαίνει πολύ συχνότερα από όσους έχουν μόνο ένα.

Χαχαχα, φυσικά και δε θα κακιώσουν τα μικρά σου, κάποιες επιλογές ΠΡΕΠΕΙ να τις κάνουν οι γονείς και να μη δίνουν λογαριασμό σε κανένα, γιατί πολύ απλά είναι οι γονείς. Ειδικά για κάτι τόσο ανούσιο. Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εχω το εξης θεμα: αποφασισαμε με τον αντρα μου να δωσουμε στην κορη μας με ονοματοδοσια δυο ονοματα, το πρωτο της πεθερας μου και το δευτερο ενα ονοματακι που μας αρεσει. Παρ'ολα αυτα και για λογους με τους οποιους δε συμφωνω ωστοσο δε μπορω να κανω αλλιως στην εκκλησια που θα γινει η βαφτιση θελουμε να ακουστει μονο το ονομα της πεθερας μου. Απο οσο διαβασα εδω και εψαξα γενικως κατι τετοιο ειναι δυνατο να γινει. Ομως φοβαμαι μηπως μου κανει κανενα προβλημα ο ιερεας στην εκκλησια, ξερετε απο αυτα που συνηθιζονται χωρις λογο μονο και μονο επειδη κατι τους καθεται στραβα. Επιπλεον ειμαστε και παντρεμενοι μονο με πολιτικο γαμο οποτε καταλαβαινετε πως ειμαι σε φαση να παω... οπλισμενη σαν αστακος στην εκκλησια. Εχει καποια απο εσας ισως παρομοια εμπειρια; Πιστευετε πως ειναι πιθανο να μου δημιουργησουν προβλημα; Μηπως εχετε υποψη σας καποιον ιερεα που να ειναι συνεννοησιμος να το ψαξω; Ευχαριστω πολυ! :-) :-)
Καλημερα!Εισαι σιγουρη οτι ειναι οκ ο ιερεας με το οτι ειστε παντρεμενοι με πολιτικο?Γιατι οι περισσοτεροι ζητανε να κανεις και το θρησκευτικο την ιδια μερα με βαφτιση αλλιως δε στο βαφτιζουν....Για να μην με παρεξηγησεις κι εγω με πολιτικο ειμαι απλως δε θα κανω βαφτιση..!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εισαι σιγουρη οτι ειναι οκ ο ιερεας με το οτι ειστε παντρεμενοι με πολιτικο?Γιατι οι περισσοτεροι ζητανε να κανεις και το θρησκευτικο την ιδια μερα με βαφτιση αλλιως δε στο βαφτιζουν....Για να μην με παρεξηγησεις κι εγω με πολιτικο ειμαι απλως δε θα κανω βαφτιση..!

 

 

 

Καλημερα κ απο μενα!!!

 

Εμας, κ στις 2 βαπτισεις, δεν ρωτησαν αν καναμε θρησκευτικο η πολιτικο γαμο(στη δευτερη βαπτιση βεβαια ηταν στην ιδια εκκλησια που παντρευτηκαμε, οποτε ισως θυμοταν ο παπας)

 

Αλλα, ρωτησανε για το νονο(εκει τονισε ο νονος να μην εχει κανει πολιτικο γαμο)

 

Βεβαια, της ξαδελφης μου η νονα της μικρης ειχε κανει πολιτικο, αλλα την βαπτισε, ισως δεν ρωτησε ο παπας.

 

Νομιζω αλλοι(παπαδες) ειναι πιο ελαστικοι, αλλοι τηρουν κατα γραμμα τους κανονες.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μητσουκο δεν ειμαι καθολου σιγουρη για το οτι δεν θα υπαρξει προβλημα για το γαμο. Απο οσο ξερω ειναι στην κριση του καθε ιερεα και γιαυτο εχω αγχωθει. Η αληθεια ειναι παντως πως δε σκοπευουμε να παντρευτουμε και με θρησκευτικο. mama@2 ξερω κι εγω γνωστους μου που βαφτισαν τα παιδια τους χωρις προβλημα που δεν ηταν παντρεμενοι με θρησκευτικο, αλλα κι εδω στο forum εχω διαβασει και αρκετες περιπτωσεις που εχει συμβει το αντιθετο.

Νομιζω οτι τελικα δε θα ειμαι σιγουρη αν δε μιλησω με συγκεκριμενη εκκλησια, απλως φοβαμαι οπως ξαναειπα μην κλεισουμε ημερομηνιες, εκκλησιες, ολα καλα και τελευταια στιγμη να μας λενε δε σας βαφτιζουμε το παιδι αν δεν παντρευτειτε με θρησκευτικο και αλλα τετοια ομορφα..

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μητσουκο δεν ειμαι καθολου σιγουρη για το οτι δεν θα υπαρξει προβλημα για το γαμο. Απο οσο ξερω ειναι στην κριση του καθε ιερεα και γιαυτο εχω αγχωθει. Η αληθεια ειναι παντως πως δε σκοπευουμε να παντρευτουμε και με θρησκευτικο. mama@2 ξερω κι εγω γνωστους μου που βαφτισαν τα παιδια τους χωρις προβλημα που δεν ηταν παντρεμενοι με θρησκευτικο, αλλα κι εδω στο forum εχω διαβασει και αρκετες περιπτωσεις που εχει συμβει το αντιθετο.

Νομιζω οτι τελικα δε θα ειμαι σιγουρη αν δε μιλησω με συγκεκριμενη εκκλησια, απλως φοβαμαι οπως ξαναειπα μην κλεισουμε ημερομηνιες, εκκλησιες, ολα καλα και τελευταια στιγμη να μας λενε δε σας βαφτιζουμε το παιδι αν δεν παντρευτειτε με θρησκευτικο και αλλα τετοια ομορφα..

Καλημερα!Δε ξερω κατα ποσο σε βολευει αλλα κατι φιλοι που ειχαν το ιδιο θεμα τελικα βαφτισαν το κοριτσακι τους στο Καπανδριτη!Οπου ο ιερεας δεν ειχε προβλημα με τον πολιτικο γαμο.Σου ευχομαι να μη ταλαιπωρηθεις πολυ1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Δε ξερω κατα ποσο σε βολευει αλλα κατι φιλοι που ειχαν το ιδιο θεμα τελικα βαφτισαν το κοριτσακι τους στο Καπανδριτη!Οπου ο ιερεας δεν ειχε προβλημα με τον πολιτικο γαμο.Σου ευχομαι να μη ταλαιπωρηθεις πολυ1
Καλημερα! Αν θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες για την εκκλησία θα με βοηθούσες πολύ! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Αν θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες για την εκκλησία θα με βοηθούσες πολύ! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Καλησπερα!συγνωμη τωρα ειδα το μηνυμα σου.Θα ρωτησω αυριο και θα σου στειλω πμ.Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία της ονοματοδοσίας είναι (νομικά) υποχρεωτική εδώ και αρκετές δεκαετίες και καμία σχέση δεν έχει με το αν η πότε θα γίνει βάπτιση πριν η μετά. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι παράτυπα οι υπάλληλοι των ληξιαρχείων εξακολουθούν να δέχονται χαρτιά και βεβαιώσεις από εκκλησίες.

 

Οπότε, για όσους επιθυμούν να δώσουν άλλο όνομα στο παιδί και άλλο να ακουστεί στην βάπτιση, τυπικά δεν υπάρχει κανένα θέμα. Πηγαίνετε και κάνετε την ονοματοδοσία (μιά υπ δήλωση είναι και με τους 2 γονείς), και κατόπιν αν θέλετε κάνετε και βάπτιση με ότι όνομα θέλετε.

Προτείνω πρώτα την ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο ώστε να μην πάει κανένας παπάς μετά και σας τα κάνει μαντάρα (αν και αν συμβεί είστε νομικά καλυμμένοι καθώς όπως αναφέρεται στη νομοθεσία, ονοματοδοσία γίνεται μόνο από τους γονείς με φυσική παρουσία η θεωρημένη εξουσιοδότηση του ενός στον άλλον, αλλά τρέχα γύρευε.)

 

Για ανύπαντρους γονείς δεν γνωρίζω κάτι, αλλά μπορείτε επίσης να ζητήσετε πληροφορίες και από την Ένωση Αθέων (τηλ 211-800-3666), η να ρωτήσετε στο φόρουμ τους για πιο συγκεκριμένα.

(το προτείνω επειδή υπάρχουν πολλά ζευγάρια εκεί που δεν έχουν βαφτίσει, κάποια μάλιστα εντελώς ανύπαντρα)

 

να σας ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία της ονοματοδοσίας είναι (νομικά) υποχρεωτική εδώ και αρκετές δεκαετίες και καμία σχέση δεν έχει με το αν η πότε θα γίνει βάπτιση πριν η μετά. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι παράτυπα οι υπάλληλοι των ληξιαρχείων εξακολουθούν να δέχονται χαρτιά και βεβαιώσεις από εκκλησίες.

 

Οπότε, για όσους επιθυμούν να δώσουν άλλο όνομα στο παιδί και άλλο να ακουστεί στην βάπτιση, τυπικά δεν υπάρχει κανένα θέμα. Πηγαίνετε και κάνετε την ονοματοδοσία (μιά υπ δήλωση είναι και με τους 2 γονείς), και κατόπιν αν θέλετε κάνετε και βάπτιση με ότι όνομα θέλετε.

Προτείνω πρώτα την ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο ώστε να μην πάει κανένας παπάς μετά και σας τα κάνει μαντάρα (αν και αν συμβεί είστε νομικά καλυμμένοι καθώς όπως αναφέρεται στη νομοθεσία, ονοματοδοσία γίνεται μόνο από τους γονείς με φυσική παρουσία η θεωρημένη εξουσιοδότηση του ενός στον άλλον, αλλά τρέχα γύρευε.)

 

Για ανύπαντρους γονείς δεν γνωρίζω κάτι, αλλά μπορείτε επίσης να ζητήσετε πληροφορίες και από την Ένωση Αθέων (τηλ 211-800-3666), η να ρωτήσετε στο φόρουμ τους για πιο συγκεκριμένα.

(το προτείνω επειδή υπάρχουν πολλά ζευγάρια εκεί που δεν έχουν βαφτίσει, κάποια μάλιστα εντελώς ανύπαντρα)

 

να σας ζήσουν!

 

Έχεις δίκιο,το έχω ψάξει το θέμα γενικώς και ξέρω ότι γίνεται (χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός). Αυτά τα παράτυπα είναι που φοβάμαι, κυρίως για την ταλαιπωρία, γιατί δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν τα τυπικά και που έχουν διάθεση να το ψάξουν αν δε γνωρίζουν.

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...