Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί πνίγονται τόσα πολλά παιδιά;


micnat

Recommended Posts

Αντιγράφω από τίτλους άρθρων

-Πνίγηκε εννιάχρονο παιδί σε πισίνα καφετέριας 17/6/2009

-Και 2η τραγωδία με πνιγμό παιδιών: Δύο 9χρονα κορίτσια πνίγηκαν στην κατασκήνωση 19/6/2009

-Σε σοβαρή κατάσταση νοσηλεύεται ένα 9χρόνο κοριτσάκι που έχασε τις αισθήσεις του σε πισίνα ξενοδοχείου στον Πλατανιά Χανίων. 21/6/2009

Γιατί χάνονται τόσα παιδάκια στο νερό; Σε τί οφείλονται τόσα ατυχήματα στις πισίνες; Δεν κολυμπάνε τα παιδιά μας; Δεν ξέρουν να μην μπαίνουν στο νερό φαγωμένα; Δεν υπάρχουν υπεύθυνοι να επιτηρούν τα παιδιά στους χώρους κολύμβησης; Και τελικά, πού βρίσκονται οι γονείς;

 

Ένας γνωστός γιατρός λέει πως 3cc νερού στον πνεύμονα σημαίνει πνιγμός. Και ακούγεται τόσο μηδαμινή ποσότητα.

Στενοχωριέμαι πολύ και ανησυχώ. Πώς να αποφύγουμε τέτοιου είδους ατυχήματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένας γνωστός γιατρός λέει πως 3cc νερού στον πνεύμονα σημαίνει πνιγμός. Και ακούγεται τόσο μηδαμινή ποσότητα.

Στενοχωριέμαι πολύ και ανησυχώ. Πώς να αποφύγουμε τέτοιου είδους ατυχήματα;

 

αχ παιδιά αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει...εγώ δεν τον αφήνω ούτε δεύτερο από τα μάτια μου αλλά τι άλλο πρέπει να προσέξω :?::?:...φυσικά και δεν πάμε ποτέ φαγωμένοι στη θάλασσα..ο δικός μου κάνει συνέχεια βουτιές και όση ώρα ήμαστε θάλασσα δεν βγαίνει καθόλου έξω...:?

 

αυτό με τις πισίνες..λέω τώρα εγώ...μήπως τα παιδάκια χτυπάνε το κεφάλι στα πλακάκια και χάνουν τις αισθήσεις και έρχεται το μοιραίο??? δεν ξέρω που να το αποδώσω αλλά δεν θα ήθελα και να πιστέψω ότι οι γονείς κάνουν κάτι λάθος...( λέτε να ζω σε άλλο κόσμο αγγελικά πλασμένο )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα παιδάκια σε αυτές της ηλικίες κάνουν αυτό το παιχνίδι που κρατάνε την αναπνοή ( το έχουμε κάνη όλοι μας ποιος θα αντέξει περισσότερο )

Ο πνιγμός λένε πως είναι βουβός και γρήγορος

Τι να πω και εγώ…………………..!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟΥ

ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΕΦΗ

.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην πισίνα στον Αλιμο που πνίγηκε το παιδάκι πήγαινα το γιο μου μέχρι τη μέρα πριν τον πνιγμό. Είχε δυο ναυαγοσώστες. Στη μέση της πισίνας ένα βραχάκι οπου ανέβαινες με σκάλα και κατέβαινες με νεροτσουλήθρα. Τ πιτσιρίκια αντί να πάνε απο την νεροτσουλήθρα πηδούσαν απο το βραχάκι-ύψος γύρω στα 2 μέτρα- και η πισίνα πολύ ρηχή!! Οι ναυαγοσώστες τους φώναζαν, τα απειλούσαν ότι θα τα βγάλουν έξω, αυτά τους αντιμιλούσαν.. Κανένας γονιός δε σηκώθηκε απο την καρέκλα του να μαζέψει το παιδί του. ΤΗΝ ΆΛΛΗ ΜΈΡΑ ΠΝΊΓΗΚΕ ΕΝΑ ΕΝΝΙΆΧΡΟΝΟ..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα όπου υπάρχει πισίνα πρέπει να υπάρχει και ναυαγοσώστης. Ορος κανονικά απαράβατος, αλλά για τους επιχειρηματίες και ξενοδόχους μπρος στο κόστος ενός μισθού δεν τον υπολογίζουν...

 

Σε όσα ξενοδοχεία έχω πάει μόνο σε 2 έχω δει ναυαγοσώστη και μάλιστα μου είχε κάνει και τρομερή εντύπωση στην αρχή...

 

Η πισίνα ειναι πάρα πολύ επικίνδυνη ιδίως όταν τα παιδιά παίζουν με στρώματα ή άλλα ογκώδη παιχνιδια (πχ σαμπρέλες τεράστιες) μέσα σ'αυτήν .. πιστεύω ότι πολλές φορές τα παιδιά υπερεκτιμούν τις δυνατοτητες τους...

 

Δεν ξέρω και γω Ντάλια δεν θέλω να το ρίξω σε ανευθηνότητα των γονιών γιατί μεγαλώνουμε παιδιά, αλλά έχει τύχει να βλέπω τους γονείς στην ξαπλωστρα να πινουν το αμέριμνοι το καφεδάκι τους και τα παιδιά μεσα στη πισίνα να πλατσουρίζουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι ναυαγοσώστες τους φώναζαν, τα απειλούσαν ότι θα τα βγάλουν έξω, αυτά τους αντιμιλούσαν.. Κανένας γονιός δε σηκώθηκε απο την καρέκλα του να μαζέψει το παιδί του. ..

 

Ντάλια βλέπεις???

Link to comment
Share on other sites

Μα να πω και εγώ κάτι??

 

Εντάξει, καλό είναι και ΕΠΙΒΑΛλΕΤΑΙ να υπάρχουν ναυαγοσώστες ακόμα και στις πισίνες.

 

Οι γονείς όμως...πόση εμπιστοσύνη δείχνουν στα παιδιά τους???

 

Την κύρια ευθύνη ποιός την έχει? ο ναυαγοσώστης ή ο γονιός??

 

Και είναι να τα εμπιστεύεσαι???Αφού είναι παιδιά...

 

Όταν όμως ο γονιός, έχει πιάσει τη πάρλα, πίνει το καφεδάκι, καπνίζει τσιγαράκι, φτιάχνει παρεό - μαγιό - μαλλί - βραχιόλι στο πόδι (αυτό για τις μαμάδες), για να δείχνουν πιο άνετοι και cool, μετά την συμφορά, θα τα βάλει και με τους ναυαγοσώστες!Ότι και καλά δεν έκανε ευσεινήδητα τη δουλειά του!

 

Ε, όχι ρε αδερφέ! Εσύ πρέπει να βλέπεις και να παρακολουθείς Α - ΣΤΑ - ΜΑ - ΤΗ - ΤΑ το παιδί σου...

 

Και το άλλο...

 

Τι το μπουκώνεις, ή έστω, το αφήνεις να τρώει και μετά το πας μπάνιο???

 

Μπίτ για μπιτ δεν σου κόβει πιά???

 

:twisted:

 

Παιδιά τα παίρνω με κάτι τέτοια...

 

Είναι πολλές φορές και η κακια στιγμή, το ξέρω γιατί κολλητός μου πνίγηκε και μάλιστα στα 24, αλλά επειδή τα παραπάνω τα εχω δει με τα ματια μου, μερικά κουλά, δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω...

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ειμαστε λιγο αυστηροι με τους γονεις...ενας πνιγμος μπορει να γινει αστραπιαια...νομιζω. δε γινεται να εισαι απο πανω του συνεχεια...πρεπει να εχει κ το χωρο του το παιδι. απο την αλλη δε τα αμολαμε κ τα ξεχναμε...

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πνιγηκαν σε πισινα...ποσο ευκολο ειναι να πνιγεις σε μια πισινα??

πιστευω οπως λεει κ η Leni ειναι η κακια στιγμη....απλα εμεις οι γονεις πρεπει να προσπαθουμε να εκμηδενιζουμε αυτες τις κακιες στιγμες...

Link to comment
Share on other sites

Μα να πω και εγώ κάτι??

 

Εντάξει, καλό είναι και ΕΠΙΒΑΛλΕΤΑΙ να υπάρχουν ναυαγοσώστες ακόμα και στις πισίνες.

 

Οι γονείς όμως...πόση εμπιστοσύνη δείχνουν στα παιδιά τους???

 

Την κύρια ευθύνη ποιός την έχει? ο ναυαγοσώστης ή ο γονιός??

 

Και είναι να τα εμπιστεύεσαι???Αφού είναι παιδιά...

 

Αυτές είναι και οι δικές μου απορίες.

Δεν επιτρέπεται να ξεφύγει το παιδί και να πνιγεί στην πισίνα και να μην το δεί κανείς!

Αλλά και στην κατασκήνωση, που δεν είναι εκεί ο γονιός;;

 

Γενικά, έχετε μιλήσει στα παιδιά σας για τους κινδύνους στο νερό; Ξέρουν, μπορούν να προφυλαχτούν κατά κάποιον τρόπο;

Να μην μπουν μέσα χωρίς σωσίβιο (αν δεν ξέρουν κολύμπι), να μην μπουν αν έχουν φάει, να μην πάνε καν κοντά στην άκρη της πισίνας, να έχουν γενικά κλειστό το στόμα, το κεφάλι ψηλά και αν κουραστούν να πάνε προς την άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο περιστατικό? Την ίδια μέρα στην ίδια πισίνα ο μπαμπάς πήγε να πάρει τοστ και άφησε μόνα δυο κοριτσάκια 3 και 5 ετών τα οποία χοροπηδούσαν στις ξαπλώστρες, οι οποιες κάθε φορά λικνίζονταν και λίγο ακ'ομα και θα γινόταν "τσουλήθρα" και μπλουμ στο νερό..Τη μέρα του πνιγμού δεν είχα πάει γιατί με αυτές τις εικόνες με είχε πιάσει η ψυχή μου..Αλλο? Πριν χρόνια έφεραν στο ασκληπιειο Βούλας που δουλευα παιδάκι 1,5 έτους που πνίγηκε στον αστέρα Βουλιαγμένης γιατί ο μπαμπάς αποφάσισε να του μάθει μπάνιο, το άφησε απο τα χέρια του και μετά δε μπορούσε να το βρει στο βυθό..Στην παραλία υπήρχε αναισθησιολόγος και καρδιολόγος. Έγινε άμεσα ανάνηψη,το παιδί όμως δεν πήρε μπροστά..Μήπως όλα αυτά μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί?

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πνιγηκαν σε πισινα...ποσο ευκολο ειναι να πνιγεις σε μια πισινα??

 

Όπως το σκέφτομαι μου μοιάζει πιο εύκολο να συμβεί ατύχημα στην πισίνα παρά στη θάλασσα:

Στην πισίνα μπορεί να πέσεις μέσα κατά λάθος και να χτυπήσεις πέφτοντας.

Στο γλυκό νερό είναι πιό κουραστικό το κολύμπι, δεν επιπλέεις τόσο εύκολα όσο στο θαλασσινό νερό.

Είναι βαθιά και δεν πατάς.

Link to comment
Share on other sites

Μα να πω και εγώ κάτι??

 

Εντάξει, καλό είναι και ΕΠΙΒΑΛλΕΤΑΙ να υπάρχουν ναυαγοσώστες ακόμα και στις πισίνες.

 

Οι γονείς όμως...πόση εμπιστοσύνη δείχνουν στα παιδιά τους???

 

Την κύρια ευθύνη ποιός την έχει? ο ναυαγοσώστης ή ο γονιός??

 

Και είναι να τα εμπιστεύεσαι???Αφού είναι παιδιά...

 

Όταν όμως ο γονιός, έχει πιάσει τη πάρλα, πίνει το καφεδάκι, καπνίζει τσιγαράκι, φτιάχνει παρεό - μαγιό - μαλλί - βραχιόλι στο πόδι (αυτό για τις μαμάδες), για να δείχνουν πιο άνετοι και cool, μετά την συμφορά, θα τα βάλει και με τους ναυαγοσώστες!Ότι και καλά δεν έκανε ευσεινήδητα τη δουλειά του!

 

Ε, όχι ρε αδερφέ! Εσύ πρέπει να βλέπεις και να παρακολουθείς Α - ΣΤΑ - ΜΑ - ΤΗ - ΤΑ το παιδί σου...

 

Και το άλλο...

 

Τι το μπουκώνεις, ή έστω, το αφήνεις να τρώει και μετά το πας μπάνιο???

 

Μπίτ για μπιτ δεν σου κόβει πιά???

 

:twisted:

 

Παιδιά τα παίρνω με κάτι τέτοια...

 

Είναι πολλές φορές και η κακια στιγμή, το ξέρω γιατί κολλητός μου πνίγηκε και μάλιστα στα 24, αλλά επειδή τα παραπάνω τα εχω δει με τα ματια μου, μερικά κουλά, δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω...

Ξέχασα, ίδια μέρα σην ίδια πισίνα τρίτο περιστατικό. Ο παππούς ζητάει απο τον σερβιτόρο να παραγγείλει τοστ για τα παιδιά, ο σερβιτόρος του λέει ευγενικά 'δεν το αφήνετε για όταν βγουν απο την πισίνα για να είναι και ζεστό?' Ο παππούς βγάζει απο την τσάντα του βερύκοκα και ταιζει τα παιδιά μέσα !! στην πισίνα..μισό στον ένα και μισό στον άλλο.. κολυμπήστε λίγο και μόλις καταπιείτε ελάτε στην άκρη της πισίνας να σας δώσω και άλλο..μετά όμως απαιτούμε απο το ναυαγοσώστη να σώσει το παιδί..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Σε κατασκήνωση πήγαινα και ως κατασκηνώτρια και ως ομαδάρχισσα από τα 7 μέχρι τα 21. Υπήρχε και εκεί πισίνα όπως στις περισσότερες. Αλλά: Υπήρχαν 2 ναυαγοσώστες για κάθε πισίνα, υπήρχε συντηρητής μόνιμος (χειμώνα-καλοκαίρι) και τα παιδιά επιτηρούνταν και από ομαδάρχες (χωρίς όμως να έχουν την απόλυτη ευθύνη με την έννοια ότι αν κάτι συνέβαινε, επενέβαινε μόνο ο ναυαγοσώστης για να μην γίνει κάτι χειρότερο από άγνοια ή λάθος). Παρόλαυτα, δεν τα αφήναμε να τρέχουν γύρω από την πισίνα, δεν τα αφήναμε να κάνουν βουτιές (ειδικά το ένα πίσω από το άλλο!! ), ο ναυαγοσώστης τα επιτηρούσε όταν έπεφταν από τον βατήρα (τους έλεγε ΚΑΘΕ φορά πώς θα πέσουν και άφηνε να πέσει το επόμενο παιδί ΑΦΟΥ πρώτα έβγαινε το πρώτο). Κάνανε ντουζ πριν και μετά (για λόγους υγιεινής) και φυσικά πριν μπούνε για πρώτη φορά οι ναυαγοσώστες τους έκαναν ολόκληρο κύρηγμα. Τα παιδιά όμως είναι παιδιά. Δεν καταλαβαίνανε τον κίνδυνο όπως εμείς. Και δυστυχώς υπήρχαν και ομαδάρχες που τα γράφανε στα .......... και τα αφήνανε να τρέχουν και να λυσάνε. Όσο κι αν φωνάζανε οι ναυαγοσώστες δεν επαρκούν 2 για να βάλουν τάξη σε 50 παιδιά που ήταν περίπου σε κάθε πισίνα. Ο ναυαγοσώστης όμως ΞΕΡΕΙ ότι αν κάτι συμβεί σε κάποιο παιδί αυτόν θα χώσουν μέσα και στη δική του συνείδηση θα το έχει μια ζωή, άσχετα αν δεν φταίει απόλυτα αυτός. Πολλοί λοιπόν επιβάλλανε ακόμα και τιμωρία στα παιδιά που δεν υπακούαν στους κανόνες της πισίνας. Κάποιος, θυμάμαι, είχε απαγορεύσει σε ένα παιδί να ξανακάνει μπάνιο στην πισίνα. Όταν ο γονιός παραπονέθηκε με ποιό δικαίωμα το έκανε αυτό ο ναυαγοσώστης η απάντηση που πήρε από τον ίδιο και τους υπευθύνους της κατασκήνωσης ήταν ότι "δεν θα λέγατε τα ίδια αν λόγω ανευθυνότητας δικής μας αφήναμε ένα παιδί που δεν υπακούει στους κανόνες ασφαλείας επανελλειμένα και θέτει τον εαυτό του αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά σε κίνδυνο,να συνεχίσει να βρίσκεται στους χώρους της πισίνας και να σας το έφερναν πίσω σε κασόνι μια μέρα" σοκαριστική απάντηση αλλά ποιος γονιός μπορεί να φέρει αντίρηση σε τέτοιο επιχείρημα...;

 

Πολλά μπορούν να συμβούν. Δεν ξέρω τους κανόνες ασφαλείας που τηρούσαν στη συγκεκριμένη κατασκήνωση και δεν μπορώ να φανταστώ τι έγινε. Ο ναυαγοσώστης όμως πρέπει να είναι όχι απλά αυστηρός... ΑΠΟΛΥΤΟΣ. Στην τελική, ακόμα κι αν δεν έχει συνείδηση για την απώλεια μιας ζωής, ξέρει ότι στη φυλακή αυτός θα πάει... Οπότε δεν παίζεις με το κεφάλι σου... Στην περίπτωση της πισίνας με το βραχάκι όφειλαν να ζητήσουν από τον ιδιοκτήτη να σφραγίσει το συγκεκριμένο σημείο ή να βρίσκεται κάποιος μονίμως εκεί και να επιβλέπει την σωστή πτώση των παιδιών στο νερό. Προσωπικά δεν θα αφηνόμουν στην ευαισθησία του κάθε γονιού να μαζέψει το παιδί του. Κι αν οι εκκλήσεις μου στον ιδιοκτήτη δεν εισακούονταν θα έφευγα... Καλλίτερα άνεργη παρά στην ψειρού....!!!

 

Γενικά, ο κίνδυνος στο νερό είναι μεγάλος. Ακόμα κι αν το παιδί σας προσέχει όταν κάνει βουτιές και ξέρει πως να τις κάνει, μπορεί κάλλιστα ένα παιδάκι του οποίου ο γονιός αδιαφορεί να πέσει ακριβώς πίσω του και να χτυπήσει το δικό σας. Οπότε ακόμα κι αν μοιάζει παράλογο, καλλίτερα να είστε συνεχώς μαζί του όταν είναι μέσα στο νερό. Είτε στη θάλασσα είτε στην πισίνα που μπορεί να είναι ακόμα και η ρηχή που σας φτάνει το νερό μέχρι το γόνατο. Μια κουταλιά νερό αρκεί για να πνιγεί ένας άνθρωπος, παιδί ή ενήλικας. Λάβετε πολύ σοβαρά υπόψιν σας και τα ατυχήματα έξω από τις πισίνες όπου τα παιδιά παίζουν. Μην τα αφήνετε να τρέχουν επ'ουδενί. Πολύ εύκολα μπορούν να γλιστρήσουν και στην καλλίτερη να σπάσουν ένα πόδι ή ένα χέρι... Σας τρόμαξα, το ξέρω, αλλά δυστυχώς, έχω δει τα άσχημα να αποφεύγονται τελευταία στιγμή ακόμα και με πολύ αυστηρά μέτρα ασφαλείας...

Link to comment
Share on other sites

Ο παππούς βγάζει απο την τσάντα του βερύκοκα και ταιζει τα παιδιά μέσα !! στην πισίνα..μισό στον ένα και μισό στον άλλο.. κολυμπήστε λίγο και μόλις καταπιείτε ελάτε στην άκρη της πισίνας να σας δώσω και άλλο..μετά όμως απαιτούμε απο το ναυαγοσώστη να σώσει το παιδί..

 

Καλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο δικός μου φόβος θα ήταν περισσότερο μην πνιγόντουσαν από το βερύκοκο...

 

Εμείς περιμένουμε 3 ώρες μετά το μεσημεριανό φαγητό πριν βουτήξουμε, και μόνο αυτό. Κολατσιό και φρούτα κλπ. τρώμε και κατά τη διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

καλα, το σκεφτομουν χτες αυτο με τα 9χρονα!!! λες κι εχει πεσει επιδημια!!! κι 9 χρονων, δεν ειναι μωρα ρε παιδι μου!! ειναι μεγαλα παιδια, εχουν συναισθηση!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριμα για τα παιδακια που χανονται ετσι αδικα... Το θεμα ειναι οτι δεν αργει να γινει το κακο.. λιγο να στρεψεις αλλου τα ματια σου κ μπορει να συμβει το ανεπανορθωτο..

Σαφως κ πρεπει οπου αφηνουμε το παιδι μας να ειμαστε απολυτα σιγουρη για τα μετρα ασφαλειας που υπαρχουν, οπως κ για το τι γινεται σε περιπτωση που καποια παιδακια δημιουργουν θεμα. Κ εμεις οι γονεις κανονικα δεν πρεπε να τα αφηνουμε ουτε δευτερολεπτο μονα τους.. Αλλα δυστυχως δεν ειναι παντα ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

Χθες συγκεκριμένα είχαμε αυτή την κουβέντα με τον σύζυγο μιας και ο μεσαίος μας είναι 9 και παραθερίζει με την γιαγιά στη θάλασσα.

Ταράχτηκα απο τα πολλά και απανωτά περιστατικά.....

Να σας πω τώρα και την δική μου σκέψη μιας και έχω 9χρονο.

 

Όταν το παιδί είναι μικρό δεν σου ξεφεύγει από τα μάτια...

α)γιατι ξέρουμε ότι είναι μικρό και εννοείται δεν διανοούμαστε να το αφήσουμε απο το βλέμμα μας και β) επίσης ένα μικρό παιδί θα πλατσουρίσει μπορστά στα ρηχά και έτσι ο γονιός μπορεί να το επιτηρεί πιο εύκολα.

 

Το μεγάλο παιδί αρχίζει και γίνεται αυτόνομο εν μέρη....

ας πούμε για το δικό μου, θέλει συνέχεια να κολυμπα κι εγώ δεν μπορώ να είμαι συνέχεια μέσα, στα ρηχά δεν παίζει γιατί είναι μεγάλος πια.

Και δεύτερον είναι και η ψευδαίσθηση που έχουμε λίγο πολύ ότι τα παιδιά μας μεγάλωσαν ξεχνόντας δυστυχώς πως ο πνιγμός δεν έχει ηλικία.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να πνιγείς σε πισίνα γιατί το νερό είναι βαρύ, δεν έχει άνωση όπως της θάλασσας, είναι πιο βαθύ (όταν δεν είναι παιδική η πισίνα) και γενικώς εγώ ποτέ δεν θα άφηνα τη μικρή να κάνει μπάνιο σε πισίνα, όπως δεν κάνω ούτε και εγώ. Απο την άλλη, και στη θάλασσα πρέπει να μην τ' αφήνουμε απο τα μάτια μας, αν και έστω ένα δευτερόλεπτο αρκεί να φέρει την καταστροφή!

Link to comment
Share on other sites

καλα, το σκεφτομουν χτες αυτο με τα 9χρονα!!! λες κι εχει πεσει επιδημια!!! κι 9 χρονων, δεν ειναι μωρα ρε παιδι μου!! ειναι μεγαλα παιδια, εχουν συναισθηση!!!!

 

 

Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχουν συναίσθηση.

 

Βέβαια είναι και στο παιδί μερικές φορές...

 

Όμως...

 

ένα εννιάχρονο, έχει υπερεκτιμημένες της αντοχές, τις ικανότητες και τις δυνατότητές του...Και η ευχαρίστηση που παίρνει το παιδί κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, η αδρεναλίνη που κορυφώνεται, δεν είναι και τόσο καλός παράγοντας εκείνη τη στιγμή..

 

Βλέπει τα άλλα τα παιδάκια, τα μικρότερα, και κάπως πρέπει να δείξει ότι αυτός ξέρει και όλα τα μπορεί...Αλλά και να αποδείξει στον εαυτό του ότι είναι ικανό για όλα..

 

Αν μη τι άλλο, ένα συνειδητοποιημένο παιδί και ένα εντελώς αλλοπαρμένο , με την έννοια της παιδικότητας πάντα, εύκολα μπορεί να τα ξεχωρίσει ο γονιός. Αν το παιδί μου, κάνει όοοοολες τις μούρλιες του κόσμου, θα το αφήσω χωρίς επίβλεψη να κάνει σαν παρτσακλό μόνο του ???Και μάλιστα σε θάλασσα ή πισίνα???

 

Μα δεν είμαστε καλά...

 

καλύτερα να νοιώσει καταπίεση, παρά να χτυπάω το κεφάλι μου...ούτε να το ξεστομίσω δεν μπορώ...ούτε σαν σκέψη Παναγία μου...

 

 

Μια φίλη παραπάνω, είπε ότι το παιδί χρειάζεται το χώρο του... Συμφωνώ....

 

αλλά ο χώρος της πισίνας με τον χώρο του δωματίου του, ε, πως να το κάνεις, έχει διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σ'αυτά που λέει η leni θα έλεγα κι εγώ πως είναι πολύ σημαντικό να μάθει το παιδί από νωρίς πώς να συμπεριφέρεται στο νερό και τί πρέπει να κάνει για να μην πνιγεί. Το Σάββατο για παράδειγμα, κολυμπούσε η κόρη μου στη θάλασσα (4 ετών) και ένα μεγαλύτερο παιδί πήγε και της έκανε πατητή και στο καπάκι έρχεται και την κουκουλώνει και ένα κύμα. Έχασα το φώς μου εγώ και έφτασα δίπλα της ενώ είχε ήδη αρχίσει να βγαίνει προς τα έξω χαμογελαστή...

Πρέπει να ξέρουν τρόπους να ξεκουράζονται αν χρειαστεί στο νερό, να μην απομακρύνονται και να μην πανικοβάλλονται. Και για να φτάσεις όταν είναι 9 ετών να τους έχεις εμπιστοσύνη, θα πρέπει αυτή να χτίζεται από νωρίς...

 

Για το φαγητό δεν είμαι τελικά τόσο σίγουρη. Σε sites του εξωτερικού δεν λέει πουθενά πως αιτία πνιγμού μπορεί να είναι το μπάνιο μετά το φαγητό... Αλλού λέει να περιμένεις μία ώρα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Drowning

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Νατάσα μου με όλα αυτά που λες περί της συμπεριφοράς των παιδιών μέσα στο νερό και όχι μόνο φυσικά.....

 

Άσε, δεν ξέρω πάντως αν θα την προλάβαινα τη Φοίβη αν είχε πάει κάτι στραβά. Και τη σκεφτόμουν τη φάση αυτή στη θάλασσα, μετά μου είπε και η μαμά μου για τα ατυχήματα που έγιναν αυτές τις μέρες, και σκέφτηκα να ενημερωθούμε λίγο μεταξύ μας...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , την περασμενη Παρασκευη πηγα για μπανιο τα κοριτσια .

 

Πιο διπλα μας καθοταν μια '' μαμα '' με δυο αγορια 10 και 7χρ περιπου !

 

Πρωτα απ'ολα ... ξεσηκωσαν την παραλια με τις βρισιες , τους τσακωμους

και το κηνυγητο τους . Οκ , λες , παιδια ειναι , καλοκαιρι ειναι χαιρονται!

Πρεπει ομως να σεβομαστε και τον διπλανο μας ......τελοπαντων , αλλου θελω

να επικεντρωσω !!!

 

Το μεγαλυτερο αγορι εκανε οτι μακακια βαζει ενας νους!!! Βουτουσε τον μικρο,

τον πατουσε στην πλατη , τον κλωτσουσε , του κρατουσε τα ποδια και του βουτουσε

ταυτοχρονα το κεφαλι ......κολαση !!!!!!

 

συνεχιζω

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Του πετουσε χωματα , πετρες !!!!!

 

Και οοοοολα αυτα υπερκαλυπτονταν απο τη φωνη

της ΄΄μαμας ΄΄ .

Η μαμα , με ενα τσιγαρο μονιμα στο χερι .....

καθε 5 λεπτα εβαζε αντιηλιακο

σε 1 ωρα ηπιε 2 καφεδες

πλησιαζε τη θαλασα και εβριζε.....

 

''Ηλιθοι ειστε ???? Αι στο διαολο πια . κwlοπαιδα....

αν σας ξαναφερω να με φτυσετε ......ηλιθια πλασματα...

σταματηστε το στανιο σας μεσα για παιδια, θα σου

πατησω το κεφαλι κατω ''

 

και ενα σωρο αλλα....................................

 

Και βεβαια , το μικροτερο απο την ωρα που πηγαμε

εως την ωρα που φυγαμε , εβηχε απο το νερο που

επινε .......

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Του πετουσε χωματα , πετρες !!!!!

 

Και οοοοολα αυτα υπερκαλυπτονταν απο τη φωνη

της ΄΄μαμας ΄΄ .

Η μαμα , με ενα τσιγαρο μονιμα στο χερι .....

καθε 5 λεπτα εβαζε αντιηλιακο

σε 1 ωρα ηπιε 2 καφεδες

πλησιαζε τη θαλασα και εβριζε.....

 

''Ηλιθοι ειστε ???? Αι στο διαολο πια . κwlοπαιδα....

αν σας ξαναφερω να με φτυσετε ......ηλιθια πλασματα...

σταματηστε το στανιο σας μεσα για παιδια, θα σου

πατησω το κεφαλι κατω ''

 

και ενα σωρο αλλα....................................

 

Και βεβαια , το μικροτερο απο την ωρα που πηγαμε

εως την ωρα που φυγαμε , εβηχε απο το νερο που

επινε .......

 

αχ ποσες φορες εχω συναντηση τετοια περιστατικα στην παραλια και μου ερχεται να παρω την μανα και να της βουτηξω το δικο της κεφαλι μεσα στην θαλασσα,γιατι για εμενα τα παιδια δεν φταινε σε τιποτα.

Αν ο γονιος ειναι ανευθυνος και συμπεριφερετε με τετοιο τροπο τι θα σε κανουν και εκεινα .....τα ιδια και χειροτερα θα κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...