Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΡΩΝΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ


farfouri

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα θελω τα φωτα σας τα μικρα μου εινα τεσσεραμιση μηνων ειναι δυδυμα πριν ενα μηνα παρουσιασαν αλεργια στο γαλα και παλινδρομιση ο μικρος αλαξαμε το γαλα πηραμε και το ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ σταματησαν οι εμετοι αλλα και τα δυο και κυριως η μικρη αρνηται κατηγορηματηκα να φαει ξυπνια την ταιζω γυρω στα 120 ml ανα τριωρο τετραωρο αφου ομως πρωτα κοιμηθει ενω ο μικρος ξεκιναμε κανονικα και για να φαει τα 120 θα πρεπει να τον παρει ο υπνος αλιως στα 60 σταματαει απο βα ρος πανε καλουτσικα . Υπαρχει αλλη μανουλα που να το περασε αυτο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το εχω ακουσει και απο 2-3 αλλες μητερες σε ενα αλλο φορουμ

τωρα για συμβουλη δεν εχω ιδεα νομιζω ομως οτι το εκαναν αρκετο καιρο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εμείς! Το περάσαμε όταν ήρθαμε πρώτη φορά Ελλάδα και ήταν 4,5 μηνών. Μάλλον από το σοκ της αλλαγής περιβάλλοντος (κυρίως θερμοκρασίας). Έτρωγε μόνο κοιμισμένη, τι βόλτες με το καρότσι, γιατί την νανουριζε, τι βόλτες με το αυτοκίνητο, για τον ίδιο λόγο... το χειρότερο ήταν ότι όλοι με αγχωναν για το πώς θα φάει το μωρό στερεά, κοιμησμένο??? Μόνο ο παιδίατρος μας ήταν σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα άρχιζε πάλι να τρώει. Μάλιστα έλεγε μακάρι να μπορούσα να σου περάσω με κάποιο τρόπο τις εμπειρίες μου από παρόμοιες καταστάσεις για να ηρεμισεις και να πειστείς ότι θα περάσει... και πέρασε... μια χαρά έφαγε στερεά, γιατί απλά δεν ήταν γάλα... ακόμα και σήμερα το γάλα το πίνει όχι κοιμησμενη αλλά για να κοιμηθεί. Ποτέ δεν θα αντικαταστήσει γεύμα φαγητού με γάλα, αν π.χ. είμαστε έξω, γιατί το γάλα σημαίνει νάνι... Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον ποτέ δεν πέρασε τελείως απλά από ένα σημείο και ύστερα δεν μας ενοχλεί αφού τρώμε φαγακι...(φυσικά το πρωινό γάλα και αυτό μεταξύ ύπνου και ξυπνιου το πίνει). Ξέρω ότι είναι αγχωτικό, ψυχοφθόρο και δύσκολο, όταν πλησίαζε η ώρα του φαγητού ετρεμαν τα χέρια μου... και τι κατάφερα? Το μωρό το καταλαβαινε και η άρνηση γινόταν πιο έντονη... ξέχασα να πω ότι κάναμε αρκετές εξετάσεις για να αποκλείσουμε κάθε άλλη περίπτωση... Πάντως πέρασε ή έστω από κάποια στιγμή και μετά έπαψε να ειναι πρόβλημα... :P

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εμένα η μικρή μου έπινε γάλα κοιμισμένη μέχρι και πριν 3 μήνες. Ξύπνια με το ζόρι έπινε 30 Ml. Για να φτάσει τα 120 έπρεπε να κοιμηθεί και αν τα έπινε έκανα και πάρτυ. Αν δε, έκανα το λάθος και το πρωί ξυπνούσε πρώτη γάλα γιοκ. Έπρεπε να την προλάβω πριν ξυπνήσει καλά καλά να της δώσω το γάλα για να πιεί έστω και 100 Ml. Αυτό το έκανε περίπου από 3 μηνών έως και 11 μηνών. ΑΠό την άλλη τα στερεά μια χαρά τα έτρωγε. Και με μεγάλη όρεξη μάλιστα. Από 11 μηνών πια το γάλα (το βραδυνό) το πίνει ξύπνια και μόνη της και πάλι όμως όχι καμμια τρελή ποσότητα για την ηλικία της (γύρω στα 150 με 180 ml μάξιμουμ).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα θελω τα φωτα σας τα μικρα μου εινα τεσσεραμιση μηνων ειναι δυδυμα πριν ενα μηνα παρουσιασαν αλεργια στο γαλα και παλινδρομιση ο μικρος αλαξαμε το γαλα πηραμε και το ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ σταματησαν οι εμετοι αλλα και τα δυο και κυριως η μικρη αρνηται κατηγορηματηκα να φαει ξυπνια την ταιζω γυρω στα 120 ml ανα τριωρο τετραωρο αφου ομως πρωτα κοιμηθει ενω ο μικρος ξεκιναμε κανονικα και για να φαει τα 120 θα πρεπει να τον παρει ο υπνος αλιως στα 60 σταματαει απο βα ρος πανε καλουτσικα . Υπαρχει αλλη μανουλα που να το περασε αυτο ?

Και εμείς το ίδιο. Της έδινα το γάλα πάντα κοιμισμένη μέχρι 15 μηνών. Βέβαια και πάντα της το πρόσφερα και ξύπνια που ήταν χωρίς αποτέλεσμα όμως. Τώρα είναι 3 και το πίνει μια χαρά. Κουράγιο. Ενδεχομένως αυτό το ειδικό γάλα να μην είναι και τόσο ωραίο στη γεύση. Εμείς δοκιμάσαμε όλων των εταιρειών τα γάλατα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax Κορίτσια πόσο χαίρομαι που ανοίξατε θέμα που με αντιπροσωπεύει απόλυτα !!!! Λοιπόν η κόρη μου είναι 6 μηνών περίπου και εδώ και 2 μήνες πίνουμε το γάλα μόνο κοιμισμένες. όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, αν το πρωι ξυπνήσει πριν από εμένα, γάλα γιοκ, πρέπει να περιμένω να ξανακοιμηθεί και μετά να της χώσω το μπιμπερό. Το πρόβλημα με εμάς είναι ότι τη θήλαζα, έπαθε οισοφαγίτιδα λόγω ΓΟΠ και εγώ η χαζή νόμιζα ότι δεν θέλει το στήθος μου. Την πήγα σε διάφορους γιατρούς και μου είπαν ότι το θέμα είναι πλέον ψυχολογικό, γιατί έχει συνδυάσει το φαγητό με πόνο, ενώ βγάζει και μία αντίδραση στην πίεση που της είχα ασκήσει για να φάει. Βέβαια, όλοι επιμένουν ότι το παιδί δεν πρέπει να το ταϊζουμε κοιμισμένο, γιατί καταπιέζουμε την προσωπικότητά του !!! Αλλά και εγώ τι να κάνω που, αν την αφήσω δεν θα φάει ποτέ !!!. Όσο πεινασμένη και να είναι ξύπνια τρώει μέχρι 100μλ. Και εμείς παίρνουμε ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ. Έχω δοκιμάσει να της δώσω κρέμα, αλλά ακόμη δεν την τρώει καλά γιατί μαθαίνουμε το κουτάλι. Ασ μου πει κάποια μαμά με μεγαλύτερη εμπειρία, τι απέγινε τελικά το παιδάκι της. Έμαθε να τρώει ξύπνιο???

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοριτσια ειμαστε σε καλυτερη φαση τωρα μετα απο συμβουλη του γιατρου βαζουμε μεσα στο γαλα λιγο τσαι και το πινουμε μια χαρα ξυπνια αλλα βεβαια δεν μπορω να το κανω σε ολα τα γευματα γιατι μετα απο καθε τετοιο γευμα κανει κακα και φοβαμαι μην αρχισου οι διαροιες παλι ετσι τα μισα γευματα κοιμισμενη τα αλλα ετσι παινουμε τα 900 ml την ημερα τη χαρα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αχ... τι μου θυμήσατε τώρα, το ίδιο πόνο έχουμε και εμείς, απο τοτε που ήταν ενός μηνών μέχρι και σήμερα 6, μόνο όταν κοιμάτε πείνει, τρέμει η καρδούλα μου όταν έρχεται η ώρα του φαγητού....ρωτήσαμε και παιδίατρο και μου είπε, μάλλον δεν του αρέσει η στάση που τρώει, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος...αλλά από τη στιγμή που πέρνει κανονικά βάρος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, τώρα έχουμε ξεκινησει και κρέμα, ευτυχώς μια χαρά μέχρι τώρα, βέβαια το πρωι που ξυπνάει δυο γουλίτσες γάλα πείνει, όταν έρθει η ώρα του ύπνου, τότε θα φάει το πρωινό του, και έτσι όλα τα γεύματα..... ε μπορεί μόνο καμιά φόρα όταν τον πιάσει το καλό του προφίλ, τότε θα φάει κανονικά, αλλά σιγά σιγά συνηθήζω και εγώ, γιατί εκείνον δεν το βλέπω να αλλάζει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

κ η μικρή μου(5,5) πίνει γάλα μόνο στον ύπνο απο τον 3ο!το πρόβλημα ειναι οτι αρχίσαμε τη στερεά τροφή με πολύ αρνητικές αντιδράσεις!εσείς περάσατε εύκολα απο το γάλα στον ύπνο,στην κρέμα στον ''ξϋπνιο''????δεν συμπάσχει καμία ?ειχα στηρίξει όλες τις ελπίδες μου στην κρέμα! δεν ειναι παντως θεμα γεύσης!:(:(

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που σας διαβαζω γιατι ειχα αγχωθει με τον μικρο μου ( παρολο που υποτιθεται οτι θα επρεπε να εχω εμπειρια απο τον πρωτο γιο που εκανε τα ιδια). Γαλα ξυπνιος οχι πανω απο 60 ml την φορα, καμια φορα που "πιανει" τα 100 κανουμε παρτυ.

Αυτο ξεκινησε απο τοτε που αρχισαμε τις στερεες τροφες. Μεχρι τοτε, εβλεπε μπιμπερο κ γινοταν χαμος απο την φωνη, και το αδειαζε αμεσως.

Απο 6-7 μηνων τρωει τα παντα, σε ο,τι συνδιασμους κανω, με ολα τα λαχανικα που εχω φανταστει ( μπροκολο, λαχανο, σπανακι κλπ) αλλα γαλα οχι πολυ.

Ο μεγαλος γιος που εκανε τα ιδια, εστρωσε εκει στα 2 χρονια περιπου που τον μαθαμε να πινει με καλαμακι και σωθηκαμε ( το θεωρησε παιχνιδι....ποιος ξερειε)

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Μετά από πολλά χρόνια προφανώς.... Να ρωτήσω πως κάνατε την μετάβαση τελικά; Τι έγινε το μωρό; Κ ο μικρός μου είναι πολύ δύσκολος με το γάλα και πολλές φορές αναγκαστικά τον ταιζω στον ύπνο. Τώρα κλείνουμε τον 5ο μήνα και έχουμε αρχίσει δειλά δειλά αλεσμένα αλλά κ εγώ δυσκολεύομαι να τον πετύχω ξύπνιο και να μην έχει φαει πρόσφατα κοιμισμένος και να είναι και ξεκούραστος... Δεν έχουμε κανένα πρόγραμμα στον ύπνο. Και δεν δείχνει σημάδια πείνας 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...