Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καποια συνταγη με τονο????


#ΕΛΕΝΑ#

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Φαντάζομαι εννοείς την κοκκινιστή σάλτσα με τόνο έτσι; Μπορείς να φτιάξεις και μακαρονοσαλάτα με τόνο: Πέννες, μαγιονέζα, καλαμπόκι, τόνο, κάππαρη (προαιρετική). Και σαντουιτσάκια με τόνο πολύ ωραία δροσιστικά άψητα: Αναμιγνύεις τόνο με μαγιονέζα, απλώνεις στο ψωμάκι, βάζεις και λίγο αγγουράκι και είναι τέλειο, πιστεψέ με. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια άλλη αυτή τη στιγμή.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

ξερω αυτη με τα μακαρονια,κρυα σαλατα....

ΥΛΙΚΑ!!!

τονος σε κονσερβα (σε νερο προτιμω)

κρεμμυδι σε κυβακια κομμενα

ντοματα φρεσκια σεκυβακια

μακαρονι (οποιο θελετε πενα,βιδα)

μαγιονεζα και λιγο αλατι ολα αυτα μαζι σενα μπολ και ετοιμη η σαλατουλα αλλα θα ηθελα να ξερω και καμια αλλη γιατι παιρνω κονσερβα 1κιλου και δεν θελω να φτιαχνω συνεχεια την ιδια σαλατα...αλλα κατι γι αδιαφορα στην γευση τουλαχιστον...γιατι και ο τονος δεν κραταει για πολυ μετα το ανοιγμα....

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς την κοκκινιστή σάλτσα με τόνο έτσι; Μπορείς να φτιάξεις και μακαρονοσαλάτα με τόνο: Πέννες, μαγιονέζα, καλαμπόκι, τόνο, κάππαρη (προαιρετική). Και σαντουιτσάκια με τόνο πολύ ωραία δροσιστικά άψητα: Αναμιγνύεις τόνο με μαγιονέζα, απλώνεις στο ψωμάκι, βάζεις και λίγο αγγουράκι και είναι τέλειο, πιστεψέ με. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια άλλη αυτή τη στιγμή.

 

ΩΡΑΙΟ ακουγετε αυτο με το ψωμι κ το αγγουρακι θα το δοκιμασω και αυτο.....κανενα ζεστο πιατο υπαρχει με τονο???

Link to comment
Share on other sites

Τονοπιτάκια... Είναι σαν τυροπιτάκια αλλά ε γέμιση από τόνο.Το είχα φάει σε κάποιο σπίτι και είναι πολύ καλό για τα γούστα μου πάντα.Ψάξε και σε σελίδες μαγειρικής όπως συνταγές της παρέας και greekmasa..

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παστίτσιο με τόνο. Σαν το κλασσικό, καταπληκτικό!

 

ναι σαν παστιτσιο ????και πως κανεις απλα βαζεις το τονο σκετο στην θεση του κιμα???

Link to comment
Share on other sites

Μακαρονάδα με σάλτσα τόνου.. Τι πιο απλό και νόστιμο..

 

Εγώ βάζω 2 τόνους, 1 κρεμμύδι, σάλτσα ντομάτας, αλάτι-πιπέρι-μπαχάρι...

Τον τόνο τον βάζω αφού κατεβάσω την σάλτσα από τη φωτιά γιατί αλλιώς βγαίνει σαν λάστιχο..

 

Πολλοί βάζουν τυρί τριμμένο μέσα στη σάλτσα αλλά εγώ το θεωρώ περιττό..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανονικά μαγειρεμένο. Με κρεμμύδι, ντομάτα κλπ σαν τον κιμά...

Χμμ.. όπως έγραψα, εμένα ο τόνος αν βράσει μου δίνει την αίσθηση πως είναι λαστιχωτός..

Προτιμώ να τον βάζω αφού βγάλω τη σάλτσα από τη φωτιά..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμ.. όπως έγραψα, εμένα ο τόνος αν βράσει μου δίνει την αίσθηση πως είναι λαστιχωτός..

Προτιμώ να τον βάζω αφού βγάλω τη σάλτσα από τη φωτιά..

Τι να πω... ακολούθησα τη συνταγή και μας φάνηκε πολύ ωραίο.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... ακολούθησα τη συνταγή και μας φάνηκε πολύ ωραίο.

Ναι, κι εγώ τον έβραζα και μία φορά τον έβαλα αφού έβγαλα τη σάλτσα και μου φάνηκε πολύ πιο ωραίο.. Τυχαία.. ;)

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξαναφτιάξω έτσι θα το κάνω: Στο τέλος τον τόνο;)

Ναι και πες μου για να δω αν είναι μόνο στη δική μου γεύση! Ο δικός μου, μου είπε πως είναι καλύτερο χωρίς να μπορεί όμως να εντοπίσει τη διαφορά... :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε μαζι με το κρεμμυδακι να κοψετε και λιγη φλουδα απο λεμονι και να την αφαιρεσετε μετα (εγω την αφηνω γιατι μου αρεσει) ενα σκορδακι ολοκληρο (το ποιο αφαιρειτε μετα) και να προσθεσετε και λιγο μαϊντανο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια θα δοκιμασω και με μακαρονια καλα γενικα υπαρχουν τροποι να φτιαξεις φαγητο με τονο γιατι πραγματικα οταν επαιρνα τονο αν δεν προλαβαινα να φτιαξω κατι...στο τελος το ετρωγαν τα γατακια του δρομου....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω; Και σκέτος τόνος (νερού) με λίγο λαδάκι και λεμονάκι ωραίος είναι αν δεν προλαβαίνεις να μαγειρέψεις κάτι.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Υλικα

Τονος μια κονσερβα καλαμποκι μαγιονεζα και πατατες

Βαζεις τον τονο και το καλαμποκι σε ενα ταψακι βαζεις 2-3 κουταλιες μαγιονεζα και λιγο πιπερι.Βραζεις τις πατατες και τις κανεις πουρε και το βαζεις πανω απο το τονο.αμα θελεις κανεις σχεδιο με πιρουνι και το βαζεις και 5 λεπτα στο γκριλ για να δειξει πιο ωραιαο αλλλα οχι απαραιτητο.Ετοιμο σε 15 λεπτα χορταστικο και νοστιμο!Ιδια συνατγη γινεται με κιμα(αγγλικες εκδοχες του sheperd pie και fishmen pie!!)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝΟΡΟΛΛΑΚΙΑ - ΩΡΑΙΟ ΟΡΕΚΤΙΚΟ Η ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΜΠΟΥΦΕ

 

Τόνος - Μαρούλι - Άνιθος - Μαγιονέζα - Λεμόνι - Αλάτι: Τα ανακατεύουμε και τα κάνουμε σαν αλοιφή.

Απλώνουμε το μείγμα σε αραβιακή πίτα και το κλείνουμε σε ρολό

Βάζουμε οδοντογλυφίδες και το κόβουμε σε μικρά κομμάτια.

 

 

ΤΑΡΤΑ ΜΕ ΤΟΝΟ - ΚΥΡΙΟΣ ΠΙΑΤΟ ΩΡΑΙΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

 

 

Τάρτα : 125 γρ βούτυρο ή μαργαρίνη, 250 αλεύρι, 1 πρέζα αλάτι. Τα ανακατεύουμε όλα μαζί και φτιάχνουμε τη βάση της τάρτας. Η ΦΥΛΛΟ ΣΦΟΛΙΑΤΑΣ, για πιο γρήγορα.

 

Γέμιση :

 

Τσιγαρίζουμε 2 χοντροκόμμενα μεγάλα ξερά κρεμύδια και προσθέτουμε 2-3 μεγάλες χοντροκομμένες ντομάτες. Το βγάζουμε απο τη φωτιά και το στραγγίζουμε σε 1 σουρωτήρι. Προσθέτουμε 2 τόνους αφού έχουμε βγάλει το λάδι ή το νερό. Ανακατεύουμε. Προσθέτουμε 1 Κρέμα γάλακτος ΄'Η 1 κεσεδάκι γιαούρτι Ή φέτα, αλάτι και πιπέρι.

 

Απλώνουμε το μείγμα στο φυλλο και απο πάνω αν θέλουμε βάζουμε λίγο τυρί τριμμένο.

 

 

 

Επειδή μου αρέσει η μαγειρική, αλλά συνήθως βιάζομαι, και οι δύο συνταγές είναι εύκολες και γρήγορες.

 

Καλή όρεξη :)

Link to comment
Share on other sites

Mεγάλη κονσέρβα τόνου που βρίσκετε?

 

Στο μακρο?

 

Γιατί στα σουπερ δεν το έχει πάρει το μάτι μου. Βρίσκω το σύνηθες μέγεθος του ΡΙΟ ΜΑΡΕ και το λίγο μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

2 τονους

1-2πατατες μετριες(βρασμενες)

2-3καροτα(βρασμενα)

αρακα

αγγουρακι τουρσι

αυγο βραστο

2-3 κουτ μαγιονεζα

(προερετικα καλαμποκι)

τα κοβουμε σε κομματια(οσο θελουμε)και ανακατευουμε....

ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!! :)

 

κοριτσι πειτε τι μπορω να φτιαξω με τονο απο ζεστο εως κ κρυο πιατο.... ξερω μονο μια συνταγη με μακαρονια.....κ καμια αλλη........
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mεγάλη κονσέρβα τόνου που βρίσκετε?

 

Στο μακρο?

 

Γιατί στα σουπερ δεν το έχει πάρει το μάτι μου. Βρίσκω το σύνηθες μέγεθος του ΡΙΟ ΜΑΡΕ και το λίγο μικρότερο.

 

αν και λιγο αργα απανταω εγω αγοραζω σκλαβενιτη 1300 10 ευρω αν δεν κανω λαθος αλλα και στο δια παλι κονσερβα δεν θυμαμαι αν ειναι 500 η 1000γρ 5 ευρω ομως του δια μου φαινεται πιο νοστιμη πιο ζουμερη ενω στο σκλαβ εινι λιγο πιο στεγνη...αλλα ειναι γουστα..

 

α..κοριτσια εχω κανει μερικες συνταγες με τονο πολυ ωραιες ευχαριστω ολες μου αρεσε ομως πολυ με το ψωμακι πολυ δροσερο οντως....:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...