Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Εκπαίδευσης έστω και τώρα για να μη συμβεί και σε άλλους γονείς.

Θέλω επίσης να τονίσω με αγάπη, προς όλες τις ταλαιπωρημένες μανούλες πιο πάνω, ότι στέρησα χρόνο από τα παιδιά μου σήμερα, όχι για να ξεκαθαρίσω απλά τη θέση μας ως κλάδος αλλά για να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι στα σχολεία που μεγαλώνουν τα παιδιά μας, υπάρχουν ακόμη “άνθρωποι” που νοιάζονται για εκείνα, που ξενυχτούν πάνω σε βιβλία με μελέτες περίπτωσης για κάθε μαθησιακή δυσκολία, για να μην θίξουν την αξιοπρέπεια κανενός μαθητή και η καλύτερη ανταμοιβή τους είναι η πρόοδος τους αλλά και, το ειλικρινές χαμόγελο των παιδιών απέναντι σε οποίον τα νοιάζεται.

 

χαμομηλάκι ok και ζητάω συγνώμι που το πήρα επί προσωπικού...

για το παραπάνω που λες εγώ προσωπικά το αναγνωρίζω και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει αναγνωρισιμότητα....

μια τέτοια εκπαιδευτικό είχε το γιο μου φέτος σε δημόσιο παιδικό σταθμό ( τμήμα προνηπίων ), ένιωσα τα χριστούγεννα ότι ήθελα να της κάνω ένα δωράκι μη φανταστείς μία χριστουγεννιάτικη σύνθεση με λουλούδια, έτσι ώστε τα ευχαριστώ μου να τα εκφράσω, κατηγορήθηκα για δωροδοκία, ότι ήθελα να συμπεριφέρεται καλύτερα στο παιδί μου κ.τ.λ. αλλά ειλικρινά δεν είχα σκεφτεί τόσο πολύ πονήρα. Ήταν ανθρώπινο, αυτό ένιωσα αυτό έκανα.

Σε λίγες μέρες τελειώνει ο μικρός και πραγματικά αισθάνομαι συγκινημένη που δεν θα την έχουμε.

Για εμένα προσωπικά ιδιαίτερα στην ηλικία που είναι ο μικρός με ενδιέφερε που ερχόταν στο σπίτι και μου έλεγε πόσο καλά πέρασε και όχι τι έμαθε

sorry για το off topic

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

ευχομαι και τη νεα χρονια και το δικο σου και το δικο μου προνηπιο παιδακι, να εχει αυτη την τυχη. πάντως τους κακούς επαγγελματιες οπουδηποτε δεν πρεπει να τους αφηνουμε ετσι στα χαμομήλια και κυριως οταν εχουν σχεση με τα παιδια ολων μας:cry:

 

και για να αλλαξω και το κλιμα τι προγραμμα ακολουθουσαν επιτρεπεται εδω η να ανοιξουμε νεο θεμα να μας το πεις;

με απασχολει το προγραμμα ειναι το Α και το Ω στα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

΄Εγραψα τον μικρό μου στο δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο της περιοχής μου,καθότι δουλεύω από τις 8.30 έως τις 4.30 και με βόλευε (θα τον έπαιρνε ο σύζυγος βέβαια).

Τελικά χθες βρέθηκε λύση, υπάρχει ανθρωπος να μας τον παίρνει στις 12.15 και επίσης να τον κρατάει τις αργίες , το καλοκαίρι και γενικά όποτε δεν έχει νηπιαγωγείο και μάλιστα χωρίς κόστος (είναι συγγενής)

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το νηπιαγωγείο για να τους ενημερώσω και να τον βγάλω από το ολοημερο αλλά έχουν κλείσει. Λέτε να έχω πρόβλημα το Σεπτέμβρη? Θα μπορέσω να τον βγάλω από το ολοήμερο ή έστω να μου επιτρέπουν να τον πάρω στις 12.30.

 

στην καλυτερη περιπτωση μπορεις να ειδοποιησεις τον αντιστοιχο υπαλληλο της Διευθυνσης Πρωτοβαθμιας Εκπαιδευσης που υπαγεται το νηπιαγωγειο σας και στη χειροτερη απο Σεπτεμβρη ενα τηλεφωνο γιατι τοτε παιρνουν και νεες αιτησεις να σας διαγραψουν

δε φανταζομαι να βρεις προβλημα αλλωστε ο Σεπτεμβρης ειναι περιοδος ξεσκαρταρισματος

εμεις ειχαμε περιπτωσεις που ξεκινησαν, κουραστηκαν και σταματησαν εσυ τουλαχιστον θα το πεις με την εναρξη της νεας χρονιας

καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

΄Εγραψα τον μικρό μου στο δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο της περιοχής μου,καθότι δουλεύω από τις 8.30 έως τις 4.30 και με βόλευε (θα τον έπαιρνε ο σύζυγος βέβαια).

Τελικά χθες βρέθηκε λύση, υπάρχει ανθρωπος να μας τον παίρνει στις 12.15 και επίσης να τον κρατάει τις αργίες , το καλοκαίρι και γενικά όποτε δεν έχει νηπιαγωγείο και μάλιστα χωρίς κόστος (είναι συγγενής)

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το νηπιαγωγείο για να τους ενημερώσω και να τον βγάλω από το ολοημερο αλλά έχουν κλείσει. Λέτε να έχω πρόβλημα το Σεπτέμβρη? Θα μπορέσω να τον βγάλω από το ολοήμερο ή έστω να μου επιτρέπουν να τον πάρω στις 12.30.

 

αν εχει θεση σε κλασικο τμημα δεν θα υπαρχει προβλημα. αν δεν εχει δεν επιτρεπεται να το παιρνεις νωρις το παιδι εκτος αν παρανομησουν οι νηπιαγωγοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τις υποδομες στα σχολεια γνωριζω πολυ καλα σε τι σχολεια πανε τα παιδακια μας.

Ναι να κατεβουμε ολοι στους δρομους γονεις εκπαιδευτικοι και παιδια για το καλο της παιδειας και να απαιτησουμε καλυτερες συνθηκες μεσα στα σχολεια. ΝΑι συμφωνω!!!!

 

.........

 

κατεβηκες προπερσι στη μεγαλη απεργια μας; δε νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
γιατι παντα οι γονεις ψαχνουν τις εξαιρεσεις που θα βολευουν τους ιδιους εγω δεν το καταλαβαινω.

αυτη η συζητηση για το νηπιαγωγειο μ αυτο τον τροπο με εκνευρισε λιγο το ομολογω.

ειμαι μητερα 2 παιδιων που ολη την ημερα εξαρτωνται απο εμενα

αλλα ειμαι και εκπαιδευτικος οχι πρωτοβαθμιας αν και δουλεψα σε ολοημερο δημοτικο, ειμαι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.

 

σ ολη αυτη τη συζητηση ακουω γιατι 7:30 και οχι 7

ή γιατι 3:30 και οχι 3:45

και γιατι να μην το παω 10 να πεταχτω στον οδοντιατρο και οταν τελειωσω περναω στις 12 να το παρω

τι λετε;

 

ναι καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εισαι μητερα εργαζομενη αλλα !!! ειναι σχολειο!!!!!!!!!

σιγα μην δωσουμε και καρτες παρκινγκ με την ωρα

γιατι παντα φταιει ο εκπαιδευτικος;;;;;

εκεινος δεν ειναι ανθρωπος με αναγκες που οταν εχει τα δικα σας παιδακια υπο την επιβλεψη του δεν επιτρεπεται να νιωσει ουτε μια μικρη αδιαθεσια.

ξερω συναδελφο που μεχρι να την αλλαξει ο διευθυντης λιποθυμησε αλλα δεν εφυγε.

ειναι μεγαλη ευθυνη.

δεν ειναι κουκλες που της βαζουμε σε ραφια τα παιδια.

και βαλεται με το νου σας ποσα ειναι σε καθε ταξη!!!!!!!

 

και στο κατω κατω οταν εμεις βγαινουμε στους δρομους και διεκδικουμε καλυτερες συνθηκες παιδειας για τα δικα σας και τα δικα μας μαζι παιδια ολοι λετε να 'τοι παλι οι εκπαιδευτικοι να λουφαρουν και θελουν πιο καλους μισθους κτλ.

 

δεν ειναι παντα ολα οπως τον καθενα τον συμφερει......

 

αυτη την πολυτελεια της ασυδοσιας του παρκινγκ την προσφερουν καποιοι απληστοι ιδιωτικου δικαιου παιδικοι σταθμοι γιατι δεν τους προτιματε;;;

 

σορυ αλλα την επομενη φορα να διεκδικησετε μαζι μας το αυριο των παιδιων σας

και ναι! εχει δικιο η katerinak

 

δεν ειναι livingroom το νηπιαγωγειο και δεν σταζουν λαδι οι εκπαιδευτικοι!!!!!

και το κυριοτερο κανεις δε θα πει οτι παψαμε να ειμαστε ανθρωποι επειδη δεν μπορουμε να βολεψουμε καποιους........

 

 

συμφωνω απολυτα. Δεν ειμαι εκπαιδευτικος, ειμαι άνθρωπος. μαθαινω στα παιδια μου να μην πηγαινουν στο σουπερ μαρκετ στις 8.45 μ.μ., παροτι κανεις δε θα τους απαγορευσει την εισοδο. Τους μαθαινω να βλεπους τους αλλους διπλα τους κι οχι απεναντι τους. κατεβαινουμε στις πορειες για θεματα που δε μας αφορουν, αλλα θιγουν τους συνανθρωπους μας. και μετα αναρρωτιεμαι: για ποιους ανθρωπους τα κανουμε αυτα;

Για μας...

Link to comment
Share on other sites

.....Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωριςʼ»«Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????»Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???

Κάνω λάθος να ξεσπάω;Μπορεί να πειράξει οποιονδήποτε συνάδελφο μου όχι μόνο εμένα. Δεν έχω κάτι εναντίον κανενός. Αλλά είναι άδικο ένας επαγγελματικός κλάδος να θίγεται διότι κάποιοι συνάδελφοι μας δεν ήτανε εντάξει απέναντι στα καθήκοντα τους...............

 

 

ΌΧΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!!!!!!!

 

Με τη νηπιαγωγό της κόρης μου έχουμε μια παραπάνω οικειότητα, μιλάμε στον ενικό, θα τηλ. για άσχετα πράγματα, θα πιούμε μαζί έναν καφέ!!!!!

 

Επουδενί δεν το έχω εκμεταλλευτεί στο ελάχιστο, το παιδί μου πάντα είναι στην ώρα του, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ απευθύνει το λόγο στην δασκάλα, μιλώντας της στον ενικό όταν είναι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ή να πω κάτι για εκείνη χρησιμοποιόντας μόνο το μικρό της όνομα!!!

 

Ο τρόπος για να μάθει το παιδί μου ναι σέβεται τους συνανθρώπους του είναι να του δείξω πως τους σέβομαι πρώτα εγώ!!!!!

 

Με την λυκειάρχισσα που είχα όταν πήγαινα λύκειο, κάποιες κοπέλες είχαμε αποκτήσει μια παραπάνω οικειότητα, όμως πάντα την σεβόμαστε, είναι η κ. Τάδε, στον πληθυντικό, ήρθε στους γάμους μας κλπ. Παρόλο που έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια που έχουμε τελειώσει, θα την πάρουμε τηλ. στις γιορτές, ευγενικά, σεβαστικά και με αξιοπρέπεια και το αντίστροφο.

 

Υπήρχαν όμως και καθηγητές/ δάσκαλοι που ακόμα και σήμερα τους σκεφτόμαι με θυμό, πλέον και με λύπη, γιατί τώρα που πέρασαν τα χρόνια σκέφτομαι ότι οι ενέργειες και ο τρόπος συμπεριφοράς τους ήταν αξιολύπητος!!

 

Δυστυχώς έχουν ισοπεδωθεί τά πάντα, πολλοί γονείς νομίζουν ότι ο δάσκαλος/ καθηγητής είναι υφιστάμενος τους και είναι υποχρεωμένος να "χορεύει στο ρυθμό που θέλουν εκείνοι". Δεν είναι έτσι τα πράγματα, το παιδί μου είναι υποχρεωμένο να ακολουθεί κάποιους κανόνες, είτε μας αρέσουν είτε όχι!! και ο πρώτος και βασικότερος κανόνας είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ!!!!!! Όχι μόνο από το παιδί προς τον δάσκαλο αλλά και το αντίστροφο. Δεν θα ήθελα να ξανακούσω από καθηγητή να λεει στην τάξη "σκάστε γιατί θα σας πατήσω κάτω και θα σας βγουν τα έντερα" ή "είσαστε σκουλίκια" ή να λένε πίσω από την πλάτη μας "...και γιατί να τους τα μάθω εγώ, αφού πάνε φροντιστήριο".

 

Όσο για το ωράριο του σχολείου, κατά την άποψή μου πρέπει να τηρείται πιστά. Να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει το λουκέτο την ώρα που έχει οριστεί!!! .......τώρα αν τύχει κάποιος γονιός (είχαμε έναν φέτος) που πήδαγε τα κάγκελα για να βάλει το παιδί μέσα (ας ήταν ανοιχτή η πόρτα), εεεεεε το πράγμα ξεφεύγει

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αλιμονο αν θεωρουμε τοσο αναξιοπρεπεις ανθρωπους τους δασκαλους των παιδιων μας, που με μια τυροπιτα νομιζουμε οτι δωροδοκουνται.

 

Στους δασκαλους των παιδιων μου παντα εκανα δωρο, ακομη και σ' αυτους των φροντιστηριων. τα παιδια μου ηταν αριστοι μαθητες, δεν υπηρχε κατι που επεδιωκα μ' αυτην την κινηση. Ηθελα απλως να τους ευχαριστησω, γιατι ετσι ενιωθα. Επειδη οποιος ανθρωπος ειναι κοντα στα παιδια μου, ειναι δικος μου ανθρωπος. Και στον δικο μας ανθρωπο, κανουμε ένα δωρο.

 

Ξερω πως κανενας εκπαιδευτικος δεν περιμενει ή θεωρει απαραιτητο να παρει δωρο. Ειναι αξιοπρεπεις ανθρωποι και στην πλειοψηφια τους, καλλιεργημενοι.

 

Σεβομαι τους ανθρωπους, οποια δουλεια κι αν κανουν, σ' οποια οικονομικη κατασταση κι αν βρισκονται. Τον ιδιο σεβασμο περιμενω να δειχνουν και σ' εμενα. Οι περισσοτεροι ανταποδιδουν. Για τους αλλους, αδιαφορω.

 

Δε φανταζεστε ποσο πολυ φτιαχνει η μερα ενος ανθρωπου, μονο μ' εναν καλο λογο. Ποσο κοπο μας κανει να ειμαστε θετικοι κι ευγενικοι;

Link to comment
Share on other sites

Στους δασκαλους των παιδιων μου παντα εκανα δωρο, ακομη και σ' αυτους των φροντιστηριων. δεν υπηρχε κατι που επεδιωκα μ' αυτην την κινηση. Ηθελα απλως να τους ευχαριστησω, γιατι ετσι ενιωθα. Επειδη οποιος ανθρωπος ειναι κοντα στα παιδια μου, ειναι δικος μου ανθρωπος. Και στον δικο μας ανθρωπο, κανουμε ένα δωρο.

 

Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω !!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και εγώ! Στον παιδικό σταθμό πάντα πήγαινα δωράκια στις δασκάλες, όχι για να της καλοπιάσω (άλλωστε τα έδινα στο τέλος της χρονιά) αλλά γιατί έτσι το αισθανόμουν. Το ίδιο νομίζω θα κάνω και στο νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειας!

γραφω πρωτη φορά και ελπιζω να μην κανω καποιο λάθος.

Ειναι πολυ χρήσιμο αυτο το φορουμ τελικά γιατι μαθαίνεις πολλά κ ενδιαφέροντα

πράγματα.

Εγω μια ερωτηση εχω μηπως κ ξέρει κανεις να μου απαντήσει.

Θέλω να γράψω την κόρη μου σε άλλο σχολείο απο αυτό που ανήκει και δεν έχω

στο ονομά μου λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ για την διευθυνση που πρέπει να δηλώσω ώστε να την πάρουν εκει που θέλω.

Τι κάνεις κανείς σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχουν ''μικροκομπινούλες'' που μπορει να κάνει κανείς?? Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθήσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γειας!

γραφω πρωτη φορά και ελπιζω να μην κανω καποιο λάθος.

Ειναι πολυ χρήσιμο αυτο το φορουμ τελικά γιατι μαθαίνεις πολλά κ ενδιαφέροντα

πράγματα.

Εγω μια ερωτηση εχω μηπως κ ξέρει κανεις να μου απαντήσει.

Θέλω να γράψω την κόρη μου σε άλλο σχολείο απο αυτό που ανήκει και δεν έχω

στο ονομά μου λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ για την διευθυνση που πρέπει να δηλώσω ώστε να την πάρουν εκει που θέλω.

Τι κάνεις κανείς σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχουν ''μικροκομπινούλες'' που μπορει να κάνει κανείς?? Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθήσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειας!

γραφω πρωτη φορά και ελπιζω να μην κανω καποιο λάθος.

Ειναι πολυ χρήσιμο αυτο το φορουμ τελικά γιατι μαθαίνεις πολλά κ ενδιαφέροντα

πράγματα.

Εγω μια ερωτηση εχω μηπως κ ξέρει κανεις να μου απαντήσει.

Θέλω να γράψω την κόρη μου σε άλλο σχολείο απο αυτό που ανήκει και δεν έχω

στο ονομά μου λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ για την διευθυνση που πρέπει να δηλώσω ώστε να την πάρουν εκει που θέλω.

Τι κάνεις κανείς σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχουν ''μικροκομπινούλες'' που μπορει να κάνει κανείς?? Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθήσει πολυ!

 

θελουν εναν οποιοδηποτε λογαριασμό που να γραφει το ονομα το δικο σου ή του μπαμπα του παιδιού και τη διεύθυνση που μενετε. μπορει να ειναι οτε, κινητο, ευδαπ, hol οτιδηποτε...

ολα ειναι σε αλλο ονομα; ποιανού;

ε τοτε κανε μια υπευθυνση δηλωση

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

εμενα η δικια μου πρεπει να παει στο νηπιαγωγειο του χρονου?ειναι 29/01/2007?που να ψαξω?

 

προνήπιο το σεπτέμβριο του 2011 και

νηπιαγωγειο το σεπτέμβριο του 2012 (5μιση+)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Να λοιπόν που ήρθε η ώρα να γράψουμε και εμείς σε αυτό το τόπικ.

 

Είμαστε γεννημένες τέλη του 2006 και απότι μου λένε όλοι, είμαστε υποχρεωμένοι να την στείλουμε στο νηπιαγωγείο από τον Σεπτέμβριο.

Κοριτσια πότε γίνονται οι εγγραφές στο νηπιαγωγίο για την σχολική χρονια 2011-2012???

Επίσης θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι άσχετη(προς το παρόν γνωρίζω μόνο για παιδικους).

1) Ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψω για την εγγραφή της μικρής μου?

2) Ποιο είναι το ωράριο του δημόσιου νηπιαγωγείου?

3) Δεν δουλεύω αλλά επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας μου, μπορώ να την γράψω σε ολοήμερο?

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Να λοιπόν που ήρθε η ώρα να γράψουμε και εμείς σε αυτό το τόπικ.

 

Είμαστε γεννημένες τέλη του 2006 και απότι μου λένε όλοι, είμαστε υποχρεωμένοι να την στείλουμε στο νηπιαγωγείο από τον Σεπτέμβριο.

Κοριτσια πότε γίνονται οι εγγραφές στο νηπιαγωγίο για την σχολική χρονια 2011-2012???

Επίσης θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι άσχετη(προς το παρόν γνωρίζω μόνο για παιδικους).

1) Ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψω για την εγγραφή της μικρής μου?

2) Ποιο είναι το ωράριο του δημόσιου νηπιαγωγείου?

3) Δεν δουλεύω αλλά επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας μου, μπορώ να την γράψω σε ολοήμερο?

 

σημασια εχει η χρονια γεννησης κ οχι ο μηνας.

χαρτι δεη οτε κτλ να φαινεται η κατοικια,βιβλιαριο παιδιου με εμβολια,οφθαλμιατρο,οδοντιατρο,πιστοποιητικο γεννησης

8-12.30 κλασσικο, 8-3.45 ολοημερο.μπορεις ολοημερο

Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει η χρονια γεννησης κ οχι ο μηνας.

χαρτι δεη οτε κτλ να φαινεται η κατοικια,βιβλιαριο παιδιου με εμβολια,οφθαλμιατρο,οδοντιατρο,πιστοποιητικο γεννησης

8-12.30 κλασσικο, 8-3.45 ολοημερο.μπορεις ολοημερο

 

συμβουλή: βγαλτε φωτοτυπια απο το βιβλιαριο τη σελίδα για τον οδοντίατρο και να συμπληρωθεί πάνω στη φωτοτυπία. εννοω μην κόψετε το πρωτοτυπο απο το βιβλιαριο γιατι θα ζητηθει και για το δημοτικο η σελίδα του οδοντιάτρου και δε θα την έχετε... κρατήστε δηλαδη το πρωτότυπο για το δημοτικο!

 

τα παιδιά που είανι γεννημένα το 2006, το σεπτέμβρη του 2011 υποχρεωτικά γραφονται στο νηπιαγωγείο. και τα παίρνουν ολα στο δημόσιο, γιατί είανι υποχρεωτική εκπάιδευση!

φυσικά και μπορείς ολοήμερο, ανεξάρτητα εαν δουλεύεις ή οχι. αρκει να προλάβεις... θέση!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές!!!!

 

Οι εξετάσεις από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο μπορούν να γίνουν από ιδιώτη? Γιατί είναι τόσο ανάποδη με τους γιατρούς η μικρή που αν την πάω στο ικα θα ξεσηκώσει όλο το κτήριο...και γενικά επειδή ο γιατροι του ικα δεν θέλουν και πολλα πολλα και ίσως και να μαλώσω μαζι τους, λέω να πάω σε εξωτερικό..

 

Γνωρίζετε περίπου πότε θα γίνουν οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο?

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές!!!!

 

Οι εξετάσεις από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο μπορούν να γίνουν από ιδιώτη? Γιατί είναι τόσο ανάποδη με τους γιατρούς η μικρή που αν την πάω στο ικα θα ξεσηκώσει όλο το κτήριο...και γενικά επειδή ο γιατροι του ικα δεν θέλουν και πολλα πολλα και ίσως και να μαλώσω μαζι τους, λέω να πάω σε εξωτερικό..

 

Γνωρίζετε περίπου πότε θα γίνουν οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο?

 

Οι εγγραφές γίονονται από 1-21 Ιουνίου στο νηπιαγωγείο όπου ανήκεις.

Τα διακιολογητικά σου τα είπαν, το ωράριο επίσης. Οι εξτάσεις μπορούν να γόνουν όπου θες.

Για να ενημερωθείς για το νηπιαγωγελίο και τη λειτουργία του κατέβασε το πρρεδρικό διάταγμα 200.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
κι εμενα μου ειπαν 1-20 ιουνίου, 8-9.30 το πρωι

 

Γιατί 8-9:30?

Άντε να το καταλάβω για το διάστημα από 1-15 Ιουνίου γιατί είναι και τα παιδιά εκεί και θα γίνεται μάθημα. Αν πάνε και οι γονείς για εγγραφές....απλά χαμός!

Από τις 15 όμως, και μέχρι τις 21 που φέυγουν οι εκπαιδευτικοί και κλείνει το σχολέιο, δεν υπάρχουν παιδιά και το σχολείο λειτουργεί (ή θα πρέπει) να λειτουργεί 8-12:30. Άντε να μην πάνε οι νηπιαγωγοί από τις 8, να πάνε 8:30....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...