Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

διαβαζω στο διαταγμα πως " Η κλήρωση γίνεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά τις 15 Ιουνίου. αφού ληφθεί υπόψη η παράγραφος 12 αυτού του άρθρου. ενώπιον επιτροπής που αποτελείται από το διδακτικό προσωπικό του νηπιαγωγείου και δύο εκπροσώπους των παρευρισκόμενων γονέων και κηδεμόνων"

δηλαδη θα παμε ξερω γω 30 γονεις και η κληρωση θα γινει με δυο? οι αλλοι απλα θα περιμενουν απεξω? δε γινεται η κληρωσει ενωπιων ολων? τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει....

 

και φετος που δεν ισχυσε το 15 ιουνιου μας ειπαν να παρουμε τηλ στο νηπιαγωγειο να ρωτησουμε ποτε θα γινει....εχεις ακουσει κατι για το τι προβλεπεται σαυτη τη περιπτωση?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

να ρωτησω κατι για το χαρτι απο τον οδοντιατρο που ζητανε στην εγγραφη; Ειναι αυτο στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου;

 

Ρωταω γιατι εμεις ουτως ή αλλως παμε για ελεγχο καθε καλοκαιρι, και λεω αυτες τις μερες να τα παω. Αν ειναι να του ζητησω να συμπληρωσει και το χαρτι, μην ξαναπηγαινω το Σεπτεμβρη... Ή ειναι κατι αλλο που δινει το σχολειο;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για το χαρτι απο τον οδοντιατρο που ζητανε στην εγγραφη; Ειναι αυτο στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου;

 

Ρωταω γιατι εμεις ουτως ή αλλως παμε για ελεγχο καθε καλοκαιρι, και λεω αυτες τις μερες να τα παω. Αν ειναι να του ζητησω να συμπληρωσει και το χαρτι, μην ξαναπηγαινω το Σεπτεμβρη... Ή ειναι κατι αλλο που δινει το σχολειο;

 

θα το φωτοτυπησεις αποτο βιβλιαριο γιατι το πρωτοτυπο το χρειάζεσαι στην α' δημοτικού. προνηπιο και νηπιο φωτοτυπιες!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω στο διαταγμα πως " Η κλήρωση γίνεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά τις 15 Ιουνίου. αφού ληφθεί υπόψη η παράγραφος 12 αυτού του άρθρου. ενώπιον επιτροπής που αποτελείται από το διδακτικό προσωπικό του νηπιαγωγείου και δύο εκπροσώπους των παρευρισκόμενων γονέων και κηδεμόνων"

δηλαδη θα παμε ξερω γω 30 γονεις και η κληρωση θα γινει με δυο? οι αλλοι απλα θα περιμενουν απεξω? δε γινεται η κληρωσει ενωπιων ολων? τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει....

 

και φετος που δεν ισχυσε το 15 ιουνιου μας ειπαν να παρουμε τηλ στο νηπιαγωγειο να ρωτησουμε ποτε θα γινει....εχεις ακουσει κατι για το τι προβλεπεται σαυτη τη περιπτωση?

Οι κληρώσεις εδώ και χρόνια γίνονται τον Σεπτέμβρη γιατί οι εγγραφές τελείωνουν πλέον 21 Ιουνίου. Επίσης τα νήπια που έρχονται Σεπτέμβρη προηγούνται έστω και εκπρόθεσμα από τα προνήπια. Δεν εννοεί ότι πρέπει αν είναι δύο, αλλά τουλάχιστον δύο γονείς στην κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

θα το φωτοτυπησεις αποτο βιβλιαριο γιατι το πρωτοτυπο το χρειάζεσαι στην α' δημοτικού. προνηπιο και νηπιο φωτοτυπιες!

το χω βγαλει εγω κ το χω ανεβασει καπου να το κατεβαζει οποια το χρειαζεται μισο λεπτο να στο στειλω να το τυπωσεις απευθειας

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα "μικρά" επωφελούνται από την αλληλεπίδραση με τα "μεγάλα" και προσπαθούν να τα μιμηθούν, και έτσι έχουν μια πιο γρήγορη πρόοδο. Έχω παρατηρήσει τα χρόνια που δουλέυω, ότι νήπια που έχουν πάει προνήπια στο νηπιαγωγείο είναι πιο προχωρημένα από αυτά που πήγαν προνήπια σε παιδικό, και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που δεν πήγαν καθόλου προνήπια (πάντα πρόκειται για γενικές παρατηρήσεις και σίγουρα υπάρχουν ατομικές διαφορές).

 

Εμενα δε με απασχολει καθολου αν το παιδι μου θα ξερει να γραφει το ονομα του τα Χριστουγεννα. Θελω η πρωτη επαφη με το σχολειο να ειναι ομορφη και να περναει καλα εκει. Ο δημοτικος σταθμος που μπηκαμε εχει πολυ καλες κριτικες, και σαν περιβαλλον (εξωτερικα τουλαχιστον), δεν εχει καμια σχεση με το νηπιαγωγειο που ανηκουμε. Αναγκαστικα θα παει βεβαια εκει του χρονου ως νηπιο, αλλα πώς να συγκρινεις μια τσιμεντενια αυλη χωρις ενα δεντρο, με εναν κηπο με γκαζον και δεντρα γεματο παιχνιδια? Για να μη μιλησω για τη νηπιαγωγο η οποια μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ ταρα το ιδιο σκεφτομαι κι εγω για τις εγκαταστασεις. συστεγαζεται με το δημοτικο και η αυλη ειναι τσιμεντενια με μπασκετες! αν σκονταψει το παιδι κ πεσει κατω θα γινει μεσα στα αιματα!

η τουαλετα ειναι δπλα σε λυομενο και το χειμωνα αν βρεχει θα πρεπει να γινει το παιδι μουσκεμα για να παει! αλλα συγγενης μας δασκαλος στο συλλογο α βαθμιας μας ειπε πως εχουν ερθει νεες νηπιαγωγει φετος κ υπαρχει ορεξη και γινεται δουλεια...

δε ξερω τι να κανω ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝΝΝ την παρουν. σχεδον ευχομαι να μην κληρωθει αλλα ο αντρας μου το προτιμαει απο τον παιδικο...:(

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αχχχχ ταρα το ιδιο σκεφτομαι κι εγω για τις εγκαταστασεις. συστεγαζεται με το δημοτικο και η αυλη ειναι τσιμεντενια με μπασκετες! αν σκονταψει το παιδι κ πεσει κατω θα γινει μεσα στα αιματα!

η τουαλετα ειναι δπλα σε λυομενο και το χειμωνα αν βρεχει θα πρεπει να γινει το παιδι μουσκεμα για να παει! αλλα συγγενης μας δασκαλος στο συλλογο α βαθμιας μας ειπε πως εχουν ερθει νεες νηπιαγωγει φετος κ υπαρχει ορεξη και γινεται δουλεια...

δε ξερω τι να κανω ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝΝΝ την παρουν. σχεδον ευχομαι να μην κληρωθει αλλα ο αντρας μου το προτιμαει απο τον παιδικο...:(

 

Πραγματικα δε με απασχολει καθολου τι θα μαθει στο προνηπιο. Εμεις πηγαιναμε νηπιο απ΄ευθειας και παιζαμε, ζωγραφιζαμε... Στο δημοτικο μαθαμε να γραφουμε, οχι 2 χρονια νωριτερα!

Ο παιδικος που μπηκατε ειναι καλος? Εχει καλες εγκαταστασεις? Εχεις μαθει καποια πραγματα για το προσωπικο κλπ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τιποτα, εχω δει μονο την αυλη του που εχει κουνιες τσουληθρες και λοιπα, και πλαστικο δαπεδο αλλα ειναι ομορφα φτιαγμενα και καινουρια

δε θυμαμαι αν εχει δεντρακια αν εχει ομως ειναι μικρα γιατι αλλιως θα τα θυμομουν! για το προσωπικο θα κανω μια ερευνα σιγα σιγα αλλα δε ξερω κανεναν να ρωτησω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα δε με απασχολει καθολου τι θα μαθει στο προνηπιο. Εμεις πηγαιναμε νηπιο απ΄ευθειας και παιζαμε, ζωγραφιζαμε... Στο δημοτικο μαθαμε να γραφουμε, οχι 2 χρονια νωριτερα!

Ο παιδικος που μπηκατε ειναι καλος? Εχει καλες εγκαταστασεις? Εχεις μαθει καποια πραγματα για το προσωπικο κλπ?

 

πλεον εχει αλλαξει το εκπαιδευτικο συστημα. στο νηπιο κανουν τις προγραφικες ασκήσεις που παλαιότερα εκαναν στην α' δημοτικού μεχρι τα χριτσούγεννα. στο νηπιαγωγειο μαθαινουν ολα τα γραμματα και τους αριθμούς. γραφουν το όνομά τους αλλα και λεξούλες. γι αυτο το νηπιαγωγειο εχει γινει υποχρεωτικο.

αν ενα παιδι παει προνηπιο σε δημοσιο σχολειο, κανει ακριβως οτι κανουν τα νηπια, απλως χωρις πιεση απο τις δασκάλες.

αν παει σε παιδικο σταθμο... ο σταθμός εχει αλλο προγραμμα για τα προνηπια.

 

πιστευω οτι ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ πρεπει να πηγαινουν στο δημοσιο, οπου θα συνεχίσουν και δημοτικο. ετσι κι αλλιως οι δημοτικοι παιδικοι σταθμοι δεν εχουν πια τμηματα νηπιαγωγειου. ορισμενοι ιδιωτικοι μονο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

βλεπω φετος να κυριαρχει ενα μπαχαλο καθως τα γραφειο πρωτοβαθμιας θα καταργηθουν λεει!!!! ( βρηκα και στο ιντερνετ σχετικα αρθρα)

εγω πηρα ενα διερευνητικο τηλεφωνο στο γραφεια πρωτοβαθμιας που ανηκει το νηπιαγωγειο μας,

να μαθω τι προβλεπεται για την εναρξη χρονια, τη κληρωση και ολα τα σχετικα.

στην αρχη χωρις ουτε καν να με ρωτησουν απο που ειμαι νομιζαν πως ειμαι διευθυντρια νηπιου και μου λεγαν

"ποσα παιδια εχετε να γραψετε" και τετοια που μου μοιαζαν κινεζικα.... τελικα τους ειπα ΓΟΝΙΟΣ ΕΙΜΑΙ!!!! ενα παιδακι εχω και θελω να μαθω ποτε προβλεπετε να γινει η κληρωση για τα προνηπια...

Μου ειπαν πως δεν εχουν ιδεα, ας ανοιξουν πρωτα τα σχολεια και βλεπουμε, γιατι λεει τα γραφεια τους καταργουνται και θα ενημερωθουμε απο το νηπιαγωγειο. σιγα μη το νηπιαγωγειο παρει ολους τους γονεις τηλεφωνο εναν εναν!

ε ρε τι εχουμε να τραβηξουμε ακομα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

βλεπω φετος να κυριαρχει ενα μπαχαλο καθως τα γραφειο πρωτοβαθμιας θα καταργηθουν λεει!!!! ( βρηκα και στο ιντερνετ σχετικα αρθρα)

εγω πηρα ενα διερευνητικο τηλεφωνο στο γραφεια πρωτοβαθμιας που ανηκει το νηπιαγωγειο μας,

να μαθω τι προβλεπεται για την εναρξη χρονια, τη κληρωση και ολα τα σχετικα.

στην αρχη χωρις ουτε καν να με ρωτησουν απο που ειμαι νομιζαν πως ειμαι διευθυντρια νηπιου και μου λεγαν

"ποσα παιδια εχετε να γραψετε" και τετοια που μου μοιαζαν κινεζικα.... τελικα τους ειπα ΓΟΝΙΟΣ ΕΙΜΑΙ!!!! ενα παιδακι εχω και θελω να μαθω ποτε προβλεπετε να γινει η κληρωση για τα προνηπια...

Μου ειπαν πως δεν εχουν ιδεα, ας ανοιξουν πρωτα τα σχολεια και βλεπουμε, γιατι λεει τα γραφεια τους καταργουνται και θα ενημερωθουμε απο το νηπιαγωγειο. σιγα μη το νηπιαγωγειο παρει ολους τους γονεις τηλεφωνο εναν εναν!

ε ρε τι εχουμε να τραβηξουμε ακομα!

 

 

εχω κανει εγγραφη για προνηπιο και η νηπιαγωγος μου ειχε πει, πριν κλεισουν τον ιουνιο, να τηλεφωνησω την πρωτη βδομαδα του σεπτεμβριου να μου πει ποτε θα γινει η κληρωση.

σου προτεινω αυτο να κανεις κι εσυ!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

θα το κανα ετσι κ αλλιως! αλλα ηθελα να οργανωθω.

Να μαθω πχ ποτε ειναι η κληρωση (τη 1η βδομαδα του σεπτ η τη δευτερη?) ωστε αν γινει πχ μεχρι τις 7-8 του

μηνα να περιμενω να δω αν θα μπει στο νηπιο αλλιως να τη παω μετα στον παιδικο σταθμο.

Μη την αλλαζω σχολειο μολις προσαρμοστει το παιδι στο καινουριο φετος, μετα απο 5 μερες (αν τυχει κ μας παρει το προνηπιο)

Ελεγα να τη πηγαινα κατευθειαν εκει που θα συνεχιζε ολο το χρονο...αλλα μαλλον δε παιζει αυτο το σεναριο!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

θα το κανα ετσι κ αλλιως! αλλα ηθελα να οργανωθω.

Να μαθω πχ ποτε ειναι η κληρωση (τη 1η βδομαδα του σεπτ η τη δευτερη?) ωστε αν γινει πχ μεχρι τις 7-8 του

μηνα να περιμενω να δω αν θα μπει στο νηπιο αλλιως να τη παω μετα στον παιδικο σταθμο.

Μη την αλλαζω σχολειο μολις προσαρμοστει το παιδι στο καινουριο φετος, μετα απο 5 μερες (αν τυχει κ μας παρει το προνηπιο)

Ελεγα να τη πηγαινα κατευθειαν εκει που θα συνεχιζε ολο το χρονο...αλλα μαλλον δε παιζει αυτο το σεναριο!!!!

 

 

Συνήθως η κλήρωση γίνεται τη μέρα του αγιασμού, ώστε: 1) Να μπορέσουν να γίνουν και επιπλέον εγγραφές νηπίων (όσων οι γονείς ξέχασαν/αμέλησαν/δεν μπόρεσαν να κάνουν εγγραφή τον Ιούνιο), και 2) Να είναι παρόντες όσο το δυνατόν περισσότεροι γονείς, προκειμένου να διασφαλιστεί το αδιάβλητο της κλήρωσης.

Επίσης, τη μέρα του αγιασμού γίνεται συνήθως και η πρώτη ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς στους γονείς (π.χ. πώς δπουλέυουμε, τι ζητάμε από τους γονείς, πώς μπορούν να βοηθήσουν στην εκπαιδευτική διαδικασία, τι στόχους θέτουμε κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακουσα στην τηλεόραση ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταργήσουν τα προνήπια.

Ισχύει;

:confused:

 

τι εννοεις να "καταργήσουν" τα προνήπια;

- απο το προ-προνηπιο να πηγαινουν νηπια; ή

- να μην παίρνουν προνηπια στα νηπιαγωγεια; γιατι αυτο γινεται... σε αρκετα δημοσια σχολεια...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Noμιzω πως στη τοπικη τηλεοραση σε μια εκπομπη-συζητηση ακουσα κατι σχετικο αλλα οχι ακριβως ετσι. δηλαδη λεγανε πως αν δε στειλουν εκπαιδευτικους/αναπληρωτες φετος οπου υπαρχουν ελλειψεις αντι να γινουν πχ τρια τμηματα σε ενα νηπιο που οι ταξεις θα χαν μεσα και τις 2 ηλικιες το καθενα, θα γινουν 2. οποτε θα απορροφηθουν μονο τα νηπια που ειναι υποχρεωτικα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να "καταργήσουν" τα προνήπια;

- απο το προ-προνηπιο να πηγαινουν νηπια; ή

- να μην παίρνουν προνηπια στα νηπιαγωγεια; γιατι αυτο γινεται... σε αρκετα δημοσια σχολεια...

 

 

Δηλαδή δεν θα παίρνουν προνήπια πια. Θα καταργήσουν τα προνήπια.

Επίσης , από το νηπιαγωγείο η δασκάλα μου είπε ότι θέλουν να περικόψουν δασκάλους να παιρνουν μόνο νήπια και να μειώσουν τάξεις ή και να τις συμπτηξούν (ολοήμερο+κλασσικό μαζί).

Απλά, αναρωτιέμαι τι ακριβώς γίνεται. Αν ξέρετε κάτι έγκυρο θα ήθελα να ενημερώσετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα παίρνουν προνήπια πια. Θα καταργήσουν τα προνήπια.

Επίσης , από το νηπιαγωγείο η δασκάλα μου είπε ότι θέλουν να περικόψουν δασκάλους να παιρνουν μόνο νήπια και να μειώσουν τάξεις ή και να τις συμπτηξούν (ολοήμερο+κλασσικό μαζί).

Απλά, αναρωτιέμαι τι ακριβώς γίνεται. Αν ξέρετε κάτι έγκυρο θα ήθελα να ενημερώσετε.

 

δεν καταργουνται απλα σε καποιες περιοχες ισως δυσκολεψει περισσοτερο να τα παρουν, αν μειωθουν τμηματα.

υπαρχει μια σκεψη να συμπτυχθουν αλλα ακομα δεν εγινε τιποτα τετοιο εκτος αν εχει παρεμβει ο προισταμενος γραφειου κ το ζητησε για καποια εξυπηρετηση παιδιων που δεν βρηκαν θεση αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα παίρνουν προνήπια πια. Θα καταργήσουν τα προνήπια.

Επίσης , από το νηπιαγωγείο η δασκάλα μου είπε ότι θέλουν να περικόψουν δασκάλους να παιρνουν μόνο νήπια και να μειώσουν τάξεις ή και να τις συμπτηξούν (ολοήμερο+κλασσικό μαζί).

Απλά, αναρωτιέμαι τι ακριβώς γίνεται. Αν ξέρετε κάτι έγκυρο θα ήθελα να ενημερώσετε.

 

έτσι κι αλλιως... παρα πολλα νηπιαγωγεια στους δημους της αθήνας, δεν παίρνουν προνήπια!!!

 

για τις συμπτίξεις... αφου κανανε στα δημοτικα και γυμνασια- λύκεια... θα κανουν (με τη λογικη) και στα νηπιαγωγεια...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Noμιzω πως στη τοπικη τηλεοραση σε μια εκπομπη-συζητηση ακουσα κατι σχετικο αλλα οχι ακριβως ετσι. δηλαδη λεγανε πως αν δε στειλουν εκπαιδευτικους/αναπληρωτες φετος οπου υπαρχουν ελλειψεις αντι να γινουν πχ τρια τμηματα σε ενα νηπιο που οι ταξεις θα χαν μεσα και τις 2 ηλικιες το καθενα, θα γινουν 2. οποτε θα απορροφηθουν μονο τα νηπια που ειναι υποχρεωτικα.

 

 

Αυτό είναι και το λογικό (με τη δική τους λογική να γίνει).

Αν δεν στείλουν εκπαιδευτικούς, δεν θα μπορέσουν να λειτουργήσουν τα τμήματα. Άρα θα πάρουν νήπια και θα μειώσουν ακόμα περισσότερο τον αριθμό των προνηπίων.

'Οταν φέτον συνταξιοδοτήθηκαν 11.000 εκπαιδευτικοί (σε όλες τις βαθμίδες) και θα προσληφθούν 600 (επίσης σε όλες τις βαθμίδες)..... Εμένα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα.....

Link to comment
Share on other sites

'Οταν φέτον συνταξιοδοτήθηκαν 11.000 εκπαιδευτικοί (σε όλες τις βαθμίδες) και θα προσληφθούν 600 (επίσης σε όλες τις βαθμίδες)..... Εμένα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα.....

 

Αλοιμονο στα παιδια που θα φοιτουν σε μεγαλες ταξεις... Αυτη θα ειναι η παιδεια απο εδω και περα στην Ελλαδα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλοιμονο στα παιδια που θα φοιτουν σε μεγαλες ταξεις... Αυτη θα ειναι η παιδεια απο εδω και περα στην Ελλαδα...

 

Η εκπαίδευση (όχι η παιδεία, γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά) θα είναι πλέον ταξική (περισσότερο από ό,τι είναι τώρα).

Οι τάξεις θα έχουν 35 παιδιά στην καλύτερη περίπτωση, ο δάσκαλος θα κάνει ένα μέσο μάθημα (γιατί δεν μπορείς σε 45 λεπτά να ασχοληθείς εξατομικευμένα με 35 παιδιά όσο και να το θες) και όποιος κατάλαβε, και από εκεί και πέρα, όποιος γονιός έχει την οικονομική δυνατότητα (γιατί έρχονται πολύ δύσκολες μέρες) θα κάνει στο παιδί του ιδιαίτερα για να προχωρήσει. Όποιος δεν μπορεί...

Δυστυχώς επιστρέφουμε με γοργά βήματα 40-50 χρόνια πίσω με αυτή την κατάσταση....

Εμένα ως εκπαιδευτικό με λυπεί πάρα πολύ....

Υποθέτω (και ελπίζω) ότι λυπεί πάρα πολύ και τους γονείς αλλά και όλους τους πολίτες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...