Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιγότερο γάλα στο ενα στήθος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

Η μπέμπα μου γεννήθηκε στις 13 Σεπτέμβρη και μέχρι τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά.

Μέχρι πριν 5 μέρες, είχε φτιάξει η μπέμπα πρόγραμμα και έτρωγε απο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα για 5 το πολύ 10 λεπτά.

Όμως τις τελευταίες 5 μέρες δείχνει να μη χορταίνει όταν τρώει απο το ένα στήθος και της δίνω και το άλλο.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι αυτό συμβαίνει με το αριστερό στήθος. Δηλαδή όποτε της δίνω το αριστερό, στο 3λεπτο αρχίζει να κλαίει και σταματάει να τρώει και μόλις τη βάζω στο δεξί συνεχίζει κανονικά...

Τι γίνεται??????? :confused:

Τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή στο αριστερό στήθος????? (και γενικά να την αυξήσω δε με χαλάει!)

Και να αναφέρω οτι η μικρή μου είναι ένα πολύ ανυπόμονο μωρό οπότε και δεν κάθεται και πολύ να περιμένει να κατέβει το γάλα στο αριστερό...

Έχω αγχωθεί...:(

 

Καλημερα

και συγνωμη που "επεμβαινω" στη συζητηση σας...

Σου εχω στελει pm για ενα σημαντικο θεμα που με απασχολει και ηλπιζα αν μπορεις να με βοηθησεις με καποιες πληροφοριες

Ευχαριστω

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια ζητω τη βοηθεια σας.θηλαζω αποκλειστικα,ο μπεμπης πολυ φαγανος απο την αρχη τα πηγαμε πολυ καλα στο θηλασμο κ μαλιστα ειχα υπερπαραγωγη την οποια ρυθμισα...εδω κ λιγες μερες αρχισαν τα προβληματα στο δεξι στηθος μου...φραγμενοι ποροι στη θηλη κ πετρωματα...ο μικρος θηλαζε κ βελτιωνοταν ηκατασταση ομως αυτα ξαναγινοντουσαν.πολλες φορες εμεινε πρησμενο το στηθος επειδη εδινα το αριστερο πολλες φορες λογω της υπερπαραγωγης κ δεν εβγαζα λιγο γαλα απο το δεξι.αυτη τη στιγμη τα πετρωματα υποχωρησαν με ζεστα ντους ομως βλεπω αισθητη διαφορα το στηθος αυτο ξεφουσκωσε εντελως κο μικρος οσο κ να προσπαθω δεν θελει να θηλασει απο κει γιατι πολυ απλα δεν τραβαει καθολου γαλα(ελαχιστο) κ τσαντιζεται κ κλαιει.του δινω το αλλο κ φυσικα τρωει κανονικοτατα...τι εχει συμβει ρε κοριτσια?φοβαμαι μηπως κοπηκε...επισης δεν νιωθω να κατεβαινει καθολου το γαλα παρα μονο απο το αριστερο το οποιο ειναι η ελπιδα μου για να μην πειναει το μωρο μου...τι πρεπει να κανω?δοκιμασα εστω κ πιπιλα να τον βαζω να κανει αλλα ακομη τιποτα τζουφιο.κ ο μικρος δεν θελει καθολου πιπιλαει λιγακι κ το αφηνει...να πω οτι εχει πολυ καλο βαρος εως τωρα...

εχω κ καντινιαση ,εκοψα κ τα γαλακτοκομικα κ ολες τις αλλεργιογονες τροφες γιατι μαλλον εχει αλλεργια,εχω κ το αγχος να μην χασει βαρος λογω της αλλεργιας κ μου συνεβη τωρα κι αυτο....πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω...περιμενω με αγωνια:-(:-(:-(:-(

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα εκανα θαλασσα και με το block feeding...:(:(:(

Δεν ηξερα ποτε να το σταματησω κι εγω τοσο καιρο εδινα σχεδον ολη μερα το ενα στηθος και μετα σχεδον ολη μερα το αλλο...Μου φαινεται οτι τα κατεστρεψα ολα...παει το στηθος μου δεν εχει τιποτα σχεδονμεσα...βοηθεια κοριτσια οποια ξερει τι να κανω,αγχωθηκα παρα πολυ...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα μου, επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τη περίπτωσή σου μήπως μπορείς να δώσεις μερικές μετρήσεις του βάρους του, τις πάνες του, κλπ και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα σε ένα μήνυμά σου είδα ότι πήρατε 2900 σε 2,5 μήνες επομένως έκανες πολύ μεγάλη προσπάθεια μέχρι τώρα. Πρώτον με την εδραίωση του θηλασμού το γάλα ρυθμίζεται και το στήθος δεν είναι πια πρησμένο. Εγώ όταν έδινα εναλλάξ κάθε στήθος άλλαζα τη βέρα μου για να ξέρω ποιο στήθος να δώσω στον επόμενο θηλασμό γιατί μου φαίνονταν τα ίδια. Πόσο μάλλον να σου φαίνεται εσένα ξεφούσκωτο μετά το πρήξιμο που είχε το στήθος από το block feeding όταν δεν το έδινες για μία ημέρα.

 

Το γάλα δεν κόβεται τόσο γρήγορα. Ξεγέλασέ τον να τρώει και από το δεξί όσο μπορείς, μέτρα 5-6 πάνες με τσίσα ημερησίως και θα τα πάτε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ειλικρινα μπερδευτει....το προβλημα εναι πως το δεξι εγινε οπως οταν δεν ημουν εγκυος, εχει τεραστια διαφορα στο μεγεθος και δειχνει τελειως αδειο.δεν ηταν ετσι...ομως μεσα με ποναει αρκετα αν το πιεσω...αρα κατι δεν παει καλα...κ ο μικρος εκνευριζεται πολυ...απο πανες με τσισα αλλο τιποτα αλλα με απασχολει γιατι ποναω κιολας...σαν γυαλια κ στη θηλη κ σε ολο το στηθος...ο μικρος τρωει μονο απο το αριστερο πλεον προσπαθω να τον βαλω καθεται λιγο δεν τραβαει πολυ κ τραβιεται κλαιγοντας...τι στο καλο επαθα?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολλές γνώσεις για το θέμα αλλά νομίζω ότι θα σε βοηθούσε να ξαπλώσεις το μωρό και να πας από πάνω του την ώρα που πιάνει τη θηλή κάνε μασάζ( κυκλικές κινήσεις με δυο δάχτυλα) στο στήθος ειδικά στα σημεία που έχουν πετρώσει για να ενεργοποιήσεις το ανακλαστικό της καθόδου. Όπως όταν προσπαθούμε να αντλήσουμε γάλα με το χέρι δες και εδώ http://www.google.gr/url?q=http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm&ei=MKOKS_KRJIKZ_Qbb7ujpBg&sa=X&oi=smap&resnum=1&ct=result&cd=3&ved=0CAoQqwMoAjAA&usg=AFQjCNGT4AhM3gE8kLX9Pb7ob-wkLPc9bQ

Και σου γράφω την παραπάνω στάση για να σε βοηθήσει η βαρύτητα στο θέμα της ροής. Αν δεν μπορείς έτσι βρες κάποια στάση που να σε βολεύει εσένα αλλά το στήθος να είναι προς τα κάτω. Έγραψες ότι έχεις καντιντιάση άρα ο πόνος είναι λογικό να υπάρχει αφού είναι σύμπτωμα της.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη συμβουλη,εχθες εκανα ενα ζεστο ντους κ εκανα μασαζ στο στηθος κ το πετρωμα υποχωρησε.ομως τωρα βλεπω ποσο μαλακο κ ξεφουσκωτο ειναι.δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε ετσι...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη συμβουλη,εχθες εκανα ενα ζεστο ντους κ εκανα μασαζ στο στηθος κ το πετρωμα υποχωρησε.ομως τωρα βλεπω ποσο μαλακο κ ξεφουσκωτο ειναι.δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε ετσι...

 

Ελίνα το ξεφούσκωτο στήθος είναι φυσική εξέλιξη του θηλασμού. Δεν χρειάζεται να είναι πρησμένο για να καταλάβεις ότι έχει γάλα. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό εξάλλου αυτός ήταν ο σκοπός να ρυθμίσεις την υπερπαραγωγή. Υπέθεσα ότι το μωρό το αρνιόταν γιατί υπήρχε κάποιος φραγμένος πόρος αν το θέμα είναι να ισορροπήσει η παραγωγή του ενός μαστού σε σχέση με τον άλλον μπορείς να ξεκινάς τον θηλασμό με τον μαστό που προτιμάει το μωρό για λίγο ίσα για να ξεγελαστεί και συνεχίζεις με τον άλλον. Ή ταίζεις το μωρό νωρίτερα απο το συνηθισμένο από τον μαστό που αρνιέται σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι αν η παραγωγή από τον ένα μαστό έχει μειωθεί σιγά σιγά με την ενθάρρυνση σου το μωρό θα πιάσει ξανά. Και αυτό με το μασάζ πιάνει γιατί κάνει το γάλα να τρέχει παράλληλα με την προσπάθεια του μωρού. Όσο για το ξεφούσκωτο στήθος να είσαι σίγουρη ότι και το άλλο κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει είναι φυσιολογικό. ( και εγώ προτιμούσα το δικό μου φουσκωμένο για πολλούς λόγους.;).....αλλά ....)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...το ξερω οτι ξεφουσκωνει κ οτι δεν ειναι πρησμενο ομως αν το δεις θα καταλαβεις...εχω το αριστερο που ειναι μαλακο αλλα ειναι διογκωμενο κ με την θηλη κ την αλω διογκωμενα (προσεξε οχι πρησμενο)κ το αλλο ειναι σαν τζουφιο με μικρη αλω κ ξεφουσκωτο...η μερα με τη νυχτα....μεσα σε λιγες μερες...ξεκινησα με τα ασπρα στιγματα,μετα αρχισαν τα πετρωματα κ ο πονος κ μετα απο ενα ντους που μαλακωσε το πετρωμα το ειδα στον καθρεφτη κ επαθα σοκ...μεσα μεσα πιανω ακομη κατι σκληρο...η ροη ειναι ελαχιστη παλευω με τον μικρο να τον κρατησω για πιπιλα εκει.καθεται ελαχιστα.τι στο καλο εχει μπλοκαρει...εβαλα θηλαστρο το swing που το πηρα μηπωσ με βοηθησει...καλα εκανα?δεν ξερω...προσπαθω να επικοινωνησω με συμβουλο θηλασμου κ δεν βρισκω κανεναν...τι να πω τα χω χασει.τωρα βρηκε που φοβαμαι γι το μωρο με την αλλεργια οτι εχει στασιμο βαροσ κ νιωθω ακομη μεγαλυτερη ανασφαλεια με ενα στηθοσ...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπιζω να δει και η αγλαια το θεμα ...εχω απελπιστει.μα μετα απο 2μιση μηνες φουλ θηλασμου κ με αφθονο γαλα ξαφνικα να γινω ετσι?:-(:-(:-(

Ελινα σου στελνω τη συμπαρασταση μου!!!εχω την αισθηση οτι θα τα καταφερεις κ παλι κ θα βγεις δυνατη!!!

210-4908227 ειναι το τηλ της συμβουλου θηλασμου μου κ ειναι πολυ καλη...

επισης αποτι εχω διαβασει εδω μεσα μηπως θα επρεπε να νοικιασεις το symphony medela που ειναι νοσοκομειακο κ να κανεις αντλησεις οπως τις λεει η Αγλαϊα για προκληση γαλουχιας αν...λεω αν...δεν εχεις γαλα απαυτο το στηθος?????

στη χειροτερη ολων να σου πω πως η γιαγια μου θηλασε το θειο μου 1 χρονο μονο απο το ενα στηθος...βεβαια στο αλλο ειχε προβλημα απο την αρχη εσυ για να μην ειχες ολα θα πανε καλα!!!

νιωθω οτι καλα κανεις να βαζεις το μωρακι συνεχεια κ απο αυτο το στηθος...οταν ειναι φαγωμενο για να μην εκνευριζεται...μακαρι να το δει κ η Αγλαϊα! κρατα μας ενημερες!!! κουραγιο κ καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...